stei Bouwvergunningen. Door burgemeester en wethouders van Velsen zijn de navolgende bouwvergunningen verleend: aan W. Rieuwerts, vischhandelaar te Enkhui- uu laar weer iitiiiueeiutusuiiicHiwiiii- i 1 de consistorie der Ned. -Herv. Kerk en «n tot het bouwen van een vischrookeri, aan de VELSEROORD. Evenals andere jaren, organiseert de afd. icroor.d van de Nat. Chr. .Geheel-Onthouders- lëniging, dit "jaar weer lichtbeëldensamen'kom Vrijdag a.s. Om 5 uur is. een kindersainen- komst-, des ayonds 8 uur voor het groote publiek. Daar zal levens de afdeejing van „De Schakel" meewerken, waardoor muziek en zang aanwezig zijn. VELSEN. Propaganda-feestvergadering, Zondagavond had in de. groote zaal „Bloemoord" de groote Propaganda-feestvergade- ring plaats bij gelegenheid van het 20-farig bestaan van he N. V. V. De voorz, opende de bijeenkomst en heette al len welkom namens hèt Nederl. Verbond van Vak- vercenigingen en" den Urn. Be$tüurdersbond; Hij sprak er' zijn teleurstelling over uit, dat de opkomst zoo gering was en. gaf een kort overzicht van de .geschiedenis van het verbond en wijdde een woord van dankbare herinnering aan de per sonen, die zich'zoo ingespannen hebben om de voreeniging tot stand én tot bloei te brengen. Hij v. eés er op, ..dal nog een warme strijd te wachten, is, waarvan de-eerste symptomen reeds zichtbaar zijn ^ij de transportarbeiders, de landarbeiders, en in de textielindustrie. Hij kon mededeélen, dat d> 1J.B.B. in den' laatsten tijd zeer hard gewerkt heeft en dat we waarschijnlijk daarvan binnen korten tijd de gevolgen zullen zien. en hij wekte allen op daarbij hun krachtigen steun te verleenen. Jicl N.V.V. heeft gemeend eèn goed werk te doen dcor een gedenkboek uil te geven. Het is geschre ven door dén bekenden heer J. Oudegeest en zal uit 2 deelen bestaan. Het eerste deel kost f 3.50, maar om het betalen gemakkelijk te maken, zal hel tegen f .0.25 per .week verkrijgbaar zijn. Spr, hoopt, dat vele exemplaren geplaatst zullen wor ded De uitgave heeft eenige vértragirig ondervonden, maar het zal nu toch binnenkort verschijnen. Een warm-applaus verkondigde, dat de aanwe zigen met spreker instemden. Hierna was het woord aan de muziek, viool, en piano. De tvvee jongelieden oogstten 'warm applaus.* Niei minder was het applaus na het optreden van d^n,zaqge.r Efnest Poestkofcg, die met gitaar- begeleiding de 1 "volgende liedjes zong: 1 „Zondag". 2 Herinrierirtg aan; mijn mobilisatietijd: i. „Mijn Superieur", 3 „Geestverwanten", 4 Een propa gandistisch liedje tot aanmoediging van het lezen van „Het Volk, 5 „De Karïtoormijnheeren", een spotliedje op een categorie van werkers, 6 „Het Konijntje 7. Een liedje gewijd aan dén stembus- uitslag van den vorigen zomer. Van dit laatste liedje werd het refrein rneègezorigen door zoö- velen, dat het ook hier reeds bekend moest zijn Vervolgens. .vverd. er weer- muziek ..gegeven. Als 5de punt op het programma stond Feest rede, uitgesprókèri doordén heer de' Vries van Zaandam. De heer de Vries 'wildé in HeL korte- tijdsbestek geéu lange rede K'oüden, -waarin hij: een beeld zou kunnen .geyep,,yau aIes wat in die 20 jaren- tot stand gebracht is na fnoeitevollen strijd, inaar yvjlde ,toch daarvan enkele pnnjteïi' releveeren. Als we ons eens een twintigtal jaren terugden ken, en een blik slaan op de toen heerschende toestanden, dan hebben we toch reden om ons te verheugen. Spreken we thans van een 48-urige werkweek als iets gewoons, in dien tijd moesten we de cijfers omkëerén en was' een" 84-urige werk week normaal. De toestand was zëer slecht voor de arbeiders in het, algejneen,. maar voor de fa. brieken in het bijzonder, daar. mocht men naar waarheid van slavernij spreken, "daar" moest-in in de' steenfabrieken' de vaders^ wilden ze hiet' Ont slagen worden, hunne kinderen- mee laten werken. Ook yo.pr de arbeiders in. dienst der gemeenté'h- was de toestand allerellendigst. Met minachting werd- overal óp den arbeider neergezien. Wat vóór de schoolontwi^kenng der arbeiders kinderen door libëralè' kapitalisten Werd gedaanj was in het. belangd van dezen. Door de vooruit- strevenden werd gewerkt pan de organisatie der arbeiders en daaraan is de verbetering te danken, Toen werd de leuze aangeheven" „op voor den 8-urigen arbeidsdag", en „het algemeen kiesrecht". Werden die leuzen aanvankelijk met hoon ont vangen, toen het aantal georganiseerden. .steeds aangroeide, werd dat anders en de vrees werd zoo groot, dat toegégevén werd. Om aan te toonen hoe de Katholieken over die eischen der arbeiders dachten, las spreker eenige passages voor uit een boekje, geschreven in 1-907 door den heer Raaimajcers S. J. onder hopge goedkeuring'van den heer Aalberse. Hierin Werd doodeenvoudig dé acht-urige ar beidsdag bespot; En toen later aan den éisch voldaan moest worden, werd het blaadje, omge keerd en werd het voorgesteld of zij er het eerst en het meest op hadden aangedrongen. Het was toen al riet als altijd en ook"riü 'weer, alleen, in de uitersté'noodzaak werken de Katholieken mee aan de verbetering van het lot- der minderen. Spr. wijst er nog op, dat thans een groote ver betering tot stand gekomen is in het lot van de arbeiders in de stfookartórifabriekèn in Gronin gen. In het collectieve arbeidscontract te Pekela is de 45-urige werkweek vastgelegd. Door de moderne vakvereeniging worden geen leuzen aangeheven, die onmogelijk te verwezen lijken zijn, wat geëischt wordt, kan werkelijkheid worden en dit zal gebeuren, als maar voldoeride- aan de organisatie gewerkt wotdt. Laat vari ons gezegd kunnen worden riiet aIleèn:-Zij fyebben Kun tijd gehad, maar ook de .tijd. heeft, iets aan. .hen gehad. Lalep wij vyerken aan de ontwikkeling, der arbeiders, opdat zij óok lèe'reri genieten van de schoonheid der natuur en van dé kunst. Wie zou 20 jaargeleden hebben gedacht aan kunstavon den voor. arbeiders," zooals nu reeds, gegeven wpf-- den en laten we voortgpap, o.p dien weg, wie weet wat we dan over. de' vólgende 20 jaar bereikt zul-, lep. hebben. Applaus, De voorzitter bracht den spr. dank boeiende voordracht.1 Hierna, droeg de heer Poestko.ke een, 4-tal liede ren voor: 1 ..„De man. met den groptpn neus'Y 2 ..O. Lina"! eeri stotterliedje; 3 „janus Schuif trompet"; 4 „Manüs dé souffleur". Een luid'ap plaus beWeés den zanger, daf Tfïj het publiek «•-•pakt had. De heer-Davidson,-deelde mede; dot een ajbiei- smuziekvereeniging..Voorwaarts" opgericht v.-.'-s in verzocht nu namens de commissie een v willige bijdrage voor s'tèuribij. den aankoop v instrumenten. i--' V ei volgens voerde de .A. J;.C. een ;yjerbeeldings- |.l! op- „De Gelofte" een stukje .niet een anti- oorlogstrekking'. -Tol slot sprak de voorzitter zijn dank uit voorl de medewerking, dié. de feestvierende vereenigingl bad mogen vinden en wees er in het bijzonder de Industriestraat te IJmuiden; aan A. Verwer tot hel bouwen van een schuur tje aan het Kerkpad te Santpoort; aan J. Jak te Santpoort tot het bouwen van een garage 'aan de Rijksstraatweg aldaar. aan de N.V. Exploitatie Mij. „Velseroord" le Velseroord, tol het bouwen van 44 arbeiderswo ningen en 2 winkelhuizen aan de Kortenaer- straat, de Van Spijkstraat en de Casembrootstr., aldaar; aan J. Bleelcer te Velseroord tot het bouwen van 27 woningen aan de Kortenaerdwarsstraat, de Van Spijkstraat en de Casembrootstraat, aldaar. aan P. van der Toorn te IJmuiden tot het bou wen van een rookerij met woon- en winkelhuis aan de Middenhayenstraat aldaar: aan W. Hoogendijk te IJmuiden lot het bou wen van een rookerij 'en woonhuis aan de Mid- denhavènstraat, aldaar; aan J._ Bi van Hamburg te Santpoort lot hel aken van twee dakkapellen op een perceel aan de Enschedélaan, aldaar; J. P. Dijkman te Velseroord tot het bou wen van een pakhuis aan de Stationsweg, aldaar; aan G. ten Napel te Velseroord tot het ver plaatsen van twee schuurtjes, nabij hel perceel Zeeweg 153 aldaar. Van het reeds door ons vermelde ongeval op hel ijs geeft Hl. Dbl._ de volgende lezing, ter wijl het blad voorts nog eenige andere ongevallen ermeldl: Maandagmiddag vermaakte de ongeveer 13-ja- Hge G. R., wonende in de Walravenstraat te Wij- keroog, zich op het ijs van een der slooten in Watervliet. De jongen die reeds een ongelukkig been heeft, werd plotseling door een toeval ge troffen, kwam te vallen en brak dit ongelukkige been. Door de politie is hij per brancard naar zijn woning gebracht, waar Dr. Barentsen even later de eerste hulp verleende. Eenigen tijd tevoren was de eveneens 13- jarige v. d. W.-, wonende in de Corverslaan, ook op het jjs gevallen, niet gevolg dat deze zijn lin kerarm brak. Ook Hier verleende Dr. Barentsen hulp. Maandagmorgen zou de arbeider A„ wo nende Kanaalkade te Wijheroog, zich naar zijn werk begeven. Door de gladheid viel. luj, met het gevolg dat hij eeri been brak. Iri den nacht van Vrijdag op Zaterdag, ge raakte de arbeider B., werkzaam aan de Papier- abriek, met zijn rechterhand bekneld in een cel- lulose-breekm.achine, met het gevolg dat dit li chaamsdeel ernstig werd verwond. Na aan. de, fabriek te zijn verbonden, kon B. zich echter te voet naar zijn. woning aan den Schulpweg te W-ijkeroog, hegeven. - Kenn. Hedenavond wordt in het gymnastieklokaal dér Chr. school een samenkomst georganiseerd, waarin de kunstschilder S. v. d. Schaar uit Be verwijk een lezing zal houden over Palestina. De samenkomst wordt opgeluisterd door zang en solozang. De toegang is vrij. De Gemengde Zangvereeniging „Zang Ver edelt" zal Donderdag 21 Jan. eene uitvoering ge in in Hotel „De Prins". Bij het schaatsenrijden op de ijsbaan aan den Driehuizer Kerkweg is de heer D. van Wijkeroog Zaterdag j.l. zoodanig gevallen, dat hij den lin kerpols verstuikt heeft. De, Vereeniging „Kindervreugd" wil haar plan een. clubhuis te -stichten gaarne verwezen lijkt zien en daarom heeft ze plan een bazar le houden, waarvoor zich reeds een commissie ge vormd -heeft. - Het comité van binnen- geleerden, dat prof. dr. G. A, v. d. Bergh van Eysinga bij gelegenheid van zijn vijf en twintig jarig doctoraat in de theologie zal huldigen, heeft naar Hl. Dbl. meldt, die plechtigheid op Zondag 24 Januari vastgesteld. buitenlandsche De stoomtrawler Elie Chenévière kwam binnen van een gebroken reis, wegens verlies van alle vischluig VISSCHERIJ. Burgerlijke Stand Velsen. Geboorten.: F. van DalenHoekstra,, z.; J. B. van Rijnvan Leeuwen, z.; K. C. SmitsMeijer, J. Boer—Ras, z.; J. MolenkampDuyn, z.; C. ZwanenburgMin, z.; W. Koopmanv. d. Veen, M. G. MeijerVoss, z.; M. van Schie—Koele- wijn, d.; C. A. DuijnNak, z. Overleden; Cornelis Stapel, 52 j., echtgen. van C. L. Schaap; Adriana van Vuren, 34 jaar, echtgen. van H. v. d. Wiele; Joha. Willa. Maria van Koot, ll/0 "maand, d. van J, v. Koot en R. Leyenaar; Reinoutje Bont,- 41 j., echtgen. van F. M. Hellendoorn,. voor zijn SANTPOORT. De afd SantpoortBioemendaal ;van de Ne- derL Ver, tot Afschaffing van Alcoh. Dranken heeft tegen Zaterdag a.s. in de Ned. Herv. Kerk een propagarida- en kunstavond georganiseerd. Het propaganda-woord zal worden gesproken xloor- Ds. W. Banning uit Sneek. Het kunstzinnig gedeelte js toevertrouwd aan den organist der Ned. Herv, Kerk, den heer H. C. v. Heyst Dzn. Een slotwoprd zal worden gesproken döor Prol. Dr. G. A. v. d Bergh v Eysinga. De 2de winterlezing der afd. Santpoort van Vrijz. Hervormden wordt morgenavond in. de Nèd. Herv. Kerk gehouden. Alsdan zal Ds. J. B. Th. Hugenholtz uit Amsterdam spreken over: „Christendom en Oorlog". De «preker zal zijn rede verduidelijken door lichtbeelden. ^In éen'; gehouden bestuursvergadering der gymnastiekvereniging werden de functies als volgt verdeeld: De heer C. Pels voorzitter; de heer D. W. Volmer, secretaris; de heer H. W. Ouwerkerk, penningmeester; de dames Bremer- kamp en K'oopen, commissarissen. Voor het handels-diploma Schoonschrijven slaagde Zaterdag j.l. onze plaatsgenoot de heer H; J; der Haas. Zondagavond zou in= „Zomerlust" een liefda digheidsvoorstelling gegeven worden door een tconeelvereeniging en een mandolineclub ten bate van de slachtoffers der watersnood. Hoewel de nóodige reclame reeds gemaakt was, kon de voorstelling niet doorgaan, aangezien de burge meester geen toestemming daartoe verleende. Dit laatste waarschijnlijk, omdat den daarop volgen den dag de straatcollecte zou wprden gehouden. Een en aridér is nu uitgesteld tot Zondag 24 Ja nuari. Wegens scherinis der openbare eerbaarheid uders op, dat ze er zeer goed aan deden, hunne 1 wérd door de gemeente-politie te Jan-Gijzenvaart kinderen in de A. J. C. te doen opnemen. 'gearresteerd W. K. DE HARINGV1SSCHER1J. In verband met den ongunstigen toestand waar in zich het bedrijf der haringvisscherij den laat sten- tijd bevindt en de gevolgen, die daaruit voortvloeien voor gemeenten, waarin dit bedrijf van beteekenis is, heeft dezer dagen in het Raad huis te 's Gravenhage een bijeenkomst plaats ge had van vertegenwoordigers der gemeentebestu ren van onze gemeente, Katwijk, Maassluis, Velsen (IJmuiden) en Vlaardingen, ten einde onder het oog le zien de vraag, in hoever van overheids wege iets zou kunnen worden gedaan len opzichte van sommige factoren, die het bedrijf ongunstig beïnvloeden. O.a. werd de wenschelijkheid geopperd, dat van Reg'eeringswege maatregelen zullen worden genomen tegen misbruiken, die den naam Hollandsche haring in hel buitenland in gevaar dreigen te brengen. Ook de tegenwoordige wijze van bevissching van de Noordzee en de nadeelen, die sommigen daarvan duchtten- voor den visch- stand, maakten een onderwerp van bespreking uit. Door den Raad voor de Scheepvaart werd een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van de aanvaring op 10 November j.l. lusschen het zeil- visschersvaartuig „Noord-Holland" VI 130 en een onbekend gebleven stoomschip en naar de klacht tegen den sghipper wegens het niet laten verrich ten van de noodige reparaties na deze aanvaring. De schipper, als getuige gehoord verklaart 10 No vember uit Vlaardingen naar zee te zijn gesleept. Toen hij omstreeks zes uur een uur in zee was, zag hij, terwijl het schip over stuurboord zeilde op l1/., mijl vooruit eeii stoomschip. Hij dacht dat deze stoomer voor hem om zou gaan en ging een kop thee drinken. Het roer gaf hij^aan een matroos, Na drie minuten was hij weer aan dek, en toen „.vtwaarde hij, dat het stoomschip stil lag. Dit schip gaf drie stooten op de stoomfluit en toen commandeerde getuige „afhouden Hij was reeds zeer dicht bij toen het stoomschip achteruit sloeg. De „Noord-Holland" draaide zoover dat de zei len oversloegen, doch een aanvaring lrad plaats. Do boegspriet brak; er was verder geen noemens waardige schade aan zijn schip. De reis werd voortgezet naar Lowestoft. De schipper oordeelde het niet noodig, daar te laten repareeren. Hij verklaarde verder, dat op de thuisreis wel is gepompt maar dat dit feitelijk niet noodig was. Er waren 3 dekdeeltjes los, waardoor eenige lakkagé ontstond. De matroos die aan het roer had gestaan werd daarna gehoord. Hij verklaarde dat de schipper hem het roer gaf toen hij reeds betrekkelijk dicht bij het stoomschip was. Hij zag dat dit schip ach teruit ging en was v.an meening dat hij gemakkelijk voor het stoomschip langs liad kunnen zeilen. De schipper gaf evenwel bevel af te houden, waar door een aanvaring Onvermijdelijk was. Dadelijk na de aanvaring was er aangedrongen om terug te keeren len einde de schade te kunnen nazien. De schipper evenwel gaf bevel door te gaan naar Lo westoft. Op de thuisreis was de lekkage zoo groot in het logies, dat de kooien moesten verhangen worden. „Dit schip", zoo verklaarde de getuige, is niets meej' dan brandhout. Op een desbetreffende vraag deelde deze gelui ge nog mede, dat de lekkage reeds bestond toen men uitvoer en wellicht: voor"èen tiende door de aanvaring. De schipper verklaarde van al deze klachten niets te weten, waaropde matroos-getuige ver zocht andere leden van de bemanning te hooren. De inspecteur meende, dal vast staat,' dat de schipper wist, dat er schade, was. Nu was zijn plicht geweest die schade te doen onderzoeken. Hij handhaafde dan ook de klacht. De Raad zal be- aadslagen en later uitspraak doen. Maandag j.l. zou de lcolenleverancier K. Moot den stoomtrawler Azalea' IJM. 18 laten la den. Hiervoor "meest hijeen 'ploeg hebben, waar van hij verzekerd was dat zij ten allen tijde ge- eed zou zijn de werkzaamheden te verrichten, die genoemde leverancier moet uitvoeren. Deze handelaar is n.l. pas kort als zoodanig begonnen en moei veel kleine partijen van een of twee ton kolen, voorloggers, verwerken. Daar dan de losse kolenwerkers daarvoor gewoonlijk niet te vinden zijn, gaf dit den doorslag, waarom hij een vaste ploeg wilde samenstelleri. Deze ploeg bestond uit losse havenarbeiders, die reeds jaren, beurtelings het werk van vischlosser en van kolenwerker doen. Het bestuur der IJmuider Federatie wilde ech ter beletten dat deze ploeg het laden der kolen verrichtte en dreigde, indien deze menschen zou den doorwerken, het den volgende morgen op tijd uitvaren der Azalea te zullen beletten. Het werk is echter zonder oponthoud doorge gaan en de trawler kon op tijd varen. Het bestuur van den Chr. Bond en van den Cen- tralen Bond verklaarden met de gedachte van het bestuur der Federatie accoord te kunnen gaan, om namelijk het kolenwerk te doen laten verrichten door kolenwerkers, indien, deze maat regel wordt getroffen over alle kolenwerkers zon der uilzondering en een vaste omlijning wordt ge maakt wat kolenwerkers zijn. Nadat we bovenstaande lezing van het bestuur Ier andere bónden ontvangen hadden, hebber, we ons gewend tot hèt bestuur der federatie, om hare verklaring. Deze luidde dat men geen uit voering aan de bedreiging van „laten liggen" had gegeven, omdat de reeder toegezegd had voor taan de federatie ter wille te zullen zijn. De zes man van de bemanning van het Britsche visschersvaartuig „Cormorant", dat op de rotsachtige kust van het eiland Islay, ten wes ten van Schotland schipbreuk heeft geleden, heb ben een vreeselijken tijd doorgemaakt. Toen de „Cormorant" op de kust liep, konden vijf leden der bemanning aan land komen, maar genoemde zes man verlieten het schip in de red dingsboot. Deze bekwam echter ernstige averij, zoodat van de riemen bijna geen gebruik kon worden gemaakt. .Eindelijk gelukte het de bemanning van het zeildoek en planken in de boot een zeil te ma ken. Maar het was hun niet mogelijk het land te bereiken, ten gevolge van den tegenwind en Het sterke getij. Pas, nadat zij drie dagen en twee nachten in bitter k.oud stormweer hadden rond gezwalkt, voerde een gunstige wind hén naar het land en konden zij Het eiland Tiree bereiken. De mannen waren in een treurigen toestand. Zij wer den van voedsel en kleeren voorzien op een boerderij en daarna aan boord genomen van het stoomschip „Cygnet" op weg naar Oban, waar zij nu in Let ziekenhuis liggen. Heden kwatn alhier aan het Engelsche stoom schip E. Rose, met een lading gezouten haring uit Lowestoft, bestemd voor de IJ. H. E. (dir. J. Gouda). Na lossing zal de E. Rose .een lading te rug innemen, van de koelhuizen Frigo. Gedurende de maand December van 1925 zijn te IJmuiden aan den rijksvischafslag aangeko men 397 stoomlreilers met f 1,006.120 besomming tegen in December van 1924 250 stoomtréilers. die f 763.112 besomden, terwijl in het volle jaar 1925 4038 stoomtreilers met f 9.450.679 besomming binnen kwamen, tegen in het vorige jaar 1924 3694 stoomtreilers met f 9.075.297 besomming Van de treilvisscherïj kwamen verder in Decem ber van 1925 binnen: 3 zeilloggers met f 1524 besomming, terwijl in December van 1924 de trcillogg'er nog niet ter vis- scherij was uitgegaan en in het jaar 1925 898 zeil loggers met 369.121 tegen in het jaar 1924 785 zeil- loggers met f 364.880 besomming; verder kwamen gedurende het jaar 1925 nog aan de markt 51 mo- iorloggers met f 29.960 besomming' tegen in 1924 114 motorloggers met i 79.504 besomming; sleep boottrawlers kwamen er slechts in 1924 aan de markt, n.l, 28, die tezamen 15.012 besomden; m^torkustvisschers kwamen er in December van hel afgeloopen jaar 76 aan de markt met f 97777 besomming tegen in December 1924 335 dier vaar tuigen met f 44.994 besomming en in het volle jaar 1925 3802 molorkuslvisschers, die 286.778 besom den tegen in het jaar 1924 4253 dier schepen, die f 301.976 besomden; 19 zeilkustvisschers met f 207 besomming tegen in December 1924 48 dier vaartuigen met f 3261 be somming en in het volle jaar 1925 458 zeilkust visschers met f 9023 besomming tegen in het jaar 1924 540 dier vaartuigen, die f 15.262 besomden; 54 open booten met f 630 besomming tegen in December van 1924 77 open booten met f 959 be somming en in het volle jaar 1925 476 open booten met f 5014 besomming tegen in het jaar 1924 394 open booten, die f 6440 besomden; Van vreemde nationaliteit kwamen in December van 1925,hier aan de markt: 30 Duïtsche stoom treilers met f 95.973 besomming tegen in Decem ber van 1924 37 Duitsche stoomtreilers met f 124.038 en 1 Engelsche stoonitreiler met f 4529 besomming en in het volle jaar 1925 4 Engelsche stoomtreilers met f 12.840 besomming, 1 Engelsche zeilkotter met f 383 besomming, 209 Duitsche stoomtreilers niet f 737.588 besomming, 2 Duitsche motortreilers, die f 1661 en 30 Deensche motor- treilers, die f 32.555 besomden; bovendien 1 Belgi sche motortreiler met f 514 besomming; tegen in het jaar 1924 3 Engelsche stoomtreilers met f 11.440 besomming, 3 Engelsche zeiltreilers met f 1455 be somming, 161 Duitsche stoomtreilers, die f 505.984, Duitsche motortreiler, die f 493 en 22 Deensche motortreilers, die f 29.743 besomden. Van. de beugvisscherij kwam in December van 1925 binnen 1 zeiibeuger met f 442 besomming te gen in December van 1924 5 zeilbeugers met f 4093 besomming en in het volle jaar 1925 155 to.ombeugers met f 260.436 en 13 zeilbeugers niet f 7908 besomming legen in hel jaar 1924 187 sloombeug'ers, die f 404.348 besomden en 131 zeil beugers met f 123.961 besomming. Van de haring visscherij kwamen in December van 1925. hier binnen: 5 stoomloggers met f 22.535 besomming tegen in December van 1924 5 stoom loggers, die f 10.267 besomden en in hel volle jaar 1925 21 stoomloggers met f 146.936 besomming en het jaar 1924 37 stoomloggers met f 161.290 be somming; 7 motorloggers met f 5203 besomming tegen in December 1924 4 motorloggers inel f 16.290 be- sonnliing en in hel jaar 1925 28 motorloggers, clïe f 96.198 besomden tegen in het jaar 1924 24 dier vaartuigen met l' 119,062 besomming; 22 zeilloggers met f 40.670 besomming legen in December van 1924 6 zeilloggers met 1 28.649 be somming en in het jaar 1925 130 zeilloggers, die f 501.864 besomden tegen in het jaar 1924 167 dier schepen met 1 777,904 besomming; 10 Engelsche haringdrift.ei's met32,035 besom ming tegen iri December van 1924 15 dier schepen met f 57.483 besomming en in het jaar 1925 268 Tegen Slapelootheld Overspanning, Gejaagdheid, Prikkelbaar— Za heid en Examenvrees, gebruikt men met heF"'" beste resultaat de Zenuwstillende en Zenuw..Do' sterkende Mijnhardt'a Zenuw tabletten yêl Glazen buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogistennder SCHEEPVAART. M )Ot l jvalle Het Eng. s.s. Theano, van Belfast, kwam aan R- f de Hoogovens alhier om ijzer te Iaden. ke w Het Eng. s.s. Frederik Larssen kwam hierW binnen om te bunkeren bij de Scheepvaart- eng in Steenkolen maatschappij. Deze maakte daarvooi gebruik van de laadinrichting aan de HoogovensV In de week van 11 tot 18 Januari 1926 ziji?keur te IJmuiden door de Noordzeesluizen geschut: uieems zee 54 stoomschepen, 3 zeelichters en 2 zeilsche pen en naar zee 59 stoomschepen en 2 zeelichters ian Het Noorsche s,s. Tho^, bestemd voor Ara|?js sterdam, nam dezen morgen, alvorens op le stoo-^g^ men, eerst een lading ijzer in aan de hoogovens. De scheepvaartweg door het kanaal wordl steeds opengehouden door de ijsbrekers." Niette.' min heeft b.v. de. Amsterdamsche Ballast Maat schappij hel varen met sleepen zand moeten sta.^^ ken, omdat er le veel drijfijs tusscheri de bakker; vï raakte. - d> De Raad voor de Scheepvaart heeft uit spraak gedaan betreffende de stranding van hel motorzeilschip Nellie, De Raad is van oordeel, dat de oorzaak van di ramp is gelegen in een daad van den schipper' hierin bestaande, dat hij, toen het .wegens det mist niet geraden was de Scheren in te varen ir' slede van ter plaatse, waar hij toen was, ter N.W. van Landsort, le ankeren, waartoè alle ge legenheid bestond, weder naar- buiten is gegaat en de laatste paar uur, nog wel over stiiurboord heeft gezeild. Wat het laatste betreft was het ir' ieder geval beter geweest, indien de schipper over bakboord was blijven liggen, daar hij dan de vol- Ie zee was ingegaan en alle. ondiepten had ver meden. De schipper trachtte zich te verontschul. digen door de bewering, dat hij op order van der loods had gehandeld. Wat hiervan zij, dit kat hem niet baten, daar de schipper de verantwoor delijke persoon blijft en zeker kan het hem hiér niet baten, nu goede zeemanschap gebood dat met voor anker ging. De Raad straft den schipper ter zalee voormek met een berisping. Ve- De uitspraak van den Raad betreffende hefrué vergaan van het zeilvisschersvaartuig Clara M.A 29 luidt: mm Op grond van het gehouden onderzoek neemt de Raad aan, dat de Clara M.A. 29 met man en muii is vergaan. Uit de mededeelingen van de opva renden van de Miltónstar 'valt af te leiden, dat hel schip de Clara waarschijnlijk overvaren heeft. IJmuiden. Het stoomschip Randwijk arriveer- de 17 dezer van Spezia te Melilla, om voor IJmui den te laden. De motorboot Luossa vertrok t4 dezer Narvik naar IJmuiden. De Fransche stoomschepen Daphné en As tree worden deze week van Caen aan de Hoog ovens verwacht, Het Ned. stoomschip IJSelmonde^ met een la- ding ijzer van hier, laatst van Cardiff naar Bostoi (V.S.) passeerde 17 dezer Horta (op de Azoren) IJmuiden. Aangekomen 15 Jan.: Edenside, st1 Lowestoft, haring, Haringhaven; Dirk Jacobus stoomvrachtlog'ger, Fécamp, ledige vaten, Vi: schershaveri; Dirk Job, zeilvrachtlogger, Yar mouth, haring, id.; 16 Jan.: St. Tudwal, st., Lowe stoft, haring, id.FrederikLarsen, st., als bijleg- sloomdrifters met f 672,439 besomming tegea in het ger, om te bunkeren: ÏS Jan.: Theano, st.. Bel jaar 1924 434 dier vaartuigen met f 1.145.984 be fast, óm ijzer te laden, Hoogovens; A. Wicander, st., Rouaan, om ijzer le laden, Hoogovens. somming. De in consignatie aangevoerde vischzendingen hebben in December van 1925 opgebracht i 34.986 tegen in December van 1924 f 43.388 terwiil de op brengst dier zendingen in het jaar 1925 bedroeg f 213.693 tegen in het jaar 1924 f 270.762. De opbrengst van de in de maand December van het jaar 1925- aangevóerde visch bedr..f 1.250.107, tegen in December van 1924 f 1.101.067. terwiil de totaal opbrengst van alle in het jaar 1925 aange- Velsen. Aangekomen 17 Jan,:. Start, st., Mal- voerde visch bedroeg f 12.835.600 tegen in het jaar niö, cellulose, Papierfabriek; 19 Jan.; Heimdal, st,,' 1924 f 13.410.807. Koningsbergen, papierhout, icf. Vertrokken 16 Jan.: Edenside, st., Huil, ledig St. l'udwal, st., Christiansand, na- gebunkerd U drik Larsen, st,, Christiansand, na gebunkerd te hebben; 19 Jan.: Theano, st., Amsterdam, ijzer en stukgoed; A. Wicander,"st., id., id. In de haringhaven kwam aan het Eng. s.s. .EUenzide" mei 2110 tonnen gezouten haring uit Grimsby, met cellulose. ..owestoft, Tn de visschershaven de vrachtlogger f .Dirk Job", IJM. 314, met 803 tonnen haring uit Yarmouth. - Vrijdagnacht kwam nog binnen het Eng, s.s. St, Tudwal" met haring uil Lowestoft. Alles; bestemd voor de IJ. H. I., (dir. Job Gouda). Vertrokken 14 Jan.: The Marchioness, st.,, UIT HET POLITIERAPPORT. IJMUIDEN.. De zes vermiste leden van de bemanning van den treiler „Cormorant" zijn opgepikt, nadat :ij 60 uur hadden rondgedreven in een klein mootje. Zij zijn naar het ziekenhuis te Oban Schotland) getransporteerd. Zondag kwamen hier de eerste beugers in dit ïeizoen aan. Er waren er 4, die tengevolge van de rooge vischprijzen nog vrij goede besommingen naakten. De hoeveelheid der aangevoerde visch doet oi? overigens ook voor dit jaar de toekomst van het beugbedrijf, eens de trots der Nederland- sche visscherij, zeer donker inzien. De vischprijzen zijn in de laatste dagen vrij loog. Dat is maar gelukkig voor deze plaats, want IJmuider trawler, die dezer dagen in Engeland ■narktte, maakte ook daar een goede besomming. Maandagochtend liep een werkman langs den kant voor de vischhal, toen plotseling de grond 'onder hem wegzakte en hij in de diepte zonk. iet bleek dat een waterleidingbuis gesprongen was, waardoor een vrij groot gat in den grond was 'gespoeld. Toen de dag aanbrak, kwamen al spoe dig de rijkswerklieden om het euvel te verhelpen. Aan boord van den stoomtrawler Urania<, K.W. 44, had dezen morgen, bij het openen van een bus carbid een ontploffing plaats. Het was een geluk dat de exploisie aan dek plaats vond, waardoor de gevolgen niet erger waren. Thans kreeg de machinist J. B. slechts het carbid in het gezicht, waarvoor hij echter op last van Dr, van Haselen aan den wal moet blijven. Door de politie is aangehouden zekere J.J.S.,jg wiens aanhouding was verzocht door den brigade commandant der marechaussee te Höensbroek.'J® wegens oplichting én verduistering, aldaar ge-JC pleegd. De man is naar Hoensbroek overgebrachLya Voorts wérd aangehouden W.; K., wegens zedenmisdrijf, n.l. het plegen van niet nader te noemen handelingen met een minderjarig jonge-— tje. K. is naar Haarlem overgebracht en ter be schikking van de justitie gestteld. Door de.politie \yerd in arrest gesteld P. W., die door de havenpolitie was aangehóüdèn, daar' deze bij hemëen dekzeil in beslag- Had .genomen,0' dat afkomstig was van diefstal ten nadeele vanllB zekere N. te Zantvoort. -Ook W. werd naar Haarrjjj lem overgebracht. W - Door P. de R„ timmerman te Katwijk, werd aangifte gedaan dat zijn rijwiel, terwijl hij dit aan; de Trawlerkade had neergezet, bij zijn terugkomst; verdwenen was. Een slagersjongen had zijn fiets eveneens aanri de'Trawlerkade neergezet en toen hij terugkwam, O was zijn belastingplaatje verdwenen. Door de po-^ itie wordt een onderzoek ingesteld. Maandagmorgen heeft een vrachtauto uit. Bunschoten in de Bloemstraat een paal der elec' trische geleiding omver geréden. Het personeel O van het Prov. Electrisch Bedrijf was spoedig plaatse, om de draden weg;te nemen,. Door de politie werd een onderzoek ingesteld, velseroord' Op verzoek van de politie te Beverwijk ia, door de politie alhier aangehouden L. F. H., we gens huisvredebreuk en zware mishandeling. De man is aaar Beverwijk overgebracht,

IJmuider Courant | 1926 | | pagina 2