Ruwe,Schraje Huid Overspannen Zemswen j springende lippen Doos 30-60-90cHube 80ct Lra Bij Apoth.en Drogisten PLAAT3ELIJS NIEUWS. I.TMUIDEN. Godsdienstige samemkomsteii. Gisteravond had in de Oud-Kath, Kerk weder een samenkomst plaats, uitgaande van het Comi té uit de Kerkeraden en de Evangelische Maat schappij, Ds. Luikiriga sprak dezen avoad het openings oord, dat naar hij zeide kort kon zijn, omdat het doel dezer samenkomsten, verdieping van het geestelijk leven, voldoende bekend mag zijn. De voorzitter wees er op, dat de spreker van dezen vond een belangrijk onderwerp zal behandelen, dat midden in onze belangstelling staat. Spr, her innert aan het woord van den dicipel, die zeide: „Heer, tot wien zullen wij heengaan? Gij hebt de woorden des eeuwigen levens." Nadat gezongen was Gezang 50 1, verkreeg de spreker, Prof. Dr. J. R. Slotemaker de Bruijne uit Utrecht, het woord. RAADSOVERZICHT. Zitting van 9 Februari 1926. Doen we een greep uit de smakelijk* gerechten ons dezen Dinsdagavond voorgezet ik vrees dat het menu van de vorige zitting den gratis-voorlichter van een in deze gemeente van huis tot huis verspreid gratis blaadje, dat ons over ons vorig overzicht meende te mogen kapittelen -wat. zwaar op den maag heeft gelegen dan is onze buit een: „Reglement voor het verstrekken van voeding en kleeding aan bewaarschoolkinderen." Er wordt nog wel onderscheid gemaakt tusschen zekere soorten, doch dat laten we zwemmen. Dat hoeft niet belicht te worden. Toen we dit raadsstuk hadden ter hand genomen, voelden we ons warm doorstroomd. Nietwaar, zélfs al gaan die kleuters niet geheel ongevoed van huis, dan zal hun in het speelkwartier toch nog wel een versnapering smaken. Doch nauwe Iijks hadden we de „regelen" regelende de voc ding en de kleeding gelezen^ of bijna hadden we gevloekt (Excusez du peu). Niet om die arme kleine dreumessen, die hel thuis niet of weinig kunnen bekomen, maar oni het schoolbezoek te bevorderen zal aan stumperdjes, die daaraan behoefte hebben, rechtstreeks van ge meentewege voeding of (niet en kleeding worden verstrekt. De voeding zal bestaan uit melk (afgeroomd of niet) te geven in het speelkwartier en de klee ding uit le KLOMPEN; 2e andere kleedingsiuk- ken. Voelt ge ook het schrijnende, lezers cn leze ressen, dat aan schoeisellooze stumperdjes klom pen (niet eens klompjes al lijkt dit sentimen teel) kunnen uitgereikt worden. Als ze maar over stiaat kunnen bevordering schoolbezoek aan deze in zoo veel opzichten maatschappelijk mis plaatste instellingen. En als men nu in zoo'n reglement leest, dat aan een arme peuter (spoedeischende gevallen uit gezonderd; welke zijn dat?) eerst klompen mo gen worden gegeven, na voorafgaande schriftelijke machtiging van Burgemeester en Wethouders op schriftelijke aanvrage van het hoofd der school, dan voel je iets tegen je keel opkruipen en je vloekt werkelijk als je in het slotartikel leest, dat kinderen, (van de bewaarschool hoor. R.), die zich bij herhaling niet behoorlijk gedragen voor den tijd van hoogstens één week van de. schoolvoeding kunnen verstoken worden van schoolvoeding. (lees melk met of zonder room in het speelkwartierje.) Wat is wangedrag bij herhaling door een bewaar school-kleuter? Stel eens, dat „Janneman", die voor kleeding en voeding in aanmerking komt en dus tot het soort behoort, dat er geen mouchoir de poche of te wel zak- of neusdeuk op na houdt tevergeefs tracht met zijn kleine koude knuistjes, zijn eene neusgat dicht le knijpen om uit het andere te spui en, zooals hij van vader en moeder heeft gezien en de broekjesbindster heeft hem twee maal gelast zijn neus te snuiten, omdat zich een paar groene, wormvormige verschijnselen onder zijn neusje vér- toonen; is dat dan wangedrag, waarom hij zijn glaasie melk in het speelkwartier moet missen? Of als „Ketrientje" door het harde sleuren van haar gehaasten moeder in haar broekje doet of heeft gedaan, wat ergens anders thuis hoorde?; is dat dan wangedrag, waarom enz.? Als een kind 't niet kan laten met z'n vingertje in z'n neusje te pulken en verbieden helpt niet?; is dat dan wangedrag bij herhaling, waarom enz. En zoo'n reglement door B. en W. opgemaakt wordt gunstig beadviseerd door de commissie van bijstand in Onderwijszaken, bestaande uit de hee- ren Tusenius, Groeneveld, Nijssen. Roelse, Schui tenmaker en Vermeulen. Reuze paedagogen. Niet waar? Laat de gratis van huis tot huis versprei de voorlichter van het Velser Weekblad deze zaken belichten, inplaats van met zoo groote pedanterie een in de journalistiek ver- f _i. grijsde op de vingers te willen tikken. Leeraar of als de grondlegger van een sociale ge- Gelukkig voor de stumperdies, werden tijdens de Een zeer bekend man Iieefi gezegd dat zitting enkele der meest drakonisehe regelen, rege- Jansche godsdienstis samente vatten in viji lende de voeding en kleeding, van arme bewaar- I °odf" /an de Bergrede. Als dit waar is, zegt spr., schoolkindertjes geschrapt, waarvoor hun kinder-hce"TJezus ?ns alleen moraal «"bracht. Als men hartje den lieer Landeweerd dankbaar zal zijn, I™ Jczus "I" Persoon wegneemt, z.,,1 God-zi,n We nemen een tweede hap van den welvoorzie- b»l(l me' veel over. Als wij alleen nemen wat nen disch. B. en W. stellen voor aan ondeiwijzer- «eleerd heeft en wij vergelijken dit met het (essen) aan wie vervolg, of herhalingsonderwijs is °"de Testament, met de voorschrilten der rabbi s opgedragen het lesgeld niet te betalen als zij door d. ™et wal wijsgeeren (die geen Christenen wilden ziekte verhinderd zijn les te geven. schreven, dan blijft er met vee over Spr. Ook hiermede heelt zich de Commissie van bij. vraa«' me,n aan dle moraal wat heeft. Wat lier stand voor Onderwijszaken vereenigd. Zoo meldt ;van de beschaving gebleven, als wij zien naar den tenminste het raadsstuk. Doch op de vergadering .wereldoorlog, die in onzen tad mogelijk was hn bleek anders en o.i. zeer terecht kwam met den sPr- of er bi, alle goede sociale maatregelen heer Roelse, de geheele S.-D.-fraetie hier tegen op waarl.jk innerh,k geluk bij den mensch komt. Spr. gesteund door den heer Bosman. achl hel «"'«bk'g, dat zeer velen tegenwoordig Wel is waar wordt de vergoeding per les vast gesteld n.I, f 2.per les (overigens niet slecht be taald R.) doch heeft de aanstelling of benoeming plaats voor een geheelen cursus en is de opvatting als zouden dit „overuren" zijn o. i. niet steekhou dend. Toen de heer Roelse vroeg of die paar gul dens het gat in de gemeente-financiën moesten sloppen viel het „Directorium van drie", de Voor zitter en zijn ter rechter gezeten wethouders Handgraaf en Dunnebier in den waren zin des woord dubbel overdrachtelijk als stieren op den „rooden" lap op den heer Roelse aan en loeiden hém toe: ,.Er is geen gatl" Dat was wel een ge ruststelling voor ons, doch de heer Roelse merkte lakoniek op: „Nou, een gaatje! dan." Ofschoon, zooals later wel duidelijk bleek, de Soc._Dem. fractie in dezen pricipieel sterk stond, werd het voorsteLRoelse om die bepaling in te trekken met 14 tegen 7 stemmen verworpen. Ter toelichting zij hier nog medegedeeld, dat vóór dien zoowel bij de gemeentelijke- als bij de rijksregeling de lesuren bij ziekte wel werden uitbetaald. De heer Visser kwam toen handig met een amendement om de lesgelden gedurende de eerste tnaand van ziek zijn wel te betalen, hetwelk met 11 tegen 10 stemmen in de Wacht gesleept werd. De heer Schuitenmaker was bij het vernemen, dat deze lesgelden medetellen voor berekening van 'iet pensioen tot de ontdekking gekomen, dat het dus als salaris moest worden beschouwd en nam deswege zijn draai door voor het amendement te stemmen. Alsof heel ons lager- en hooger onderwijs er mee zou vallen of staan, alsof heel het zieleheil van de schoolkinderen er van afhing, zoo'n geweldigen boom werd er opgezet over de levensvraag of op school D het zevende leerjaar moet ingaan op 1 April of 1 September van het jaar. De nieuwe, wethouder van onderwijs, die uitter en J nog niet geheel kan doorgedrongen zijn in de vele geheimenissen van de onderwijswet van 1920 liet zoo doorschemeren, dat er nog een ge heim kantje aan zat, hetgeen hij bijna verklapt had, als de Voorzitter hem nog niet bijtijds gestuit had. De ellenlange redevoeringen van de heeren breekt, maar bij niets anders, dan leeft hij in een ijskelder. Christus is ingedaald in onzen vloek en heeft ons aldus Gods erbarmen op 't heerlijkst ge toond. Tenslotte moet er zijn solidariteit, zegt spr. Maar welke? Spr. wijst op het diepste woord in den Bijbel: „Zie het Lam Gods, dat de zonde der wereld wegneemt." Als wij dit ervaren, zegt spr. dan zal komen de heerlijke solidariteit. Als allen naar Jezus luisterden, hadden wij een verloste we reld. Met groote aandacht werd de rede van den spreker aangehoord. Tot slot werd Gezang 49 5 gezongen en eindigde de spreker met dankgebed. De collecte bij den uitgang bracht f 44 op. De bouw van de nieuwe sluizen. Een zeer groot' aantal Nutsleden had Maandag avond aan den oproep van het departementsbe- stuur gehoor gegeven, om met hunne dames den ledenavond in de bijzaal van Thalia te bezoeken, waar Hoofd-Ingenieur Ringers zou spreken over den onder zijn leiding uitgevoerd wordende bouw van een nieuwe, groote schutsluis in het Noord zeekanaal. Enkele introducé's van den spreker, be- hoorende tot het personeel der sluizen en der rijks-electriciteitswerken, meegerekend was de zaal geheel vol. De praeses, Ds. Luikinga, sprak daar in zijn openingswoord zijn blijdschap over uit, omdat het ook voor den spreker een zeer aange name indruk moet maken dat zoovele leden van het nut belangstellend zijn naar wat daar gebeurd aan „de overzijde", het groote werk dat voor den Deze zeide dat hij gaarne zag. dal rnen zijn on- t^ltd'da£'ÏJ5 113 l .nncruc vnnr daarom toe aan Ir. Kingers, die ondanks zijn druk- derwerp „De beteekenis van Jezus Christus voor onzen tijd" als een stuk van een Veel grooter on derwerp, n.I. „De beteekenis der religie voor on zen tijd". Spr, zegt dat zijn onderwerp van heden aansluit bij dat, door hem hier verleden jaar be- ■handeld, n.I, „De herleving der ziel". 1 Welk antwoord moet de ziel op haar vragen ontvangen en wat is de beteekenis van Jezus Christus bij dit antwoord, Spr, zegt dat voor een aantal jaren men andere antwoorden gaf op de vragen der ziel, n.I. wetenschap en techniek. Het voordeel van het antwoord der wetenschap zou zijn, dat er geen raadselen meer zouden wezen. Dat beteekende, dat alle vragen van ons .zedeiijk- godsdienstig leven of moesten verdwijnen of we tenschappelijk bewijsbaar moesten worden 0- maakt. Daarbij kwam de techniek, die zulk een' geweldige omzetting in ons leven hebben ge bracht, Deze ontwikkeling van het technisch kun nen ging hand aan hand met het streven naar het wetenschappelijk bewijsbare. Men meende dat men hiermede de wereld stuwen kon en er geen plaats meer zou zijn voor de dingen van het on zichtbare. Wij kunnen ons haast niet voorstellen, zegt spr., dat dit alles radicaal voorbij is. Dit komt, omdat men ervaren heeft dat deze dingen geen bron zijn van zuiver menschelijk geluk. Als de wetenschap van de inenschen een soort machi- wil maken, dan moet 'ook alles in het men schelijk leven onafwendbaar zijn. Maar er is een drang in de menschen om anders te worden, naar vrijheid. De techniek heeft veel in ons menschelijk leven verhelderd, maar ze heeft ons niet gelukkig gemaakt. En de arbeider in de fabriek wordt als vermalen door de techniek. Zij heeft'geen ant woord op onze levensvragen, zijn heeft geen troost in de donkerheid van ons levensraadsel. En zoo min heeft de wetenschap dit. Daarom is er weer een vragen naar religie. Het antwoord op deze vragen geeft het onder werp van dezen avond. Spr. zegt dat bij alle ver schil van richting en kerk het gaat om deze vra gen: „Wie is God; wie is de mensch en hoe is de verhouding tusschen God en mensch?" Met het onderwerp van dezen avond komen wij op het terrein van den godsdienst en niet op die van de moraal, zegt spr. Velen zien in Jezus de grondlegger van een nieuwe moraal, dus alleen de meenen, dat wij wat somberder moetc-i denken over den mensch. Het gaat hierom, zegt spr., of het ligt in „Wat Jezus ons voor doet" of ,wat hij doet voor ons". Spr. maakt dit duidelijk met een woord van Jezus, Die zeide: Wie de meeste onder u wil zijn, die zij aller dienaar, gelijk pok de Zoon des menschep is gekomen om te dienen". Hier hebben we dus moraal en door velen wordt dit het hoog ste geacht. Maar dit is maar twee derde van Je zus' woord, zegt spr., want Hij la.it er op volgen: „en om Zijn ziel te geven lot een losprijs voor ve len". Spr. zegt dat dit de wortel is en het andere is de plant. Men leest geen vijgen van doornen. Velen smalen op het Christendom er. zeggen: Waar ke bezigheden, toch nog gelegenheid en genegen heid vond om den leden over dit alles eens be voegde inlichtingen te geven. Zich lot de leden richtende, wees hij er op dat een nulsavond als deze, zeker wel het meest aan het ideaal van den stichter der Maatschappij beantwoordt: de leden te ontwikkelen en voor te lichten. De laatste avonden, waarbij trouwens introduc tie op groote schaal voorkwam, deden niets dan reizen naar Indië maken, hetzij naar de petrole um-industrie of met van der Hoop per vliegtuig en anders de Java_cultuurfilm. Hei onderwerp van dezen avond vraagt aandacht voor wat zeer kort om ons heen wordende is, en al zullen de lichten, ten behoeve der projectiebeelden uitgaan, men mag hopen dat het den spreker zal gelukken heel veel licht in een warnet van gedachten te brengen. Ir, Ringers, die daarop het woord verkreeg, be gon met een historisch overzicht. Men weet dat de koopvaardij naar Amsterdam, in vroegere eeuwen over de Zuiderzee ging. Toch werd reeds, omstreeks 1634, het idee geopperd om de duin strook bij Holland op zijn Smalst door te graven, door il -n waterbouwkundige van Rijnland, Jan Dt uw. ten behoeve van den waterstand aldaar. Tie! is dus onjuist het verhaal v n de voorgeschie denis van het Noordzeekanaal alleen te beginner l de fameuze streep van Ken mg Willem I over de landkaart, Douw moest eentor van dat plan af zien, omdat er te veel bezwaren verbonden waren en aan het verzetten van de eno-me massa' zand, tusschen het Wijkermeer en de zee, waar men bo vendien geen plaats voor wist, terwijl ook niemand kans zog een open haven aan het strand te gra ven on in stand te houden. l'n den loop der 18e eeuw kwam dat plan'nog :enigc keeren ter sprake, maar moest op dezelfde bezwaren, telkens weer verdwijnen. Dan kwam de ti'd der restauratie van ons volksbestaan. De re- geeiing wilde ook wat doen om de zich, opnieuw ontwikkelende koopvaardij van Amsterdam te hel pen. Daar kwamen bezwaren. Met behulp van kunstwerken was Amsterdam, over het Pampus bij hoog-water, slechts te bereiken voor schepen met hoogstens 3 M, diepgang en vele schepen wa ren grooter. De koning was voorstander van hel korte kanaal, maar de bezwaren waren zoo groof, dat men besloot tot het graven van het Noord- Hollandsch kanaal, over Purmerend en Alkmaar aansluitend op de, juist met Napoleontische voort varendheid, gereed gekomen haven van Nieuwe- diep. Dit kanaal, voor zijn tijd een reuzenwerk en destijds het grootste zeescheepvaartkana.il Ier we reld, werd berekend op een diepgang van 5 M, en men verwachtte dat het wel steeds voldoende zou. blijven. Weldra bleek men daar echter in be drogen en bovendien vormden de scnerpe bochten, bij Alkmaar en Purmerend, groote beletselen. In 1840 dook het plan der doorgraving weer op nieuw® op, nu voorgoed. Het was oorzaalt dat prof. Vissering in „De Gids" van 1849 zijn artikel schreef „Een reisje naar IJmuiden" (IJ-monding), In dat artikel beschreef zijn fantasie een reis door het kanaal der toekomst en aan dat artikel heeft de plaats onzer inwoning haren naam te danken. Doch de bezwaren bleven wegen, ook nadat in 1860 de kanaal-maatschappij tot stand kwam. Voor den aanleg van dien open haven op het strand «vas dan ook geen Nederlandsche aannemer te vinden, doch een Engelsche, die van dat werk geen zijde ge sponnen heeft. Na een lange lijdensweg, dien spr. thans niet verder ophalen wil, kon eindelijk, op 1 November 1876, Koning Willem III, aan boord van het eerste schip dat door de sluizen geschut werd, de openingsplechtigheid verrichten. Het waren de, thans als oude bekend staande sluizen, waarmede het kanaal berekend was op een diepgang van 8 M,N.A.P. Deskundigen had- uii ene mange leuevuennïeu van - Schuitenmaker en Groeneveld, noch het deskundig i dat God^liefde is, maar spr. zegt dat ait^ gevaarlijk relaas van den heer Landeweert_ vermochten ons van het groote gemeentebelang bij deze onderge schikte schoolkwestie te overtuigen. Na dat ons kiekje 'van gehoorzaamheid had geluid werd het voorstel van B. en W. aangenomen en de aanvang van het 7e leerjaar op school D bepaald cp 1 April. Of was het nu toch 1 Sept. Men leze er het ge meenteverslag maar op na, misschen dat dit de zaak beter belicht dan blijft het, in uw politiek, in uw staatkunde" Maar j den verzekerd dat deze diepte steeds, tot in verre spr, zegt dat zij die zelf niet willen, dat zij dus iets I toekomst voldoende zou blijken, verwachten, waarvoor ze zelf niet gezaaid hebben.' Echter die voldoening was van zeer korten duur Na 't zingen van Gezang 50 4 vervolgde spr, en in 1894 kwamen de tegenwoordige groote slui- zijn rede. Spr. zegt nog vier dingen in verband zen, die tot 10 M, reiken, nadat de regeering an met zijn onderwerp naar voren te willen brengen, [vele deskundigen, b.v. Engelsche scheepsbouw- Allereerst noemt spr. zonde en schuld. Dat is wel .werven, de verzekering had ontvangen dat ze op zeer ouderwetsch, maar het is in onze dagen zeer deze grootte zeker nooit te klein zouden blijken, nieuw. Want de zonde is er en zij is wat altijd al les weer neerslaat en het schoone in iedere or ganisatie vernietigt. En in Jezus' wcord en predi king ligt steeds het waarschuwende, dat wij le. ven in een wereld van zonde en schuld. Dat be- teekent niet, dat deze gevolg zija var. stoffelijke of maatschappelijke toestanden. Spr. zegt niet dat hel niet aankomt op de stoffelijke en sociale toe standen, spr. is overtuigd, dat de christen, die spreekt van de noodzakelijkheid der verandering an den mensch, ook moet spreken van de nood zakelijkheid der dingen ohi ons heen. Maar Jezus predikt niet verbetering van maatschappelijke toe. standen, maar zonde en schuld. Verder zegt spr. dat zonde geen noodlot is. Men zegt dat we product zijn van ds omstandigheden, van onze voorouders. Het is niét, zooals het Fran- sche spreekwoord zegt: Alles weten is alles ver geven, Jezus spreekt alleen van schuld. Dan is het niet zoo, dat we van zondaars op iveg zijn om engelen le worden, zegt spr. Ook hier zegt Jezus alleen: Ge deugt niet! Ten tweede zegt spr. dat Jezus is de verkondi ger van de rechtvaardigheid Gods. Men zegt wel J_i C J Ü.fJ. on«- rif rioirn nrlnl.- loop van dit jaar zal geschieden. Dan de afmetin gen. Deze werden, na nog eenige andere plannen, tenslotte opgevoerd tot 100 X 50 'y( 15 M, Ook het kanaal wordt gemaakt dat men die groolle bereiken kan. Voorloopig echter wordt bet gegra ven op 12 M. diepte omdat, wil men lot 15 M. gaan, eerst de geheele Nonrdpier naar het Noor den verlegd zal moeten werden. Deze maximum diepte is overigens gekozen met hel oog op de diepte der zee, waar ;.el practisch niet wel mo gelijk is met schepen var. groolere diepgang dan 14 M. te varen. Hier waagt spr. zich dus ook aan de voorspelling dat deze grootte steeds voldoende zal zijn. Vervolgens besprak Ir Ringers vele proe ven, die noodig waren cm de plannen definitief vast te stellen. Wij zulle-i 2 er van even noemen, In de eerste plaats het bodemonderzoek, in ver band met de watervoorziening. De streek waarin wij wonen wordt zeer veel gebruikt om water te winnen, zoo zijn zeer kort bij de sluizen de prises d'eau van Velsen en van liet provinciale watei- leidingbedrijf en hebben de papierfabriek, de hoog ovens en de ijsfabrieken een enorm water verbruik Dat kon natuurlijk maar Met zoo even in de war gestuurd worden. Nu heeft echter het bodemon derzoek, door middel van boringen, geleerd dat zich op 15 M. en op 35 M. beneden N. A P. een voor water ondoordringbare kleilaag bevind, waar tusschen in het meeste water gewonnen wordt. Het onderste der werken voor de siuis ech ter is 21 M.N. A. P., dus dieper dan die boven ste kleilaag, die dus doorstoken wordt waarmee hel gevaar ontstaat dat het water wegloopt of ver zouten gaat. Om dit nu te voorkomen heeft men besloten een ijzeren damwand, rondom die door braak van de bovenste laag !e brengen, tot de on derste laag, waardoor dus het waterreservoir wordt afgesloten. Het tweede, veeleischende onderzoek was dat naar de wijze waarop me a hit water het beste in de sluizen kan toelaten, te wijl het water rustig blijft. Dit geschiedt in de oude sluizen door klep pen in de deuren, in de nieuweren door een riool, onder de kolkmuur langs tn, door voedingstakken met de kolk verbonden. Een zeer minutieus on derzoek leerde dat een eenvoudig stelsel veel be ter zou voldoen. Het oadeizoek kostte f 26000 doch de besparing, door de vereenvoudiging l1/, millioen. Het eigenlijke kunstwerk wordt thans verricht in 3 deelen, de schutkolk, het bin nen- en het buitensluishoofd. In de sluishoofden bevinden zich de deurkassen voor 3 deuren, van 56 X 21 "X 7.50 M., die rechtstandig door het wa ter gerold worden, als ze de sluizen moeten af sluiten. Deze deuren worden thans in Rotterdam gemaakt en, als ze klaar zijn, buitenom naar IJmuiden gesleept. Uitvoerig bespreekt de spr. dan de vorderingen van het werk, waarbij b.v. in totaal 19 millioen Mr zand verzet moet worden, waarvan thans 12 mil lioen achter den rug zijn. Ook het hei en beton werk wordt tot in details besproken. Opvallend is dat de meeste arbeid mechanisch geschied, trou wens anders zou het volbrengen van dit reuzen werk niet mogelijk zijn. Op het geheele werk zijn slechts 700 mannen bezig, 400 grondwerkers en 300 betonwerkers. Vooral de mechaniseering van het betonwerk, vanuit den centralen giettoren, is een wonder van technisch kunnen. Zoo- hoopt spr. voort te gaan, tot in Novembe.r 1928 het werk ge reed zal zijn. Maar men dient waakzaam te zijn, cmdat hier een groot werk tot stand wordt ge bracht, zonder vn-.irbeelden uit het buitenland, waarbij zoo licht veel bedorven kan worden. Maar, als allen waakzaam zija, zal het gaan. Het laatste bespreekt de heer Ringers de kosten. Geheel anders dan gewoonlijk vallen die mee. Het feit dat de gemeente Amsterdam om veel zand erlegen was en het dalei der materiaalprijzen, tusschen de partiëele aanbestedingen door, maken dat de kosten dalen. In voor.oorlogsche prijzen werden die geraamd op 15 millioen gulden, dat is in den tegenwoordigen tijd 26 a 27 millioen. Doch de totale kosten zullen omstreeks 19 milli oen gulden bediagen, zoodat er 7 a 8 millioen be spaard is. De lezing werd, van het begin tot het einde, verduidelijkt door lichtbeelden. Ir. Ringers die we reeds lang kenden als een welluidend mensch, deed zich dezen avond ook kennen als een gezel lig causeur, die een moeilijk technisch onderwerp, voor leeken duidelijk weet uiteen te zetten en die, bij alle moeilijkheden van zijn werk, door een optimistische hoop gedragen wordt. Het was zeker wel uit aller naam, dat Ds. Lui kinga, aan het slot, den spreker dank zegde, met den wensch dat het hem gegeven mag zijn, dit werk te voltooien. Dit verslag moest, wegens plaatsgebrek, tot he den blijven overstaan. vragen een Kalmeerend en Zenuwsterlc, middel. Mijnhardt's Zenawtabletten antwoorder, volkomen aan dit doel. Qlazen buisja 75 ct. Bij Apoth. en Drogist IJmuldens Mannenkoor. Maandag a s. geeft IJmuidens Mant koor voor haar donateurs en kunslllevtj leden een concert in Thalia, met mi' werking van mej. Cobie de Graaf, Zaandam, den heer H. Cooimans, barlh Den Haag en het dubbel mannenkwt „Caecilia", Wij verwijzen hiervoor naat1 advertentie in dit blad. De afdeeling der S. D. A. P. alb I organiseert op Maandag 22 dezer eem i gadering in Thalia, waarin de heer F. Meurs van Amsterdam zal spreken ovti Regeeringscrisis. Aanbesteding. Bij de dezer diji door den heer K. Boon bouwkund alhier, gehouden aanbesteding voor bouwen van twee heerenhuizen aan Juliacakade is ingeschreven door de hei i P. Verschoor voor f 12 888, A. A. van 1 f 12.738, J. W. Koster f 12 715, H. van Plas f 12 312, Lindhout en De Wi1 f 11 948, Cupido en Dalmeijer t 11.1, Aan den laagslen inschrijver iï hel tt gegund. VELSEN. I Liefhebbers van goed biljarten kum Zondag 14 Februari a.s. hun hartophi 's Middags om 3 uur komt in Café „Unit nabij de stoompont op Wijkeroog de h Martin Francois Soliën, professeur Billard een parlij spelen van 500 carambt Cadre mei een voorgift van 350. Na aft zullen eenige fanlasiestooten geee worden. 1 Van het tweetal zwanen dat in t I vijver van Velserbeek geplaatst werd, i één overleden tengevolge van een on steldheid aan de maag. Dit is wel jamn daar het werkelijk een ailractie te m geweest zou zijn als een nest gebou was in den hertenkamp en een zwaam een troep kleinen zich door den vijver wogen had. Burgerlijke Stand Velsen. Geboorten: J. Oudendijk— 'alles, A. Leering—Rood, zA. W. Peeters-i Son, z.; A. Oudendijk—Post, zP. Bri ter—den Bakker, z.; D. VermeulenHi- bomée, d F. C. BrandsKaagman, z J Groot—Jonker, d. Ondertrouwd: J. van Oaalen A. de Zwarl; W. E. Bakker en B. Pi T. Smit en R. Visser; J. Fennerra en Klijn; A. den Heijer en L. Anker; C. 0 en D. Gravemaker. Getrouwd: P J van Campen en Thijsmeijet; G. Stam en M. üravemal j. P. Kok en j. P. Ton; E. A. Dekker D. Zcegers. 0-- DE RAADSOVERZICHTER. Als de werkers in de groote sleden vertellen van de gruwelijke, onzedelijke dingen, die daar zijn tusschen ouders en jeugd, dan huiveren wij en dan moet er gezegd worden, dat deze dingen gevloekt zijn. Als God niet heilig is, is zijn god heid weg. Het Kruis van Christus is de verkondi ger van Gods gerechtigheid. Maar gelukkig is Jezus ook de openbaring van Gods genade en erbarmen. De mensch kan bij recht alleen niet leven. Als de arbeider leeft bij een contract en bij toestanden, waaraan niets ont- Echter, reeds in 1908 waren er schepen in d( vaart die te groot waren voor die sluizen en, doo: het zich liet aanzien dal hun aantal spoedig zou toenemen, werd in 1914 de staatscommissie Kraus benoemd, die met bekwamen spoed rapport uit. bracht. Haar conclusie was dat zoo spoedig mo. gelijk een sluis van grootere afmetingen, die de staatscommissie stelde op 350 X 40 *2 M., moest komen. Dat was niet alleen omdat niet meer alle schepen door de beslaande sluis kunnen, maar ook omdat, bij een defect aan® die sluis, de vaart vQor alle schepen die te groot zijn voor de oude sluis, gestremd zou zijn. En nog de verzanding der Schelde bij Bath, leerde in de gevolgen voor de haven van Antwerpen, hoe funest die toestand is. In dit deel zijner rede toonde spr. eenige grafie ken, die aantoonden dat met stelligheid was te be rekenen dat de schepen weldra Je 300 M. zouden bereiken, en het steeds toenemend verkeer door de sluizen. De regeering besloot het advies der staatscom missie in hoofdzaak te volgen en de uitvoering be gon. In zijn studie-jaren had spr. zich verwonderd over de werkwijze der Amerikanen, bij het graven van het Panamakanaal, die nug aan de plannen bezig waren, terwijl men aan liet werk was. Thans kan hij zeggen dat men Uier ook zoover is. Al werkende werden de plannen uitgewerkt en soms gewijzigd. De belangrijkste wijzigingen waren wel die omtrent het beloop van het toeleidingskanaal tot de sluizen en de afmeting. Was eerst het plan, gewoon met een bocht aan te sluiten op de be. staande toeleidingskanalen, thans gaat men ten Noorden van het fort langs, om in de buitenhaven uit te monden. Daardoor moet het worteleinde van de Noordpier verlegd worden, wat in den Uitvoering Tomvereeriglng ,,ljmul- den". Kleine lurr.ers, groote tu:n?rs, jonge turners, oude turners, m'n hulde De sportverrlacgever van onze Courant zal U wel uitvoerig mededeelen. wal ge g ied, wat ge b- ter tn wat ge het besl g> daan hebt Doch hij moge zoo critisch zijn, als ie wil, 't was goed hoor, 'I was ardig, 't was kranig. Wel, wel, wat 'n schilferende aanblik zoo'n tooneel vol, eivol, propvol turners van een turfhoogte, tot een meter 80. En dan tie oefeningen. D'r waren d'r bij, die de zaai ink.ken, alsof ze wilden zeggen: „lel nou cr is op, nou zal je nog er is wat zien! en gewoonlijk werd er dan een foutje ge maakt, omdat hij of zij teveel voor het publiek hadden gelurnd. Maar 'n applausje kregen ze toch, en hartelijk ook. En dan dat geroezemoes. Dat gewichtig doen van die baasjes en die katvischjes. Thalia is hun, hoor. De jeugd regeert zoo'n avond. Vader en moeder zitien, maar zij slappen ais prinsesjes en prinsjes rond. Hun is het Koninkrijk Thalia. Wat moppig, dat grut, maar ook wat nuttig niet zoo'n avond maar dat turnen en zeker zullen allen ingestemd hebben met de woorden van den Voorzitter, den heer Driessen, dat turnen goed, nuttig, heilzaam en gezond is, voor jong en oud, arm en rijk. En al sloeg de piano van louter vreugd soms door, denk je, dat een gymnast er een „spier" om verdraait. Niks hoor Zou het programma ook te vol beladen kunnen worden voor één avond Kleine turnerljes, m'n vriendelijke groet en de complimenten, dat 't snoezig was, hcor, „Varia". Dinsdag a.s. zal de tooneeivereeniging „Varia" voor hare leden In Thalia opvoeren hel blijspel „De Hofslachler", door Oscar Walter en Leo Stein. Zie advertentie in dit blad. SPORT. Kennemers V. S. V. V. S. V. speelt morgen tegen Kennen den return wedstrijd. De eerste ontmoeli; de vorige week grspeeld, eindigde in i gelijk spel, hoewel de Kennemers tol de rust mei 3—0 de leiding hadden. 0 nu lijkt ons een geiijk spel een vrij wi schijniijke uilslag. Stormvogels II—Alcmaria Victrix 't Is morgen voor Stormvogels een gewichtige dag. Slaag! zij er in van Alcmi te winnen wat kan dan maakl een uitstekende kans. De tanden op elk: Stormvogels Het elftal ziet er als volgt uit: Terhorst Visman v. d. Velde de long Vermaak Heilig Hoogerduln, v. Hemert, Visser, v. d. Vel de Jon| Zondagmorgen om 10 30 uur spi Kinhe'm zijn laatste thuiswedstrijd te[ R C. H. 3. Wint Kinheim deze wcdsl: dan is zij officieel kampioen der le klas» van de H. V. B. (Terrein achter Hotel, Prins" bij de stoompont te Wijkeroog). G. S. C. I—S. V. IJ. I 4—2. S, V, IJ verschijnt zonder Muller in het vi waar tegenover zich een volledig G. S. C. plai< S. V. IJ. wint den toss, zoodat G. S. C. mag trappen. B. v. Gelder staat, door een ongeval een vorigen wedstrijd opgeloopen. in plaats 1 links-back, onder de lat, G. S. C. is reeds a stonds in de meerderheid en de aanvallen; S. V, IJ,, die slechts sporadisch voorkomen, w den dan ook door G. S. C.-achterhoede met t te veel moeite onschadelijk gemaakt. G, S, C. is echter niet voor het S. V. IJ-t weg te „trappen". De druk wordt opden d dan ook te sterk en voor de IJmuidenaren goed en wel beseffen is de stand 2Dit set' hen wel eenigszins wakker. S. V. IJ. pakt dan. wel aan, doch de afwezigheid van Muller zich in de voorhoede te sterk gevoelen. Voor rust aanbreekt heeft G. S. C. de stand tot 3 opgevoerd. Na de rust zit S. V. IJ. er direct flink op, haar eenige hoekschoppen oplevert, die ecl niet het gewenschte resultaat hebben, v. d. 9 legt eenmaal den bal voor de voeten van J. Gelder die nu maar voor het intrappen heeft, onbegrijpelijke wijze weet hij echter nog i: naast te schieten, hetgeen hem eenige malen: gedaan wordt.

IJmuider Courant | 1926 | | pagina 2