te Roeten loslaten, te meer daar de gronden waarop dit haar besluit, gezien van net verander- de standpunt dier partij om mede verantwoorde lijkheid te dragen, niet helder waren immers de toepassing van dit veranderde standpunt neemt met zich dat de S.d.a.p. moet kunnen dragen, loyale uitvoering van wet en verordening. Onze fractie heeft dan ook noode mede ge werkt. om het college aan te vullen zoo als het is, waarbij de S.d.a.p. fractie sterk den indruk heeft gevestigd, dat zij geen zetel daarin meer v. sch'le. daar noch vóór noch op den avond der verkiezing eens wethouders, eenig geluid is ver nomen omtrent wenschen harerzijdsch. Echter nog achten wij den weg open voor over leg tusschen de partijen, en mocht dit overleg •plaats hebben, hoopt onze fractie niet achter te b!i ven den normalen stand mede te herstellen. Met genoegen nam onze fractie kennis van de meening Uws colleges, om, zoovéél als kan, reke ning te houden met Godsdienstige bezwaren van groepen onzer bevolking ten aanzien van den Zondag in Velserbeek. V/ij hopen, M. d. V.. dat die meaning zoodanig mag doorwerken, dat Velserbeek inderdaad mag zijr. ccn tempel van ongekorven hout, tol eer van den Schepper daarvan. Or ze fractie dringt zooveel mogelijk aan op aanbesteding van straat- en diversen gemeente werken; niet dat zij klachten wenscht te uiten over geincenlcpersoneel, doch zij ziet daarin fi- iitieil-gemeenlebelang en een daad van aanspo ring van hel particulier initiatief. Te:i opzichte van een systeem lot verbetering onzer wegen, zij er op gewezen, dat onze fractie instemt met de meening van Uw college, dat met Pc beschikbaarheid van middelen moet worden gerekend, doch een systeem tot verbetering var- bestaande-onverharde wegen ontbreekt neg. Dringende voorziening hiervan is eisch, redenen waarom wij Uw college uitnoodigen ter zijner lijd met voorstellen te komen, omtrent een oplossing van dit urgente vraagstuk. Onze fractie erkent de wenschelijkheid, om re gelend op te treden ten opzichte van den aard en gr oc-peering der bebouwing. Het woningvraagstuk zal ook in de toekomst een blijvende zorg zijn voor de Overheid, redenen waarom onze fractie pogingen van Uw college zal steunen, hetzij door beschikbaarstelling van goedkoopen bouwgrond of andere middelen. Uw college toont den raad een overzicht van de nu gebouwde en in de nabije toekomst té bouwen woningen, met als resultaat, dat het te kort aan arbeiderswoningen dan zal opgeheven zijn. Hoe wel onze fractie erkend, dat er gewerkt is en nog wordt, meent zi^ er toch op te moeten wij- zon, dat de toon van Uw college wel wat opti mistisch is, daar 't aantal verstrekte en nog te ver- strekken bouwvergunningen zeker niet allen voor ..rbciderswoningen zijn, bovendien geeft onze be grooting een jaarlijksch acres der bevolking aan van 1000 personen, waaruit blijkt, volgens Uwe berekening, dat er jaarlijksch een aanwas van wo ningen moet zijn van 225 stuks. Onze fractie spreekt dan ook nog eens met na druk de noodzakelijkheid uit, dezen bouw, inzon derheid voor groole gezinnen, met de ons be schikbare middelen te steunen. Deze middelen te noemen, zou thans te ver leiden, doch M. d. V., ons grondbedrijf zou er wel bij varen, als hier het voorbeeld gevolgd werd van vele zustergemeen- ten. Op het bezit varTjeen binnenhaven te Velsen kan Uw college dê noodige aandacht wijden, doch M. d. V., onze fractie ziet thans de tijd ge naderd te onderhandelen met de autoriteiten, re denen waarom wij Uw college uitnoodigen met deze onderhandelingen niet te wachten. Vecanlietoeslag. M. d. V. Hoewel Uw college in Uw memorie van antwoord zegt, dat handha ving van de vacantiebijslag aan de werklieden, de begrooling in gevaar brengt bij Ged. Staten, meent onze fractie toch, dat deze bijslag gehand haafd dient te blijven, daar zij van meciiing is, dat de arbeider onzer gemeente niét achter moet staan bij den ambtenaar, welken op andere wijze een tegemoetkoming ontvangt, als huurbijslag en Gcd. Staten hel recht missen om onze gemeente lijke huishouding te belemmeren. Komende tot het voorstel van Uw college,^ trent storting van den winst van het gasbedrijf in dc gemeentekas, heeft onze fractie gemeend, dit voorstel te moeten ondersteunen. De reden dat wii dit voorstaan en niet gasprijsverlaging, vindt niet haar oorzaak, dat er geen gevoel is voor ver laging ten bate der minder gesitueerden, doch zij ziet dezen winst in verband met de misère in de lederindustrie, waardoor deze winst geen blijvend karakter draagt en het niet denkbeeldig is, dat na eenigen tijd die prijs weer verhoogd moet worden. Als bewijs van die misère in de kolenindustrie kan dienen, dat in alle landen waar die productie plaats heeft, gezocht wordt door industrieelen en arbeidersorganisaties naar opheffing dier cri sis. Wanneer dan ook die pogingen slagen, om internationale overeenkomsten te sluiten, waarin de kolenindustrie beschermd wordt .xegen inter nationale concurrentie, zal het gevolg zijn: ver hooging der kolenprijzen en gasprijsverhooging. Wanneer onze fractie haar stem geeft aan het voorstel van Uw college, verbindt zij deze bepa ling daaraan, dat Uw college bereidt gevonden wordt, om tegen het begin van dit 2e halfjaar aan den raad te overleggen een kort overzicht v^n de resultaten van de afgeloopen periode en den te verwachten toestand van het 2e halfjaar, waarna de fractie opnieuw haar houding wenschen te be palen, ten opzichte van een eventueele gasprijs- herziening. Om aan de bewoonbaarheid onzer gemeente mede le werken, door belastingverlaging, wil on ze fractie gaarne mede werken; de consequenties daaraan verbonden kan onze fractie nog niet overzien, en leeft daaromtrent in een blijde ver wachting. De heer Groeneveld zegt een minderheid in zijn fractie te vormen inzake den gasprijs en doet daarom een voorstel om één cent per M3 van de winst van het gasbedrijf tot 1 Juli te reservceren en om na 1 Juli een nieuwe beslissing ié nemen inzake deze materie. Dil voorstel wordt ondersteund, fce heer Schuitenmaker verkrijgt hierna het woord. Over de houding der Vrijz. Democraten bij de jongste Wethouders crisis zijn de Sociaal Democra ten slecht te spreken. Dc heeren zullen zich evenwel herinneren, dat zij in deze kwestie nimmer aanraking met ons hebben gezocht. Derhalve mocht van ons niet verwacht worden, dat wij blindelings met die heeren door dik en dun zouden Democraat is nu eenmaal geen Sociaal Door de Koude worden uw Handen ruw en gesprongen. Gezicht en Lippen pijnlijk schraal. PUROL verzacht en geneest spoedig. Doozen 30, 60, 90 c'. Tuben 80 ct. Bij Apoth. en Drogisten gaan. Een Vrijz. Democraat. Toch zou onze houding anders geweest zijn, wan- n ct dc Sociaal Democraten met zakelijke feiten hadden aangetoond, dat de heer Landeweerd in zijn taak als Wethouder, tegenover de gemeenschap, had gefaald. Maar dat is door de Sociaal Democraten niet aan getoond. Het motief van S. D. zijde, dat hij niet actief, de Sociaal Democratische belangen diende, bewijst„dat hij. als goed democraat, het algemeen belang voorop stelde/' Als zoodanig stond Wethouder Landeweerd bekend, door de geheele gemeente. Voor ons was dat een afdoende reden, om Landeweerd als Wethouder te handhaven. De Sociaal Democraten eischen het recht op, den man tot Wethouder benoemd te zien die zij aanwijzen. Dat is volkomen juist. Bij den aanvang dezer zittings-perioden is dat gebeurd ook. De Sociaal Democraten hadden toen het genoegen hun man met algemeene stemmen benoemd te zien. En in wijden kring is men steeds met het beleid van Wethouder Landeweerd tevreden geweest. Maar bij de Sociaal Democraten bleek de liefde niet bestendig van duur. De grieven tegen de partijgenoot Landeweerd waren daar zoo ernstig, dat hij tusschentijds moest aftreden. Tot den afloop dezer zittings-periode kon niet worden gewacht. Wat de disciplinajre zonden van den heer Landen- weerd zijn, dat weten wij niet. Maar wat wij wel weten, dat is dat sedert jaren tegen den heer Landeweerd een campagne is gevoerd, die hem eindelijk ten val heeft gebracht. Na veel strijd in de roode fractie schijnt eindelijk de man aangewezen te zijn, die de raad had te accep- tecren. Maar wat ons betreft gaan wij op die uit- ncodiging niet in. Voor deze zittingsperiode, was, en blijft, Landeweerd, de aangewezen man der S. D. raadsfractie. Ik weet dat gevoelsargumenten in deze kwestie geen zakelijke beteekenis hebben. Maar dit drama is te weerzinwekkend, om daar geheel over te zwijgen. In een der vorige zittingsperioden werden de Wet houderssalarissen verhoogd, omdat het ambt de geheele mensch opeischte. De heer Landeweerd gaf zich dien overeenkomstig geheel aan het Wethoudersambt. Hij trad uit het particuliere leven, werd in dien tijd 8 jaren ouder en ontgroeide voor een goed deel aan het zakenleven. Deze factoren zullen het den heer Landeweerd zeer moeilijk maken een passende werk kring terug te vinden. Toch heeft de arbeiderspartij het aangedurft haren arbeider, zonder steekhoudende redenen, de straat op te smijten. Datterwijl, zoogoed als, heel het overig deel der burgerij met het [beleid van Wethouder Landeweerd accoord ging. De Sociaal Democraten mogen hun houding dan goed willen praten. Bemantelen kunnen zij niet, dat persoonlijke drijfveeren, van enkele hunner, naar het Wethoudersschap reeds eenige jaren oud zijn. Dat, M. d. V. is een publiek geheim, dat niet door drog redenen kan worden weggevaagd. ,r Ik wil de Sociaal Democraten op het hart binden, dat zij wel in een heilig huisje wonen. Maar dat huisje is van glas. De heer Vermeulen zeide dat sinds eenige ja ren de gewoonte ook hier is om algemeene be schouwingen te houden. Ofschoon spr. meent dat we een van de jaren hadden, waarin we ons deze weelde konden besparen, wil spr. er ook nu aan deelnemen. Terugziende op het achter ons liggende jaar, wijst spr. op eenige zeer belangrijke besluiten, vooral op de besluiten aangaande iiet ziekenhuis; e wijze van gaslevering en den nankoop van Vel serbeek. Spr. gelooft dat de raad inzake de gaslevering een goed besluit heeft genomen en gelooft, dat als straks het R.K. ziekenhuis gereed zal zijn, alle raadsleden dankbaar zullen zijn voor dit besluit. Wat Velserbeek betreft, de soc.-dem. fractie heeft zichzelf bescheiden hulde gebracht, maar spr. wijst er op dat deze fractie in 1918 hierin verdeeld was, maar dat het aan het krachtig ini tiatief van den Voorzitter te danken is, dat Vel serbeek aangekocht is. Spr. zegt zeer dankbaar te zijn voor de hulde hem gebracht bij zijn 25-jarig raadslidmaatschap en pzijst het gelukkig, dat mén zich in onze gemeen te op dit standpunt kan plaatsen, dat men, lot welke richting ook behoorende, werkzaam kan zijn in het belang der gemeenschap. Spr. zegt dat het onjuist is, als men spreekt van het steeds stellen voor een fait accompli, want men moet het zeer begrijpelijk achten, dat de rechtsche fracties zich over de gemeentebelangen met elkander verstaan. Spr. zal over de wethouderscrisis niets zeggen en meent dat er al teveel is over gezegd. Alleen wil spr. dit zeggen, dat er beslist geen verband is tusschen het stemmen vóór de medewerking tot stichting van een Chr. school te Wijkeroog en de keuze van den benoemden wethouder. Daar is bij de rechtsche fracties geen moment aan gedacht. Spr. zegt dat in de afdeelingen heel wat wen schen naar voren zijn gebracht, waarover nog na der zal worden gesproken. Deze dingen zullen echter allemaal geld kosten. Spr. zegt dat de raad in zijn geheel moet er kennen, dat het financieel beleid van het college zeer voorzichtig is geweest. Wel is de toestand niet zonder zorg en zijn er groote lasten, maar we hebben de dingen in onze hand. Er is gezegd, dat in de geestelijke behoefte moet worden voorzien. Spr. is daar ook zonder dwang. Spr. meent dat de geestelijke ont wikkeling door de overheid niet mag worden te gengestaan. Wat het onderwijs betreft, zegt spr. dat de rechtsche fracties medewerken zullen om te voor zien in de behoeften van het openbaar onderwijs, jmaar daartegenover mogen wij verwachten dat linen ook het bijzonder onderwijs naar behoeften zal steunen. Spr. heeft het dan over de belastingen. Ook spr. is voor belastingverlaging, omdat hij niet zou wil len dat onze gemeente een zuiver proletarische gemeente zou worden. Spr. zegt dat onze gemeente prachtige woon gelegenheid biedt en al is spr. er ook niet voor, om van onze gemeente een vluchtheuvel voor de kapitaalkrachtigen te maken, wel wil hij dat zij dezen aantrekt en daarom moeten de belastingen verlaagd worden. Spr. heeft het dan over de economische ont wikkeling der gemeente. Wij hebben het Hoog- ovenbedrijf gekregen, omdat we op door den hoo- gen grond een enorme voorsprong hadden op Pernis. Onze gemeente is gelegen aan een der beste, zoo niet de beste scheepvaartwegen van de we- j reld en onze plaats zou binnenkort een der sterk ste mdustriegemeenten zijn, indien wij niet ge- handicapt werden door een overheidsbedrijf, n.l. i het Prov. Electriciteitsbedrijf. Spr. zegt dat er door de Hoogovens een enorme hoeveelheid elec- trische stroom wordt opgewekt, die voor een mi niemen prijs te verkrijgen zou zijn. Volgens con tract mag deze stroom echter alleen aan het Prov. Electrisch Bedrijf geleverd worden. De gemeente kan echter niet eens vrij over stroom beschikken en dezen distribueeren, zoodat de gebruikers een exorbilanten prijs moeten betalen Spr. noemt dit optreden van een overheidsbedrijf een schande voor ons land. Tenslotte heeft spr, het nog over de houding van rechts tegenover de andere fracties. Spr. zegt hel met den heer Schaar eens te zijn, dat de toe komst zal zijn aan de S.D.A.P. Maar dit sluit niet uit, dat spr, thans moei spraken en stemmen vol gens zijn geweten. Spr. zegt dat ie gelooven dat verhoudingen anders zullen worden, het zal •zoo worden, dat God niet meer erkend wordt, dat de stol zal heerschen, maar spr. moet daar nu nog tegen in gaan, omdat spr. meent dat de geest moet Heerschen over de stol De heer Koelse sprzekt als volgt: Als ik het woord heb gevraagd dij de algemee ne beschouwingen, M. d. V., dan is dit voor spe ciale punten, die ik echter liever hier in onder ling verband ter sprake breng. Up al deze punten toch geldt bij ons dezelfde critiek, daarmede dus critiek op het beleid van het college van B. ên W. en haar leden individueel. En in die critiek moet ik me volkomen aansluiten bij wat daarom trent reeds door mijn partijgenoot Schaar naar voren is gebracht. In directe tegenstelling met wat de heer Ver meulen ons zooevcn is komen vertellen, zou ik erop willen wijzen, dal onze bezwaren tegen het beleid van B. en W. juist culmineeren in het feit, dat deze slechts al le zeer het oog alleen op den materieelen kant van de zaken richten, het kosten zal, en daarbij de geestelijk) Voor Allen die Sukkelen met Verstopping of moeilijken en onregel- maiigenStoslgangzijn Mijnhardt's Laxeer- tabletien onmisbaar. Zij werken vlug en radikaal en veroorzaken nietde minste kramp. Doos 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten. voorziening bij de kinderen bewezen Ik heb hier bij mij een rapport omtrent de daarmede te Am sterdam bereikte resultaten. I kzal dal niet citee- ren, om niet te veel tijd te vorderen. Echter is in een geval als dit wel voor ieder aanstonds duidelijk dat de geldi 1 1-1 gufflHhieraan besteed later ze ker rente zullen afwerpen en besparing aan uit gaven bij ziekten, waaronder zoovele ziekten rechtstreeks ol zijdelings hun ontstaan aan de slechte verzorging van hel gebit hun ontstaan te danken hebben. Zoo is nog onlangs de gemeente Bussum er weer toe overgegaan om op de scholen door een daar gevestigd tandarts geregeld de ge bitten der schoolgaande jeugd te controleeren. Het is tevens een uitstekende gelegenheid om de kinderen aangaande dé reiniging der tanden te hoeveel I onderrichten er. het een zoowel als het andere belangen leidt ertoe, dat ook veider in het leven aan Voor en na in deverzorging van den mond de noodige aandacht le zeer uit het oog verliezen, voor en ua m ucitcuu.^ memorie van antwoord zijn het linancieele be- wordt besteed, wat tegen den ouden dag den mem zwaren, die B. en W. van dit 11 A" kan be. terug gehouden. Bezwaren zijn overwonnen te worden. En het zijn tureele belangen der gemeenschap die daardoor brengen, werden geschaad. L-nn/Ude Nu ontken ik niet, dat er 'n paar jaren zijn ge weest, dal hel er voor deze 1 J ncieeie uc- wuiui umiw», D_.. van dat hebben -' schen heel wat kosten aan de gemeente kan be- 0 0 er echter om sparen. Wij geven daarom den Raad in ernstige overwonnen le worden. En hel zijn vooral de cul- overweging het voorstel, dat wij hierbij ter tafel i- jjbrengen, om tot het instellen van een tandheel- kundige voorziening voor de schoolkinderen te besluiten wel in ernstige overweging te willen nderdaad voor nemen. Met voldoening is te constateeren, dat het me- alles om ging de uitgaven tot hrf d/clT schooltoezicht in onze gem, waarvan ho het direct noodige te beperken. Maar nu zien we discn scnoonuezitan m Sw tmo R pn W. zich ook bij een ruimer vloeien der pelijk thans eenige continuïteit mag worden ver wacht bezig is ons een behoorlijk overzicht te en bij verder doorwerken de gelegen- we disch hoe B. en W. zich ook bij een ruimer vloeien i middelen, zich op den aldus voor zeer tijdelijk aanvaarden toestand blijvend gaan instellen. En dat is voor een groeiende gemeente als de onze ten eenenmale ontoelaatbaar. In welke zaak zal men bij uitbreiding daaraan bedrijfskapitaal ont trekken. In onze gemeente echter willen B. en ,W. dat doorvoeren, alleen maar om tot een, aldus kunstmatige belastingverlaging te kunnen komen. Dal heeft de heele houding van B. en W. be paald in hun memorie van antwoord tegenover de verschillende wenschelijkheden en verlangens, in de afdeelingen naar voren gebracht. En bij deze houding van B. en W, hebben die geleid tot een aantal voorstellen onzerzijds, die ik thans gaarne zou toelichten. Als het er thans vele zijn beden ke men, dat waar de sociale voorzieningen nu reeds jaren zijn opgehouden, en de groei onzer ge meente in dien tijd niet heeft stilgestaan, als on- ontkombaar gevolg in een eenigszins versneld tempo deze achterstand zal moeten worden inge haald. Zoo b.v. het aanleggen of subsidieeren van kinderspeelplaatsen. B. en W. staan gunstig te genover de gedachte. Maar waarom nemen zij dan niet eens het initiatief. Zoo b.v. in Oud- IJmuiden, waar de behoefte groot is. Als parti culieren het aanpakken, zullen B. en W. wel de helpende hand bieden. Waarom echter wachten B. en W. af, als toch ook zij hel inzicht deelen, dat er een gemeentelijk belang bij betrokken is. Dan ligt dal toch in de eerste plaats op hun weg. En ook omdat B. en W. veel gemakkelijker ver schillende moeilijkheden, waarop particulieren aanstonds stuiten, als de beschikking ov geschikt terrein kunnen overwinnen, Dat is al een eerste vereischte en voor parti culieren daar heel moeilijk te bezetten. Men weet, vroeger is daar een speelterrein geweest, maar heeft het rijk later den grond weer voor andere doeleinden opgeëischt. Als B. en W. hiermede nu eens werkelijk ernst is. Wij houden ons verzekerd, dat zij niet tevergeefs een beroep op hulp van j een of andere vereeniging zullen doen, zoo b.v, Volksonderwijs. Precies zoo, eigenlijk nog een beetje krasser staat het met het standpunt van B. en W. tegen over het oprichten van een openbare leeszaal. Werd dat door particulieren ter hand genomen, dan zullen B. en W. stellig den Raad adviseeren daartoe mede te werken. Maar B. en W. weten toch heel wel, dat dit reeds jaren geleden door een vereeniging daartoe tq IJmuiden opgericht, Koninklijk goedgekeurd is Ier hand genomen, ir da l het toen de houding van den Raad is geweest,, die de subsidie aanvraag afwees, die die vereeniging tot werkloos heid doemde. Toen was het zoover, dat de Prov. subsidie en de rijkssubsidie de vereeniging reeds waren toegezegd, zoodra slechts aan den eisch, dat ook de gemeente financieel steunde, zou zijn voldaan. Zelfs heeft men toen van de zijde van het prov, best. nog geïnformeerd, waar de aan vraag nu bleef. En het bestuur moest antwoorden, dat zij haar aanvraag moest intrekken, omdat de gemeenteraad de subsidie weigerde. Daarmede heeft men die vereeniging leelijk gedupeerd. Want sedert zijn subsidievoorwaarden voor der gelijke instellingen er niet beter op geworden. Intusschen, het stemt tot blijdschap van B. on W. te vernemen, dat men thans van hun steun ver zekerd kan zijn. Echter moet ik er hier den na druk op leggen, dat de vertraging hierbij geheel te wijten is aan het gemeentebestuur en zal het dus goed zijn duidelijk van het gewijzigd inzicht voor, maar dan j te doen blijken. De vereeniging zal dan zeker erder niet stil zitten. Ik stel daarom voor medé namens mijn partijgenooten hiervoor op de be grooting een pro-memorie post uit le trekken. geven heid zal scheppen de verschillende euvelen te verhelpen, waar die zich bij de jeugd nog in een beginstadium voordoen en aldus tijdig onderkend nog kunnen worden verholpen veelal zooals op lateren leeftijd niet meer mogelijk zou zijn. Wat kan er op die wijze een hoop ellende worden voorkomen. Zoo zien wij ook met belang stelling de gegevens tegemoet die onze school arts thans bezig is omtrent de spraakgebrekkige kinderen op onze scholen te verzamelen en om trent hen voor wie van de heilgymnastiek alle heil is te verwachten. Wij hopen en verwachten, B. en W. bereid te vinden de pogingen om ook die gevallen te voorzien naar vermogen zul len bevorderen in de hiertoe door den schoolarts ondernomen pogingen in voorstellen aan den raad zullen omzetten. Dit te eerder waar daarbij zeker geen groote uitgaven zullen noodig blijken. Een punt, waarbij ik dan nog even moet stil staan, is het instituut der schoolvoeding en klee ding hetwelk nog niet in alle opzichten volmaakt werkt. In die richting moest m.i. veel meer worden gedaan. Wat de klompenvoorziening betreft, ik heb daar reeds meer op gewezen, deze is aan be perkende bepalingen gebonden, die in de prac- tijk zeer ondoelmatig zijn en gemakkelijk zoo wa ren te wijzigen dal aan de bezwaren werd tege moet gekomen. Het hoofd der school mag volgens de verordening in spoedgevallen zelf de klompen afgeven en geeft dan daarvan kennis aan B. en W. Wanneer dan burgemeester en wethouders daarop na de eerste keer aanstonds berichten, in elk geval voor het einde der maand, of de betrokkene voor de versterking ervan in aanmerking behoort te komen, dan kan de „strop" voor de gemeente nooit grooter wezen dan een paar klompen en dat is nog te overkomen. En die beschikking van B. en W. zou dan voor het ge heele seizoen, hoogstens een paar klonèpen per heele seizoen, kunnen gelden. Wat de schoolvoeding en kleeding betreft, ik geloof, dat hier nog al te zeer aan elke school van het inzicht van een persoon afhankelijk is in wel ke mate die wordt verstrekt, en daaruit zoo moet worden verklaard, dat deze aan de eene school veel sterker wordt toegepast dan aan de andere scholen. Ook wil het mij nog als een leemte voor komen, dat die voeding zjch hier slechts tot melk- voedfng bepaalt. Hiervoor zullen wij echter op dit oogenblik geen voorstellen tot wijziging doen. Een leemte echter, in welke o.i. spoedig dient te worden voorzien is, dat de schoolvoe ding nog niet tot onze voorbereidende scholen is doorgedrongen en toch zal zeker door niemand orden ontkend, dat dan ook daar, juist bii die -_tlJ:.,.: kleine kinderen aan suppletoire melkveediog groote behoefte lean bestaan. Wij* wenschen daarom voor te stellen de schoolvoeding en klee ding ook voortaan over de bevolking der voor bereidende scholen uit te strekken. Wat 't verschaffen v. schoolkleeding betreft, naar mijne meening gaat men daartoe in onze gemeen te nog veel te weinig over. De groote ..eteekc- nis naast die der schoolvoeding is reeds lang ko men vast te staan en men Bij andere punten waarop sociale maatregelen worden gevraagd, doen de linancieele bezwaren zich eerst recht in hun volle gewicht gelden. Zoo b.v. waar uit dien hoofde de oprichting van I waschhuizen wordt bepleit. Hier wordt in het 'meervoud gesproken. Misschien leidt het onder zoek er toe, dat eerst beter met een de proef is te nemen. Reeds eerder heeft onze fi actie zich hierover geïnteresseerd. Zij komt daar Ihans op terug, omdat door de door de regeering gestelde eischen bij den woningbouw het aanzijn hebben geschonken aan een groot aantal woningen, reeds veelal te klein voor de gezinnen die ze bewonen, en waar de afmetingen en het aantal van de be schikbare vertrekken te beperkt is, dan dat daar, terwijl er een gezin, vaak met meerdere jonge kinderen in moet leven, de waseh kan worden gedaan en bij slecht weer of bij winterdag des avonds kan worden gedroogd. Vooral voor die huismoeders zou het een groot voordeel zijn, als zij elders de gelegenheid hadden hun wasch te behandelen en deze dan weer ge vouwen thuis konden halen. Wij meznen, dat we hier voor een geval staan, waarin het niet aan gaat zonder meer te zeggen: we hebben geen geld. Wij stellen daarom voor een commissie ad hoe te benoemen, teneinde die zaak nader te on derzoeken en daarover den raad te rapporteeren Een ander soortgelijk geval hebben we met de in overweging gegeven tandheelkundige voorzie ning op de scholen. Materiaal hierover in onze emeente is nog niet verzameld, maar wel weten wij, en dit is ons bevestigd door onzen schoolarts, dat het met de gebitten bij onze schooljeugd in het algemeen meer dan treurig is gesteld. Ook hier staat de gemeente voor een sociale taak, die zij i a't icog vcrwaurl) 'en. Ervaringen el ders hebben maar al te zeer het nut van tijdige iiaau en u«.,. heeft beide meer en meer als een vanzelf sprekende noodzakelijkheid een consequentie van de leerplichtwet aanvaard. Zoo aanvaardt men ze uit een onderwijs ocgpunt, omdat anders bij onvoldoende voeding cn klee ding de leerling niet voldoende in staat zal zijn de leerstof in zich op te nemen en te verwerken. We verdedigen ze ook als een maatschappelijke noodzakelijkheid om te komen tot een beter, een physiek sterker geslacht, waarbij men dit ver zuimende, later de rekening weer thuis kriigt in hoogere uitgaven aan armbesturen, ziekenhuizen e.d. voor al dezulken die vanaf de jeugd onvol doende gekleed en gevoed, den levensstrijd niet i kunnen volhouden. En als men nu het gemeente- I rerslag nagaat, dan ziet men dat slechts zeer spo- 1 .adisch schoolkleeding wordt verschaft. Zou daaraan werkelijk in onze gemeente niet meer be hoefte zijn. We herinneren ons het flinke werk door een aantal onderwijzers en onderwijzeres sen een vorige winter verricht, om eigener bewe ging den kinderen in hun klassen van betere klee ding te voorzien en waarin zij, mede dank zij de hun door vele meer welgestelde ouders van kin deren van andere seholen, zoo in ruime mate af gestane gedragen kleeding zoo uitstekend zijn ge slaagd. Toen bleek echter maar al te zeer dat er wel de- jelijk een dringende behoefte is. Een dergelijke poging van particulieren en van die altijd zoo ge smaalde onderwijzers der openbare school is in tusschen niet eiken winter te herhalen. Voor mij is het reden aan B. en W. in overweging te geven ernstig na te gaan of aan het instituut der schoolkleeding niet ver dere uitbreiding in dien zin, dat zij niet tot de allernoodzakelijkste gevallen beperkt blijft, moet worden gegeven. Gaarne verneem k van den wet houder of wij te zijner tijd het resultaat van dat onderzoek van ehm mogen vernemen. Zoo kom ik dan nu tot het onderwijs. Hierbij allereerst enkele opmerkingen betref fende den persoon van den nieuwen wethouder van onderwijs. Liefst houden wij het persoonlijke zooveel mogelijk buiten den politieken strijd. Waar wij echter bij den nieuwen wethouder aan diens politieke opvattingen zoo weinig houvast hebben, deze wel van zeer persoonlijken aard en vaak in strijd, getuige de jongste wethoudersver kiezing met de in de politiek algemeen gangbare begrippen, zal verschil van inzicht daaromtrent ons zeker nogal eens met hem in strijd brengen en zal het niet altijd kunnen uitblijven, dat deze soms een persoonlijk karakter draagt. Met den nieuwen wethouder blijkt het, heeft het persoon lijk regiem zijn intrede gedaan bij de afd. onder- wijs. Men krijgt zoo den indruk dat er al heel wat is gebeurd. Nu is de nieuwe functionaris een wel eenisgzins veranderlijke persoonlijkheid, waarbij dus dat persoonlijk regiem ook nog volstrekt niet een vaste lijn waarborgt. Integendeel. Maar in elk geval: Mijnheer ment zelf. Laten we hopen, dat hij daarbij wat rekening zal willen houden met de in bestaande toestanden en verordeningen astgelegde regelen van den weg, want anders vreezen we, dat voor en na nog wel eens de be langen van dezen en genen, wiens levenspositie aan het onderwijs verbonden is, onder den voet zullen worden getreden. Hiermede M. d. V. stap ik gaarne hiervan af. De verhoudingen, de verdere wording en uitbouw van ons onderwijs liggen ten slotte toch in han den van den Raad, en de invloed, die de fractie van den heer Tusenius daarop kan oefenen is wel zeer gering. Daarbij geeft vooralsnog de rechter zijde, geven de voorstanders van het bijzonder onderwijs den doorslag. Zoo was het tot dusver de laatste jaren, zoo zal het voorloopig wel blij ven. Ook bij het onderwijs, bij het openbaar onder wijs hebben we een tijdperk van absoiuten stil stand achter ons. Wel is het aantal scholen ver meerderd, maar enkel bij het bijzonder onderwijs en wel bij de R.K. En niet zoo eventjes. Bestond daartoe aanleiding? Toch niet in meerdere mate dan bij het openbaar onderwijs. Als wij nagaan de groei van het aantal leerlingen bij de verschillen de scholen, dan komen wij tot de volgende cijfers. Ook hier heeft hetzelfde argument zich doen gelden. Zoo is in 1921 een poging van wethouder Landeweert om in NieuwIJmuiden een open bare school te stichten op den tegenstand van de rechterzijde gestrand. In 1918 gingen in onze gemeente bij het open baar onderwijs ter school 2068; bij het R.K. onder, wijs 1045; en bij het bijzonder chr. ondê'rvVijs 1183 leerlingen. Voor 1924 waren die getallèn respectievelijk 2296, 1301 en 1202, hetgeen beteekent bij het openb. onderwijs een toename van 218, bij hét R.K. onderw. van 256 en bij het -chr. onderw. van 118 kinderen. In den tijd, voor een totale toename van 250 leerlingen hebben de R.K. in dien tijd niet minder dan 3 scholen bij de gemeente aangevraagd en verkregen. Als dan straks op redelijke gronden op uitbouw van het openbaar onderwijs wordt aangedrongen, zal men van die zijde toch waar lijk geen finantieele bezwaren in den weg mogen leggen. En de Prot. Chr.? Wel is dier scholen aantal tot op heden nog hetzelfde, maar men weet dat zeer waarschijnlijk, als men daar in hooger in stantie geen stokje voor zou steken, de ge meente ook Voor het prot. bijzonder onderwijs aanstonds nog drie scholen beschikbaar zal moe ten stellen, hoewel daarbij ook als vaststaande is aan te nemen, dat het aantal leerlingen vrijwel gelijk zal blijven. In dat is in die 6 a 7 jaren in totaal slechts met 118 leerlingen toegenomm. Ook van die zijde dus verwachten we geen fi- irncieele bedenkingen. Natuurlijk zullen wij moe ten aantoonen, dat de door ons gevraagde open bare scholen gevyenschl zijn. B. en W. betwisten dat. Zij zijn van meening dat er voldoende schoolruimte is. En nog onlangs werd de aanvraag voor een bijz. school te Sani= poort door die heeren verdedigd met het argu ment, dat er schoolruimte te kort zou zijn. Dat klopt toch niet. En nu zit men voor dezelfde noodzaak en zal de gemeente het moeten betalen. Wel mogen B. en W. dat ontkennen, met een beroep op de schoolruimte, die in Oud-IJmuiden nog beschik baar is. Maar M. de V. het gaat toch niet aan tot in lengte van dagen de toestand te handhaven, dat terwijl de bevolking zich verplaatst, men da schoolbevolking dan maar zou blijven zenden naar de oude gebouwen, die toch waarlijk ook nog wel op andere wijze te benutten zijn. Trou wens bij een oordeelkundige oplossing, zooals wij die hieronder hebben ontxvorpen, zal er waarlijk in Oud-IJmuiden niet zooveel school ruimte overblijven. Het is zeer de vraag of er na een of twee jaar nog schoolruimte zou zijn. De toestand zooals wij die te IJmuiden hebben zoo, dat school A overvol is en zoo niet, dit jaar dan een volgend yoor de verschillende klas sen van de drie scholen geen plaats meer gal zijn. Dan zal men het beste doen de U.I.O. school ie verplaatsen meer naar het centrum van de ge meente waarmede tevens wordt voldaan aan het verlangen van zoo velerlei zijden hier in den Raad meermalen alg ?ep noodzakelijkheid naar voren gebracht. Het is zeer noodig dat men tijdig daar voor zijn maatregelen neemt, want het is anders te vreezen, dat B. en W. zich, voor dat zij maatre gelen daartoe hebben genomen, zich voor de nood zakelijkheid van verplaatsing van die sehool zien gesteld. Wij wenschen thans een voorstel te doen tot stichting van een openbare lagere school over de brug in nieuw-IJmuiden. Deze zal zeker ten deele school A ontlasten en mogelijk ook noch eenigszins school B. School C biedt nog ruimte als men de bewaarschool van daar verplaatst en dus zou dan school B kunnen worden opgeheven en de leerlingen van die school, centraal gelegen naar gelang van de woonplaats der ouders over de scholen A, C en over de brug kunnen worden verdeeld. Als binnen afzienbaren tijd het hoofd dier school wegens het bereiken van den pen sioengerechtigden leeftijd den dienst verlaat, is hiervoor een goede gelegenheid. Het schoolgebouw van school B bleef dan vrij, en zou daar de bewaarschool uit school - C in kunnen worden geplaatst. Daar is een be hoorlijke speelplaats, terwijl bij uitbreiding ook de beschikking over meer lokalen is die ook nog 'voor andere doeleinden thans als huishoudcur- sus, voor den schoolarts e.d. kan worden benut. Want ook de school voor B.L.O. zal daar toch moeten verdwijnen, om een plaats te krijgen méér in het centrum van de gemeente. Ten opzichte van het lager onderwijs stellen wij dus voor B. en W. te verzoeken: a. plannen bij den raad in te dienen voor den bouw van een openbare lagere school in Nieuw- IJmqiden over de brug annex een gelegenheid tot het schoolbadinrichting; b. B. en W. Idem idem te Jan Gijzenvaart. Bij de ontlasting van de school te Santpoort is meermalen gesproken over de wenschelijkheid een nieuwe school te bouwen te Driehuis. Echter heeft een door ons ingesteld onderzoek naar de woon plaats der op school F schoolgaande kinderen ons tot de conclusie gebracht, dat allereerst behoefte aan een school te Jan Gijzenvaart bestaat. Op den duur zullen we ook Driehuis moeten helpen, maar dat kan dan gecombineerd met Velsen geschied den. Als men thans een school ging bouwen te Driehuis en een deel der klndèren van schoot F "ook daar school te doen gaan, zou het noodwen dig zijn dat de kinderen van Jan Gijzenvaart tot in lengte van jaren nog zouden verplicht blijven

IJmuider Courant | 1926 | | pagina 2