ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN Kphordtis Tabletten (geneesmiddel JmuiderCourani So. 15 Nieuwjaarsgroet zijn Uw Sü® Woensdag 23 Decembsr<i1925 lie Jaargang IJMUIDER COURANT f/egeas de KERSTDAGEN zal de (UIDER COfüRANT Zaterdag NIET schijnen. verschijnt de jdvertentiën en Nieuwjaarsgroeten „men aangenomen worden tot uiter- k DONDERDAGMORGEN (Oudejaars- I) 9 unr. In het nummer, dat DONDERDAG DECEMBER a.s. verschijnt, kan ieder j dit wenscht, aan Familie, Vrienden bekenden zijn engeiL. De prijs van zulk een adver Qtie niet grooter dan 5 regels, bedraagt i cent. Elke regel meer 10 cent. Hen wordt beleefd verzocht er voor zorgen dat deze advertentiën zoo loedig mogelijk in ons bezit zijn. OFFICIEEL. BURGERLIJKE STAND. ireau-uren op 26 December 1925 (2e Kerstdag) en op 1 Januari 1926 (Nieuwjaarsdag). De Ambtenaar van den Burgerlijken Stand der meente Velsen maakt bekend, dat op 26 Dec. 2e Kerstdag) en op 1 Januari 1926 (Nieuw- jrsdag) het bureau van den burgerlijken stand i verzoek van een belanghebbende zal worden opend tusschen 9.30 en 10 uur voormiddags, in- en de verzoeker aantoont, dat de te verrichten srkzaamheden, in verband met de bij de wet ge ilde termijnen, niet kunnen worden uitgesteld, Velsen, 17 December 1925. De Ambtenaar van den Burgerlijken Stand SUWERINK. VAN DEN WACHTTOREN. Zenuw 75 Hoofdpijn 60 Hoes' 60 Maag 75 Staal 90 et Laxeer 60 Rheumatiek 75 Keelpijn 60 Kiespijn 60 ct. Galsteen 1.50 Griep A Influenza 75 Nier Blaas 1 gld, Worm 80ct'. Bloedzuiverende75 ck Koorts 60 Eetlust- opwekkende, 75 Verkoudbeids 60 Pijnstillende 75 ct, Verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten. Elke verpakking is voorzien van den naam Mijnhardt. Let hierop! 589 deloosvergoediiïg moeten betalen. Waar zal het bet geld daarvoor vinden? Het mist zijn koloniën en voor zijn in dustrie heeft liet alleen in het Oosten naar klanten te 'zien. Het is vooral voor Diiitschland maar ook voor heel Euro pa noodig, dat de handelsbetrekkingen met Rusland weer normaal worden. Daarom is ook zioo noodig een economi sche 'belangengemeenschap tusschen de Europeesche staten. De geest van Locarno moet zich niet bepalen tot de politieke verhoudingen. Die geest is het besef, dat de staten le den zijn van een lichaam en dat de leden elkander noodig hebben en met elkaar moeten samenwerken. Vergeleken bij een paai' jaar gele den is de toestand van Duitschland echter veel verbeterd. Het is inwendig tot rust gekomen; de republiek .-.staat steeds vaster; de nationalisten zijn kal mer 'geworden en hun toon is minder oorlogszuchtig. Het is achterna be schouwd geen ramp, dat Hindenburg president is geworden. Hij is niet als een man van het zwaard maar als een dienaar van dien reide opgetreden en hij heeft zich aan zijn verklaring bij zijn verkiezing afgelegd eerlijk en stipt gehouden. De president der nationa listen is geen president voor de natio nalisten geworden. De Duitsche indu strie, wetenschap en energie toonen geen verslapping. Het Duitsche volk heeft verder geleerd, zich veel te ont zeggen en moeilijkheden te dragen. De voorspelling in '18, dat over eenige ja ren de overwinnaars er-wel eens slech ter voor kunnen komen te staan dan het verslagen Duitschland, kan zeer nog wel eens uitkomen. De toekomst is Zondagmorgen heeIl Ds, T j van 0ostrora VOOr Frankl ijk althans zeer 'donker. Het Soede afscheid genomen van de Ned, Herv. ge- lijdt aail twee dure koloniale oorlogen, meente alhier. Ondanks het gure winterweer, was zijn geldmiddelen zijn nog doorziek, het de overvol en waren veel meer dan duizend heeft een regeering, die ondanks den het i^en.van Psalm 121 4 populairen en knappen Briand eiken hield Ds, van Oostrom Soede zijn laatste predika- da.g kan 'vallen en het lijkt onmogelijk tie, naar aanleiding van 2 Thess. 2 15—17. een andere sterke regeering te vormen. dan, broeders, staat vast en houdt de in- Het heeft nog geen regeling over zijn SÏÏS" AmerikaanSche schulden kunnen tiof" en onze Heere Jezus Christus zelf en onze fen. Het moet dus wel met zorg en tGod en Vader, die ons heeft liefgehad en gege- hoop huid rimpelig maken, zoodat hij op een stuk rots gelijkt; dan komt zijn prooi tot hem, zonder het gevaar te zien. Wordt de octopus'in een aquarium overgebracht, dan wordt hij soms ze nuwpatiënt! Hij weigert alle voedsel Verslindt zijn eigen vangarmen er sterft. Een vorm van zelfmoord, zoo schrijft Prof. Hartman, die hij dieren van zulke lage orde zelden voorkomt. Zelfmoord uit heimwee! Zou hier ook niet weer het menschelijke op het dier overgebracht zijn? PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Afscheid Ds. T. J. van Oostiom Soede. Het herstel van Duitschland. Toevallig kregen we dezer dagen een postzegel vaii een paar jaar eleden in handen ter waarde van eeni- e millioenen Marken. Dat was in den :jd, toen de Marken minder waard wa- en als de dorre bladeren, die de storm e lucht injaagt en iedere uitgave van enige beteekenis een moeilijke reken- om meebracht. Duitschland heeft ech- zijn financiën in orde gebracht. De Mark is er weer; waar zijn de Marken gebleven? Door ve en zijn ontzettend zware verliezen ge- eden' en nergens (heeft men meer nieu- armen dan in Duitschl. Maar wilde er boven op komen, dan eerst het geldmiddel gezond wor- ien gemaakt «en dat is ten koste van eel lijden gelukt. Duitschland was ho- ziek en is nu op weg tot herstel, naar gezond en sterk is het daarom log niet. Vele zaken zijn dit jaar ten ;ronde gegaan. Er heerscht een zware depressie. De levensstand- lard is in Duitschland aanmerkelijk ager dan in Nederland. Velen moeten iiterst sober en zuinig leven. Duitsch- and mist Posen, een vruchtbaar land, Jat vroeger veel aardappelen» en graan leverde en -het mist ook de mijnen van Elzas-Lotharingen. De belastingen zijn tr hoog, het leven is er duur en de loo tten zijn er vergeleken bij ons land laag. Het heeft afzetgebied noodig voor zijn producten en er is tegenwoordig geen afzetgebied. Het lid van den Rijksdag Dr. O. Hoetzsch heeft in Rotterdam een reide gehóuden over de toekomst van Duitschland en hij ziet deze nog met groote moeilijkheden. Van af 28 zal Duitschland volgens de Bawesregeling angst de toekomst tegemoet gaan. Duitschland is er slecht aan toe, maar is ook bezig te herstellen. En Frank rijk is zieker en zwakker geworden en het wil de dure medicijnen niet slikken, wat toch voor beterschap noodzakelijk is: nieuwe en zware belastingen. Zoo kan Duitschland wel eens eerder de crisis te boven komen dan Frankrijk. Dieren als menischen. De romans van Curwood worden veel gelezen en hij heeft school ge maakt. Er ikomen veel boeken uit, waarin in romantischen vorm over het leven der dieren geschreven wordt. Ze leeren ons de wonderen van het na tuurleven kennen en maken er ook nog enkele wonderen bij. De dieren van Curwood zijn eigenlijk menschen in dierengedaante. Zij kunnen getuigen, dat niets menschelijks hun vreemd is. Al schatten wij misschien de dieren geestelijk te laag, in deze romans wor den ze overschat. Maar dit schijnt zelfs wel in de we tenschap te gebeuren, wat minder goed te vergeven is dan de menschelijke ge voelens en gedachten aan -de dieren toegekend door Curwood. Door Prof. Hartman worden rnede- deelingen gedaan over zijn diepzee-ex peditie. Er is diep in het water een bij zonder belangwekkende planten- en dierenwereld. Het leven blijkt in won derlijke vormen en openbaringen ook daar te zijn, waar men het vroeger on mogelijk achtte. Prof. Hartman vertelt ook van een kleine, achtarmige poliep, den octopus, die zonder vinnen zich snel door het water kan bewegen door met groote kracht water uit te stooten. Hij valt schaaldieren aan. Eerst werpt hij een steen in een open schaaldier, zoodat zijn prooi de scherpe schalen niet meer sluiten kan, dan steekt hij er een van zijn vangarmen in, die van zuigers voorzien zijn en zuigt de weeke deel en van zijn prooi leeg. Andere slachtoffers stelt hij buiten gevecht, door ze met een vergiftige afscheiding van zijn speek selklieren te verlammen. Ook kan hij alle jaarlijks 2Jj5 milliard Marken als scha-«-2ijii kleur veranderen en zijn gladde ven heeft een eeuwige vertroosting en goede in genade, vertrooste uwe harten en versterke u ir goed woord en werk." Naar aanleiding van dit woord sprak de schei dende leeraar eerst over de herinnering, die er is in' het eerste vers. Een herinnering aan wat hij gepredikt had en hoe de gemeente daartegenover was. Vervolgens sprak de leeraar over de verma ning, die er is in het tweede vers, om te besluiten met den wensch van het laatste vers, dat de ge meente versterkt mag worden in alle goed woord en werk, omdat wel menschen wisselen en gaan, maar God dezelfde blijft. Na de preek hield Ds, van Oostrom Soede de gebruikelijke toespraken. Eerst tot de aanwezige predikanten, waarbij was Ds, J. Roos, de oud predikant der gestichtsgemeente Santpoort; tot den kerkeraad en de kerkvoogden, waarmede de predikant zoo uitnemend heeft samengewerkt, tot de vertegenwoordigers van B, en W,, wethouder K. H. Tusenius én de gemeente-secretaris, de heer J. Kostelijk; tot zijn voorganger, Ds. H. W. Creutzberg, in wiens voetspoor hij mocht arbei- den. - Vervolgens richtte Ds. van Oostrom Soede zich tot de deputaties van andere kerken, n.l. van de Doopsgezinde gemeente, waarbij ook Ds, Luikin- ga en de Chr. Geref. kerk. De scheidende leeraar zeide dankbaar te zijn, dat er in de laatste jaren een band tusschen de kerken was ontstaan. Na woord tot de leden-van het kiescollege, de- hoofden en onderwijzers der Herv. scholen, de voorgangers in jeugdkerk, zondagsschool en kin- derkerk, den koster en den concierge richtte de predikant zich voor 't laatst tot cTc gemeente. Spr. zeide dankbaar te zijn in IJmuiden te hebben mogen arbeiden en het viel hem zwaar van de gemeente hier te scheiden. Lang had hij geaar zeld om gevolg te geven aan den roepstem uit Indië, maar toen hij daarin God's stem vernam, was het pleit voor hem beslist. Ds. van Oostrom Soede zeide dankbaar te zijn voor wat hij hier had mogen zijn, want er waren onverbreekbare banden gelegd. Nadat gezang 96 gezongen was, nam ouderling T. Doevendans het woord, om namens de ge meente een woord van afscheid tot den predi kant te richten. Spr. dankte Ds. van Oostrom Soede voor alles, wat hij voor de gemeente was geweest, voor de verkondiging van het volle evangelie van Jezus Christus, voor zijn arbeid m de gemeente, waarvoor hij zooveel is geweest, vooral voor de zieken en treurenden, waarvoor hi'l zooveel kon zijn, omdat hij zelf den weg van lijden had moeten gaan. De heer Doevendans zeide ook, dat er onverbreekbare banden waren gelegd, dat de gemeente v. IJmuiden en den schei denden leeraar Gods zegen toewenschte op zijn arbeid in de Indische kerk en dat deze er op kon rekenen, dat hier velen hem steeds in t gebed zullen blijven gedenken. Op verzoek van den heer Doevendans zong de gemeente Ds. van Oostrom Soede toe Psalm 121 4: De Heer zal u steeds gadeslaan. Diep onder den indruk verliet de groote schare het kerkgebouw. En zoo verliest de Ned. Herv, gein. alhier we derom een eminent voorganger, die niet alleen een uitnemend redenaar, maar ook een krachtig werker was. Daarvan getuigt de jeugdkerk en zijn arbeid voor het te slichten wijkgebouw-jeugdkerk in nieuw-IJmuiden. Maar ook buiten den kring der Ned. Herv, Ge meente zullen velen Ds. v. Oostrom Soede niet leedwezen onze gemeente zien verlaten. Zijn krachtige persoonlijkheid niet een sterke eigen overtuiging en een warme belangstelling ook voor het maatschappelijk vraagstuk, plaatste hem van zelf meermalen in het eerste gefid, als er zich conflicten voordeden op maatschappelijk gebied, waarbij z. i. geestelijke belangen gevaar konden loopen. Zoo b.v. bij de ziekenhuiskwestie, bij het organiseeren van godsdienstige samenkomsten te genover de conferenties der paters Dominicanen, zoo ook bij het arbeidsconflict aan de Visschers- haven bij den aanvang van dit kalenderjaar. Hel zal zeker moeilijk zijn voor de Ned. Herv, Gem. alhier in zijn plaats een anderen voorgan ger te vinden die in kracht en toewijding zijns gelijke mogen heeten en we mogen de Indische kerk hier dan ook wel gelukwenschen, dat zij straks weer over de sterke werkkracht van Ds, v, Oostrom Soede zal mogen beschikken. Naar wij vernemen zal Ds. van Oostrom Soede de reis naar Indië maken met het nieuwe motor schip Indrapoera van den Rott. Lloyd, Heden, Woensdagavond, 8 uur zal Ds, van Oostrom Soede in het Gebouw voor Chr, Belan gen ontvangen hen, die afscheid van hem willen nemen. Kerstfeest op Zee. Evenals 2 jaren geleden, is dit jaar weer door een commissie, op initiatief der commissie tot beheer van het gebouw der C. J. M. V. (Koning Willemshuis), gezorgd, dat op een aantal schepen der IJmuider vloot, die de kerstdagen op zee zul len zijn, toch kerstfeest gevierd zal worden. Het vorige jaar is dat overgegaan, wegens de staking. De commissie had ons uitgenoodigd eens een kijkje te komen nemen, op een avond dat alles gereed gemaakt werd, Achter een massa kisten, doozen en verdere emballageartikelen, vonden we een aantal dames en eenige heeren zitten, pakjes te maken. Voor elk der opvarenden afzonderlijk, van den schipper tot den kok en stoker. Daar verdwenen in die pakjes kleedingstukken, horloges, scheerapparaten, sigaren, tabak, worst koek. In velen ook werden de eetwaren niet per man gepakt, doch kwam dit in een afzonder lijk pak, voor gebruik der gezamenlijke beman ning. Als al die pakjes voor een trawler gereed waren, gingen ze samen in een afgesloten kist, waarvan de sleutel aan den schipper der trawler werd gegeven, met verzoek tot gebruik op den eersten Kerstdag. Dan Zullen" de mannen eerst een brief vinden, waarin gewezen wordt op de beteekenis van dit feest, ook voor hen die ver van huis, op zee zijn. Op onze vraag aan de commissie, hoe men aan al die goederen gekomen was, kregen we een lang, gedetailleerd verhaal. De korte slotsom daarvan was dat de leden der commissie naar verschillende burgers, winkeliers en reeders zijn gegaan, met verzoek om hulp. Dan werd gegeven koek, worst, chocolade, kleeding of andere koopwaar van den betrokkene. Anderen weer gaven geld om er voor te koopen. Ook waren er reeders die voor de kosten aan hunne schepen ten deele vergoedden, In elk geval, de medewerking was zoo algemeen, dat de commissie in staat was, fn plaats van 18 schépen, zooals in 1923, thans 33 schepen een kerstkist mee te geven. Bijzonder aardig waren 'ook enkele pakjes, die ingepakt bezorgd waren, geadresseerd aan ,,een mij onbekende zeeman Deze pakjes werden zoo meegegeven. Wij wenschen de commissie veel dit werk. V - - - WITTE KRUIS. Iedere Woensdagmiddag van half drie tot drie uur stelt de Vereeniging het Witte Kruis, in de Chr. Nat. School te Velseroord moeders gratis in de gelegenheid om hun zuigelingen, welke aan voedingsstoornissen lijden, te laten onderzoeken door den Consulent, Dr. Hanneman. Voor kraamverzorging, welke ook door boven genoemde Vereeniging wordt uitgeoefend, wende men zich tot het bestuurslid der Vereeniging, Mevrouw Dijkstra, Trompstraat 77 te Velseroord. Tarief naar draagkracht f 5f 15. Kerstavond. t Was avond. De knaap kwam haast weenende thuis Van wrevel en kou in de leden; De sneeuwjacht dier dag toch was hem tot een kruis, Een vloek was hem bijna ontgleden; Hij hud heel dien dag toch naar arbeid getracht. Doch smartvol en hoop'loos op d'uitkomst gewacht. Zijn moeder, een weduw' vertroostte hem zacht; Hoor, sprak ze, mijn zoon, voor de armen Is Kerstfeest geen weelde, geen avond vol pracht, Wees stil, licht brengt Godes erbarmen Verlichting, vertroosting, voor 't hoopvolle hart, Wees stil met Uw wrevel, licht vliedt nog de smart. En zwijgende bracht zij zijn sobere maal, Echt vredig doorkruid met haar zorgen; Het warmende soepje, als gretig onthaal, Werd dra in zijn binnenst' geborgen. Zijn wrevel verdween, en de Vrede verscheen In 't huisje der weduw', zooals van voorheen. 't Was avond. De deur werd stil opengedaan, Een Stille, met vluchtige schreden, Die zette een mand yoI met goed'ren belaan, En vluchtte om zekere reden. De weduwe was hier een Kerstgaav' bereid, En Vrede, èn Licht, hier in 't huisje verspreid. De weduw' had iets van het ruischen verstaan, En richtte haar schreden daarhenen; Haar toestand, zoo zwaar, en haar hart zoo belaün, Was 't wonder, dat zij haast kon weenen? Doch nèenl want zij vindt hier de mandvol vermeld, Die zoo hare nooddruft en armoe herstelt. 't Was avond. De kerkklok roept allen alreê Ter Kerstboom, vQor grooten en kleinen; Het kaarslicht doet hier toch in statigen Vreê Het Licht, in het Bedehuis schijnen. Doch 't huisje der weduw' was mede verlicht, Een lichtstraal der Liefde, had Liefde gesticht. IJmuiden, 23 December 1925 Chr. C. VISMAN. INGEZONDEN. Buiten ve antwoordeüjkheid der redactie. genoegen van VELSEROORD. De politierechter te Haarlem behandelde Maandag de zaak tegen P. W. G., concierge der Rijks H. B. S., die terecht stond ter zake open bare schending der eerbaarheid. In deze zaak waren vier getuigen gedagvaard, i Bekl. ontkende het hem ten laste gelegde. I Het O.M. eischte 3 maanden gevangenisstraf. De politierechter veroordeelde bekl, conform dezen eisch. Verdediger was Mr. A. Bruch. De zaak werd naar Hl. Dbl. meldt, met geslo ten deuren behandeld. VELSEN. - Tot onderwijzeres aan de openbare school te Beverwijk is benoemd Mej. A. S, Scholtz al hier. In de week van 612 December is in deze gemeente één geval van diphtheritis voorgekomen. Door het bedrijf Openbare Werken is aan besteed de levering van 250 Mn /lviergrind. Inge schreven werd als volgt: J. Koopman, Haarlem, f 4.50; W. van Zutphen, Beverwijk, f 3.00; J. Manak, Amsterdam, f 2.93; J. J. Oudakker, Haar lem, f 2.92; F, W. Kockx, Driehuis, f 2.75 en L. Hartman, Vreeswijk, f 2,74 per M3. De gunning werd aangehouden. DRIEHUIS. Zondag is in de R.K, Kerk alhier het nieuwe orgel plechtig ingewijd. Pastoor v. d. Meer hield de feestrede, terwijl het orgel werd bespeeld dopr den zeereerw. heer J. C. v. d. Wiel, leeraar aan het seminarie Hageveld, terwijl de heer Jan Ne- lissen, bariton te Bloemendaal, met begeleiding van het orgel eenige liederen zong. De pastoor deelde mede dat de directeur van het kerkkoor, de heer M. Uytendaal, door den paus was begiftigd met het gouden eerekruis „Pro ecclesia et pontifice". De heer Uytendaal, die 57 jaar aan het kerk koor verbonden is, waarvan 32 jaar als directeur, werd na den dienst in de pastorie door pastoor v. d. Meer gehuldigd. Belasting op vermakelijkheden. Mijnheer de Redacteur, Verzoeke beleefd plaatsing van het onderstaande in Uw veel gelezen blad, waarvoor bij voorbaat mijn dank. Nu reeds eenige weken het voor ons Gemeen- tenaren zéér belangrijk onderwerp bij den Raad in behandeling is genomen, zij het mij vergund het navolgende onder de gewaardeerde aandacht van H.H. Raadsleden te brengen. Het ligt geenszins in mijne bedoeling om in te gaan op het aanhangig .gemaakte voorstel zelf, doch wel om na te gaan, wat toch de oorzaak zou kunnen zijn, dat er verschillende vereenigingen in onze Gemeente in den laatsten tijd, zoo dit I werkelijk aantoonbaar mocht zijn, er toe ovér- I gaan om het aantal donateurs of kunstlievende le den, tegen den tijd van een uitvoering, zoo hoog mogelijk trachten op te voeren, door verkoop van donateurskaarten of anderszins. Dat zulks wordt gedaan, met het vooropgezette doel om daardoor de plaatselijke belasting te ont duiken, lijkt mij wel wat kras gesproken, doch m.i heeft dit een andere oorzaak en wel: Wanneer een Vereeniging van welke strekking dan ook, in deze Gemeente een uitvoering wil ge ven en niet gesteund wordt door een flink aantal begunstigers, zal zij verplicht zijn om die uit voering openbaar te geven en moet dan ook over de toegangsprijzen de verschuldigde belasting be talen, zooals in elke andere Gemeente bet geval Het zwaartepunt voor de vereeniging zit echjer in de financiën. De kosten voor een uit voering zijn in den regel van dien aard, dat men een tamelijk goed bezette zaal moet hebben om die goed te kunnen maken, of zelfs voor de ver- eenigingskas nog iets over te houden. Het zal voor de meeste Besturen van vereeni gingen wel niet onbekend zijn, dat een uitvoering met na afloop bal, in de meeste gevallen véél meer bezoekers trekt dan wanneer zulks niet het geval is. Hoe de meeningen verdeeld zijn over het ma ken van een dansje, kan hier gevoegelijk buiten beschouwing worden gelaten", doch de ondervin ding heeft dit onweerlegbaar aan de Besturen van vereenigingen bewezen. Wat is nu het eigenaardige in deze Gemeente van de gemaakte Politiebepalingen. Geeft een vereeniging een openbare uitvoering, toegankelijk tegen betaling van entree en betaald rij daarvoor de verschuldigde belasting, dan wordt door de Autoriteiten niet langer vergunning gegeven dan tot 12 uur. Dit is voor liefhebbers(sters) van een dans|e wel wat kort, in oogenschouw genomen, dat de uit voering zelf om b.v. 11 uur is afgeloopen en met

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 1