BALAHS-OPRUIMINB Mag. De Kroon Kantoor sr Boekhandel P. F. C. Roelse H 33. iWlETË De achtste vrouw van Blaaowbaard [JOH. DE WAARO'S Groote Opruiming Cor Brandwijk In alle afdeelingen Spotkoopjes Manufacturen - Bedden Tapijten TaiÈÉM MclËij is in vollen gang Anegang-SchagcheSstraat Haarlem m:r HF. KTAlifiEB! KI. Houtstr.12-14,Haarlem Ët i iiaefcss Uitgebreide sorteerlag tafeeilsrisefae boeken, Tandheelkundig Instituut, ISriniostra»! 8, Groot© ^*^,a,3rllJlsL^ol3LO Zondag ea Maandag a.s's ayo&ds 815 n,, Bioscoopvoorstelling MUSICUS VIOOL )Sl)EHBICaT van KL Ackera», BERICHT MEYROÜW! S. WATERDRINKER Heeren Modes Hoeden en Petten Msgezfjnen Stelt u nog heden op de hoogte van onze sensatieprijzen voor onze prima kwaliteiten Korting op alle artikelen. Verder alle bankzaken ard, dat de geldelijke verhouding tusschen en gemeenten zal worden herzien, hebben neester en wethouders opnieuw hun ver in de aandacht van den Minister aanbevo- ulks bij schrijven van 26 September 1925. 5 October daaraanvolgende deelde de Mi an Financiën hierop mede, dat een voor pen op de herziening van de geldelijke ver- ng tusschen Rijk en gemeenten door eene ing van de wet van 24 Mei 1897 (St.bl. no. den door burgemeester en wethouders lden zin, hem niet gewenscht voorkomt, isschen is gebleken, dat wederom eene jcommissie is ingesteld voor eene oplossing iet vraagstuk. Het toezicht in Velserbeek zal nog aan aader onderzoek worden onderworpen. Het is aan het college van burgemeester fethouders niet bekend, dat de afdeeling Wij- )g altijd zoo stiefmoederlijk wordt bedeeld, deelen der gemeente worden met evenveel estuurd. verlieze niet uit het oog, dat de exploi- van bouwterreinen in nieuwe wijken der ente, de kosten van aanleg van straten heb- moeten dragen en een som hebben moeten in voor onderhoud, waardoor de kostprijs ie bouwterreinen werd verhoogd. Dit nu had opzichte van bestaande wegen in het platte- ;ch gedeelte der gemeente geen tóepassing, at de eigenaars van aanliggende gronden en uwen, zonder finantiëele offers te brengen, de leelen van bestrating genoten. Een subsidie-aanvrage nopens de bewaar- ol te Velsen wordt tegemoet gezien. Het ver- zal volgens de betrekkelijke verordening [en behandeld. Omtrent den uitslag der laatstgehouden soudersverkiezing meenen burgemeester en iuders zich niet te moeten uitlaten. Het hier een zaak, waarbij het beleid van het 2 als zoodanig niet betrokken is, doch die el tot de competentie van den raad behoort. De verzorging der electrische verlich- niet zijnde straatverlichting, is een taak van 'rovinciale overheid. In hoeverre in den be iden toestand wijziging zal komen, hangt in :rste plaats af van het oordeel van den Mi- ïr van Waterstaat, aan wien door een itscommissie advies is uitgebracht. De meer- leid dier commissie is het denkbeeld van ge melijke distributie toegedaan. Het jongste verslag van het P.E.N. ligt voor de leden van den gemeenteraad ter inzage. 36. Burgemeester en wethouders achten de invoering van weekmarkten zeker in het belang van de ingezetenen, die daarvan gebruik maken. Men mag evenwel niet vergeten, dat op velerlei gebied reeds van buiten de gemeente wordt be trokken. Breidt men deze gelegenheid uit, dan ondervindt de neringdoenden ter plaatse nog grootere concurrentie, ofschoon zij voor een be langrijk deel in de lasten der gemeente hebben te voorzien. In dit verband moge er op worden gewezen, dat des Zaterdagsavonds op het Wil lemsplein te IJmuiden reeds markt van allerlei goederen wordt gehouden. 37. Het gebouwtje aan den kop van dé Vis- sc-hershaven te IJmuiden is gesticht met het doel, te diennen als wachtlokaal. Voldoet deze in richting niet aan de behoefte, dan kan in de wijze van exploitatie door de betrokkenen ver andering worden gebracht. In geen geval is dit een zaak der gemeente. 38. Ook het treffen van eene uniforme rege ling omtrent het nettenboeten ligt niet op den weg der gemeente. 39. De afwijzende beschikking op een verzoek om uitbreiding van sleigerruimte in het Noord- zeekanaal, nabij of in het dorp Velsen, is den raad in zijne vergadering van 28 April j.l. overgelegd. In het betrekkelijke schrijven van den Hoofd ingenieur van den Rijkswaterstaat in het arron dissement „het Noordzeekanaal" werd medege deeld, dat, waar de bedoelde steigerverlenging niet door het kanaalbelang gevorderd wordt en daardoor uitsluitend plaatselijke belangen zullen worden gediend, het Rijk dit werk niet voor zijne rekening kan nemen. Voorts werd opgemerkt, dat in verband met de voorgenomen verbreeding van hel Noordzeekanaal, waarmede binnen een paar jaren begonnen zal worden, het oogenblik voor het uitvoeren van het onderwerpelijke werk thans niet zeer gunstig gekozen zou zijn. 40. Het verleenen van steun aan bepaalde takken van industrie schijnt burgemeester en wethouders een zaak, waarin het gemeentebe stuur zich niet mag begeven. 41. Nu door den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen er op is aangedron gen, dat de op de begrooting der visscherijschool uitgetrokken post voor een oefentocht wordt ge schrapt, komen de noodige gelden te ontbreken voor het geven van een toeslag aan hen, die' ter MIJNHARDT» Staal-Tabletten .90" Maag-Tabletten. .75 Zenuw-Tabletten 75« Laxeer-Tabletten Hoofdpijn-Tabletten <so« Bij Apoth. en Drogisten. 291 practische vorming een reis met een trawler meemaken. Omtrent uitbreiding van de gemeentelijke vis scherijschool in dien zin, dat in deze gemeente de mogelijkheid van opleiding voor stuurman ter koopvaardij zal beslaan, zijn de meeningen van insiders zóó verdeeld, dat het college zich dien aangaande nog geen juist denkbeeld heeft kunnen vormen. 42. Invoering van eene. verkeersbelasting stuit af op wettelijke bezwaren. De gemeentewet toch geeft den gemeentebesturen niet het recht, eene zoodanige belasting te heffen. De gemeenteraad van Koog aan de Zaan heeft dan ook op uitnoo- diging van Gedeputeerde Staten de heffingsver ordening op dit punt ingetrokken. SCHEEPVAART. RAAD VOOR DE SCHEEPVAART. In de gehouden zitting van den Raad voor de Scheepvaart hebben de leden afscheid genomen van den heer H. D. Hinloopen. De voorzitter dankte in een korte rede hel vertrekkende lid voor zijn langjarige medewerking. Namens den mi nister van waterstaat deelde hij mede, dat het de Koningin behaagd heeft den heer Hindeloopen te benoemen tot ridder in de orde van de Neder- landsche leeuw. In het toekennen van deze on derscheiding zag spr. mede een erkenning van het werk dat de raad voor Neerlands koopvaardij heeft gedaan. De Raad voor de Scheepvaart heeft uitspraak gedaan betreffende de stranding van het stoom schip IJselstroom, zoomede betreffende de klacht van den hoofdinspecteur voor de Scheepvaart te gen den gezagvoerder van voornoemd stoomschip. De raad is van oordeel, dal uit het gehouden onderzoek is gebleken, dat èn de navigatie van den kapitein èn diens beleid en gedrag na de stranding alles te wenschen heeft gelaten. De koers, welken de kapitein heeft genomen en op de kaart uitgezet, loopt veel te krap langs de kust en blijft slechts ongeveer 2 mijl van de Swallow- rots af, de minste of geringste afwijking naar stuurboord kon reeds noodlottig worden. Wilde de kapitein bepaald rdezen koers nemen, dan had hij zelf op de brug moeten blijven en had hij voortdurend moeten looden. Het is dan ook aan gemelde daad (slechte navigatie) van den kapi tein te wijten, dat de IJselstroom is gestrand, zoo dat reeds deswege hem een disciplinaire straf moet worden opgelegd. Bovendien is de klacht van den hoofdinspec teur gegrond, De kapitein had niet in de B.B.boot mogen gaan; hij beweerde, dat hij het deed omdat de boot onklaar was, daar er een blok gedraaid was, om dit laatste te herstellen behoefde waarlijk de kapitein Zflf, terwijl zijn schip in zulke moeilijke omstandigheden verkeerde, niet in de boot te gaan! Hij beweerde verder, dat de boot bij ongeluk was gestreken en bij toeval los geraakt, doordien de haken, zoowel voor als ach ter uit de oogen geraakt waren. De raad aan vaardt die bewering niet als juist, trouwens indien zij juist ware, had de kapitein onmiddellijk alles in het werk moeten stellen om dadelijk weer aan boord te komen, waarvan niet is gebleken. Ook ter zake van de gegrondheid van de klacht komt den kapitein een disciplinaire straf toe. Er is echter meer. Nadat de kapitein weer aan boord was gekomen en besloten was het schip te verlaten, had hij als laatste van boord moeten gaan en had hij niet met de voorlaatste boot mo gen vertrekken, waarvoor hij geen aannemelijke reden kon opgeven. Toen het schip eenmaal ver laten was, had de kapitein den volgenden dag moeten trachten1 van Grand Bassam weder naar het vaartuig toe moeten gaan. En eindelijk is het onverantwoordelijk, dat 's nachts langs de kust gevaren is zonder uitkijk; de kapitein had, als hij door omstandigheden te weinig matrozen had, den bootsman en den timmerman moeten gelas ten als uitkijk dienst te deen. Ten aanzien van den tweede-stuurman is niet van eenige daad of nalatigheid gebleken, welke de ramp zou hebben veroorzaakt. Wel kunnen hem tekortkomingen worden verweten, die echter geen verband met de ramp houden. De tweede stuurman had niet van de brug mogen gaan om den eerste-stuurman te wekken, hij kan zich niet verontschuldigen met de bewering, dat de zoo genaamde „vrije man", die du? den roertorn niet had, niet in zijn bereik was en hij dezen derhalve niet kon opdragen den eerste-stuurman te roe pen.^ Hij had nl. moeten zorgen, dat die J".fn Jn z»jn nabijheid bleef en in ieder ge\ uï hij zijn stuurmansfluitje bij zich moeten hebber om den „vrije man" te kunnen waarschuwen; had hij dit fluitje, zooals hij beweerde, eenigen tb geleden verloren, dan had hij er een van etn collega moeten leenen. Het ware desnoods n f beter geweest, dat hij zelf het roer had genomen en den roerganger naar den eerste-stuurman ge zonden, want de wachthebbende stuurman ver late nimmer de brug. Verder had de tweede- stuurman, toen de IJselstroom gestrand was en hem bevolen was bij de B.B. te blijven, niet naar zijn hut mogen gaan om zijn jas te halen, vooral in deze ure des gevaars, moest hij op den htm' aangewezen post blijven. De eerste-stuurman had, toen hij en terecht- meende, dat de koers door den kapitein gesteld te dicht langs de Swallow-rotsen ging, onmiddel lijk flink moeten uitsturen en den kapitein moe - ten waarschuwen. Over het algemeen heeft de Raad den indruk gekregen, dat er van den kapitein te weinig kracht uitging, tengevolge waarvan de tucht o de noodige zorgzaamheid aan boord ontbraken, Ter zake van bovengemelde daad van den ka pitein, welke de ramp tengevolge heeft gehad, en ter zake van het in de klacht vermelde en door den kapitein gepleegde feit, straft de Raad hem. door hem de bevoegdheid te ontnemen als schip per te varen op een schip als bedoeld bij artkel 2 der Schepenwet voor den tijd van negen maanden. IJmuiden. Aangekomen 5 Januari: Helma Hemsoth, st., Danzig naar Londen, als bijlegger wegens slecht weer en om te bunkeren. Het Ned. stoomschip „Naaldwijk" vertrekt deze week van Castro Urdiales naar IJmuiden met een lading erts. Op het einde van het jaar waren in de haven van Amsterdam opgelegd de volgende Neder- landsche schepen: „Rembrandt" (5876 bruto reg. ton); „Ceram" (4348); „Saleier" (6611): „Manoc- ran" (9364); „Moena" (9373); „Borneo" (6550); „Salabangka" (5547); „Vliestroom" (655); „Jaar- stroom" (1718); „Drechlstroom" (1717) en „Betsy Anna" (880) alsmede het Grieksche s.s. „Jannn- kis" (654); het Fransche s.s. „Brompton Masor" (1926) en het Belgische s.s. „Tervaele" (2663). BRIEFORDNERS ALMANAKKEN JAARBOEKEN KASBOEKEN HUISHOUDBOEKEN KLEIN NOTITIEGOED ENZ. t.o Consultêtie-Eureau, Velseroord Geheel gebit 65 pijnloos trekken inbegrepen. Spreekuur: Donderdag 1012 en volgens afspraak. UITVERKOOP van onzen geheelen voorraad PRIMA DAMESCONFECTIE, tegen ONOEKEND LAGE PRIJZEN Mantel», Costumes, Japonnen, Hoeden, Bonimantels, Pelterijen, Kindermantels, Gebreide Artikelen 91 99 ALS HOOFDNUMMER: Naar bet Fransche succesvolle blijspel van ALFRED SAVOIX 6 Aclen. 6 Aclen, In de hooldrol OLORIA SWANSON. 6 Aclen Als 2e Hoofdnummer: Dlen8tkö«Cht ill HlUS ^oMroIT^om^Melghfn Zondagmiddagvoorstelling 5 uur. JOURNAAL. Fxplicatie van Chr. Speenhof. 1EDEREN DONDERDAO DANCINO! Entree Heeren 24 cent, Dames 12 cent GRONDIG (OOK AAN HUIS) Br. Veiserduinerbuurlweg 308. Wllhelmlnastraat 43, Haarlem. Spreekuur te Beverwijk, Breeslraai 34, Dinsdags 10—2 uur. Te Haarlem, Avondspreekuur 7 - 0 uur, Wilhelmlnastraal 43, Of Mtindag en Donderdagavond Ondergeteekende beveelt zich be leefd aan tot het maken van alle soorten timmer- en metselwerken. In de hoop door solied en goed koop werk, het verbouwen waardig te mogen worden. Aanbevelend, R. J. A. WESTERHUIS, Huygensstraat 85. Heeft U iels op te ruimen van Meubelen, Antiek, oude Spiegels of Zolderopruimingen? Oeett U dan een boodschap aan Kloosterstraat 19 BEVERWIJK Telefocn 2175. KANAALSTRAAT C 46-48 Telefoon 171 ALOEMEENE CENTRALE BANKVEREENIGINO VOOR DEN MIDDENSTAND. Agentschap Velseroord Stationsweg 84. voor den Industrleelen en Handeldrijvenden Middenstand, SPAARBANK

IJmuider Courant | 1926 | | pagina 3