Voor Alter* die Sukkeles GEMEENTERAAD. Vergadiering van 9 Februari 1926. de inge- Voorzitter de Burgemeester. Aanwezig alle leden. De Voorzitter doel mcdedeelfng kojnen stukken. Ken schrijven van de directie der Nederland- sch'ê spoorwegen, waarbij wordt bericht dat tot de elcctrificatie der lijn Haarlem-Velsen-IJmui- den zal worden overgegaan en dat deze waar schijnlijk bij de ip 1927 in te voeren voorjaars- dienstregeling gereed zal zijn. Ken schrijven van het bestuur der bewaar- et naaischool Spaarnberg te Santpoort, waarbij ver. zocht wordt, ten behoeve van deze bewaarschool voor 1926 een subsidie te mogen ontvangen van f 4100 Ken adres van het bestuur der vereeniging voor Christelijk onderwijs te IJmuiden, namens den I crkeraad der Ned. Herv. kerk aldaar, waarbij verzocht wordt de voor de uitbreiding zijner school benoodigde gelden, geraamd op f 2074, be_ coi ik'oaar te stellen. Naar B, en W. om advies. Een nader adres van de Binnenl. Exploitatie Mij. van onroerende goederen te Bloemendaal, in zake wijziging van het exploitatieplan voor l.Jmuiden. Naar B. en W. om advies. Medcdeelingen, B, en \V. deelen mede; 1. Dat door hen wordt teruggenomen de voor dracht, met betrekking tot de vaststelling van den gasprijs voor verwarming en huishoudelijk gebruik bij afname van gecontracteerde hoeveelheden. Bij hen is n.l, een andere oplossing in overweging. 2. Dat door het gemeentebestuur van Schoten tegen 1 Augustus a.s. is opgezegd de overeen komst betreffende de toelating van kinderen uit Schoten .tol de openbare lagere school F te Sant poort, Deze opzegging houdt verband met de opening van een nieuwe openbare lagere school te Oud-Schoten. Bedoeld gemeentebestuur verzocht of B. en W., voor het geval de te openen school vóór 1 Aug. a.s. in gebruik kan worden genomen, zouden kun nen goedvinden, dat de opzegging in dit geval wordt geacht te zijn ingegaan met den dag der opzegging. Hierop hebben B. en W. toestemmend geantwoord. Ingekomen zijn nog de volgende stukken: Een schrijven van 'het bestuur der vereeniging voor Chr. onderwijs te IJmuiden, waarbij verzocht wordt voor de twee onder zijn bestuur staande bewaarscholen voor 1926 subsidie te willen ver leenen (in handen van B. en W. om advies). Een motie van orde, ingediend door het lid van den raad B. G. Schuitenmaker, luidende als volgt: „Ondergeteekende lid van Uwen Raad stelt U voor de behandeling van punt 13 der agenda aan tc- houden totdat daarover het advies van een eventueel te houden ouderavond bij Uw collegi zal zijn ingekomen."' (Te behandelen bij punt 13 der agenda). Een adres van A. J. Hermans en P. Zeilmaker te Velseroord, waarbij zij in overweging geven het voorstel van de leden C, P, J. Maas c.s. tot intrekking van hel raadsbesluit, waarbij aan een liedeelte van den Velserduinerbuurtweg den naam ..Frans Naereboutstraat" werd gegeven, aan te nemen (te behandelen bij punt 7 der agenda). Een schrijven van W. Chr. Tegel te Santpoort, waarbij deze verzoekt den naam „Frans Naere- houtslraat" niet te wijzigen (te behandelen bij punt 7 der agenda). Een adres van J. de Kloe te Schiedam, inzake aankoop van grond aan den Zeeweg te Velser-i oord (in handen van B. en W. om advies). Eene beschikking van de Ministers van Arbeid, Handel en Nijverheid en van Financiën, waarbij hel voorschot voor den bouw van 295 woningen wordt verhoogd met f 18,200.en nader wordt vastgesteld op ten hoogste f 696.700. Een verzoek van het bestuur der vereeniging van winkeliers en neringdoenden „Wijkeroog" waarbij gevraagd wordt, adhaesie te willen betui gen aan een adres, dat dit bestuur en tal van in gezetenen tot den Minister van Waterstaat rich ten om verbetering van den slechten toestand der verharding van den Wijkerstraatweg (voorge steld wordt, de gevraagde instemming te betui gen). Goedgekeurd. Eene dankbetuiging van het bestuur der ver eeniging tol bestrijding der tuberculose te Velsen voor het toegekende subsidie. Aan de agenda worden toegevoegds Punt 17a. Aangaan van eene gèldleecing van f 300.000 a 5 tegen den parikoers, met de Maatschappij voor Gemeente-crediet te Amsterdam. (Zie gemeenteblad no. 20 van 1926), Punt 17b. Advies tot het niet-verleenen van eene kindertoelage aan den commissaris van politie. De Commissaris der Koningin in deze provincie heeft bij schrijven van 9 December 1925, dat bii de stukken is gevoegd aan den burgemees ter verzocht, Uwe vergadering te hooren omtrent het verleenen van eene kindertoelage aan den Commissaris van politie. Daar aan de ambtenaren en werklieden dezer gemeente geen kindertoelage wordt verleend, ach ten B. en W, met de commissie van bijstand voor de financiën het niet wenschelijk, dat eene regeling te dien opzichte voor den commis saris van politie wordt in het leven geroepen. B. en W. stellen voor, dit ook als Uw gevoelen aap den Commissaris der Koningin mede te dee len. Aan de voorwaarden, opgenomen in het con cept-besluit, behoorende bij gemeenteblad no. 17 van 1926 (verkoop van grond te Driehuis) wordt alsnog toegevoegd: „dat in het gebouw of de gebouwen, te stichten op het verkochte, niet het bedrijf van houder van eene vergunning of een verlof, in den zin der Drankwet, zal mogen worden uitgeoefend, waar van uitdrukkelijk melding zal moeten worden ge maakt bij iedere volgende eigendomsoverdracht, zullende bij overtreding, hiervan eene boete van f 5000.— verbeurd zijn door den overtreder, ten behoeve van verkoopster, te betalen binnen veer tien dagen na tot betaling daarvan te zijn aan gemaand, met dien verstande, dat nimmer eene uitdrukkelijke ingebrekestelling noodig zal zijn, tot betaling van welke boete de kooper ingeval van overtreding of niet nakoming zich hoofdelijk roet zijn opvolger in den eigendom jegens de ver koopster verbindt, onverschillig of hij, kooper, dan wel een opvolgeris eigenaar de overtredingj begaat. De Voorzitter zegt naar aanleiding van de me- clodeeürig van de directie der Ned. Spoorwegen, dat de leden zich herinneren dat eenige heeren van de-directje hier zijn geweest en hoe toen ver- «chillende verbeteringen zijn gekomen. Maar om. J •- zaak. hier goed te krijgen, zag de directie wcl, dal men diende over te gaan tot eleclrifica- tie en voor een week kregen wij het heuglijke be richt, dat men hiertoe besloten had en dal deze i° 't voorjaar van 1927 haar beslag zal krijgen. Spr. zegt zeker niet behoeven te wijzen op het r'rc.vlc belang hiervan. Als straks Velserbeek een villapark geworden is, zal deze electrische lijn den bewoners zeer ten goede komen. Daarbij wijst spr. op het groote belang, dat de toekomstig» badplaats IJmuiden kan hebben bij deze electri ficatie. Spr. hoopt dat de electrische tram van Schoten nu ook spoedig zal doorgetrokken worden n Velsen. De heer ten Broeke noemt de mededeeling ook heuglijk, maar vraagt of er ook gesproken is over doortrekking der lijn lol het Zeestrand. De Voorzitter zegt dat daarover gesproken en dat de directie op het belang daarvan is gewe zen. En zeker zullen de Ned. Spoorwegen hier mede rekening houden. De heer Bosman wijst er op, dat in de gemeente vele overwegen zijn en dat men daarbij wel de halten zal maken. Spr. vraagt of niet verzocht kan worden, dat het verkeer over die overwegen dan zoo weinig mogelijk gehinderd wordt. De heer Dalmeyer zou de directie willen v zoeken tunnels bij de overwegen te maken. De Voorzitter meent dat men niet te veel moet vragen, misschien komt er anders niets van. De heer Komburg zou wel willen vragen een brug over den overweg naast het station-IJmui- den, want die is beslist noodzakelijk. Goedgekeurd wordt het voorstel tot verlen ging van den huurtijd van het hotel Velserbeek Bij het voorstel tot verkoop van 217 M- grond te Driehuis aan J. L. Min aldaar, maakt de heer Bosman bezwaar tegen de voorwaarde inzake het bedrijf van vergunning of verlofhouder. Spr. ge looft dat er niet de hand aan gehouden zal wor den. De Voorzitter stelt voor de boete dan op f 10.000 te stellen. Goedgekeurd. Tegen de heer Bosman. Goedgekeurd wordt de wijziging van de veror dening tot regeling van den gemeentelijken ont- smettingsdienst. Bij het voorstel tot verleenen van vergunningen tot het rioleeren en verleggen van gedeelten van beken vraagt de heer Sluiters meer rekening te houden met de schouwcommissies. De Voorzitter zegt dat hij dit steeds doet. Het voorstel wordt goedgekeurd. Aan de orde is het prae-advies op het voorstel van de leden C. P. J. Maas c.s. tot intrekking van het raadsbesluit, waarbij aan een gedeelte van den Velserduinerbuurtweg den naam Frans Naere boutstraat werd gegeven, B. en W. stellen voor het besluit te handhaven. De heer Maas zegt dat vele bewoners er solia de van ondervinden door verandering van polis sen enz. De heer Schilling zegt dat men dan eerst met die bezwaren had moéten komen, maar dat men nu den naam niet weer kan veranderen. Het afwijzend prae.advies -.vordt met 147 stemmen aangenomen. Tegen de heeren Vermeu len, Maas, Homburg, ten Broeke, Nijssen, Langen- dijk en Zwanenburg. Het nader prae-advies op een verzoek van den kerfceraad der Geref. Kerk te IJmuidenom ge bruik te mogen maken van een lokaal van school B voor het houden van een Evangelisatie-Zon dagsschool, wordt door B. en W. voorloopig te ruggenomen. Aan de orde is de regeli'ng omtrent de beloo ning, uit te keeren aan onderwijzers, aangewezen voor het geven van vervolgonderwijs. Hierbij komt aan de orde een ter zake ingeko men adres van de Afd. Kennemerland van den Bond van Ned. Onderwijzers, met verzoek art. 2 der ontwerp-regeling niet ongewijzigd aan te ne men en aan deze regeling geen terugwerkende kracht te verleenen. De heer Roelse zegt niet direct te sympathisèe. n met de geste van B. en W. Deze zeggen dat er geen regeling bestond, spr, meent echter van wel. Hoe nu dit gat te sloppen. De heer Dunnebier, Er zit geen gat in. De heer Roelse wijst er op dat de inkomens toch al verminderd zijn. Spr. stelt voor het eerste gedeelte van al. 2 te schrappen en aan art. 4 te rugwerkende kracht te verleenen. De heer Vermeulen is het met B. en W. eens. Er schuilt niets verkeerds in, als men geen bij verdienste kan maken. Voor eene klasse van ambtenaren moet geen uitzondering worden ge maakt. De heer Schilling: Het lijkt wel, of wij ons best doen den onderwijzers bijverdiensten te bezorgen. Maar dit is niet zoo. wij hebben ze noodig. Als zij ziek worden, moeten ze ook voor dit onderwijs eenigen tijd hun loon hebben. De heer Schuitenmaker zegt dat het standpunt van den heer Vermeulen over 't algemeen gedeeld werd in de onderwijs-commissie. 't Geldt hier overwerk, dat niemand bij ziekte uitbetaald. De heer Roelse zegt dat er geen eenstemmig heid was in de commissie. Het oordeel der vak- vereenigingen was niet gevraagd, dit heeft spr. op eigen houtje gedaan. Men moet niet spreken van hoofd- en bijbetrekking. De raenschen hebben het noodig, om zoo aan hun inkomen te komen. De heer ten Broeke acht het billijk, waar de onderwijzers voor een of twee cursussen worden benoemd, het voorgestelde te doen ingaan bij den nieuwen cursus. De heer Schilling zegt aan den heer Schuiten maker, dat het geen overuren zijn, maar dat de onderwijzers er voor aangesteld zijn. De heer Landeweert meent dat men van een ongelukkig geval geen gebruik mag maken. met Verstopping of moeilijken en onregel- niatigen Stoelgang zijn Mijnhurdt's Laxeeria^letten onmisbaar. Zij werken vlug en radicaal en veroorzaken niet de minste kramp. Doos 60 ct Bij Apoth. en Drogisten. De heer Tusenius zegt d >ze critiek niet te kun- :n begtijpen. De verordening zal natuuiüjk niet zoo streng worden uitgevoerd. De Voorzitter zegt dat B. en W. art. 8 schrap pen. De heer Vermeulen zegt dat de onderwijscom missie de verordening om de uniformiteit zoo wilde laten, omdat men daar vertrouwde met een verstandig college te doen tc hebben. Besloten wordt het woord kioinpen te wijzigen in schoeisel. De verordening wordt goedgekeurd Aan de orde is het prae-idvics omtrent de door de leden J. A. Dalmeijer c.s ingediende motie, inzake geregeld ondeizcek en e/eutueel behande ling van de gebitten der kinderen op de scholen. De heer Roelse zegt dat de redactie van net advies hem gefrappeerd heeft, daar dit niet geheel het gevoelen der onderwijscommissie weergeeft. De heer Vermeulen: Wel. van de meerderheid. De Voorzitter zegt dit standje niet te aanvaar den, daar dit voorstel geheel van de onderwijs commissie komt. Als de heeren 'l niet eens zijn, moeten ze 't voorstel aanhouden en *1 eerst eens worden. Dc heer Schuitenmaker zegt dat de heer Roelse in zooverre gelijk heeft, dat de notulen eener ver gadering niet zijn voorgelezen. De heer Groeneveld zegt dat man 't in de com missie wel eens was hierover, dat de {andver zorging op school niet aan den gemeentelijken geneeskundige kon worden opgedragen. Spr. zegt dat de kinderen de melktandjes verliezen (ge lach) De heer Groeneveld: Ja, :1c heb er verstand var.. De heer Schilling: Zoo, ben ie de melktandjes al kwijt. De heer Groeneveld, Ook komen de tandjes wel eens scheef te staan, maar spr. zegt dat de meer derheid der commissie meende dat Landverzor- ging niet door den gemeentelijken geneeskundige moet geschieden. Waar zou dan net eind zijn. Het prae-advies wordt goedgekeurd. Aan de orde is het voorstel tot wijziging van den datum van toelating tot de centraal 7e klasse aan de openbare lagere school D te Velseroord, n.l. om die inplaats van 1 September te brengen op 1 April. De heer Landeweert zegt dat dit voorstel hem frappeert, omdat het indertijd genomen besluit nog geen jaar werkt en nu wil inen alweer ver anderen. Spr. wijst er op dat er toen een onder- wijsspecialiteit in de commissie zat, die sprekers meerdere was en die alle bezwaren wist te over winnen, zoodat Gedep. Staten het besluit goed keurden. De heer Schuitenmaker stelt aanhouding voor, omdat hij dit een zaak van belang acht voor de oudercommissie. De heer Roelse zegt gaarne te weten of de ver andering nog dit jaar mogelijk is. De heer Vermeulen gelooft dat dit bij aanhou ding niet meer zal gaan. De heer ten Broeke, Als het voorstel aangehou den wordt, is het een zaak van meerdere ouder commissies. De heer Tusenius zegt dat men het voorstel wel kan aanhouden, maar het zal toch niet anders wor den dan. Spr, gelooft dat 't advies zoo zaï blijven. Het voorstel tot aanhouding wordt met 18- -3 stemmen verworpen. Vóór de heeren Landeweert, Schuitenmaker en Bosman. De heer Schuitenmaker zegt dat als de school een Septemberschool wordt, dus opleiding voor middelbaar onderwijs bedoelt, het armste kind hier ook gelegenheid tot leeren moet hebben, De heer ten Broeke heeft bezwaar tegen den aanvang met September, omdat de meeste scholen met April aanvangen. De heer Roelse zegt zich met het voorstel te kunnen vereenigen. Degeen, die bezwaren heeft, is het hoofd der school. Spr. zegt dat deze wel deskundig is, maar dat hij niet objectief te werk £°at. Veel argumenten zijn overdreven. Er is veel vóór t voorstel, n.l. dat de kinderen met April dadelijk kunnen beginnen, de anderen moeten dan nog eenige maanden repeteeren. De heer Groeneveld is vóór 't voorstel, Spr. zegt dat de hoofden een centraal 7e leerjaar wil len. En eenige maanden' repeteeren acht spr. uit nemend. De lieer Vermeulen ziet in het voorstel een ad ministratieve maatregel, omdat de inspecteur het met de tegenwoordige regeling niet eens is. Maar verandert niets. Er is een adres der ouder commissie, maar het spijt spr. dat dit zeer ge zwollen van toon is. Wij moeten het voorstel aan nemen, omdat de inspecteur dit wenscht. Maar als men vraagt of dit de beste oplossing is, moet spr. neen zeggen. Spr. zou voor uitstel voelen, als het alle scho len gold. Als men scholen met opleiding voor H, S. en gymnasium wenscht, Is spr. daarvoor te ner kon dit niet constateeren. Spr. acht het billijk en ook recht adressant van de betaEng te ont slaan. De heer Groeneveld stelt voor deze zaak na. de commissie voor gas en water te verwijzen voor onderzoek, B. en W. zeggen dit voorstel over te nemen, Aldus wordt besloten. Het voorstel tot vaststelling van pensioengrond slagen wordt goedgekeurd. Het voorstel tot het aangaan van een geldlee- ning van f 300.000 wordt goedgekeurd. Eveneens het advies tot het niet-verleenen van eene kin dertoelage aan den commissaris van politie. Aan de orde zijn de benoemingen. Benoemd wordt tot lid der commissie voor gas i water de heer H, Homburg, tot lid der reclame- commissie inzake het vergunningsrecht eveneens de heer Homburg, tot tijdelijk leeraar in de En- gelsche taal aan de Visscherijschool de heer J. H. van Dalen te IJmuiden, tot onderwijzeres aan school E te Velsen Mej. C. M. H. van Nieuwen- huize te Santpoort, bezoldigd kweekelinge te Amsterdam; Mgde op de voordracht stonden Mej. A. Klomp te Kinderdijk en Mej. C. J. Lamle te Utrecht Het voorstel tot het verleenen van eervol ont slag aan P. Dijkstra als leeraar in de gymnastiek aan de Visscherijschool wordt goedgekeurd. Bij de rondvraag wijst de heer Maas op het groote belang voor de gemeente van het ontste ken der tweede hoogoven. Er zijn weer meer ar beiders noodig, en spr. heeft gehoord dat vanwe- de arbeidsbeurs te Haarlem verscheidene ar beiders geplaatst zijn. Spr. vraagt of B. en 'W, geen stappen willen doen, dat arbeiders uit onze gemeente geplaatst worden, daar hier zoovele werkloozen zijn. De Voorzitter zegt dat B. en W. dit zullen blij. ven doen, want zij doen het steeds bij alle groote bedrijven, De heer v. d. Steen vraagt of niet een opgave gemaakt kan worden, welke menschen bij de Hoogovens tewerk gesteld kunnen worden. De heer Visser vraagt of het juist is dat de aannemer "van een groot aantal gemeentewonin gen keeten laat bouwen, om daar personeel, dat hij meebrengt, in te laten vonen. De heer Dunnebier zegt dat dit juist is, Waar het Rijk verbiedt een bepaling te maken, kunnen - n W. dit niet onmogelijk maken. De aanne mer mag echter niet meer dan 10 man in de keet onderbrengen. De heer Visser zegt dezen toestand zeer onge- wenscht te achten. Hierna wordt de vergadering gesloten. op kwam een autobus van den dienst Beveny? IJmuiden, die zoo dicht langs eerstgenoem, autobus reed, dat een der wielen bleef steken Ff een ijzeren stang van de Parlor Car. Het diuiwj geruimen tijd, eer alles weer in orde was en f autobussen de reis konden vervolgen. j VELSEN. 2 Bevolking der gemeente Velsen op 1 Februari 19261 16 PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. „Loott deni Heer''. de zaak nu te veranderen. Dan schept men on- f vinden, maar dan moet men nu niet zoo handelen, gelijkheid, want voor de leeraren van den Han delscursus wordt -wel vergoeding bij ziekte gege ven. Het voorsteLRoelse tot schrapping der le al. van art. 2 wordt verworpen. Vóór de Soc.-Dem. leden en de heer Bosman. De heer Visser stelt op art. 2 een amendement voor, om bij ziekte gedurende een maand de be looning uit te keeren. De heer Sluiters zegt dat men deze functie niet vergelijken kan bij die van een werkman. De on derwijzers worden voor dit lesgeven aangesteld. De heer Schuitenmaker vraagt of deze beloo ning ook medetelt voor den pensioengrondslag. De Voorzitter antwoordt bevestigend. De heer Schuitenmaker: Dan is het ook loon. Zeer spoedig nadat er ten bate der slachtoffers van den watersnood een beroep was gedaan op de publieke weldadigheid, vatte de Chr. Gem. Zangvereeniging „Looft den Heer" het plan op, door het hare aan bij te dragen, door het geven van een weldadigheidsconcert in Thalia. Dit concert had Donderdag j.l. plaats en is een succes geworden. Voor het programma van het koor waren in hoofdzaak dezelfde liederen uit gekozen als onlangs, bij het 10-jarig feest der ver_ eeniging. Alleen was „Feestklanken" van toen vervangen door de bekende hymne: „Nader mijn God, bij U". De dynamiek en rythmiek van dit lcQraal was ge heel eigen impressie van den directeur, den heer J. de Nobel, die daardoor aan die bekende melo die een sprekende uitdrukking wist te geven. Vér der was er weinig van te zeggen, dan dat het koor waarvan de buitengewone kwaliteiten zoo.dikwijls besproken zijn, ook dezen avond weer heerlijk zong. Dit kwam dezen keer buitengewoon goed uit, nu hel podium van Thalia was afgesloten. De zangers hadden het thans niet zoo zwaar en het geluid kwam ongebroken in de zaal. We gelooven zeker dat deze opstelling, bij koorzang, wel her haald zal worden. Lest, best, zegt men wel en wij zulfen nu nog even de dames solisten noemen. Het was dezen keer niet noodig geweest, solisten van verre te doen komen, daar 2 plaatsgenooten, de dames Glazener-Couveé, viool en Fischmann-Emmering, piano, tot fnedewerking bereid waren gevonden. En ze bleven zeker niet achter bij wat sterren van verre kunnen bieden. Misschien was Mevr. Glaze- voor de pauze iets weifelend in haar spel, in het tweede deel der avond was ze.in een woord: schitterend. Mevr, Fischmann, wier prestaties we kort geleden nog 2 avonden aaneer roemden, was ook nu weer uitstekend op dreef. We verblijden ons, dat het wel geen onmogelijk wenschen zal zijn, als we hopen ze nog eens te hooren. Tenslotte, het betrof een weldadigheids-avond nog een woord over het publiek. We weten allen, dat de tijden zwaar zijn. Doch er is geld voor ve lerlei ontspanning. Hier waren ook velen opgeko men. Maar we zagen toch nog ledige plaatsen. Daar wordt nu een avond aangeboden van een zang vereeniging, die gewoon is voor stampvolle zalen te zingen, tegen veel hooger entréeprijs. Had men deze keer geen interesse voor een no bele daad van eigen plaatsgenooten? We weten het niet, maar het verbaasde ons. De avond werd namens het Watersnood-comité Spr. acht een reorganisatie van het onderwijs wenschelijk, maar gelooft niet dat er een meerder heid in den raad voor is. De heer Landeweert zegt hiertegen te moeten geopend met een woord van Dr. vnn Haselen. ter. ingaan, daar de Lager Onderwijswet 1920 aan de wijl de voorzitter van het koor, de heer Van mulo_scholen juist het karakter van opleidings scholen heeft ontnomen en. dit is niaar gelukkig ook. Dit voorstel komt echter hoofdzakelijk van den inspecteur. En deze heeft vroeger al zijn bezwa ren ingediend, maar Gedep. Staten hebben toen den raad in 't gelijk gesteld. Spr. erkent dat er een hiaat blijft, maar als dit aangenomen wordt, zullen er sommige kinderen 17 maanden in de hoogste klas zitten. De heer Tusenius -T J J. I *.egt met het voorstel geko- Het amendement-Visser wordt met 11-—10 men zjjni jn e verwachting dat er een meerder- voor was, Spr. zegt dat er niets verandert, stemmen aangenomen. Tegen de rechtsche leden, l Heid behalve de heeren Sluiters en Groeneveld. Het amendement-Roelse, nm het voorstel te doen ingaan bij den aanvang van den nieuwen cursus, wordt met 138 stemmen verworpen. Vóór de Soc.-Dem, leden en de heeren ten Broe ke en Bosman. Het voorstel tot regeling betreffende de vergoe ding aan.de bijzondere schoolbesturen, voor ver vanging van vaste leerkrachten bij ziekte e.a wordt goedgekeurd. Bij het voorstel tot vaststelling van een regle- ment voor het verstrekken van voeding en klee ding aan kinderen, woonachtig in deze gemeente, die een openbare of door de gemeente gesubsi dieerde bijzondere bewaarscliooi bezoeken, wijst de heer Roelse er op dat men de verordening voor het lager onderwijs hier xormeel heeft over genomen. Er wordt gesproken van klompen, ter- wijl deze kinderen pantoffels noodig hebben. De heer Bosman acht <-rl, S (uitsluiting voor een week bij slecht gedrag) voor bewaarschool- kindeien overbodig. alleen trekt spr. de 7e klasse naar de 6 klassen en niet de 6 klassen naar de 7e klas. Nu is feitelijk het hoofd leider van twee scholen en dit zal dan niet meer zoo zijn. Deaansluiting der kinderen van andere scholen wordt dan veel gemakkelijker Het voorstel wordt met 174 stemmen aange nomen. Tegen de heeren Sluiters, Landeweert, Schuitenmaker en Bosman. Het voorstel tot verhooging der belooning van den secretaris der commissie tot wering van schoolverzuim te IJmuiden wordt goedgekeurd. Het prae-advies omtrent verzoeken om mede gebruik' van lokalen in school F te Santpoort door de Turnvereeniging „Santpoort" en het kinder koor „Kindervreugd" wordt in handen van B. en W. ter afdoening gesteld. Bij de behandeling van het prae-advies op het adres van B. v. d. Vossen te IJmuiden, waarbij ontheffing wordt verzocht van de betaling van door lekkage verloren geraakt water, zegt de heer Schilling dat het afwijzend advies hem niet be vredigt. Het lek was ondergrondsch en de bewo- Leeuwen, een slotwoord sprak. Beiden hoopten op een financiëel succes van den avond. Naar we vernemen is het batig saldo f 107.dat aan het comité is afgedragen. THALIA. Naar wij vernemen zal op 19 Februari in het Thslia-Theater door het Ensemble Cor Ruis een enkele buitengewone voor stelling (tevens 41e voorstelling) gegeven worden van het Tooneelstuk in 5 tafereelen, Marline, naar het Fransch van Jean Jaques Bernard, regie Cor Ruis. De Nieywe Rotterdammer schrijft. De bewonderenswaardige kunstenares die ons land in Tilly Lus bezit, speelt deze rol zoo meesterlijk, dat zij ons in lengte van daqen als een voorbeeld van prachtig tooneelspel zal bij blijven. Cor Ruis heeft zijn nieuw seizoen ingezet met een echte tooneeldaad die een echte kunstdaad is. Wij twijfelen dan ook niet, maar zijn er van verzekerd dat het bij Cor Ruis aan belangstelling niet zal ontbreken. Een goede keuze van de directie van „Thalia". VELSEROORD. Zaterdagavond stond de :-utobus „The Parlor Car" op den hoek van de Willebrordsiraat en Trompstraat stil, om reizigers uit te laten. Achter-, Mannen Vrouwen Tolr^ 16347 15870 3221,5 De bevolking is in Januari dus toep nomen met 85 zielen. Op Zondag 14 Februari a.s zal Harmoniekapel „De Eendracht", directel7 de heer K. H. Kerkhoff, een concert gevt in de concertzaal van het gebouw „Co18 cordia" van de Kon. Papierfabrieken Velsen Medewerking zullen daarbij verleen- de heer Ed. Bielle, solo cellist en Mt Gretha Kerkhoff. D ied Op Zaterdag 13 Februari a.s. zal ft H. B. S. vereeniging een afdeelingsavot'8 geven in hotel „De Prins" te Wijkeroo"' Eindelijk is het Oemeentebestuur ro'eb den heer Jac. Groot te Wijkeroog tot ef'u, vergelijk gekomen ten opzichte van d, 9 berm aan den oostkant van den Wijkrï" straatweg en zal nu waarschijnlijk binni e korten lijd een begin gemaakt worden n, H een hoog noodzakelijke verbetering vi>ui een gedeelte van den weg. :'®c Te Wijkeroog circuleert een adrt'"' waarop druk geleekend wordt om 1,21 asphalteering te komen van de Bevi i wijkerstraatweg. ,02 l Maandag 15 Februari as.zal in Hól „De Prins" te Wijkeroog een feestavoii.. gehouden worden door de Ringrijdeinil Vereeniging „De Prins". ,iri Door het „Strijkje" uil het Kennem,tcl Hotel zal voor muziek gezorgd worde E terwijl tevens een bekend Humorist iss optreden. Vrijdag 19 Februari a.s. zal de afdeeliiX Velsen en Omstreken van de Maatschappet van Landbouw in Hotel „De Prins" - Wijkeroog een vergadering houden, Burgerlijke Stand Velsen. an Geboorten: C. E. de Klerk—Rijujyen 2 d.; A. Brantjes—Duijn. dPh, C. Oeudekom—Keijsers, z j. Cudmimdsson-"' van Es, z; M J. v. d. Wel-de Bunje,- G Thomaszrioonljes, z. 'a Overleden: Trijntje Muller, 42 jail" echlgenoote van Jan Buijs, ,tu SANTPOORT. - Zondagavond trad de R. K. Toonce^ ciub „St. Engelmundus", een onderafc!eeWe van de R. K. Propagandaciub van die- naam, in „Zomerlust" op mei de kluct in 3 bedrijven „Meneer Klaproos", well klucht een week daarvoor ook was opg voerd voor donateurs en eereleden. Ot8e nu was het succes weer groot. bc Morgenavond treedt voor de Aide ling Santpoort van „Volksonderwijs" ProD Dr. B. D. Eerdmans, hoogleeraar te Leidei 1 op in de Ned. Herv. Kerk. Diens rede z— worden afgewisseld door zang van Mer Duvergé en orgelspel van den He H. C. v. Heyst, organist bij de Ned. Her Gemeente alhier. Hel Fanfarecorps „Wilhelmina" get}:'' Donderdagavoï d een concert in „Zomo '1 lust" met medewerking van den MtP A. de Exler (klarinet). vc Wi De B ,nd voor Staatspensionneerinw Afd. Santpoort belegt hedenavond et propaganda avond in „Zomerlrst" met di Heer Steyn a's spreker. Voorts treedt 00. een tooneeictnb op. Si UIT HET POLITIERAPPORT. D IJMUIDEN. Door den directeur van de IJsiabriek vocVÉ de Vischhandelvereeniging werd aangifte gedaa'e; dat door jongens Zaterdagavond een 16-tal ruit? van de fabriek is ingegooid. Een onderzoek wordt ingesteld. Tegen D. D. D. te Velseroord is proce: verbaal opgemaakt, wegens- het openen van dc afsluitboom naast het station, waardoor de het Jungbacker Zatermorgen een ongeval heeft g( kregen. Door de politie werd aangehouden M, v, O V,, die gesignaleerd stond in het Algemeen Peer litieblad, daar hij nog iets met de justitie te ve'\ effenen had. Wijl de man de boete niet kon b<v„ talen, is hij naar Haarlem overgebracht. kt Zondag is door de politie een 30-jarig pe: soon aangehouden, wegens het plegen van oiVt zedelijke handelingen met meisjes, in het nieuwst gedeelte van IJmuiden. Door J. de G,, verblijvende op de sleepbot Woutrina, is aangifte gedaan van diefstal van ei horloge. Door de politie wordt een onderzoek ii gesteld. j- i In de R. K. school aan het Tasmanplein zi; y< een 15-tal ruiten ingegooid, hetgeen wel kwajoüj- geflswerk zal zijn. Door de politie wordt een onderzoek ingestel Door J, C. B„ zeeman, wonende te Velse oord, is aangifte gedaan van vermissing van ei plunjezak, inhoudende zeemansgoederen, well zak door B. in een_gakhuis aan de Z.Z. van d Visschershaven was neergelegd en daaruit wlL: verdwenen. D. J. v. d. M„ varende op den stoomtrawler „Au plitado" IJ.M, 58, deed aangifte van het vermisse--* van een portemonnaie inhoudende eenig geld e een zegelring. Deze portemonnaie is vermoedelij aan boord van den trawier ontvreemd. g

IJmuider Courant | 1926 | | pagina 2