IJMUEDER COURANT ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN Zaterdag 2 Januari 1926 Yersch|nt Woensdags Zaterdags Geschikt voor alle - Bouwdoeleinden - Steenfabriek R. Butzer, Hoogoven* IJmuiden. lie Jaargang J urnen tap rij»: f 1.per 3 maanden, franco per poat f 1.35. Abonnemen- orden «aangenomen aan het bureau en bij de Agenten, r^tentiêa 2 maal achtereenvolgend opgegeven op ket gewone tarief, les kosteloos nogeen derde keer opgenomen in het eerstvolgend nadagnummer. «rtentitn voor de Adreslijst 6 plaatsingen van dezelfde tekst (onveran- f 4,f 13 plaatsingen (dus 3 maanden achtereen) f 8. erteatiCn uiterlijk in te eenden WOENSDAG tot 9 uur v.m. en IDAGS tot 4 uur n.n. 'aatsen van advertentiin van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad tatottend gerechtigd het Advertentie-bureau P. F, C. Koelte, IJmnlden. UitgaTe van de N.V. UITGEVERS-MIJ. „IJMUIDEN" Adres voor Ralactla en Admlnlr.traU* N.V, DRUKKERIJ SINJEWEU WILLEMSPLEIN 11 - TELEFOON 153 - IJMUIDEN Ingezonden mededeelingen 40 ets. per regel Advertenties van 1 tot en met 5 regels f 1.iedere regel meer 20 ets. Compact gezette adverten ties van 1 t. en m. 5 regels f 1.25, iedere regel meer 25 ets. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings-advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbetaling, van 1 tot en met 5 regels 1 0.75, iedere regel meer 15 ets. Bij niet contante betaling worden dc gewone prijzen berekend. Advertentie» „adres bureau van dit blad" 10 ets. extra; voor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets. in rekening gebracht. Bovenstaande regelprijzen worden met 5 cent verhoogd voor advertenties van bui t e n de gemeente Velsen. OFFICIEEL. DIENSTPLICHT. ndmaking van uitspraken in zake vrijstelling. e burgemeester van Velsen, brengt algemeene kennis, dat aan HEN- KUS JOHANNES SMOLENAARS, istplichtige van de lichting 1920 de- gemeente, bij beschikking van den ister van Oorlog dd. 21 December voorgoed vrijstelling is verleend ens kostwinnerschap. 3lsen, 30 December 1925. De burgemeester voornoemd, RIJKENS. Aangifte voor het BEVOLKINGSREGISTER; l nen zooveel mogelijk beschermd zijn steden van ons land vele opvoeringen bij het uitoefenen van hun gevaarlijk beleefde en wat hei buitenland betreft beroep? Er zijn aanklachten geuit, die. ook o.a. te München, Luzern en Dresden striktrechtvaardig en onpartijdig on- voor stampvolle schouwburgen werd derzocht moeten worden. uitgevoerd. Bij de behandeling van de begrooting Het bestuu'r van „Zang en Vriend- van marine zou er in de Kamer zeker jschap" heeft geen halt' werk willen le- over het loodswezen gesproken zijn, veren en daarom voor de cnsceneering •geraeesler en Wethouders van Velsen; irwegende, dat het van groot belang is, dat bevolkingsregister nauwkeurig wordt bijge- tn en de krachtige medewerking van de inge- en hiertoe een eerste vereischte is; inneren aan de volgende bepalingen, rege- de verplichting der ingezetenen tot het doen angilte voor het bevolkingsregister, die op den dag der laatste volkstelling in •reemde of in een der koloniën of overzee bezittingen van het Rijk hebben vertoefd, n hiervan ter secretarie der gemeente ken- iven binnen één maand na hun terugkomst. aie uit een plaats buiten Nederland hun >laats overbrengen in een gemeente van land, moeten hiervan een verklaring doen scretarie der gemeente binnen twee weken n aankomst in de gemeente, vergezeld van aspoórt, reis- en verblijfpas of ander deug- bewijsstuk. alle kennisgevingen moeten de noodige op- worden verstrekt 'voor de inschrijving in ïvolkingsregister. die hun werkelijke woonplaats binnen het rerlaten om die over te brengen naar een landsche kolonie, een overzeesche bezitting ir den vreemde, moeten hiervan een verkla- loen ter secretarie der gemeente, welke zij tn. die hun woonplaats naar een andere gemeen- •erbrengen, moeten hiervan een verklaring ter secretarie der gemeente, welke zij ver- >n waar zij in het bevolkingsregister zijn in- even, met opgaaf der gemeente waar zij zich len te vestigen. Het ontvangen getuigschrift ivoonplaatsverandering, hetwelk kosteloos afgegeven, moeten zij uiterlijk binnen twee na hun aankomst in de nieuwe gemeente sretarie dier gemeente bezorgen, hoofd van een huisgezin moxt uiterlijk bin twee weken ter gemeentesecretarie kennis van ieder lid, dat in het huisgezin wordt tmen of daar uit gaat, inwonende dienst-'en iden daaronder begrepen, irminderd deze bepalingen is een ieder, het gemeentebestuur daartoe opgeroepen, ht tot het doen der opgaven, welke ver worden om het bevolkingsregister in te reding dezer bepalingen wordt gestraft met lis van ten hoogste veertien dagen of geld man ten hoogste honderd gulden voorkoming van moeilijkheden worden de enen ernstig aangespoord hun verplichtin- .iwgezet na te komen, in, 29 December 1925. irgemeester en Wethouders voornoemd, Secretaris, de Burgemeester, JSTELIJK. RIJKENS. VAN DEN WACHTTOREN. maar we zitten nog alijd in de minister crisis en het kan nog wel weken duren, voordat de begrootingen aan de orde komen. De ramp en de klachten worden aUic-ht door velen vergeten en de zaak blijft, zooals ze was. Dat mag echter niet. Want in orde is ze zeker niet. De loodsen hebben wenschen en bezwaren waar naar geluisterd moet worden. De Telegraaf heeft de meening in deskun dige kringen gevraagd en daar acht men verbeteringen ook noodzakelijk. Zoo noemen deze deskundigen het ge\yenscht, de schoeners door stoom schepen te vervangen. Wel achten zij het te ver gaan, de schoeners onzee waardig te noemen. We zouden echter willen zeggen, dat de beste schepen voor 'den loodsdienst gebruikt moeten worden en geen schepen, waarvan men niet meer weet te zeggen, dan dat ze niet onzeevraardig zijn. Zeer zeker noe men deze deskundigen het verder ge- wenscht, onze loodsbooten van een ra dioinstallatie te voorzien. Waar door een en ander het beroep van den loods eenigszins veiliger kan worden gemaakt, moeten deze verbete ringen zoo spoedig mogelijk worden ingevoerd. Of moet er weer een storm komen en een loodsschoener vergaan, voordat men er eindelijk werk van gaat maken? De loodscti bewijzen aan de zeevaart uitstekende diensten; zij zijn de gidsen door de gevaarlijke zeegaten en door de pieren naar de havens. Zij kennen daar de zee even goed als wij onze. straat. Wie het geweld van grondzeeën en bre kers ooit gezien heeft, begrijpt hoe ge vaarlijk het is, ze met kleine schepen te trotseeren. Er valt ook veel te zeggen voor een ander bestuur van het loodswezen. Thans wordt het grooteiideels gevormd door oud-marineofficieren, die echter met deze navigatie niet zoo goed op de hoogte zijn. De leiding moest berusten bij oud-kapiteins of stuurlui van koop vaardijschepen, die immers vaak met een loods aan boord gevaren hebben. Een der Terschelinger loodsen is dezer dagen aan wal gespoeld. Een doode zwijgt, hij kan niets vertellen van de angst en den strijd, die aan het verlies van schip on bemanning is voorafge gaan. Maar is het niet, alsof deze zwij gende mond zegt: Voorkomt voor den loods alle noodeloos gevaar! der levende beelden een specialiteit op dat gebied laten overkomen, die reeds in vele plaatsen van ons land deze groe pen samensteld, o.a. ook voor een serie opvoeringen in hei Paleis van Volks vlijt te Amsterdam. De enorme hoe veelheid costuums, voor dit werk het zijn 40 beeldengroepen benoodigd, zijn schitterend door kleur en lijn. Als men daarbij bedenkt dat het groo- te koor (60 pers.), onder leiding staat van den zeer bekwamen dirigent Jan Nibbering, dan heeft men de verzeke ring dat hier een werk wordt gegeven dat IJmuiden nog nooit gezien heeft. De belangstelling blijkt, reeds zóó groot te zijn, dat beide avonden dreigen uitverkocht te geraken. Men zal dus verstandig doen, zich héél tijdig van plaatsbewijzen té voorzien. Héél IJmuiden móet dit groote werk gaan zien en we hopen dat „Zang en Vriendschap" op de avonden van 3 en 4 Januari nog meerdere zal moeten la ten volgen. Wie deze uitvoeringen niet gaat bij wonen, mist iets héél bijzonders. Èn het moedige „Zang en Vriendschap" en het energieke bestuur van die ver eeniging verdient den krachtigen steun van IJmuiden. Op 6 Januari zal ditzelfde werk te Be verwijk worden opgevoerd in het K. S. A.-gebouw. N. Hl. Ct. Het Chr. fanfarekorps „Wilhelmina" gaf Dinsdagavond een uitvoering, uilsluitend voor do nateurs en introducé's in het Gebouw voor Christ. Belangen. Het corps speelde een aantal nummers, waarbij bleek dat onder leiding van den directeur, den heer D. Klut, ijverig gestudeerd wordt. Dat bleek ook bij een uit de leden gevormd saxophoonkwar- tet, dat zeer goed werk verrichtte. Een tweetal leden wist het publiek nog te doen genieten van viuol-muziek met orgel-begeleiding. Het publiek, dat in vrij groote getale was opgekomen, applau- diseerde na Hk nummer, geestdriftig. NUTSSPAARBANK „IJMUIDEN". Gedurende het 4de kwartaal 1925 werd inge legd: SANTPOORT. Dinsdag 5 Januari a.s. 's avonds uur wordt door Mej. Henriëtte Kok, (piano) en den heer A. F. Meuyssers (viool) in „Zomerlust" een concert ge geven, waarop composities van Beet hoven, Mozart, Verdi e.a. worden ten gehoore gebracht. Men zou 'dit optreden een proef kunnen noemen welke ten doel heeft, te zien of de muzikale op voeding, vooral door toedoen van het symphonie-orkest „Caecilia", reeds in zooverre voltooid is dat onze plaatsge- nooton ook, van „vreemde" kunst wil len genieten. De entreé is zeer laag ge steld zoodat dit geen bezwaar kan zijn. We hopen van harte, dat deze proef in alle opzichten zal slagen. Men zie verder de -desbetreffende ad vertentie in dit nummer. SPORT. De loodsschoeners. zagen den vorigen zomer bij Vlie- - r en loodsschoener liggen. De zee r idm en de loodsen aan boord rook m pijpje en zagen naar onze mo- 4, die hun voorbij pufte. Op de •«is zagen we een roeiboot met een ,<f vier naar den schoener terug- i. Er woei een stevige bries en het werd leelijk heen en weer ge- - field 'en het moesen wel sterke zijnj die al roeiende tegen de sten op te tornen. Toen kwam hte bij ons boven: En als het idormt, is -het -dan veilig in dit •chip en hoe komen dan de .'boord der groote schepen, al - .en leiden? "^-rgaan van den loodsschoener v storm van eind November bij selling heeft overal een gevoel «gerustheid gewekt. Moeten er eranderingen in het loodswezen acht worden, zoodat deze man-. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN Halte IJmuiden-Oost. In verband met den voetbalwedstrijd Zondag op het terrein van Stormvogels, zal de trein welke om 4.05 van IJmui den vertrekt aan de halte IJmuiden Oost stoppen. t Het Kerst-Diiekoningen- Oratorlum te IJmuiden. Dat een jonge vereeniging, waar lief de leeft voor de goede zaak, met een bestuur vol energie in korten tijd groote dingen kan bereiken, bewijst de Zang- vereeniging „Zang en Vriendschap" te IJmuiden. Deze vereeniging heeft het namelijk aangedurfd eenige opvoeringen te ge ven van het beroemde Kerstmis-Drieko ningen-Oratorium, van den grooten componist Müller, vergezeld van vele, ca. 40 levende beelden, alle even schitte rend gemonteerd. Het is een groot machtig koorwerk, dat in de laatste jaren in vele groote te IJmuiden te Velseroord f 30.717.42 8.830.96 Terugbetaald werd: te IJmuiden b. te Velseroord f 13.343.14 2.738.57 f 16.081.71 Turnvereeniging „IJmuiden". Nu 1925 ten einde is, wil ik nog even iets van ons T.V.ÏJ. laten hooren en wel over de gehouden wedstrijden voor meisjes, dames en heeren. „En de jongens dan?" hoor ik al vragen, „wor den die maar heelemaal vergeten?" Niks hoor, jullie weten het al wel, hé jongens, dat. jullie na de uitvoering aan de beurt komen. Door verschillen de omstandigheden kon deze wedstrijd nie* eerder plaats vinden. Daar boffen jullie even bij zeg, zoo veel te meer tijd om je te oefenen en dus grooter kans op een prijs. Ik wil nu eerst even beginnen bij de meisjes. Over 't algemeen werd er vrij goed werk geleverd, ma^r heelemaal naar onze zin is het nog niet jongelui, er moeten nog wat minder viertjes en vijfjes, en wat meer achten en negens op de lijst voorkomen. Maar jullie hebt, geloof, ik, al met juffrouw v. Ekeren afgesproken dat dit de volgende maai in orde zal zijn, is 't niet? Te -beginnen hij de oudste meisjes, daar heeft dé le prijs 'behaald Louise Kool met 51 van de 60 punten. Hoera! voor onze Wies. Vooral daar het al meerdere malen voorgekomen is dat zij als No. 1 uit den strijd kwam. Voor den 2dcn prijs moest geloot worden tusschen Liesbeth Hop man en Marietje Smit, die beiden 48 punten haalden. En als 4e kwam Ma- rietje Schol met 46V2 p. Bij de middelklasse was Jo Schol met 50Va p. de eerste. Flink zoo Joop, PRIMA Meer ingelegd dan terugbetaald f 23.466.67 dat heb je knap gedaan 'hoor! VOOI* de Op 1 October 1925 bedroeg het te goed der inleggers 181.399.65 Direct leverbaar in groote en kleine partgen Forsche, lichte en spijkerbire Steen OOEDE VASTHEID CONCURREERENDE PRIJZEN Vertegenwoordiger voor Kennemerland J. v. Tiggelen, Trompstraat, Velseroord Op 31 December 1925 alzoo (zonder bijgekomen rente) f 204.866.32 Uitgegeven werden 57 nieuwe boekjes en ingele verd. boekjes 8 Het laatste uitgegeven boekje droeg het nummer 656. POSTKANTOOR IJMUIDEN. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, van welke de afzenders onbekend zijn. Terugontvangen in de lste helft der mnd. Dec. '25. BRIEVEN BINNENLAND. 1. Ontvanger Directe Belastingen, Velsen. 2. v. Duin, Dr., Katwijk Zee. 3. Weismeulen, Haarlem. VELSEN. In een vorig nummer deelden wij, schrijft Hl. Dbld., mede, dat het bedanken van den heer W. C. Wardenaar te Wijkeroog als lid van den ge meenteraad, in verband stond met zijn benoeming tot beambte bij den gemeentelijken ophaal- en stortingsdienst. Dit was ons medegedeeld door een familielid van den heer W. Nu blijkt ons even wel dat dit onjuist is. De heer W. verklaarde ons, dat zijn bedanken als raadslid wel in betrekking staat tot zijn werk. Een zijner vrienden had n.l. van de gemeente een werk aangenomen en nu voerden zij dit samen uit. Er was bezwaar gemaakt, dat een raadslid werk uitvoerde voor de gemeente en daar dit niet de eerste maal was dat zoo iets gebeurde en zeer waarschijnlijk ook niet de laatste maal, had hij, na een onderhoud met den burgemeester, gemeend het beste te doen met zijn functie als raadslid ter beschikking te stellen. 2en pr. k'wam Annie Verwoerd in aan merking met 481/2 p. En om den 3en en 4en pr. moest weer geloot worden door Aagje de Maayer en Betsy Jaux, die beide 48 p. kregen. En dan komen onze jongste adspi- rantjes aan de beurt Ja, die hebben ook gewedstrijd, al was het dan in wat minder uitgebreide zin als de groote ren. En het mooiste was dat er eigen lijk geen sprake kon zijn van een le, 2e, 3e of 4e prijs, want de 4 beste meis jes hadden ook alle vier hetzelfde aan tal punten. Allmaal een eerste prijs ging niet, dus moest er maar weer ge loot worden. Deze vier knappe turn- sterjes waren: Nelly Bakker, Liesje Goldbohm, Willy Bais en Marietje Kruisinga, allen met 25 van de 30 pun ten. Zie zoo, nu ben ik aan de dames- afdeeling toe gekomen. Deze wedstrij den waren voor 't eerst anders georga niseerd dan andere jaren. Tot nu toe werd steeds aan diegene, die het hoogst aantal punten haalde den len pr. gege ven, wie in puntenaantal daarop volg de ontving den 2en pr. enz. Daar echter op die manier de minder geoefende da mes nooit voor een prijs in aanmerking konden komen, waren dit jaar de prij zen over de drie afdeelingen verdeeld, zoodat iio. 1 uit de le afdeeling den len ru- kvono- 1 van. dp,,?Q afd dpj» 2.i»u prijs en no. 1 van de 3e afd. den 3en pr. De uitslag was als volgt: le prijs mej. L. Stam met 51'/a p. van de 60 p.; 2e prijs mej. C. Gomes met 44V2 p. en 3e prijs mevr. F. Bremerkamp met 37 p. Bovendien werd nog aan elke 2e van le en 2e afd. een diploma uitgereikt, n.l. de dames N. Driessen en A. Tand. Aan ons dames-lid mevr. J. Koopen werd eveneens een diploma uitgereikt daar zij het hoogste aantal punten, 11.I. 56V2 p. (behaalde, maar 'buiten mededinging had medegewerkt. Nu nog de wedstrijd der heeren-afd. Als no. 1 kwam dc heer J. Bart uit den strijd met 70 p. Hierop volgde de hee ren C. Bijl 54Va p„ A. Bosman 47l/a p., II. Rutgers 45 p., M. Westerhuis 47'L p., P. Zwart 4lVa p. en B. Dammers 4P/2p. Nu zijn dus onze onderlinge wedstrij den weer achter den rug en staan we vlak voor onze uitvoering, welke eigen lijk op een minder gunstig tijdstip valt. Door de voorbereidingen voor ons 25- jarig jubileum kon deze uitvoering niet later gehouden worden en zooals zij nu vastgesteld is, n.l. begin Februari kan de voorbereiding pas na de Kerstvacan- tie goed beginnen. Weet gij, T.V.IJ.- leden, wat dit beteekent? D.w.z. dat, wij over hoogstens 5 a 6 weken geheel klaar moeten staan om onze mooie gymnastiek te propageeren en te laten zien wat ons T.V.IJ. kan. Dit is geen kleinigheid. Voortaan dus iedere oefen avond op uw post en hard gewerkt, zoodat we, zooals ik een poosje geleden al zeide, niet alleen toonën feest te kunnen vieren, maar ook goed werk te kunnen leveren. Willen allen die nog plari mochten hebben lid van onze ver eeniging te worden er aan denken, dat er met het oog op het groote ledental en de beperkte tooneelruimte tot na de uitvoering geen leden meer aangeno men kunnen worden. En.nu wil ik bsluiten met allen toe te wenschen een gelukkig, voorspoedig 1926. Dat ons T.V.IJ. in dit jaar moge groeien en bloeien en haar 25-jarig ju bileum onder de meest gunstige om standigheden zal mogen vieren wenscht TURN IA. BESTEL UW DRUKWERK BIJ DE N.V. DRUKKERIJ SINJEWEL IJMUIDEN - WILLEMSPLEIN

IJmuider Courant | 1926 | | pagina 1