ler uouran Zaterdag 13 Februari 1926. 2e blad PREDIKBEURTEN VOOR ZONDAG A.S. IJMUIDEN. NED. HERV. KERK. 10 uur :~Ds. Vunderink, van Haarlem. 3 uurDs. Erdman. Bediening van de H. Doop. JEUGDKERK (Koning WUlemshuis). 10 uur: De heer Tismeer. Doopsgez, Gem. Afd. Prot. Bond. 10.30 uur: Ds. W. Luikinga. GEREF. KERK. 10 uur: Ds.jH. Ph. Ingmersen van Nijkerk S uurDezelfde. CHR. GEREF. KERK. 10 uur: Ds. T. A. Bakker. 5 uurDezelfde. Donderdag 7 30 uurDs. Bakker. EVANGELISATIE HOOGEBERG. Zondagmorgen 10 uur: Samenkomst. Zondagavond 7.30 uurSamenkomst. SprekerB. (enninga. VELSEROORD. NED. HERV. KERK. 10 uur: Ds. W. Kroese, S uur: Dezelfde. GEREF. KERK. 10 uur: Ds, H. C. v. d. Brink, van Zandvoort 5 uurDezelfde. VELSEN. NED. HERV. KERK. 10 uur: Ds. W. S. van leeuwen. 5 uurDezelfde. WIJKEROOG. GEREF. KERK. 10 uur: Ds. J. D. Boerkoel. 3 uurDezelfde. SANTPOORT. LOKAAL BETHEL. 9.45 uur: Ds. H. MaspervanjHeemslede. H. Avondmaal 5 30 uurDezelfde. Dankzegging. Woensdag 8 uur: de heet O. W. van Deth, Bijbellezing. NED. HERV. KERK. 10 uur: Prof. Dr. O. A, van den Bergh van Eysinga. EVANGELISATIE SANTPOORT. 10 uur: Ds. Erdman, te IJmuiden. 6 uur: Ds. Nauta, te Katwijk aan Zee. BEVERWIJK. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. 10 uurDs. van Calcar. FRIS' Ons Sadio-Oftiv«métoe><el „Supmeur" ia combinatie met de „C/osleyMusicoae" luidspreker, zal IJ-door da zeer natuurgetrouwe weergave osder den indruk van het gehoorde brertgan. Ge waant U ia de concertzaal ol bij dea spreker Mogen w(j voor U demonstre rea KENNISGEVING. Ter kennis van belanghebbenden wordt gebracht, dat de vergadering der SCHOONHEIDSCOMMIS SIE zal worden gehouden op Donderdag 18 Febr. 1926. des voormiddags 9.30 uur, ten kantore van het bedrijf Openbare Werken te Velsen. Tijdens deze vergadering zullen belanghebben den van 11 tot 11.30 in de gelegenheid worden ge steld de commissie te spreken. Schetsontwerpen, die zij aan het oordeel der commissie wenschen te onderwerpen, worden uiterlijk tot Dinsdag 16 Febr, 's middags 12 uur, bij den secretaris ingewacht, Velsen, 13 Februari 1926, De secretaris der commissie, J. ARENDS. PLAATSELIJS NIEUWS. IJMUIDEN. Wij vinden in de Visscherijcourant bet na volgende artikel, dat wij al is 't maar als symp toom, hoe hieromtrent in sommige kringen ge dacht wordt, van belang achten en daarom hier onder overnemen: IJmuiden en Amsterdam moeten een gemeente worden. Jaren geleden werd er in Amsterdam een revue opgevoerd, wij meenen dat de titel ,De Doofpot" luidde. Daarin kwam een versje voor ongeveer als volgt: Maar in Amsterdam Daar doet men alles slecht, Men bromt er wel in stilte Maar doet er als de rest. Die oude doofpot-geschiedenis kwam ons in de gedachte toen wij deze week het Uitbreidings plan voor Amsterdam van B. en W. lazen. Het schijnt dat B, en W, van Amsterdam, of zij die het plan voor dit college opmaakten niet heb ben geleerd uit de historie en niet zien wat er thans om hen heen aan het groeien is. Amsterdam is schandelijk misvormd door het Centraalstation, met toebehooren van spoorweg- dijken, emplacementen, te plaatsen op de eenige plaats waar het in geen geval mocht staan. Dat ziet nu iedereen in, maar destijds wilde -niemand luisteren naar de wel gegeven waarschuwing. De waterweg naar de Noordzee heeft men als kanaal met sluizen gemaakt. Kostbare sluizen, die altijd kapitalen zullen kosten, die altijd weer ver groot zullen moeten worden, die altijd oponthoud zullen geven. En wat het heden betreft, In September hield het Aardrijkskundig Gezel schap eene vergadering, waarin de heer C. L, van Balen eene lezing hield over de beteekenis van IJmuiden. De meening van den heer v. Balen is, dat IJmuiden bij Amsterdam hoort en dat er een directe lijn moet komen van Amsterdam naar IJmuiden. Hetzelfde betoogde het Handelsblad nog zeer onlangs (ochtendblad 22 Dec, 1925) in een lang ar tikel. De schrijver wilde ook IJmuiden, strand en omgeving tot uitgaans- en woonplaats van de Amsterdammers promoveeren. Sterker nog spreekt de quaestie van het lossen van zeeschepen, Amsterdam wil IJmuiden klein houden, niet als concurrent laten optreden. Dat kan niet, IJmuiden is zeer onlangs bevorderd van kantoor, wordt straks eerste kantoor zoo goed als Amsterdam of Rotterdam. IJmuiden hoort bij Amsterdam als de portier bij een bank, gelijk de heer v. Balen het uitdrukte. IJmuiden is de voorhaven van Amsterdam, moet een der belangrijkste havens van Amsterdam wor den. IJmuiden zal eên dienst op Engeland krij gen en die dienst komt tot bloei, want de booten sparen tijd, last, geld uit. Amsterdam is ziende blind want het geval van de toevoeging van de Hoek bij Rotterdam moest Amsterdam toch duidelijk maken welken weg het heeft in te slaan. Het nieuwe uitbreidingsplan brengt nieuw ge pruts. Men wil een kanaal graven van de Hembrug naar Schellingwoude, nieuwe havens in den IJpol- der. IJmuiden heeft een open prachthaven, zonder sluizen, ruimte in overvloed ligt voor het grijpen, IJmuiden hoort bij Amsterdam, IJmuiden wil bij Amsterdam. Want IJmuiden is een industriecen trum en hoort niet bij Velsen en Santpoort, IJmuiden is Amsterdam, het is de mond van het Amsterdamsche IJ, In IJmuiden is het vorig jaar een vereeniging opgericht, „IJmuiden's Bloei", Van die vereeniging moet het initiatief uitgaan. Van Amsterdam zelf is dat niet te verwachten, want de vooruitgang van Amsterdam als haven in de eenige goede richting, beteekent voor som mige Amsterdamsche ondernemingen, die groote eigendommen aan de Oostzijde hebben, verlies van kapitaal. Hun gebouwen worden minder waard. Wel blijft dat verlies niet uit, doch eer het zoo ver is, gaat een tijd heen en het: après nous la déluge heeft school gemaakt. Voor Amsterdam zelf beteekent echter uitstel een ramp, voor IJmuiden uitstel teleurstelling, „IJmuiden's Bloei" heeft nu gelegenheid. Het uitbreidingsplan voor Amsterdam ligt ter visie, B, en W, van Amsterdam vragen een uitspraak om trent het daarin vastgelegde principe. B. en W. twijfelen zelf of voor een gezonde ontwikkeling van Amsterdam een plan voor het (tegenwoordige) Amsterdamsche gebied voldoende is. Men zoude bijna zeggen: ziet hier een invitatie. Aan IJmuiden van Amsterdam. Komt bij ons, Crasbedwelmmg aan de Hoogovens-, Dinsdagmorgen waren eenige metselaars en opperlieden bezig met liet maken van pulten en trappen nabij den j.l. Maandag in gebruik geno. men Hoogoven. Nadat het werk eenigen tijd aan den gang was vond naar Hl. Dbl. meldt, de metselaar Van W. den opperman L. bewusteloos in de nabijheid van den oven liggen, Hij riep zijn collega's naderbij en nadat men eenigen tijd op dezelfde plaats ge tracht had den operman weer hij te brengen, het geen niet gelukte, droeg men hem naar een veili ger plaats, waar meer frissche lucht was. Het bleek echter spoedig dat ook de andere vier werklieden die dicht bij den oven waren geweest n.l. M. v. d. L., A. N,, W, R., en A. S., ook reeds het giftige gas hadden ingeademd. Ook zij ge raakten achtereenvolgens buiten kennis, liet eerst de metselaar v. W., die het langst bij den oven was geweest. Bij den opperman L. was de bedwelming 1 dien aard dat inmiddels toegeschoten personeel van de Hoogovens het noodig oordeelde het zuur stof-apparaat ter hand te nemen. Inmiddels, was ook Dr. Barendse gewaarschuwd, Na ongeveer 2 uur bewusteloos geweest te zijn, kwam L. weer bij, waarna hij naar zijn woning werd vervoerd, De andere vijf man waren inmiddels reeds eerder bijgekomen. Vier van hen konden loopende naar huis gaan. Van W. echter werd per auto n zijn woning te Velseroord vervoerd. Aangaande .het ongeval vernam het blad nader dat deze arbeiders aan den benedenkant van den tweeden oven metselwerk hadden te verrichten. Het ontsnappen van de groote hoeveelheid gas moet het gevolg zijn van het feit, dat de oven nog niet voldoende verhit was. Voor oningewijden is de aanwezigheid van deze reuklooze dampen onmerkbaar. Vakmenschen proeven deze dampen aan een zoetachtigen smaak, die ze in den mond achterlaten. Door deze omstandigheid was het mogelijk dal de menschen bedwelmd werden. Bij den opper man L. waren schijnbaar de levensgeesten reeds geweken, hetgeen de oorzaak is geweest, van het gerucht, dat er bij het ongeval een doode te be treuren was. Eerst na het toepassen van kunst matige ademhaling gedurende ongeveer een uur en het toedienen van zuurstof slaagde men er in L. weer bij te brengen. Vier der getroffenen zijn Woensdag weer aan het werk gegaan. Genoemde L. en de metselaar v. W, beiden te Velseroord woonachtig, zijn nog onder behandeling van een geneesheer. Vast staat, dat beiden geen nadeelige gevolgen van het geval zullen ondervinden zoodat ook zij spoedig den arbeid kunnen hervatten. Openbare Leeszaal. Donderdagavond heeft het bestuur van de Ver eeniging Openbare Leeszaal een bespreking ge houden naar aanleiding van de onlangs in den gemeenteraad gehouden besprekingen en het uit trekken van een pro-memorie post voor dit doel. Het bestuur heeft besloten de zaak van de op richting der openbare leeszaal opnieuw ter hand te nemen, of daarbij gerekend kan wordeu op subsidie van Rijk en Provincie, Wanneer dit onderzoek gunstig uitvalt, zal een verzoek tot den raad worden gericht om medewerking voor de oprichting, terwijl ook de steun van de inge zetenen zal worden ingeroepen. Onze autobussen. Men schrijft van hier aan de N, Haarl. Crt.: Toen met de invoering der winterdienstregeling, de Ilollandsche Spoorweg-Maatschappij voorne mens bleek te zijn, om met geweldige krachtsin spanning de concurrentie der autobussen alhier het hoofd te bieden, b.v. door het inleggen van zeef veel treinen, de invoeging der stopplaats IJmuiden-Oost en de uitbreiding van het buurt verkeer, was het te verwachten, dat van de zijde der bussen tegenmaatregelen zouden worden ge nomen, Weldra hadden dan ook de exploitanten der lijn IJmuidenVelsenSantpoortHaarlem de hoof den bijeengestoken voor gezamenlijken tegenstand. Reeds sinds het voorjaar 1925 werden slechts aan de vier oudste ondernemingen, voor bussen op dat traject, standplaatsen verleend. Door die gcweldadige beperking was het deze vier heeren groote doos 65 ets. mogelijk hun bedrijven meer te concentreercm, door uitschakeling der onderlinge concurrentie. Zoodat ze gezamenlijk* den strijd ingingen onder den naam: De Vereenigde Autobushouders. Deze begon met verbeteringen in de dienstrege ling en tarieven in te voeren, per 1 Nov. j.l Wij zijn daar middelerwijl al weer aan gewend en zul len ze dus hier niet repeteeren. Ook de verbete ringen in den inwendigen dienst laten we buiten beschouwing, daar de busdiensten het semi-offi- ceele karakter van spoor- en tramwegmaatscnap- pijen missen en ze dus niet aan de publieke cri. tiek onderworpen zijn. De belangrijkste verbetering, die beloofd werd, was echter de invoering van luxe-materieel, voor de helft der diensten. Reeds zeer spoedig kwamen de eerste dezer wagens aan, doch thans is de vier de den dienst begonnen, waarmede de belofte der ondernemers vervuld is en aanleiding is om er de opmerkzaamheid op te vestigen. We kunnen nu toch wel gerust verklaren, dat in ons land geen tweede traject is, waar de autobusdiensten zoo zeer aan alle eischen van comfort voldoen, als hier. Deze nieuwe bus is ook weer van hetzelfde type als de drie voorgaande, zoodat een afzonder lijke beschrijving overbodig geacht kan worden. We willen echter, nu het voornaamste wapen in den kamp is gebracht, even wijzen op eenige leemten in dezen dienst, De ondernemingen wenschten met hunne voertui gen een andere route te IJmuiden te volgen, waar mede de be'volking van nieuw-IJmuiden ten zeer ste gebaat zou zijn. Het gemeentebestuur wees dit verzoek af met een beroep op den bouw der brug. Maar, vanaf den tijd dat de eerste plannen voor die brug verschenen, werd daaraan de beteeke nis gehecht, dat ze dienen moest als het knoop punt van alle verkeer in IJmuiden en de ligging pleit daarvoor. Maar dan vragen wij ens toch af, daar het zware verkeer over de straten steeds grootere afmetingen aanneemt, of het niet moge lijk zou zijn, deze brug zooveel te versterken en tegelijk te verbieden, dat ze wel weer aan de oor spronkelijke roeping kan voldoen? Voor de autobussen is dat bovendien van groo te beteekenis, omdat ze nu gedwongen worden bij de boomen, aan het einde der Kanaalstraat, den spoorweg te passeeren. Wel willen we ons niet aansluiten bij de bewering, dat de H. S. M., in kin derachtige concurrentiezucht, deze boomen zoo veel en zoolang mogelijk zou afsluiten, maar ze ker is het dat de bussen er geweldig veel vertra ging ondervinden. En van nog grootere beteeke nis is het voor het publiek, het gevaar dat de groo te, nieuwe bussen veroorzaken, bij het passee ren tusschen twee korte bochten, over dezen nau- wen overweg. Wé weten, dat er plannen tot ver betering zijn ontworpen, doch de toestand schreeuwt om oplossing van dit gevaar. De exploitanten wenschten verder vaste stop plaatsen, waarbij ze zoo noodig zouden overwegen wachtlokalen te plaatsen. De politieverordening werd in den geest om dit af te dwingen, gewijzigd, doch de uitvoering bleef tot heden achterwege. Zoodoende kan men nog steeds zooveel laten stoppen als men maar wil. Nog gisterenavond za ten wij in de bus. die stopte voor de Mahustraat, daarna bij de boomen en dan nog eens voor de Kerkstraat, Waarom verbetert men dit toch niet? Intusschen willen we niet alleen zien naar dezen oudsten en meest populairen dienst. Het gemeen tebestuur, dat een jaar geleden de andere lijnen dwong de standplaatsen aan het Willemsplein op te geven en hun eindpunt te vestigen voor het spoorwegstation, is daarvan grootendeels weer te ruggekomen. Eerst alleen voor den dienst naar Beverwijk, sinds den dienst IJmuidenHaarlem over Velseroord, Jan Gijzenvaart en Bloemendaal door de Brockway-maatschappij werd overgeno men, ook voor dezen. Wat deze dienst betreft, waarop vooral steeds aangedrongen werd door 't gemeentebestuur, hoe wel ze bijna geheel het traject van den spoorweg volgt, sinds ook daar, groote, moderne wagens rij den en vooral geregeld den dienst onderhouden, schijnt de lijn, waarover reeds drie ondernemers itruikelden, levensvatbaar te zijn geworden, al thans men ziet ze rijden met menschen erin. Ze verraadt in al hare uitingen een zin voor uniforme orde. Dit heeft haar er zeker ook toege bracht aan haar eindpunt, op het Willemsplein een duidelijk bord te plaatsen, met vermelding der dienstregeling. Als ze er voor zorgen, dat dergelij ke aanwijsborden even netjes zijn, hopen we dat ook de andere diensten gelijke aanwijzingen plaat sen. Vooral op dagen met druk vreemdelingenver keer zijn ze zeer nuttig. Dit geldt toch voor elk verkeersmiddel, dat het groote publiek dient, We willen nu nog even wijzen op eenige auto busdiensten, niet zoozeer bedoeld als publieke middelen voor buurtverkeer en wier dienst tame lijk ongeregeld en vrijwel geheel onbekend is. Het zijn de verbindingen, in hoofdzaak ten dienste der visschersbevolking. met Egmond, Noordwijk, Kat wijk en, soms, Scheveningen, Zij rijden, in zeer groot aantal, op het binnenkomen en het vertrek der schepen. De Egmonders zagen zich het vorige jaar, zeer tegen hun zin, een plaats aangewezen voor het sta tion. Zij zijn daar nu alleen overgebleven. De an deren zwerven in den regel hier of daar, om de haven. Zou er nu geen mogelijkheid zijn dat alles te con_ centreeren op één plaats? Indien er bezwaren zijn, wat wel waarschijnlijk is, tegen het Willems plein, dan voor. of nog beter achter het station. En met een bord als we boven voor de andere lij nen aangaven, zouden ze toch ook meer de yoor- deelen van een publiek verkeersmiddel krijgen. Het komt ons gewenscht voor. Dammen» Dinsdagavond 16 Februari a.s. viert de damclub .TJmuiden'' haar 1-jarig bestaan, te welker gele genheid de heer W. van Daalen (Hoofdklasse-spe er Haarlemsche Damclub), een simultaan-séance cal geven. VELSEN. - Door de N.V. Melkinrichting „Velsen" is naar Kenn. meldt, aan den aannemer C. J. van Heyst alhier gegund het uitbreiden der fabriek te Velsen door het maken vari een poeder- en centrifuge lokaal met bijbehoorende werken, onder directie van den architect D. Cramer Gzn, „SPROKKELS". Naar Mullatuli, Een Ruiter, die geen Ruiter was, Die viel van 't paard, in vuil en dras, En sedert dien, bazuint hij rond, En geeft de hééle wereld kond', Dat dit en kwam toch niet te pas, Wijl hij „op 't paard", toch Ruiter was! Doch hij, die 't snoev'rig Ruitertje, Van zeer nabije kent, Die zegt en dat is zeer «ïdrem Hij is een lompe vent! Die zitten wil „te paard", Doch niet en rijden kan, Hij is toch uit der aard, Een zeer onnoozel mar.. Zoo iemand is een Snaak, Een zotte IJdeltuiter. Geef hem gerust den naam, Van Zand- of Zondagsruiter. GEORGE HAAK. SANTPOORT. - Woensdagavond was door de afdeeling Sant poort van den Bond voor Staatspensionneering een feest- en propaganda-avond uitgeschreven met den heer K. Steyn van Beverwijk als spreker. De le den hadden tot dezen avond vrijen toegang, ter wijl niet-leden tegen betaling toegang konden er langen. Ondanks eerstgenoemde reden was de be langstelling maar zeer matig. Na ingeleid te zijn door den heer A, A. Corneg- nam de heer Steyn het woord. Deze zeide, dat er over het algemeen onder de menschen een ze kere lauwheid heerschte ten opzichte van de idee premie-vrij staatspensioen. Na de invoering van het piemie-vrij staatspensioen voor enkele gerechtig den en de verzekeringswetten, meent men, dat de toestand nog zoo slecht" niet is. De Bond voor Staatspensionneering wenscht echter geen vrijwil lige verzekering. Hij meent, dat ieder Nederlander op zijn ouden dag een pensioen toekomt, hem door den Staat uit te betalen. Dit pensioen moet be schouwd worden als een recht, niet als een gift. Het ,oud en arm" moet de wereld uit. Als iemand op zijn ouden dag gebrek moet leiden is dit een teeken, dat de gemeenschap hem te kort heelt gedaan en is diezelfde gemeenschap verplicht dit onrecht weer zooveel mogelijk goed te maken. Premie-vrij staatspensioen is inderdaad in de praktijk uitvoerbaar gebleken. In het veel armer Denemarken wordt het reeds lang uitgekeerd en een Nederlandsche Commissie van Onderzoek is het gebleken, dat men aldaar staatspensioen vol strekt niet als een gift beschouwt, maar wel als een recht, Tehuizen zijn opgericht, waarin ouden van dagen tegen betaling van hun pensioen en met behoud van hun persoonlijke vrijheid onderdak vinden. En de geheele Deensche Ouderdomswet bestaat uitelf artikelen, In Nederland zijn we nog zoo ver niet. Er is voor den Bond nog veel te doen. Daarom is het niet voldoende, dat men lid is, maar men moet ook me dewerken en trachten leden te werven, opdat het Hoofdbestuur namens velen kan spreken. Wanneer door zijn rede ook hier het leden-aantal stijgt, acht spr. zich voldoende beloond. Hierna voerde de Beverwijksche Arbeiderstoo- neelvereeniging een dramatische schets van Inte Onsman- op, .,Het schot aan de Grens" genaamd, waarin zij ons toonde het gevaarlijke van het smokkelaars-„beroep" en de angst, welke thuis door „moeder de vrouw wordt uitgestaan. Na de pauze ging de klucht „Het bedrogen Drie tal", Er Werd smakelijk om gelachen! Wat tenslot te de bedoeling was. UIT HET POLITIERAPPORT. INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der redactie. Roerende eenstemmigheid. Geachte Redactie! Naar aanleiding van bovenstaand artikel van Mario" in uw blad van 10 dezer, durven wij ons de vrijheid veroorloven om het besluit onzer vro®" de vaderen al is het dan ook niet met roerende eenstemmigheid genomen, zooals Mario ten on- •echte beweerd in bescherming te nemen. Wij willen onze vroede vaderen hulde brengen v?°* hun besluit en de hoop uitspreken, dat ze zich nimmer tot intrekking zullen leenen, op grond van ingezonden stukken van Mario en anderen voor En dit niet omdat wij vijanden van den hond zijn, verre van dit. Voor twee jaar terug had schrij ver dezes zelf een hond. Hij hield veel van dit heest en wilde het noode missen. Helaas had bet beest een gebrek. Hij kon het in huis en oj? mijn kteine plaatsje daarachter niet uithouden. Hij blafte dat hooren en zien je verging, hij ging te keer als een dolle, krabde alle verf van de deuren om maar op straat te komen. Daar evenwel lag hij overhoop met alle fietsers. Hij had een haat aan alles wat fietste en menige onaangenaamheid heeft hij mij daarmede op den hals gehaald. Een. tweede euvel van hem was dat hij van geen kinderen hield of misschien te veel? Hij sprong ze onderste boven en liet" ze nooit met rust. Ziet U geachte Mario toen heb ik zoo geredeneerd: De fietser heeft het recht om te fietsen ouders hebben het recht om hun kinderen naar school te zenden zonder angstig behoeven te zijn, dat ze worden aangevallen door een overdreven speel- schen hond. En ik heb mijn hond weggedaan, hoe. zeer mé dat ook speet, Geval II. Ik ging met mijn vrouw, beide netjes aangedaan, op 'n Zaterdagmiddag naar den trein. Dp de Wilhelminakade schiet plotseling van uit een zijstraat een groote hond op mijn vrouw af en geeft haar een fikschen beet in een met "ader te omschrijven lichaamsdeel. Groote winkelhaak m de kleeding en bloedende wond. Waarom die hond dat deed, is mij een raadsel gebleven. Ook den eigenaar heb ik nooit kunnen vinden. Onze reis schoot er bij in. Wij konden naar huis terugKeeren. Hoewel met nog tal van andere voorbeelden te illustreeren valt, dat het besluit onzer "roede vaderen is geweest een wijs besluit. Wil ik hier mede eindigen omdat ik natuurlijk met te veel plaatsruimte van de redactie mag vragen. Alleen nog dit, doet de zindelijkheid onzer straten, in tegenstelling met den tijd vóór 'net hondenbesluit, niet weldadig aan? Geachte Mario ik ben over tuigd, dat in deze zaak een overgroote meerder heid achter mij staat en daarom nogmaals hulde, hulde! aan het besluit onzer (CommunistischeJ vroede vaderen. Onder dankzegging voor de .verleende plaats- 1 ruimte, IJMUIDEN. r~\Poor de Portie is aangehouden de zeeman J. die nog wat met de justitie te vereffenen had, u.l. 3 daéen hechtenis en 6 maanden opzending naar een Rijkswerkinrichting, wegens herhaalde brachf" 3P 'S iIaarIem overge- Dinsdagavond liep de alhier verblijvende zee man G, S. dronken op straat. Twee -genten wil den hem opbrengen, maar de man heeft daarbij ernstig verzet gepleegd. Tenslotte is hij toch naar het bureau gebracht en ingesloten. Woensdagmor gen is hij, na door den commissaris verhoord te zijn, weer vrijgelaten. Door de politie is aangehouden zekere T. de B., wegens landlooperij. Deze jonge man van 25 jaar zwierf hier den laatsten tijd rond zonder mid delen van bestaan en sliep nu eens in een schuur* dan eens op een logger. Hij brak wel eens een schuur open, om er in te kunnen slapen. Don derdag is hij naar het huis va"h bewaring te Haar lem overgebracht. De heer R. W, deed aangifte van de vermis sing van een barometer, een scheepsklok, log en een doos vuurpijlen ontvreemd uit zijn pakhuis aan de Zuidzijde der Visschershaven. Door den stoker J. P, uit Scheveningen werd Woensdagavond aangifte gedaan, dat men v.m hem f 5 had ontvreemd, die geborgen waren in zijn broek, hangende in het achterlogies van den stoomtrawler Zeemeeuw IJm 32. De man had naar huis willen gaan, maar door dezen diefstal was dit onmogelijk geworden en moest hij hier blijven, Door de politie is aangenouden J G. alhier, vei dacht van oplichting van tabak en tabakspij pen. te Rotterdam gepleegd. De man is naar Haar lem overgebracht en ter beschikking der justitie gesteld. Door D. S. uit Egmond aan Zee, opvarende van den stoomtrawler Stormvogels IJM 90, werd aangifte gedaan, dat hij was mishandeld door B. de J. Tegen de J. werd proces-verhaal opgemaakt. Mej. M. C. B. deed aangifte, dal de muntgas meter in haar woning aan de Bloemstraat was ge licht en daaruit een bedrag van f 3 ontvreemd. Door de politie wordt een onderzoek ingesteld. VELSEROORD. Door de politie werd een vijftal jongens aangehouden van 7 en 8 jaar oud, die op het Ha nenland een onbewoond huis aan 't bombardee ren waren. Zij hadden de deur ingetrapt, de rui ten vernield en het behang van de muren ge scheurd. De politie kon niet anders doen, dan de jongens ernstig onderhouden. Door de politie werd aangehouden S. II., we gens het verboden zingen op straat. De man bleek ook nog gesignaleerd te staan in het Alg Politie blad, daar hij nog wat met de Justitie te vereffe nen had. Hij betaalde de boete en Is daarop weer vrijgelaten. Een aantal personen werd bekeurd wegens het onbeheerd laten staan van wagens en hel rij den zonder licht. Vrijdagavond werd aan de politie kennis gegeven, dat op den Zeeweg een auto reed, waar van de inzittenden beschonken waren. De politie stelde een onderzoek in en trof geen beschonken menschen aan, maar wel de auto, die onbeheerd en zonder lichten op aan den weg stond. De auto werd door de politie opgeborgen en Maandag door den bestuurder-eigenaar afgehaald. Zaterdagavond werd door de politie een schipper aangehouden, die verdacht werd van publieke schennis der eerbaarheid. De aangehou dene bleek echter niet de gezochte, al kwam hij daarmede wel overeen. Wel bleek de schipper gesignaleerd te staan in het Alg. Politieblad, daar hij nog f 8 boete of 8 dagen met de Justitie te vereffenen had. De schipper betaalde de boete en is toen weer vrijgelaten. De politie heeft tegen het z.g. Duitsche vrouwtje in den Engelmundusweg voor de zoo- veelste maal proces-verbaal opgemaakt, wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde. WIJKEROOG. Door de politie werd bekeurd wegens het rijden zonder achterlicht de autobestuurder -J. H. L. te Beverwijk. Door den heer v. d. B. uit Beverwijk werd aangifte gedaan, dat hij, zittende op een rijwiel, nabij de pont was aangereden door een autobus van M, uit Beverwijk. De heer v. d. B., die in valide is, bezeerde zich daarbij. Tegen den be stuurder der autobus is proces-verbaal opge maakt, Gisteren is het gezin van de V. uit een on- bewoonbaarverklaarde woning aan den Doodweg gezet, waarbij de politie assistentie verleende. Door de politie is Zaterdag aangehouden W. O., die gesignaleerd stond in het Alg. Politieblad, daar hij nog wat met de Justitie te vereffenen had, n.l. 8 dagen gevangenisstraf en f 3 of 3 dagen. De man is eerst naar IJmuiden en vandaar naar Haarlem overgebracht, De autobestuurder J. H. uit Beemster werd bekeurd wegens het rijden zonder achterlicht en de wielrijder M, K. wegens het rijden zonder licht. Wegens het venten zonder vergunning werd bekeurd A, J. v. H. In het woonwagenkamp werd aangehouden zekere v. H.f die gesignaleerd stond in het Alg. Politieblad, daar hij nog iets met de justitie te vereffenen had. De man betaalde de boete cn js toen weer vrijgelaten. Op verzoek van de wed. A. is een haar toe- behoorende zeer kwaadaardige hond door de po litie doodgeschoten. Zaterdagmiddag had de politie weer een autoval uitgezet en weer werden 6 autobestuur ders bekeurd wegens overtreding der maximum snelheid, Een 12-jarige knaap, die de ouderlijke wo ning te Krommenie was ontloopen, werd bier aan het bureau bezorgd en door de politie terugge bracht. Maandagavond deed A. v. T. uit Wijk aan Zee aangifte, dat hij zijn rijwiel alhier voor een café had neergezet. Toen hij weer vertrekken wil de, was de fiets verdwenen. Het bewuste rijwiel is des nachts door de poli tie op de stoompont teruggevonden.

IJmuider Courant | 1926 | | pagina 5