ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN PUROL er op No. 18 Woensdag 6 Januari 1926 lie Jaargang IJMUIDER COURANT VAN DEN WACHTTOREN. De autobuskwestie. We hebben ook wel gemeend, dat de autobussen eën nieuwtje waren, dat niet zou opgaan. Als de autobus afgere den en versleten was en de ondernemer moést een nieuwe koopen, zou hem wel blijken, dat hij vergeten had op zijn exploitatierekening af te schrijven voor waardevermindering van zijn bus en dat zijn zaak feitelijk niet rendeeren kon. Zoo is het zeker wel sommigen ge gaan. Maar er zijn ook bloeiende onder nemingen. Sommigen hebben zich een grooteren en meer geriefelijker bus aangeschaft en het publiek maakt er gaarne gebruik van. Er worden thans bijna evenveel rei zigers per autobus als per tram en trein vervoerd! De lengte der autobuslijnen is eenige malen grooter dan van alle spoor- en trambanen! Dat wijst wel op de enorme ontwikkeling van dit moder ne verkeersmiddel. De autobus is er en blijft er. Wat is nu eigenlijk de autobus kwestie? Er zijn er meerderen: een heel moeiiijke en dure is de wegenkwestie. De wegen slijten enorm door de bussen en vele wegen zijn te smal. Een andere kwestie is de veiligheid. Er zijn van overheidswege nu overal keurings diensten en men mag den bus thans niet meer een rijdende massale dood kist noemen. Waren onze wegen beter, dan zouden er minder ongelukken ge beuren. Dan hebben we nog de kwestie der concurrentie, trein en tram aangedaan. De tarieven der autobussen zijn over het algemeen lager dan van trein en tram. Voor menschen, die vér van een station afwonen, is de bus een ware uitkomst. Ze kunnen nu aan hun deur instappen en reizen even snel als reef de tram. Op marktdagen ziet men nu uit alle mogelijke gehuchten en dorp jes menschen per bus naar de grootere steden gaan. Trein en tram lijden daar door groote schade. Op de lokaaltrei- nen kan men treinen zien met bijna geheel lege wagens. De regeering wil een vergunningsstelsel invoeren voor de autobussen. Ook de bond van Auto- busdienstondernemers is daar voor. Zoo kan er wat orde en eenheid ge bracht worden in het autobus wezen. Maar de regeering wil de ondernemers van spoorwegdiensten en andere open bare middelen van vervoer van perso nen gelegenheid geven, zich te verkla ren omtrent het aanvragen van een busvergunning. De B. v. A. ziet daarin een gevaar voor de vrijheid. Allicht zal een directie van trein- of tramdienst po gen een concurrent te weren. Ten slotte moet het belang van het publiek den doorslag geven en niét de bestaansmo- gelijkheid van trein of tram. Hier is een moeilijkheid, die niet makkelijk is op te lossen. liet beste was, dat de ver schillende takken van verkeer samen werkten. De bussen als de kleine zij takken, de tram en lokaal als de zijri vieren en de hoofdlijnen als de groote stroom, zoo zou het verkeerswezen het best georganiseerd zijn. Een en ander wijst ook reeds op een ontwikkeling in deze richting. De Rekkensche inrichting. Er is een tijd geweest, dat krankzin nigen het mikpunt waren van de wree- de spotternij en plagerij van het pu bliek; vandaar de uitdrukking voor den gek (houden! Ook werden idioten vroeger algemeen gebruikt als een speelbal; ze werden gesard, kwaad ge maakt, men vond vermaak in de malle dingen, die zij zeiden en deden. Dat ver leden is helaas aan het heden nog niet geheel vreemd. Nog zijn er, die in deze ongelukkigen geen ongelukkigen zien en hen dubbel ongelukkig maken. Maar toch wekken zij meer medelijden en wordt er beter voor hen gezorgd. Wat een verschil tusschen het dolhuis van een paar eeuw geleden en een modern ingericht krankzinnigengesticht. De naam idioot met zijn klank van ver werping en verachting is vervangen door zwakzinnig en imbeciel. Veel wordt voor hen gedaan in de Rekkensche inrichting, waarvan Dr. Slot de stichter en de directeur is. In een lezing over zijn werk legt hij sterk den nadruk op den blijmoedigen geest, die om iederen patient, iedere zuster, ieder paviljoen, iederen bedrijfsboer zweeft. Om zooveel mogelijk de gezins sfeer te bewaren, hééft hij kleine pavil joens laten inrichten, en die zoo vrien delijk en gezellig mogelijk gemaakt. Hij is afkeerig van gestichten als groote menschenpakhuizen. 's Avonds kan men uit ieder paviljoen muziek hoorcn klinken.- Des daags wordt gewerkt. Er zijn reeds 75 H.A. heide ontgonnen, die thans voor 200 menschen voedsel ver schaffen. Dat werk is gedaan door men schen, die anders niets of kwaad ge daan zouden hebben. Naast de opge wektheid heerscht in Rekken de ar beidzaamheid. Menschen, die nergens geschikt voor zijn, die niets kunnen en in de wereld zouden rondslenteren, le dig loopen, leeren zich in Rekken, op eenigerlei wijze nuttig maken. Makkelijk gaat dat zeker niet. Orde en tucht, een vaste wil naast een blijmoe dig hart zijn noodig, om Rekken te be sturen. Welke moeilijke karakters daar zijn kan blijken uit de volgende teekening, die Dr. Slot gaf van een type dat in Rekken voorkomt: Het zijn 'de menschen met het sterke, zwakke gemoed, de willoozen met den geweldigen wil, in alle richtingen over dreven. Zij lachen nooit, zij brullen. Zij schreien nooit, zij schreeuwen het uit. Ze liefkoozen niet, ze drukken het voor werp hunner liefde plat. Ze vragen nooit, ze eischen en dwingen. Ze lan terfanten of werken, dat ze er bijna dood bij neervallen. En voor hoelang? Altijd maar kort, dan vallen ze weer in het andere uiterste. Hoe moeilijk moet het zijn met zulke onevenwichtige menschen om te gaan? Maar hoe mooi en dankbaar werk ook, deze 'menschen, die in de gewone sa menleving niet passen een voor hen passende omgeving te scheppen en aan het werken te zetten. De oude kwestie over den nieuwen tijd. Overladen en overstappen moet op reis nu en dan geschieden. Zoo gaat het ook met de jaarwisseling. We moeten de bagage van '25 ook in '26 meenemen. Allerlei kwesties, die nog niet opgelost zijn, gaan in '26 mee. We hebben de kwestie van den zomertijd; de voordee len en de nadoelen zijn van alle kanten bezien en beoordeeld. Over den nieu wen tijd kan niemand meer iets nieuws zeggen. Kon men de voordeelen en na doelen nu maar in kilo's uitdrukken en tegen elkaar wegen, dan zou de bas cule uitmaken, wat alle publicisten en parlementsleden niet kunnen. De hoop, dat de tegenstanders zich eindelijk bij het feit zouden neerleggen, nu we al eenige zomers den nieuwen tijd geno ten of geleden hebben, is ijdel geble ken. Het Kamerlid Braat heeft vooral den strijd gaande gehouden. Hij is de voorvechter van de vele tegenstanders, die vooral op het platteland huizen. De steden zijn algemeen voor den zo mertijd. De zaak is in de Kamer ook nog niet beslist, maar men is bezig een tusschenweg te zoeken, waarbij dus de zomertijd verkort zal worden. De zaak is in de Kamer aan de orde geweest maar nog niet afgehandeld. Om de internationale verbindingen is er veel voor te zeggen, dat wij met den tijd der naburige landen meegaan. Maar zullen we ons regelen naar Duitsdhland of naar België? Een inter nationale regeling door middel van den Volkenbond, die immers in verschil lende internationale belangen en aan gelegenheden raad geeft, ware wen- jschelijk. Maar de zaak moet ook als een natio- naai belang gezien en beoordeeld wor- I den. De zomertijd heeft voor -de stede- dingen zeker groote voordeelen. We le- jven tóch al te veel bij de lamp en te weinig bij de zon. Ook is de besparing wan kunstlicht door den zomertijd over ons heele volk niet gering te noemen. Er zijn twee nadeelen van beteekenis. De melkboeren en de groenteboeren, die de steden moeten bedienen, worden door den zomertijd gedwongen eerder aan het werk te gaan in dé kille, voch tige, schemerige uren van den morgen. Een ander nadeel is, dat de kinderen Dit moet Uw eerste gedachte zijn bij Gesprongen Handen, Ruwe huid en Schrale LijhpenBarsten, Kloven, Winterhanden, Wintervoeten, V/ïrderooren enWinterteenen; Huidwondjes, Ontvellingen, Huidschavin- gen, Snij-, Stootr, Brand- en Val wonden; Roode ontstoken Huid, Schrijnen en Smeti n der Huid. PUROL in Doozen van 30, 60 en 90 cent; Tuben 80 cent. Bij Apolh. en Drogisten. Het verzacht en geneest. wel vroeger opstaan maar daarbij later naar bed gaaf:. Van rust en slapen komt niet vee-I,' .1 ls de zon nog schijnt. Dit bezwaar gelét in hel bijzonder van de maanden in el de langs te dagen. Beperking van den zomertijd neemt dit nadeel niet weg. Alleen het voorstel van het Kamerlid van der Waordcn, om de klok niet', een uur maar 40 mi nuten te verzetten, verzacht dit nadeel eenigszins. Men kan heel Hang blijven kibbelen over de vraag, ot' deze beide nadeelen zwaarder wegen dan 'de voordeelen, maar men komt, niet verder. De stede ling vooral zonder kleine kinderen zal er voor, de boer, /lie aan de stad levert, zal er zeker tegen zijn. Het zou ons niets verwonderen, of in '27 en '28 vech ten we er nog over, tot een der partijen eindelijk moegestreden is en de verve ling een eind aan den strijd maakt. UIT DE GEMEENTE. VOOR DEN RAAD. Bezittingen' en schulden. Door den verificateur der gemeentefinanciën is bij B. en W- ingezonden een staat van bezittingen eri schulden der gemeente. Aangezien de hierin vermelde gege vens er toe kunnen bijdragen, dat een beter inzicht wordt verkregen in den financiëelen toestand onzer gemeente, meenen B. en W. daaraan bekendheid in ruimeren kring te moeten geven. B. en W. deelen mede, dat het in hun voornemen ligt om jaarlijks deze gege vens te publiceeren, opdat na verloop v an enkele jaren kan worden nagegaan, in welke lijn het vermogen en de schul denlast der gemeente zich bewegen. Uit den staat blijkt dat de schulden der gemeente totaal f 9.042.286.33 bedra gen, terwijl de bezittingen op hetzelfde bedrag worden geraamd. Zoowel bij de schulden als bij de be zittingen is een post van f 4.703.432.06 voor aan het rijk verschuldigd en van vvoninghouwverecnigingen enz. te vor deren wegens verstrekte voorschotten in het belaiig der volkshuisvesting en hypothecaire creclicten. De loopendo leeningschuld bedraagt f 3.499.289.88. Bij de -bezittingen treffen wij aan de kasmiddelen met f 231.409, de bezittin gen van algemeen beheer met f 70.769, waarbij het gemeentehuis te boek staat voor f 16.829 en liet dienstgebouw aan het Wiilemsplein met f 880. Dat de gebouwen niet hoog geschat zijn blijkt uit de gebouwen voor de openbare veiligheid (politieposten, brandbluschmatcriaal, 'dat tezamen te boek voor f 157.471, de begraafplaats litiebureau te IJmuiden met f 4900. Alle openbare straten, wegen, plant soenen, wateren, bruggen enz. staan te boek voor f 157.4471, de begraafplaats De Biezen voor f 1720; de kerktoren te Veisen staat nihil geboekt, ofschoon er pas een uurwerk van f 1100 in zit. Aan huizen enz. bezit onze gemeente f 534.658, waarbij het landgoed Vclser- beek te boek staat mei f 463.880. De openbare scholen staan te boek voor f 249.725; de Muloschool te IJmui den voor f 24000; de Bewaarschool te Velseroord voor f 146.846; de Visscherij- school te IJmuiden voor f 28.070; dc be zittingen van het grondbedrijf staan te boek voor f 866.654; die van liet gasbe" drijf met f 784.210, die van de waterlei ding met f 720.609, van het bedrijf Open bare Werken met f 38.854, van den Rei- ningings- en Ontsmettingsdienst met f 64.484. Het vrij kapiaal, belegd in de ge meentebedrijven, bedraagt f 389.155; het saldo van den dienst 1924 f 114.603; aan beleggingen N. W. S. bezit de gemeente f 66.495, zoodat het gemeentelijk ver mogen-bedraagt f 579.866. Hierbij komt nog de meerwaarde van diverse bezittingen, niet behoorende tot de gemeentebedrijven, die in den staat slechts zijn vermeld voor de daarop nog rustende leeningschuld. Wij achten het wel van belang op te nemen wat de verificateur aan dit over zicht toevoegt. Deze schrijft als volgt: Met de samenstelling van dezen staat van bezittingen en schulden heb ik niet de bedoeling gehad aan te toonen hoe de gemeente er financieel precies voor staat. Dit is m.i. op deze wijze ook niet ii\ alle opzichten te hereiken. Een groot deel van het gemeentelijk bezit bestaat uit openbare gebouwen, straten, wegen enz., waarvoor het zeer moeilijk, zoo niet onmogelijk is, een juiste, waarde te bepalen. Voorts heeft de gemeente verschillen de groote uitgaven gedaan, zonder dat hiertegenover het werkelijk bezit der gemeente toenam, zooals: stichtingskos- ten bijzondere scholen, crisis-uitgaven enz. Door den houw van bijzondere scho len is echter de ondeT\éijsgelegenheid, die de gemeente biedt, ruinier gewor den. Ook zal in imecr dan één geval dooi den bouw van bijzondere scholen zijn voorkomen, dat de gemeente openbare scholen moest bouwen. De bijzondere scholen zij mogen dan burgerrechte lijk niet aan de gemeente behooren zijn bestemd voor langen tijd en daar om moeten de door de gemeente hier voor gemaakte kosten ook over meer dere jaren worden verdeeld. De crisis-uitgaven e.d. zijn te beschou wen als indertijd geleden verliezen, die niet in een jaar konden worden gedekt. Het is natuurlijk van groot belang, dat deze kosten zoo spoedig mogelijk van de balans verdwijnen. Hiermede is' bij de bepaling van den looptijd der betref fende leeningen rekening gehouden. De gemeentelijke bezittingen zijn, voor zoover zij niet behooren tot de gemeen te-bedrijven, op de balans gebracht voor dezelfde bedragen als de daarop nog rustende leenigschuld. Hieruit volgt, dat objecten, waarop geen leeningschuld rust, voor nihil op de balans voorko men. Bij de bedrijven is dit systeem niet doorgevoerd, omdat het mij gewcnscht voorkwam, de officieele bedrijfsbalan- sen in de algeme.ené balans te verwer ken en daaraan zooveel mogelijk aan te sluiten. Het, moet worden toegegeven, dat te dezen opzichte dus geen vaste lijn is gevolgd. De reden hiervan gaf ik hier boven reeds aan in de moeilijkheid, die zich voordoet hij de waardebepaling dei- eigendommen bestemd voor den publie- ken dienst. Het is evenwel niet uitge sloten genoemde eigendommen zooveel mogelijk te doen schaKon op de daar aan toe te kennen gebruikswaarde. Mocht hiertoe worden besloten, dan zijn deze gegevens gemakkelijk in "de ba lans te v erwerken. Afgezien van de evengenoemde schat ting naar de gebruikswaarde, biedt de opgemaakte m.i. tal van gegevens, die voor de beoordeeling van den algemee- nen financiëelen toestand der gemeen te van belang kunnen zijn. Als men bijv. ziet, dat het gemeentehuis met den geheelen inventaris nog niet met f 17000 is bezwaard, alle openbare straten, wegen enz. met ruim f 157000, de be graafplaats „de Biezen" met f 1700, alle openbare lagere scholen met nog geen f 250000, dan kan hieruit eene conclusie worden getrokken. Voorts is het m.i. van belang, dat men gemakke lijk kan nagaan, hoeveel vrij kapitaal j de gemeente in hare bedrijven heeft be- jlegd. Deze voorbeelden zouden nog met verschillende andere kunnen worden j aangevuld. i Ik laat hieronder nog eene, opgave {volgen van de verschillende onder de bezittingen opgenomen posten, die in werkelijkheid geen gemeentelijk bezit betreffen, doch om de reeds vermelde redenen toch op de balans moesten worden vermeld: Inkoopsom „pensioenwet gemeente- WITTE KRUIS. Iedere Woensdagmiddag van half drie tot drie uur stelt de Vereeniging het Witte Kruis, ir. de Chr, Nat, School te Velseroord moeders gratis ii. de gelegenheid om hun zuigelingen, welke aan voedingsstoornissen lijden, te laten onderzoeken door den Consulent, Dr. Hauneman. Voor kraamverzorgiug, welke ook door boven genoemde Vereeniging wordt uitgeoefend, wende men zich tot het bestuurslid der Vereeniging, Mevrouw Dijkstra, Trompstraat 77 te Velseroord. Tarief naar draagkracht f 5f 15, ambtenaren 1913" f 3.200. Aandeel ii de kosten van een kaaimuur te IJmui den f 13.566.Stiehtingskosien bijzon der gewoon lager onderwijs f 116.232.— StiQhtingskosten bijzonder voorbond dond lager onderwijs t' 14.800.-- Tor rein Rijks H.B.S. met kosten van het h orde maken van het speelterrein f 42.760.Inrichting speelterrein te IJmuiden fl.160.Aandeel oorlogs- of fnolestrisico van visscherijschepon mei bemanning f 3.600.—; Oisisuitgaven 1917 1920 f 107.000; Totaal f 302.318.—. 11 et komt mij voor, dat dit bedrag ruimschoots wordt gedekt door de meerwaarde der overige bezittingen, die-slechts op de balans voorkomen voor het bedrag der leeningschuld. De waarde van deze balans zal m.i. stijgen, wanneer zij ieder jaar opnieuw wordt opgemaakt en men dus in de gelegenheid zal zijn de cijfers van ver schillende jaren met elkaar te verge lijken. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Bij dc te Amsterdam gehouden examens der Federatie „Mercurius" slaagde voor het diploma Boekhouden de Iveer B. Ebben, alhier. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de R.K, Jongensschool alhier is benoemd Mej. M. Meyer te Liinmen, De heer W. Prins, ambtenaar aan^het station alhier, slaagde gisteren voor het examen „Stations dienst", Maandagavond vergaderde het Centraal Drankweer Comité in de gemeente Velsen, onder leiding van den vice-voorzilter, den heer Y. J. Reitsma. Besloten werd te informeeren op welke wijze en in welke plaatsen een onderzoek is in gesteld naar het gebruik van alcohol door school kinderen. Naar aanleiding van plannen tot stichting van tehuizen voor zeelieden, werd gewezen op de noodzakelijkheid dat men daarbij waakzaam is, opdat die gebouwen alcoholvrij blijven. De be stuursverkiezing werd aangehouden tot de volgen de vergadering. Het plan, dezen zomer gemaakt, om een propa- ganda-tooneelavond te IJmuiden te geven', zal nog eens worden onderzocht en, indien mogelijk, sa mengekoppeld aan de jaarvergadering. R.K. Zangvereeniging „Zang en Vriendschap". Directeur Jan Nibbering. Kerst- en Driekoningen-Oratorium voor Soli en Koor met piano en orgelbegeleiding. Muziek van H. F. Muller. Levende beeldengroepen, regie van den heer Fr. Meijer te Haarlem. Er behoort zeker moed toe, om een zoo uitge breid werk uit te voeren, meer nog, wanneer men weet, dat Zang en Vriendschap nog geen jaar be staat, maar laat ik er dadelijk bijvoegen, dat, be halve enkele tekortkomingen, als gevolg van de minder gunstige omstandigheden, zooals opstelling van Koor en Solisten, deze uitvoering een groot succes is geweest. Beeldengroepen en zang waren, jammer genoeg te veel gescheiden, om een voldoende geheel te vormen, en hierdoor ging vaak veel van het my stieke en devoote verloren. Koor en Solisten waren in een te kleine ruimte en te dicht bij de zoldering van het gebouw opge sloten en kon hierdoor de klank niet voldoende wegkomen; hierin ligt ook de rede van herhaald en erg detoneeren. De begeleiding alhoewel muzikaal, klonk ook te gedempt, en wat het orgel betreft te zwak. De heer Drogtrop zong de Tenor-soli zeer ver dienstelijk. Deze zanger beschikt over een mooie stem, en weet met gevoel te zingen. Was het bescheidenheid, dat dc naam der So praan-soliste niet op het programma vermeld stond? Haar laak was toch een zware, die zij met succes heeft volbracht; vooral de solo Heil'ge Eng'len, werd door haar ontroerend mooi gezon gen en was deze vertolking wel het glanspunt van de geheele uitvoering. Voor de regie der Beeldengroepen, niets clan lof, door soberheid van aankleeding en opstelling, gaven ze den indruk van werkelijk gebeur ;n. De heer Jan Nibbering, toonde zich een slag vaardig dirigent, die muzikaal laat zingen. Het was jammer dat zijn werk, als gevolg van de omstan digheden. niet beter tot zijn recht kwam, maar een herhaling van deze uitvoering, in de groote zaal van de K.S.A. te Beverwijk, waar Zang en Vriendschap over een flinke ruimte kan beschik- ken, zal niet alleen_ een groot succes blijken te zijn, maar dezen dirigent ook voldoening schenken voor zijn artistieke en moeilijke arbeia.

IJmuider Courant | 1926 | | pagina 1