an de tractie der S.D.A.P. niet de gelegenheid ebben gegeven, op de wijze zooals 'zij dat wensch- e, een candidaat te stellen. Nog -een ander lid merkte in verband hiermede >p. .dal in 1923 de linksche fracties geen enkelen echtschen candidaat hebben overgenomen kiarom niet zoo n hoögen toon behoefden aan te laan. Rapport van de 2e afdeeling. ALGEMEENE BESCHOUWINGEN. Een lid meende, dat, hoewel bij de verschil er.de begrootingsposlen reeds het een en andei 11 het algemeen werd naar voren gebracht, hij och op verschillende zaken de aandacht van burgemeester en wethouders moest vestigen, ter- vijl hij door het college gaarne zou worden 'oe- centl gemaakt met hun meening daaromtrent. De .'.'cischen, door hem naar voren te brengen, raken jok hel beleid in het algemeen voor de naaste toekomst en moeten dan ook in verband worden beschouwd, met hetgeen door hem reeds bij de behandeling van volgnummer 380 werd gezegd. Zoo zou dit lid meer in het bijzonder de aan dacht willen vragen voor de volgende zaken: 1. De uitbouw van het voorbereidend lager-, het lager- en het uitgebreid lager onderwijs in de gemeente; zijn hieromtrent reeds plannen ont worpen en zoo ja, welke zijn deze? 2. Het stichten -van openbare leeszalen, niet in dien zin, dat in elk kommetje zulk een inrich- ting moet verrijzen, doch in de meer volkrijke afdeelingcu der gemeente. Het cultureel belang dezer instellingen wordt vrijwel algemeen inge zien en behoeft daarom geen verdediging meer, maar bijzonder mag nog wel eens nadruk worden gelegd op het nul dezer instellingen voor de rijpere jeugd, ter besteding van hun vrijen tijd. 3. Openbare kinderspeelplaatsen. 4. Het aanleggen van een exporthaven buiten de nieuwe sluizen, waarbij de gemeente vooral in de toekomst gPool belang heeft. Door de N.V. Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken is thans het begin met zulk een haven gemaakt en deze Een ander lid kon zich geheel in deze be- sehouwingen vinden en bepleitte voorts de wen- schelijkheid van het stichten van weekmarkten te IJmuiden, hetgeen vooral de arbeidsbevolking zal ten goede komen. Hierin vond een lid aanleiding om te wijzen op de concurrentie te IJmuiden, die zulk .een week markt overbodig maakt en aandacht te vragen voor de belangen van den middenstand. Ook de oprichting van een wachtlokaal voor oude zeelieden enz. zal in een beslaande behoef te voorzien. Het beslaande Is nog te weinig wachtlokaal, omdat bijna niet gebruik is te maken van tleze gelegenheid zonder iets te koopen. Een meer uniforme regeling voor het netten boelen, waarbij in de eerste plaats moet worden gedacht aan hen, die daarvan uitsluitend moeten bestaan, dient zooveel mogelijk te worden be vorderd. In verband met deze algemeene wenschen werd door een lid opgemerkt, dal hij niet accoord kan gaan met al de opgesomde wenschen deen ten op zichte van een exporlhaven voor IJmuiden buiten de sluizen en een behoorlijk wegenplan, gaarne zijn instemming betuigt. Dit lid wilde echter niet op al deze dingen nader ingaan, omdat hij daarin meer ziet vragen aan burgemeester en wethouders gesteld, tenein de daaromtrent hun oordeel te vernemen. Tenslotte verzocht dit lid de aandacht van het college van burgemeester en wethouders voor steigerruimte in het Noordzeekanaal nabij of in het dorp Velsen, welke thans onvoldoende is. Ook bij verbreeding van het Noordzeekanaal zal deze aangelegenheid de aandacht van het ge meentebestuur moeten hebben. Daarna werd door weer een ander lid uitge sproken de wenschelijkheid van het inrichten van een of meer openbare speelplaatsen te IJmui den. Het drukke autoverkeer maakt het spelen op straat gevaarlijk en mogelijk is iets te berei ken met medewerking van het Rijk, dat het eerst-ter-beschikking-staande terrein voor andere Toch is nog wel gelegenheid moet worden aangegrepen om met doeleinden heeft aangewend, medewerking van Hen Rijkswaterstaat tot uitbrei- ,eE" geschikt terrein e verzijgen, ding van deze haven te komen. Het belang voor I .Dit lid zou overigens gaarne door de Comm.s- dc gemeente ziet dit lid vooral hierin, dat, wan- ,s'e ,nzake steunverlening zien onderzoent, welke neer de afsluitdijk in de Zuiderzee zal zijn tot categonèn van arbeiders het meest werkloos zijn stand gekomen, deze haven zal kunnen worden wilde >n dlt verband nog eens bijzonder de benut voor uitvoer van producten uit het Noor- .aandacht vestigen op het bij Hoofdstuk IX 2 di li van ons land en Noordholland, terwijl, als naar voren gebrachte omtrent ver eening van men zich een rechte verbindingslijn denkt van steun aan bepaalde takken van industrie. Hamburg via den afsluitdijk over deze haven j de plaats van de oefeningstocht met een naar Engeland, het belang nog meer in het oog vaartuig door leerlingen van de Visschenjschool springt j wilde hij een toeslag geven aan hen, die een "5. De schuldenlast der gemeente, die omgere- reis ,.me' een >r^". °f ^erdoor kend per hoofd der bevolking, „iel groot is, P'!t T, T" "K f* h°°él' Do vraag dringt aich op, of voor de jaarlijksche le k"men hetgeen meer nut zal alwerpen aflossingen der leeningen niet kan worden geleend, ee" oe ejl1 1 terwijl dan de hierdoor vrijkomende bedragen ?Ve,r!genS k°" .dl* zich vereenigen met de kunnen worden aangewend voor verschillende ^dachte van inrichting van openbare waschhui- nuttige doeleinden als versnelde woningbouw, Ze~ sneller verbetering en aanleg van wegen en den', wenschte nog een lid zijn instemming bouw van een nieuw raadhuis. Meerdere sociale lc betu'éen met den wensch van het leenen voor voorzieningen kunnen dan eerder ter hand wor- °P é^leemngen al te lossen bedragen en aan- den genomen. 6. I11 dit verband kan ook worden gewezen op de noodzakelijkheid van een woningtelling, die in - eik geval 'effect zal sorteeren. Blijkt er n.l. een lc kort, dan- moet dit aanleiding zijn om ten spoedigste daarin te voorzien en is reeds een voldoend aantal aanwezig, dan kunnen nog bij na dagelijks voorkomende klachten op grond van die uitkomst worden ontzenuwd. 7. Ook mag worden geïnformeer^, of nog niet dt tijd gekomen is voor de instelling van een wo- r.ingdienst, die, gelet op de klachten, welke tel kens in den raad komen, nuttig werk zal kunnen verrichten. 8; Gezondheidsdienst. Bij volgnummer 306 werd reeds het een en an der omtrent dit onderwerp gezegd, maar in dit verband kan bovendien nog gewezen worden op de noodzakelijkheid van tandheelkundige behan deling bij schoolkinderen. Men moet niet denken dal dit luxe zal zijn. Het desbetreffend verslag van de gemeente Amsterdam wijst uit, dat behandeling bij vele kinderen vroeg noodig is, waardoor veel ziekten, die direct of indirect het gevolg van slechte ge bitten zijn, in veel gevallen afdoende worden voorkomen, hetwelk in de toekomst ook voor de gemeente van belang en voordeel is. Ook de eenzijdigheid der schoolvoeding mag hier worden vermeld. Het is gebleken, dat voor sommige kinderen melkvoeding ongunstig werkt, v/riarom meerdere variatie gewenscht is en op advies van den schoolarts ook andere voeding moet kunnen worden verstrekt. Tenslotte kan hierbij ook nog de wenschelijk heid worden uitgesproken van het oprichten van kampen voor herstellende zieken en lijders aan tuberculose of het verleenen van steun aan par ticuliere vereenigingen voor dit doel. Verpleging buiten de gemeente is, én voor de betrokkenen én voor de gemeente, kostbaar, 9. De ideeën omtrent de mogelijkheid van het kenbaar maken door de arbeiders van hun mee ning ten opzichte van de leiding der onderne ming verkrijgen meer vasten vorm, waarom de toekenning van deze bevoegdheid dient te wor den overwogen. Weliswaar kan hierbij wellicht niet direct aan alle bedrijven der gemeente worden gedacht, maar het gasbedrijf en de waterleiding zullen toch zeker wel geschikt blijken, om ten aanzien van de leiding te profileeren van de kennis van hel personeel. Als deze bevoegdheid ofiicieel wordt toegekend zal de interesse voor den goe den gang van het bedrijf worden vergroot, het geen indirect de rentabiliteit ten goede zal ko- Nader aangeduid moet hier worden gedacht aan 7, g. personeelsraden. t0. De noodzakelijkheid der oprichting van - unbare waschhuizen is reeds meermalen be- nlVoor- enkele jaren is er een commissie ge weest, die in deze richting, in combinatie met de coöperatieve waschinrichting te IJmuiden, zou w.-rkzaam zijn, doch om vruchtdragend werk te v-r.-ichtcn en de noodige voorstellen te doen, on!kraken de gegevens. Dal echter hiervoor bij de bevolking wel be- k msii-tkng bestaat, is indertijd wel gebleken. Vooral nu den laatsten tijd veel kleinere wo rn n worden gebouwd, waarin een behoorlijke - t- voor de behandeling der wasch ontbreekt, fiveritueele oprichting in een .werkelijk be staande behoefte, voorzien, terwijl dit ook ten goede komen aan het onderhoud der woningen. ii. Tenslotte wenschte dit lid nog in het bij- ;:r.-d':r de aandacht te vestigen op hetgeen bij Igt vinmer 82 werd gezegd omtrent den hoogen .s c'ie vóór de electrische verlichting door de -'-oen dezer gemeente moet worden be- e:; verwachtte hij ernstige pogingen om opheffing van dezen wantoestand te geraken. 1 e/.-meeütë kan propaganda maken' voor gas- cbiiug en -verwarming en haar invloed aan- din deze richting,- dat te bouwen htrtzen hiervoor mede worden ingericht. Ö'-'o-nnt de laatste wèthoudersbenoeming wenschl, dit lid niet te spreken, omdat hij meen de, dat daarop loch in de raadsvergadering zal worden teruggekomen. wending van de daardoor beschikbaar gekomen gelden voor verschillende doeleinden, vooral voor de verbetering der wegen. Dit laatste was voor dit lid aanleiding om aan burgemeester en wethouders te vragen, wat zij denken over de invoering van een verkeersbe lasting, waarbij hij dacht aan de eigenaars van vrachtauto's enz. Deze zware voertuigen veroor zaken een kort leven der straten en het is niet meer dan billijk, dal in deze kosten door de eigenaars wordt bijgedragen. Ook dient naar zijn meening te worden over wogen uitbreiding van de gemeentelijke vissche- rijschool zoodanig, dat in deze gemeente de mo gelijkheid van opleiding voor stuurman ter koop vaardij zal bestaan, waarom dit lid eveneens om trent deze aangelegenheid gaarne zou bekend worden met de meening van het college van bur gemeester en wethouder-s. De gemeente breidt zich meer en meer uit en een zeevaartschool mag niet langer ontbreken, terwijl, wanneer de mogelijkheid van opleiding voor de koopvaardij bestaat, de reederijen meer aandacht aan de visscherijschool zullen gaan schenken, MEMORIE VAN ANTWOORD van burgemeester en wethouders der gemeente Velsen op de rapporten van het verhandelde in de afdeelingen van den raad, betreffende het onderzoek der begrootingen voor het dienstjaar 1926. ALGEMEENE BESCHOUWINGEN. 1. 1 el kens ontmoet men in de afdeelingsver- slagen en redevoeringen, wanneer men het be leid van burgemeester en wethouders bespreekt, uitingen als: „volgens de lijnen van een vast plan", „het uitstippelen van groole lijnen" enz. Het is niet altijd duidelijk, wat met dergelijke zeer rek bare en vage termen wordt bedoeld. Meent men er mede het volgen van eene bepaalde richting, zooals die te vinden is in de programma's van de verschillende politieke partijen en die voor een deel tot uiting komen in allerlei verlang lijsten, neen, dan werkt liet college niet naar een vast plan. Bedoelt men echter, dat het college moet wer ken om onze gemeente, die door haar snellen aanwas van bevolking en de onvoordeelig'e posi tie, die zij inneemt inzake de Rijksuitkeering, stellig tot een der moeilijkst te besturen en te adminislrateeren gemeenten van ons land behoort, een behoorlijke plaats te doen innemen in de rij van die gemeenten, door haar al het mogelijke en dit is helaas niet al het wenschelijke te verschaffen, haar schuldenlast niet al te zeer te vermeerderen en de belastingen dragelijk te ma ken, ja, dan meent het college in dien geest zijn best te doen, 2. De voorziening in de woningbehoefte voor arbeidersgezinnen in- deze gemeente heeft de voortdurende aandacht van het college. Van de 295 woningen, die zouden worden ge bouwd, zijn thans 113 gegund, waarvan mededee ling is gedaan in de raadsvergadering van 15 De cember j.l. Wat het overige gedeelte der te bou wen woningen betreft, worden door burgemeester en wethouders pogingen gedaan om ook dit werk spoedig tot stand te brengen. Zij meenen, dat het den raad bekend is, dat deze bouw geen voortgang kon hebben, omdat de inschrijvingen het toegestane voorschot over troffen. Wanneer evenwel de resteerende 182 wonin gen, en de 192 woningen, waarvoor door den raad voorschot tegen 2e hypotheek is verleend, zullen zijn verrezen en het bij burgemeester en wethouders ingekomen verzoek betreffende grondaankoop, teneinde 100 a 200 woningen te jouwen, wordt toegestaan, zal er in de bedoelde woningbehoefte zijn voorzien, wat toch niet weg neemt, dat het college zijne zorg aan deze aange legenheid blijft wijden. 3. De instelling van een woningdienst kan pas overwogen worden, wanneer de gemeente zelf een voldoend aantal woningen in exploitatie heeft. Bij Koninklijk Besluit van 3 April 1923, no. 24 is haar vrijstelling verleend van de verplichting, bedoeld in artikel 11 der Woningwet, lot instel ling van een woningbeurs. Voor het houden van eene woningtelling is de ze instelling echter niet noodig. De volgende ge gevens omtrent het woningtekort in deze ge meente kunnen n.l. worden medegedéeld: De toestand op 1 December 1924. 1. Aantal inwoners 31061 4.5 6902 gezin nen. 2. Noodig aantal 6902 woningen. 3. Beschikbaar aantal (niet onbewoonbaar- verklaard) 6563 woningen. Definitief tekort 339 woningen, 4. Aantal, volgens besluit van den-raad onbe woonbaar verklaard, welk besluit gedeeltelijk door Ged. Staten is vernietigd 61 woningen. 5. Aantal, voor onbewoonbaarverklaring in aanmerking komende, indien er geen woningnood was aanwezig geweest 18 woningen. Totaal tekort 418 woningen. Toestand op 1 December 1925. 1. Aantal inwoners 32073 4.5 7127 gezin nen. 2. Noodig aantal 7127 woningen. •j. Beschikbaar aantal (niet onbewoonbaar verklaard) 6780 woningen. Definitief tekort 347 woningen. 4. Aantal als boven onder 4 61 woningen. 5. Aantal als boven onder 5, na aftrek van 1 woning, welke onbewoonbaar werd verklaard 17 woningen. Totaal tekort 425 woningen. Op 1 December 1925 waren bouwvergunningen loopende voor 240 woningen. Hiervan zijn in uit voering 189, terwijl met den bouw van 39 nog niet is aangevangen en het verleenen van vergun ning voor een 12-tal voor onbepaalden tijd werd verdaagd. Op verzoeken om vergunning voor den bouw van in totaal 102 woningen, is nog geen beslissing kunnen worden genomen. Bij de nog niet in uitvoering zijnde plannen kunnen worden gevoegd die voor de 295 gemeen- lewoningen, zoodat het totaal aantal woningen, dat binnenkort, behalve de reeds genoemde 189, in aanbouw zal kunnen zijn, is te stellen op 39 102 295 436. 4. Burgemeester en wethouders kunnen niet inzien, dat het aanleggen en verbeteren van stra ten en wegen niet niet de noodige vlugheid en regelmaat geschiedt. De aandacht zij er op ge vestigd, dat met de beschikbare middelen reke ning moet worden gehouden. 5. Als een commissie voor een nieuw wegen plan al noodig is, dan schijnt de commissie van bijstand in het beheer der openbare werken hiervoor het aangewezen lichaam. 6. Of het oprichten van waschhuizen van ge meentewege niet te kostbaar zal worden, is een vraag, die, gezien de financiëele resultaten in andere gemeenten bereikt, met reden mag wor den gesteld. 7. Wat het oprichten van openbare leeszalen betreft, het college zal, wanneer de stichting van dergelijke lichamen door particulieren ter hand. wordt genomen, stellig den raad adviseeren, daar toe mede te werken, rekening houdende met de financiëele mogelijkheden. Burgemeester ert wethouders staan gunstig tegenover de gedachte van het aanleggen of sub sidiëeren van kinderspeelplaatsen in deze ge meente, zooals b.v. te Wijkeroog en Velsen is geschied, A 9. De totstandkoming van een exporthaven, buiten de sluizen te IJmuiden, zullen burgemees ter en wethouders, zooveel in hun vermogen is, bevorderen. 10. Voor het instellen van personeelsraden schijnt de tijd nog niet gekomen. Men mag ech ter van een goed bedrijfsdirecteur verwachten, dat hij uit zich zlef wel eens het oordeel van vooraanstaande vakarbeiders zal vragen over technische en andere vraagstukken. 11. Burgemeester en wethouders zijn steeds werkzaam om het gebruik van gas bij de inwo ners en industriëelen meer ingang te doen vinden en het gasdebiet te vergrooten. Zij meenen in dit verband te mogen verwijzen o.a, naar hunne voordracht, opgenomen in gemeenteblad no, 19*7 van 1925. 12. De bedoeling van het jaarlijksch leenen van een bedrag, gelijk aan het totaalbedrag van de jaarlijks verschuldigde aflossing van de lee ningen, is burgemeester en wethouders niet recht duidelijk. Bedoelt men er mee, dat de gemeente zal leenen voor hel voldoen der aflossing van elke leening, ongeacht het object waarvoor de leening is aangegaan, dus ook voor een impro ductief werk, dan meenen zij dit de meest ver werpelijke manier van financieren der gemeente Ie moeten achten. Ts het evenwel de bedoeling, te leenen voor aflossingen terzake van schuld voor grondaankoop, dan is daar niets tegen. Trouwens, de ingediende begrooting levert hier 'het bewijs van. 13. Hel verstrekken van baden aan schoolkin deren is door burgemeester en wethouders reeds in 1922 onder de oogen gezien. Hun college kon toen geen uitvoering geven aan de gemaakte plan nen, omdat de kosten 1 5000 per /jaar zouden moeten bedragen. Bovendien was het personeel zou het advies dienen te worden ingewonnen van den gemeentelijke geneeskundige, terwijl een on derzoek omtrent de kosten van stichting en ex ploitatie noodzakelijk is. Teneinde den gemeentelijke geneeskundige in slaat te stellen, bekend te worden met de wer king der vereeniging tot bestrijding der tuber culose, geven burgemeester en wethouders den gemeenteraad in overweging, onder de voorwaar den, tot verleening der subsidie, de bepaling op te nemen, dat genoemde ambtenaar toegang heeft tot alle bestuurs- en algemeene vergaderingen en dat hem van het houden dier vergaderingen tij dig mededeeling zal'worden gedaan. Burgemees ter en wethouders meenen, dat door deze ver tegenwoordiging de belangen der gemeente vol doende zullen worden behartigd en nagegaan kan worden of de uitgaven oordeelkundig geschieden. 17. Aangaande het verzoek, te overwegen of de mogelijkheid bestaat, over te gaan tot vermin dering van de kosten van het algemeen beheer dezer gemeente, welke, volgens gedane mede deeling, in 't algemeen genomen tamelijk hoog zouden zijn, kan het volgende worden medege deeld. Het ware wqjt" van belang geweest, te weten, waaruit de gegevens zijn geput, welke tot de bo venvermelde conclusie hebben geleid. Indien men daarvoor zou willen .gebruiken de overzichten, uitgegeven door het centraal bureau voor de sta tistiek over het jaar 1924, dient men eenigszins gereserveerd te zijn in zijn oordeel. Er zijn zóó veel factoren, in de verschillende gemeenten van elkaar afwijkend, die tezamen vormen de alge meene beheerskosten, dat het moeilijk gaat, ook bij het nieuwe begrootingssysteem, om een juiste gevolgtrekking te maken. Zoo is b.v. de rijks uitkeering per inwoner, die voor deze gemeente zoo buitengewoon laag is, een post van inkomst onder het hoofdstuk „Algemeen beheer". Andere gemeenten, die een hoogere uitkeering genieten, hebben als gevolg hiervan een grootere bate on der dit hoofdstuk te boeken, met dit gevolg, dat het nadeelig saldo in die plaatsen ter zake van algemeen beheer geringer is. Verder hangt het er van af, of eene overschrijving van renten en af lossingen naar de verschillende hoofdstukken, in verband met de bestemming, streng is kunnen worden doorgevoerd, Overigens meenen burgemeester en wethouders te moeten opmerken, dat, volgens de te hunner beschikking staande gegevens, de gemeente Vel sen, noch wat het aantal ambtenaren ter secre tarie betreft, nog wat hun salaris aangaat, een hoog rangcijfer heeft. 18. Burgemeester en wethouders moeten er bezwaar tegen maken, dat wordt opgeheven het stellen van de vraag over sollicitanten-gemeen teambtenaar, of zij in de politiële op den voor grond treden. Het college acht het noodig, er tegen te waken, dat politiek antagonisme onder de ambtenaren den goeden gang van zaken zou belemmeren. 19. Blijkens eene mededeeling in het verslag, zou de begrooting een tekort aanwijzen van f 165.000. Burgemeester en wethouders kunnen, zonder gespecificeerde opgave te hebben, niet na gaan, waarin dit tekort schuilt. Zoo de mede deeling juist is, moge zij aanleiding zijn om het opvoeren der uitgaven tegen te gaan en alles te doen, wat tot versterking der inkomsten van de gemeente kan leiden. De reserveering van de som van i 40.000, zijn de een gedeelte van het batig saldo van den dienst 1924, hebben burgemeester en wethouders noo dig geacht om eene te groote schommeling in de saldi der verschillende jaren te voorkomen. Had men toch jaarlijks een saldo van 50 a f 60.000, het jaar 1924 leverde een overschot op van rond f 114.000. Deze som geheel te doen strekken als eerste post tot dekking der uitgaven voor 1926, scheen burgemeester en wethouders niet juist toe, omdat het geenszins vast staat, dat volgende jaren een evengroot saldo zullen opleveren, Richtte het gemeentebestuur zich nu naar dit topbedrag bij het vinden der inkomsten, dan zou wellicht voor volgende jaren eene versterking dier baten met de daaraan verbonden belastingver- hooging, niet zijn te ontgaan. Nu evenwel bij de leden van den gemeenteraad overwegend bezwaar bestaat, aan de reservee ring een bepaald doel ten grondslag te leggen, meenen burgemeester en wethouders niet te moe ten vasthouden aan hun oorspronkelijk plan om de som te bestemmen voor uitbreiding van het gemeentehuis. Bij den betrokken post zal hierop worden teruggekomen. Ofschoon burgemeester en wethouders hopen, dat de resultaten van het belastingjaar 1925/26 dien aard zijn, dat tot belastingverlaging kan worden overgegaan, is zulks nog niet met zeker heid te zeggen. Eerst in Mei 1926 zal kunnen worden beoordeeld, of de wenschelijk geachte belastingverlaging gevoegelijk tot stand kan ko men. 20. Voorzoover burgemeester en wethouders bekend is, bestaat nergens in de gemeente drin gend behoefte aan uitbreiding van schoolruimte. Zij zullen blijven zorg dragen, dat steeds een vol doend aantal lokalen beschikbaar is en dat de belangen van het onderwijs naar behooren wor den behartigd. Ook overigens heeft de uitbouw van het o.I. onderwijs de volle aandacht van bur gemeester en wethouders. Het college zal een onderzoek instellen omtrent de vestiging van Richtingen voor u.l.o.-onderwljs in andere deelën van één der scholen, waarbij in 1917 een proef jer gemeente, o.a. Santpoort. Men dient evenwel rfonnmpn niot wiAor horo.'J tc zorgen< jat de bestaande u.l.o.-school te IJmui \^as genomen, niet meer bereid zich beschikbaar te stellen voor geleide naar] en van het bad, om dat wel in het begin veel animo bestond, doch het aantal deelnemers zich spoedig aanzienlijk beperkte. (Zie gemeenteblad no. 96 van 1924). 14. Tandheelkundige behandeling bij school kinderen, hoezeer ook burgemeester en wethou ders die van belang achten, ontmoet bij hun col lege bezwaar uit financiëele overwegingen. 15. Aan de kinderen der scholen, die daar door in aanmerking komen, worden niet alleen klompen verstrekt, maar, indien de gemeentelijk* geneeskundige gebruik van melk noodig acht, ook dit voedingsmiddel. Bij rondschrijven van 20 Juni 1923 is aan de hoofden der scholen gevraagd, of de wijze van schoolvoeding aanvulling behoefde, b.v. door het toedienen van een warmen maaltijd. Unaniem luidde het antwoord, dat de gewone melkvoeding voldoende was, welke meening ook werd gedeeld door den gemeentelijke geneeskundige. Aan één school is gedurende een korten tijd aan een paar leerlingen bijvoeging verstrekt in den vorm van brood en een ei. Op aanvragen om beschikbaarstelling van klee ding voor de kinderen is door burgemeester en wethouders, behoudens eene enkele uitzondering, steeds gunstig beschikt. Het' reglement voor het verstrekken van voe ding en kleeding aan schoolgaande kinderen, vol gens artikel 36 der Leerplichtwet, is laatstelijk gewijzigd bij besluit van burgemeester en wet houders dd, 13 Maart 1923 no. 15. (Zie gemeente blad no. 43 van 1923). 16. Omtrent het oprichten, van gemeentewe ge, van een herstellingsoord voor zwakken, lich-1 te luberculose-lijders enz. kan op het moment nog geene beslissing worden genomen. Daarover ook den daardoor niet ontvolkt wordt en haar be staansrecht dreigt te verliezen. Omtrent de ver zorging van het gewoon lager onderwijs in de afdeeling Wijkeroog is eene regeling met de ge meente Beverwijk in voorbereiding. Zij, voor wie men u.Jo.-onderwijs wenscht en die woonachtig zijn in deze afdeeling, kunnen gebruik maken van de bestaande openbare school in het villapark te Beverwijk, Nu de zaak van het bewaarschoolonderwijs te IJmuiden inmiddels in den raad is besproken, kunnen burgemeester en wethouders de daarom trent in het verslag gestelde vraag gevoegelijk voorbijgaan. Het geheele vraagstuk trouwens wordt onder de oogen gezien door de commissie van bijstand voor onderwijszaken. 21. Met genoegen constateerden burgemeester en wethouders dat meerdere leden zich met hun beleid over het algemeen kunnen vereenigen. Zij meenen te moeten ontraden, de meerge noemde som van f 40.000 te bestemmen voor be lastingverlaging. Hierdoor toch, ontstaat het ge vaar dat een volgend jaar tot belaslingverhooging zou moeten worden overgegaan, wanneer de fi nanciëele uitkomsten der begrooting minder gun stig zouden zijn. Ook burgemeester en wethouders ware het aan genaam, eene toekomstige belastingverlaging tot stand' te brengen door verhooging van den kin deraftrek en den aftrek voor noodzakelijk levens onderhoud, Allereerst dient echter door algemeene belastingverlaging het oog te worden gericht op het trekken van kapitaalkrachtige personen naar deze gemeente, welke als woonoord zooveel aan lokkelijks biedt. Zulks geeft ook aan de minder gesitueerden voordeel. 22. Dat in het afgeloopen jaar weieens in Velserbeek vergunning is gegeven voor het hou den van motorraces enz. op Zondag is juist, maar de reden, waarom dit geschiedde, is destijds aan den raad medegedeeld. Deze was, om in den beginne den buitenstaander zooveel mogelijk met het landgoed bekend te maken. De meening, dat dergelijke wedstrijden daar niet moeten plaats hebben, kunnen burgemeester en wethouders deelen. Met de godsdienstige bezwaren van verschil lende groepen uit de gemeente wordt, wat ver gunningen betreft, zooveel mogelijk rekening ge houden. Het meerendeel der leden van het col lege is van meening, dat op Zondag geen meetings in het park behooren te worden toegelaten. De minderheid van het college is trouwens van oor deel, dat in het geheel geen meetings in het park moeten worden gehouden. 23. Omtrent de uitvoering van straatwerk kan w-orden medegedeeld, dat dit werk, voorzoover nieuw aan te leggen gedeelten betreft, in den regel wordt aanbesteed, terwijl ook onderhouds werk dikwijls aan straatmakers tegen tarief wordt opgedragen. Bij de uitvoering, niet in eigen beheer, is streng toezicht naar het oordeel van burgemeester en wethouders zeer wel te verdedigen, doch indien dit tot plagerij overging, zou zulks afkeuring ver dienen. Burgemeester en wethouders meenen echter het vóórkomen van dit laatste met nadruk te moeten ontkennen. 24. Burgemeester en wethouders kunnen zich aansluiten bij den wensch tot groepeering van den arbeiderswoningbouw. Wel gevoelen zij er voor, om den hiertoe benoodigden grond tegen billijken prijs beschikbaar te stellen, doch reductie daarop te verleenen zou niet in het belang der gemeente zijn, 25. Reeds geruimen tijd geleden is aan het bouw- en woningtoezicht opgedragen, in verband met de eischen van de practijk, eene wijziging van de bouw- en woningverordening te ontwer pen, waarbij o.a. de mogelijkheid zou worden ge opend, dat ook achter een perceel, grootere ge bouwen dan een schuurtje geplaatst kunnen wor den. De wijziging zóóver uit te strekken, dat het bouwen van afzonderlijke bovenwoningen in het landelijke gedeelte der gemeente niet meer zal zijn verboden, ontmoet stellig bij den Inspecteur van de Volksgezondheid bezwaar; ook een deel van het college staat op dit standpunt. 26. Het verkrijgen van een binnenhaven te Velsen, voor een los- en laadplaats aldaar, heeft nog steeds de aandacht van burgemeester en wethouders. 27. Ook burgemeester en wethouders betreu ren het, dat de woningen, gesticht met Rijks voorschot, in verband met de gestelde limiet geen grootere kamers kunnen hebben en daar om voor groote gezinnen te klein zijn. Het geldt hier echter eene omstandigheid, waarop aller minst de gemeente invloed kan uitoefenen. Ten opzichte van het schrappen van den vacantiebijsla£ voor de werklieden kan worden verwezen naar de toelichting bij volgno. 11 der begrooting van het gasbedrijf. Met de bedoeling, dat de raad zich omtrent de door Gedeputeerde Staten noodzakelijk geachte intrekking zou kun nen uitspreken, zijn de betrokken posten met de sommen, vroeger voor bijslag uitgegeven, ver minderd. 29. Bij raadsbesluit van 26 Mei 1925, no. 9, werd laatstelijk eene regeling getroffen omtrent de verpachting van het zeestrand ten zuiden van het zuiderhavenhoofd te IJmuiden. Volgens de overeenkomst, ingevolge dit raadsbesluit met E. G. Beukman gesloten, heeft deze de bevoegdheid, aan anderen gedeelten in onderhuur te geven tot een maximum van in totaal 500 M., behou dens goedkeuring van burgemeester en wethou ders. Omtrent het gemis van een loyale onder verhuur zijn bij het college geen klachten inge komen, terwijl evenmin is gebleken van aanvra gen terzake. 30. Bij uitvoerig schrijven van 27 November 1923 hebben burgemeester en wethouders aan den Minister van Financiën verzocht, te willen bevorderen, dat, in afwachting van eene algehee- le herziening van de wet van 24 Mei 1897 (St.bl. no. 156), reeds voor het jaar 1923 het noodige aanpassingsvermogen wordt gegeven, om gemeen ten als Velsen eene hoogere uitkeering te ver zekeren, Naar de meening van burgemeester en wethouders zou die wijziging kunnen gaan in de richting van eene herberekening. Al worden ook de grondslagen van bedoelde wet verouderd ge acht, de onderscheidene officiëele lichamen, ge roepen om ter zake te adviseeren, zijn er tot nu toe niet in geslaagd, een deugdelijk stelsel te ontwerpen. Daarom werd het dezerzijds wen schelijk geacht, voorloopig het oog" gericht te houden op de bestaande wet, maar ontdaan van de beletselen, die haar thans voor opkomende industriegemeenten zoonadeelig maken. Aan burgemeester en wethouders is overgelegd eene herberekening, naar de gegevens op 1 Janu- 1921, resp. 1 Januari 1922, en ingericht vol gens de modellen^ nos.' 1 en 2, vastgesteld op grond van artikel 14 van het Koninklijk besluit van 29 December 1897, (St.bl. no. 200). Die her berekening nu geeft, zonder verhooging op grond van artikel 3 der wet, voor de gemeente Velsen als eindbedrag aan f 3.635; wanneer echter een tweetal als dubieus aan te nemen posten met name de ontvangen nöoduitkeering en de onder- wijsvergoeding daarvan wordt afgevoerd, dan nog zou de som per inwoner over 1923 op ruim f 3,zijn te stellen. Hierbij zij opgemerkt, dat het vaste bedrag per ingezetene voor Velsen is be paald op f 1.545; De volgende gemeenten ontvangen de achter hare namen vermelde bedragen: Amsterdam f 4.593; Rotterdam f 3.91; 's Gra- venhage f 3,33; Utrecht f 3.403; Groningen f 3,33a; Haarlem f 3,03; Arnhem f 3.16; Nijmegen f 2.09; Leiden f 2.853; Tilburg f 2.03?; Maastricht f 2.27"'; Dordrecht f 3.293; Eindhoven f 1.25; Apeldoorn f 1.61; Delft f 2.73; Leeuwarden f 3.41; Enschedé f 3,463; Emmen f 1.45; Schiedam f 3.063; Hilver sum f 1.62; 's Hertogenbosch f 2.80; Zwolle f 3.185; Heerlen f 1.59B; Deventer f 2.20; Amersfoort f 2.895; Breda f 2.033; Zaandam f 3.25. Burgemeester en wethouders hebben gecon stateerd, dat de gemeente Velsen, wat de bevol king betreft, onder de zustergemeenten de 28ste plaats innam. (Thans de 26ste plaats). Doch ook hebben zij moeten vaststellen, dat met uitzon dering van Einhoven, Hilversum, Apeldoorn, Heerlen en Emmen, dus plaatsen die in de laat ste 25 jaar aanzienlijk in zielental zijn toegeno men, als gevolg van opkomende industrie en an. dere bijzondere omstandigheden alle gemeen ten met een hooger bevolkingscijfer een bedui dend grooter bedrag per inwoner van. het Rijk ontvangen. De Minister van Financiën berichtte echter bij schrijven van 14 Juli 1924, dat het althans voorloopig niet in de bedoeling lag, over te gaan tot eene herziening van meergenoemde wet in de richting van eene herberekening. Toen daaromtrent geen verdere mededeeling werd ont vangen, en bij de Troonrede van H. M. de Ko ningin, den 15 September j.l. uitgesproken, is

IJmuider Courant | 1926 | | pagina 2