ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN Verschijnt Woensdags Zaterdags No. 19 Zaterdag 9 Januari 19S6 lie Jaargang IJ MUIDER COURANT Abonnementsprijs: f 1.per 3 maanden, franco per post f 1.35. Abonnemen ten worden «aangenomen aan het bureau en bij de Agenten. AdrertentiCn 2 maal achtereenvolgend opgegeven op het gewone tarief, worden koetelooe nog een derde keer opgenomen in het eeratvolgend Woenedagnummer. Advertentiën voor de Adreelijat 6 plaatsingen van dezelfde tekst (onveran derd) f 4.13 plaatsingen (dus 3 maanden achtereen) f 8. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG tot 9 uur v.m. en VRIJDAGS tot 4 uur n.m. Tot plaatsen van advertentiCn van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad <s uitsluitend gerechtigd het Advertentie-bureau P. F. C. Roelse, Umuiden. Uitgave van de N.V. UITGEVERS-MIJ. „IJMUIDEN" Adres voor Raiaetla en Administratie N.V, DRUKKERIJ SINJEWEL WILLEMSPLEIN 11 TELEFOON 153 IJMUIDEN Ingezonden mededeelingen 40 ets, per regel Advertenties van t tot en| met 5 regels f 1.—, iedere regel meer 20 ets. Compact gezette advertcn-| ties van 1 t. en m. 5 regels f 1.25, iedere regel meer 25 ets. Kleine! advertenties en familieberichten zoomede vereenigings-advertenties uil del gemeente, uitsluitend bij vooruitbetaling, van 1 tot en met 5 regels i 0.75 iedere regel meer 15 ets. Bij niet contante betaling worden de gewone! prijzen berekend, Advertenties „adres bureau van dit blad" 10 ets. extra-r voor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets. inL rekening gebracht. Bovenstaande regelprijzen worden met 5 cenll verhoogd voor advertenties van bui t e n de gemeente Velsen.l OFFICIEEL. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders der gemeente Velsen brengen ter openbare kennis: dat de beslissing op het verzoek van de Ver- eenigde Koninklijke Papierfabrieken der firma Van Gelder Zonen te Velsen, om vergunning tot het plaatsen van drie diepwaterpompen, welke pompen elk zullen worden aangedreven door een electromotor van 10 P.K., op het perceel, kada straal bekend gemeente Velsen, Sectie B, Nos. 2151, 1715 en 1996, plaatselijk bekend terreinen ten Noordoosten van den Grooten Hout of Ko ningsweg, door hen is verdaagd op grond dat het technisch onderzoek nog niet is afgeloopen; dat het verzoek van W. Hoogendijk, vischhan- delaar te IJmuiden, om op het perceel, kadastraal bekend gemeente Velsen, afdeeling IJmuiden, Sectie L, No. 1855, plaatselijk bekend wijk C, Middenhavenstraat, te mogen oprichten een roo- kerij, door hen is toegestaan onder voorwaarden; dat het verzoek van P. van der Toorn, visch- handelaar te IJmuiden, om op het perceel, kada straal bekend gemeente Velsen, afdeeling IJmui den, Sectie L, No, 1855, plaatselijk bekend wijk C, Middenhavenstraat, te mogen oprichten een roo- kerij, door hen is toegestaan onder voorwaarden; dat het verzoek van W. Rieuwerts, vischhan- delaar te Enkhuizen, om op het perceel, kada straal bekend gemeente Velsen, afdeeling IJmui den, Sectie L, No. 1230, plaatselijk bekend wijk C, Industriestraat, te mogen oprichten een rookerij, door ben is toegestaan onder voorwaarden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, de secretaris, de burgemeester, J. KOSTELIJK. RIJKENS. trekking van het raadsbesluit van 1 Decem ber 1925, no. 30 b, waarbij A. Nitzsche is be noemd tot onderwijzer aan de o.l. school D. Verleenen van eervol ontslag aan P. Dijkstra als leeraar in de gymnastiek aan de visscherij- school. VOOR DEN RAAD. Verschenen zijn de rapporten van de le en 2e afdeeling van den gemeenteraad inzake de be grootingen voor den dienst 1926 en de memorie van antwoord van Burgemeester en Wethouders te dezer zake. RAPPORT van de 1ste afdeeling van den gemeente raad voor het onderzoek der begroetin gen voor den dienst 1926. OPENBARE VERGADERING van den raad der gemeente Velsen, op Dinsdag 12 Januari 1926, des voor- middags 10 uur, ten gemeentehuize. AGENDA; 1. Ingekomen stukken. 2. Onderzoek geloofsbrief van den heer H. Homburg. 3. Voorloopige vaststelling, c.q. goedkeuring, van de volgende rekeningen over 1924: a. van het bedrijf openbare werken,; b. van het bedrijf reinigings- en ontsmet- tingsdienst; c. van het grondbedrijf; d. van de burgerlijke armbesturen (thans instellingen voor maatschappelijk hulp betoon) e. van de gezondheidscommissie; f. van de commissie van toezicht op het lager onderwijs; g. der gemeente; 4. Behandeling van de volgende begrootingen voor 1926 met de daarbij behoorende stuk ken: a. van het bedrijf openbare werken; b. van het bedrijf reinigings- en ontsmettings- dienst; c. van het gemeentelijk gasbedrijf; d. van de gemeentelijke waterleiding; e. van den ophaal- en stortingsdienst; I. van de algemeene burgerlijke instelling voor maatschappelijk hulpbetoon; g. van de R.K. burgerlijke instelling voor maatschappelijk hulpbetoon; h. van het grondbedrijf; i. van de commissie van toezicht op het lager onderwijs; j. van de gezondheidscommissie; k. van de gemeente. 5. Vaststelling van de gasprijzen, niet vallende onder punt 6. 6. Vaststelling van den gasprijs voor verwar ming of voor verwarming en huishoudelijk gebruik bij afname van gecontracteerde hoe veelheden. 7. Verlenging van den huurtijd van het hotel „Velserbeek" c.a. 8. Verkoop van grond op den hoek van den Driehuizerkerkweg en den Rijksstraatweg te Velsen. 9. Inbreng van grónden in het grondbedrijf. 10. Ruiling van grond te Jan Gijsenvaart. 11. Verleenen van vergunning tot plaatsing van een vacantieverblijf op gemeentegrond. 12. Praeadvies op een verzoek van het bestuur der Vereeniging voor Chr. Volksonderwijs te Velseroord, om de benoodigde gelden uit de gemeentekas te verstrekken voor de stichting van een bijzondere lagere school aldaar. 13. Verkoop van grond te Velseroord. 14. Overname van grond aldaar. 15. Nader praeadvies op een verzoek van den Kerkeraad der Gereformeerde Kerk te IJmui den om gebruik te mogen maken van een lokaal van school B, voor bet houden van een Evangelisatie-Zondagsschool. 16. Wijziging van het reglement voor de instellin gen van maatsobappelijk hulpbetoon. 17. Regeling omtrent de belooning, uit te keeren aan onderwijzers, aangewezen voor het geven van vervolgonderwijs. 18. Idem betreffende de vergoeding aan de bij zondere schoolbesturen voor vervanging van vaste leerkrachten bij ziekte, e.cL 19. Tvssds slnr—rirg over 4a voordracht lot In ALGEMEENE BESCHOUWINGEN. Een der leden kon zich niet vereenigen met het beleid van het college van burgemeester en wet houders. Gevraagd werd door dit lid, of met voldoende voortvarendheid gewerkt wordt en of er wel vol gens de lijn envan een vast plan aan de verbete ring van deze gemeente wordt gearbeid. Met den woningbouw gaat het in deze gemeente nog zeer langzaam vooruit. Gaarne vernam spreker, hoe burgemeester en wehouders het woningtekort denken op te heffen. Er zouden 295 woningen worden gebouwd, maar hiervan is nog geen enkel huis verrezen, terwijl de woningbehoefte toch nog steeds groot is. Dit lid vroeg, hoe het college denkt over de instelling van een specialen woningdienst, die een telling kan houden voor de juiste bepaling van het woningtekort en dan met plannen kan komen voor de verbetering van de woongelegenheid in de ge meente. Het aanleggen en verbeteren van straten wegen geschiedt niet met de noodige vlugheid en regelmaat; het laat, volgens het aan het woord zijnde lid, veel te wenschen over, daar alles bij gedeelten gebeurt. - 't Vorig jaar is een voorstel gedaan, om een commissie te benoemen voor het maken van een nieuw wegenplan. Die commissie is er toen niet gekomen. Dit lid vroeg hoe het college tharts te genover de instelling van zulk een commissie staat. Gevraagd werd, door het aan het woord zijnde lid, hoe het college van burgemeester en wethou ders denkt over: le. het oprichten van waschhuizen in deze ge meente. Reeds tijdens de mobilisatie is hiervan de wenschelijkheid besproken en thans is, door den bouw van kleine woningen, waardoor haast geen gelegenheid is, om de wasch te doen, de oprich ting van waschhuizen nog urgenter. In andere gemeenten werken deze instellingen zeer goed. 2e. de stichting van een openbare leeszaal te IJmuiden. Betoogd werd, dat de noodzakelijkheid van een leeszaal voor IJmuiden, wel algemeen zal beves tigd worden en het college werd dan ook in over weging gegeven tot de oprichting te willen mede werken. 3e. het aanleggen van meerdere kinderspeel plaatsen in deze gemeente. Op straat leeren de kinderen niet veel goeds en door het drukke verkeer is het er zeer ge vaarlijk. In de afdeeling IJmuiden is bijv. geen enkele speelplaats. 4e. het onderzoeken van de mogelijkheid, om een exporthaven buiten de sluizen te IJmuiden te openen. Amsterdam zal zich hiertegen natuurlijk zeer ver zetten, maar het is voor den bloei en de uitbrei ding van de gemeente Velsen zeer aan te raden de mogelijkheid hiervan te onderzoeken. 5. de instelling van personeelsraden. Bedoeld werd een zekere vorm van mede- zeggingsschap van het personeel bij de gemeente bedrijven. Thans wordt in de wijze van beheer van het bedrijf alles voorgeschreven door den Direc teur; het is echter wenschelijk dat het personeel hierbij niet geheel wordt uitgeschakeld. 6e. de uitbreiding van de propagande voor het gebruik van gas. 7e. het jaarlijksch leenen van een bedrag, ge lijk aan het totaal bedrag van de jaarlijks ver schuldigde aflossingen van leeningen. Hierdoor is dan elk jaar een bedrag beschik baar voor het uitvoeren van noodzakelijke werken. Weliswaar wordt de schuld der gemeente hier door niet kleiner, maar dit werd niet zoo'n groot bezwaar geacht, aangezien de schuld dezer ge meente, vergeleken bij andere gemeenten van ge lijke grootte, niet buitengewoon hoog is. 8e. het istellen van een onderzoek naar de mogelijkheid van het verstrekken van baden aan schoolkinderen. Dat het uit een hygiënisch oogpunt wenschelijk is, dat het geheele lichaam van een kind geregeld goed gereinigd wordt, behoefde volgens spreker wel geen nader betoog. 9e. het bewerkstelligen dat aan schoolkinderen tandheelkundige hulp wordt verstrekt. Door een goede behandeling van een gebit op jongen leeftijd, kan voor later veel ongemak wor den voorkomen, 10e. het verstrekken van voeding en kleeren aan schoolkinderen. Tot nu toe worden op de scholen slechts klom pen aan de kinderen verstrekt ,Het werd echter van veel meer belang geacht, dat zij warme kleeren en voedstl krijgen. 11e. het oprichten van gemeentewege van een herstellingsoord (bedoeld werd een inrichting, zooals indertijd hel ziekenhuisje van Mevrouw Cremer) voor zwakken, lichte tuberculoselijders, enz. Zulk een inrichting zou in deze gemeente aan een groote behoefte voldoen, aangezien er veel menschen zijn, die niet ziek genoeg voor een ziekenhuis zijn, maar die toch ook niet thuis kunnen worden vurpleegd. Aan hetzelfde lid was het opgevallen, dat het algemeen beheer tin 't algemeen genomen) in deze gemeente tamelijk veel kost, Een onderzoek heeft uitgewezen, dat van 20 gemeenten, met ongeveer hetzelfde zielenaantal als Velsen, er slechts 3 waren, waar de kosten van het algemeen beheer meerder waren. Bij de andere 17 gemeenten bedroegen deze kosten min der. Gaarne werd dit lid ingelicht, of voor deze gemeente ook de mogelijkheid bestaat, dat de kosten van het algemeen beheer verminderd wor den. Tevens wilde spreker het college verzoeken, bij het vragen van inlichtingen, omtrent personen die naar een betrekking in deze gemeente sollici- teeren, niet meer de vraag te stellen of betrok kene in de politiek op den voorgrond treedt. Wat de begrooting zelve betrof, meende dit lid te moeten opmerken, dat zij niet zoo'n bijzonder gunstig financieel aspect toont. Wanneer de begrooting goed wordt nagezien, zou volgens dit lid blijken, dat zij een enorm te kort aanwijst. Het tekort kan men berekenen op f 165.000.-. Vermindert men dit bedrag met f 115.000. (voordeelig slot vorig jaar) dan blijft er nog f 50.000.over. En daar voorgesteld wordt, van het voordeelig saldo f 40.000.te reservee ren, blijft er nog een tekort van f 90.000.Dit tekort willen burgemeester en wethouders nu ge deeltelijk dekker^, door' uitkeering aan de ge meente, van de winst van het gasbedrijf. Spreker vond dit een verkeerde finantiëele politiek. Ook de reserveering van f 40.000.voor de uitbreiding van het gemeentehuis, kon zijne goed keuring niet wegdragen. Dit lid zou er zich mede kunnen vereenigen, dat men een overschot be waarde, wanneer er over was, maar zoo dit plaats heeft, wanneer men een tekort heeft, is dat uit den booze. Nu haalt men echter deze reserve van f 40.000.uit de winst van het gasbedrijf, terwijl men niet weet, hoe het met de winst van dit bedrijf zal loopen en het ook nog niet eens vast staat of volgend jaar tot de uitbreiding van het gemeentehuis zal worden overgegaan. Ook de voorgestelde belastingverlaging is naar de meening van dit lid uitsluitend gebaseerd op de winst van het gasbedrijf. Onder deze omstandigheid werd het beter ge acht, om de belastingverlaging maar achterwege te laten, aangezien „de kleine luijden" deze ver laging toch weer dubbel moeten terugbetalen door den gasprijs. Wanneer die f 40.000.niet gereserveerd wordt en wanneer niet tot belastingverlaging wordt overgegaan, is de uitkeering van f 70.000.van het gasbedrijf niet noodig. Spreker wilde hier echter niet mede le kennen geven, dat hij a tout prix afwijzend staat tegen uitkeering van een gedeelte van de winst van het gasbedrijf aan de gemeente. Wanneer die uit keering geschiedt voor het nemen van sociale maatregelen, dan zou dit zijn goedkeuring wel kunnen wegdragen. Een ander lid kon zich in hoofdzaak met het door het voorgaande lid gesprokene vereenigen. Tegen uitkeering van de winst uit het gasbe drijf en de daarmede verband houdende belas tingverlaging, stond dit lid niet afwijzend, maar dan moet er een belastingverlaging komen, die in het belang is van de menschen die deze ver laging het meest noodig hebben. De voorgestelde belastingverlaging gaat niet in democratischen zin; veel beter werd het gevonden om te komen tot vermindering van de opcenten op de hoofd som der personeele belasting of de opheffing der straatbelasting. Principieel was ook dit lid tegen de reservee ring van de f 40.000.aangezien dit bedrag uit de winst van het gasbedrijf moet worden gehaald. Bovendien worden voor alle gemeentewerken leeningen op langen termijn aangegaan, en in dit geval is er geen enkele aanleiding om hiervan af te wijken. Naar de meening van dit lid, treft het college van burgemeester en wethouders geen verwijt inzake de wegenverbetering, zoolang de riolee- ring nog niet in orde is gekomen. Z.i, wordt aan de wegen, die in behandeling zijn, systematisch gewerkt. De door den voorgaanden spreker bedoelde commissie, achtte hij dan ook vooralsnog niet noodig. Door het aan het woord zijnde lid, werd ge vraagd of aan de in deze gemeente bestaande vereeniging tot bestrijding van tuberculose geen „placttsje", (bijv. een gedeelte van Velserbeek) kan worden toegewezen, waarop dan door de gemeente een vast gebouw, in de vorm van een parkherstellingsoord, ten behoeve van deze ver- eenigingen kan gebouwd worden. De t.b.c. lijders zullen dan ook des nachts in een gezonde omge ving kunnen blijven, wat thans niet mogelijk is. Eenige leden betreurden het, dat, ondanks het feit, dat deze gemeente zich voortdurend uit breidt, ten opzichte van het openbaar onderwijs in deze gemeente, de laatste jaren zoo goed als niets is gedaan. Ten aanzien van het openbaar voorbereidend lager onderwijs werd aangedrongen op de stich ting van een definitieve bewaarschool te IJmui den en den bouw van een bewaarschool te Wij- keroog, waarvoor deze leden gaarne een post op de begrooting hadden gezien. Wat het openbaar lager onderwijs betreft, werd de wenschelijkheid betoogd van de uitbreiding van de gelegenheid tot het ontvangen van dit onderwijs te Santpoort, alsmede de oprichting van een nieuwe openbare lagere school ten Zuid- Oosten van de Betonbrug (Nieuw-IJmuiden). Ook het openbaar uitgebreid lager onderwijs moet naar de meening van deze leden alle aan dacht van het college hebben, aangezien dit on derwijs tot nogtoe, slechts in IJmuiden wordt gegeven. Denken burgemeester en wethouders nu ook met voorstellen te komen om het ontvangen van dit onderwijs in Santpoort en Wijkeroog mogelijk te maken? Meerdere leden verklaarden zich met het be leid van burgemeester en wethouders over het algemeen te kunnen vereenigen. De belangen van de gemeente werden in goede handen geacht en men verheugde zich er over, dat hierdoor ook het aanzien van de gemeente tegenóver buiten, in vergelijking met voorgaande jaren, aanmerkelijk is verbeterd. Dat de begrooting een ongunstig beeld ver toont, kon niet worden toegegeven. De begroo ting moet sluitend gemaakt worden en dat daar voor de winst van het gasbedrijf in de gemeente kas wordt gestort, kon hunne goedkeuring weg dragen. Met de reserveering van het bedrag ad f 40.000 voor de uitbreiding van het raadhuis, kon men zich echter niet unaniem vereenigen. Eenerzijds werd opgemerkt, dat deze f 40.000 ook voor belastingverlaging in aanmerking kon komen, waardoor het vermenigvuldigingscijfei nog eens met eenzelfde fractie kan worden ver. minderd. Anderzijds werd deze reserveering echter een voorzichtige fjnanciëele politiek van het college gevonden. De uitbreiding van het gemeentehuis is een noodzakelijk werk en het werd juist geacht dat voor dit doel f 40.000.naar den kapitaaldienst wordt overgebracht. De idee van het college om tot belastingver- ging te komen, werd toegejuicht, hoewel één dezer leden liever gezien had, dat deze verlaging tot stand werd gebracht door verhooging van den kinderaftrek en den aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud. Wat het beheer van Velserbeek betreft, be treurde een der leden het, dat des Zondags in het park gelegenheid werd gegeven tot maken van muziek op ongewenschte plaatsen, alsmede het houden van meetings en motorraces, waardoor het voor de ingezetenen van deze gemeente, voor wie de Zondag een heilige dag is, onmogelijk werd gemaakt op dien dag van Velserbeek te genieten. Door dit lid werd de wensch uitgesproken, dat het college met de godsdienstige bezwaren van deze groep ingezetenen onzer gemeente, in den vervolge rekening wilde houden. Met genoegen werd intusschen geconstateerd, dat door het ingrijpen van den burgemeester, wat de muziek betreft, al betere toestanden zijn ge schapen. Een ander dezer leden, had voornamelijk bezwaar tegen het toestaan van meetings in Vel serbeek op Zondagmorgen, gedurende de uren, dat door de div. kerkgenootschappen hunne godsdienstoefeningen worden gehouden. Gaarne zag hij dat in de toekomst niet meer toegestaan. Van andere zijde werd echter opgemerkt,dat Velserbeek een openbaar park is en dat het niet aangaat, om bijv. het houden van meetings op Zondag te verbieden, omdat een klein gedeelte der ingezetenen hiertegen bezwaar heeft. Hand having van den bestaanden toestand, omtrent het houden van meetings, werd dan ook zeer op prijs gesteld. Een der leden merkte op, dat jaarlijks een groot bedrag voor de verbetering van wegen wordt besteed en dat de uitvoering van deze wer ken als regel in eigen beheer geschiedt. Dit werd door het aan het woord zijnde lid niet de meest economische wijze gevonden, te meer daar de vrije markt thans om werk vraagt. Daarom werd het in het belang van de gemeen te en van het particulier initiatief gevonden, dat deze werken worden aanbesteed. Een ander lid verklaarde hiermede accoord te gaan, maar naar zijne meening zou men echter weer spoedig tot de uitvoering der werken in eigen beheer moeten overgaan, daar de aanne mers bevreesd zijn om voor het bedrijf openbare werken te werken, aangezien de opzichters van genoemd bedrijf een te streng toezicht uitoefe nen. Anderzijds werd omtrent dit strenge toe zicht echter dadelijk opgemerkt, dat het in vele gevallen wel zeer gerechtvaardigd was, aangezien bij de uitvoering van gemeentewerken in den laatsten tijd wel eens getracht is door de aan nemers om af te wijken van de besteksbepalingen. Nog een lid verklaarde, dat, wanneer een werk goed in eigen beheer kon worden uitgevoerd, z.i. er dan geen aanleiding bestaat om daarvan in het vervolg af te wijken. Voorts werd ook van de zijde der leden, die in hoofdzaak met het beleid van burgemester cn wethouders mede kunnen gaan, de wensch uitge sproken, dat het college nu spoedig met een vast plan zal komen voor de systematische verbetering van de wegen. Eenerzijds had men lof voor de concept-her- WITTE KRUIS. Iedere Woensdagmiddag van half drie tot uur stelt de Vereeniging het Witte Kruis, in Chr. Nat. School te Velseroord moeders gratis 1 de gelegenheid om hun zuigelingen, welke aL voedingsstoornissen lijden, te laten onderzoek! door den Consulent, Dr. Hafineraan. f Voor kraamverzorging, welke ook door bovel genoemde Vereeniging wordt uitgeoefend, \yenJ .men zich toi het bestuurslid der VereeniginL Mevrouw Dijkstra, Trompstraat 77 te Velseroor| Tarief naar draagkracht f 5f 15. ziening van het uitbreidingsplan, waarbij wensch werd uilgesproken dal burgemeester wethouders tot groepeering van den arbeider] woningbouw zullen komen en den hiervoor b< noodigen grond, voor gereduceerden prijs zuil. beschikbaar stellen. Anderzijds Icon men zich met die concept-hei ziening van het uitbreidingsplan niet vereenïgej Vooral voor de afdeeling Wijkeroog werd J zeer ongunstig geacht, aangezien bij deze hei ziening voor Wijkeroog de openbebouwing wor. voorgesteld en de hiermede samenhangende hooj bouwkosten voor woningen zullen verhindere] dat in Wijkeroog voldoende arbeiderswoning, worden geplaatst. De wensch werd door eenige léden uitgespr ken dat burgemeester en wethouders met vool stellen tot wijziging van de bouw- en woninj verordening zullen komen, waardoor: le. de mogelijkheid wordt geopend, wat vooi voor land- en tuinbouwers van bqTang is, d ook achter een perceel, grootere gebouwen da een schuurtje kunnen worden geplaatst. 2e. het bouwen van bovenwoningen in h» landelijke gedeelte van deze gemeente niet me zal zijn verboden. Opgemerkt werd door een lid, dat nu door h Rijk het kanaal zal worden verbreed, het g wenscht is, dat burgemeester en wethouders i: tijds met het Rijk overleggen, tot het verkrijgt van een binnenhaven te Velsen, voor een los- laadplaats aldaar. Door een der leden werd betreurd, dal c laatste 87 woningen, die door de Woningbouw vereeniging „Velsen" zijn gebouwd, zulke klein kamers hebben, zoodat deze woningen voo groote gezinnen veel te klein zijn. De wensch werd door dit lid uitgesproken, di burgemeester en wethouders in de toekomst hu invloed zullen aanwenden tot verkrijgen va grootere woningen. Algemeen wekte het bevreemding, dat van betreffende begrootingen de vacantietoeslag voo de werklieden is geschrapt. Gaarne werd verno men, welke oorzaken hiertoe hebben geleid. Een der leden stelde de vraag, of het collegi bij het verpachten van een gedeelte van he zeestrand, in het betreffende contract geen b. paling kon opnemen, waardoor een meer loyalei onderverhuur is verzekerd. Dit zelfde lid drong er op aan, dat door he college alle mogelijke maatregelen zullen wordet genomen, om de bijdrage per inwoner a f 1.541/, toegekend ingevolge de wet van 24 Mei 189' (Stbl. no. 156) verhoogd te krijgen. Een ander lid zag gaarne, dat het toezicht id het park „Velserbeek" in den vervolge zal worden overgelaten aan Rijksveldwachters, die daarvoor dan een toelage van de gemeente kun nen ontvangen, onder voorwaarde echter, dat zi des Zaterdags, Zondags en op den Woensdagmid dag zooveel mogelijk in het park zullen surveil- leeren. Dit zelfde lid betreurde het, dat Wijkeroog altijd zoo stiefmoederlijk wordt bedeeld. Bij de begrooting wordt voor IJmuiden zelfs nog een verfraaiing voorgesteld, terwijl 'voor Wijkeroog de hoogst noodige verbeteringen aan de straten niet kunnen worden aangebracht. Voor vele winkels ziet men modderpoelen, zoodat de neringdoenden terecht herhaaldelijk hierover hun klachten kenbaar maakten. Het aan het woord zijnde lid hoopte, dat bur gemeester en wethouders in den vervolge wat meer oog zullen hebben voor de belangrijke af deeling Wijkeroog en dat in het bijzonder voor de zeer slechte straten en voetpaden die daar ge vonden worden. In verband met de door andere leden uitge- oelenden drang tot stichting van een tweede school voor openbaar lager onderwijs te Santpoort, stel de dit lid aan burgemeester en wethouders de vraag, of zij, indien te Santpoort een school voor bijzonder gewoon lager onderwijs wordt gebouwd voor de toekomst uitbreiding van de gelegenheid voor het ontvangen van openbaar gewoon lager onderwijs, noodig achten. Nog een ander lid merkte op, dat hij in deze begrooting geen subsidie heeft aangetroffen voor de bewaarschool in het dorp Velsen. Gaarne zag dit lid, dat voor het volgend jaar ook aan deze school een subsidie werd toegstaan. Door een der leden werd nog aangesneden de laatst plaatsgehad hebbende wethouderscrisis. Dit lid wenschte hieromtrent echter niet veel te zeggen, daar deze kwestie bij de algemeene beschouwingen in de begrootingsvergadering wel naar voren zal komen. Een lid betreurde het ontstaan van deze crisis. Hij had liever gezien dat de S.D.A.P. hiermede ge wacht had tot de nieuwe samenstelling van den gemeenteraad. Een ander lid meende echter, dat de S.D.A.l had gedaan, wat zij moest doen en keurde de houding van de rechtsche fracties af, omdat die

IJmuider Courant | 1926 | | pagina 1