ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN i Watersnood P-UROL 30' No. 22 Woensdag 10 Januari f19I6 lie Jaargang IJMUIDER COURANT De aMraging en verantwoording der gelden zal plaats hebben op Zaterdag aanstaande des n.m. ten 9 ure in het Gebouw voor Chr. Belangen. Aldaar zullen] ook gaarne nog gelden worden in ontvangst genomen. Het Comité. OFFICIEEL. HINDERWET. Burgemeester en wethouders der gemeente Vel sen, brengen ter openbare kennis dat Ier gemeen tesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijla gen van de firma Mulder en Rijke, timmerlieden te IJmuiden, om vergunning tot het uitbreiden van haar werkplaats in het perceel kadastraal bekend gemeente Velsen, Afd. IJmuiden, Sectie L, No. 845, plaatselijk bekend wijk C, Industriestraat no. 24. Op Vrijdag, den 29 Januari 1926, des voormid dags te elf uren, zal ten Gemeentehuize gelegen heid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. j Velsen, 15 Januari 1926. Burgemeester en wethouders der gemeente Vel sen, brengen ter openbare kennis dat ter gemeen tesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijla gen van J. H. Elzinga en H. Visser te Leeuwarden om verlenging van den proeftijd, voor welken hen vergunning is verleend tot het oprichten van een vischmeelfabriek, waarin o.m, gebezigd zullen worden een stoommachine van 15 P.K. en een stoomketel in het perceel kadastraal bekend ge meente Velsen, Afd. IJmuiden, Sectie L, No. 1809, plaatselijk bekend, wijk C, Industriestraat no. 23. Op Zaterdag, den 30 Januari 1926, des voormid dags te elf uren, zal ten Gemeentehuize gelegen heid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Velsen, den 16 Januari 1926. Burgemeester en wethouders voornoemd, de secretaris, de burgemeester, J. KOSTELIJK. RIJKENS. Raadsbesluit. Burgemeester en wethouders van Velsen bren gen ter openbare kennis het volgende raadsbesluit: No. 12. De raad der gemeente Velsen; Gezien de aanvrage dd. 17 November i925 van het bestuur der „Vereeniging voor Christelijk Volksonderwijs te Velseroord, gemeente Velsen", om de benoodigde gelden uit de gemeentekas te verstrekken voor de stichting van een bijzondere lagere school aldaar; Mede gezien het prae-advies van burgemeester en wethouders, opgenomen in gemeenteblad no. 223 van 1925; Overwegende, dat de aanvraag met de daarbij behoorende stukken aan de wettelijke eischen vol doet; BESLUIT: le. de gevraagde medewerking te verleenen; 2e. het gebouw der voormalige nijverheids- avondschool voor ambachtslieden te Velseroord, nadat dit voor het geven van lager onderwijs ge schikt zal zijn gemaakt, ingevolge het bepaalde in artikel 80, 2e lid der Lager onderwijswet 1920, overeenkomstig den dertienden titel van het derde boek van het Burgerlijk Wetboek aan het bestuur der „Vereeniging voor Christelijk Volksonderwijs te Velseroord, gemeente Velsen" in bruikleen te geven; 3e. er aan te herinneren, dat binnen dertig vrije dagen, te rekenen van den dag, waarop dit besluit openbaar is gemaakt, ieder ingezetene en het schoolbestuur daarvan bij Gedeputeerde Sta ten in beroep kan komen. Gedaan ter openbare vergadering van den 15 Januari 1926. Velsen, 16 Januari 1926. Burgemeester en wethouders van Velsen, de secretaris, de burgemeester, J. KOSTELIJK. RIJKENS. RAADSOVERZICHT. „Zalig zijn de vreetzamen". We hebben een zeer belangrijke ontdekking gedaan, die we zonder patent aan onzen gemeen teraad in het algemeen en aan B. en W. in het bijzonder ter ernstige bestudeering aanbieden. Wij hebben n.l. ontdekt, dat de felste tegenstanders, in den raad en daar buiten, de verwoedste par tijvijanden, die zich niet ontzien elkander de grofste verwijten te doen op zekeren tijd van den dag en op zekere plaats (in een fatsoenlijke be- teekenis hoorf) alle veeten en geschillen willen vergeten en als broeders van één stam, zeer vredelievend, zeer tevreden, zeer ontvanke lijk; wat zeggen we, zelfs zeer vrolijk tot uitge laten: iVaïL'.plsizier met elkander omgaan. De plaats is Velsèrheek en de uren zijn van 6 tot nou la ten we zeggen tot de laatste kruimels in figuur lijken en letterlijken zin zijn „verhandeld". Daar om stellen we in alle bescheidenheid voor de raadszittingen in het vervolg te doen houden in Hotel Velserbeek en de agenda als volgt af te handelen, nadat de Voorzitter de bijeenkomst, wegens versterking van rechts met een belang rijke oud-ondemocratische partij met een stich telijk woord zal hebben geopend. Punt 1. Ingekomen stukken: Huitres Impériales, De'Voorzitter zegt, dat ze'dit jaar wat klein zijn uitgevallen, doch dat hij daarover bij Gedep. Staten van Zeeland een klacht heeft ingediend op gevaar af dat hij ze anders rechtstreeks zal betrekken van de N.V. Diepzeevisscherij de „Knikker" Een der raadsleden: „Ze binnen anders fain, haur", doch aangezien hij juist een stuk schelp in den mond heeft gekregen, slikt hij dit in gelijk met zijn belangrijke rede, die voor de pers verlo ren gaat. Punt 2. Mededeelingen. De Voorzitter zegt, dat hij nog maar eens de „Caviar d'Astrachan" op het me pardon op de agenda heeft gezet, omdat met de aanstaande weeldebelasting, dit artikel te zwaar belast zal worden." Een der raadsleden vraagt of 't geen verstan dige politiek zou zijn, van dit artikel een flinke voorraad in te slaan en te bewaren bij „Frigo" Een ander raadslid: „Daar bii, lk teugen. Niet tegen het inslaan, want dat artikel is goed, maar aan het voorstel om het te bewaren bij Frigo, daar ken ik me stem niet an geven. Denk maar eens terug aan de laatste „Soles", die waren niet overeenkomstig de gedane voorstellen. Punt 3. Selection d'Hors d'oeuvre. De Voorzitter zegt, dat dit punt wel geen be zwaren zal opleveren, aangezien het aan alle partijen geeft, waar ze voorkeur voor heeft. 1 Punt 4. Potage Crème a la Budget. De Voorzitter zegt, dat dit artikel wel wat heet is opgediend, doch dat de raadsleden, daar rustig hun aandacht aan kunnen schenken. On derwijl zal gelegenheid gegeven worden aan der heer van der Hummes voor een interpellatie. De heer van der Hummes zegt, dat hetgeen hij aan de orde wil stellen, niet zoozeer een inter pellatie is, dan wel een intermezzo. Hij vraagt den Voorzitter of deze reeds de „caric* de vin" bij dit punt geraadpleegd heeft. Enkele „titotelers" stellen voor deze interpel latie niet toe te staan, wegens conscientieuse bezwaren. De Voorzitter zegt dal die gemakkelijk zijn te ondervangen (Hij wenkt den bode en geeft hem opdracht op enkele artikelen het woerd „Pom- mard" te overplakken met „Aqua distellata". Punt 5. „Tron^on de Homard a la Esdeeap* Een raadslid: Meneer de Voorzitter, ik vind dat dit artikel, wegens de couleur, In hoofdzaak ter competentie van onze fractie moest zijn. Een ander raadslid: Meneer de Voorzitter, dat zal niet gaan. Onze fractie wenscht dit artikel mede onder haar bijzondere aandacht te nemen. De Voorzitter: Ik st?l voor dit artikel naar B. en W. te rtnvoyeeren ter afdoening. De raadsleden stemmen pruttelend toe. Punt 6, Mignonette de Chevreuil a la Velser beek. Een raadslid. Meneer de Voorzitter, het zij mij vergund, hierbij nog eens op te merken hoe ver standig wij hebben gedaan, met den aankoop van Velserbeek. Zonder dat toch zouden we nimmer dit délicate punt ter tafel hebben kunnen bren gen. Instemming van den ganschen raad. Een ander raadslid: Waat ik hierbij De Voorzitter: Wacht u toch je beurt af en eet eerst je mond leeg. Punt 7. „Pieds de Céleris a la Watervliet, Enkele raadsleden trekken bedenkelijke ge zichten. Wordt zonder animo ter griffie gedepo neerd. Punt 8. „Poularde de Jan Gijsenvaart. Enkele leden meenen, dat dit artikel in geen goeden reuk staat. Zij vragen of zulks ook in ver band kan staan met de onvoldoende demping van het vaarwater „Het Stinkertje". Punt 9. „Compote mêlé a la Beeenwee. Een der raadsleden stelt voor dit en de overige punten der agenda aan te houden. Hij wil dit motiveeren op de volgende gronden. Thuis wacht hem nog een soepee de pain de seigle a la margarine en als hij daar zijn „kuchie" niet lust zou hij de volgende zitting moeder de vrouw moeten meenemen. De Voorzitter wil dit voorstel in stemming brengen; het wordt met op één na algemeene stemmen aangenomen. De heer van der Hummes raapt zijn laatste overblijfselen van het vorige artikel bijeen, die hij zorgvuldig in een gemeeri- tehlad wikkelt en na gezorgd te hebben, dat de andere leden zich niet door zijn Pommard zullen laten inspireeren, verwijdert hij zich, van ver moeienis zich bedienende van alle rugleuningen zijner medeleden. Punt 10. Bombe Glacée aux Violets. De Voorzitter, Wellicht zal dit voorstel de heeren wat koud op de maag vallen. Wie daar om meent, dat het niet voldoende is toe par don voorbereid, dan wil ik hem gaarne het woord :rleenen (Tot den bode. „Neem jij nu die restan ten Ranja-Pommard" weg en geef ons een lekker glaas pardon kopje van die, nou ja, je weet wel van die lichte schuimende thee a la Veuve Cliqot). Niemand het woord; stemming. Dan is ook dit artikel goedgekeurd. Punt 11. „Petits Fours". De Voorzitter: Kan de raad goedvinden, dat dit artikel nog wordt opgenomen. De direbteur van O.W. heeft een gunstig advies uitgebracht. Wordt goedgekeurd. Punt 12. „Panier de Fruits". Een raadslid: Meneer de Voorzitter! Als ik 't goed begrepen heb, dan is dit een artikel, dat buiten de competentie van den raad gaat. Ik zou willen voorstellen, dit artikel te doen cyclostili- seeren en aan het bestuur van „De Vrouwenclub" te zenden ter beoordeeling. Een ander raadslid: „Niks hoor, geen vrouwen kritiek op de meest intieme aangelegenheden van den raad. Ik stel voor het artikel nog heden bij de raadsleden te laten rondgaan. Wordt met hoofdknikken op één na aangenomen. Punt 13. Sluiting met dessert. Er wordt heftig aan de deur geklopt. De sub assistent tweede bode komt lijkbleek binnen. De Voorzitter vraagt wat er gebeurd is en bevend deelt hij mede, dat één der verslaggevers te gul- sig heeft gegeten en zich heeft verslikt in een „broodje met kaas". Enkele raadsleden: „Dat heb je van die prole ten; zoo gauw ze wat te verslaan hebben stikken ze d'r in. De Voorzitter zegt tegen den sub-assistent tweede bode, dat dit geen punt van de agenda is, dus dat er niet over gediscusieerd mag worden. Hij stelt voor deze belangrijke zitting, waarin de leden zonder onderscheid zich geheel hebben op geofferd in het belang der gemeente én zeker allen een voldaan gevoel zullen hebben, op de gebruike lijke wijze te sluiten, door gezamenlijk te zingen met het oog op de a.s. begrooting: „Houd er den moed maar in". Den wethouder van Financiën verzocht hij niet zoo valsch te zingen of an ders zijn mond maar te houden. Vanwege de lange debatten en cfe veelvuldige discussies heffen de leden met ietwat omslaande longen het hartverheffend lied aan. Op deze wijze wordt het gemeentebelang met vereende krachten gediend tot heil van de bur gerij en tot tevredenheid van Den Raadsoverzichter. PLAATSELIJS NIEUWS. IJMUIDEN. Hervormde Evangelisatie-Vereeniging. De onlangs opgerichte Hervormde Evange- lisatievereeniging zal heden Woensdag haar eer ste samenkomst met het publiek organiseeren. Deze samenkomst zal plaats vinden in het kerk gebouw der Ned. Herv. Gemeente. Als spreker zal optreden Ds. G. B. Westenburg, uit Beverwijk, erwljl ook muziek en zang ien gehoore gebracht '.uilen worden. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem, heeft naar de N. Hl. Ct, meldt, benoemd tot directeur van het Meisjespratonaat en tot Geestelijk Advi seur van den R.K, Vrouwenbond, den Weleerw. heer Pastoor A. Koopman. Afscheid Ds. Joh. Jansen. Een geweldige menschenmassa had zich Zon dagavond opgemaakt naar de Gereformeerde kerk aan de Wilhelminakade, zoodat deze kerk, dii vêel meer zitplaatsen biedt dan eenige kerk of zaal in den omtrek, ze niet allen kon bevatten en velen moesten terugkeeren. Het was om de afscheidsprediking te hooren van Ds. Joh. Jansen, die na 3 jaar en 4 maanden de kerk alhier gediend te hebben naar Wierden (Ov.) vertrok. Tusschen de kerkgangers merkten wij op de heer K. H. Tusenius, wethouder van onderwijs, als vertegenwoordiger van B. en W., Ds. F. Kramer van Beverwijk, als vertegenwoordiger der chassis Haarlem en tevens namens de Geref. Kerk te Beverwijk, Ds. J. D. Boerkoel uit Velsen en afge vaardigde der kerkeraden van Velsen en van Velseroord. De prediker had als tekst voor dezen avond ge kozen Collossenzen 1 23a, waarin Paulus de ge meente vermaant te blijven in het vaste, weige- fundeerde geloof, gelijk zij het van de apostelen geleerd heeft. Na zijn meening verklaard te heb ben, dat ook een afscheidsprediking niet een sub jectief, persoonlijk woord moet zijn, zonder een objectieve evangelieprediking, behandelde hij zijn tekst, In een magistraal gebouwde rede wees hij de gemeente op de noodzakelijkheid van de vereischten voor en de drangreden tot de vol harding in het geloof. Aan het einde sprak hij eenige woorden van af scheid tot den kerkeraad, in het bijzonder tot den heer van Popta, die hem meermalen in zijn ambts werk vervangen had. Vervolgens tot de afgevaardigden en de commis sie van beheer. Tenslotte tot zijn catechesanten en tot bestuur en personeel der Groen van Prin- stererscbool. Namens de classis en de genabuurde kerken sprak Ds. Kramer een woord van afscheid en dank, voor hetgeen Ds. Jansen voor de kerken in de omgeving is geweest. Namens den kerkeraad sprak de heer van Pop ta, waarbij hij de hoop uitsprak, dat Ds. Jansen in zijn nieuwe gemeente, tijd en gelegenheid zal vinden voor zijn studiewerk, waardoor hij van zoo groote beteekenis is voor al de Gereformeer de Kerken in Nederland en daar buiten. Na het einde der godsdienstoefening was er ir het gebouw Irene gelegenheid om met een hand druk en enkele woorden afscheid te nemen van den predikant en zijn gezin, waarvan zeer velen gebruik maakten. Winter lezinge n, Vrijdag a.s. zal de heer Dr. A. H. de Hartog, van Amsterdam, in het Gebouw voor Chr. Be langen een lezing houden over het onderwerp „Teekenen des Tijds". Men zie hiervoor de ad vertentie in dit blad. Een koud bad. Zeker J. B. had de vorige week op een avond, om 11 uur, een bekende aan boord ge bracht van een der trawlers aan de Trawlerkade. Nadat hij zijn tochtgenoot verlaten had, gleed hij zelf over de gladde straat uit en kwam in de vis- schershaven terecht. Gelukkig zag de haven knecht M. v. D. het ongeluk gebeuren. Hij snelde met een reddinghaak toe en na zeer veel moeite smaakte deze het genoegen den drenkeling uit dat ■kottde bad op het droge te brengen. Liefdadigheids-Concert Chr. Gem. Koor „Looft den Heer". Naar we vernemen heeft het Chr. Geui. Zangkoor „Looft den Heer" het voornemen opge vat Donderdag 4 Februari a.s. in het Thalia- Gebouw een concert te geven ten bate van het watersnood-comité. Het is te hopen dat deze vereeniging, die steeds tracht zoo mogelijk ande ren te helpen, hiermede zal slagen, door op deze wijze iets voor de vreeselijk getroffen bevolking van de overstroomde provinciën bijeen te brengen, terwijl ze den liefhebbers waarlijk kunstgenot verschaft. Welwillende medewerking zullen verleenen Mevr, Glazener-Couvee, viool en Mevr. Fischmun- Emmering, piano. De entrée-prijs is zeer laag gesteld, zoodat naar wij hopen velen van het ge- bodene door het Zangkoor „Looft den Heerge bruik zullen maken. Onderhoudswerken Visschershaven. Vrijdag werd te Haarlem door den hoofd ingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat a besteed: het onderhoud der werken van de Visschershaven te IJmuiden, gedurende de jaren 1926 en 1927, volgens bestek No. 59, dienst 1926 1927, raming f 27.500 per jaar. Ingeschreven werd voor: Jan van der Plas, IJmuiden, voor f 26.315 per jaar; W. Aafjes Tz„ Assendelft, voor f 25.960; Dirk Stada, IJmuiden, voor f 25.800; J. Lindhout en J. de Waard, IJmui den, voor f 24,900; D. van der Plas, te IJmuiden, voor f 24.900; Firma P. Heere Zonen, IJmuiden, voor f 24.475; P. Wijker en P. van Duyn, Egmond aan Zee en IJmuiden, voor f 24.463. Zoodat het laagst is ingeschreven door: P. Wijker :n P. van Duin, respectievelijk wonende te Eg- mond aan Zee en IJmuiden, voor f 24.463 per jaar. Posterijen. Op grond van het onderzoek naar de afwik keling van het telefoonverkeer, hetwelk laatste lijk werd ingesteld, zal het aantal interlocale te lefoonverbindingen van het Rijks telefoonkan toor alhier met 4 worden uitgebreid - De directeur van het post- en telegraafkan toor alhier brengt in herinnering, dat houders van draadlooze ontvanginrichtingen verplicht zijn hiervan aangifte te doen door middel van formu lieren, welke kosteloos ten postkantore verkrijg baar zijn. WATER. Eerstdaags komen aan uw woning, Om een klein'e of groote gift, Menschen, die voor geen belooning Op zich nemen „menschenplicht". Eerstdaags komen zij u vragen: Lenigt toch die menschenwee, Geeft wat veel, zoo gij wat veel hebt. Of geeft weinig, maar doe mêe. Wij, die aan het water wonen Weten goed wat water is. Water dat ons hier doet leven, Brengt daarginds benauwenis. Wij, die aan de zeekust wonen, Kennen toch het bruut geweld Van de grijze watermassa, Die hun welvaart nedervelt. Duim na duim steeg ginds het water, 'n Sluipmoordenaar gelijk. Vreet als een kanker aan hun welvaart Vernietigd' huis, èn vee èn dijk. Eerstdaags komen ze aan uw woning Om een kleine of groote gift. Sluit toch, als zij komen vragen, Uwe deur voor hen niet dicht. JUNGBACKER. Zanglnst. Gesprongen Winterhanden Jeukende Wintervoeten Ruwe. Schrale Huid 384 Dinsdagavond heeft het Neutraal Velser-Man- nenkoor „Zanglust" gevestigd le IJmuiden, direc teur de heer H. Pielage te Haarlem, zijn eerste openbare uitvoering gegeven in het gebouw voor Christelijke Belangen. Welwillend werd medewerking verleend door Mevr. Fischman, vleugel, en zou medewerking verleend worden door het solo-mannenkwartet „Ons Genoegen" alhier, bekroond met 4en prijs, 2e Afd. wedstrijd '25 te Haarlem, welk kwartet echter door familie-omstandigheden van een der leden verhinderd was. We weten dus niet of we daar spijt over moeten gevoelen. De secretaris van Zanglust heeft behoefte ge voeld in een voorwoord den volke kond te doen, dat hij het initiatief heeft genomen tot oprichting dezer vereeniging tot heil van den mannenzang in 't algemeen, doch voor de gemeente Velsen in 't bijzonder en voorts tot grooter bloei en groei van de jeugdige vereeniging. Wij, die eenigszins van naderbij bekend zijn met de afscheiding van IJmuiden's Mannenkoor, die de oprichting van deze mannenzang'/ereeni- ging tot gevolg heeft gehad, hebben er destijds reeds op gewezen, dat wij die afscheiding in hoo- ge mate betreurden. Ondanks de minder gunstige weersomstandig heden was de opkomst zeer bevredigend en on der de inderdaad bekwame en deskundige leiding van den heer Pielage heeft dit mannenkoor recht van bestaan getoond, ondanks zijn korten levens duur. Dat het tot een zoo goede uitvoering is gekomen is zeker niet het minst te danken aan de vooroefening onder den heer Gonlag, want op het programma vonden wij nog een aantal liede ren welke door een deel der koorleden meer dan eenmaal op IJmuiden's Mannenkoor waren ge zongen. Terecht werd door den directeur het Beati-Mor- tui opnieuw begonnen wegens te laag inzetten, wat niet verhinderde, dat het koot aan het einde het geval met Mijn Hof van Ph. Loots, dat i wel beter hebben gehoord. De Ruïne werd beter gezongen, doch werd hier en daar het gemis van enkele hooge zuivere te noren gevoeld. Het klankvolume bleek groot genoeg voor dit mannenkoor; bassen klonken goed, doch de mid denstemmen kunnen nog wel eenige polijsting veelen, te meer daar de tenoren, die zich een be scheiden rol hadden toegedacht, daardoor in klankverhouding ten opzichte der middenstem men in eenigszins verzwakte positie kwamen. Hun zingen was echter goed. Dit zijn kleine on volkomenheden, die langzamerhand wel verbe teren zullen. Toch zou het voor de hoogstaande reputatie van den heer Pielage o.i. wellicht niet ongewenscht geweest zijn indien deze uitvoering nog eenigen tijd was uitgesteld geworden en gc- trucht was op een of andere wijze de partij der eerste tenoren te versterken waardoor de uil voering zeker aan hoogere verwachtingen had kunnen voldoeu. Mevr. Fischman speelde verdienstelijk de Ron do Pastorale van Dussek en zeer goed de Hoch- zeitstag auf Froldhagen van Grieg. Mevr. Wagenmaker, mezzosopraan uit Haarlem trad op inplaats van het mannenkwartet en kwam er na eenige plankenvrees goed in. Zij scheen wat aan verkoudheid te lijden; moest zich daar door wat beheerschen, wat ze kranig deed, waar door, wat ze zong, tenminste zuiver klonk. Ons dunkt, dat de secretaris van Zanglust tevreden zal zijn; het publiek was gul met handgeklap en, als nu de directeur ook tevreden is, waarom zouden wij het dan ook niet zijn. J. VELSEROORD. Bazar „Knust na Arbeid". - De bazar ten bate der Harmonievereeniging „Kunst na Arbeid", zal plaats vinden in begin April in het gebouw Flora. Voor hen, die nog met het een of ander willen meewerken, diene dat het adres der commissie is: J. Dries, Rijksweg 103; A. van Deyck, Willebrordstraat 4; F. Koudijs, Zan dersstraat 37, W. Balledeux, Tuindersstraat 41. VELSEN De heer G. Blom, die onlangs zijn 30-jarige jubileum aan de Papierfabriek vierde, heeft van den buitenploég-arbeiders een zilveren horloge met inscriptie gekregen met een ketting. Zaterdag 23 Januari as. zal de heer Jaburg uit Amsterdam een aanvang maken met de ex ploitatie der Bioscoopzaal „Bloemoord". Lezing over Oos-Indië. Vele herinneren zich het geweldige plan, door den petroleumkoning den heer Sir Henry Deter- ding, aan een feestmaaltijd te Amsterdam ontwor pen, om jaarlijks een aantal studeerende jonge lieden naar Indië le zenden, daar te laten reizen en rondzien, opdat het Nederlandsche volk straks liefde door bekendheid zal krijgen voor het schoo- Insulinde. Voor dat doel, om het te bekostigen, werd een vereeniging „J. Pz. Coen" opgericht, die het vori ge jaar voor het eerst aan dat voornemen gevolg kon geven. Tot de leerlingen van middelbare scho len, die daarvoor uitgekozen werden, behoorde onze plaatsgenoot de beer Duykinck Sander. De tocht werd volbracht en de heer D. S. vatte het doel der vereeniging zoo in het oog, dat hij dezer dagen voor de Velser H. B. S.-Vereeniging, een lezing over de reis gehouden heeft, waardoor ook anderen het door hem genotene konden nabeleven. Natuurlijk gaf hij eerst een uiteenzetting van het ontstaan en doel der vereeniging, om daarna de reis te beschrijven. Men kon aan hem zien de blijd schap, die er heerschte in het gezelschap, toen men eindelijk tropisch Nederland te Sabang be trad. Hij beschreef hoe men overal prettig ontvangen werd en de reizigers de tabaks-, koffie- en thee cultuur konden aanschouwen. Hij besprak het leven op de Deli-hoogvlakte met het prachtige Toba-meer, de behandeling der koelies en de huizenbouw. Men had daar juist een Indisch jaarfeest meegemaakt en zag dus de Pas- sar Gambier (Indische dansen). Dan vertelde de spr. van den tocht naar den krater Papan-Dajan, om verder naar Krawang te gaan, waar het gouvernement prachtige irrigatie- werken voor de rijstcultuur heeft doen aanleggen. Op Java werd men vooral getroffen door de groote drukte te Soerabaja, voor een groot deel met auto's. Op Borneo bezichtigde men de haven Poëloe Laout en Balak Pappan, waar de Bataaf- sche Petroleum Maatschappij hare reusachtige be drijven heeft. Al deze plaatsen en streken wer den nog iets beter duidelijk gemaakt door een aan tal lichtbeelden. De Velser H. B. S.-Vereeniging dankt aan den heer Duykinck Sander en verder indirect aan den heer Detering een zeer aangenamen en leerzame» avond. Arbeidsbemiddeling Velsen. Als werkloos ingeschreven 16 Jan. 1926: 2 letterzetters, 14 schilders, 18 timmerlieden, 12 metselaars, 1 mach. houtbewerker, 1 stucadoor, 1 stratenmaker, 1 boormeester, 3 bankwerkers, 3 loodgieters, 2 voorslaanders, 1 plaatwerker, 1 chauffeur, 6 stokers, 2 sigarenmakers, 5 visschers, toch oog een halve toon gezakt was. Dit was ook 3 kantoorbedienden, 129 ioa arbeiders.

IJmuider Courant | 1926 | | pagina 1