IJmuider Courant Mijnhardts Tabletten geneesmiddel r zijn Uw Zitcrdag 20 Februari 1026. 2e blad PREDIKBEURTEN VOOR ZONDAG A.S. IJMUIDEN. NED. HERV. KERK. 10 uur: Ds. Erdman. 5 uurDs. Blauw, van Schoten. JEUGDKERK (Koning Willemshuis). 10 uur: De heer Vermeulen. Doopsgez» Gem. Afd. Prot. Bond. 10.30 uur: Ds. W, Luiklnga. GEREF. KERK. 10 uur: Ds. Ph. J. Vreugdenhil, van Oramsbergen. 5 uurDezelfde. CHR. GEREF. KERK. 10 uur: Ds. T. A. Bakker. 5 uur: Dezelfde. Donderdag 7 30 uurDs. Bakker. EVANGELISATIE HOOGEBERG. Zondagmorgen 10 uur: Samenkomst. Zondagavond 7.30 uurSamenkomst. SprekerB. Jenninga. VELSEROORD. NED. HERV. KERK. 10 uur: Ds. W. Kroese. 5 uurDezelfde. GEREF. KERK. 10 uur: Oodsdienstoefening. 5 uur: Hetzelfde. VELSEN. NED. HERV. KERK. 10 uur: Ds. W. S. van Leeuwen. 5 uurDezelfde. WIJKEROOG. GEREF. KERK. 10 uurDs. J. D. Soerkoel. 5 uurDezelfde. SANTPOORT. LOKAAL BETHEL. 9.45 uurDs. F. O. Petersen, van Bloemendaal 5 30 uurDezelfde. Woensdag 8 uur: de heer O. W. van Oeth, Bijbellezing NED. HERV. KERK. 10 uur: Prof. Dr. O. A. van den Bergh van Eysinga, EVANGELISATIE SANTPOORT. 10 uur: Ds. E. Boeke, te Heemstede. BEVERWIJK. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. 10 uur: Ds. van Calcar. VAN DEN WACHTTOREN. De wereld is» in rep en roer. Wie een reis om de aarde maakte, zou niet den indruk krijgen, dat deze wereld al een rijk van vrede is, 't Is al gekibbel en ruzie. Men is nog te moe van den vorigen oorlog en de volksmassa laat zich nog niet makkelijk tot de oorlogsrazernij op hitsen; anders zou er wel met de sabels geklet terd worden en gepantserde vuisten zouden dreigend worden opgeheven. Ook hebben de staten geen geld, ze kunnen zich de weelde van een oorlog niet veroorloven. Zonder geld geen Zwitsers! zei men vroeger, toen vooral uit het land der Alpen de vrijwilligers moesten komen. Thans is het: Zonder geld geen moderne oorlog met zijn millioenenlegers en mil liard en, die voor de oorlogsvoering noodig zijn. Men vecht daarom alleen met woorden. Dat is betrekkelijk onschuldig. Maar bij een scheldpartij vreest men toch altijd voor een vechtpartij, die er vroeg of laat het gevolg van kan zijn. Mussoli ni heeft gebulderd tegen Duitschland en Strese man heeft van zich afgesproken. Polen en Duit- schers zouden elkaar de oogen wel uit het hoofd willen krabben. Rusland heeft telkens mzie met de randstaten. Nu heeft het Esthland bij een oor gepakt en heft den stok al op, om te slaan. Duitschland gaat toetreden tot den Volkenbond en er is ruzie over het vredeswerk. In den raad van den Bond hebben de groote mogendheden vaste zetels. Duitschland heeft daar recht op. Maar dan wil Polen ook een vasten zetel en Spanje vertikt het, tot de kleine mogendheden gerekend te worden en Engeland gaat na, hoe het zijn invloed in den raad kan houden en liefst ver sterken en Frankrijk telt de neuzen en ziet ook liefst hem welgezinde neuzen. Zoo is er een con currentiestrijd ontbrand over het vredeswerk zelf! Als 'de Volkenbond zelfs een twistappel wordt en men zich opwindt over de macht, die men in Genève kan uitoefenen, is de ware geest van wel willendheid en verzoening nog wel verre. Hoofden koel en harten warm, ijzeren wil en stalen arm, zegt een wijs rijmpje. Voor de zaak van een bete re verstandhouding tusschen de volken en stalen is dat .alles wel noodig. En ook is net noodig, dat de naties, die in meerderheid den oorlog vreezen en haten, het gevaar van internationale verwikke lingen en botsingen leeren inzien en zich afwenden van het vaak zoo gevaarlijke, ophitsende kranten geschrijf. Kranten willen makkelijk branden maar branden stichten kunnen ze evenzeer. Daar om moeten bij internationale moeilijkheden voor al de krantenschrijvers hun hoofden koel en hun harten warm voor den vrede houden. Beialen is de boodschap. Dat ondervindt Frankrijk. Het heeft den oorlog gewonnen en er op gerekend, dat Duitschland wel betalen zou. Met die hoop stonden de Fian- schen op en gingen zij naar bed. Maar men kan geen veeren plukken van een kalen rat. Frankrijk heeft zijn eischen al meer moeten verlagen, want Duitschland bleek door den oorlog ontzettend verarmd te zijn. Toen neeft Frankrijk gehoopt, dat zijn geldschieters nem wel genadig zouden zijn. Engeland en Amerika waren immers zijn al lerbeste vrienden. Frankrijk had zijn bloed gege ven, nu zouden Engeland en Amerika hem niet lastig vallen over het geleende geld. Tweede te leurstelling, de beiden wilden wel onderhandelen over de afbetaling en wel wat laten vallen van hun eischen, maar hun vriendschap ging niet zoo ver, dat ze de schuldbrieven verscheurden. Ondertusschen kreeg Frankrijk tot overmaat van ramp nog twee dure koloniale oorlogen te voeren, Syrië en Marokko hebben handen vol geld gekost en wanneer komt het einde? De fi- ntieele toestand van Frankrijk werd al beden kelijker. De franc verloor voortdurend aan waar de Zou het zoo ver komen, als in Duitschland waar men eens goedkooper zijn pijp kon aanste ken met een Markbiljet dan met een lucifer? Toen kwam de wonderman Caillaux. Hij was in onge nade vervallen, verdacht in den oorlog niet door dik en dun Frankrijk te hebben gediend. Maar men kende hem als een buitengewoon knap fi nancier. Die zou de leege schatkist wel weer vol krijgen en de franc in eer en waarde herstellen. Cailleux had dit ook wel klaar gespeeld, maar om de schatkist te vullen, moest hij een greep doen in de beurs der belastingbetalers. Hij viel toen in ongenade en kon gaan. Daarna hebben eenige andere ministers van financiën getracht de zelfde moeilijke taak te volbrengen en altijd weer ging hun hand naar de portemonnaie en moesten ze wegens die onbehoorlijke beweging hun zetel verlaten. Ondertusschen werd de finan- tieele toestand van Frankrijk steeds bedenkelij ker. De tegenwoordige eerste minister Briand is een handig man en het schijnt nu eindelijk aan zijn minister van finantiën Doumer te zullen ge lukken, om zijn hand in den zak te steken der Franschen en er wat uit te halen ook. De Fransche staat is straatarm, maar het Fran- sche volk zelf niet. Het heeft nu eenmaal een ge weldigen hekel aan het betalen van hooge belas tingen. Dat is trouwens een algemeen menschelij- ke eigenschap. Maar het is een spaarzaam volk en wel in staat, om de schatkist te helpen vullen. Het zal dus moeten inzien, dat ook een overwin nend volk aan den oorlog verliest. De oorlog verarmt beide partijen. Voor den overwinnaar geldt misschien nog meer dan voor den verslage- ne: Betalen is de boodschap! Zelf betalen wel te verstaan. Misschien zullen de volkeren door deze schan delijk dure les leeren, dat een oorlog altijd ver lies is, verlies aan leven, welvaart en geld. Lang heeft Frankrijk gehoopt, dat een ander betalen zou. Nu begrijpt het eindelijk, dat in den moder nen krijg ook winnen eigenlijk verliezen is. Fi- nantieele overwegingen maken meest een sterken indruk. De oorlog kan voor niemand uit. Ook de sterkste partij ondervindt, dat het eind den last draagt. Eens heette het in Frankrijk: Le Boche payera! De Mof zal betalen! Nu kan men zeggen: La poche (de zak) payera! PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. „Hallelujah". Dinsdagavond had de Chr, Gem. Zangver eeniging „Hallelujah", dir. de heer Theo van Zutphen, een kunstavond georganiseerd in het Gebouw voor Chr. Belangen. Voor de pauze zong het koor een drietal liederen, die zeer in den smaak vielen. Het gemengd dubbel-kwartet „Harmonie" uit Amsterdam, onder dezelfde direc tie, dat steeds met Hallelujah meewerkt, zong ook nu weer een aantal nummers. Daar dit dubbel kwartet juist dien dag 9 jaren bestond, feliciteer, de de voorzitter, de heer G. Morriën hen en bood bloemen aan. Als dank daarvoor herhaalde Harmonie het even te voren gezongen: O, Pepita. Na de pauze was de avond aan de gezelligheid gewijd. Er werden een samenspraak opgevoerd en verschillende voordrachten gedaan. Het toppunt van vreugde was een tombola zon der nieten, met verrassende prijzen. Omstreeks 12 uur werd de samenkomst geslo ten. Het ongeval aan de Hoogovens. Over het ongeval aan de Hoogovens vernemen wij nog, dat de ingestorte kraan al vaak reden tot ontevredenheid heeft gegeven. Meermalen moest deze gerepareerd worden. Dit kwam wel eens ongelegen, vooral als de kraan moest helpen om ertsbooten te lossen. Een goede naam had de kraan dus niet en de nieuwe zal zeker van be. tere constructie worden. De berichtgever van Haarl. Dbl. had een on derhoud met den heer G., die het ongeluk zag ge beuren. Het was even 4 uur in den nacht, toen ik dienst deed bij het besturen der ertsgrijper, toen ik op schrikte door een gekraak en merkte, dat uit de transportbaan eenige bouten naar beneden vielen, terwijl bijna op hetzelfde moment deze baan brak, met gevolg dat de loopkraan naar beneden kwam. Gelukkig ging dit niet snel, waardoor ik kon wegkomen. Ook de kraan kwam langzaam naar beneden. Was dit snel gegaan, dan was alles ver brijzeld. Hieraan is het te danken dat het onge luk, dat voor het bedrijf wel groote schade be- teekent, geen slachtoffers eischte. Temeer verwekt het nog verwondering dat al les zoo goed is afgeloopen, daar door het breken der electrische leiding, alles in donker werd ge zet. Het is op de plaats een groote ruïne van ver bogen ijzer en het zal vermoedelijk geruimen tijd duren eer alles weer in orde is. De Directie deelde ons mede, dat omtrent de oorzaak van het ongeval nog niets rnet zekerheid is te zeggen. Van de groote kraan is niet veel meer over dan een partij oud ijzer, alles is in elkaar geknepen en het zal zeker 6 maanden du ren eer het bedrijf weer normaal werkt. Alles zal evenwel in het werk worden gesteld om de stagnatie tot de kleinst mogelijke propor ties terug te brengen, het doorwerken van den eersten Hoogoven is zeker en ook voor de twee de bestaat goede hoop. Er heerscht momenteel een noodtoestand, doch de Directie was, afgezien van de groote bedrijfs schade, bijzonder gelukkig dat bij dit ongeval geen menschenlevens te betreuren zijn. De autocursus. De cursus in autotechniek- en motorrijden aan de Nijverheidsschool alhier mag zich in veler be langstelling verheugen. Het is verrassend, hoe het optimisme van den directeur beloond en het pessimisme van het bestuur beschaamd is gewor den. De eerste cursus, die reeds voorbij is, werd door 22 cursisten bezocht, de tweede, die thans bezig is, heeft 21 bezoekers en voor den derden cursus hebben zich nu al weer 10 personen aan gemeld. Ten behoeve van dit onderwijs heeft het be stuur thans een Epidiascoop aangeschaft, een groote lantaarn van de fabriek Ernemann, waar mede het onderwijs zeer wordt gediend. Het is een schitterend instrument, dat de platen en on- derdeelen van auto's, motorrijtuigen enz. zeer vergroot en zeer duidelijk op het doek brengt. Ook de Engelsche platen, die bij dit onderwijs gebruikt worden, zijn zeer practisch, daar b.v. aan de motorafbeeldingen een draaiende bewe ging kan worden gegeven. Dit onderricht kan op deze wijze door velen gevolgd worden, terwijl Zenuw 75 Hoofdpijn 60 Hoest 60 Maag 75 Staal 90 ct Laxeer 60 Rheumatiek 75 Keelpijn 60 Kiespijn 60 ct. Galsteen 1.50 Griep A Influenza 75 Nier& Blaas 1 gld* Worm 80 ct'. Bloedzuivérende75 ct Koorts 60 Eetlust- opwekkend^ 75 Verkoudheids 60 Pijnstillende 75 ct Verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten. Elke verpakking is voorzien van den naam Mijnhardt. Let hierop 589 men de werking vergroot en zeer duidelijk ziet Ook in de verkeersregelen wordt onderricht ge geven, zoodat deze cursus zeer nuttig is Van ge meentewege nemen eenige hoofdagenten en perso neel van den reinigingsdienst er aan deel. Aldus krijgen we chauffeurs die met de auto en hare onderdeelen en met den weg vertrouwd raken. Nutsspaarbank. Den 15en Februari j.l. hield de Nutsspaarbank te IJmuiden haar 16e laarvergadering in het ge- bouw van de Spaarbank. Aan het verslag van den penningmeester out- leenen wij het navolgende: Het jaar 1925 was in alle opzichten zeer gun- stig voor onze spaarbank. Dank zij het betrekken van een eigen spaar- bankgebouw en een goede reclame, waardoor de spaarbank beter bekend werd, steeg het amtil de fMpennnnnaChlig V-j0" hel i,,Sele«d bap.taal de f 200.000 overschrijden. De spaarbank gaat meer en meer een vooraan- staande plaats innemen. Op 1 Januari 1925 bedroeg het r Jlnle Jtap,i!,n=l f 157.886,94 Gedurende 1925 werd ingelegd: a. te IJmuiden f 91.258.04 b. te Velseroord 1 23.922.76 f 115.180.80 Up 31 December werd aan rente bijgeschreven f 6.350,80 r 1 279.418.54 Gedurende den loop van het jaar werd terugbetaald: a. te IJmuiden 54.530.25 b. te Velseroord ....116.671.17 f 68.201.42 Met behulp van Zuster Schouten, een paar po. litie-agenten en eenige omstanders, werden de ramen opengeschoven en de kinderen wegge haald. Vooral het jongste zoontje was van den grootvader niet weg le slaan. Zusier Schouten heetl haar woning beschikbaar gesteld om de kin- deren te herbergen. Naar wij van de politie te Schoten vernemen, treft hier noch Zuster Schouten noch de politie te Schoten schuld. De vrouw, bij wie de kinderen waren ondergebracht, heeft, naar is gebleken, let in haar gestelde vertrouwen beschaamd, door haar woning te verlaten en de kinderen oiiv zorgd achter te laten. Gevonden voorwerpen en dieren. IJmuiden. Een paar kinderhandschoenen, tw<_ bankbiljetten van f 10; een kinderportemonnaie met inhoud; een rijwiellantaarn, een rijwielbelas tingplaatje; een herdershond, een portemonuait met inhoud, een meisjesmuts, een kinderporte monnaie met inhoud, een parapluie, een da- mesportemonnaie met inhoud. Velseroord. Een koralen taschje, een zakmes je, een roode gebreide das, een zakmesje met koperen plaatje, een kleine damesportemonnaie. Wijkeroog. Twee dameshandschoenen; een buigtangetje, een kinderschoentje. UIT HET POLITIERAPPORT. Op 1 Januari 1926 was alzoo aan inleggers verschuldigd f 211.217.12 Het aantal inlagen bedroeg 1095. Het aantal terugbetalingen 284. Uitgegeven werden 147 nieuwe spaarboekjes. Geheel ingetrokken werden 27 boekjes, zoodat het aantal vermeerderde met 120. Op 31 December waren 525 boekjes in omloop. De spaarbusjes waren alle uitgegeven. Een ,100-tal nieuwe waren intusschen reeds besteld. De winst ad f 3.977.70 werd gereserveerd. Dammen. Di'nsdagavond vierde de damclub „IJmuiden" haar een-jarig bestaan. De voor dezen dag uitge- noodigde heer van Daalen, speelde een simul taanseance. Na de opening door den secretaris en een op wekkend woord van den heer Van Daalen namen 22 spelers deel aan de seance, waaronder twee afgevaardigden van de damclub „Excelsior". Er werd tamelijk vlug gespeeld, doch van D. liet zich niet zoo gemakkelijk overwinnen, wat na 2 uur spelens wel bleek. Ott geeft op en ook anderen volgen spoedig het zelfde lot. Dan zien we, dat J. Wartenhorsl zijn partij ge wonnen heeft, welke speler de eenige bleef van dezen avond. Door de heeren G. v. Zanten, Joh. Kramer, H. Schaap, W. Keemink, II. Muller en A. Post (Exc.) werd remise gespeeld. Nadat de geheele uitslag bekend was gemaakt, dankte de secretaris den heer v. D. met diens supporters, voor hun medewerking. De damclub „IJmuiden" kan op een schitterend geslaagden avond terugzien. Op Vrijdag 12 Maart zal door den Rijkswa terstaat te Haarlem worden aanbesteed het onder houden en vernieuwen van het verfwerk van de gebouwen en inrichtingen van het Noordzeeka naal, gedurende 1926, in drie perceelen en in mas- - Het verbouwen van een smederij aan de Mid denhavenstraat voor de N.V, Noordzee Exploitatie Mij. is opgedragen aan de heeren Lindhoul en de Waard alhier. VELSEN. Eer* jubileum. Donderdag herdacht de heer W. Schoen, arbei der-rangeerder aan het station Velsen den dag waarop hij voor 25 jaar in dienst kwam bij de Holl. IJz. Spoorweg Mij. Des morgens werd de jubilaris namens de directie der Nederlandsche Spoorwegen door den heer S. A. Raat, controleur bij de afdeeling Vervoer, gelukgewenscht, die hem daarbij de gebruikelijke envelloppe roet in houd overhandigde. Dinsdagavond had op den hoek van den Driehuizerkerkweg en den Rijksstraatweg een botsing plaats tusschen een luxe auto en de stil staande autobus van Gebr. de R. De luxe auto een „Buick" werd vrij ernstig beschadigd en kon ceist na geruimen tijd, verder. De autobus kreeg ave rij aan de treeplank, doch kon de reis voortzet ten. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Ofschoon de weg daar ter plaatse belangrijk is verbreed, is de hoek er voor het drukke verkeer niet beter op geworden, daar het uitzicht door de hooge schutting, later door het nieuw le bou wen huis, wordt belemmerd. In een Woensdagavond gehouden vergade ring van het bestuur der Vereeniging voor Chr. Volksonderwijs alhier is besloten bij de school te Wijkeroog een Christ, Bewaarschool op te rich ten. SANTPOORT. Naar aanleiding van de arrestatie der lam. O., lezen wij in de Kenn. Ed. nog het volgende: Woensdagavond, toen de vader van P. W. Oversteegen Jr. zich vervoegde in de Raveling- steeg te Haarlem, waar de kinderen van zijn wegens niet vervullen van den stemplicht gevan gen genomen zoon waren ondergebracht, vond hij de deur gesloten. De kinderen huilden ver schrikkelijk; het hulpgeschrei was duidelijk op den weg hoorbaar. WITTE KRUIS. Iedere Woensdagmiddag van h:-.!f drie t<.f dri uur stelt de Vereeniging het Witte Kruis, in j| Chr. Nat. School te Velseroord moeders gratis de gelegenheid om hun zuigelingen, welke nul voedingsstoornissen lijden, te laten onderzockel door den Consulent, Dr. Hanneman. Voor kraamverzorging, welke ook door bovei genoemde Vereeniging wordt uitgeoefend, wend| men zich tot het bestuurslid der VcreoniginJ Mevrouw Dijkstra, Trompstraat 77 te Velsen Tarief naar draagkracht f 5—f 15. IJMUIDEN. Donderdagavond deed de heer J. V. gifte, dat hij, terwijl hij op de Wilhelminakade per rijwiel reed, was aangereden door een autobus van S. De heer V. verzocht de politie den stuurder der autobus hierover te willen onder houden, waarvan de politie gevolg heeft gegeven. Donderdag is een wielrijder op den hoek van Oranjestraat en Bloemstraat aangereden door een vrachtauto van B. De fietsrijder werd tegen de straat geslingerd en tuimelde eenige malen rond. Hij werd het Augusta-Hotel binnengedra gen, maar bleek niet ernstig gewond te zijn. Hel rijwiel was echter geheel vernield. Tegen den bestuurder werd proces-verbaal opgemaakt. Donderdagavond trof de politie hier een drietal kinderen van 9 en 10 jaar zwervend aan. Bij onderzoek bleek dat ze uit Haarlem waren en op een vrachtauto waren geklommen en mee gereden. Door de politie werden ze naar Haarlem teruggebracht. VELSEROORD. Donderdag heeft eene juffrouw A. v, d. W. in de Kalverstraat haar woning verlaten en haar 5 kinderen onverzorgd achter gelaten. Van de kin deren is het oudste 6 en het jongste 1 jaar. De politie heeft voorloopig maatregelen getroffen voor de verzorging der kinderen. Tegen de moe der zal proces-verbaal worden opgemaakt? Bittere armoede is niet Vreemd aan deze dioevige zaak. Tegen 4 personen is proces-verbaal opge maakt, wegens het onbeheerd laten staan van wagens aan den weg. De wagens zijn door de politie opgeborgen en na betaling van het berg loon weder teruggegeven. Wegens openbare dronkenschap werd Don derdag in arrest gesteld P, de II. WIJKEROOG. - Woensdag werden bekeurd wegens over- doeng voorzitter, de heer KELLING 2de Behceidel der Militaire Pensioen-fondsen secretaris is, n digt een ieder, die met het streven instemt, di tentoonstelling daadwerkelijk te steunen, hetzi door toezending van voorwerpen ter expositl hetzij door giften of subsidies, dan wel dooj korte letterkundige bijdragen, welke zooveel 1110. gelijk vertaald zullen worden ter kostelooze ver, spreiding onder -de Inlandsche bevolkingsgroepen] Het hoofd van den Dienst der Volksgezondheid) in Nederlandsch-Indië zal met eene eigen inzcnl ding aan deze tentoonstelling deelnemen. Uit het voorloopig schema van de verschillendi afdeelingen noemen wij hier slechts: Geschied kundige ontwikkeling der hygiëne; medische in zendingen van instituten, laboratoria, onderwijs instellingen en vereenigingen, welke op cenigerlei wijze medewerken aan het onderzoek, de toepas singen en de verspreiding van kennis betreffend* de gezondheidsleer in het algemeen en voor di tropen in het bijzonder; groepeering van voor di tropen-bewoners belangrijke, cosmopolitische ei tropenziekten en de door deze teweeggebracht! lichamelijke afwijkingen; toegepaste hygiëm (assaineering; woninghygiëne; voedselhygiëne epidemie-bestrijding; hygiëne der hotels, melke- rijen, veestallen enz.; vervoers-hygiëne; kinder- hygiëne; geestelijke- en lichamelijke-hygiëne; be volkings-, militaire- en marine-hygiëne; plantage-] hygiëne; bedrijfs-hygiëne; steden-hygiëne; zieken huiswezen; veterinaire-hygiëne; propagandn- dienst). GEZONDHEIDSRAAD. VISSCHER1J. De toestand der kustvissclierij in December 1925. Naar de afdeeling visscherijen van het departe ment van binnenlandsche zaken en landbouw ons mededeelt werd de kustvissclierij in de eerste helft der maand December zeer belemmerd door sneeuw, vorst en ijsgang en in de tweede helft door stormachtig weder. In den Dollart en de Lauwerzee, het Noordelijk deel der Zuiderzee en de Zuidhollandsche stroo men en zeegaten werd de visscherij minder druk uitgeoefend dan verleden jaar December. I)e geldelijke uitkomsten der visscherij in den Dollart en de Lauwerzee, de Zuiderzee en de Zuidhollandsche stroomen en zeegalen waren minder goed dan in December van het vorige jaar. De hoeveelheid en opbrengst der aangevoerde visch bedroeg n.l. volgens voorloopige opgave respectievelijk in den Dollart en de Lauwerzee 38 050 Kg. en f 754 (72.785 Kg. en 1 1279 in De cember van het vorige jaar) in de Zuiderzee 317.380 Kg. en f 89.920 (1.822.488 Kg. en f 118.964 in December 1924), in de Zuidhollandsche stroo men en zeegaten 81.560 Kg. en f 14.083 verleden jaar December 549.864 Kg. en f 21.695). Uit Zee land werden verzonden 2.454.300 oesters ter waar de van f 262.420 en 4.157.500 Kg. mosselen ter waarde van f 57.390 (verleden jaar December '4.644.700 oesters ter waarde van f 436.120 en treding der Trekhondenwet P. G. B. le Velseroord j5.205.500 Kg. mosselen ter waarde van f 81.520). A. A. te Beverwijk. j jn Zuiderzee leverde de haringvisscherij met - Donderdag werd H. S. nil Haarlem bekeurd en wonderkuil slecht, geringe vang. egens venten met koopwaar, zonder daartoe 'ftcn T De spieringvrs^henj niet den „onderkin vergunning te hebben. Vrijdagmorgen werd politie-assistentie ver zocht bij het opnemen van den naam van een schipper, die met zijn schip tegen den bootsteiger der Alkmaar Packet was gevaren, waardoor het hek van den steiger werd vernield. Het was de tjalk „Gebroeders", die deze schade veroorzaak te, maar de schipper bleek bereid de schade te vergoeden. - De liedjeszanger J. v. H. zonder vaste woon- of verblijfplaats, werd verbaliseerd. SANTPOORT. Door den veldwachter N. en den rijksveld wachter V. is aangehouden wegens zedenmisdrijf (schennis der eerbaarheid) P. F. H, Hij is eerst naar IJmuiden gebracht en door den commissaris verhoord. Daarna werd hij naar Haarlem overge bracht en teruggegeven aan zijn ouders. GEMENGD NIEUWS. Rijksstraatweg Haarlem-Alkmaar. In verband met het medegedeelde over den Rijksstraatweg HaarlemAlkmaar zij medege deeld dat de opmetingen van den weg verleden jaar zijn aangevangen en met tusschenpoozen worden voortgezet. Uit den aard der zaak is dit een zeer tijdroovend en veel nauwkeurigheid eischend werk, zoodat dan ook nog maar de op metingen van hier tot halverwege Alkmaar gevor derd zijn. Alle verkregen gegevens dienen ver werkt en daarna in kaart gebracht te worden, waartoe de opmatingen dan weer een poosje stopgezet worden. Zooals we reeds vroeger meldden denkt men een jaar noodig te hebben voor de opname en in kaart-brenging, waarna de verbetering en ver breeding van den weg kan worden aangevat. Van de wijze waarop dat zal geschieden, schijnt alleen rog maar bekend te zijn, dat* de geheele weg dus rijwielpad, rijweg en voetpad) een breedte zal ver- krijgen van 12 meter, waartoe alle boomen zullen worden gerooid, terwijl enkele bochten zullen worden verlegd, teneinde de verkeersveiligheid te bevorderen. In eenige dorpen zal de breedte van 12 meter niet kunnen worden bereikt zonder kostbare onteigeningen, zoodat men zich tot min dere breedte aldaar moet beperken. Het spreekt van zelf dat bij de verbetering van een der drukste verkeerswegen van de provincie het beheerende orgaan zich niet zal kunnen inlaten met allerlei particuliere en locale belangetjes; ter hoogster plaatse beraamdt men den weg zoodanig te maken dat hij aan de eischen van de verschil lende soorten van verkeer zooveel mogelijk za voldoen, en die eischen zullen over vier jaren wel weer grooter zijn dan tegenwoordig. Kenn. Ed. Eerste Hygiëne-tentoonstelling In N ederlandsch-Indlë. In de maanden Juni en Juli 1927 zal te Ban doeng de Eerste Hygiëne tentoonstelling voor Nederlandsch-Indië gehouden worden. M_„ Het Hoofd-comité van het welk Prof. NELB. Hoogleeraar in de Hygiëne a.d. T. H. S. te Ban- onderkuil leverde eveneens kleine vangsten op; de uitkom sten van de spieringsleepnetten waren iets beter. De botvisscherij werd nog slechts door enkele staande-netvisschers uitgeoefend; ook hiervan wa ren de vangsten zeer klein. De garnalenvisscherij in de Zuiderzee kan als geëindigd beschouwd worden. In het Marsdiep werd de garnalenvissehe- i met bevredigend resultaat uitgeoefend. In de Waddenzee werd de visscherij op perceel- mosselen op ruimere schaal uitgeoefend dan de vorige maand. De visscherij op mosselen van de natuurbanken had een ongunstig verloop. Door den storm van 25 November j.l. zijn de weinige con sumptie-mosselen, die nog gevischt hadden kun nen worden, grootendeels weggeslagen, zoodat de aanvoer dan ook gering was. De visscherij op mosselen voor eendenvoeder was van geen betee- kenis. Er had geen visscherij op mosselen voor be mesting plaats. De oestervisscherij oo de natuur banken bleef ongunstige resultaten opleveren; de medegevangen wulken brachten echter een goe den prijs op. De alikruikenvisscherij werd op de dagen dat gevischt kon worden, met bevredigend resultaat uitgeoefend. De visscherij op kokhanen was van geen beteekenis. In de Lauwerzee werd een enkele maal op sar- dijn gevischt. Bovendien werden enkele ladingen mosselen aangevoerd. Verder had geen visscherij pïlats. In den Dollart en op de Eeras werd niet ge vischt. In de Zuidhollandsche stroomen bleef de vissche rij beperkt tot het visschen met ankerkuilen, spieringdrijfnetten, voornnetten en de garnalenkor. De uitkomsten waren over het algemeen gering. Alleen werd op de Briëlsche Maas met de spie ringdrijfnetten tamelijk goed spiering gevangen. De stoomtrawler Derika XV IJM. 272 brak de reis af omdat een der opvarenden zich onder heelkundige behandeling moest stellen. Ter hoogte van het 2e vuurschip, de „Elbe II", is door vermoedelijke stroomkentering, een visschersscheepje, hetwelk door de „Hunze IX naar Hamburg werd gesleept, omgeslagen. Aan boord bevond zich de 28-jarige varensgezel Dorst van Groningen die de lichten in orde moest maken. Onmiddellijk werd door de „Hunze IX' een boot bemand met drie matrozen uitgezet om den dren keling te redden, doch hij zonk door uitputting^ in de diepte en alle verdere pogingen tot redding bieken vergeefsch. De vader van den verongelukte moest t aan boord van de „Hunze IX aanzien, hoe zijn zoon verongelukte. Het scheepje ligt in 22 M. water. Het visschersscheepje was pas nieuw gebouwd voor Duitsche rekening. De stoomtrawler Proef IJM 36, keerde deze week uit zee terug, omdat oneenigheid aan boord onder het personeel het noodig maakte. De stoomtrawler Zaanstroom I IJM. 110, kwam in het begin der week terug wegens ke teldefect. Het werd hersteld en de trawler ver trok opnieuw, doch kwam ook weer binnen. Daarna is besloten niet uit te varen, doch flink te repareeren. - De stoomtrawler Schiedijk IJM. 482. kwam i een reis van 2 dagen terug, wegens defecte winch.

IJmuider Courant | 1926 | | pagina 5