De trawler „Axinite" uit Hull, met een be- manning van dertien koppen, is achttien dager over tijd. Zij was naar de vischgronden bij IJsland ver- trokken. Men heeft alle hoop laten varen. Draadloos wordt 't bericht uit de „Matin" be vestigd, volgens hetwelk dezer dagen twee Engel- sche schepen in de buurt van Ierland zijn gezon ken. Het zijn de vischtrawler „Cormorant" van Fleet wood en het stoomschip „Hartgell" van Glasgow. Het eerste schip is op de rotsachtige kust van hel eiland Islay geloopen. Vijf leden der beman ning konden aan land komen, de anderen verlieten het schip in de reddingsboot en sindsdien heeft men niets meer van hen gehoord. Van het tweede schip worden vijf man vermist. Men vermoedt, dat zij verdronken zijn bij een ongeval, dat het schip in een storm bij de Western Islands, ten zuiden van IJsland, is overkomen. De kapitein en de rest der bemanning werden gered. De „Hartgell", een schip van 637 ton ligt in het zicht van de kust, gedeeltelijk onder water. Bij het overstroomen van een dijkje in de Hoven te Zutphen is met het IJselwater een snoek van ruim vijf pond in de gelagkamer van een café aldaar terecht gekomen. De plaats, waar deze snoek gevangen werd, was wel buitengewoon, evenals het voorwerp, waarmee hij werd gedood, namelijk een rijwielporap. Uit Madrid wordt gemeld, dal blijkens be richten uit Barcelona een orkaan, gepaard met sneeuw- en regenvlagen, 200 visschersbooten heeft overvallen. De zee overstroomde verschei- dene kustplaatsen. Uit Parijs wordt gemeld, dat een vloedgolf bij Tculon veel schade aangericht heeft onder de visschersvloten; een transport uit Marokko moest vluchten onder de Spaansche kust. Overwerkte Zenuwen hebben in de Eerste plaats een Kalmeerend en versterkend middel noodig. Mijnhardt'a Zenuwtabletten geven kalmte en nemen gejaagdheid en over spanning weg. Glazen buisje 75 ct. Bij Apoth en Drogisten. Gedurende de week van 7 t. en m. 13 Jan. 1926, kwamen alhier de navolgende vaartuigen binnen. 103 Hollandsche-, 6 Duitsche stoomtrawlers. 1 zeillogger en 68 kustvisschers. De besommingen waren als volgt: KöHandsche stoomtrawlers van f 1186 tot f 5368: Duitsche stoomtrawlers van f 2465 tot f 6432; zeillcggers van f tot f 235, terwijl de kust visschers totaal f 1899 besomden. De aanvoer bestond uit 705.475 K.G. trawlvisch. De totaal opbrengst bedroeg f 324.326,04. De „Matin" meldt uit Londen, dat een En- gelsch stoomschip en een Éngelsche trawler zijn gezonken. Het stoomschip zonk nabij het eiland Man (de Iersche zee), de trawler ten Westen van het eiland Islay, Westkust van Schotland. Elf personen zijn omgekomen, Naar aanleiding van een meeningsverschil over de betaling van de nieuwe verzekeringsbij drage, hebben 500 trawler-visschers te Brixham besloten in staking te gaan. Bij het lossen van een Duitschen stoomtraw ler is Maandagmorgen de arbeider H. E. van de losplank aan dek gevallen waarbij hij een vrij ernstige hoofdwonde bekwam. Na door Dr. Oos- terwijk geholpen te zijn, moest hij zijn bed hou den. De ernstige zijde van dit geval is dat er door aai: het licht kwam, dat terwijl de manhals het eer. Nederlandsch schip betrof, uit Zeerièico ver goeding zou ontvangen, of indien het op den wal gebeurde, door de arbeidscontracten verzekerd zou zijn, thans nu het een schip van vreemde Ra tionaliteit geld, deze ongelukkenverzekering niet helpt. In den loop dezer week worden hier nog drie vrachtschepen met haring verwacht voor de IJrntdder Haring Export Mij., dir. Job. Gouda. De stoomdrifter Java IJM. 340, had een ge broken reis wegens lekkage, waarvoor het schip in het dok moest. liet volgens een van te voren opgesteld reisplan. En zelf, als de haring gekomen is, kan men nog niet zeker van de vangst zijn. Het weer, dat daar erg veranderlijk is, moet ook als factor meegeteld worden. Zijn de visschers en arbeiders in actie, hangt hun verdienste van de vangst af. De visschers krijgen gewoonlijk een deel van de vangst, en de vrouwen, die als kaakslers en pak- sters werkzaam zijn, worden per gevulde ton be taald. Hoe meer baring er dus gevangen wordt, hoe meer er te verdienen valt. Dit princiep geldt niet altijd voor den reeder. De markt voor cl afzet van haring is beperkt, en een te groote iiigst heeft gewoonlijk een daling der prijzen ten gevolge. Het komt voor. dat de IJslandsche ree- ders groote sommen moeten uitbetalen om hun schepen in zee te krijgen, en dat hun product maar heel weinig oplevert door overvoering der buiten landsche markt. Ja, het gebeurt, dat de haring weer naar IJsland wordt terug gestuurd om daar als mest voor een spotprijs verkocht te worden. Groote verliezen moeten dan. zooals te begrijpen geboekt worden. Het haringbedrijf is zeer riskant: het eene jiar geeft het rijkdom, het andere brengt het tot ar moede. Om eenigszins tegen te groote prijsver mindering verzekerd te zijn, dienen de haring- traanfabrielcen. Traan en vischmeel schijnen in het buitenland voortdurend afnemers ie vinden. Men hoopt zelfs, dat een wettelijk voorschrift zal ko men, dat vaststelt, dat slechts een bepaald kwan turn haring mag gezouten worden en de rest aan de traanfabrieken gezonden moet worden. Zoo verwacht men meer stabiliteit in den haringhaiv del te kunnen brengen en zich tegen te groote ver liezen te verzekeren. N. VI. Ct. De toestand der zeevïsscherij in November 1S25. Naar de afdeeling Visscherijen van het departe ment van binnenlandsche zaken en landbouw ons mededeelt, namen in November j.l. -meer vaartui gen aan de visscherij deel dan in November 1924. Hoeveelheid en waarde der aangevoerde visch bedroegen volgens voorloopige opgave resp. 17.447.300 kg. en f 3.477.950 (17.197.800 kg. en f 3.823.500 in November 1924). Door onze stoomtreilers werd in totaal 3.573.400 k.g. visch aangevoerd, opbrengende f 957.650, te gen 2.521.70Ö kg. met een opbrengst van f 874.400 in November 1924. De vangsten der stoomtreilers waren wederom over het algemeen ruim. De vischprljzen waren daartegenover, met uitzondering voor die der fij nere soorten in doorsnee matig, waardoor de be sommingen, ofschoon bevredigend, niet ten volle aan de verwachtingen beantwoordden.~Gemiddeld per reisdag vingen en besomden onze hier te lande aanvoerende stoomtreilers in zooverre zij de Noordzee beviscliten, resp. 1013 kg. en f 272 (823 kg. en f 285 in November 1924). In bedrijf waren 151 stoomtreilers, .waarvan er 1 gedeeltelijk de vangst in Engeland aanvoerdde. tegen in November 1924 138 stoomtreilers, waan- van er geen in Éngelsche havens loste. De motor- en zeilkustvisschers namen in kléi ner aantal aan de treilvisscherij deel dan in No vember 1924. De treilvisscherij met loggers werd door slechts 1 vaartuig uitgeoefend, hetwelk in den storm van 25 November met man en muis ver ging. Het ruwe en onstuimige weder in de maand November was een groote belemmering voor de uitoefening der visscherij voor de motor- en zeil kustvisschers. De geldelijke uitkomsten voor eerstgenoemde vaartuigsoort waren beter, die van laatstgenoemde slechter dan ift November 1924. De gemiddelde vangst per reis dezer beide vaartuigsoorten be droeg resp. 1071 kg. en 90 kg. (1108 kg. en 365 kg. in November 1924.) Wederom brachten deze vaartuigen veel schardijn aan. De visscherij met den zeevischzegen werd door Nederlandsche vaartuigen niet uitgeoefend, ter wijl aan de beugvisscherij slechts 1 sloep deel nam, welke een reis deed iqet zeer onbevredigend resultaat. Aan de drijfnetvisscherij óp haring namen nog 60 stoom-, 37 motor- en 332 zeilschepen deel. (In November 1924 55 stoom-,29 motor- en 314 zeil schepen). In den loop van November beëindigden echter verscheidene vaartuigen, voornamelijk de zeilloggers de haringvisscherij. De stoom- en mo- torloggers zetten de visscherij, welke aan het einde der maand in het Kanaal werd uitgeoefend voort. Hoewel in het begin van November enkele ruime vangsten door stoomloggers werden aangebracht, bleef ook deze maand de vangst iu het algemeen zeer onbevredigend. De haring bleef van zeèr ma tige kwaliteit en was klein van stuk. De prijzen waren dientengevolge ook onbevredigend, het- mede het gevolg was van den flamven han del. Wederom werden groote partijen Éngelsche haring aangekocht en ingevoerd. De gemiddelde vangst per reisdag van de stoom motor- en zeilschepen bedroeg resp. 1729 K.G. 1207 K.G. en 627 K.G. (2672 K.G. 1683 K.G. en 1064 KG- in November 1924); de gemiddelde ook ontoegankelijk. Terwijl de visscherij in het waarde hiervan was resp. f 243, f 239 cn f 125 De rijkdom der vischgronden bij IJsland In oude tijden, zoo schrijft de „Bergens Jidende" had IJsland een gespleten dorsch in zijn wapen, doch later is de visch door een valk vervangen. En toch is de dorsch voor IJsland het nuttigste dier, dat aan talrijke menschen arbeid verschaft. Weten schappelijke proeven op verschillende vischgronden der aarde hebben bewezen, dat de IJslandsche ban ken de rijkste zijn, voor zoover mén weet. De beste gronden vindt men in het Zuiden, waar de grootste visscherij van Januari tot Maart uitgeoefend wordt Aan die vangst nemen zeilkotters, motorbooten en stoomschepen deel. Na dit winterseizoen gaan de motors en stoomers naar de Westkustbanken of naar de Oostkust, Buiten de Westkust, ongeveer in het midden tusschen de Westfjorden en Oost-Groen land ontdekte men dit jaar rijke vischgronden, die in groote mate bijgedragen hebben tot de kolos sale vangst van het vorige jaar. Hier konden de vischstoomers het geheelë jaar met goed gevolg visschen, terwijl anders de zomer- en herfstvissche- rii slechte resultaten gaf. Deze banken waren vroeger niet opgemerkt en soms zijn ze door drijfijs WATERSTAND IJMUIDEN. L. wafer D.BB 0.55 2 52 1.38 3 43 2.22 4 24 3 11 4.10 500 6.14 Jan. 1926 H. y/ïSsr Ja. cn E m. 17 5.12 5 30 18 6.01 6.20 19 6.50 7,12 20 E.K. 7.42 8.11 21 8.39 9 12 22 9.43 10 21 23 10.56 11.37 1.15 2 02 2.50 3.43 4.43 5.42 6.50 GEMEENTERAAD. Vervolgzilting van Vrijdag 15 Januari 1926 des namiddags te 2 uur. srgadering zuiden gedurende de laatste helft van den winter plaats heeft, is de westkust de plaats voor de voor- iaarsvisscherij en het Noorden en Oosten voor de zomsrvangst. Deze visscherijen worden met zeil- en motorbooten uitgeoefend; geven echter niet zulke rijke vangsten als de visscherij aan de Zuidkust. Onder de gronden, waar de visscherij in den winter het meest intens wordt uitgeoefend, moeten de Westermans-eilanden vooral genoemd worden. Op 'deze klip-eilanden wonen omstreeks 2500 menschen. Ongeveer 80 groote en kleine motorvaar tuigen varen van bier uit, en voor 3 millioen kro nen visch wordt van hier verzonden, niettegen staande de visscherij maar vijf maanden in het jaar kan plaats vinden. Andere visschershavens aan de Zuidkust zijn Sandgerdi, Havnefjord en Torlakshavn, behalve Reykjavik, vanwaar voor- nameli'k de stoomschepen uitvaren; van de westelijke fjorden gaan zeilkotters en motors uit, ciie in den winter aan de Zuidkust en in de lente uif hun eigen havens de visscherij uitoefenen. Isefjcrd en Bolungvik zijn de grootste visschers- plaatsen aan deze kust. Behalve voor de betrekkelijk kleine kabeljauw vangst is het „Nordland" de basis voor de veel hetere IJslandsche haringvisscherij. Er zijn veel Nocweegsche visschers. die Seglafjord, Hjalleyri cn Akreyrin evengoed kennen als de visschers- ulaalsen in hun eigen land. Als de haringscholen zich in Juli oostwaarts beginnen te verplaatsen, vangt daar in het Noorden ook het bedrijf aan. Van alle zijden des lands komen spoedig kotters, nolorbocten en vischstoomers aan en uit Noor wegen komt een nog grooter vloot, vol van tonnen deklast en het ruim vol zout. De haven van iglieijord lijkt dan wel een mastbosch. Duizen den menschen stroomen hier te zamen en worden als vast of los personeel in dienst genomen. B: f j-<s je <?en grillige visch en beweegt zich f 579, f353 en f 224 in Nov. 1924). De totale hoeveelheid en waarde der door Ne derlandsche vaartuigen aangevoerde drijfnet- visch bedroeg 10.398.500 K.G. (waarvan 103.923 kantjes haring) en f 2.067.700 tegen 11.364.700 K.G. (waarvan 113.241 kantjes haring) en f 2.408.500 Nov. 1924. Door ruim 100 Éngelsche en Schotsche stoom- drifters werd nog 2.153.500 K.G. grootendeels versche haring aangevoerd ter waarde van f 268.550. (In Nov. 1924 door 83 Britsche stoom- drifters 2.138.700 K.G. ter waarde van f 393.500). SCHEEPVAART. IJmuiden, Aangekomen 11 Jan.: Naaldwijk, st., Onton, ijzererts, Hoogovens. Vertrokken 8 Jan.: Zwarte Zee, st., Rotterdam, ledig; 12 Jan.: Naaldwijk, st., Newcastle, ledig. Het stoomschip Randwijk gaat deze week te Melilla in lading voor de Hoogovens alhier. Het Ned. stoomschip „IJselmonde", met een lading ijzer op reis van hier naar Boston en dat met schade 3 dezer te Cardiff binnenliep, heeft na reparatie 8 dezer de reis voortgezet. Velsen. Aangekomen 12 Jan.: The Marchi oness, st,, Londen, om cellulose te laden, Papier fabriek. Scheepvaartbeweging. In de week van 4 tot 11 Januari 1926 zijn te IJmuiden door de Noordzeesluizen geschut: uit zee 43 stoomschepen en 1 zeelichter en naar zee 54 stoomschepen en 3 zeelichters. Afwezig de heer Maas, die later ter komt. Aan de orde is het voorstel om voor den keu ringsdienst een auto aan te schaffen. De heer Bosman stelt voor een vrachtauto aan te schaffen, omdat dan tevens inbeslag genomen vee te vervoeren. De heer ten Broeke zegt, dat voor andere dien sten ook snelle verplaatsing dikwijls noodig is Kan die auto dan ook voor die andere diensten gebezigd worden. De Voorzitter zegt, dat we niet langer buiten autohulp kunnen. De heer Visser zal zijn stem aan het voorstel geven in het belang van .den keuringsdienst. De heer Schilling ziet er de noodzakelijkheid nog niet van in. Hij wil een overeenkomst met de autobussen aangaan. Kan zijn stem daar niet aan geven. De heer Vermeulen is ook van meening dat andere diensten niet minder argumenten zullen aanvoeren voor het hebben van een auto. Het motief van den Voorzitter, dat de keuringsdienst zich zelf bedruipt, acht hij niet steekhoudend. Om eerstgenoemde reden kan hij zijn stem aan het voorstel niet geven. De heer Dalmeijer deelt de opvatting van den heer Bosman, Indien andere diensten er ook een noodig hebben, moei. men daarin ook voorzien, In Haarlem is een overeenkomst met een auto erhuurder aangegaan, voor het steeds beschik baar houden van auto's. Hij wenscht een onder zoek in die richting. De heer Nijssen wenscht een overzicht van het aantal keuringen en slachtingen over de laatste jaren om een vergelijking te kunnen maken. Hij meent, dat Openbare Werken daar eerder voor in aanmerking komt. Hij ziet de noodzakelijkheid van een auto voor den keuringsdienst niet De heer Dunnebier zegt, dat reeds vroeger op betere voorziening is aangedrongen, hetzij door uitbreiding met een derden keurmeester of door een snel vervoermiddel,- Hij acht 't verstandig een auto aan te schaffen. De heer Van der Steen wensen' ook de aan te schaffen auto voor andere doeleinden te bezi- gen. De heer Homburg 2qgt dat de keuringsdienst feitelijk maar twee dagen druk werk heeft. Het aantal keuringen acht hij niet groot. Hij acht niet altijd de medewerking der keurmeesters voldoen de. Hij zal zijn stem niet aan het voorstel geven. Verder wordt over djt voorstel nog het woord gevoerd, door den heer Zwanenburg, die er niet voor is en den heer Groeneveld, die er wel voor is, den heer Schuitenmaker, die er zijn stem wel aan zal geven in den geest van het voorstel Bos man; de heer Sluiters wil uitbreiding van het toezicht op comestibleswinkels en sluit zich aan bij het voorstel-Bosman. Als er dan een bekeuring is kan het bekeurde in het, bakkie worden mede genomen. De Voorzitter geeft een nadere uiteenzetting van zijn motief inzake bedruiping van eigen kosten. Het voorstel-Bosman wordt met 13 tegen 8 stemmen aangenomen. Bij nieuwe stemming wordt bet aangehouden voorstel van den heer Schaar inzake den onl- smettingsdienst met 12 tegen 9 stemmen aangeno men. Bij post 153 Onderhoud van wegen en voetpa den dringen de heeren Ten Broeke, Roelse op verbetering van enkele wegen aan o.a. de Engelmundusweg. Bij dit voorstel komt in behandeling het afwij zend prae-advies van B, en W. op het verzoek van C. Schaap c.s. tot bestrating van dien weg. De heer Visser vraagt verbetering van den Schulpweg, de heer Groeneveld eveneens. Hij vraagt of de Voorzitter er eens wil gaan zien. De Voorzitter zegt: Ik ben er *iet de auio over gegaan. Ook de heer Langendijk vraagt verbetering van dien weg. De heer Bosman zegt, dat de buitenwegen over het algemeen niet mooi zijn. De heer Sluiters zegt dat de uitgetrokken posten weinig verbetering in uitzicht stellen. Hij vraagt bij verdere bestraling van den Hagelingerweg het puin te benutten voor den Duin- en Kruid- bergerweg. De heer Zwanenburg klaagt over den Grooten Hout- of Koningsweg. De heer Vermeulen zegt, dal in andere deelen der gemeente de eigenaar der woningen de be strating geheel of gedeeltelijk bekostigen. Laat men dit ook eens bij den Schulpweg toepassen. Daar zal hij nooit iets in gewijzigd wenschen. Wel vraagt hij verbetering van een gedeelte van den weg langs het kanaal, wat niet ten goede komt van huiseigenaren. De heer Schilling zegt dat verbetering een eisch De heer Dunnebier zegt, dat de Schulpweg geen hoofdverkeersweg is, die een uitgave van 16000 gulden tot verbetering niet wettigt. De huiseigenaren wisten, dat ze op zandgrond wachten. Een en ander wacht trouwens op de uitvoering van het rioleeringsplan. Ten opzichte van den Engelmundusweg is ver betering in uitzicht. De heeren Ten Broeke en Groeneveld replicee- n. De heer Schuitenmaker stelt voor B. en W. uit te noodigen in onderhandeling te treden met de huiseigenaren en rapport aan den raad uit te brengen. De heer Dalmeijer stelt een motie voor om de commissie van Openbare Werken uit te noodigen een algemeen verbeteringsplan op te maken. Deze motie wordt niet ondersteund. Het voorstel-Schuitenmaker wordt met op een i algemeene stemmen aangenomen. Tegen de heer Vermeulen, De heer Dunnebier ontraadt behandeling van de motie Dalmeijer en acht haar overbodig. De motie-Dalmeijer wordt met 11 tegen 10 stemmen verworpen. Ten slotte wordt de post, geraamd op f 22.325 goedgekeurd. Bij post 155: Onderhoud van plantsoenen en wandelplaatsen worden ernstige klachten geuit over het treurig politietoezicht up het grasgazon op het Willemsplein. Voor Vclserbeek wordt een post geraamd en goedgekeurd van f 13035. De heele post groot f 26,885 wordt goedgekeurd. Bij de post overzetveren bepleit de lieer Tuse- nius aanleg van gemeentepieren. Bij post 161, gemeentereiniging bepleit de heer Van der Steen vervoer van liet vuil naar een lig plaats in de Haringhaven. Wethouder Dunnebier zegt dat binnenkort be tere voorstellen te wachten zijn. Bij post 198: Schoolboeken enz, vraagt de heer Roelse toezicht op den aard der geschiedenis boeken, bijzonderlijk aanschaffing van pacifisti sche lectuur. De Wethouder van Onderwijs zegt dat hij de idee ondersteunt, doch er weinig aan kan doen. Bij 217: Inkomsten Openbaar U.L O., bepleit de heer Landeweert verbetering van het. U.L.O.- onderwijs te Santpoort. Bij post 304. Kosten Commissie» lol wering in schoolverzuim, vraagt de lieer Bosman ver hooging van het presentiegeld voor den secreta ris der Commissie te IJmuiden. De heer Roelse vraagt verhooging van post 305, kosten van schoolfeestjes en reisjes, thans ge raamd f 1300. Hij vraagt ook meerdere aandacht van de pro- memoriepost „Schoolbaden". De Voorzitter zegt een bespreking met den gemeentegeneeslcundige wel gewenscht. Inzake Schoolvoeding, post 307, vraagt de heer Schilling aan de onderwijzers te laten beslissen of kinderen voor schoolvoeding in- aanmerking komen en niet de beslissing te geven aan het hoofd der school. Hij zegt er aan te mogen herinneren dat de. melk oor de kinderen niet voor de onderwijzeressen wordt gegeven. Ook niet de room die er op komt. De heer Roelse protesteert tegen deze alge meene verdachtmaking. Na hoofdstuk VII vraagt de heer Landeweert of er bij B. en W, een plan is bij db. overgang van de IT. B. S. naar het nieuwe gebouw door de ge meente aan de nieuwe stichting e<:n huldeblijk aan te bieden. De Voorzitter zegt dat dit nog niet voor open bare bespreking rijp is. Bij post 327. Nijverheidsonderwijs, vraagt de heer Bosman onderzoek naar de juistheid der praatjes, dat leerlingen hun leertijd besteden aan het maken van voorwrepen voot de onderwijzers. Ten aanzien van de gemeentelijke Visscherij- school, vraagt 'de heer Schuitenmaker een hooge- re opleiding voor de koopvaardij en onderzoek daartoe door de commissie van bijstand voor het onderwijs. De heer Roelse ondersteunt deze vraag. De heer Van der Steen vraagt herstel van de post voor proeftochten met de Lichtstraal. De heer Vermeulen zegt, dat hij het van B, en W. goed gezien acht, dat ze met de visscherij school wat voorzichtig zijn. De Visscherijschool moet een school voor de visscherij zijn en niet voor de zeevaart. Als daar zco groote behoefte is, moet men een zeevaart school stichten. De heer Schilling zegt te meenen, dat men op den duur niet buiten een zeevaartschool zal kun nen, vooral in IJmuiden, waar zooveel jongelui daarvoor in aanmerking komen. De heer Schaar zegt, dat de heer Vermeulen angstig is, dat de visscherijschool zal verlooper. bij de stichting van een zeevaartschool. Die vrees zou niet moeten bestaan en behoeft ook niet als de levensvoorwaarden der zeevlsschers worden verbeterd. De heeren Schilling en Bosman achten combi natie best mogelijk. De heer Tusenius zegt, dal de visscherijschool feitelijk een kwijnend bestaan leid en uitbreiding van onderwijsgelegenheid zal gewenscht zijn tol behoud der subsidiën. Bij post 349. Uitgaven ten behoeve van het 50- jarig bestaan van IJmuiden zegt de Voorzitter op een vraag van den heer Vermeulen dat bij den gemeenteraad binnenkort een aanvrage om een subsidie zal inkomen. Te half vijf wordt een kwartier gepauzeerd. Bij post 380. Belasting naar het inkomen, zegt de heer Dalmeijer, dat zijn fractie afziet van hel voornemen om deze post bij raming vast te stel len, wegens de beslissing ten aanzien van toepas sing van den winst op het gasbedrijf. Bij 382. Belasting op tooneelvertooningen e.a vermakelijkheden, wijst de heer Schilling op de weinige gelegenheid tot passend vermaak in deze gemeente. De ijsbaan van 6 vierkante meier is een begin doch kan groote risico opleveren. Kan de gemeente hier zelf niets in doen. Als je op straat lacht, zegt de heer Schilling, krijg je een belasting wegens publiek vermaak. Trek je een treurig gezicht, dan krijg je 't voor een drama. Hij wijst op diverse misstanden in de heffing der belasting, vooral op bet klein peute rig gedoe van de ambtenaren met de heffing be last. Hij zal geen voorstel doen tot verlaging, maar beveelt het wel aan. De Voorzitter zegt, dat overwogen wordt de af ronding naar boven.op te heffen. Er is fraude ge pleegd, dus is nauwlettend toezicht noodig. De heer Schilling zegt, dat in het bedoelde ge il van fraude de gemeente zelf schuld heeft. Een speciaal geval van vermindering van plaats geld geeft aanleiding tot een scherpe discussie tusschen den Voorzitter en den heer Schilling. De heer Schuitenmaker zegt het le betreuren, dat hij destijds gestemd heeft vuor den leeftijds grens van 20 jaar, omdat hem gebleken is, dat hij daarmede onrecht heeft gedaan aan de bioscoop commissie. Hij wil voorstellen den leeftijdsgrens tot 18 jaar terug te brengen. De Voorzitter zegt, dat de rijkswet op de bios copen moet worden afgewacht. Bij post 396. Uitkeering aan het grondbedrijf; vraagt de heer Dalmeijer inlichtingen over het ver schil tusschen de werkelijke en de boekwaarde der gemeentegronden. Hij meent, dat de boek waarde veel le hoog is genoteerd. De heer Dunnebier zegt, dat de schattings waarde ten opzichte van de boekwaarde nog een klein batig saldo aanwijst, wat 6lechts een pa pieren saldo is. Bij post 393 wordt een voorstel van B, en W. om voor het grondbedrijf de rente voor dit bedrijf te putten uit de gewone middelen met 6 stemmen tegen aangenomen. De begrooting wordt na artikelsgewijze behan deling zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd en zal tot het juiste bedrag nader worden voor gesteld, indien de wijziging in diverse posten heeft plaats gehad. De heer Bosman, die de vorige vergadering niet heeft bijgewoond, wenscht nog de wenschelijk- heid van een eigen gebouw in het bosch ter spra ke te brengen. Na behandeling der begrooting wordt de be handeling der gewone agenda voortgezet. Goedgekeurd wordt de verkoop van grond op den hoek van den Driehuizerkerkweg en den Rijksstraatweg te Velsen, waartegen van de zijde der burgerij geen bezwaren waren ingekomen. Bij punt 12: Prae-advies op een verzoek van het bestuur der vereeniging voor Chr. Volksonderwijs te Velseroord om de benoodigde gelden uit de ge meentekas te verstrekken voor de stichting van een bijzondere lagere school aldaar vraagt de heer Roelse een nader onderzoek le doen insteHen door het College van B. en W. naar de identiteit en de aanwerving der handteekeningen op de op nieuw ingediende lijst. De heer Schilling ondersteunt dit voorstel en wijst er op hoe op deze wijze schade wordt ge daan aan het openbaar onderwijs, niet door over tuiging maar door wérving. De heer Vermeulen interumpeert: Om de melk af te roomen. De heer Schilling zegt, dat hij geen beschuldi gingen heeft geuit, doch als men de gedragingen van het onderwijzend personeel bij. het bijzonder onderwijs naging, zou er ook wel ëii misschien meer aan te merken zijn. De heer Visser: Volkomen juist. De Voorzitter zegt, dat hij tot zijn spijt de in- lerrumptie van den heer Veremuien niet heeft ge hoord. Thans blijkt hem, dat die volstrekt niet te pas kwam. De heer Landeweert dringt sterk aan op een nieuw onderzoek door hel college van B. en W. Hij veronderstelt, dat het schoolbestuur thans wel met voldoende geldige stemmen zal zijn aangeko men er^ blijkt dit na het onderzoek, dan'zal de Raad unaniem de gevraagde medewerking 'verlee- nen. Daarom is juist het onderzoek gewenscht. De heer Sluiters stelt voor het punt nan te hou den. De heer Homburg zegt wel voor een onderzoek té zijn, al is hij er principieel tegen, indien dit niet gepaard gaat met beïnvloeding, waardoor handteekeningen zouden worden teruggenomen. De wethouder van Onderwijs zegt, dat dit geen nieuw verzoek is; naar hij meent, is dit voor de derde maal ingekomen. Een onderzoek, thans nog naar de juistheid der handteekeningen acht hij niet meer noodig. De nieuwe aanvraag is als een zuivere formaliteit te beschouwen en daarom heeft hij de vrijheid genomen het voorstel te doen de medewerking te verleenen. De heer Vermeulen: Het onderzoek krijgt den vorm van een moderne inquisitie. Men heeft slechts te onderzoeken of de handteekeningen echt zijn. Of ze bij het zetten er van gemeend hebben, hetgeen bedoeld werd, valt buiten het onderzoek. Het voorstel-Roelse een nader onderzoek naar de handteekeningen in te stellen wordt verworpen met 12 tegen 9 stemmen. Het voorstel van B. en W. ora de gevraagde medewerking tot stichting van.de school te Vel seroord te verleenen, wordt daarop aangenomen met de'stemmen der soc.-dem. fractie tegen, De heer Visser: Wij badder* besloten voor de aanvrage te stemmen, indien hel onderzoek van B. en W. bevredigend was geweest. Nu men dit onderzoek heeft afgestemd, zal onze fractie tegen het voorstel stemmen. Verschillende punten der agenda worden op voorstel van B. en W. aangehouden. Het voorstel van B. en W. om het college te machtigen om na bekomen goedkeuring van Ged„ Staten en den Minister van Arbeid den bouw van 83 woningen te Velseroord en Wijkeroog op te. dragen aan de firma Gebrs. Van Rijswijk te Haar lem en den bouw van 99 woningen te Velseroord, Santpoort en Jan Gijzenvaart op te dragen aan M. Fo.kkens te Groningen, volgens de daarvoor opgemaakte bestekken en onder voorbehoud,, dat de kosten per woning, alles inbegrepen, niet meer zullen bedragen dan f 2400.wordt aangenomen. Bij de vragenstelling komt de heer Roelse nog eens terug op de overplaatsing naar school A van onderwijzend personeel. De Voorzitter zegt toe, dat d« wethouder van Onderwijs den heer Roelse nader zal inlichten over dit geval. De heeren Maas, Langendijk en ten Broeke hebben een voorstel ingediend om aan het straatgedeelte, waaraan thans de naam- van Frans Naerebout is gegeven, een anderen naam te geven. Dit verzoek wordt naar B. en W. verwezen voor advies. Waarop de openbare zitting wordt gesloten. Ad Interum, VOETBAL. Het programma voor Zondag. Hoewel op het moment, dat we deze regels schrijven, de weerberichten op naderende dooi v/ijzen, gelooven we niet, dat er Zondag druk ge voetbald zal worden. We zullen ons dan ook ont houden van uitvoerige beschouwingen en willen volstaan met de volgende voorspellingen: V.O.C.Stromvogels gelijk.; V.S.V.Kennemers gelijk. Stormvogels IIW. F. C. II Stormvogels. In de Sport lazen we het volgende aardige gedicht: „The singing Dutchman''.* Een Hollander bokste in 't land van de sport, en hei pleit was al spoedig voldongen; hij sloeg er een bokser en sloeg een record, want hij heeft eerst gebokst, toen gezongen. Wij loven den Arnhemmer Liet ln dit lied; wij loven dén man, en misprijzen hem niet, want Liet liet een lied 0(5 dé longen! De Arnhemmer heeft een exempel gesteld, dat de voetballers na moeten volgen: klinkt straks een gezongen finale op 't veld, wie verlaat dan 't terrein nog verbolgen? Zoo worde hier spoedig geen eendracht verstoord, zoo worde hier spoedig geen wanklank gehoord, of die wordt door den koorzang verzwolgen! Een bariton-back en een bas-middenvoor zullen zijde aan zijde zich scharen, en aan het geluid van een kanthalf-tenor den klank van; hun stem-orgaan paren. De scheidsrechter geeft op z'n fluit-instrument de toonhoogte aan, want die heeft een talent voor kapel-dirigenten-gebaren! Als Stormvogels wint, oogsten Blinkhof c.s. applaus bij 't publiek van IJmuiden; zij hebben straks echter verdubbeld succes, als na afloop hun stemmetjes luiden. Dan klinkt er de vrome en plechtige galm der roerende wijs, den driestemmigen psalm m „O, laat nu de klokke maar luiden!" Heeft Sparta gewonnen op 't Spangensche veld, dan is het publiek in z'n sas, ah! En als zich dan 't team in postuur heeft gesteld, verdubbelt de geestdrift der massa. Want ruig is de klank van Van Swieterens bas, en liefelijk is het bel canto van Cas Als hel zilvergeklanlc van een Cassa! Voorzeker, hier wordt een verheugend verschiet voor de sport en haar aanjhang ontsloten; dies loven wij Arnhems orakel, Joop Liet, aan wiens brein die idee is ontsproten. sproten, eigt een wolk:! Doch boven dit lichte verschiet dreigt als dit doorgaat, krijgt spoedig „het voetballersvoli- op z'n zang, naar het heet, nog meer noten! KUMGRA NOSALIS. In Londen heeft de Armenische bokst1 Joop Liet ha het verslaan van den Engelschmi Prestage het publiek op een lied onthaald. (Krantenbericht).

IJmuider Courant | 1926 | | pagina 6