ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN Watersnood No. 23 Saterdag S3 Januari 1926 lie Jaargang Yerschfjnt Woensdags Zaterdags Geschikt voor alle - Bouwdoeleinden - Steenfabriek fl. Butzer, Hoogoven* IJmuiden. 1JMUIDER COURANT Abonnementsprijs: i 1.per 3 maanden, franco per poat f 1.35. Abonnemen ten worden aangenomen aan het bureau en bij de Agenten. Advertentiën 2 maal achtereenvolgend opgegeven op het gewone tarief, worden kosteloos nog een derde keer opgenomen in het eerstvolgend Woensdagnummer. Advertentiën voor de Adreslijst 6 plaatsingen van dezelfde tekst (ouveran- derd) f 4.-—, 13 plaatsingen (dus 3 maanden achtereen) f 8. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG tot 9 uur v.m. en VRIJDAGS tot 4 uur n.m, Tot plaatsen van advertentiën van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd hst Advsrtentie-bureau P. F. C. Roslae, IJmolden. Uitgave van de N.V. UITGEVERS-MIJ. „IJMUIDEN" Adres voor Redactla «q Admielfttratle N.V, DRUKKERIJ SINJEWEL WILLEMSPLEIN 11 TELEFOON 153 IJMUIDEN Ingezonden mededeelingen 40 ets, per regel Advertenties van 1 tot en met 5 regels f 1.iedere regel meer 20 ets. Compact gezette adverten ties van 1 t, en m. 5 regels f 1,25, iedere regel meer 25 cis. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings-advertenties uil de gemeente, uitsluitend bij vooruitbetaling, van 1 tot en met 5 regels 1 0.75, iedere regel meer 15 ets. Bij niet contante betaling worden de gewone prijzen berekend. Advertenties „adres bureau van dit blad" 10 ets. extra; voor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets. in rekening gebracht. Bovenstaande regelprijzen worden met 5 cent verhoogd voor advertenties van bui t c n de gemeente Velsen. De afdiaging en verantwoording der gelden zal plaats hebben op Zaterdag aanstaande des n.m. ten 9 ure in het Gebouw voor Chr. Belangen. Aldaar zullen ook gaarne nog gelden worden in ontvangst genomen. Het Comité. OFFICIEEL. DIENSTPLICHT. De burgemeester van Velsen roept den dienst plichtige Everhardus Daams, lichting 1912, 2e Reg. Veld-Art. op, om op Zaterdag 30 Jan. 1926, 9 uur v.m. ten Bureele van den Indeelings-Com- mandant te Haarlem te verschijnen, om ingevolge art. 41, vierde lid der Dienstplichtwet een nader onderzoek te ondergaan. Inentingen tegen diphtheric. De kostelooze inentingen tegen diphtherie zul len plaats hebben (nadere wijzigingen voorbe houden): op Dinsdag 26 Januari a.s. des voormiddag: van 9 tot 12 uur in de R.K. scholen te Velseroord; op Dinsdag 26 Januari a.s. des namiddags van 1.30—3.30 uur in de R.K. school lè Driehuis; op Woensdag 27 Januari a.s. des. voormiddags van 9—12 uur in de R.K. scholen te IJmuiden; op Donderdag 28 Januari a.s. des voormiddags van 9—12 uur in de R.K. scholen te Wijkeroog; op Donderdag 28 Januari a.s, des namiddags van 1.303.30 uur in de School v. Christelijk Volksonderwijs en in de Maria Cornelia Fröbel school te Wijkeroog; op Vrijdag 29 Januari a.s. des voormiddags van 911 uur in de Christelijke School te Velseroord en in de Bijzondere Bewaarschool te Velsen; op Vrijdag 29 Januari a.s. des namiddags van 1.302.30 uur in de Bewaarschool „Spaarnberg" te Santpoort. De Gemeentelijke Geneeskundige, L. S. LIMBORGH MEIJER. VAN DEN WACHTTOREN. Conservatisme en radikalisme. - Men heeft deze twee machten wel eens hij de rem en den stoom vergele den. Geen van heiden kan gemist wor gden; beiden hebben een nuttige taak te avervullen. Maar de rem kan vastraken Ven alle vooruitgang keeren en de span kracht van den stoom kan te groot worden en de ketel daardoor springen. We merken echter in het leven der vol keren op, dat beide machten elkander afwisselen. Perioden van conservatis- •limen duren gewoonlijk langer dan van radikalisme. De menschheid schijnt tripan nature conservatief te zijn. In En- dgeland dragen de Lords nog pruiken en aiin Nederland maakt men de autohus- tijjen naar het leelijke model der oude 1 postwagens. Voor de wet wordt de igrrouw hij het huwelijk tot een onmon dige gemaakt en in een toestand van ^froote afhankelijkheid van den man igjebracht; -die verhouding is in de eeu- üeiven geworteld en men laat haar zoo. Gewoonlijk volgit op een oorlog een n~fijd van spanning en onrust, van ver- angen naar hernieuwing en verande- w{fing. Zoo was het ook na '18. We be loeren slechts het vrouwenkiesrecht en 'ie arbeidswet te noemen. Maar het moest ook nu spoedig wij- 1 jten voor het conservatisme. Buitenge- kejroon snel ging dat in Engeland. De e^abour-regeering leed een zware nader- 0Jtag; de verkiezingen brachten een ge- veldige conservatieve overmacht. J De uitslag van den stembusstrijd in ?r»ns land was ook geen overwinning eu|an het radikalisme, al werd de macht mjan het conservatisme een weinig jjpruggedrongen. Het conservatisme kan ./el eens een lange periode voor zich J jehben. Men leeft in West-Europa on- )lg^r <*en 8clir^t van Rusland. Overal meent men het Russische vuur te zien; het schroeit en smeult hier en daar; men ruikt rook en brandlucht. Die zenuwachtige stemming maakt vrees achtig voor het radikalisme. Bovendien zal het laatste geld kosten. Men maakt geen hervormingen op een goedkoopje of met Neen geslot m beurs. En alle sta ten steken tot over de ooren in de schul den. Als het conservatisme op de fluit der bezuiniging blaast, dan dansen ve len naar zijn pijpen. Maar onverbiddelijk zal daarna het conservatisme weer door het radikalis me verdrongen worden. Vanaf de hoogte der wijsheid be schouwd, ziet men beide machten nut tig en noodig werk verrichten. Maar leeft men in den strijd, dan kiest men partij en tracht het conservatisme er onder te krijgen of het radikalisme op de vlucht te jagen. Op de vingers zien. Bijna iedereen heeft het noodig, dat men hem op de vingers ziet. En ook bij na niemand werkt geheel zonder toe-; zicht en boven hem geplaatst gezag. Controle en verantwoording moeten er zijn. Onze ministers hebben waarschijn lijk wel de grootste macht in den staat. Allerlei beslissingen en benoemingen hangen van hen af. Binnen de grenzen der begrooting kunnen zij ook naar vrij heid handelen met het geld. Maar toch is er een macht, die ook hun op de vin gers ziet,- Dat is de rekenkamer, die zelfs op de halfjes ziet en alle uitgaven naziet )en narekent. De rekenkamer heeft daarbij vaak te klagen over gebrek aan medewerking- dei regeering. De laatste jar- n dringt de regeering en met recht sterk op bezui niging aan, maar 't is daarbij wel e?ns: Doe naar mijn woord-en en niet naar mijn werken. De bezuinigings-commis- sie-Rink, een regeeringscommissie nog wel heeft haar ontslag genomen, om dat de ministers onvoldoende of in het geheel niet meewerkten tot noodige be zuinigingen. Ook de rekenkamer is lang niet altijd tevreden over de Excellenties. Niet minder dan 2iH$ jaar geleden maakte de rekenkamer een opmerking over een gelijktijdige bezoldiging in twee verschillende betrekkingen. De minister van oorlog, wiens departement het geval betrof, heeft nu pas op die aanmerking geantwoord. Ook al is de rekenkamer geheel in het gelijk gesteld, baat dit thans niet meer. M-en kan niet best een tractem ».i terugvorderen, dat 3h2 jaar geleden of langer zelfs is. uit betaald. Zulk een gebrek aan ernst en eerbied tegenover het werk der reken kamer komt niet te pas en vooral mi nisters moesten het waardeeren, dat deze rekenkamer er voor waakt, dat er geen cent onnut wordt uitgegeven. Het is een hooge onderscheiding tot lid der rekenkamer benoemd te wor den, maar als dit college, den indruk krijgt er voor spek en hoornen te zijn, zal ze allen lust in haar nuttig werk verliezen. Gewoonlijk maakt men niet graag aanmerkingen, vooral niet, wan neer er geen notitie van genomen wordt De winter. Door verschillende stoombootmaat schappijen is een program opgemaakt van de verschillende winterheerlijkhe- den, die men in Amerika en in Europa kan genieten. Waarschijnlijk hopen ze, dat vele Amerikanen den winter in Europa en vele Europeanen den winter in Amerika zullen willen doorbrengen. Dan wordt de winter in elk geval heer lijk voor hen. In de beschrijving der verschillende landen ontbreekt. Neder land. Frankrijk wordt aanbevalen, om dat men er in het, Zuiden den winter ontvluchten kan. Zweden om het ski- loopen, Duitsohland om een nieuw ijs paleis in Berlijn. De heerlijkheden van den kunstwinter zijn waarschijnlijk meer aan te bevelen dan hpt genot van den echten winter! De Amerikaansche stroom wordt ech ter niet naar on-s land geleid. De teleur stelling zou dan ook al te groot zijn. Onze wintervreugde bestaat uit natte voeten, anijsmelk, hoestpoeiers, drop en zakdoeken. Het ijs is sterk genoeg en het dooit; men kan de schaatsen weer opbergen. De wereld is wit en de wegen lokken tot sleden en het begint te regenen. Als de wereld weer grauw en grijs is, de weiden weer vaal en de akkers weer zwart, sneeuwt het op nieuw. Na een paar dagen slaat het weer nog eens om en be-gint een natte moesson, alles is doorweekt, men zakt op de fiets weg in de modderbrei; het lijkt wel natie stopverf, zoo blijven de banden eraan vastzuigen. De zon kijkt eens even door de wolken maar schaamt zich -en kruipt spoedig weer weg. Het is voor den naam en de eer van ons land maar goed, dat er geen plezier reizen in den winter hierheen georga niseerd worden. PLAATSELIJK NIEUWS. ConcertFischman. Indien ooit, dan hebben de wegblijvers bij dit concert ongelijk gehad, want er is heel goede, soms heel mooie muziek gemaakt. Onwillekeurig "rijzen drie vragen op: le. Houdt men werkelijk te IJmuiden niet van goede muziek of heeft me» er niets voor over; 2e> Moet voor een concert juist een hooge entreeprijs betaald worden om de weinige kunst - lievenden tot een bezoek op te wekken; 3e. Is de prijs van f 0.65 een beletsel voor be scheiden beurzen om van een mooi concert te ge nieten of vindt men in den bescheiden prijs een reden tot niet zeer groote verwachtingen. Is dit laatste het geval dan vergist men zich al zeer. Uit een en ander blijkt, dat de belangstelling voor dit concert niet groot is geweest en moge dit een teleurstelling zijn voor de executanten, wij vinden het jammer, dat niet eenige honder den meer deze gelegenheid hebben aangegrepen om tegen zeer geringe vergoeding een mooi con cert bij te wonen. De kunstzin van een der belangstellenden had de vriendelijke attentie gehad op smaakvolle en decoratieve wijze het podium zoowel op den grond als langs de leuningen en de witgekalkte muren te drapeeren met fraaie tapijten en gobelins, zoo dat het koude podium den indruk maakte van den voorhof van 'n Indisch vorst, waardoor de intimi teit, zoo noodig voor intens genieten, buitenge woon verhoogd werd. Voeg daarbij een mooi klinkende Blüthner-concertvleugel uit Koot's pianohandel door Mevr. Fischman bespeeld, van wier spel getuigd kan worden, dat goede wijn geen krans behoeft. Mej. Jo. Emmerïng met haar zeer hooge en zeer zuivere sopraan en de heer Max Rodriquez die zich als een talentvol en be, zielend cellospeler openbaarde, dan mag het geen wonder heeten, dat bij een vertolking van dit drietal artisten van o.m. Cesar Franck's „Panis Angelicus" met boeiende aandacht werd geluis terd en zóó vertolkt inderdaad iets niet alle- daagsch ten gehoore gebracht werd. Wij willen niet in een bespreking van elk num mer van het program treden, doch willen behalve het bovengenoemde bijzonderlijk vermelden, de door Mevr. Fischman gespeelde Romance van Tschaikowski en de meesleepende „Aufforderung "zum Tanz" van Weber, waarbij iedere dansmelo die kernachtig naar voren kwam De sublieme be geleiding van den cello in een Menuet van Va- lencin en een Mazurka van Popper, welke door .den nog jeugdigen cellist met groote virtuositeit maatgevoel en technisch heel goed werden ge speeld; de Aria uit de Opera Rinaldo Van Han del tintelend en vooral in het hooge register mooi gezongen door Mej, Emmering, die mede met haar viertal Hollandsche liedjes een stormachtig applaus verwierf, hetwelk medegold Mevr. Fisch man, die haar met zuiver begrepen gevoel bege leidde, zijn eenige momenten uit dezen kunst vollen avond. De Variations symphoniques voor cello en piano heeft ons minder bekoord. Cello en piano waren hier vrij vreemd van elkaar en het gejaagde tem po van den cello was oorzaak dat de piano te haastig moest mede gaan voor 'n zuivere harmo nie. Ook de Phantasie C-moll heeft ons niet be koord in die mate als wij verwacht hadden van muziek van Mozart, doch dit is misschien een persoonlijken indruk, die aan het vele goede en schoone geen afbreuk heeft kunnen doen. Het geringe bezoek is zeker niet bemoedigend voor dit kunstenaarstrio, doch mochten zij den moed tot een reprise hebben, dan kunnen wij met groote vrijmoedigheid ieder, die van goede mu ziek houdt, aanraden de concerten van Mevr. Fischman te bezoeken. Zij zelve is een te be kwaam pianiste, dan dat zij zich met mindere krachten zou willen verbinden. Wij roepen hen tenminste een hartelijk gemeend „tot weerziens" toe. De dames mochten fraaie bloemen in ontvangst nemen en behalve, dat na de Menuet en de Ma zurka en de Aufforderung zum Tanz het applaus zóó lang aanhield, dat de executanten tot een toegift als het ware gedwongen werden, mogen ook de medewerkenden niet tevredenheid op dit concert terugzien. J, „Hallelujah''. De Chr. Gem. Zangvereeniging „Hallelujah" geeft Dinsdag 16 Febr. een Kunstavond in het Gebouw voor Chr. Belangen, alhier, met mede werking van het Dubbel Gemengd Kwartet .Harmonie" te Amsterdam. Watersnood. Naar wij vernemen is van de kolenwerkers-ver- van de Oceaan Visscherij Maatschappij „De Hoop geleidt", bij het Watersnood-Comité alhier een bedrag ingekomen van f 10. IJ. D. C. „Excelsior". Deze vereeniging, naast de damclub „IJmui den", de tweede in de plaats, heeft reeds Woens dag j.l, haar derde ronde voor de competitie ge speeld. De uitslag der drie gespeelde rondes luidt: Eerste Ronde. G. OldenburgW. B. Wiljauw 20 A. PostW. v. d. Steen 20 J. KramerA. Rietdijk 20 J. GlasB. v. Leeuwen 20 N. ZwaanA. v, d. Velde 20 Tweede Ronde. W. B. WiljauwA. v. d. Velde 0„2j B. v. LeeuwenN. Zwaan 2—0 A. RietdijkJ. Glas 2—0 W. v. d, SteenJ. Kramer 20 G. OldenburgA. Post 20 Derde Ronde. A. Post—W. B. Wiljauw 2—0 J. KramerG. Oldenburg 02 J, GlasW. v. d. Steen uitgest. N. ZwaanA. Rietdijk 20 A. v. d. VeldeB. v. Leeuwen 20 Hieruit blijkt dat Oldenburg reeds 6 punten heeft veroverd. In de tweede ronde wist hij zelfs Post, een onzer beste spelers te verslaan. Na het spelen der derde ronde, gaf de heer J. Kramer, lid der D. C. „IJmuiden", die uitgenoodigd was een simultaan-partij te spelen, verschillende spe lers een lesje. Hij wist n.l. 2 van de vier partijen te winnen, terwijl hij er één remise speelde en er één verloor. Ook hier trad de heer Oldenburg weer als overwinnaar uit hel strijdperk te voor schijn, zoodat wij van dezen speler nog veel goeds verwachten. Verder brengen wij den heer Kra mer onzen buitengewonen dank, voor hetgeen hij ons Woensdagavond j.l, heeft vertoond. Wij hopen verder nog vele partijen onderling tegen de damclub „IJmuiden" le spelen. Zij, die inlichtingen verlangen of wenschen toe te treden als lid, tot het vormen eener tweede groep, kunnen zich wenden lot het bestuur, be staande uit de heeren: B. v. Leeuwen, voorzitter, Willem-Beukelz.str. 29 alhier; A. Post, penning meester, Hadleystr. 1, alhier; A. v. d. Velde, se cretaris, Hadleystraat 7. alhier. VELSEN. Donderdagavond gaf het Gemengde Koor ,Zang Veredelt", Beschermvrouwe Mevr. H. Jans sen Cremer, directeur Leo Pielage in Hotel „De Prins" een concert. Medewerking verleende het kinderkoor „Zang Veredelt", terwijl Mej. Dora Loots te Haarlem de begeleiding was toevertrouwd. De opkomst was schitterend. Stond op het programma: Medewerking van het kinderkoor, men zou de zaak ook kunnen omkeeren, daar het 10 nummers op zich nam, tegen het Gemengd Koor 4. Het gezang der kin deren was lief, alleen klonk het ons wel eenige keeren te veel forto. De heer Pielage heeft met deze uitvoering eer behaald en de Vereeniging kan over haar con cert tevreden zijn. In het nummer „Onweer" werd de solopartij gezongen door Mej. Jo Dekker, Alt te Haarlem, terwijl in „Welkom" en Sinterklaas-Polka de da mes Loots de vierhandige begeleiding vervulden. In „Een oud sprookje" werden de soli gezon gen door Mevr, M. GimbrèreVan Delden, so praan te Haarlem. Als dank voor de zeer gewaardeerde mede werking kregen de dames bloemen en een dank betuiging van de secretaresse der Vereeniging Mej. Raat. De. kinderen kregen als douceurtje van het Bestuur een vrijkaart voor de ijsbaan. - Dinsdagavond, ongeveer half negen, kwam de winkeljuffrouw D. te Beverwijk, op weg haar haar woning te Wijkeroog tengevolge van den gladden weg met haar fiets op den Wijkerstraat- weg te vallen. Zij bleef bewusteloos liggen. In het huis van den heer Z. binnengedragen, kwam zij spoedig bij, Na eenigen tijd kon zij te voet baar weg ver. •olgen, blijkbaar zonder nadeelige gevolgen. Watersnood. De collecte's gehouden op Zondag 10 Jan. na de 3 H.H. Missen in de parochie v. d. H, Jozef alhier heeft naar de N. Hl. Ct. meldt, opgebracht f 118.04. De gehouden collecte na het Lof van Zondag 17, PRIMA Direct leverbaar in groote en kleine partijen Forsche, lichte en spijkerbere Steen OOEDE VASTHEID CONCURREERENDE PRIJZEN Vertegenwoordiger voor Kennemerland J. v. Tiggelen, Trompstraat, Velseroord. dezer heeft opgebtacht f 108.57, zoodat totaal is bijeengebracht door bovengenoemde parochie, de somma van f 226.61. In de Dinsdagavond gehouden buitengewone ledenvergadering van de afd, Velsen der Holl, Maatschappij van Landbouw, is besloten uit de kas der afd. f 200 beschikbaar te stellen voor de slachtoffers van den Watersnood. In de plaats van den heer E. Thomas die 8 jaren het penningmeesterschap van de afdeeling Velsen der Ned. Ver. van Fabrieksarbeiders heeft waargenomen, is benoemd de heer J. Stark. Hl. Dbl. De klacht legen het raadslid K. H. Tusenius. Inzake de klacht, die de Vrijz. Kiesvereeniging „Burgerplicht" te Santpoort en Jan Gijzenvaart, aangesloten bij den „Vrijheidsbond" bij het Hoofdbestuur indiende, betreffende het vóórstem- men voor de te stichten school voor Nationaal Christelijk Onderwijs te Santpoort in dei. gemeen teraad van Velseu, meldt rr.cn ons dat het Hoofdbestuur in deze aangelegenheid een Com missie van advies heeft benoemd, bestaande uit de heeren: Prof. B. D. Eerdmans te Leiden, Dr. W. W. v. d, Meulen, Wethouder van Onderwijs te Den Haag en F. A. Landsman te Bussum. Na het inkomen van het advies dezer Commis sie, zal het Hoofdbestuur waarschijnlijk nog deze maand uitspraak in deze zaak doen. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken. Handelsverdrag met Turkije. De Kamer van Koophandel deelt mede, dat het Turksche Douanetarief gewijzigd is. Voor bepaal de invoerrechten is een verhooging afgekondigd. Deze tariefverhooging wordt alleen toegepast op die landen, welke geen handelsverdrag met Tur kije hebben, waaronder ook Nederland behoort. Belanghebbenden verwijzen wij voor een en ander naar de Kamer van Koophandel, Kruisweg 70, Haarlem. Invoer van vetten ln Dultschland, De Kamer van Koophandel te Haarlem deelt mede dat een voorschrift in bewerking is, nood zakelijk voor afgifte van ambtelijke verklaringen ten behoeve van handelaren en fabrikanten, die naar Duitschland vet exporteeren, een en ander naar aanleiding van een te dien opzichte door de Duitsche Regeering getroffen maatregel. Belanghebbenden verzoeken wij zich te wenden tot de Kamer van Koophandel, Kruisweg 70, Haarlem. WITTE KRUIS. Iedere Woensdagmiddag van half drie tot drie uur stelt de Vereeniging het Witte Kruis, in de Chr. Nat. School te Velseroord moede/s gratis in de gelegenheid om bun zuigelingen, welke aan voedingsstoornissen lijden, te laten onderzoeken door den Consulent, Dr. Hanneman, Voor kraamverzorging, welke ook door boven genoemde Vereeniging wordt uitgeoefend, wende men zich tot het bestuurslid der Vereeniging, Mevrouw Dijkstra, Trompstraat 77 te Velseroord. Tarief naar draagkracht f 5f 15.

IJmuider Courant | 1926 | | pagina 1