ij V. V. STÓBXVOGELS IJ. F. C. TREKVOGELS. V. H. V. OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. Uitslagen j.l. Zont&g gespeelde wedstrijden: D. F. C.-STORMVOGELS 1 2—7 STORMVOGELS II—AJAX III 5—2 Overige wedstrijden gingen niet door. liet programma voor a.s. Zondag is-: STORMVOGELS I—SPARTA te 2 uur. ALCM. VICTR1X II—STORMVOGELS II te 2 E. H. S. II—STORMVOGELS III T. H. B. III—STORMVOGELS IV Training. In de maand Februari begint Woensdags, Vrijdags en Zaterdags te 10 uur. te 10 uur. de training telkens om half drie. Verzoek aan de leden. Met bestuur verzoekt met het oog op de te verwachten drukte, den leden a.s. Zondag zoo veel mogelijk van de open tribunes gebruik te willen maken. werden alle wedstrijden dan. Zaterdag 23 gelast. Voor Zaterdag 30 Jan. zijn vastgesteld.' KENNEMERLAND I—IJ. F. C. 2.30 uur. ULYSSES II—IJ. F. C. II 2.30 uur. Verder deelt hel bestuur mede dat de Vereeni- gingsiicCam V, J. O. S. door de N. V. B. veranderd is in IJmutder Footbal Club (TJ.F.C,). Voor vertrek aanstaanden Zaterdag nog nader overeen te komen. Waarschijnlijk gezamenlijk in een autobus vanaf de brug om half twee. Wedstrijden voor Zaterdag 30 Januari. TREKVOGELS I—ULYSSES I 2.30 uur. G. S. C. II-TREKVOGELS II 2.30 uur. De leden worden verzocht Donderdagavond 7.30. uur de gelden der entree-bewijzen aan den secretaris af te dragen, en de eventueel resteeren- de kaarten in te. leveren. Vrijdagavond worden nog kaarten aan de deur verkocht. HET V.S.V.-ELFTAL. Naar wij vernemen, zal C. Zandstra binnenkort de V. S. V.-gelederen weer komen versterken V. S. V. I—PURMERSTEIN 3—0. Hoewel V. S. V. met 'eenige invallers was, mocht het haar toch gelukken Purmerstein beide punten te ontfutselen, waardoor zij zich dit sei zoen zoo goed als verzekerd heeft van bet be houd van hel derde-klass'eschap. Dit wil nu niet zeggen, dat er niet meer gewonnen behoeft te worden! Nu moet er getracht worden om althans de derde plaats te bezetten aan 't eind van de competitie. Waar -V. S. V. nog een flink program ma moet afwerken o.a. tweemaal tegen Kenne- zners, H. R. C. thuis, Zaanlandia uit en Purmer stein uit, bestaat de kans nog. Deze resteerende wedstrijden zal de oudspeler C. Zandstra het V. S. V.-elftal weder kpmen versterken. DE WEDSTRIJD. Purmerstein, dat 3 invallers heeft, wint den toss en verkiest voor den wind en zon te spelen. V. S. V. stelt zich op als volgt: v. d. Wint v. d. Pieterman Wey Vink Kaldenbach üemmers Bakker, Glas, Zwanenburg, Bruidschaar, Smaling. Direct oefent V, S, V/een zwaren.druk op het P.-doel, doch door slecht schieten gaan mooie kansen verloren. Slechts enkelë keeren brengt P. het leder bij v. d. Wint, die gemakkelijk weg werken kan. Aanden anderen kant maken Glas en Bakker het de P.-acn'erhoede door hun goede combinatie zeer lastig. Jammer, dat Smaling in cleze periode te weinig.werk kreeg, want deze deed zijn werk uitstekend. De P.-achlerhoede weet haar werk niet zonder „zonden" te verrichten, wat een penalty ten ge volge heeft. Deze, door Zwanenburg genomen, springt van de lat het veld weer in, waarna de bal voorloopig wordt weggewerkt. Maar dit is slechts uitstel, want Bruidschaar stelt Zwanen burg even later in de gelegenheid om V. met een tam schot de leiding te geven (0—1). P. eenigs- zins ontnuchterd, onderneemt nog eenige aanval len, welke door het ontbreken van den juislen' doorzetter op niets uitlöopen," Na de thee speelt Glas rechtsbuiten en Bakker rechtsbinnen. Módiè voorzetten van Glas worden niet benut. Bakker eh Zwanenburg vervallen weer in hun fout, om te veel alleen te doen. Dit gaat zoo ren kwartier lang. Dan komt er weer een op leving en Bruidschaar zórgt voor no. 2. Intus- schen weet de P._midvoor door te ver opdringen van de V.-achterhoede een paar maal door te bre ken, maar het schot ontbreekt. Smaling geeft voorzet op voorzet en loopt geregeld mooi hierop in, doch moet hierin meer steun hebben. Bakker zorgt voor nummer drie '34>). Deze stand blijft zoo, tot Scheidsrechter Cleef inrukken blaast. als de verdediger van roode onderwijzers.... (Protesten bij de sociaaLdemocraten. Hamer van den Voorzitter. Doek!) Had men mij nog eenige oogenblikken aan het woord gelaten, dan zou het zwaaien niet dien rooden lap niet zoo'n ontstellende uitwerking heb ben gehad. Althans, mij schijnt het toe, dat de heeren, die zelf zoo gaarne critïseeren, toch ook wel critiek mogen verdragen. Toen dus de kans, om door te gaan voor mij finaal was afgesneden, kwamen de heer R. en ik overeen, dat ik .in het openbaar mijn toelichting ten einde zou brengen. Daartoe ben ik zoo vrij, mij nu persoonlijk tot den heer Roelse te wenden. Geachte heer Roelse, In den raad werd mij belet verder te gaan, dan U reeds bekend is. Thans ga ik door met dat, wat ik ongeveer tegen U had willen zeggen, be ginnende met den zin waarin ik moest eindigen: „Maar, waar de heer Roelse zich opwerpt, als de verdediger van roode onderwijzers, die, door ooruit te leven op de bestaande wettelijke rege lingen, mede oorzaak geworden 'zijn van deze wethouders-crisis, kon ik zijn houding niet anders kwalifiseeren dan „partijdig". De heer Roelse weet, als goed ontwikkeld en beschaafd man, dat ook in een sociaal-democra tische samenleving eigen dunkelijke handelingen strijdig met wet en regel niet kunnen wor den geduld. Onderwijzers maken daarop geen uitzondering. U moet daarom goed begrijpen, dat, al kan ik het billijken dat door een onderwijzer wel eens dien zin gezondigd wordt, ik niet kan goed keuren, dat door enkelen systematisch het gezag wordt verloochend. In verschillende particuliere gesprekken, waarin wij feiten bespraken, kreeg ik een indruk van U, dal U dat wel deed. Altijd was U dan een beter verdediger van dergelijke oppo santen, dan van neutraal openbaar onderwijs. Ik leg nadruk op „neutraal", omdat, mij uit uw partij kiezen voor bepaalde onneutrale princi pes dan zoo duidelijk bleek, „dat neutraal onder wijs een stervende utopie is". Geen jota wil ik afdingen op Uw vermeend recht, om met Uw c.s. te handelen zooals gij doet. Maar, doe het dan consequent. Sticht eigen scholen, waarin gij uw gedachten volkomen kunt uitleven. Want als gij door blijft gaan zooals nu, zal geen enkel sociaal-democratisch wethouder van onderwijs zijn plicht, ten opzichte van an dersdenkende voorstanders van openbaar onder wijs, mogen noch kunnen doen. Heb ik ongelijk? Aan U dan het bewijs- van het tegendeel. Gaarne zal ik in dat geval mijn enige lijk erkennen. Hoogachtend, B. G. SCHUITENMAKER. Velseroord, 20 Jan. 1926. bldfea voor rookers INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der redactie. Geachte Redactie! Bij de „Algem. Beschouwingen" in de raads vergadering van 12 Jan. j.l., zeide de heer Roelse in zijn critiek, op hetgeen door andere leden' over de wethouders-crisis was gezegd o.a. dit: „le dien opzichte behoeven wij geen onderzoek te vreezen". - Daarop, maalde ik de volgende interruptie: Ja, maar dan door onparLijdig'er menschen dan ï)e heer R. noemde dat een insinuatie; waarte- ge.u hij door den voorzitter beschermd wenschte le worden. Dat de heer R. dat insinueeren noemde hin- d'. ro:e mij, omdat ik den heer Roelse heel goed hart verdragen en waardeeren. Xooals bekend werd bij de Algem. Beschouwin gen van repliek algezien. Maar ondergeteekende vroeg en verkreeg het woord voor een persoon lijk feit. 'k zcide toen ongeveer dit: „ik heb niets on- riendelijks tegen den heer Roelse willen zeggen. 'I werpt zich steeds op als onderwijs-speciali- Wij begrijpen inderdaad niet, wat den heer v. Met genoegen luister ik dan dikwijls naar d. Stelt bezielt bovenstaande in te zenden. Ver- óem, omdat hij op dat gebied zekere autoriteit beeldt jé, dat ieder lid van eenige vereeniging den heelt. Maar, waar de heer Roelse zich opwerpt, verslaggever zou gaan voorschrijven waarover hij Geachte Redactie! Mag ik eenige plaatsruimte in uw veel gelezen blad? Hiervoor mijn vriendelijken dank. Met veel belangstelling maar tevens met stij gende verbazing las ik het verslag van de eerste uitvoering van het Neutraal Velser Mannenkoor „Zanglust" alhier, in uw blad van den 20 dezer. In verband met het verzoek meende ik een re- centie te lezen van een muziekverslaggever en niet van een couranten-verslaggever, zooals thans bij onze eerste uitvoering waarschijnlijk het ge val geweest is, althans die indruk is bij mij en ve len gewekt. Een muziekverslaggever za! zich immers in hoofdzaak bepalen tot het bespreken en zoo noo- dig bekritiseeren van het gepresteerde door een koor. Volgens de onderteekening, bepaald de heer J. zich in hoofdzaak tot kritiek over de oprichting van ons koor. Schreef de heer J. nu maar de waarheid, dan zou ik daar nog in berusten, maar daar het vol zit van onwaarheden en insinuaties, meen ik voor de waardigheid van ons koor, hetwelk een goede toekomst heeft (lees verslag Haarlem's Dagblad" van 20 dezer, geschreven door een muziek-ver- slaggever) daartegen te moeten opkomen. De afscheiding van het „IJmuidens Mannen koor" waarover de heer J. spreekt, hetwelk zou hebbëh plaat? gehad, en waarbij de heer J. des tijds op heeft gewezen, is mij niet bekend. Het is mij nog onbekender, hoe de heer J. tot het schrijven van deze regelen is gekomen. Ondergeteekende is lid van het Mannenkoor Zanglust" en heeft de oprichting in alle onderdee- len medegemaakt. Vanaf de eerste dag aan, dat er plannen be raamd werden, was ik er mede op de hoogte, maar nimmer is mij iets van een afscheiding van genoemd koor door een deel der leden gebleken. Ook nimmer heb ik van de hand van den heer J. iets hierover gelezen. Wel meen ik destijds, als ik mij herinner, iets bij de oprichting van ons koor te hebben gelezen, hetwelk was onderteekend door een zekere heer van Leeuwen, doch dit was echter zoo onbelang rijk, en de toon zoo weinig zakelijk, dat er niet de minste aandacht aan geschonken is. Dat er enkele leden van ons koor voorheen lid van het IJm. Mannenkoor zijn geweést geef ik toe, doch bij de oprichting van ons koor waren deze i reeds geruimen tijd geen lid meer van het door den heer J. bedoeld koor, dus van een afsnijding was geen sprake. In tegendeel, steeds is door het bestuur, waar onder ook de secretaris, waarop de heer J. schijn baar zoo gebeten is, gewaarschuwd, bij het wer. ven van nieuwe leden, geen leden van bestaande koren af te troggelen. (Dat is prachtig. J.) Geachte redactie, dit is de werkelijkheid en niet anders. De afscheiding waarvan de heer J. schrijft is pure fantasie, of zooals ik mij ook. wel kan uit drukken, uit de lucht gegrepen. Wat de heer J. schrijft over de vooroefeningen van den heer Gonlag, wil ik dit echter opmerken, dat het voor een directeur soms zeer moeilijk is, oin leden, die wel eens onder eene andere leiding hebben gezongen, een ander interpretatie omtrent de compositie bij te brengen, dan ze voorheen ge leerd is (Hm, Hm. J.) Verder zal ik hier niet op ingaan, om niemand onaangenaam te zijn. (Maar ondertusschen J.) Alleen dit nog, en dat zal de heer J. mij toch wel moeten toegeven, dat onze directeur de heer Pielage, die toch volgens den heer J, (zie ver: van zijn hand in het nummer van 20 dezer), be kwaam en deskundig is, en een reputatie heeft, ja zelfs een hoogstaande reputatie heeft, toch wel in staat is, zonder vooroefeningen van een ander koordirigent, iels te presteeren, gezien het feit, dat bij de oprichting van ons koor, het overgroote deel der leden nog nimmer op een koor gezongen heeft. (Dat hebben we wel gehoord. J.) U beleefd dankend voor de verleende plaats ruimte, C v. d. STELT, lid van het N. V. M. „Zanglust", alhier. wel en waarover hij niet zou schrijven; in dit ge val over een kortelings opgerichte vereeniging die een eerste uitvoering geeft. Is het „voorwoord" in het programma er dan ingezet om er geen aan dacht aan te schenken. De heer v. d. Stelt ver gist zich als hij meent, dat wij op den secretaris der vereeniging „gebeten" zijn. Wij kennen dien functionaris heelemaal niet. Alleen meenden wij óók het publiek op diens groote verdiensten te moeten wijzen, in genoemd voorwoord door den secretaris zelf en over zich zelf geboekstaafd, 't Getuigt fliet van groote bescheidenheid. Soit Daar komt men gewoonlijk ook niet ver mee in de wereld. Als het niet waar is, dat de oprichting van Zanglust een gevolg is, zij het dan niet recht streeks, van een afscheiding uit IJmuiden's Man nenkoor, dan zouden wij ons zeer vergist hebben, doch ieder ander dan de heer v. d. Stelt weet beter. De heer v. d. Stelt, doet echter niet an ders dan wat hij ons verwijt n.l. over de oprich ting van Zanglust spreken, wat bewijst, dat wij een gevoeligen snaar hebben aangeraakt. Over ons verslag, over dat gedeelte der uitvoering, dat wij bijwoonden rept hij geen woord en beroept zich op het verslag van den „specialen" muziek- recesent van Haarlems Dagblad. Welnu wij hebben dat óók gelezen. ,Het is te ver- deelen in 3 beschouwingen. Naast eenige alge meenheden over de vereeniging Ie. een lofzang op de verdiensten van den heer Pielage, 2e. enkele waardeerende woorden over Mevr, Fischman en Mevr. Wageinaker en 3e „over de uitvoering". Lees nu wat daarover in Haarlem's Dagblad staat en wat wij hier woordelijk weergeven, „Als er bij deze eerste uitvoering een aanmer- „king gemaakt zou mogen worden, dan zou het „zijn over het le sterk zingen wat wel eens „schreeuwen werd (vetgedrukte van ons J.) der eerste tenoren, zooals bij het „Decït enim „spiritus", uit „Beati Mortui" van Mendelssohn en hel slot van Mosmans' „de Ruïne". Verder niets. Leg ons verslag daar naast en alle commentaar is overbodig. Met gevoeligheidjes kunnen we ons niet inlaten en het spijt ons wel, dat naar wij meenen, de IJmuider Courant ondanks haar vlucht, nog niet in de gelegenheid is voor het buitengewoon groot aantal uit- en opvoeringen, waarvoor uitnoodigingen worden ingezonden - - iarover men niets dan goeds en moois zou mo gen schrijven een staf van „specialecorres pondenten ter beschikking te stellen. Als de heer d. Stelt verder meent, dat een eerste uitvoering n een tien maanden oud koor een evenement de muziekwereld is, behalve dan misschien voor de uitvoerders zelve, slaat hij zijn vereeniging toch wel wat hoog aan. Dat de heer Pielage van mannen, die zingen kunnen, ook al zijn er muzikale analfabeten bij, een goed koor kan maken, wel dat erkennen we gaarne. Doch schreeuwen (zie Haarlems Dagblad) is geen nachtegalenzang en in eigen genoegzaam heid moet men niet meenen dat anderen het ver schil niet kunnen hooren En ten slotte. Wij be. wonderen de goede zangkunst te zeer om het niet te betreuren, dat men door versnippering krachten twee halfheden maakt, waar wellicht één mooi geheel te vormen zou zijn. Doch dan moet er bescheidenheid zijn en liefde voor „kunst". J. PLAATSELIJK NIEUWS. ÏJMUIDEN. Electrificatie spoorlijn HaarlemÏJmuiden. aanstaande. De Haarlemsche correspondent van het Alge meen Handelsblad ineldt aan zijn blad: Naar wij vernemen heeft de directie van den Ned. Spoorwegen besloten de electrificatie der lijn HaarlemÏJmuiden zeer spoedig te doen uit voeren. Zijn wij juist ingelicht, dan is de bedoe ling deze electrische spoorlijn reeds met de dienstregeling voor 1927 voor 't publiek in gebruik te stellen. De wagens zullen naar de nieuwste eischen worden vervaardigd en rufmte bieden voor passagiers derde klas, 22 idem 2e. en 13 eerste klas. Wij hebben bij den burgemeester van Velsen naar de juistheid van dit bericht geïnformeerd en vernamen dat het voornemen van den burge meester was geweest, van dit voor de gemeente Velsen belangrijke bericht het eerst in den ge meenteraad mededeeling te doen. Nu echter bleek, dat het ook buiten het raadhuis reeds bekend was geworden kon de burgemeester niet anders dan Men is thans bezig met het uitbakenen van den weg voor dubbelspoor, op het baanvak IJmuiden-Velsen, Naar we vernemen is het de be doeling dat deze baan nog voor de zomerdienst-- regeling in werking treed, gereed moet komen. Men zal dan nog intensiever exploitatie van het traject Amsterdam-IJmuiden kunnen overwegen. Het perron der halte ÏJmuidenOost, waar dan nog meer treinen zullen stoppen, zal mudden tusschen de sporen komen te liggen. Bij de verplaatsing van hel station is de.spoor baan, die oorspronkelijk tot het eindpunt tus schen den weg en het kanaal bleef, over den straatweg gevoerd. Teneinde die overgang zoo veel mogelijk loodrecht te doen zijn, werd de knik den straatweg gebracht, bij den spoorweg. Daardoor ontstond de gevaarlijke bocht, vooral voor hel later ontwikkelde snelverkeer, ter hoog- van de electrische centrale, terwijl toch de overgang gedrongen, nauw bleef. Die overgang zou echter nog meer in de knel komen bij uitbouw van den spoorweg, waarom men besloten schijnt den weg weer recht door te leg gen, van de Kanaalstraat naar den Rijksweg, en dan een breede overgang te maken, schuin over de spoorlijn, even ten Westen der bestaande over- Deze oplossing zou, daar ter plaatse, zeker een groote verbetering zijn VELSEROORD. De Harmonie-Vereeniging „Kunst na Arbeid" gaf gisteren een uitvoering voor hare kunstlieven de leden in gebouw Flora. De zaal was geheel be zet, wel een bewijs dat dit korps aan populari teit bij de Velseroorders wint. In zijn openingswoord bracht de voorzitter, de heer K. Ebbeling, na zijn welkomstgroet, drie dingen onder de aandacht. Daarvan is zeker voor het groote publiek wel het meest van belang dat nu een muziektent is aangekocht, die belangeloos door eenige leden, op de daarvoor aangewezen plaats bij school H zal worden opgebouwd. Daar zal men dan dezen zomer concerten kunnen hooren. Dan de bazar, die in begin Maart zal plaats .vinden. Zeer velen, ook groote landelijke zaken, zegden medewerking toe, zoodat het een gezellig en flink geheel belooft te worden. Eindelijk, deelneming aan een concours. Het korps besloot nu eens wat verder weg te gaan en schreef in voor het concours- te Driebergen, op den weeden Pinksterdag. Met blijdschap hoorde het korps, dat dien dag een aantal kunstlievende leden hun vereeniging naar de plaats van den strijd zullen vergezellen. Om dit aantal nog grooter le doen zijn, heeft een commissie uit kunstlievende leden, waarvan de heer van Deyck secretaris is, het initiatief geno men om een gezelschapsreis daarheen te organi- seeren. Spr. hoopt en verwacht dat deze zal sla gen. De eigenlijke uitvoering was, zooals men dat van Kunst na Arbeid mag verwachten. Onder lei ding van den directeur, den heer H, Amse, bleek ijverig te zijn gerepeteerd, waarvoor wel als be wijs kan gelden dat het uit 8 nummers bestaande programma voor de tweede helft geheel uit niéu we nummers op het repetoire bestond. Als men zoo blijft oefenen, twijfelen wij niet, of Kunst na Arbeid zal voor het eerst in een hoogere afdee- ling geplaatst, dezen zomer op het concours een goed figuur maken. Mits trouwe volharding. Elk uitgevoerd nummer werd met een dank baar applaus beloond door het publiek. Tusschen de nummers, buiten het programma om, zong Mej. v. Deyck eenige liederen, die ze zelf op de piano begeleidde. Deze jonge dame beloofd een gaarne geziene gast op feestavonden te Velseroord te worden. Tot slot van den avond kwam een bal, waaraan voor- de gezelligheid attracties verbonden waren, terwijl tusschen de dansen de humorist Pardon er de stemming in hield. ven te zijn. De jeugd moet daaróm gewaarschuwd te worden. ge\ In de laatste jaren valt een toename van hel k0 drankgebruik te constateeren, in de eerste plaattj,e| onder de jonge arbeiders. Spr. wijt dit ten deelt jaa aan de hoogconjunctuur van de arbeidersbewe. jje] ging in de jaren 1918 en '19. Zonder er zelf voorme gewerkt te hebben, hebben zij vruchten gepluk;sn« en weten dat niet te waardeeren. Ook onder dt vrouwen is het toegenomen, wat niet behoeft teme verwonderen, daar de vrouw uit haar huis is ge.va, rukt. Klagen helpt hiertegen niets. Het allereenvou. digste is: Buurman, begin bij je zelf. Niet prater maar doen. Het drankvraagstuk is er een met eet zedelijken ondergrond. Zoo'n vraagstuk kan al. leen worden opgelost door het persoonlijke voor. beeld. Thans wil spr. den maatschappelijken kant be-b kijken, daar het ook een vraagstuk is, dat di,? Staat raakt. Wanneer wij moeten wachten tot al. le menschen geheelonthouder zijn, dan kunner$C wij wachten tot den beroemden datum in Juni al; de kalveren op 't ijs dansen De stemming ondei, a het volk kan echter best voor geheelonthoudinj zijn, maar men neemt niet de moeite het zélf. tic" worden. Wij vragen dus het ingrijpen van de> wetgever in den vorm van Plaatselijke Keuze. De- ze willen wij echter niet zoo, dat ze zou indrui- q schen tegen de meening van het volk. Daaroiite' willen we het volk uitspraak laten doen. 1 Sta 'tra Tenslotte richt spr. nog enkele woorden tot de te jongeren en eindigt dan zijn keurig verzorgde, rede. Zooals gezegd verleende de heer H. C. v. Heys|.jco zijn muzikale medewerking. Ademloos hebben wj de zeer vele aanwezigen met ons naar zijn Qr-jq, gelspel geluisterd, 't Was machtig mooi. Schrijve! dezes schrijft dan ook zeker niet alleen namen; va zichzelf, maar namens -tientallen plaatsgenooten cb als hij den begaafden kunstenaar op deze plaat; fi-e hulde brengt. Prof. Dr. G. A. v. d, Bérgh v. Eysinga sprak eec ge slotwoord. UIT HET POLITIERAPPORT. he te: he WIJKEROOG. ons bericht volkomen bevestigen. Het bericht omtrent een gift van de kolen werkers der Oceaan Visscherij Maatschappij, voor de slachtoffers van den watersnood, eischt in zoo. verre verbetering, dat hier geen sprake was van een georganiseerde vereeniging, doch deze sym pathieke gift eenvoudig door de kolenwerkers van die maatschappij onderling was gegeven, met medewerking van den schipper van het kolen- schip „De hoop geleidt ons". Tengevolge der gladheid kregen de vorig» week, Vrijdagavond, verschillende personen klei ne ongelukken. Zoo liep de bejaarde Wed. H. in de Keizer Wilhelmstraat ea kwam te vallen. Een inderhaast ontboden geneesheer constateerde polsbreuk en nam maatregelen voor de genezing. De IJ. V. V. Trekvogels organiseert a.s. Vrij dagavond een soiree in het gebouw voor Christ. Belangen, Ze heeft daarvoor een zeer varieerend programma opgemaakt. Sociëteit „Onder Ons Naar wij vernemen zal de eerstvolgende uit voering van bovengenoemde vereeniging in de schouwburgzaal Thalia in palats van op 2 Febr. op Dinsdag 9 Februari as. gegeven worden. Opgevoerd zal worden door het Schouwtooneel De consequentie van Fatsoen", van den Itali- aanschen schrijver Piranbello. De hoofdrollen zul len vervuld worden door Mevr. Stine van der Gaag en den heer Jan Mus. Gisteren vertoefde de directeur-generaal der P., T. en T„ eenigen tijd op het postkantoor alhier, teneinde persoonlijk zich van de inrichting op de hoogte te stellen, in het bijzonder van de 'radio-installatie. SANTPOORT. Gisteravond gaf het gemengde koor „Vox Humana" voor een stampvolle zaal een concert met medewerking van Mej, Corrie Bijster (so praan), Haarlem; den heer A. F. Muysers (viool) en Mej. Henr. Kop, (piano). Deze kunstavond in den waren zin des woords slaagde uitstekend. In het Zaterdagnummer komen,we op een. en ander nader terug. De R.K. Tooneelvereeniging „De Eeuwige Strijd" te Spaarndam gaf Zondag in „Zomerlust" een uitvoering ten bate dér watersnood-slacht offers. Medewerking verleenden het Mandoline gezelschap „St. Gregorius"- van Spaarndam en Mej, Jeanne Visser (piano) van hier. Door de tooneelvereeniging werd opgevoerd „De eeuwige strijd", een spel uit het leven in 3 bedrijven door Herman van Geerdal en Stephanus van Cuyck. Direct viel op te merken, dat bij deze nog jon ge vereeniging ernstig gestudeerd is onder degelij ke leiding. Het publiek genoot dan dok ten zeer ste. Ook het blijspel „Het testament van Tom Sukkel" werd goed opgevoerd en oogstte veel applaus. Na afloop bleef men nog eenigen tijd gezellig bijeen. Gezien de opkomst zal een mooi bedrag aan het watersnood-comité kunnen worden afgedra- I gen. Zaterdag werd door de politie bekeurd de kl caféhouder A. v. d. U. wegens overtreding der C. Drankwet. de Wegens openbare dronkenschap werd Za- terdag in arrest gestéld W. H. alhier. Maandag werd de woonwagenbewoner C. C)nj. N. bekeurd wegens het venten, zonder vergun- f> ning daarvoor te hebben. Dinsdagmorgen werden twee wielrijders be. e> keurd, wegens' rijden zonder licht. b" vc Donderdag werden bekeurd A. S. uit' Haar- ge lem, wegens het maken van muziek en C. H. F. k< van E. uit Schoten, wegens het zingen'van liede.- N> ren, zonder daartoe vergunning te hebben.e> - Door de rijkspolitie werd proces-yerbaal op- gemaakt tegen den cafhouder Th., omdat hij na sluitingstijd bezoekers in zijn café had. Ook de twee bezoekers kregen een proces-verbaal. - Wegens het rijden zonder achterlicht werden bekeurd de autobestuurders P. J. T. uit Alkmaar en P. D. uit Beverwijk. et bj bi VISSCHERIJ. Zaterdagavond was door de afd. Santpoort- Bloemendaal van de Ned. Ver. tot Afschaffing van Alcoh. Dranken een propaganda- en kust- avond georganiseerd in het kerkgebouw der Ned. Herv. gemeente, daartoe welwillend afgestaan door de kerkvoogdij. De avond werd geopend door den heer G. Frankfort. Deze bracht allereerst dank aan de heeren kerkvoogden en den heer Van Heyst, die dezen avond welwillend als organist zou optreden. Het propaganda-woord werd gesproken door Ds. W. Banning uit Sneek. „Het kan" aldus spr. in de bewogen tijden, die wij sedert 1914 beleven en bij de vele vraag stukken, die ons worden voorgelegd op menigeen wel den indruk maken van wat overdrijving en van wat kleinzielige bekrompenheid, wanneer tel kens nog de aandacht wordt gevraagd voor het drankvraagstuk. Ik wil ook gaarne bekennen, dat er gewichtiger vraagstukken in de wereld zijn, als het vraagstuk van oorlog en vrede e.a. Dat neemt niet weg, dqt wij telkens weer door de er varingen eigenlijk met een zekeren weerzin ge noopt worden dingen te zeggen, die al zoo lang gezegd zijn- Allereerst wil ik iets vermelden omtrent de houding, die wij als persoon tegen het drank vraagstuk hebben in te nemen. De persoonlijke strijd is nog altijd noodig. Jaarlijks wordt in ons land bijna 400 millioen gulden aan den drank uit gegeven. Wij drankbestrijders noemen dit onver- Jandig endwaas. Het vrouwtje van Stavo ren wierp indertijd het koren in zee, maar wij doen nog dommer: Wij gooien het in de stookke- tels van de jeneverstokerijen. Voorts is het drank gebruik misdadig en schadelijk. In ons land zijn 6000 dronkaards, die geregeld door de politie in 't oog moeten worden gehouden. Uw kind kan ook eenmaal tot hen gaan behooren. Dan komt er ia uw leven een stuk leed, dat niet had behoe De rijkdom dor vischgronden b. bij IJsland. d, (siot.) f; De IJslanders zijn het echter alleen niet, die de vischgronden bevisschen. Langen tijd hebben I0 bijv. de Franschen er de beugvisscherij uitgë- °1 oefend. Nu kan de visscherij met beug en net, ge- d' dreven door zeilvaartuigen, zoogoed als onschade. lijk voor den vischstand beschouwd worden, maar de vangst met het trawlnet is volstrekt niet onschadelijk. Het trawlnet sleept in verschillen de richtingen over den zeebodem en behalve de marktwaardige, volvVaSsen visschen, Wórden ook massa's kleine visch gedood. Waren het nu al- leen maar de weinige trawlers van IJsland zelf, die de banken afvisschen, dan zou de schade noj - niet zoo groot -worden; maar honderden van En- gelsche, Duitsche en Fransche stoomtrawlers be ploegen den zeebodem met hun trawls en dal jaar op jaar. Duidelijk is het voor iedereen, dat zoo'n inten- visscherij zooveel beteekent, als de hen slachten, die de gouden eieren legt In de oorlogs jaren heeft men kunnen zien, wat de gevolgen van een te groote bevissching zijn. Duidelijk tc-rl was het merkbaar, dat de vischstand in de Noordzee door de verplichte stopzettting der vis scherij, belangrijk toenam, terwijl na den vrede een bedenkelijke vermindering van Visch gëcoa, stateerd wordt Wel zijn de territoriale wateren, ongeveer ééc uur uit de kust een verboden vischgebied, maat dat is niet voldoende. Daarom komen van ver schillende zijden aanvragen om die territoriale wateren uit te breiden; dat kan echter alleei door een internationale overeenkomst verkreget worden. Ook zijn er wetenschappëlijke onder zoekingen ingesteld om den nadeeligen invloec van het trawlnet vast te stellen en de middelee aan te geven ter. behoud van den vischstand. Dat deze aangelegenheid voor IJsland vas groot belang is, blijkt duidelijk uit de getallen der statistiek. De gezamenlijke uitvoer van IJsland in het jaar 1887 bedroeg nauwelijks 4 millioen kronen, ie 1913 al 13 millioen en in 1924 70 millioen kronen. De dorsch wordt zoowel gedroogd als ook als Labrador uitgevoerd en gaat hoofdzakelijk naat Spanje en Italië, waar die visch in hoog aanziet staat, wat te danken is aan "de uitstekende be reiding en zorgvuldige droging. De meeste- visct wordt natuurlijk gedroogd, slechts "een klein dee op kunstmatige manier, in gesloten ruimten. Eenige resultaten der laatste methode waren even goet als die der natuurlijke droging onder de gunstigste condities. De kustbewaking wordt door twee Deensche ini spectieschepen „Island Falk" en „Fylla" en eer IJslandsche kanonneerboot uitgeoefend, genaamf „Thor" en verder zijn nog motorbooten voor de zen dienst aangewezen. Onlangs zijn ook doos het „Alting" (2e Kamer) de middelen beschikbaa! gesteld voor den bouw van een nieuw inspectie1 vaartuig. Het ligt in het plan dat 'angzamerhanc IJsland de geheele bewaking voor-zijn rekenini neemt. De straffen vastgesteld voor overtredini der wet dooi* vreemde visschersschepen-, zijn^hooj het minimum is 10000 góudkrortèn boete en ver beurdverklaring v^n vischtuig en vangst. Ee: stoomer, die binnen de 3 mijl-grehs aangeiroffet wordt met vischtuig gereed tót gebruik, word zelfs beboet met 2000 kronen.; De zee geeft veel, doch. neemt ook veel, Geei jaar gaat er om of verscheidene menschenleveni zijn te betreuren. De meeste ongelukken zijn tw

IJmuider Courant | 1926 | | pagina 2