PtJiOL ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN No. 27 Zaterdag 6 Februari 1926 lie Jaargang IJ MUIDER COURANT Abonnementaprija: f 1per 3 maanden, franco per post f 1,35, Abonnemen ten worden aangenomen aan het bureau en bij de Agenten, Advertentiën 2 maal achtereenvolgend opgegeven op het gewone tarief, worden kosteloos nog een derde keer opgenomen in het eerstvolgend Woensdagnummer. Advertentiën voor de Adreslijst 6 plaatsingen van dezelfde tekst (onveran derd) f 4.13-plaatsingen (dus 3 maanden achtereen) f 8, Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG tot 9 uur v.m. en VRIJDAGS tot 4 uur n.m. Tot plaatsen van advertentiën van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentie-bureau P. F. C. Roelse, IJmuiden, Verschijnt Woensdags Zaterdags Uitgave van de N,V. UITGEVERS-MIJ. „IJMUIDEN" Adres voor RmUctt* en Administratis N.V, DRUKKERIJ SINJEWEL WILLEMSPLEIN II TELEFOON 153 IJMUIDEN Ingezonden mededeelingen 40 cti, per regel Advertenties van 1 tot en met 5 regele f 1.iedere regel meer 20 ets, Compact gezette adverten ties vau 1 t. en m. 5 tegels f 1,25, iedere regel meer 25 cis. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereeaigicgs-aclverteiilicuil de gemeente, uitsluitend bij vooruitbetaling, vau 1 tot en met 5 regels i Ü.75, iedere regel meer 15 ets, Bij niet contante betaling worden de gewone prijzen berekend. Advertenties „adres bureau van dit blad" 10 ets. extra; voor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets. in rekening gebracht, Bovenstaande regelprijzen worden snet 5 cent verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente Velsen. HINDERWET. Burgemeester en wethouders der Velsen, brengen ter openbare kennis dat ter ge meentesecretarie ter inzage ligt de verzoeken met bijlagen van: de N.V, Noordzee Exploitatie Maatschappij te IJmuiden, om vergunning tot net oprichten van een smederij en machine-hérstelplaats, waarin o.m. gebezigd zullen worden 2 electromoioren van 5 P.K. en 1 van 2x/0 P,K. voor het aandrijven van verschillende werktuigen, in het perceel kada straal bekend gemeente Velsen, aldeeling IJmui den, Sectie L No."566, plaatselijk bekend wijk C, Middenhavenstraat j M, Fokkens aannemer te IJmuiden, om vergun ning tot het plaatseai van 2 motoren van resp. 5 en 3 P.K. tot het aandrijven van een kalkmolen en een cirkelzaag, in een houten keet, op het perceel kadastraal' bekend gemeente Velsen, afdeeling IJmuiden, Sectie L No. 1179, plaatselijk bekend terrein nabij de James Wattstraaf. Op Maandag, den 15 Februari 1926, des voor middags te elf uren, zal ten Gemeentehuize gele genheid bestaan' om bezwaren tegen deze ver zoeken in te brengen en deze mondeling en schrif telijk toe te lichten. Velsen, den 1 Februari 1926, Burgemeester en Wethouders voornoemd, de secretaris, J. KOSTELIJK. de burgemeester, RIJKENS. Openbare vergadering van den gemeen teraad van Velsen, op Dinsdag 9 Febr. 1926, des nam. 7 nnr, ten gemeentehuize. AGENDA: 1. Belastingzaken, 2, Ingekomen stukken en mededeelir.gen. i 3, Verlenging van den huurtijd van hei hotel „Velserbeek", c.a. 4. Verkoop van grond te Driehuis. 5. Wijziging van de Verordening tot regeling van den gemeentelijken ontsmettingsdienst, 6. Verleenen van vergunningen tot het rioleeren en verleggen van gedeelten van beken- 7 Praeadvies öp het voorstel van de leden C, P. J. Maas" c.s. tot' intrekking van het raadsbesluit, waarbij aan een gedeelte van den Velserduinerbuurtweg den naam „Frans Naereboutstraat" werd gegeven. 8. Nader praeadvies op een verzoek van den Kerkeraad der Gereformeerde Kerk te IJmui den om gebruik te mogen maken van een lo kaal van school B_ voor het houden van een Evangelisatie-Zondagsschool. 9. Regeling omtrent de belooning, uit te keeren aan onderwijzérs, aangewezen voor het geven van vervolgonderwijs. 10. Regeling betreffende de vergoeding aan de bijzondere schoolbesturen, voor vervanging ■4. van vaste leerkrachten bij ziekte e.d. Vaststelling van een reglement voor het ver strekken van voeding en kleeding aan kinde ren, woonachtig in de gemeente Velsen, die eéne openbare of door de gemeente gesubsi dieerde bijzondere bewaarschool bezoeken. Prae-advies omtrent de door de leden J. A. Dalmeijer c.s. ingediende motie, inzake gere geld onderzoek en eventueel behandeling van de gebitten der kinderen op de scholen. Wijziging-van den datum van toelating tot de centraal 7e klasse aan de openbare lagere school D te Velseroord. Vèrhoogïng der belooning van den secretaris der commissie tot wering van schoolverzuim te IJmuiden. Prae-advies omtrent verzoeken om mede gebruik van lokalen in school F te Santpoort. Prae-advies op het adres van B. v. d. Vossen te IJmuiden, waarbij ontheffing wordt ver zocht van de betaling van door lekkage ve- lören geraakt water. Vaststelling van pensioensgrondslagen. Benoeming van: a. één lid der commssie voor gas en water (vacature W. C. Wardenaar); b. één lid der reclame-commissie inzake het vergunningsrecht (vacature-als voren); c. een tijdelijk leeraar aan de visscherij- school; d. een onderwijzeres aan de openbare lagere school te Velsen. Verleenen van eervol ontslag aan P. Dijkstra als leeraar in de gynmnastiek aan de vissche_ rijschool. strooperij), hetzij van de overtreding, bedoeld bij art. 432, 3e Wetboek van Strafrecht. Voor ver volgingen ter zake van andere overtredingen ge schiedt gééne toevoeging. De Raad houdt zitting voor het aanhooren van verzoeken om toevoeging eiken Vrijdag te 1.30 uur in het Paleis van Justitie, Jansstvaat 81 te Haar lem (in de maanden Juli en Augustus alleen den tweeden en vierden Vrijdag). ïn spoedeischende gevallen, waarbij niet tot de eerstvolgende zitting kan worden gewacht, kan men zich wenden tot den voorzitter van den Raad, Mr. P. Tideman, Ged. Oude Gracht 63 of den secretaris, Mr. R. C. Bakhuizen van den Brink, Ged. Oude Gracht 92. Aan laatstgenoemd adres gelieve men ook alle correspondentie te lichten, VAN DEN WACHTTOREN. iet' dij ai WI2. 30113. al)f ;di.4. 'ij et 15. J16, t U il °'\l ■oil ïei 011 ijf': M >e nl Raad van Rechtsbijstand in strafzaken. In verband met de invoering van het nieuwe Wetboek van Strafvordering is met ingang van 1 Januari jl. door de Rechtbank te Haarlem sa rt mengesteld en in functie getreden de Raad van et. Rechtsbijstand iri Strafzaken bij genoemde 2) {Rechtbank. De taak van dezen 'Riaacl bestaat hoofdzéke. lijk in het toevoegen van raadslieden aan perso nen, wier geldelijk onvermogen naar het oordeel van den Raad voldoendegestaafd wordt en die De Russische boer. Nooit is zoo sterk de aandacht ge vestigd op Rusland, nooit hebben we over dit land zooveel gelezen en toch weten we er zoo weinig van. Telkens ■gaan er commissies en afgevaardigden naar Rusland toe en geven er dan rap porten cn boeken over uit, alsof Rus land een onbekend gebied in het hart van Afrika ware! Dit weten we wel, dat de boeren er een groote macht in den staat vormen. Rusland is een landbouwstaat en de boeren vormen er bet grootste deel der bevolking. Daarom heeft de Sovjet regeering zooveel gedaan, om hen te winnen en op haar hand te houden. De boeren hebben het land en het graan, dat is hun maoht. Als de boeren geen graan willen verbouwen of verkoopen is Rusland verloren, i Het vorige jaar is in Amsterdam tot ^doctor in de letteren bevorderd Boris jRaptschinsky. Hij kent het Russische 'volk en 'de boeren daar en heeft in een lezing allerlei bijzonderheden over hen meegedeeld. Volgens Ds. Raptschinsky staat de Rus veel dichter bij de natuur dan de West-Europeaan. Voor den laatste is het denken, voor den laatste het gevoel de hoofdzaak. Voor hem leeft de natuur en heeft alles in haar een geest. De Russische boer is gods dienstig maar den prieestér beschouwt hij tot zekere hoogte als 'n noodzakelijk kwaad. Zijn verhouding tot God staat buiten kerk en priester. Hij is een maat schappelijk wezen. Zijn leuze is: Een voor allen en allen voor een! Het stre ven naar gelijkheid en rechtvaardig heid is zijn sterkste karaktertrek. Daar door trok het Bolsjewisme hem dadelijk aan. De boer heeft altijd gewild, dat de grond zal behooren aan hen, die henr bewerken. De Bolsjewiki lieten hem den grond verdeelen. Nu voelt hij ue baas te zijn in Rusland. I;ierheid en be wustheid zijn bij hem teruggekeerd. Voor de avonturen der Bolsjewiki voelt hij niets. Hij ziet er geen ongeluk in. dat de Sovjetregeering voor een andere zal plaats moeten maken. Als hij tegen haar ze,gt: Hoepel maar op! dan zullen zij den Bolswiki den grond onder de voeten wegsleepen, dan zal Rusland een boerenstaat worden. De synode te Assen. Men, moet een theoloog zijn, om de leerstellige kwesties te kunnen begrij pen, waarom het in de zaak-Dr. Geel kerken te doen is. Deze predikant wordt verdacht van onrechtzinnigheid maar verzekert zelf in geen enkel opzicht van de Gereformeerde belijdenis af te wij ken. Deze kerkelijke rèc-htzaak maakt een middeleeuwsche indruk. Zij doet denken aan ketterjacht en geloofs dwang. Zal nu bij meerderheid van stemmen uitgemaakt worden, of er aan de zuiverheid van Dr. Geekerkens ge loof iets ontbreekt? Het kan van een stem afhangen. Persoonlijke sympathie of antipathie kunnen den doorslag ge ven. Men kan toch het geloofsleven, dat tot het verborgene, innerlijke leven behoort, niet keuren als boter of meel. Is het leven en het werk niet nog de meest vertrouwbare getuigenis vau Mannen Indien bij het scheren uw huid pijn doet o! stuk gaat, kunt gij dit voorkomen door uw huid vóór het inzeepen eerst in te wrijven met een weinig 30 60-90 ct. iemands geloof. Aan den ijver en toe wijding van Dr. Geelkerken twijfelt niemand. Velen verklaren, dat zij veel voor hun leven aan hem te danken hebben. Velen hebben troost, kracht, leiding in hun leven van hem ontvan gen. Zijn gemeente 'draagt hem op han den; In den hartstochtelijken strijd, waarin zoo licht het minder goede en mooie van een menseli naar boven komt, heeft hij zich met voorname rust en beslistheid gedragen. Ook zijn felste tegenstanders hebben zijn karakter ontzien; dat staat boven alle verden king. En als deze man dan zelf in grooten ernst verzekert, dat hij in geen enkel punt van de Gereformeerde be lijdenis wenscht af te wijken, moest dit genoeg zijn. De geschiedenis, der kerk leert, dat onder de ketters vaak de beste Christenen zijn. Zal Assen die ervaring ook voor het heden bevesti gen? Het gevaar van ovorstrooming. Al dadelijk na de overstrooming is er critiek uitgeoefend op de waterschaps besturen, wier wijsheid door de zuinig heid bedrogen zou zijn, op de slechte toestand van dijken enz. En mcnschcn, die niet houden van geven, hebben zich er met een kleine gift, afgmaakt of de beurs heelemaal dicht gehouden, want dan moeten die lui maar beter voor de dijken zorgen! Daarmee doet men een dubbel goed werk. Men houdt zijn geld en geeft de waterschappen tevens een goede les, om voortaan beter op te pas sen. Dit is dus een zeer wijze zuinig heid. Maar gelukkig hebben verreweg de meesten van die wijsheid en zuinig heid niet willen weten en ze zijn dom goedgeefsch geweest. Er komt lieel veel geld binnen voor de slachtoffers der overstrooming.- Zoo zeker, dat deze ramp voorkomen had kunnen worden, is het ook niet. De bekende aardrijkskundige Dr. A. A. Beekman heeft een rede gehouden o\er de beide rivieren Rijn en Maas, de eerste een gletscher-, de tweede een regen rivier, die in korten tijd zooveel kwaad gedaan hebben. Hij wees erop, dat we veel minder watersnoodrampen hebben dan vroeger. Toen waren de gevolgen ook nog veel erger. Doorbraken door verstoppng van ijsdammen konten niet meer voor. Er is echter geen middel, om overstroomingen geheel te voorkomen. Zulke rampen kunnen voorkomen, zon der dat er schuldigen zijn. Aan slechten ondergrond, waarop de dijken rusten en aan kwel is niets te doen. Of de dijken in orde waren en er aan zorg en toezicht niets haperde, kan volgens Dr. Beekman nu nog niet beoordeeld wor den. Maar hij is voor het behoud der waterschappen en er tegen, dat de Rijkswaterstaat die oude instellingen zal vervangen. De bestuursleden en ingelanden der waterschappen zijn plaatselijk veel beter bekend met de zwakke punten der dijken enz. dan de knapste waterstaatsingenieur. Rpven- dien zijn zij in ide eerste plants belang hebbenden. Dr. Beekman noemde het bestaande stelsel uitstekend en ge looft, dat er nog veel meer ongelukken komen, als men 'het afbreekt. Het laatste woord zal nog wel niet over deze kwestie gesproken zijn, maar het eerste woord is door menigeen al te haastig en onbewezen geuit. In elk ge val is het verstandig, om eerst te hel-. pen en alles weer droog en bewoonbaar te maken en dan met kennis van zaken critiek uit te oefenen. Naar den ouden trant. AAN HOLEAND. Zeg jongens van Holland, zeg ben je vergelen, Dat Holland een land is, omspoeld door de zee. Dat Hollandsche zeelui, reeds eeuwen geleden, De Driekleur vertoonden op iederen rêe, Wat waren de jongens toen /ap in de touwen, Ik zeg je je kon er een storm mêe verdouwen En schenen ze somtijds wat ruw op den bast, Toch waren het jongens „van Holland Stavast"! Zeg jongens van Holland, zeg ben je vergeten, Dat Hollandsche Stuurlui, reeds eeuwen gelèen, De landen bevoeren met kleine Galjoten^ De Zeeën doorkruisten, om d'Evenaar heen, Toen kwamen ze stout uit het Oosten gevaren, De Driekleur in top en met schatten aan waren, Gereed om te brassen, den bezem aan mast, Zoo voeren de jongens van „Hoiiand Stavast"! Zeg jongens van Holland, zeg zal je onthouwen, De kranige zeelui uit vroegeven tijd? Toen moesten ze Stormen en Kapers trotseeren, En was het waarachtig niet altoos joleiti Ze waren niet bang om de handen roeren, En wisten de Kapers, de muilen te snoeren. De Britten en Spanjaards, die kregen geen kans, Want Hollandsche zeelui, die waren „tenuins"! Zeg jongens van Holland, ik weet wel je bent er, Nog even zoo ferm als de jongens van toen, De tijd is wat slecht en je kunt met fatsoen, Geen Zeeën bevaren naar Oost of naar Wester, Doch tijd geve raad, en dan ga ie -weer „vare" Met Hollandsche Kielen „dat God je beware De Geus op den boeg en de Driekleiir aan mast, Op jongensvan Holland, Op .jongens, Stavast!! GEORGE HAAK, IJmuiden. De Staatsvisschershaveii te IJmuiden in 1925. Het totale 'aantal vaartuigen, dat in het afge- loopen jaar in de Visschershaven binnenkwam, bedroeg 13092 tegen 13722 in het jaar te voren en verminderde dus met 630. Het totale aantal binnengekomen stoomtreilers was grooter, dan in het voorafgaande jaar. Het bedroeg thans 4369 tegen 3984 in 1924 en ver meerderde dus met 385. De toestand van de voor deze haven belang rijksten tak van het visscherijbedrijf, n.l. de stoom, treilvïsscherij, was in het verslagjaar over het algemeen bevredigend. Het jaar begon evenwel onder zeer ongunstige omstandigheden. De nagenoeg algemeene staking toch van de bemanningen der stoomtreilers, 'welke in het begin van December 1924 was uitgebroken duurde bijna de geheele maand Januari van het verslagjaar voort, waardoor het grootste gedeelte van de stoomtreilervloot in dié maand opgelegd bleef. Nadat het conflict op den 23en Jaunari was bijgelegd, konden eerst in de laatste week van die maand de stoomtreilers, welke bij de staking j betrokken waren, geleidelijk weder naar zee ver- j trekken. Over de geheele maand Januari moést het grootste deel van het bedrijf derhalve de ge wone inkomsten derven, wat een verlies van minstens f 500.000.aan besomming tengevolge had. Na de hervatting van de visscherij bleken de resultaten aanvankelijk ver van gunstig. In Februari en de eerste helft van Maart waren de vangsten over het algemeen gering en de be sommingen, niettegenstaande de vrij hooge visch- prijzen, onbevredigend. In de eerste helft van het jaar bleef het on gunstige verschijnsel van de wanvangsten aan houden. Het nadeel deed zich te sterker gevoe len, toen in het laatst van Maart de in het voorjaar gewone ongunstige factoren voor de stoomtrml- visscherij optraden. Ruime vangsten van Zuider- zeeharing en als gevolg daarvan een groot aanbod van goedkoope bokking in het binnenland, waren oorzaak van een vermindering der vraag naar versche zeevisch en in verband daarmede van eene sterke daling der vischprijzen. In de maanden April en Mei werd de toestand nog ongunstiger door overvloedigen aanvoer van visch uit de IJslandsche wateren, zoowel door eigen als door Duitsche stoomtreilers. De markt werd toen meermalen overvoerd, waardoor de prijzen ver beneden een loonend peil zakten. Als gewoonlijk in dien tijd werden toen een aantal stoomtreilers opgelegd, terwijl andere op Engel- sche havens gingen markten. In het laatst van Mei trad eindelijk eene ver betering van den toestand in. De vraag naar zee visch nam toen, in verband met het eindigen van de haringvisscherij op de Zuiderzee en mede met een sterke verkoeling van de temperatuur na een langdurige warmteperiode weder toe, waardoor de prijzen en daarmede de besommingen belang rijk stegen. De opgelegde schepen werden toen voor het grootste deel weder in de vaart gebracht Ofschoon in den zomer nog meerdere malen PRIMA Direct leverbaar in groote en kleine partijen (lescidkt voer allo BoüswdeeMaden - Forsche, lichte en spijkerbare Steen OOEDE VASTHEID CONCURREERÉNDE PRIJZEN Steenfabriek H. Butzer, Hoogovens iJmmden. Vertegenwoordiger voor Kennemerland J- v. Tiggelen, Trompstraat, Velseroord. inzinkingen van de markt voorkwamen, welke meestal veroorzaakt werden door warmteperioden bleef de stoomtreilervloot verder geregeld in de vaart. Intusschen bleven de vangsten in de eerste helft van'het jaar voortdurend zeer matig en trok het vraagstuk van de achteruitgang van den vischstancl op de Noordzee sterk aandacht van de belanghebbenden. Hierin kwam echter in de tweede helft van het jaar vrij plotseling een verrassende keer. Verschillende vischplaatsen begonnen p.l. weer rijke buit op te leveren, zoodat de visschers voor de laatste jaren ongekend ruime vangsten konden bemachtigen. Dit voor de treilvisscherij zoo-ver blijdend verschijnsel drong hst vraagstuk der over- bevisschirig van de Noordzee uiteraard geheel op den achtergrond. Tot het einde van het jaar bleef deze gunstige toestand aanhouden. Weliswaar was de ruime aanvoer oorzaak dat de vischprijzen daalden, doch over het algemeen bleven deze prijzen toch op loonend peil en was de opbrengst der vangsten bevredigend. Bij eene nadere beschouwing van het verschijn sel van den vooruitgang van den visohtoestand op de Noordzee hlijkt, dat de vermeerdering der vangsten in hoofdzaak is te danken aan den over vloed van kleine schelvisch. Hier staat echter als een ongunstig teeken te genover, dat de vangsten van de andere visch- soorten, op een enkele uitzondering na, weder zijn achteruit geggan. De vraag rijst dus, of de toename van de ge- wichtshoeveelheid der vangsten wel van blijven- den aard zal zijn. Het is immers niet uitgesloten, dat de rijkdom aan kleine schelvisch 'het gevolg is van een of twee buitengewoon gunstige jaren voor de ontwikkeling van het schelvischbroed, zoodat kans beslaat, dat de vermeerdering van de vangst beperkt blijft tot de visch uil bedoelde jaren en dus van tijdelijken aard zal blijken te zijn. De over het algemeen gunstige markt \oor de treilvisch, niettegenstaande den toegenomen aan voer daarvan, was voornamelijk toe te schrijven aan de levendige vraag naar visch, zoowel uit het binnen- als buitenland. Een voordeel voor het be drijf was hierbij, dat voor den grooten aanvoer van kleine schelvi ;ch ruime afzet werd gevonden in Duttschland. Oïschoon de exporthandel op dit land nog vele moeilijkheden ondervond en vooral te kampen had met de gevolgen van de geld- schaarschte aldaar, nam de verzending belangrijk toe. De omstandigheid, dat de groothandel alhier gelegenheid had tot een zeer ruim aanbod van kleine schelvisch, welke vischsoort in Duitschland van ouds zeer gevraagd is en welke tevens gele verd kon worden tegen matige prijzen, werkte den export van visch op dit land zeer in de hand. De levering van duurdere vischsoorten aan Duit sche afnemers was intusschen nog zeer beperkt. De totale export, ofschoon meer dan verdubbeld vergeleken met het vorige jaar, bleef daarom nog steeds ver beneden het normale peil van vóór den oorlog. j De afzet van versche visch naar het binnenland, België en Londen ging over het algemeen zeer vlot, zoodat de handel meestal loonende prijzen voor de aanvoeren kon besleden. De alhier gevestigde reederijen van stoomtrei lers hadden in het verslagjaar, evenals in het vo rige jaar, weinig hinder van buitenlandscbe con currentie bij den aanvoer op deze markt. Het aantal Duitsche treilers, dat hier ter markt kwam, was weliswaar eenigszins grooter, dan m 1924, doch bleef in de meeste gevallen zoo be-

IJmuider Courant | 1926 | | pagina 1