ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN Babies PU80L No. 32 Woensdag 24 Februari 19S6 lie Jaargang*' ij IJMU1DER COURANT HINDERWET. Burgemeester en wethouders der gemeente Vel- sen, brengen ter openbare kennis dat ter ge meente-secretarie ter inzage ligt een verzoek mei bijlagen van de N.V. Melkinrichting „Velsen" te Velsen, om vergunning tot het uitbreiden van haar melkinrichting door het inrichten vsn een poederlokaal en een centrifugelokaal, waarin resp. zullen worden geplaatst een electromotor van 15 en van 10 P.K, tot aandrijving van diverse werktuigen, in het perceel kadastraal bekend ge- meente Velsen, sectie H, Nos, 3387 en 3714 plaat- e selijk bekend wijk L, Wijkerstraatweg no, 9. Op Maandag, den 8 Maart 1926, des voormid- dags te elf uren, zal ten gemeentehuize gelegen- heid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten, k Velsen, den 22 Februari 1926 Jt[ Burgemeester en wethouders voornoemd, ■J de secretaris, de burgemeester, J. KOSTELIJK. RIJKENS. HINDERWET. Burgemeester en wethouders der gemeente Velsen brengen ter openbare kennis, dat ter ge meentesecretarie ter inzage liggen stukken, be treffende een door het Departement van Water staat voorgenomen uitbreiding van het kustradio- station door het bijplaatsen van twee electromo- toren van resp, 2 en i/0 P.K,, elk gekoppeld aan en dienende voor aandrijving van een gelijk stroomdynamo in het post- en telegraafkantoor te IJmuiden, gelegen aan de Kanaalstraat, wijk C no, 61, kadastraal bekend gemeente Velsen, af- deeling IJmuiden, sectie I no. 2167. Op Woensdag den 10 Maart 1926, des voormid dags te elf uur, zal in het gebouw van het Provin ciaal Bestuur aan de Janssfr, te Haarlem, gele genheid bestaan om bezwaren hiertegen in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zij, die bezwaren hebben, kunnen drie dagen voor het bovenvermelde tildslip aan genoemd adres te Haarlem kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Velsen, den 16 Februari 1926. Burgemeester en wethouders van Velsen, de secretaris, de burgemeester, J. KOSTELIJK. RIJKENS. DRANKWET. Burgemeester en wethouders der gemeente Velsen brengen ter openbare kennis, dat op 18 Februari 1926 bij hen is ingekomen een ver zoekschrift van Christiaan Petrus Jozephus Kuster, van beroep winkelbediende, wonende te IJmuiden, om verlof voor den verkoop van uit sluitend alcoholvrijen drank in de navolgende localiteit: benedenvoorkamer van het perceel, plaatselijk gemerkt C 24 en gelegen aan de Oran jestraat aldaar. Binnen twee weken na dagteekening dezer be kendmaking kan ieder tegen het verleenen van dit verlof schriftelijk bezwaren bij burgemeester en wethouders inbrengen. Velsen, den 20 Februari 1926. Burgemeester en wethouders voornoemd de secretaris, de burgemeester, J. KOSTELIJK. RIJKENS. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Naar wij vernemen wacht het publiek, binnen kort in het Thalia-Theater een buitengewone ge beurtenis, mede tengevolge van het tekort aan schouwburgzalen in de groote steden. De heer Schuurman, opera-zanger te Amsterdam, heeft namelijk een operette, „De Dorpskoningin" ge schreven en zal die met een gezelschap in ver schillende plaatsen opvoeren. Daar hij echter geen schouwburg in Amsterdam beschikbaar vond voor het lanceeren der eerste voorstellingen, besloot hij die ook in de provincie te doen plaats vinden en zoodoende komt het dat l'nans IJmuiden is tgekozen voor de premiere van een gezelschap beroepsacteurs. Natuurlijk rekenen de onderne mers er op, dat voor deze. gelegenheid de bevol king van IJmuiden zal toonen voor die der groot ste provincieplaatsen niet onder te doen en inder daad „iets nieuws" ook op dit gebied, een waar dige ontvangst te bereiden. Voorloopig zijn er 3 achtereenvolgende dagen voorstellingen, in de eerste week van Maart. Wij zullen er voor dien nog wel op terugkomen. P'De deurwaarder bij de rechtbank te Haar- >8 lem heeft Vrijdag, aldus schrijft de Kenn. Ed., g i een tongrolling gehad en de heeren rechters had- J den er schik in. Voor ons Hollanders klonk het allerzonder- lingst. We zijn zoo gewend aan Kuipers en Jan- sen's, aan de Jong's en Gerritsen s, dat als een Op deurwaarder plots een rijtie zonen van het He en melsche Rijk bij hun naam gaat noemen, dat een bijzonder eigenaardige indruk maakt. Maar t zij gezegd, de deurwaarder had er slag van, hij schoot ze af met groot gemak: Lam Poy, Tjoei Chong, Tnjoei Jong, Wong Kong, 't Waren opium-smokkelaars die in IJmuiden Olj op een boot opium hadden binnengesmokkeld, maar ze waren niet present ter terechtzitting. Or ze ooit de f 50 boete zullen betalen? Donderdagmiddag is de arbeider B. wonende te Velseroord, naar Hl. Dbl. meldt, op het werk van den sluisbouw door een zwaren Engelschen sleutel, op z'n neus getroffen, waardoor het neus been werd gebroken. Doordat men van boven waarschuwde, keek B. op; anders zou hij den sleutel zeker op het hoofd gekregen hebben en zouden de gevolgen ongetwijfeld ernstiger zijn ge weest. Na door dr. O. verbonden te zijn, is 3. naar zijn woning in de Willebrordstraat gegaan. Vrijdagmiddag waren hier losse arbeiders aangenomen, om te helpen aan het opruimen der ingestorte laadbrug, bij de hoogovens. Op het werk gekomen kwam den arbeiders ter oore dat hun loon was: de eerste 20 uur 66 cent, vervol gens 20 uur 63 cent en daarna 60 cent per uur. De arbeiders eischten 75 en, toen dit niet toege staan werd, verlieten 40 man van de 60 het ter rein. De actie was spontaan, een organisatie stond er niet achter. Zalerdag is een der menschen die aar den gang gebleven was, nadat hij reeds geruimen tijd werkloos was geweest, aan de Trawlerkade mis handeld, zoodat hij zijn toevlucht moest zoeken in het magazijn van den havenmeester. De mishandelde heeft later, om voortdurend ge- weldadig molest te voorkomen, de zaak aan de politie gemeld. Nutsspaarbank „IJmuiden". Gedurende Januari 1926 werd ingelegd: a, te IJmuiden f 17.404,72 b. te Velseroordf 3.587.3S f 20.992.10 Terugbetaald werd: a. te IJmuiden v.f 11.048 46 b. te Velseroord f 157. f 11.205.46 Meer ingelegd dan terugbetaald f 9.786.64 Op 1 Januari 1926 bedroeg het tegoed der inleggers f 211.217.12 Op 1 Februari 1926 alzoo f 221.003.76 Uitgegeven werden 21 nieuwe boekjes en inge leverd 2 boekjes. Het laatst uitgegeven boekje droeg het nummer 677. Onze tijd staat in het teeken der jaarbeur zen. Dat begon met de groote, nationale jaar beurs te Utrecht, waar enorme zaken, alleen voor de handelswereld gedaan worden. Nadien zijn ge komen, periodiek of voor eens, voor den handel of voor het publiek, voor een bepaald bedrijf en gewestelijk of plaatselijk, jaarbeurzen in groote steden en kleine dorpen. Was het wonder dat men ook te IJmuiden reeds lang op iets dergelijks zon? En nu komt het! In de week van 26 Maart zal zij plaats vinden in het gebouw voor Chr. Belangen en dagelijks ge opend zijn van 311 uur. Vele- fraaie stands zullen daar zijn, van allerlei artikelen, als handwerken, manufacturen, galan- teriën, sigaren, bloemen, fruit en visch. Aangezien de beurs bestemd is voor het groote publiek is" er gezorgd voor de noodige vermaken en spelen. Zoo zal er gelegenheid zijn om sjoelbak le spe len, electrisch te visschen, schijven werpen enz. en zullen er trekbiljart, grabbelton, schiettent, para- pluie en rad van avontuur geplaatst zijn. Boven dien is door B. en W. welwillend toestemming verleend voor het organiseeren van verschillende verlotingen, waarvoor poppen, een bedsprei en wieg met toebehooren beschikbaar zijn. En het mooist van alles is dat men wordt bezig gehouden met muziek- en radio-uitvoeringen of ter afwisseling, de bekende heeren Watt en Half Watt zullen optreden. De baten van een en ander zullen dienen om voor het Chr. fanfarecorps „Wilhelmina'' nieuwe instrumenten aan te schaffen. Alleen de entree, die 10 cent de persoon bedraagt wordt voor de helft afgestaan aan de Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose, te Velsen. Ds. H. J. Dijckmeester te Welsum (Ov.), die in de vacature v. Oostrom Soede, toezegging van beroep ontving bij de Ned. Herv. Gemeente, al hier, heeft verklaard het beroep te zullen aanne- VELSEROORD. In een werkplaats aan den Engelmundusweg, waarin de heer VI. kisten vervaardigt, ontstond Zaterdagmorgen door onbekende oorzaak brand. De politie en de brhndweer waren er spoedig bij en bluschten de brand. De werkplaats is echter geheel uitgebrand. De Harmonievereeniging St. Fidelis alhier, gaat, naar de N. Hl. Ct. meldt, met Pinksteren naar het concours te Sloterdijk, om mede te din gen in de 3e afdeeling. Wegens vertrek van twee bestuursleden der Zendingsvereeniging alhier zijn als zoodanig' ge kozen de heeren W. Bocrra en H. van Voorbergen. De heer Boom werd tot voorzitter benoemd. De Zendingsvereeniging zal in Maart twee sa menkomsten met lichtbeelden organiseeren. ter wijl men op den tweeden Pinksterdag een kinder- zendingsfeest wil houden. VELSEN. Voor eenige dagen is men van rijkswege be gonnen met het uitzetten van het laatste gedeelte van den Rijksstraatweg ten Zuiden van het Noord zeekanaal. De bestaande weg wordt naar Hl, Dbl. meldt, ongeveer tot „Meervliet" eenige meters naar de Oostzijde verbreed, waardoor een twaalf tal boomen gerooid zal moeten worden. Met den eigenaar van den voor de verbreeding benoodig- den grond, is het rijk reeds tot^overeenstemming gekomen. Van „Meervliet" af wordt een geheele nieuwe weg geprojecteerd, welke weg achter het dorp Velsen loopt, om dan ten Oosten van de pont- woningen het Noordzeekanaal te bereiken. Zooals men weet, heeft men van het plan der bestaanden hebben vaak last van een gesmetten of ontstoken huid. Dit is dadelijk te verzachten' en spoedig te genezen door Doos 30 ct. straatweg in het dorp Velsen te verbreeden, af gezien, omdat vele huizen afgebroken zouden moeten worden. Het pontveer zal, als de nieuwe weg is door getrokken, eveneens Oostwaarts worden ver plaatst, om op den nieuwen weg aan te sluiten. Naar Hl. Dbl. verneemt is het gemeente bestuur in onderhandeling met een Schiedamsche firma over den verkoop van ongeveer 22.000 M-. grond, gelegen tusschen den Zeeweg en de spoor lijn VelsenHaarlem, welke grond behoort tot de buitenterreinen van Velserbeek. De bedoeling is, dal hierop 200 woningen ge bouwd zullen worden in vier blokken. Het voorstel tot verkoop zal, naar de wethouder van Openbare Werken ons mededeelde, spoedig bij den Raad worden ingediend. Bouwvergunningen. Door Burgemeester en Wethouders van Velsen zijn de navolgende bouwvergunningen verleend: aan N. J. B. van Egmond te Velseroord, tot het verplaatsen van een heetenluchtoven in een per ceel aan de Willebrordstraat, aldaar; aan J. J. Waagmeester te Driehuis, tot het bou wen van een houten garage nabij het perceel Drie- huizerkerkweg H 30, aldaar; aan P. Bart en J. C. Dunnebier te IJmuiden,. tot het bouwen van een woonhuis aan den Wijker straatweg, aldaar; aan H. Darphorn te Velseroord. tot het verbou wen van een pakhuis met zolder tot garage met 2 bovenwoningen, aan de Bik- en Arnoldkade le IJmuiden; aan Dr. Y. Hanneman te Velsen, tot het aan bouwen van een wachtkamer aan het perceel K. Stationsweg 7, aldaar; aan de N.V, „Phönix" tot vervaardigen van hoogovensteen te 's Gravenhage lot het maken van een afdekking over een steenopslagplaats op een terrein in de Breesaap, wijk 7*1; aan de N.V. Koninklijke Nederlandsche Hoog ovens en Staalfabrieken te Velsen, tot het bouwen van een brikettenfabriek op een terrein in de Breesaap, wijk M; aan B. van Geldorp te IJmuiden, tot het bou wen van 2 woonhuizen aan den Driehuizerkerk- weg te Velsen; aan Th. P. Beulink le Santpoort, lot het ver bouwen van éen bakkerij aan den Rijksstraatweg, aldaar; aan de N.V. Melkinrichting „Velsen' te 'Wijker- oefg, tot het verbouwen van een stal tot poeder lokaal, in het perceel aan den Wijkerstraatweg, aldaar. In de Donderdagavond gehouden jaarverga dering van de afd. Wijkeroog van den Alg. Ned. Geheel Onthouders Bond, is uit de verschillende uitgebrachte verslagen gebleken, dat deze afd. in goede conditie is. Werden de eerste vergaderingen door slechts 1/3 der leden bezocht, den laatsten tijd is dit aantal gestegen tot bijna de helft. Ingeschreven werden 5 nieuwe leden, waarte genover 2 bedankjes stonden. Uit het vele verrichte werk memoreeren wij: een openbare vergadering in samenwerking met de I.A.M.V. waar Ds. Schermerhorn als spreker op trad en die uitstekend is geslaagd. Het plaatsen van advertenties met propagandis tische strekking, dit in samenwerking met de afd. IJmuiden; het plakken gedurende de verkiezingen van bil jetten met propaganda voor onthouding. schriftelijke propaganda, door verkoop en ver spreiding van 4050 Geheel Onthouders, 300 Mei bladen, 1100 ex. „Ons Blad", 25 Jaarhoekjes, enz. Ook financieel staat de afd. er goed voor, op het krantendepot werd een winst gemaakt van f 30.82 en door de brochures f 6.84. De verhouding tusschen bestuur en leden was goed. Kenn. Met zijn woonwagen had B. G. geruimen tijd te Velsen domicilie gekozen. Een boer daar in de omgeving kon dat best merken, hij had althans in het seizoen ongeveer 1000 K.G. hooi gemist. Och zei dë beklaagde, „het was voor mijn hitje". Maar het O.M. vond die liefde voor het hitje wel wat ver gaan en eischte f 25 subsidair 10 da gen, Het vonnis was niet anders. In het gebouw „Concordia" te Wijkeroog hield de Coöperatieve Verbruiks en Productiever- eeniging „De Eendracht", haar zeer goed bezochte jaarvergadering. De voorzitter de heer Hooyberg, was in zijn openingsrede wat pessimistisch gestemd, daar de heer S. van Eeden, de chef-bakker, die geduren de 6 jaar zijn beste krachten aan de coöperatie heeft gegeven, thans reeds 14 weken in een zie kenhuis werd verpleegd, terwijl ei voorloopig nog geen beterschap in is te zien. Eveneens had een zeer ijverig bestuurslid de heer Verwer, wegens ziekte zijn functie ter be schikking moeten stellen. Uit het jaarverslag van den secretaris den heer Zuurbier, bleek dat het ledental slalionnair is ge bleven en ongeveer 180 bedraagt, Spr. gewaagde van de nog steeds heerschende onzekerheid in den handel, waardoor van het be stuur de uiterste voorzichtigheid werd geëischt, vooral wat betreft de inkoop van meel Groote stroppen had de vereeniging echter niet gehad. De omzet der bakkerij wjs gestegen van f 33,384,32 in 1924, tot f 42.033.07 in 1925 en die der kruidenierswinkel vin f 78.411 29 tot f 79.129.85. Namens commissarissen verkhiarde de heer Zalm dat alles was gecontroleerd en in orde be vonden. Spr. brengt hulde aan den voorz. voor het vele werk door dezen verricht. Het bestuursvoorstel om van de bakkerij 9 en van de kruidenierswinkel 3 dividend uit le keeren, werd goedgekeurd. Uitvoerig is naar Kenn. meldt, gediscussieerd over het voorstel van een ziekte-regeling van het personeel en een pensioenverzekering voor we duwen en weezen van personeel. Tenslotte is een regeling getroflen die zeer ze ker in het belang van het personeel is. Met den heer van Eeden zal, onder nadere goedkeuring der vergadering, een overeenkomst worden aangegaan, daar het voor het bedrijf drin gend noodig is dat een nieuwe chef-bakker wordt aangesteld. Bii de bestuursverkiezing werden de heeren Hooyberg en Zuurbier herkozen en in de plaats van den heer Verwer, gekozen de heer L. Eek- hard, tot commissaris de heer Fijtsm i. Medegedeeld werd nog dat de uitbetaling van het dividend zal plaats hebben op Dinsdag l Maart en dat op 2 April de Coöperatiefilm zal worden vertoond. Hierna sluiting. Arbeidsbemiddeling Velsen. Als werkloos ingeschreven 20 Febr. 1926: 1 letterzetter, 12 schilders, 1 metselaar, 6 tim merlieden, 1 boormeester, 8 bankwerkers, 2 lood gieters, 1 machinist, 5 stokers, 1 electricien, 1 bakker, 2 sigarenmakers, 4 visschers, 2 kantoor bedienden, 62 diversen. In de week van 713 Februari is in deze ge meente één geval van roodvonk voorgekomen. In de groote zaal van „Bloemoord" te Wij keroog, hield Velsen's Ziekenfonds Donderdag avond haar Jaarvergadering welke, naar Kenn. meldt, vrij goed was bezocht, al was het tegen over het groote ledental toch nog bitter weinig. Na de opening door den Voorzitter den heer J, van Gameren en het voorlezen der notulen der vorige vergadering, bracht de secretaris de heer H. Leering het jaarverslag uit. Hieruit bleek dat het ledental op 1 Jan. 1925 was 6189, in 1926 werden ingeschreven '322 leden en afgevoerd om verschillende redenen 1213, zoodat op 31 December 1925 het fonds bestond uit 6298 leden, alzoo een vooruitgang van 109. Volgens den penningmeester den heer M. Kos ter, was ontvangen in 1925 f 38.784.84 en uitge geven f 38.121.40, zoodat er een batig saldo was van f 663.44. Voor de afd. ziekeaverp'eging was voor 120 pa tiënten met een totaal aantal verplcegdagen van; 3326, uitgegeven f 16 085.27. Overleden waren 28 leden. Beide functionnarissen weiden dank gebracht voor het vele door hen verrichtte werk. De aftredende bestuursleden de heeren J. van Gameren en M. Koster, resp. voorzitter en pen ningmeester, benevens de commissarissen G. J. v. Wijngaarden en J. Rozeinever, werden zonder te- gencandidaten herkozen. Daar de rondvraag niets van belang opleverde, was de vergadering betrekkelijk spoedig afgeloo- pen. SANTPOORT. J J. G., reiziger te Santpoort, heeft in Augustus 1925 van den heer C. Verdegaal, café houder te Beverwijk, een rijwiel in bruikleen ont vangen en nagelaten het na gebruik weer aan den wettigen eigenaar terug te geven. Acht weken nadat bekl. de fiets ontvangen had, heeft de po litie er beslag op gelegd en bekl. aangehouden; toen bleek dat bekl. het merk van de fiets af had gehaald, dat ze beschadigd was en ook voorzien v/as van een anderen band. Bekl. ontkent voor de rechtbank het voornemen gehad te hebben zich de fiets toe te eigenen. Get. Verdegaal verklaart, dat hij de fiets had uitgeleend voor een tochtje naar Alkmaar, het heeft echter nimmer in zijn bedoeling gelegen de fiets aan bekl. te schenken of voor onbepaalden tijd te leenen. Bekl. legt het verdwijnen van het merk der fiets aldus uit, dat hij er ongemak van had bij het bevestigen van zijn tasch. Een getuige a décharge, die een nieuwe band op de fiets had gezet, verklaart dat bekl. tegen hem gezegd heeft, dat de fiets niet zijn eigendom was en dat er daarom maar een tweedehandsche band of 'n zeer goedkoope nieuwe moest voor gebruikt worden; hieruit zou dan blijken, dat bekl. niet het voornemen heeft gehad het eigendom van get. Verdegaal te verduisteren. Het O. M. meent dat de ware bedoelingen van bekl. vaststaan, dat aan zijn schuld niet kan ge twijfeld worden en eischt 6 maanden gev.slrat met aftrek van preventief. Bekl. heeft precies zes maanden preventief gezeten, zoodat bij eventueele veroordeeling conform den eisch de straf reeds uitgeboet is. Bekl. moet binnenkort te Amsterdam nog in een andere zaak terecht staan. De verdediger, mr. Van Dam, kon zich met neerleggen bij het requisitoir, gaat de verschillen de getuigenverklaringen en feiten na en komt tot de conclusie, dat vrijspraak zal moeten volgen. De Rechtbank onmiddellijk uitspraak doende, sprak bekl. vrij. WITTE KRUIS. Iedere Woensdagmiddag van half drie tot drie uur stelt de Vereeniging het Witte Kruis, iu de Chr. Nat. School te Velseroord moeders gratis iu de gelegenheid om hun zuigelingen, welke aan voedingsstoornissen lijden, te laten onderzoeken door den Consulent, Dr. Hanneman. Voor kraamverzorging, welke ook door boven genoemde Vereeniging wordt uitgeoefend, wende men zich tot het bestuurslid der Vereeniging, Mevrouw Dijkstra, Trompstraat 77 te Velseroord. Tarief naar draagkracht f 5f 15. door den commissaris verhoord te zijn, weder 'vrijgelaten. Zaterdagavond werd alhier door de politie aangehouden A. Z. uit Egmond. Deze stond ge signaleerd in het Alg. Politieblad en tevens was zijn aanhouding verzocht door den commissaris van politie te Alkmaar, daar hij met elkaar nog 31/,, jaar gevangenisstraf en opzending naar Veen- huizen te goed had. De man is na,ar Haarlem overgebracht. INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie! POLITIERAPPORT. IJMUIDEN. De vorige week werd de varensgezel J. S. uit Velseroord des avonds door de politie opge bracht wegens openbare dronkenschap. De man pleegde daarbij verzet. Des morgens werd hij, na Geachte Redactie! Onder het motto „Recht door Zee" komt de heer Roelse mij zeggen, dat hij met mij over de aan de orde gestelde punten in mijn ingezonden stuk van 27 Januari, niet kan debatteeren, woor delijk gezegd moet afwijzen. Mij dunkt dat de heer Roelse het daarbij had moeien laten. Maar de verzoeking is hem blijkbaar te machtig geweest. Even schoolmeesteren mocht toch wel. Het betreft hier echter geen persoonlijke kwestie RoelseSchuitenmaker, maar het gaat over de leiding van ons openbaar onderwijs. De heer R. heeft schijnbaar een groote streep door de wethouders-crisis gehaald. Ik moet nu bewijzen voor en na. De insinuaties hebben zich talrijk vermenigvuldigd enz, enz. Kijk eens, waarde heer R., als je zoo de ge woonte hebt om met een geheele fractie uren achtereen andere menschen te kapittelen, dan moet je niet zoo verontwaardigd doen, als andere menschen je eens gevoelig op de vingers tikken. Ik zal nu niet in denzelfden mentortoon verval len, ofschoon ik mij toch inwendig vroolijk maak, dat gij U een dergelijken toon veroorlooft. Zelfs „J'accuse" haalt gij er bij. Ik wil U echter de verzekering geven, dat ik nimmer aan Zola heb gedacht, noch minder dat Landeweert een Dreyfus-figuur is, die door Estherhazy's, Henri's e.a. aan den dijk is gezet. Heusch, doe niet zoo groot! Gij weel immers tegoed van U zelf, dat gij dikwijls oordeelt. Welnu, verwacht dan ook dat gij geoordeeld wordt. En wanneer anderen U aantoonen, dat gij met Uw „Recht door Zee" eenige streken uit den koers ligt, tracht dan de richting terug te vinden, die in dit verband de ware is, n.l. „neutraliteit". Op Uw sommatie ga ik niet in. Wat ik zeide gaf de opinie over Uw politiek in de wethouders-crisis weer; zooals die te IJmuiden vrij algemeen wordt beoordeeld. Of U dat nu goed vindt of niet, dat laat mij koud. Mij rest U dwingt mij daartoe aan te toonen, waarom U tegenover het openbaar onder wijs niet „onpartijdig" staat. Ziehier eenige feiten: le. Het gebeurde aan een onzer openbare scholen, dat een jong, nog tijdelijk onderwijzer, in schooltijd, zonder toestemming van of overleg met het schoolhoofd, buiten onze plaats ter ver gadering trok. Ieder, die voelt wat wet en orde beteekenen, keurt een dergelijke handelswijze van een openbare onderwijzer, finaal af. Maar tegen over mij beschermde p.g. Roelse dat jongmensch, omdat zulks nu eenmaal onder een schoolhoofd was geschied, waar de heer R. niet overheen kan kijken. Aan een onzer openbare scholen werd, nadat partijen door de betrokken commissie van onder zoek waren gehoord, een onderwijzer, die in voortdurende disharmonie met zijn schoolhoofd leefde, door wethouder L. naar een andere school verplaatst. Ofschoon wethouder L. zich geheel gedekt wist door de uitspraak van een democratisch rechts college, werd hij als s.d.a.p.-er door zijn afdeeling ter verantwoording geroepen. Ieder begrijpt dat het hier niet gaat over een ruzie tusschen hoofd en onderwijzer maar wel over verschil van inzicht, waar tenslotte de be stuursmacht behoort te zijn. Indien deze in een partijvergadering thuisbehoort, dan zal de uit oefening nooit onpartijdig kunnen zijn. Elke sociaal-democraat welke ds overheids bestuurder zijn plichten ten opzichte van het al gemeen belang wil nakbmen, zal het in dat ge val gaan als wethouder Landeweerd. 3e. De raad dat gij eigen scholen moet gaan stichten, is mij uit het hart gegrepen. Daar is dus geen woordje Fransch bij. Heusch, ik vind de toestand bij het bijzonder onderwijs veel gezonder. Daar kent men noch dien strijd, noch die overheersching door ande ren. Ouders en schoolcommissies kiezen lustig hun mannetjes en arbeiden verder met deze sa men voor het goede doel. Ik besluit dus met den heer Roelse toe te wen- schen, wat ik zelf gaarne zou willen hebben. Natuurlijk is de heer R. het weer niet met mij eens. Welnu, wij zullen de zaak dan maar sluiten, het aan den tijd overlatende wie gelijk krijgt. Resumeerende, heb ik den tekst van mijn speech niet nagezien en mijn beschuldigingen, zooals de heer R. die noemt, niet teruggenomen. Niet teruggenomen, omdat ik er ^ïgenhjic wee van ben, dat sommige roode „hadji's nog fanatie ker kunnen zijn, dan de zwarte „hadji s Ga dus Uw gang en vul de stipjes achter het woordje dan in Uw „Recht door Zee maar in of liever, laat mij het doen! „dan zullen wij eindelijk eens vertellen, waarom Landeweerd weg moest! Velseroord, 18 Febr.^926. SCH[nTENMAKER.

IJmuider Courant | 1926 | | pagina 1