ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN Verschijnt Woensdags Zaterdags Overspannen Zenuwen No. 29 Zaterdag IS Februari 1926 lie Jaargang IJMUIDER COURANT Abonnementsprijs; f 1.per 3 maanden, franco per post f 1.35. Abonnemen- teo worden aangenomen aan het bureau en bij de Agenten. Advertentiën 2 maal achtereenvolgend opgegeven op het gewone tarief, worden kosteloos nog een derde keer opgenomen in het eerstvolgend Woensdagnummer. Advertentiën voor de Adreslijst 6 plaatsingen van dezelfde tekst (onveran derd) f .4-13 plaatsingen (dus 3 maanden achtereen) f 8, Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG tot 9 uur v.m. en VRIJDAGS tot 4 uur n.m. -a 11 Tot plaatsen van advertentiën van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend'gerechtigd het Advertentie-bnreau F. F. C. Roelso, IJmulden. UitgaTe van de N.V. UITGEVERS-MIJ. „IJMUIDEN" Adres voor Relactla en Adnlalctratli N.V. DRUKKERIJ SINJEWEL WILLEMSPLEIN 11 TELEFOON 153 IJMUIDEN Ingezonden mededeelingen 40 ets, per regel Advertenties van 1 tot en met 5 regels f 1.iedere regel meer 20 ets. Compact gezette adverten ties van 1 t, en m. 5 regels f 1.25, iedere regel meer 25 ets. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigiaga-advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbetaling, van 1 tot en met 5 regels f 0.75. iedere regel meer 15 ets. Bij niet contante betaling worden de gewone prijzen berekend. Advertenties „adres bureau van dit blad" 10 ets. extra; voor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets. in rekening gebracht. Bovenstaande regelprijzen worden met 5 cent verhoogd voor advertenties van bui t e n de gemeente Velsen. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders der gemeente /eisen brengen ter openbare kennis, dat het ver soek van de firma Daan en Co. te Santpoort, ora >p het perceel, kadastraal bekend gemeente Vel- Jlien, sectie H, No. 3205, plaatselijk bekend G ^Rijksstraatweg 185, te mogen oprichten een in lichting tot het fabriceeren van Insecticides en fungicides, waarbij gebruik zal worden gemaakt jan een electromotor van 5 P.K. door hen is toe- JJjJestaan onder voorwaarden. Ql Burgemeester en Wethouders der gemeente Oj/elsen brengen ter openbare kennis, dut het ver soek van de Vereenigde Koninklijke Papierfabrie- cen der firma Van Gelder Zonen te Velsen, om op iet perceel, kadastraal bekend gemeente Velsen, Jiectie B, nos. 2151, 1715 en 1996, plaatselijk be- cend, terreinen ten Noordoosten van den Groote rlout- of Koningsweg, te mogen plaatsen drie diep- waterpompen, elk aangedreven door een electro motor van 10 P.K. door hen is toegestaan voor sen proeftijd van één jaar. Burgemeester en Wethouders der gemeente eisen brengen ter openbare kennis, dat het ver soek van de Bataafsche Import Maatschappij te \msterdam om op het perceel, kadastraal bekend Jemeente Velsen, afdeeling IJmuiden, sectie I, no. 5118, plaatselijk bekend Bloerastraat, wijk C no. ">9, in gebruik te mogen nemen een benzinetank- vagentje, inhoudende 230 Liter, door hen is oegestaan onder voorwaarden. Velsen, den 2 Februari 1926. [Burgemeester en wethouders voornoemd, de secretaris de burgemeester, J. KOSTELIJK. RIJKENS. vragen een Kalmeerend eh Zenuwsterkend middel. Mijnhardt'a Zennwtebietten be antwoo den volkomen aan dit doel Glazen buisje 75 ci. Bij Apoth. er. Drogisten. VAN DEN WACHTTOREN. Emmen het ergst. Borcu^o was erg, maar de overstrooming nog weel erger. Ook al wordt er nog tweemaal zoo- 'veeJ, geld bijeengebracht, als er nu reeds gecol- ecteerd is, wat niet erg waarschijnlijk is, zal liet (eld toch geheel onvoldoende zijn, om de schade ,e herstellen. Maar wat we den lefhtsten tijd le- :en van den nood in Emmen doet ons zeggen: „fmmen het ergst! n' Wanneer een man, die altijd gezond is en al gJijn werk -kan doen, plotseling erg ziek wordt, jijnlijk en hulpbehoevend te bed ligt, heeft ieder ""net hem te doen, is er vaak te veel belangstel- ing en hulpbetoon. Als een patiënt jarenlang ijdt en te zwak is, om iets te doen, wordt hij ^oor verreweg de meesten vergeten. Men went :r aan en zoo hebben we zoolang al gehoord over te armoede in de groote veengemeente Emmen, lat we er ons weinig of niets van aantrekken. Toch heerschen daar wanhopige toestanden en vanneer kan daarin verbetering komen? Daar ■■Sjden duizenden gebrek tot aan de verhongering oe en hoevelen zijn reeds over die grens geko- iapen! Daar is -in menig gezin gebrek aan alles en .vordt een armoede geleden, zooals wij in onzen "ijd haast ondenkbaar achten. e Een comité voor ziekenverpleging en verzor ging stuurde onlangs een circulaire om hulp rond „net dezen aanhef: Ten hemel schreiend is 't leed, .'lat geleden wordt door velen van ons eigen volk, der absolute werkloosheid in de veen- In lompen gehuld bedelt daar jong en meest blootvoets langs de huizen der 'wei- (ligen, die nog iets te geven hebben. Wat aan L werkverschaffing gedaan kan worden, is volko- nen ontoereikend. Een gezin, dat dezen steun Geeft,1- moet bestaan van 510 gulden per week Q{/aak 810 personen). Een comité bestaande uit den burgemeester 1 'an Emmen en andere autoriteiten wijst op den ood in de veenstreek en vertelt ook van de pijn- p, jkste armoede, die geleden wordt. Een circu- lire om hulp begint aldus: i In honderden gezinnen in de veenstreken •Veerscht gebrek. De veenbevolking lijdt honger '3itn koude. Er is gebrek aan kleeding en dekking, bfelfs aan de meest primitieve. Van verschooning s geen sprake, Babykleeding is er niet meer. .Jele groote gezinnen moeten leven van slechts 'U|5 tot f 13 per week, il Een aantal journalisten hebben deze turfwereld pj]>ezocht en daardoor is aan de ellende in Emmen log eens alle openbaarheid gegeven. Vroeger leeft men heel wat gedaan voor Emmen, maar de Ellende is gebleven en de hulp is geëindigd. Dat 1 let daar wel heel erg is, kan blijken uit een paar jr^Ier vele gevallen door een journalist kort en za- ytelijk vermeld. We kiezen er niet eens de aller- 'jrgsten uit! 1* „De roef van 'n oude schuit, ergens in een Ogcanaaltje, Erger kan 't nu toch niet, meent men. j'n deze ruimte van twee bij twee en een halve neter, waar het nat is en waar't stinkt van be- lorvenheid, wonen een man, een vrouw en zeven rftinderen. Nummer acht is op komst. De man is aöij de werkverschaffingen brengt wekelijks on geveer f 9 mee." Een ontzettend schamel krot, sonder slaapplaats. Er kan 'r hier een liggen, :egt de vrouw, en ze wijst naar een hoek met vat lompen en vodden. Daar slapen we 's nachts >]j)m de beurt," „Een verschrikkelijk bouwvallig krot, Het dak s zoo lek als een mand en binnen regent het even lard als buiten, Er wonen een man, een vrouw sn zeven kinderen. Naar schatting is voor dit gezin zes vierkante meter slaapplaats. De man verdient bij de werkverschaffing een gulden of negen." Zoo gaat het door, ettelijke gevallen. Enunen is een der grootste gemeenten en bijna de geheele bevolking is arm. Het is te hopen, dat het mee lijden deze armen niet aan hun lot overlaat. Het kan in elk geval veel verzachten. Afdoende hulp zal moeten komen van de overheid. De bevolking is arm en de bodem is arm, Maar als deze wordt ontgonnen, al moet dit veel geld kosten, komt e werk en op den duur zal de bodem aan de talrijke arme bevolking voedsel geven. Maar dringend noodig is, dat hier de hand wordt uitgestoken, nadat die eerst liefst wat diep in de beurs is ge' stoken. Hier wordt langen tijd een ellende gele den, die erger is dan zelfs de slachtoffers van den watersnood hebben geleden. Men heeft de laat- sten ten minste gevoed en een behoorlijk onderdak bezorgd. Emmen zal al dankbaar zijn, wanneer voor dit allernoodigste gezorgd wordt. Centrale verwarming. Waarschijnlijk zal men over eenige jaren alleen nog kachels vinden in de museums van antikwi- teiten en zal ook de moderne vulkachel als ver ouderd worden afgeschaft. De centrale verwar ming begint al meer niet alleen in groote, open bare gebouwen, maar ook in particuliere wonin gen haar dienst te doen. Men kan een huisinstal latie nemen, maar praktischer, makkelijker goedkooper is de centrale verwarming van een blok huizen, waarbij dan gebruik gemaakt wordt van een fabriek of dergelijke. Het „Tijdschrift voor Volkshuisvesting" wijst op deze voordeelen der centrale verwarming. De veel plaats innemende schoorsteenen met kachels ver dwijnen tegelijk met kolenhok, kolen, en asch- morserij, terwijl ook het onaangename kachel- aanmaken niet meer noodig is. Het naar de kachel zien, kachel poetsen, zetten en wegnemen enz, kunnen er nog bij genoemd worden. In verschil lende steden wordt het nieuwe stelsel van ver warming al toegepast. In Helpman, een wijk van Groningen, wordt een blok van 104 woningen van warmte vorzien uit de machines van een over dekte zwem- en badinrichting. Men krijgt warmte op de meter. Er wordt van 's morgens 5 tot 's avonds 11 uur warmte geleverd. De kosten bedragen gemiddeld f 80 per jaar per woning, waarvan vier vertrekken verwarmd worden. In het blok Spangen bij Rotterdam worden 264 ar beiderswoningen centraal verwarmd. Een kamer wordt verwarmd voor f 39 per jaar. Daar gaat het heen, zij 't nog menige verbetering. Be geweldige overwinningen van den dood. De dood heeft ook in den wereldoorlog de grootste overwinningen behaald. Hij heeft wraak genomen op het dalende sterftecijfer, dat een ge volg is van geneeskunde en hygiene en grootere maatschappelijke welvaart. Het verlies aan men- schenlevens is in de oorlogsjaren ontzettend groot geweest. Bijna alle oorlogvoerende staten hebben de cijfers over de bevolking tijdens den oorlog en ook in vele gevallen nog later geheim gehou den. De verschrikkelijke waarheid moest ver borgen blijven. Maar door verschillende studies, publicaties en berekeningen mag men thans den (teruggang in de bevolking voor Europa in de oorlogsjaren wel op 12 millioen stellen. Duitsch- land heeft de grootste verliezen geleden, n.l. twee millioen, dan volgt Frankrijk met bijna anderhalf millioen. De Ver. Staten verloren slechts 52000 man. Slechts! En toch nog de bevolking van een vrij groote stad. Maar het geheele verlies is meer dan anderhalf maal onze geheele bevolking. Alles werd duur in de oorlogsjaren behalve menschen- levensl Veel barbaarscher dan het kannibalisme, dat nu en dan eens een enkelen mensch doodt, dan de menschenoffers van vroegere tijden, waar bij in een jaar zeker niet meer dan enkele tien tallen vielen, dan zooveel, ons als gruwelijk bij natuurwolken geleerd, is de oorlog. Maar er zijn nog meer verliezen, aan den oorlog te wijten, In de oorlogsjaren nam het aantal hu welijken af en daalde daarmee aanzienlijk het geboortecijfer. Bovendien nam het sterftecijfer onder de verzwakte burgerlijke bevolking sterk toe. In Duitschland zijn twee millioen menschen in de oorlogsjaren meer gestorven dan in gewone tijden. Hier zien we de gevolgen der ondervoe ding in verband met de hongerblokkade. Zeer nam de sterfte aan t.b.c. toe vooral bij kinderen. Reeds voor den oorlog waren er meer vrouwen dan mannen; dit verschil is door den oorlog na tuurlijk grooter geworden. In Duitschland waren er voor den oorlog 1020 vrouwen op de 1000 mannen, na den oorlog echter 1073. In Nederland zijn deze cijfers 1021 en 1010, het verschil is dus kleiner geworden. Dit moet verklaard worden uit de sterk verminderde landverhuizing. Immers ge woonlijk verlaten meer mannen dan vrouwen hun vaderland. Alleen in Roemenië en Bulgarye zijn thans eenigszins meer mannen dan vrouwen; in de andere Europeesche landen is het omgekeerde het geval. Achter de cijfers der verliezen van levens door den oorlog verbergt zich onnoemelijk veel rouw en zorg. Het zijn meest ook flinke, krachtige, jonge mannen, die in den oorlog blijven. Ouden] zieken en gebrekkigen worden thuis gelaten. Zoo zien we den oorlog als een vreeselijke verspilling van leven, dat eens met pijn werd gebaard, daarna jarenlang met zorg en liefde werd beschermd en eindelijk met groote smart werd betreurd. We denken nu nog niet eens aan de schade, die heel de maatschappij lijdt, door het verlies van zoo veel kostelijke kracht. Deze cijfers mogen de heele wereld als een alarmklok in de ooren klin ken, om waakzaam te zijn en de herhaling van zulke groote ramp te voorkomen. Als de roede in den- hoek gezet wordt, zijn de slagen vergeten, wordt wel gezegd. De menschen vergeten gauw en daarom is zulk een krachtige herinnering, als deze cijfers geven, wel noodig en nuttig. Demokratie en vrede. Voor de Ver, van Officieren der Ned, Land macht heeft kolonel Schuurman gesproken over een internationale overeenkomst, waarbij aan de staten een maximum-weermacht gesteld wordt, waar boven zij niet mogen gaan en ook een mini mum, waaronder zij niet behooren te gaan. Hij pleitte du6 niet voor ontwapening maar regeling en beperking van bewapening. Hij sprak in zijn rede een paar denkbeelden uit, die men in de officierenwereld niet verwacht aan te treffen. Van de zelfstandigheid van Fries en Stichte- naar zijn we gegroeid, zoo merkte hij op, tot de zelfstandigheid van Nederland. De tijd, dat ge westen elkander beoorloogden, dat Hollanders tegen Friezen uittrokken en omgekeerd, ligt lang achter ons. De kring, waarbinnen geen oor log meer gevoerd wordt is grooter geworden. Locarno heeft dien kring nog meer verwijd. De staten, die daar tractaten gesloten hebben, waar borgen daardoor elkanders /rede en veiligheid. Ook aan die tractaten hecht kolonel Schuurman waarde. In de toekomst zullen de staten schouder aan schouder moeten staan voor den Statenbond. Zoo ligt in de historische lijn de wording van de Ver. Staten van Europa en eindelijk van een Wereldbond van Staten. Wij zullen allen veel moeten doen, om den rechten internationalen geecst, wederzijdsche waardeering en welwillend heid onder de volken aan te kweeken, om tot zulke Wereldunie te komen. Dan z*al de oorlog tot de gruwelen van het verleden behooren. Maar is dat het werk niet van de machtigen der we reld? Kolonel Schuurman sprak ook deze gezonde woorden: Aan de vredespogingen van den taat sten tijd kunnen wij meer waarde hechten dan aan de vroegeren, omdat de invloed van de volken op de regeeringen vroeger veel geringer was, toen de volken minder ontwikkeld waren, niet over een groote dagbladpers beschikten enz. Demokratie is werking van den volkwil, mee leven van het volk ook met de staatsaangelegen- heden. Het is het zelfbestuur van het volk, dat in de regeering tot uitdrukking komt. Die volks wil kan zich ook krachtig door de pers openbaren. Men kan evenzeer van het volk zeggen dat het de pers als de regeering heeft, die het verdient. Bij de groote massa leeft sterk de vredeswil en daarom is het gelukkig, dat deze zich door de demokratie beter kan doen gelden dan vroeger het geval was. Inderdaad is de demokratie een bondgenoot van den vrede. Hoe sterker deze is, hoe minder ook het oorlogsgevaar. Het Duitsch land met een middeleeuwschen regeeringsvorm was een gevaar voor den vrede van Europa; van het tegenwoordige Duitschland vreezen we on danks nog aanwezige verbittering geen oorlog. SIMPEL LEVENSLIEDJE. Een bleek en têere Meiske zat, Geen kleertjes aan haar lijfje had, In 't hoekje van een kamerke en speelde wat. En 't Kamerke, in schemer schuil, En in een wiegje drensgehuil, Van Kindje, dat verscholen lag, in lornpenvuil. Bij 't Lampje, bleeke Moeder stil, Diep néére zat zoo zonder wil te staren, naar ze wist niet wat, in ruimte kil. Aan kamerschot portretje hing, Van Vader, die te visschen ging, Bij donkre nacht, op Wijde zee, hij vischjes ving. Maar Vader zag men niet wéérom, En kwam met „Moedersfongen" om, Te treuren nu de Moeder zat, Verwelkte blom. GEORGE HAAK. WITTE KRUIS. Iedere Woensdagmiddag van half drie tot drie uur stelt de Vereeniging het Witte Kruis, iu de Chr. Nat. School te Velseroord moeders gratis in de gelegenheid om hun zuigelingen, welke aan voedingsstoornissen lijden, te laten onderzoeken door den Consulent, Dr, Hanneman. Voor kraamverzorging, welke ook door boven genoemde Vereeniging wordt uitgeoefend, wende men zich tot het bestuurslid der Vereeniging, Mevrouw Dijkstra, Trompstraat 77 te. Velseroord. Tarief naar draagkracht 5f 15. BIJ KALME ZEE BLADERDE DE ZEEMAN IN REIS LAS HIJ DEN NAAM KEG EN SINDS 9 STEEDS TOE. DE OUDE SCHEEPSJOURNALEN. BIJ ELKE 1832 NAM HET AANTAL VERVOERDE KISTEN DAT SPREEKT BOEKDEELEN VOOR KEG's THEE. SINDS 1832. BOUWVERGUNNINGEN. Door Burgemeester en Wethouders van Vel sen zijn de volgende bouwvergunningen verleend: aan A. W. de Pagter te IJmuiden tot het bouwen van een woonhuis aan de Marconistraat, aldaar; aan P. P. Pruys te Santpoort tot het bouwen van een woonhuis aan de Brederodeweg, aldaar; aan A, P. Arisz te Santpoort tot het bouwen van een schuurtje; aan de N.V. Amsterdamsche Ballast Maatschap pij te IJmuiden tot het bouwen van een dubbele directiewoning van hout, aan den Noordelijken kanaaloever, nabij de spoorbrug; aan K. van der Sluis te Velseroord lot het ver bouwen van een woonhuis aan dén Zeeweg, al daar, tot woon- en winkelhuis; aan J. Stet te Velseroord lot het bouwen van een garage en twee woningen aan den Zeeweg, aldaar; aan D. Koomen te Santpoort tot het bouwen van een dubbel woonhuis aan den Verkeerde Molenweg, aldaar; aan J. L. Min te Driehuis tot hel bouwen v-,n 4 woningen aan den Zeeweg, aldaar; aan A. Handgraaf te Santpoort lot het maken van een houten afdak bij een perceel aan den Bloemendaalschestraatweg, aldaar; aan C. Schaap te Wijkeioog tot het verbouwen van een huis aan den Schulpweg, aldaar; aan de N.V. Noordzee Exploitatie Maatschap pij te IJmuiden tot het verbouwen van een sme derij aan de Middenhavenstraat, aldaar; aan W. C. Post te Driehuis lot het bouwen van een woonhuis aan den Driehuizerkerkweg] al- daar; aan de N.V. Ijsfabriek voor de Vischhandel- Vereeniging te IJmuiden tot het verbouwen van een magazijn, het daarin maken van een lift schacht, aan de Kanaalstraat, aldaar; aan Tiersen en Weernekers te Velser» tot het bouwen van twee woningen aan den Velserduiner- buurtweg te Velseroord. GEMENGD NIEUWS. - Onder redactie van J, Flentge, Dr. W. A. van der Vet en Prof. Ir. J. G. Wattjes, (schrijver van Practische wijsbegeerte, wijsgeerige gedach ten over het huwelijk en Nieuw-Nederlmdsche bouwkunst) zal in den loop van deze maand het eerste nummer verschijnen van een nieuw (twee- maandelijksch tijdschrift Denken en Leven", dat in algemeen, ook voor niet-wijsgeerige-geschool- den verstaanbare taal levens- en kultuur-philoso- phie, benevens inleidende theoretische philcsophie zal behandelen. Medewerkers zijn: Prof, Dr. G. A. v. d. Bergh v. Eysinga, Mevr. Dr. J. v. d. Bergh v. Eysinga Elias, Dr. H. G. ten Bruggencate, Ds. E. J. v. d. Brugh, Dr. A. H. Haentjens. Leo Niehorster, Prof. Dr. Richard Kroner (Dresden), J. F. A. Ryks, W. L. Thierae, Mej. E. Vas Nunes. Het eerste nummer bevat artikelen over: Levens- en wereldbeschouwingen en hunne verlegenheden; De beteekenis van het kunstwerk; Geloof en on geloof; Voorbereiding tot het wijsgeerig denken- Voor den eersten jaargang is o.m. toegezegd: Het raadsel van den mensch door Prof. v, d. Bergh v. Eysinga; Enkeling en heelal door Prof, Richard Kroner; De psychologie van den scheppenden kunstenaar door Leo Niehorster; Mensch en dier door Dr, v. d. Vet; Woorden van Prof. Bolland door Mej. E. Vas Nunes (aanteekeningen naar mondelinge voordrachten); Individu en staat door Dr. ten Bruggencate. Gratis proefnummers zijn aan te vragen bij de administratie. Irisstraat 11 te Hilversum.

IJmuider Courant | 1926 | | pagina 1