ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN Watersnood. Kiespijn SanmtUtUi No. 20 Woensdag 13 Januari 1926 lie Jaargang IJMUiOER COURANT Het Watersnood-Comité IJmuiden stelt zich voor in de komende dagen, een beroep te doen op de offervaardig heid van de inwoners van IJmuiden, ten bate van de door de jJ. overstroo ming zoo zwaar bezochte bevolking. Het zag zich daartoe gaarne de mede werking verzekerd van hen, die bereid zijn het collecteeren op zich te nemen. Allen die hieraan willen medewerken worden vriendelijk verzocht aanstaan de Donderdagavond ten 8 u. n.m. bij een te komen in het Koning Willems huis, Kanaalstraat. Het Comité, Mevr. DUNNEBIER. L. RINKEL, O.-K. Pastoor. W. v. HASELEN, Arts. C. P. DAMME. Het Comité in Velsen maakt bekend dat van MAANDAG a.s. af, huis aan huis, met lijsten zal worden gecollec teerd. Velseif, 12 Januari 1926. Het Comité, de secretaris, de voorzitter, M. K. Hofstede, Ds. W. S. v. Leeuwen. GEMEENTERAAD. VERGADERING VAN 12 JANUARI 1926. De Voorzitter spreekt een woord van deelne ming met de slachtoffers van den watersnood en spreekt den wensch uit, dat de collecte een even mooie orbpengst zal hebben als die voor de slacht offers van de ramp te Borculo. (Instemming bij den raad). De Voorzitter deelt mede dat de heer Schilling door familieomstandigheden verhinderd is de vergadering bij te wonen, voorts dat de heeren Landeweert en v. d. Steen later ter vergadering zullen komen. Allereerst wordt overgegaan tot de installatie van het nieuwbenoemde lid, de heer H. Homburg. In de commissie van onderzoek voor de ge loofsbrieven worden benoemd de heeren Dal- meijer, Vermeulen en Nijssen. Bij monde van den heer Vermeulen adviseert de commissie tot toe lating. Aldus wordt besloten. Nadat de heer Homburg de vereischte eeden heeft afgelegd, neemt deze zitting. De Voorzitter wenscht den heer Homburg geluk met zijn benoeming en spreekt een woord van dank aan het adres van den heer Wardenaar, die steeds met veel ambitie de belangen der gemeente heeft behartigd. De Voorzitter zegt dat nog zijn ingekomen een 10-tal moties en voorstellen. Spr. stelt voor deze te behandelen bij de algemeene beschouwingen of bij de betreffende punten. Ingekomen zijn de volgende stukken: Een proces-verbaal van de op 15 December 1925 gedane opname der boeken en kas van den ge meente-ontvanger. De boeken bleken tot op den dag te zijn bijgehouden, terwijl het bedrag, dat in kas moest zijn, aanwezig was. Een bericht van den heer W. C. Wardenaar, dat hij ontslag neemt als lid van den gemeente raad. Een afschrift van het besluit van den voorzit ter van het centraal stembureau, waarbij ft. Hom burg is benoemd tot lid van den raad en een bericht van aanneming der benoeming Alle voor kennisgeving aangenomen. Een schrijven van J. J, Monsjou te Santpoort, waarbij deze klaagt over het optreden van den veldwachter K. van Nieuwenhuizen. In handen van B. en W. ter afdoening gesteld. Een verzoek van Chr. Groen te Velseroord, om ontheffing van de betaling van de pachtsom van een stuk land. B. en W. stellen voor aan het ver- zoek te voldoen en de gevraagde ontheffing tot een bedrag van f 25 te verleenen. Goedgekeurd. Een adres van de afdèeling Kennemerland van den bond van Ned. Onderwijzers, btereffende de voorgestelde regeling omtrent de belooning, uit te keeren aan onderwijzers, aangewezen voor het geven van vervolgonderwijs (te behandelen bij punt 17 der agenda); Een schrijven van het werkliedengerecht, waar bij wordt verzocht te willen overgaan tot het toekennen van een presentiegeld aan zijne leden voor de bijwoning van de zittingen of tot het vergoeden van gemaakte onkosten, (in handen van B. en W. om advies); Een adres van B. v, d. Vossen te IJmuiden, waarbij hij ontheffing verzoekt van de betaling van dpor lekkage verloren geraakt water, (naar B. en W. om advies); Een schrijven van P. v. d. Braber te Velseroord, waarbij hij verzoekt, hem te helpen, ten einde in het onderhoud van zijn moeder en hemzelf te kunnen voorzien, (in handen van B. en W. ter afdoening); Een adres van het dagelijksch bestuur van het kinderkoor „Kindervreugd" te Santpoort, waarbij verzocht wordt de repetities in één der lokalen van school F te mogen houden (in handen van B. en W. om advies); Een adres van A. Bleeker e.a. aan wie Rijks voorschotten op 1e hypotheek zijn verleend, waarbij zij verzoeken het daarheen te leiden, dat de rente van 61/8 (bedoeld wordt 6 rente -f- 1/8 administratiekosten) zoo spoedig moge- dijk wordt verlaagd, (naar B. en W. om advies). MEDEDEELING. B. en W. deelen mede, dat mij hen is ingeko men het volgende schrijven: De directeur voor gas en water heeft de eer aan het college van burgemeester en wethouders der gemeente Velsen, te berichten, dat reeds lan gen tijd de behoefte bestaat aan een telefonische aansluiting op het net IJmuiden te Santpoort en wel ten huize van den Magazijnmeester, B. H, v, d. Horst, wonende in de Enschdélaan, Genoemde v. d, Horst is belast met het toe- zicht op het hoogdruk verdeelpunt te Santpoort ten behoeve van de gasvoorziening der Jan Gijsen- vaart en het in ontvangst nemen van klachten. Waar binnenkort het gas onder verhoogden druk aan Jan Gijsenvaart zal worden geleverd zal meer toezicht op het Hoogdrukverdeelpunt noodig zijn en telefonische gemeenschap meer malen noodzakelijk zijn. Gaarne goedkeuring van uw college tot aanleg van een telefoon tegemoet ziende." Het ligt in het voornemen, dit advies ter sprake te brengen bij de behandeling van volgno, 33 der gemeentebegrooting. Aan de orde is de gemeentebegrooting. De Voorzitter stelt voor eerst de algemeene be schouwingen te houden. Allereerst krijgt de heer Schaar het woord. Deze spreekt als volgt: Als het meer dan ooit noodig is, dat wij bij de behandeling der begrooting een blik werpen op hetgeen achter ons ligt, dan is het wel bij de be grooting van dit jaar en als wij onze perspectie ven ontplooien voor de toekomst, dan doen wij dat, omdat wij weten, dat aan ons die toekomst is. Immers wij weten dat het terugdringen der re actionairen slechts van tijdelijke aard is, want bij voortschrijdende ontwikkeling is het kapitalisti sche stelsel niet houdbaar, is het niet mogelijk dat er een samenleving blijft waarin het mogelijk is dat de een leeft van den arbeid van anderen. Dat we gaan in de richting van verandering van maatschappelijke denkbeelden en vervorming der economische structuur bewijst ook weer het jaar dat achter ons ligt. De verkiezingen brachten in hei land sterke verschuiving naar links en in den Velsenschen raad is de positie eigenlijk onwaar achtig,, want van een wezenlijke coalitie is naar buiten geen sprake meer. Mogen de heeren der rechterzijde er alvast rekening mee houden, door hun besluiten genomen in het voor-parlement, dat de vergadering van gezamenlijke rechtsche fracties en hun standpunt ingenomen in die ver gaderingen niet zoo doctronair vast houden, zoo dat er in de offcieele vergadering nog wat valt te wijzigen. Den laatsten tijd zijn wij vele malen ge plaatst voor een fait accompli en de rechtsche heeren dreven hun zin door zooals dit in de fractie was Bepaald. Wel zijn er uitzonderingen op dit gebied, zooals de zwaai die wethouder Dunnebier nam bij de bepaling van het al of niet uitkeeren van steun aan werklooze vrijgezellen, maar dat is het bewijs voor mijn stelling hier voor verkondigd, dat de toekomst aan ons is, want als het gaat over financieele dingen voor het volk dan worden de heeren al democratisch. Dat wij daarentegen bij een eventueele verschui ving naar links een dergelijke halsstarrige houding aannemen is niet te verwachten, getuige hiervan het jubileum van den heer Vermeulen. In dezen tijd van sterke maatschappelijke tendenzen en tegenstellingen hebben wij toch niet geschroomd den heer Vermeulen de eer te geven die hem toekwam en hebben wij één lijn getrokken met rechts, hoewel we den heer Vermeulen beschou wen als onze érgste politieke tegenstander in den raad. Had ik in den aanhef van mijn betoog het over een blik op hetgeen achter ons ligt, welnu, daar kunnen wij met vreugde op terug zien, immers de steeds meer wassende drang naar gemeenschapsbezit, voortgekomen uit den wil der massa, dat is in hoofdzaak de moderne arbeiders beweging, en gelukkig overgenomen door onze tegenstanders, bracht ons in het bezit van het prachtige landgoed Velserbeek, en al moge onze geachte voorzitter bij de opening ervan zeggen dat het niet op zijn weg ligt te verklaren hoe dat alles zoo komt, wij voor ons weten wel, dat trotsch dat, al onze tegenstanders tot voor enkele jaren nog wars waren van overheidsbemoeiing en gemeenschapsbezit, deze idee toch meer en meer doordringt en zich baanbreekt en dat is hei wat ons in het bezit heeft gesteld van Velserbeek. Moge het een zegenzijn voor onze ingezetenen en moge het bijdragen tot zedelijke en geestelijke verheffing van het vólk. Immers een volk dat de natuur lief heeft, zoekt die natuur en daarvoor ook meer vrijen tijd. Wat de practische dingen betreft, verheugen wij ons in de vestiging van den storting- en ophaaldienst, hoewel we op dat punt nog niet veilig zijn, want in de afdeelingen heb ik stemmen gehoord, die er niet gunstig over klonken, dus moeten we op onze hoede zijn, trouwens de heer Langendijk verklaarde in zijn begrootingsspeech verleden jaar zich ertegen. Hij heeft blijkbaar het niet noodig, dat de belasting in termijnen wordt betaald. De betere steunrege ling voor valide werkloozen, dit jaar tot stand gebracht, is ons zeer welkom, hoewel we nog steeds paraat zijn hieromtrent, want onze reac tionaire wethouder Dunnebier wil er steeds aan knibbelen, getuige wel de poging tot verandering der normen en de stopzetting van steun aan 011- gehuwden en dat de heer Dunnebier zijn zin niet kreeg, was niet zijn schuld. De wethouderskwestie, die nog versch in ons geheugen ligt, dient hier van onzen kant ingeleid te worden, te meer daar we staan voor een nieuw jaar met voor ons sociaal-democraten nieuwe eischen en verlan gens, vooral op het gebied van 't onderwijs, want nu de heer Tusenius zijn wethouderschap heeft behaald met het stemmen vóór de christelijke school te Wijkeroog, zullen wij sociaal-democra ten steeds op onze hoede moeten zijn, als het openbaar onderwijs in het geding komt. Trouwens deze heele wethouders-geschiedenis is voor ons het sein van „let op", want terwijl in den Haag de coalitie uit elkaar viel, sloten de heeren vrij zinnig-democraten en vrijheidsbonder een ver bond met de coalitie om de sociaal-democrateq buiten het gemeente-bestuur te houden, en ter wijl in het parlement de leider der vrijzinnigen in het veld trad tegen Colijn (en zeide dat de coalitie verdrijft men spoedig met i M.'JNHARDT Buisje 75ct. Bij Apoth.en Drogisten de zuivere werking van het parlementaire stelsel ondermijnde), trokken hier de vrijzinnigen één lijn met de reactionaire elementen in den raad, om zoodoende het gemeen lebestuur van rood te zuiveren. De verklaring afgelegd van rechts.en het ons nu duidelijk geworden feit, dat zij wenschen mede te bepalen wie of er van de sociaal-democraten wethouder zal worden, is een ondemocratisch onding, waar wij tegen op komen. Wij zullen be palen wie er van ons wethouder wordt; willen de heeren dat niet, welnu wij wachten dan onzen tijd af, hij is niet ver meer De benoeming van den heer Tusenius tot wethouder heeft vooral ook daarom op ons een onaangeuamen indruk gewekt, omdat, terwijl op economisch terrein de hier zit tende kerkelijke arbeiders, den heer Tusenius zijn loonpolitiek fel bekampen, zij hem hier de kans geven om zijn liberale Ioontheorie en particulier initiatief bot te vieren. Wat verder de begrooting en de daarop verschenen memorie van antwoord betreft, deze ziet er uit als het budget van een echt burgermans huishouding, het is inkomsten en uitgaven zonder meer en elk perspectief op soci aal terrein, op cultureel gebied, op het 'gebied van uitbouw van onderwijs, op voorziening in den woningnood ontbreekt. Wel zeggen B. en W. ir hun memorie van antwoord dat de woningbe hoefte voor arbeidersgezinnen hun volle aandacht heeft en daarbij geven zij een staatje, dat opper vlakkig beschouwt heel juist lijkt, doch twee dingen worden hierbij vergeten, ten eerste de koopkracht der arbeiders en de snelle aan was der bevolking. Aardig was het geweest in dien B. en W. bij hun staatje den gemiddeiden huurprijs hadden gevoegd en onderscheid hadden gemaakt met -arbeiderswoningen en die daar bo ven staan. Ons inziens is hier wel terdege sprake van woningnood, want een arbeider, door de om standigheden gedwongen om in een huis van acht gulden te gaan wonen, is nog lang niet in den Wel weet ik mijnheer de Voorzitter dat die dingen geld kosten doch ze zullen er moeten ko men. Wanneer aan de eene kant door B. en W. gestreefd wordt naar verlaging der belasting en aan de andere kant uitbreiding van de gemeente als industrie-gemeente dan zitten daaraan conse quenties. Een vluchtheuvel te maken voor de bezittende klasse met opoffering van voorziening in de behoefte van belangrijke dingen, ten dienste der arme bevolking gaat op den duur niet op. Er zal een tijd komen dat de bordjes worden ver hangen, dat de hang naar het kapitalisme zal hebben plaats gemaakt voor de vertegenwoordi gers der arbeidersklasse. Velsen wordt een ge meente met een uitgebreide proletarische bevol king, vastgekoppeld aan de up and downs van bepaalde groote bedrijven, daarom zullen wij voort blijven gaan met onze aandacht aan dat deel der bevolking te wijden, dat niet in staat is zonder steun van de gemeentelijke overheid zich meer levensvreugde te verschaffen. Thans is de stem van dat deel blijkbaar nog niet groot genoeg in Velsen's raad, thans nog zit men te staren hoe het mogelijk is de belasting met een fractie te verlagen, niet om de financieele druk van de minst-bezittende te verlagen maar om van Velsen te maken een woongemeente voor de bezittende-klasse en het is waar dat we voor ontplooiing van onze gemeente de kapitaalbezit ters als belastingbetalers niet kunnen missen, maar het moet niet gaan ten koste van andere dingen, zoo kunnen wij bijvoorbeeld ook niet mee gaan met diegenen die de 70.000 gulden, welke B. en W. willen reserveeren voor raadhuisbouw, willen besteden voor verlaging der belasting, wij voor ons voelen wel voor reserveering doch niet voor een bepaald omschreven doel. De gemeente kan komen voor plotselinge schommelingen der 'uitgaven en daar zou dan in dit geval de som voor besteed kunnen worden. Wat verder de winst-uitkeering uit bedrijven zelve betreft men weet hoe of over het algemeen de sociaal democraten er over denken, er is in den laatsten tijd voldoende ruchtbaarheid aan gege ven. Wij willen hier nog uitdrukkelijk verklaren dat zulk een uitkeering alleen verruiming mag zijn van de beschikbare middelen voor sociale doeleinden en als zij de middelen leveren die anders wellicht achterwege moetsten blijven Mijnheer de Voorzitter ik ben aan het eind van mijn beschouwing bekomen, ik wil hier nog ver klaren dat alles wat nu schijnbaar in het belang bij Haarlem werden opgezegd en met de Hoog ovens werden aangegaan. Het is gemakkelijk doch niet miin bedoeling, nadat eenige resultaten bekend zijn, le zeggen tot de tegenstemmers van dit contract: U had onge lijk. Doch, Mijnheer de Voorzitter, constateeren wij alleen het feit van het oogenblik, dan is het toch wel dit contract dat Velsen wat betreft de gasvoorziening in zulk een bijzondere positie geplaatst en waardoor het mogelijk is een flinke winst te ramen, terwijl de gasprijs tot den laagsten in den lande is gedaald. Beschouwen wij dan het feit dat bij de behandeling van dc Huur- lemsche gemeente-begrooting een initiatief-voor stel om den gasprijs te verlagen, niet kon worden aangenomen, omdat de bedrijfsresultaten zulk.; niet veroorloofden, voornamelijk de lage prijzen der bij-producten, die mede den prijs bepalen, dan komt nog meer de gunstige omstandigheid waarin Velsen verkeert op den voorgrond. Verleden jaar werd bij de behandeling van de begrooting 1925 besloten den winst tot een maxi mum van 1 cent per M* te storten in de gemeen tekas. Thans wordt voorgesteld et geheel ge raamde winstcijfer te storten in de gemeentekas. Spreekt men zich daarmee uit «dat de gasprijs thans op zoodanig pijl gekomen is, dat de gasprijs- verlaging voor dit jaar maar ook voor dc toe komst uitgesloten is? Wij meenen van niet el er kennen wij dat hij de gunstigste is in den lande. Wanneer een bedrijf winsten maakt en daarbij is die winst hier verkregen door het stelselmatig hooghouden van de prijzen, die door den consu ment moeten worden betaald, dan kan er aan leiding zijn om de verkregen winst een bestem ming te geven die afwijkt van de roor de hand liggende, n.l. verlaging van den prijs. Waar vele gemeenten winsten uit de bedrijven in de gemeentekas storten zonder de prijzen van het product te verlagen, ja zelfs zeer hoog houden, waar weer andere gemeenten op een andere ma nier, al komt dit op hetzelfde neer, baten uit de bedrijven trekken, als zeer hooge retributie, dan M. d. V. is het voor onze gemeente met zijn noo- den en lasten, nuttig en noodig dat ook de mid- der gemeente gelaten wordt, wij straks zullen hemel. Dat de gemeente nog geen woningdienst doen in het belang der gemeente en de gemeen- noodig heeft omdat zij niet voldoende woningen schap. De weg die wij daarvoor opgaan naar ons ^"en ter bereiking "van haar doel n.l. de nooden in exploitatie heeft is geen motief. Juist zal zij uiteindelijk doel, kruist vaak den weg v. den naam !jeniden en dc |as»en te verHchten worden ver moeten streven naar het krijgen in eigen beheer christenen Wi, zullen soms stilhouden bij den mede doQr stortjng van van de gezamenlijk met overheidssteun gebouwde olijfhof, dan weer bij den drempel van de hut woningen opdat door vereenvoudiging der admi- zonder deur of zonder meubelen. Maar nog va- nistratie en verkleining der algemeene onkosten ker zal onze weg ons voeren door de onbebouw de huren zoo laag mogelijk zullen zijn. de eenzaamheid, zegt „Duhamel", want de on- Als B. en W. schrijven in hun memorie van wetendheid van de massa is oorzaak, dat wij nog antwoord dat het uitstippelen van vaste lijnen zoo tegenover elkander staan en de slechte geest van hen niet te verwachten is volgens het ver- nog overal rondwaart. Laten de democratisch ge- langlijstje van bepaalde politieke partijen, dan zinde elementen in den raad hun tijd en hun taak meenen wij dat zij juist de meentng volgen van begrijpen om samen op te bouwen een samenle- bepaalde programma's van politieke partijen ving van welvaart en werkelijk geluk, want streving naar verlaging der belasting met 1 Tot slot wil ik nog herinneren aan het woord verwaarloozing van sommige volksgroepen is niet dat de heer Groeneveld verleden jaar bij de be- het algemeen belang dienen, maar gehoor geven grooting sprak, dat hij met het zwaard des gees- aan hen die het behoudende voorstaan. tes de katholieken bestrijd, wij voor ons strijden In dit verband zou ik willen wijzen op verbete- .met het zwaard des geestes tegen eiken maat- ring der wegen. Men zie maar eens naar den 'schappelijken tegenstander, totdat er vrede zal Schulpweg, den Engelmundusweg, waar nog niet zijn op aarde en het socialisme zal zijn daar ge- eens het huisvuil wordt opgehaald, het laatste ge- steld. deelte van den Velserduinerbuurtweg, ook ten De Voorzitter raadt de leden aan niet te spreken opzichte van de rioleering is het precies het zelf- van politieke vijanden, maar van politieke tegen- de. Alles stuit af op het groote plan, hoewel het standers. - heel best mogelijk is hier en daar alvast een pro- j De heer Schaar is het daarmede eens en vraagt visorische voorziening te treffen, want in sommi-iden verslaggevers daarmede rekening te houden. Jer.aan.i- zonder de„r o! zonder „.eubelen/ Maa- no, Ten aanzien van de Volkshuisvesting zouden wij wenschen dat er voortgang mede gemaakt werd dat de 295 woningen nu een jaar geleden besloten om te bouwen, werden afgebouwd. Af werken is hier noodzakelijk. Meer dan noodzake lijk is de bouw van arbeiderswoningen voor groo te gezinnen, daar is den laatsten tijd niet aan of voor gedaan. De practijk is daar die aantoont, dat met ruimte en slaapgelegenheid geen rekening gehouden. Wanneer men als Overheid gelden voteert ten behoeve van arbeiderswoningbouw, dan dient men met zulke gezinnen rekening te houden, zij het dan dat voor elk complex te bou wen woningen slechts een vierde deel daarvoor gereserveerd wordt. Wij zouden onzen stem kun nen. geven om ten behoeve dier woningen grond tegen gerèduceérden prijs beschikbaar te stellen of een tegemoetkoming in den huur te geven Mocht het nochtans voortgaan op den weg zoo als tot nog toe geschiedde dan wil ik wel verkla ren dat voor onze fractie aanleiding kan zijn, om tegen elke aanvraag, groot of klein gesubsidieerd onder welke vorm dan ook te stemmen. In deze begrooting missen wij ook een post va- cantietoeslag gemeentewerklieden. Deze is inge trokken zonder dat de commissie voor het geor ganiseerd overleg daarover is geraadpleegd. Wat heeft B. en W. er toe geleid om een dergelijke maatregel te nemen voor het minstbezoldigde per soneel terwijl de totaalsom slechts f 500 bedraagt. Nu door de Kroon het besluit van gedeputeerden is verworpen ten opzichte van de gemeente Haar lem, stel ik voor dezen post te handhaven. Bij de ontwikkeling van IJmuiden als bad plaats heeft de gemeentelijke Overheid ook mede te werken dat het in de richting gaat waarmede iedereen zich ten slotte zou kunnen vereenigen. Onze fractie begrijpt ook den drang van velen om IJmuiden als badplaats uit te bouwen en wil daar ook gaarne haar medewerking toe verleenen ofschoon het haar niet onverschillig is hoe zich dat ontwikkelt en geeft B, en W. gaarne in over weging datgene te doen om den naam van de jon ge badplaats reputatie te geven in den goeden zin en zorg te dragen dat het voor een ieder mo gelijk is zonder zich te ergeren, te begeven op die gronden bij of nabij het strand die hem goed dunkt. Het wegenvraagstuk is niet alleen voor het hoofdverkeer doch ook voor plaatselijk verkeer onder de oogen te zien. Bij de totstandkoming van het plan-Mabeg is een beter overzicht ver kregen en hopen dat B. en W. stelselmatig zullen werken aan de verbetering van onze wegen in het algemeen. Hierop spreekt de heer Ten Broeke: De Chr. Hist, fractie vindt het wenschelijk, ook al is helaas het feit nog aanwezig, dat haar stem maar 4/5 geluid voortbrengt, ook dit jaar niet ach ter te blijven bij de algemeene beschouwingen. Voorop mag geconstateerd worden, dat Uw col lege getracht heeft reeds op eenige zaken een antwoord te geven in Uw memorie van antwoord. Beginnende bij hetgeen achter is, heeft onze fractie geen motieven het beleid van Uw college af te keuren, overtuigd als wij zijn, dat er een streven is om de zaken onzer gemeente zoo jutst mogelijk te beheeren en genomen raadsbesluiten zoo objectief mogelijk uit te voeren. Deze feiten constateeren wij niet alleen van de nu bestaande samenstelling des colleges, doch ook van de voorgaande samenstelling, redenen waarom onze fractie het blijft betreuren, dat de S.d.a.p.- fractie gemeend heeft haar wethoaderscandidaat ge wijken, pas nieuw gebouwd, is de toestand on houdbaar. Zoo zou ik kunnen doorgaan met aan te toonen dat er steeds in een bepaalde richting gestuurd wordt, met armenzorg, met verpleging van arme krankzinnigen. In den raad is indirect bepaald dat indien men niet wilde, geen patiënten naar Gheel gestuurd zouden worden, toch probeert men het steeds terwille van de kosten. We hebben er dezer dagen weer een staaltje van gezien met den patient Butter, de stakker is in België ont vlucht en scharrelt daar nu rond. Ook ten opzichte van groote dingen, die blij vende hun stempel drukken op de bevolking, zoo als de ziekenhuiskwestie en de poging tot ophef fing der huurcommissie. A.lles wat door ons bij de behandeling in de afdeelingen naar voren is gebracht, daar maken B. en W. zich met een Jantje van Leiden af. Alles hangt af van de fi nancieele mogelijkheden, -en ook dingen die niet rechtstreeks den financieelen kant van de zaak raken, vinden bij B. en W. geen goed gehoor. Zelfs dingen die wellicht in het voordeel der ge- meente-financiën zijn, worden afgewezen, omdat zij het particulier initiatief aantasten. Wel schrijven B. en W. dat het schijnt dat de tijd nog niet gekomen is voor het instellen van personeel- raden, daarmede te kennen gevende dat eenmaal die tijd zal komen. Zoo zou ik alle punten door B. en W. in hun antwoord genoemd de revue kunnen laten pas- seeren, doch dat zou te veel zijn gevergd, daar mijn fraciegenooten over de belangrijkste punten nog het woord zullen voeren. Wat de betrekkelijke punten der begrooting zelve betreft wil ik er enkele uit aanstippen, zoo het subsidie voor de gewestelijke landstorm commissie punt 96. De gedachte aan het subsidie is bepaald opgekomen toen de sociaal democratie de oppositie was teruggedrongen, bevreesd geworden voor de komst der revolutie zal nu de gewestelijke landstorm-commissie Kennemerland Velsen bewaren voor een nachtelijk overval Een ernstige grief is ons het antwoord van B. en W. inzake de verordening op de ontstmettingsdienst deze dienst ingesteld voor het algemeen belang moet ook algemeen betaald worden, wel zegt men dat er ontheffing is te verkrijgen en er betaald wordt naar draagkracht. Ik echter weet dat on langs per deurwaarder exploit het geld is geïnd van iemand die het toch heusch niet kon betalen. Wij zullen dan ook bij de betrokken post voor stellen deze te doen komen ter algemeene lasten. De heer Maas spreekt als volgt: Nu de begrooting in de afdeelingen is behan deld zou zich de vraag kunnen opdringen: is het nog noodig Algemeene Beschouwingen te houden. Sommigen zullen deze vraag bevestigend, ande ren weer ontkennend beantwoorden. Wanneer wij toch deelnemen aan deze algemeene beschouwin gen over de begrooting 1926, dan is dat meer spe ciaal om zaken ons gemeentebeleid betreffend onder den aandacht van het college van B. en W. te brengen. De begrooting zooals die hier voor ons ligt kan op enkele uitzonderingen na de goedkeuring van onze fractie wegdragen. Niet alleen is zij sluitend gemaakt, doch evenals vorig jaar is gestreefd naar belastingverlaging. Beziet men het streven van velen om Velsen vooruit te brengen door uitbrei ding van Industrie en Handel, door het geschikt maken van IJmuiden als badplaats, wat gezien de gunstige ligging ten opzichte van Amsterdam aan belangrijkheid wint om dit streven te steunen. D:or te trachten voor Velsen te verkrijgen een le Kantoor voor Scheepvaart, wat naast het be staan van eenige groote bedrijven als Papierfa briek, Hoogovens enz. in een richting wijst die voor de toekomst van Velsen van groot belang kan zijn. Uit dit alles vloeit voort dat ook voor de plaatselijke Overheid een taak is weggelegd, die dit streven bevorderen moet. Dit kan zij door steeds bij Rijks- en Provinciale Overheid er op aan te dringen, dat alles wat belemmerend wer ken kan ten opzichte van bovenbedoeld streven worde weggenomen, dat de belasting verlaagd wordt, steun aan particulier initiatief, waardoor het mogelijk wordt dat de meer gegoeden en meest kapitaalkrachtigen niet allen in Velsen hun geld willen verdienen, maar ook verteren. Ten opzichte van de belastingverlaging zou on ze fractie er toch buitengewoon prijs op stellen, dat bij verdere belastingverlaging ook rekening gehouden wordt met de minst kapitaalkrachtigen en de groote gezinnen. Wij zullen voor deze be grooting in dien zin geen voorstellen doen, doch hopen dat B. en W. volgend jaar met onze wen schen rekening zullen houden. Wanneer ik zoo juist zei: de Begrooting is weer sluitend gemaakt, dan heb ik daarbij ook rekening gehouden door welke feiten dit mede mogelijk is geworden n.l. door storting van den gaswinst in de gemeentekas. Het is niet van be lang ontbloot eens even terug te gaan tot het tijdstip waarop de contracten inzake gaslevering

IJmuider Courant | 1926 | | pagina 1