WOLLEN ONDEREOEDEREN in „DE FAAM" DANKBETUIGING NijyiHwidisetiöol Gemeub. Bovenhuis Piano Onderwijl ving\ MEISJES M G. v. Praag Meisje 6 Jongens Jongste bediende. Naaister Zit-Slaapkamer le huur'n Pakhuis een Woning Iepen Hout, Slaapen Zitkamer 3lart Truus Smit LEVERING Bureaubehoeften Drukwerken Hiermede betuigen de ouders der kinderen van de Bewaarschool te Velseroord, hunnen hartelijken dank aan het personeel dier school, voor het heerlijke feest, aan hunne kinderen bereid op 5 December 1.1. In JaegerGebreide- en Gemolionneerde Goederen pffr Echte Leidsche Wollen Dekens "Hü „DE FAAM" - Tel. 480 - R. Feddema Comps. [•■aankomst in den Nieuwen Waterweg visschervaartuig overvaren te heb- aanvankelijk het vermoeden rees, dat - ner van Terschelling iet bedoelde '1° Thans gelooft men te Maassluis Ihet de i,Nelly" is, die door het Britsche geramd werd. Er heerscht in het stad- Irslagenheid. Mavond geraakte een tiental motor- 1 rtuigen in het Val van Urk in het ijs .[spoedig zag men aan wal het gevaar, visschers verkeerden en onmiddellijk 'latregelen genomen. De redddingsver- J'Uulp en Steun" bemande een ijsvlet "tal stoere visschers, welke over en j. niet zonder levensgevaar verbinding tchers trachten te krijgen. Toen deze j gekomen, was probeerde men de vaar de haven te brengen. De draden aan ïjjjfen verbonden, waren honderden me- je geheele bevolking van het eiland :ier mede. Slechts drie vaartuigen n.l. de 97, en UK 77 gelukte het binnen te ko- vaartuigen geraakte door ebtij Leer tegen het strand. Hun positie is zoo- er geen gevaar voor de opvarenden is. Leel loopt over het ijs naar den wal. Men dat de vaartuigen UK 16, UK 114, 164, UK 119, UK 75 en UK 58 verloren L thans bezig een gleuf door het ijs te ma- wijze, zal men trachten de vaarlui.- L te redden. Het visschersvaartuig UK 69 Tel. (J steun voor de Nederlandsche Haringvisscherij. aotwoord van den minister van binnenland den en landbouw op de opmerkingen bm- wenschelijkheid van steun voor de Ne- haringvisscherij, luidt als volgt: de toestand van de haringvisscherij verre nsüg is, valt niet te miskennen. Dat de te- malaisé in het bedrijf uitsluitend of voor het grootste gedeelte toegeschreven yorden aan hooge aanschaffingskosten van hooge loonerv, kosten van sociale en concurrentie van het buitenland, et onbepaald worden toegegeven, drukken de exploitatiekosten de zuivere van het bedrijf, maar de slechte uit- van de haringvisscherij in het loopende zijn toch voornamelijk een gevolg van de algemeen beduidend lagere vangsten dan vorige jaren. en deze vangsten meer normaal, dan zou bij de tegenwoordige haring- loonend zijn uit te oefenen, opvatting dat ook nog het wegvangen van ondermaatsche visch voor eendenvoeder n zeer schadelijke factor zou werken op de isten van de haringvisscherij, kan, wanneer het oog heeft op het wegvangen van haring voor dat doel in de Noordzee, niet n gedeeld, aange.zien voor zoover bekend is, doel in de Noordzee niet op jonge gevischt wordt. knoeierijen in den handel, zooals verpak- ran Hollandsche met Engelsche of Schotsch' haring en ook andere minder gewenschle han delingen als het gebruik van niet-maathoudend fust haar nadeeligen invloed doen gelden op den haringhandel en daardoor onmiddellijk op de haringvisscherij, is een veel vernomen klacht, welke niet ongegrond schijnt. Op de vraag, of de Minister bereid is voor de Nederlandsche haringvisscherij iets te doen, en in het bijzonder of hij met krachtige maatregelen tegen de genoemde euvelen wil optreden, moge geantwoord worden, dat verschillende r.adeelige invloeden, welke ongunstig op de uitkomsten van de haringvisscherij inwerken, zooals hooge aan schaffingskosten van materiaal, buitenlandsche concurrentie, enz,, niet in de eerste plaats door re- geeringsmaatregelen zijn weg te nemen; dat de verlaging der kosten van sociale maatregelen niet behoort tot de zaken, waarvan de behartiging aan zijn Departement is opgedragen, en dat, wat het nemen van maatregelen tot het tegengaan der knoeierijen in den haringhandel betreft, dit in eer ste instantie op den weg ligt van de belangheb benden, die daarvan de nadeelige gevolgen onder vinden, en van hun organisaties. Hij verklaart zich intusschen gaarne bereid om, wanneer de belang hebbenden tot het nemen van zoodanige maatre en mochten overgaan het is gebleken dat in die richting reeds stappen worden gedaan en deze daarbij den steun mochten verzoeken van de Regeering, te overwegen, of er aanleiding kan bestaan dien steun te verleenen, voor zoover dit kan geschieden zonder daarmede van Regeerings- wege te zeer in te grijpen in het bedrijf of de be wegingsvrijheid van den handel'te veel aan banden te leggen. Met betrekking tot de vraag, welke maatrege len de Minister zich voorstelt te nemen ten op zichte van de bescherming der scholvisscherij, zij medegedeeld, dal de Nederlandsche Regeering zich naar aanleiding van een desbetreffende vraag van den Deenschen Gezant bereid verklaard heeft, op voorwaarde dat de andere bij de Noordzeevis- scherij betrokken landen zulks ook doen, deel t.e nemen aan de hand van de op de vergadering te Amsterdam aangenomen' resoluties een internatio nale overeenkomst ter bescherming van de schol zal worden voorbereid. Verder worden op voorstel van de Afdeeling Zeevisscherij van den Ra^d voor de Visscherij en mede aan de hand der daaromtrent op de verga dering te Amsterdam aangenomen -«solutie, maatregelen overwogen ter beperking van de vis scherij op en den aanvoer van ondermaatsche schol. Voor het nemen van een beslissing werd nog gewacht op de uitkomsten van een door den Visscherijconsulent dr. J. J, Tesch, leider van de Afdeeling Zeevisscherij van het Rijksinstituut voor Biologisch Visscherij-onderzoek, ingesteld. De uit komsten van dit onderzoek zijn bii een rapport van dr, Tesch van 6 November jl. ter kennis van ondergeteekende gebracht. -De Raad voor de Scheepvaart heeft uitspraak gedaan betreffende de machineschade aan boord van den stoomtrawler Walrus, IJM, 28. De Raad is van oordeel, dat het ongeval is ont staan doordien de tusschenassen niet precies in elkanders richting lagen, waardoor zij ter plaatse waar zij gekoppeld warén, niet goed aansloten; bij iedere omwenteling ontstond dientengevolge een geduchte spanning in de kop'pelbouten, welke daartegen op. den duur niet bestand waren en zijn gebroken. Door het breken der koppelbouten van de tusschenassen sloeg de machine door, hetgeen weder tengevolge had, dat door waterslag de bo dem uit de circulaliepomp geslagen werd en lek kage ontstond, Japansche visscherij in Ned.-Indië. Volgens een correspondentie uit Soerabaja van den 19den October waren Japanners doende om te onderzoeken of het mogelijk zou zijn met Soe rabaja als basis een visscherijbedrijf te beginnen. Wij vernemen thans, zegt de Deli Ct., dat dit onderzoek zeer gunstig resultaat heeft opgeleverd en dat een visscherij-maatschappij wordt opgericht met een kapitaal van 45,000 Straits-dollars; ver moedelijk zal gebruik gemaakt worden van moto rische kracht. Reeds het vorige jaar was er sprake van dergelijke plannen door personen betrokken bij het visscherijbedrijf te Singapore. De Hollandsche autoriteiten wijden aan deze plannen bijzondere aandacht en zijn vol belang stelling ervoor, aldus een artikel in de Java Nip- po van 22 October. De reden voor die belangstelling is eenerzijds, dat een dergelijke onderneming indertijd op groo- te schaal door Hollanders is begonnen en op een jammerlijke mislukking uitgeloopen, zoodat men weinig vertrouwen heeft in de mogelijkheid van welslagen; men is nu zeer benieuwd hoe de Ja panners het eraf zullen brengen. Mocht het den Japanners gelukken, dan zou het de moeite loonèn hunne methoden te bestudeeren. Anderzijds vraagt het Bestuur zich af welken invloed Japansche visscherij op groote schaal zal hebben op het bedrijf der Inlandsche visschers; de autoriteiten achten het van veel belang de Inland sche visscherij te beschermen. Dit is dus een fac tor, waarmede de Japanners terdege rekening zullen hebben te houden. De zee benoorden Java en Madoera is buiten gewoon rijk aan visch en dus een schitterend vischwater. Dat de Hollandsche onderneming in dertijd op een fiasco is uitgeloopen is aan ver schillende oorzaken te wijten; wij herinneren ons gehoord te hebben, dat de betrokken onderne mers beschikten over voldoende ervaring van visscherij op groote schaal met machinale hulp middelen, maar dat zij geen rekening hebben ge houden met het starre conservatisme en de bijge- loovigheid der Madoersche visschers. Het is van belang te welen, dat de mislukking te wijten is aan zulk een onredelijke reden, wij vertrouwen, dat de Japanners door energie en volharding de moeilijkheid zullen weten te overwinnen, zulks te meer waar de Japansche vischmethoden, welke thans bij de Duizend Eilanden worden toegepast een volkomen succes blijken. Het blad wijst dan op de bekende positie der Inlandsche visschers, die door voorschotten enz. afhankelijk zijn van de Chineesche opkoopers, die met de winsten gaan strijken en de visch te duur maken, Het blad geeft de Japanners in overwe ging de Inlandsche visschers niet dood te concu- reeren, doch in samenwerking met de Inlanders de vischdistributie geheel in handen te krijgen. Als daarop meer gelet wordt dan op het behalen van exorbitante winsten, dan acht het blad welsla gen verzekerd. Ten slotte verneemt het Japansche blad, dat de enorme vangsten van de Japansche visschers te Batavia de verbazing der autoritei ten hebben gewekt; deels misschien uit argwaan of ook in verboden wateren werd gevischt, deels misschien uit nieuwsgierigheid om de vischmetho den te leeren kennen is een nauwkeurige inspectie ter plaatse gehouden. SCHEEPVAART. In de week van 30 Nov. tol 7 Dec. 1925 wer den te IJmuiden door de Noordzeesluizen geschut; uit zee 73 stoomschepen en 2 zeelichters en naar zee 71 stoomschepen. IJmuiden. Aangekomen 6 Dec.: Georgios K, Saliaris, st., Melilla, ijzererts, Hoogovens; 8 Dec.: Naaldwijk, st,, Castro Urdiales, ijzererts, id. 9 Dec.: Leni en Walter vrachtlogger, Yarmouth, ha ring, visschershaven. Velsen. Aangekomen 6 Dec,: Magdalene Reith, st., Leningrad, papierhoul, Papierfabriek; 7 Dec.: H. Pontoppidau, st., Leningrad, id., id. De ramp Terschelling. De burgemeester van Terschelling, de lieer 1 J. M. van Heusden verzoekt den volgenden op roep te willen publiceeren: Den 24en November '1925 vertrok de loodsschoe ner No. 2 naar zee om zijn plicht te vervullen, om schepen lusschen de banken en strootnen van di gronden van Terschelling naar veilige reede t< loodsen. Hij is sedert niet meer teruggekeerd. Al le hoop op een onverwachte eindelijk thuiskomst is vervlogen. Dertien flinke menschen, dertien brave menschen kwamen in de golven om, elf we duwen achterlatende in rouw, zeven en dertig kinderen zonder vader. Landgenooten, deze helden, die U c.n Uwe fa milie, uwe vrienden, na een zeereis veilig, onder vaak moeilijke omstandigheden van zee en wind in de veilige haven brachten, zijn zij thans geval len, in de uitoefening van hun plicht. Kunnen wij iets voor hen doen? Kunnen wij nu nog toonen, onze waardeering voor nun werk, on ze warme sympathie voor deze vrienden? Daartoe is gelegenheid want er rust de plicht op ons, om ons aan- te trekken, die menschen, die hun het naast aan het hart lagen en waarover zij thans niet meer kunnen waken. Wij willen deze zware taak aanvaarT-n! Dank baar conslateeren wij den steun daarbij door de wetgeving ondervonden, waardoor sommige ge zinnen geheel verzorgd, zijn, en anderen een vaste ondergrond wordt verschaft. Evenwel, er zijn menschen bij, wier pensioen niet groot is, wijl de man weinig dienstjaren had, Anderen, waarvan de kinderen, die hun moeder ook reeds verloren hebben, niets krijgen, omdat zij juist den bepaalden leeftijd overschreden heb ben, anderen, waarvan de kinderen leeren voor een betrekking, waarvoor thans het studiegeld niet kan worden betaald en zoovele nagelaten be- tiekkingen zijn er nog van eerder verongelukte loodsen, waarvan de familieleden riiet hebben ge deeld in de voordeelen eener verbeterde wetge- Vrienden, niet voor niets bestaat te Terschel ling een stichting, genaamd „Ondersteuningsfonds" waarvan het doel is, voortdurende ondersteuning van hulpbehoevende weduwen en weezen. nage laten door de in zee verongelukte equip..»giter der loodsbooten te Terschelling. Deze slichting heeft degelijke statuten, slaat i--n- der toezicht van den heer Commissaris der Ko ningin in Noord-Holland en den heer Inspecteur- generaal van het Loodswezen. Helpt ons, voorziet ons van middelen, zendt uwe gave aan een der ondergeteekenden, opdat wij uwe sympathie voor de dappere loodsen, die Is offer van hun plicht vielen, 5m kunnen zeilen in verlichting der zorgen hunner geliefd in. Over de kokende zeeën heen willen wij hun reiken de broederhand, F. L. Rambonnet, Vice-AdmInspecteur-gen, van het Loodswezen enz.; H, J. Albardn, kapitein ter zee, directeur van bet Loodswezen enz. Th het le en 2e district; J, Schenk, commissaris van het Loodswezen te Terschelling; I. J. M. van Heusden. burgemeester, voorzitter ondersteuningsfonds; A. Duijf, secretaris van hel ondersteuningsfonds; Jb. Oepkes, penningmeester van hel ondersteunings fonds; M, Knop, oud zeeloods; P, de Jong, oud- loodsschipper; Jb. de Vos, wethouder; D. Nap, lid van den Raad; K. Reedeker, gemeente-secretaris; J. W. Dippel, Ilerv. predikant; J. D. Dozy, Doops gezind predikant; J. L, Rinia arts; K. van Terwis- ga, notaris; D. H, Doeksen, oud-gezagvoerder: V. Stobbe, idem, F. Roedeker, idem.; L. Bakker, idem; G. Doeksen, reeder; J, Doeksen, directeur Terschellinger Stoomboot Maatschappij; J. Knop. directeur Zeevaartschool; H. Dijk, oud-leeraar Zeevaartschool; E. Bakker, hoofd O.L. school: Z, A, van Soest, hoofd Bijzondere school; H. Ruijgh, oud-ambtenaar der Posterijen. Waarschuwing der Haagsche politie. De commissaris van politie in de afdeeling D te GraVenhage, waarschuwt tegen het aangaan van :laties met de N,V, „Pallantïs", Anna van Han- Dverstraat 30 of Koningin Sophiestraal 12. Ge noemde onderneming ontbiedt sollicitanten naar betrekkingen op briefpapier, waarop o.a. voorkomt een fabrieksgebouw, hetwelk slechts in de ver beelding van den leider der vennootschap bestaat. Van de sollicitanten werd verlangd f 1000 a f 5000 andeelen le nemen. Het gestorte kapitaal be draagt volgens een opgave in het Handelsregister slechts f 5000. In de zaak zijn, naar de politie me dedeelt, betrokken de bekende E. D. Munck en J. F. v. d. Boomen, tegen wie reeds herhaaldelijk is gewaarschuwd. Corr.-Bur. RENDEERENDE ZAAK ter overname aangeboden op goeden stand. Lage huur. Br. onder motto Zaak, Bur. v. d. Blad. In plaats van kaartan. ids goedheid schonk ons heden welgeschapen dochter, GBRARDA. N. Buffinga. O. W. J. Buffinga—Oötzen ilterdam, 6 December 1925. Bergsingel 127. levr. HEUFF, Kanaalstraat 12, liden, vraagt 1 Januari een linke dienstbode, r dag of dag en nacht. Van de getuigen voorzien. levrouw Beijerman, Brederode 2, Santpoort (tegenover de ik van Brederode), vraagt een mede werkmeisje, ir den dag of voor dag en nacht. kunnen pluist worden, die in het vak mschen opgeleid te worden. Prins Hendrikstraat C 113. Er biedt zich aan een net ii kantoren schoon te houden, ires te bevragen bur. v. d. blad. in 15—17 jaar kunnen geplaatst lorden, om netten te breiden, liddenhavenstraaf, boven pakhuis .De Een". Otvriagd op Vischhandel-kantoor loorjspoedige indiensttreding, een jongste bediende, leeftijd circa 10 nr. Eigenhandig geschreven brie- 'tn onder 2684 bur. v. d. blad. Hl zich aan, met alles bekend. Tivens naailes aangeboden, '■middags of 's avonds. AdresMej. 'Pe Koning, Enschedéstraat 42, I oovenhuis. 10 gevraagd door twee vrienden. Br onder No. 2682 bureau v. d. blad TE HUUR 2 mooie ongemeub. Kamers met stookgelegenheid, voor Dame of Heer, of m. z. k.,f 5:per week. Adres le bevragen bur. v. d. blad. TE HUUR Woon-winkelhuis. Te bevragen bij J. Vermeulen, Manufacturen, Willem Barendsz- straat 5, Nieuwe Gedeelte, IJmuiden. in de Induslriestraat, lang 20 Meter, een PAKHUIS aan de Vischstraat, ook geschikt voor Autogarage. Te bevragen bij de Fa. P. Heere en Zonen. TE HUUR OEVRAAOD geschikt voor Kantoor, nabij de Vischhal. Brieven onder no. 2685, bureau van dit blad. TE KOOP AANGEBODEN een flinke partij OEWATERD van tot 8". Zeer geschikt voor scheepstimmerlieden en wagenma kers, legen lagen prijs. Aanvrage bij MULDER RIJKE, Z.Z. Vis schershaven. Ook bij kleine hoe veelheid te verkrijgen. Oevraagd net kosthuis, liefst met Brieven met volledige inlichtingen onder no. 2683 aan bur. v. d. blad timmerman, metselaar j en aannemer t—l WILLEM BARENDSZSTRAAT 16 TELEFOON No. 467. Trompstraat 193. en voor 1926. Burgemeester en wethouders van Velsen, brengen ter algemeene kennis, dat zij zullen overgaan lot de aanbesteding voor de levering van le. BUREAUBEHOEFTEN, 2e. DRUKWERKEN, voor de gemeentelijke bedrijven en diensten voor het dienstjaar 1926. Vanaf 12 tot en met 17 Decern- ber a. s. liggen de lijsten van wat geleverd moet worden, zoomede de voorwaarden voor de levering gesleld, ter inzage op de le Afdee ling der Secretarie, alwaar tevens inschrijvingsbiljetten voor eik dezer aanbestedingen gratis verkrijgbaar zijn. De biljetten moeten worden inge leverd aan de Ille Afdeeling vóór of op 21 December a.s. des mid dags 12 uur. Velsen, den 9 December 1925. Burgemeester en wethouders voorn. De secretaris, De burgemeester, J. Kosielijk. Rijkens. VELSEN. H.H. Aannemers en eigenbouwers! Het Bestuur der Vereeniging v. Nijverheidsonderwijs in Kennemer land zal op Dinsdag 15 December a.s's morgens om 10 uur, ten overslaan van den deurwaarder E. A. QLASER, in Barak nr. 4 te IJMUIDEN, in het openbaar ver- koopen 25 st. drlelichtkozijnen 2.20X1.56 M. 25 st. twee 2.09X1 56 2 st. id. 1.43X0 94 2 si. schuifraamkoz. 1.21X175 1 st. voordeurkozijn 1.10X2.60 1st. id. 0.87X2.115 20 st. binnendeuren 0 83X2.11 20 st. keukendeuren 0.87'X2 075 25 st. halfst. klepraamkoz. 0.66X0.56 15 st. draairaamkoz. 0.66X0.94 Partij ramen, enz. Kijkdagen 12 en 14 December a.s. Het Bestuur. bevattende 2 OROOTE KAMERS (Prachtig uitzicht), SLAAPKAMERS en KEUKEN. Kanaalstraat 66. DOODELIJKE Aantrekkingskracht Ratten es muizen kunnec eenvoudig geen weerstand bieden aan de bijzondere aan trekkingskracht van Rodent. Toepassing van het middel volgens de gebruiksaanwij zing beteekent de zekere dood van al dit ongedierte en een leder, die dit middel aan wendt, bespaart jaarlijks tien tallen guldens. - Zorgt altijd een doosje in huis te hebben, Koopt het vandaag I - Uw drogist heeft het voorradig. Dootjes van f 0.50'en f 1,- Importeur: Fa, B„ ME1NDERSMA Des Haag, Amsterdam. Snerk Fabr.i TH. HARLEY. Apotheker. Perth (Schotland) Door onze geweldigt voorraden en uitgebreide sorteering slaagt men bij ons bijna altijd, juist vooral in onze bekende prima kwaliteiten. vindt U nergens zoo'n pracht-sorteering en ondanks den ovtrgroolen toeloop der laatste weken houden wij onze sorteering op 't zelfde peil. Wij vestigen nogmaals in 'l bijzonder Uwe aandacht op onze pracht-collectie waarvan wfj door onze gecombineerde inkoopmethode thans nogmaals verschillende soorten in prijs konden verlagen. Ziet hiervoor onze hulp-Etalage. - Doet Uw groot voordeelt

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 3