het gereed maken der zaal ook nog «enige tijd verloren gaat. Geeft een vereeniging een uitvoering voor leden donateurs of hoe zij nog meer mogen hee'.en, dan behoeft geen cent belasting te worden betaald de vergunning luidt tot 2 uur. Hierdoor is in de loop der lijden dan ook het kwaad geboren, al mochten er nog zijn die van niets wetend het hoofd ontkennend schudden. Maak dus zooveel mogelijk z.g. donateurs, be taal geen belasting en in ruil daarvoor toestem ming lot 2 uur. Betaald een vereeniging wel belasting, dan is het resultaat tot 12 uur en minder bezoek dus ook minder ontvangst, Mochten er dus werkelijk vereenigingen zijn die zich lieten verleiden om tot dergelijke hande lingen over te gaan, dan is dit wel eenigszins te begrijpen. M.i. zou een andere regeling door de Autoritei, ten vast te stellen, en daarvoor kan Beverwijk of Haarlem of Amsterdam tot voorbeeld dienen, bij. dragen om dit euvel te verhelpen en het resultaat zal zijn: Meer openbare uitvoeringen en meer ontvangst aan belastingen. Een Opmerker. SPORT. TSEKV0GEL8. OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. Uitslag van 19 Dec, Trekvogels IG. S, C. I 50 Voor Zaterdag a.s. zijn geen wedstrijden vast gesteld. De bewijzen van toegang voor den gezelligen avond op 29 Januari a.s. zullen den leden dezer dagen ten verkoop worden uitgereikt. Over den wedstrijd Trëkvogels-^-G S. C, het volgende; Trekvogels wint den toss, zoodat G; S. ,C. af trapt, Al spoedig blijkt dat G. S. C. met grootsche plannen bezield is, zij gaan althans regelrecht op doel af, waar het weifelende wegwerken wel eens lastige momenten veroorzaakt. Weslerhuis komt dan het elftal completeeren. Het spel gaat tame, lijk gelijk op'-. Bij een Gi'S', C.-aanval wordt free- kick in het doelgebied veroorzaakt. Alle vogels stellen zich op in het doel; de vrije schop wordt genomen en..door Visser weggewerkt, zoodat het gevaar geweken is. Trekvogels gaat dan goed combineerend op het doel af en van Gelder geeft Trekvogels de leiding. G. S. C. zet dan alle zeilen bij om gelijk te maken, hetgeen haar door de achterhoede, die zich inlusschen hersteld heeft, onmogelijk gemaakt wordt. Bij een bestoking van het G. S. C.-dpel wordt Muller in het beruchte gebied genomen, waar voor de scheidsrechter penalty toekent. Muller plaatst zich achter den bal en brengt den stand op 20, waarmee de rust ingaat. Na de rust is Trékvogels ver in de meerder heid, hoewel de vlugge G. S. G.'êrs den achter hoede handen vol werk geven. Na 10 minuten brengt de voorhoede op en Jonker maakt met een mooi schot het derde doelpunt. Het spel wordt dan eenzijdig daar de Vogels voortdurend! in den aanval zijn. Van Gelder en Jonker ver- hoogen nog de score, zoodat, wanneer de heer v. d. Berg afblaast, Trekvogels een sprekende overwinning heeft behaald. van Doktoren en huisbezoeksters, alsmede de zusters van het „Witte Kruis", en zij zijn geen gevaar voor de omgeving. Strijdt strijdt tegen de t.b.c. met macht, Allen zonder uitzondering „WORDT LID, NOG HEDEN!" „De huiskamer-busjes". In den midzomer heeft er in de IJmuider Cou rant een stukje gestaan met teekening er bij, over: ,Hang in uw kamer een busje, en offer daar ii wat ge te missen hebt!" Eén der getrouwen, heeft daaraan voldaan en thans bij mij gestort de som van „vijf gulden vijf en zeventig cent" f 5.75. „Hartelijk dank". Is 't geen mooi resultaat, in dat gezin zijn bovendien twee personen lid van de Vereeniging. Kom het is ter navolging waard! Volgend jaar 100 busjes en fafgedragen aan den Pen ningmeester. Aan U allen de daad! Tuberculose bestrijdt men niet met woorden, doch met daden. De Loterij. Jammer dat de Trekking niet van dit jaar kon plaats vinden, er moeten nog wat loten verkocht worden. „Allen eens flink aan den arbeid" en het Dames-Comité geholpen. Heeft U de fraaie prijzen al gezien? Een woord van dank aan den heer Joh, de Waard, Kanaalstraat te IJmuiden, die 10 bo'ekjes van ons heeft gekocht. Wie volgt? Velseroord, 24 December 1925. „Prop." Vereeniging tot bestrijding der T.b.c. Consultatie-Bureau is geopend op Dinsdag 2.30 tot 3.30 n.m. Voor gedeelte Velseroord N.W. Veiserduiner- buurtweg op 29 December 1925, 12—26 Januari en 923 Februari 1926. Voor Wijkeroog, Velsen, Santpoort, gedeelte Velseroord, O.Z. Velserduinerbuurtweg op 22 December 1925, 5—19 Januari en 2—16 Februari 1926. Spreekuur huisbezoeksters Woensdags van 2 3 uur in het Consultatie-Bureau voor belang hebbenden. PLAATSELIJK NIEUWS. Vereeniging tot bestrijding der T. B. C. Men verzoekt ons plaatsing voor het volgende: „Waarom geen lid!? De ervaring van de laatste jaren leert ons, dat saanihoorigheid, mede- en solidairiteitsgevoel, op gebied van naastenliefde en hulp aan naasten, hoe langer zoo meer op den achtergrond geraakt. Een ieder vormt op zichzelf een eigen wereldje in het groot heelal; en al wat daar buiten voor valt, dat raakt hen niet. Het is veel al: „Eerst „Ik", dan „Ik"' en dan nog eens „Ik". Gelukkig er zijn nog uitzonderingen maar het gaat snel, zeer snel omlaag en ook deze uitzonderingen, worden zeldzaam. Van een gift of een legaat of een flinke jaarlijksche steun voor den strijd te gen de T. B. C. hoort men in onze gemeente niet •meer. Van een toevloed van leden nog minder; 600 leden op eene bevolking van 31.000 inwoners. Het is treurig en dat tegen eene ziekte die jaar- lijksch nog duizenden slachtoffers eischt. En voor zoover ons bekend in de gemeente thans „vijf tien". Het is volstrekt niet ongewoon, als men na met ernst en kracht de belangen van de T.B.C.-bestrij ding naar voren heeft gebracht en vooral de na druk er op leggend: „Dat een ieder zonder onder scheid van persoon aan besmetting blootstaat" er dus rekening mede te houden heeft, „dat er geen wet bestaat, die hem of haar buiten besmettings gevaar stelt, ondanks, dat zij denken- de goede voorzorgen te hebben genomen. Ik zeg, het is volstrekt niet ongewoon, als men zegt: Ik! ik krijg geen T.B.C., daar zal ik wel voor zorgen", of „Daar moet de overheid in zijn geheel maar voor zorgen. Laat men eerst voor goede wegen zorgen, en kom dan nog eens terug. De auto's van den weg. „Laat ieder voor zich-zelf zorgen; ik doe het ook"; of nog erger: „We hebben niets noodig en willen er in 't minst niet mede te doen hebben!" Van laatstgenoemden heb ik er gezien, die, zoodra de nood maar eenigszins aan den man kwam, met volle energie zich beriepen op alle maatschappelijke instellingen, die er in de ge meente bestaan, om maar te halen wat er te ha len is en was, en dus ook naar de Vereeniging tot bestrijding der T.B.C. en die helpt. Natuur lijk, als het gevallen van t.b.c. zijn of t.b.c. het gevolg zou kunnen worden. Als men zoo nu en dan het een en ander eens mededeelt over de groote ellende van T.B.C., van begin tot eind, van hopen en verlangen, van neerslag en droefgeestigheid, waaraan dergelijke patiënten zijn blootgesteld, dan, ja dan slaat men de handen in elkander, „dat is verschrikkelijk zoo'n jong mensch", „ze was zoo veel voor haar gezin", of „Hij had nog zoo'n mooie toekomst voor zich", of ,,'t Was een reuze goede moeder, wat zullen die arme schapen van kinderen aan haar missen, en wie weet zijn ze nu ook tubercu lose". Maar daar komt een massa eigen schuld bij, melieer! „Ik zal er eens over denken hoor of we •iel worden." Bestrijdt de T.B.C. niet! Zie wat er dan zal plaats hebben. Als we.de statistiek van onze ge nes !a eens bekijken, dan komtn we tot de ont dekking, dat er een massa t.b.c.-patiënten zijn. Als déze niet deskundig worden onderzocht, zijn ze besmettingshaarden, zoowel in als buiten hun woning. Doch onderricht hen, met medewerking IJMUIDEN. RADIO-REDE. Naar wij vernemen zal in Thalia" den 2en Kerstdag een radio-rede gegeven wor den door den heer J. W. Albarda, waarhij de Amsterdamsche Volksstem hare mede werking zal verleenen. VELSEN. Naar we vernemen zal de gemeente-begroo ting eerst in het nieuwe jaar behandeld worden. Dit jaar zal de gemeenteraad niet meer vergade ren. Het zal nog wel eenigen tijd duren, alvorens de verslagen van de raadscommissies voor de be- grooting en de memorie van antwoord daarop zul len verschijnen. Het bestuur van den Nationalen Bond van Handels- en Kantoorbedienden heeft bij B. en W. van Velsen een pleidooi gehouden voor een spe ciale afdeeling handels- en kantoorbedienden bij de Arbeidsbeurs.' Onder meer schreef het als volgt: Het zal u niet onbekend zijn, dat nog immer voor onderscheiden groepen van handels- en kan toorbedienden vrij omvangrijke werkloosheid be staat en het den betrokkenen, vooral degenen, die de eerste jeugd achter den rug hebben groote moeite kost, een anderen werkkring te vinden. Met het oog op een rationeel en vlot verloop van vraag en aanbod op de arbeidsmarkt hebben onderscheiden gemeentebesturen, ook het uwe, reeds sedert jaren arbeidsbeurzen gesticht. Dit mag op zichzelf zeer worden toegejuicht. Intus- schen komt het ons voor, dat de moeite en de .kosten, die aan deze instellingen besteed worden, nog meer tot hun recht konden komen, wanneer inderdaad meer dan op het oogenblik het geval is, intensief gebruik van de arbeidsbeurs zou worden gemaakt. Mocht het noodig en mogelijk zijn, juist ten be hoeve van groepen van werknemers, als door on zen Bond vertegenwoordigd worden, de arbeids beurzen te perfectioneeren door een speciale af deeling, bv. voor handels- en kantoorbedienden, technici enz. dan zou dit zeker aan het doel der instelling ten goede komen. Mocht zulks, althans voorloopig, onmogelijk zijn, dan ware voor deze groepen te overwegen, bepaalde uren van aan melding beschikbaar te stellen. In ieder geval zal een streven van bestuur, toe zicht en dagelijksche leiding der arbeidsbeurs, om dit instituut in steeds meerdere mate aan zijn doel te doen beantwoorden, slechts in het belang der betrokkenen en dus mede in het belang der gemeenschap zijn. Het is om deze redenen, dat wij de vrijheid zouden willen nemen beleefdelijk te verzoeken: le. te bevorderen, dat voor de aanstelling van personeel in gemeentedienst bij uitsluiting ge bruik wordt gemaakt van de gemeentelijke ar beidsbeurs; 2e. te trachten, door een waardige reclame, het gebruik van de arbeidsbeurs door particuliere werkgevers te bevorderen, zooveel als in het ver mogen van de gemeente is gelegen. Door een en ander zal niet slechts het belang der Arbeidsbeurs als zoodanig, maar het groote sociale belang, dat zij als intermediair tusschen werkzoekenden en werkgevers dient gebaat zijn. BOUWVERGUNNINGEN. Door burgemeester en wethouders van Velsen zijn de volgende bouwvergunningen verstrekt: aan de N.V. Ijsfabriek voor de Vischhandel- vereeniging te IJmuiden tot aan- en verbouw van •het perceel C Kanaalstraat 11. Aan N. A. Perquin te Santpoort tot het bou wen van drie woningen aan en om den hoek van de Briniostraat te Velseroord. Arbeidsbemiddeling Velseni Als werkloos ingeschreven 19 Dec. 1925: 1 letterzetter, 12 schilders, .17 timmerlieden, 5 metselaars, 2 mach. houtbewerkers, 1 stiatenma- ker, 1 kuiper, 1 boormeester, 3 bankwerkers, 1 loodgieter, 2 voorslaanders, 4 stokers, 1 machi nist, 2 chauffeurs, 1 bakker, 1 sigarenmaker, 2 matrozen, 3 kantoorbedienden, 104 diversen. Burgerlijke Stand Velsen. Geboorten: M. E. KeuterGertenbach, d.; A. Mertensde Weers, z.; G. StruikVogelzang, z.; Ch. KroonRosier, z.; M. FossenWabeke, d.; F. EngelhartDobbelaar, z.; M, KramerOl denburg, d.; M. Th, VeldmanKramer, d.; C. J. KooijmansBosters, d.; M. SmitWitziers, z.; H. de BieBierman, d.; G. OortwijnVellinga, d.; P. A. J. Buntsmavan Vuuren, z. VELSEN. Zaterdaig vergaderde het defini tieve 'bestuur van de afdeeling Velsen van het Inst. v. Arb. Ontw., dat als volgt is samengesteld: G. KI imp, Marconi straat 1, IJmuiden, voorzitter; H. Hen- nink, Driehuizerkerkweg 454, Driehuis, secretaris; J. Stark Schulpweg 127b, Wijkeroog, penningmeester; P. F. C. Hoelse en mevr. Martineau, leden. Besloten werd in Wijkeroog, Velser oord en IJmuiden elk drie lezingen te organiseeren, terwijl tevens nog 3 Zon dagmorgen-bijeenkomsten- zullen wor den gehouden in Flora te Velseroord. Ter gelegenheid van hej 20jarig bestaan van het N.V.V. op 6 Januari a.s. zullen door het geheeïe land ongeveer 200 feestvergaderingen worden gehou den. Voor Velsen heeft deze vergadering plaats op Zondag 17 Januari 1926 in de groote zaal van „Bloemoord". Als spre ker zal hier optreden de heer J. W. de Vries, Hoofdbestuurder van de Ned. Vei-, van Fabrieksarbeiders te Amster dam,. Met de andere medewerkers wordt nog onderhandeld. Vrijdagavond werd op den VVij- kerstraatweg te Wijkeroog, de 9-jarige B., die daar met eenige andere kinderen aan het spelen was en plotseling den weg overstak, aangereden door |den vrachtauto van A. F. V. uit Wormer. De jongen raakte onder den auto, waarhij hem beide klompen werden stukgereden, doch wonder hoven won der liep dit ongeluk vrij goed af. Be houdens eenige ontvellingen aan de beenen en het hoofd, en een blauw oog\ bleef hij ongedeerd, wat door den ge neesheer, die heïn thuis onderzocht, werd bevestigd. ]}e chauffeur had geen schuld aan het ongeval. Kenn. Tot notabei der Herv. Gemeente is gekozen de heer P. J. van Oeelen. DRIEHUIS. De R.K. Dames-tooneelvereem- ging geeft op den 2en Kerstdag een uit voering van het tooneelspel „Jeanne d'Arc". Gezien de herhaalde opvoeringen van „Haar Offer'1 en „Om het kind", zal ook •dit spel wel meermalen vertoond moe ten worden. De opbrengst komt volgens de N. III. Ct. ten goede aan een liefdadig doel. den wal zou trek'kep, omgeslagen, door* dat de sliphaak waarmede de tros aan de „Floris" verhonden was niet losge slagen kon worden. Het sleepbootje werd omgetrokken en zonk onmiddel lijk. De bemanning bestaande uit 4 kop pen, kon 'door het looidspersoneel, dat met een vlet op zij van de „Floris" was, gered worden. Door toepassing van kunstmatige ademhaling werden de le vensgeesten bij den schipper, majoor Van der 'Molen, die reeds bewusteloos was, weder opgewekt. De bemanning werd naar het Marine- hospitaal vervoerd. VISSCHERIJ. Gevonden voorwarpen en dierem IJmuiden. Een huissleutel, een mo to rhandschoen, een huissleutel, een rij- wielbelastingplaatje, een bankbiljet, een huissleutel, een grijs-wit poesje, een huissleutel, een hangertje aan zij den lintje, een sleutel van een hang slot. Velseroord. Een gum mij as, een blauw-paars damestaschj-e met. inhoud, een doublé brillendoos, een huissleutel. Wijkeroog. Een koperen 5 ons-ge wicht, een rijwielbelastiiigplaatje, een donkergrijze heer<?nhoed, een gouden manchetknoop, een bruine boodschap* pentasch. Gevonden in een autobus een damesportemonnaie met inhoud. GEMENGD NIEUWS. Naar de „Daily Mail" uit Lissabon verneemt, heeft een geweldige cycloon te Espinho, gelegen in een district aan de kust in de buurt van Oporto 1.1. Zon dag talrijke huizen vernield en vis- scherslbooten in zee geslagen. De cycloon baande zich over een breedte van 65 M. een weg door de stad. Meer dan 60 menschen weiden gewond. Gistermorgen is in de haven van Nieuwediep de marinesleepboot no. 3, die het flottielje-vaartuig „Floris" van Dat het thans, ruim 7 jaren na het sluiten van den wapenstilstand, nog niet steeds veilig op de Noordzee is, kon men Zondag in de vi-sschershaven zien. Daar lag de Duitsohe stoomtraw ler Neuenfelde, P.G. 21, met aan dek de gedemonteerde ihuls van een mijn vast gesjord. De trawler had waarschijnlijk het roestige monsterproduct opgévischt en deskundigen, zooa^s er helaas onder de Duitsche visscliers zoo velen zijn, hadden het eenvoudig gedemonteerd om het metaal binnen te 'brengen. Visscherij op zeebliek. In de Memorie van Antwoord op het voorloopig verslag betreffende Hoofd stuk V der Staatsbegrooting 1926, heeft de minister van binnenlandsche zaken en landbouw, naar aanleiding van een in het voorloopig verslag gestelde viva.ag, met betrekking tot de zeebliek, welke op het Ilollandsch Diep in groote boe veelheden inderdaad jonge haring is, maar dat nog niet volkomen vast schijnt te staan, tot welk haringras die jonge haringen belmoren, en dat, moeilijk valt ,e beoordeelen, of het wegvangen daar van in groote hoeveelheden een zeer nadeeligen invloed heeft op den haring- stand der Noordzee. Naar we vernemen, heeft de minis ter thans aan de 'heeren dr. J. J. Tesch en dr. S. Havinga, leiders resp. van de afdeelingeii Zeevisschèrij en .Kustvis scherij van het Rijksinstituut voor Bio logisch Viss-cherijohderzoek, opgedra gen te dier zake een nader onderzoek in te stellen. Dit onderzoek zal niet beperkt wor den tot de 'zeebliek, voorkomende in de Zuid-Hollandsche stroomen, maar zich ook uitstrekken tot die in de andere kustwateren, met inbegrip van de ter ritoriale zee. Nagegaan zal worden, tot welk ha- riiigras de zeebliek behoort, in welken omvang daarop wordt gevischt; of op goede gronden is aan te nemen, dat door de visscherij op zeebliek in den om vang, waarin die thans wordt uitge oefend, schade van bet eekenis wordt toegebracht aan den haringstand, der Noordzee en daardoor ook aan de op brengst der Noordzeeharingvisscherij, en welke 'maatregelen eventueel zouden zijn te nemen om die schade te beper ken. Een noodkreet uit Egmond. Voor de arme zeerobben. Men moet wel aan de kust wonen en dagelijks omgang hebben met de visschers en gezinnen van zeelieden om te weten hoe er geleden wordt in dezen kouden tijd, nu alles sommigen ont breekt, aldus de heer L. A. Hartman in de „Tèl." Want zoovelen vallen niet onder de wet-1919, zoovelen zijn aangewezen op armbesturen en par ticuliere liefdadigheid en hoevelen lijden een al lerellendigst bestaan. Kunt gij u, lezer, indenken, dat met de vreese- lijke koude van de vorige week een 68-jarig moe dertje kachel noch brandstof had, dat een 76-jarig vrouwtje nog uit schoonmaken moet gaan en zwa re wasschen moet verrichten, om te kunnen le ven? Oude brave zeerobben, op wier gedrag nooit iets te zeggen is geweest, loopen langs den weg te schooien, na 50 en meer jaren arbeid op de zee, Hier voor mij zit juist een man van 68 jaar, die reeds 58 jaar de zee bevaren heeft, en die zoo graag de jaren, maavrden of dagen, die hem nog resten, aan den wal zou willen doorbrengen. Hij heeft nog te zorgen voor een ongelukkigen zoon, die niet werken kan. Hij had zoo'n stille hoop ge had op 'n uitkeering van het Doris Rijker'sfonds voor het verrichten van twee reddingen met de reddingboot. Een redding geschiedde op 8 Dec, 1895 bij het s.s. „Dagmar", gestrand bij zwaren storm. De reddingboot ging in zee, en na veel vechten met de kokende golven zijn 3 man ge red. Op 13 Januari 1899 bij vliegenden storm strand de het s.s. „Scott" bij Egmond aan Zee, ook toen werden drie menschen gered. Het bestuur van het Helden der Zeefonds, Do- rus Rijkers" vond echter geen termen aanwezig om het verzoek van dezen ouden man toe te staan er was geen geld. Er is een eereschuld, die nog op iederen Ne derlander rust. Moeten nog langer onze arme „helden der zee" aan hun lot worden overgela ten? Neen niet waar de oude man heeft ech ter weer zee moeten kiezen, twee dikke tranen biggelden langs zijn verweerd gezicht. Er moet en zal iets voor gedaan worden; ik heb opgericht een commissie voor maatschappe lijk werk, en ieder op ons dorpje, die het eenigs zins missen kan, draagt zijn penningske bij. Wat zouden wij veel kunnen doen als ons de lezers van uw blad eens wat gedragen kleeding, dekens, en brandstof konden, sturen! Wat zouden de zeerobben dankbaar zijn. De stoomtrawler „Ftrnand H«fdvn thuisbehoorende te Ostende, die op 13 van het lichtschip „Schouwenbank" mei1"' staaldraad in den schroef hulploos rom! dreef, is volgens een draadloos bericht tiü de sleepboot „Ooliath" opgepikt. IJmuiden. Aangekomen 22 jL Margaretha; Cornelia, vraèhilogft, Yarmouth, haring, Visschershaven Vertrokken 22 Dec.: IJselmorid<-j,« Boston (Amerika) met ijzer. Ai Velsen. Vertrokken 18 Dec.: Frith jof, St., Rotterdam, ledig.. I11 de week van 14 tot 21 DeeA ber 1925 zijn door de sluizen te IJmuj den gesc.hut. Uit zee: 65 stoomschep, en 1 zeelichter en naar zee: 66 sh schepen en 1 zeelichter. WATERSTAND IJMUIDEN. Dec. 1025 H. witer L. t.m. Oit-en v.m. E.H. 24 10.30 11.08 5.47 25 11.38 7.02 26 0.12 0.35 8.10 27 1.07 1.27 9.05 28 1.54 2.10 9.56 29 2.37 2.49 10 33 30 V.M. 3.16 3.29 11.13 31 3 55 4.05 11.52 wain 6.20 7.20 8.21 0.21 10.01 10.52 11.32 De boom met lichtjes en kralen, Dr. de Hartog heeft eens een gewelidge bod 'ede gehouden tegen den rijk opgetooiden Kern boom of eigenlijk tegen het publiek, dat l boom mooi maakt en mooi Vindt 'ëniëar -ziöK' V9' de heilswaarheden van het .Christendom aantrekt, En onlangs las ik, dat de Kerstb0o. nu ook al staat te prijken tusschen rookvlees;! en leverworst, ham en rolpens als reclame Vji, een slagerij. En eén künstzinrii^ Aan heeft'0, verzekerd, dat heel dat Kerstboomgedoe niet zijl bonte, schitterende prullen hoort bij wilden,1 di, zich vergapen aan een .spiegeltje, glazen krale. en vergulden ringen. Aan dat smakeloos moest een beschaafd mensch niet meedoen, t niks dan een uit Duitschland geïmporteerde V de. Dat malle Duitsche volk; dat zoo hard eii u, eel kan zijn als een kei en dan weer, zoete! sentimenteel met zijn liedjes en feestjes. Je moet wéér mét je kinderen kweelen: O 3e>. neboom! bij een boom, die een spar is! kreeg j nog kwaadaardig te hooren, toen ik hem yertë, de, dat de kinderen het toch zoo mooi vinden, Met een door deze critiek een weinig veronl, rust gemoed stond ik vbor het goedkoope waren! huis, waar een aparte afdeeling Kerstfe.estartiké. len was. Er stond een heele schare „wilden" vo« de uitstalling met de miniatuurboompjes, .de iel, gekleurde kaarsjes, de zilveren kralen en' ballen en de nouveauté's. Ze gingen op in de góedkoopt pracht van glasblazerskunst en hadden daarbij blijkbaar geen last van moreele of aesthetiseht bezwaren. Ik zette ze aan den kant en deed mijn parapluie neer en liep langs stands met dekens, schorten, mutsjes, kammen, zeep, boeken, beur zen, pijpen, fietspompen petroleumkachels ea gramofoons naar de Kerstboomsïeraden. Het was er verbazend vol en de beide dametjes, die het publiek bedienden, hadden een kleiirnvan het haasten. Ze knipten vlug een snoer los, lieten allerlei soorten gekleurde ballen zien, leerden, dat bij kaarsen ook kaarsenhouders en bij kaar. senhouders ook kaarsen hooren, noemden prijzen, legden het gekozene' bij elkaar en telden handig de posten op voor den kas. Dan weer een ander; iederop zijn beur'f. Zou ik straks maar eens even terugkomer}?I|<; liep: laatst ,jbij>.b^rbjri, weg, pmdat er nog diè andere kïanieji. za^n; iToe^il een tltrr later kwam|zaten 'èr vijf' ie wacMen! Ik bleef dus éh keek eens rond. -'IDea heele rij kunstbqompjes! Hardgroen papier; zijn de Jjladera en de stammen zijn ro'ode stokjes. Maar cfan zit ik oude' bekenden. Zilveren klokjes' met eén, eek ten klepel erin. En peren- en appelen van izihkr, En snoeren kralen rood en zilver om. en- om de beurt en ballen met een engelenkopje erin. En ik herinner me op eens verrukte kinderoögeh én uit roepen van bewondering en heel de stemming van vroolijkheid bij den sprookjesboom. Laat het maar rommel zijn, de kinderen vinden het feeste lijk en mooi. En daar zijn paddestoelen wit met roode stippen; eingenlijk gek paddestoelen in den Kerstboom. En een trompet van glas en allerlei soort lampions, waaruit het licht zal schijnen door gekleurd mica en dan die mooie spits vo«i den top van den boom: Nog driéklahlën "dan"ii het mijn beurt. - A- En u meneer? Een jonge arbeider, een smids knecht of een pakhuisknecht. Hij ziet een beetje onwennig rond. t Is,alles ie teer -erf :te moot voor zijn ruwe kracht; het juffertje,, dat hem helf?en gaat ook. Hij is een beetje verlegen en hij wjjst niet zijn groote handen: Daarvan twee en daarvan ook en dan die draden en zulke kralen en odk kaarsen. De juffrouw noemt prijzen- en legt een en ander bij elkaar. Alles wordt netjes in een kar tonnen doos gepakt en de jonge kerel gaat erraèe heen. Misschien voor een broertje of zusje thuis, die hij verrassen wil. Moet waarschijnlijk' een dag poot-an spelen voor het geld, dat hem dit kost, Toch aardig zoo'n jongenI Een ouwe, goedige juf frouw is aan de beurt. Aan een koord een. hond je. Vindt alles mooi, weet niet te kiezen, bekijkt alles met haar vriendelijk gezicht, koopt einap- lijk een boompje met papieren naalden en. alles wat er een wonderboom van maken kan; Wil ze ker haar kleinkinderen gelukkig maken! mijmer ik, Zoo'n grootmoeder, die niets liever doet d§n hun een pleiziertje bezorgen. Pas met Sinterklaas heel wat voor ze uitgegeven en nu wil zé in haar kamertje van héar armoedje nog' zöó'n rijken boomplanten en dé kinderen tracteérefl op: koek en chocolade en versjes met ze zingen en ver haaltjes voor ze doen. Gelukkig nog een, dan ben ik aan de beurt, Een kleine meid, die met groote verlangende oogen alles bekeken heeft, legt een kwartje neer: Wat kan ik daarvoor krijgen, juffrouw? We heb ben het boompje nog van verleden jaar. Vader koopt de kaarsen wel en ik zal voor de mooie dingen zorgenA Zilver en goud 'en zilverdraad, «n kralen zijn hier gelukkig erg goedkoop, zoodat M voor haar kwartje toch nog een doosje vol mee' krijgt. Van den eenen snoer was een kraal gebro ken, herinnerde niks, kreeg ze nu voor een stuiver maar. Wat een schatten voor het, kwartje, dat misschien haar heele spaarpot was. En toen kwaffi ik aan de beurt en kocht met groote vrijmoedig heid ert een volkomen gerust geweten en ik laat de Hartog en mijn. kunstzinriigen 'vriendfttlofióWj ren, maar een boom, die zooveel vriendelijkheid en goedheid en kindervreugd verwektc moet goed en mooi zijn en ik zal er feest bij vieren met d« kinderen en misschien dé heilswaarheid ontdek: ken, dat er blijdschap is voor hen, die blij-maken:

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 2