IJmuider Courant PUROL er op! Bij Brand- en Snijwondan. V. s. V. «terdag 27 Februari 1926. 2e blad OFFICIEEL. Aangifte voor de opleidingsklasse voor H. B. S. en Gymnasium te Velseroord. Burgemeester en wethouders van Velsen bren- ;n ter algemeene kennis, dat de 7e klasse van hooi D te Velseroord, (hoofd de heer J. W. v. ostrom), is aangewezen als opleidingsklasse voor B. S. en Gymnasium, voor leerlingen, afkom ïg van de scholen gelegen in de afdeelcngen Vel roord, Velsen, Wijkeroog en Santpoort, die de klas der door hen bezochte school hebben lorloopen. De toelating heeft plaats op 1 April. De aan- age om plaatsing moet geschieden bij het hoofd .n school D, vóór 14 Maart a.s„ De ouders of verzorgers moeten verklaren, dat it in hunne bedoeling ligt, de leerlingeu, na het ulaten van deze klasse, met middelbaar onder- ijs te doen volgen. Velsen, 18 Februari 1926. Burgemeester en wethouders voornoemd, de secretaris, de burgemeester, J. KOSTELIJK. RIJKENS. Inschrijving van nieuwe leerlingen op de Openbare Lagere Scholen. Burgemeester en wethouders van Velsen bren- :n ter algemeene kennis, dat de inschrijving van euwe leerlingen Voor de openbare lagere sclio- n B, C, D, Dl, E, F, G en H moet geschieden iór 14 Maart a.s., onder overlegging van een ge- xortebewijs of trouwboekje en opgave var. woon- aats, straat en huisnummer. De leerlingen moeten op 1 April 1926 den leef- id van 51/., jaar hebben bereikt. De aangifte kan geschieden eiken dag na afloop in den schooltijd bij de hoofden der scholen aan ït schoolgebouw. De aandacht van belanghebbenden wordt er in- xnderheid op gevestigd, dat tengevolge van de xheffing der bestaande schoolwijken en het voor- amen om zoo mogelijk te komen tot opvoering m het aantal leerlingen per klasse, niet de ver- jkering kan worden gegeven, dat de leerling ordt geplaatst op de school waarop plaatsing is arzocht. Tevens wordt ter algemeene kennis gebracht, it de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat reeds :hoolgaande leerlingen naar een andere school illen worden overgeplaatst. Met de wenschen der iders zal evenwel zooveel mogelijk rekening orden gehouden. De ouders of verzorgers worden, ter voorkoming in teleurstelling, er nadrukkelijk op gewezen de ingifte vóór 14 Maart te doen en daarmede niet wachten, tot den dag der toelating. Velsen, Februari. Burgemeester en wethouders van Velsen, de secretaris, de burgemeester, - J. KOSTELIJK. RIJKENS. DRANKWET. Burgemeester en wethouders der gemeente Vel- T >n brengen ter openbare kennis, dat op 24 bebr. I 926 bij hen is ingekomen een verzoekschrift van ohanna Helena Christina Kwakkestein, Wed, van Jansen, van beroep zonder, wonende te Velser- ord, om vergunning voor den verkoop van ster- en drank in het klein voor. gebruik ter plaatse an verkoop in de navolgende localiteit: gelagka- ïer van het perceel, plaatselijk gemerkt E 140 en elegen aan de Kalverstraat aldaar. Binnen twee weken na de dagteekening dezer ekendmaking kan een ieder tegen het verleenen an deze vergunning schriftelijk bezwaren bij Bur- emeester en wethouders inbrengen. Velsen, 25 Februari 1926. Burgemeester en wethouders voornoemd, de secretaris, de burgemeester, - J. KOSTELIJK. RIJKENS. KENNISGEVING. ZfTer kennis van belanghebbenden wordt gebracht, Jjfat de vergadering der SCHOONHEIDSCOMMIS- 0(»IE zal worden gehouden op DONDERDAG 4 er A ART 1926, de<= voormiddags 9.30 uur, ten kan- van het bedrijf Openbare Werken te Velsen. deze vergadering zullen belanghebbenden an 11 tot 11.30 uur in de gelegenheid worden ge peeld de commissie te spreken. Schetsontwerpen, jejie zij aan haar oordeel wenschen te onderwer- en, worden uiterlijk tot Dinsdag 2 Maart} 'smid- <ags 12 uurf bij den secretaris ingewacht, Velsen, 27 Februari 1926. ei De secretaris der commissie, J. ARENDS. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Geslaagd deze week voor het machinisten- diploma Groote Vaart de heer Joh. Bink, alhier. Blanke Ballast. j Men schrijft ons: Het mankeert ons toch werkelijk den laatsten j.^ijd niet aan goede kunst. In de Schouwburg Thalia zal op 9 Maart opge roerd worden „Blanke Ballast", waarin spelen >nze beste Ned, acteurs. Dit stuk wat zich af speelt in de Tropen, waar de Pers niets dan lof j.^xver schrijftf heeft bij den schrijver van dit spel, geenszins de bedoeling voorgezeten sensatie te verwekken, Het is eene poging, den strijd uit te xeelden, voor de ontwikkeling van een land, waar ,'estadig de beschaving wordt genegeert en onder- faat in een eeuwig brandende zon, die onvermij- lelijk verrotting uitbroed, eene verrotting die al- een planten en dingen aantast, maar tevens de ïarten en de geesten der menschen, die probeeren leze te weerstaan. - Dat het instorten van de verladingsbrug aan het Hoogovenbedrijf stagnatie in het werk brengt, blijkt uit het annuleeren van charters voor het vervoer van erts. Zoo waren de Ned. stoomsche pen Harderwijk en Naaldwijk resp. van MeJilla en Onton en het Spaansche stoomschip Gorbea Mendi van Agna Amarga naar IJmuiden bevracht, maar deze bevrachtingen zijn thans geannuleerd, Mercurius. Op de ledenvergadering van den. Kantoor- en Handelsbed. Bond Mercurius" afd. Velsen, ge houden in Hotel No. Een werd o.a. een Commis sie benoemd welke de concept-statuten van- de Steunvereeniging „Mercurius" zal bestudeeren; de commissie van Handelsonderwijs werd voor hare reeds gedane werkzaamheden dank betuigd en tot voortzetting aangemoedigd. Een leesporte feuille zal worden ingesteld. Mededeeling werd gedaan dat 2en Pinksterdag een Landdag voor Kantoorbedienden zal worden gehouden event, op Velserbeek en een bezoek zal worden ge bracht aan IJmuiden van 300 personen. Een aardig juffertje uit IJmuiden, K. G. is haar naam, had nooit om haar rentekaart gedacht. Ze keek nu beteuterd, heel anders dan straks op de publieke tribune van het Kantongerecht, ver telt Hl. Dbl., toen ze vroolijk lachende andere slachtoffers" gadesloeg, „Maar juffrouw", zei Mr, de Blecourt, ,,u moet zorgen dat uw rentekaart in orde is. Bedenk toch dat de instelling niet is voor het displezier van de menschen maar voor hun plezier. Geen rentekaart beteekent later geen uitkeering." En ook juffrouw K. G. kreeg f 2 boete. j Dat het Nuts-departement te dezer plaatse er naar streeft zijne leden een zoo veelzijdig mo gelijk ontwikkelings- en kunstgenot 1e doen sma ken, moge blijken uit den Cabaret-avond, die a.s. Dinsdag den nutsleden wordt aangeboden. Als dan zal mevrouw Geertruida van Vladerac- ken verschillende geestelijke- en volksliederen vertolken op het klavier begeleid door Jan Poortenaar, Dit is iets gansch bijzonders. In een zeer stijl volle en smaakvolle aankleeding van het tooneel verschijnt de zangeres in steeds wisselend costuum passend bij het lied dat zij voordraagt en dat is gebaseerd op het karakter van het gezicht, dat zij vertolkt. En haar programma is zeer uitvoerig en afwisselend, terwijl de zangeres op schoone wij ze hare liederen weet voor te dragen, zoodat er niet alleen veel te hooren, maar ook te zien is. Niet alleen Hollandsche, maar Schotsche- en En- gelsche- en Fransche liederen, waaronder vooral de Schotsche doedelzak van een bijzondere en eigenaardige bekoring is. Hoewel het ledental van het Nut den laatsten tijd dermate is toegenomen, dat er niet veel plaat sen disponibel zijn, stelt toch het Departement ook voor een beperkt aantal belangstellenden kaarten beschikbaar tegen zeer matigen prijs, zoo dat ongetwijfeld Thalia op dien avond geheel be zet zal zijn, zooals we dat den laatsten tijd van de Nutsavonden gewoon zijn. VELSEROORD. Zondagmiddag 3 uur had er op den hoek Wil- lebrordstraat en Stationsweg een aanrijding plaats van een luxe auto en één der nieuwste autobus sen van den heer Schoone. De autobus stond naar de N. Hl. Ct. meldt, juist in de bocht van den weg en had eenige passagiers opgenomen toen de heer M. uit IJmuiden met zijn auto kwain arnge- reden. De heer M. gaf signalen om te willen pas- seeren, maar tegelijk zette de autobus zich in be weging en reden elkaar daardoor in de zij aan, waardoor de carrosserie van de bus een deuk en eenige krassen opliep. De beide bestuurders gaven elkaar de-schuld, waardoor zij het niet eens kon den worden. Na elkanders nummer te hebben op genomen, vervolgde ieder zijns weegs. VELSEN. Voor uwe Naasten. Zondagavond 8 uur zal in de groote zaal van Bloemoord te Wijkeroog de Geheelonthouders- Tooneelvereeniging „Voor uwe Naasten" te Vel seroord eene uitvoering geven. Opgevoerd zal worden een tooneelspel van Inte Onsman ,,Het licht in den Nacht". Het telt 5 bedrijven en de regisseur is de heer De Groot. Concordia. Zaterdagavond zal de Tooneelvereeniging „Con cordia", regisseur de heer A. v. d. Bliek een uit voering geven in het gebouw „Concordia" te Wij keroog. Opgevoerd zal worden „De Spaansche Vlieg", :n blijspel in 3 bedrijven door F. Arnold en E. Back. EemUraeM is Macht.- De prijs der volle melk is deze week van 18 op 17 cent p. L. gebracht, Winterlezing. Donderdagavond is te Wijkeroog de laatste winterlezing van het seizoen gehouden door Prof. Dr. A. J. de Sopper te Leiden, die als onderwerp behandelde Goethe's Faust. De opkomst was goed. De heer M. van Geelen opende de bijeenkomst t riep den aanwezigen een woord van welkom toe en in het bijzonder den spreker, wien hij dank bracht, omdat hij zich de moeite heeft willen ge troosten nog eens in zijn vroegere standplaats een voordracht te komen houden. Spreker begon met er op te wijzen, dat Goethe's Faust een der diepzinnigste gewrochten der we reldlitteratuur was. De personen, die er in voorkomen, groepecren zich om twee hoofdpersonen Mephistofeles en Faust en daarom zou hij voornamelijk over dezen spreken, terwijl hij aan enkele bijpersonen slechts voor zoover het noodig was eenige aandacht zou schenken. Om Mephistofeles goed te leeren kennen, moet men letten op de personen met wie hij verkeert. Zeg mij met wie ge omgaat en ik zal zeggen wie gij zijt is een uitdrukking, die we allen wel ken- :n. Goethe laat ons niet lang in het onzekere. Hij voert ons al gauw met de beide hoofdpersonen in een Bierkelder, waar we in gezelschap komen van personen die hun genot zoeken in datgene, wat wij het wereldgenot in zijn flauwsten en on- beduidendsten vorm zouden kunnen noemen. In dit gezelschap speelt Meph. al gauw een voorname rol, hij heeft direct den juisten toon te pakken, zingt liedjés, nog gemeener dan die zij gewoon zijn en toont zich op de hoogte van het genot in den liederlijksten vorm, wat daar na tuurlijk inslaat. Hij maakt daar al gauw met een vrouw een af spraakje tegen den aanstaanden Walpurgisnacht. den nacht, voorafgaande aan den Isten Mei, het galafeest van de Hel, Meph. toont zich hier echt op zijn gemak in zulk een omgeving is hij thuis. In het tweede deel, waar het sensueele minder op den voorgrond treedt, voelt hij zich minder op zijn plaats, waardoor Meph. ten duidelijkste ge- teekend wordt als iemand, die in hel allerge meenste en laagste het meeste genot vindt, die in zonde en verderf zijn clement ziet, We. zien welken kijk Meph. op den mensol, heeft. Hij gelooft niet aan hun ernstig zoeken naar de waarheid en geeft een persiflage van den ernst bij het beoefenen der Wetenschap. De Godsdienst komt er al niet beter af dan de Wetenschap, hij is een uitvinding van den geld- zuchtigen, hebzuchtigen mensch, die er zich den buidel door tracht te vullen. Als hier Gretchen ten tooneele gevoerd wordt, bekommerd om het zieleheil van haren Dr. Faust dan ziet Meph. hierin een motief van zelfzucht en heerschzucht. Meph. bespot de liefde, het wezen der vrouw is verleiding, de rest is blanketsel om die verlei ding te vergemakkelijken. Als Martha tén tooneele komt, dient deze bij figuur om het type der verleidelijke en slechte vrouw nog te duidelijker aan te geven. Meph. is niet meer hartstochtelijk, hij laat zich trots alle verleidingskunsten niet tot slachtoffer maken, maar vindt daarom des te meer beharf-.n in de vergeefsche pogingen der vrouw. Dat is juist het Satanische in hem. Hij is onvatbaar voor geest drift en daarom zulk een goed humorist. Hij is de absolute nihilist, alles, wal bestaat, is waard, dat het ten gronde gaat. Zijn slotsom is: „Alles in een zaakje", .Alles is ijdelheid", „Het leven heeft geen hooger doel". Als in een zeer roerend tooneel, dat in proza geschreven is, omdat het in dichtmaat waar schijnlijk niet voldoende tot uitdrukking gebracht kon worden, het groote ontzettende leed van de diep ongelukkige Gretchen, dan typeert het zin netje „Zij is de eerste niet" het ontzettende cy nisme van Meph. Goethe laat Meph. gekleed gaan in de klee ding van zijn tijd, om hem niet bijzonder in het oogvallend te maken, de oppervlakkige mensch moet niet bijzonders aan hem zien. Hij is daar door des te gevaarlijker, temeer nog doordat hij zoo dikwijls de waarheid spreekt en zoo vaak als een gewoon schijnbaar ongevaarlijk mensch in de kringen verkeert. Meph. heeft geen hart, al is hij zeer knap en wetenschappelijk, ja om zoo te zeggen clair voyant, helderziend. De macht der zonde is groot, maar grooter die der liefde, daarom moet ten slotte de Duivel wijken voor God, en ten slotte is en blijft hij toch de domme Duivel. Hij prikkelt de lagere natuur van den mensch, maar ontketent zoodoende een strijd, waarin hij ondergaat, want hij wekt den weerstand der betere natuur, die ten slotle over wint. In de Mephistofelesfiguur in de middeleeuwen heeft de duivel toch altoos nog iets, ondanks al le vermomming, wat hem van den mensch onder scheidt, omdat de mensch uit God is en tol God komt en niet uit den duivel 'tot den duivel. Na de pauze gaat spr. over tot de beschouwing van ,de Faustfiguur. Faust roept klagend uit. dat hij in de philoso- fie, de rechten en de medicijnen gestudeerd heeft en helaas ook in de theologie en aan het einde dezer studie tot de slotsom gekomen is, dat hij nog even wijs is als tevoren. Hij heeft zich met alle macht toegelegd op he.t zoeken naar de waarheid en vergeefs is alle opoffering, Zijn twijfel knaagt diep aan zijn levensgeluk. Naast Faust plaatst Goethe Wagner als het tv- pe van oppervlakkige geleerdheid. Hij vindt van zich zeiven, dat hij zeer veel weet, ofschoon nog niet alles. We vinden hem in zijn laboratorium bezig te probeeren door schei kundige verbindingen menschjes te prodneeeren. Faust zal het nu eens met natuurphilosofie pro beeren, maar blijft onbevredigd en verlangt naar den dood. Nu volgt de bekende overeenkomst met Me phistofeles. Deze zal hem het leven leeren genie ten en Faust zal zich overwonnen verklaren en zich aan hem overgeven, als het hem gelukt. Faust drinkt den verjongïngsdrank en Meph. stort hem in een zee van vermaken. De Gretchen-episode komt met aan het einde de diepste ellende door Faust teweeg gebracht. Geen verzadiging van vreugde alzoo, maar groot verdriet en Faust begint Meph. te doorzien. Faust wil Gretchen uit de gevangenis verlossen, maar deze weigert te vluchten en de welverdiende straf te ontloopen. Meph. heeft ook ten opzichte van haar zijn doel voorbijgeschoten, want zij heeft van wereldsch genot afgezien en zich overgege ven aan God. Gretchen is aan Meph. ontrukt en daarom klemt hij zich te meer aan Faust, maar vergeefs. Meph, heeft de bedoeling gehad Faust door de vrouw te laten vallen en nu heeft juist het omgekeerde plaats gehad. Nu Meph. gefaald heeft met zijn genotmiddelen wendt hij den arbeid aan, maar ook hierin vindt Faust geen bevrediging en rust en ten slotte volgt het tooneel, dat hij door Gretchen ten hemel wordt getrokken. Dit slot wordt vreemd gevonden, maar spr. tracht duidelijk te maken, dat de^ ware Christen toch ten slotte hierin nog kan zien- de bevesti ging van de woorden: „Komt allen tot mij, die belast en beladen zijn, want ik zal u rust geven". De heer Van Geelen dankte den spr. hartelijk voor zijn schoone voordracht. Tevens deelde de heer Van Geelen mee, dat de Winterlezingen dit seizoen aan de commissie een nadeelig saldo hadden opgeleverd van 20 a 25 gulden en hij hoopte en vertrouwde, dat de aanwezigen dit zouden willen helpen dragen door bij den uitgang der zaal een kleine bijdrage te schenken. te brengen van 50 op 45 jaar, werd met groote meerderheid verworpen. P. G. alhier was, naar Hl. Dbl. meldt, niet voor den kantonrechter verschenen om zich te verantwoorden. Zeker overtuigd dat er toch niets aan te doen zou zijn. Een ander zou in zijn geval ook niet gekomen zijn, want wat G. gedaan heeft was al heel weinig eervol. Hij heeft het een café-houder uit die gemeente al erg lastig gemaakt. En deze caféhouder vertelde nu als getuige het volgende aan den kantonrechter. G. kwam bin nen en dronk lager bier. Tot hij deed alsof ie dronken was. (Hoe is het mogelijk). Ik wilde dat G. zou vertrekken, maar G. wenschte niet weg te gaan. Aan een paar menschen vroeg ik toen, of ze hem naar buiten wilden brengen. Ze deden dal, maar G. kwam terug. Weer werd hij weggebracht, maar toen kwam-ie binnen en vloog me aan. Trok zelfs m'n vest stuk. Daarna trapte hij een ruil in, die toevallig niet verzekerd was. Het O.M. eischte in deze zaak f 10 boete of 10 dagen hechtenis. De kantonrechter maakte er f 8 of S dagen hech-i lenïs van, maar bepaalde dat G. de ruit zal moe-' ten betalen. Deze kost f 6.50. Zoodat het voor G. een duur lager-biertje geworden is. Een brave burger uit Velsen was het over komen, zonder dat hij het wilde. Zijn hond was losgebroken en de deugniet had zich, wat in Vel sen nu eenmaal niet mag, zonder geleide op den openbaren weg vertoond. En of de baas nu al aan den kantonrechter ver- lelde dat het zijn schuld niet was, het hielp niet. Hij kreeg een boete maar.... niet veel. Een som van twee kwartjes is nog wel te betalen. Bijzondere lagere schoolkwestie. De Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, heeft behandeld het beroep van J. Hoogenboom en 15 anderen, allen Ie Velsen, tegen het besluit van Gedep. Staten van Noord-llolland van 7 -October, waarbij met vernietiging van het besluit van den raad van Felsen van 26 Mei 1925, is bepaald, dat de door het bestuur der vereeni- ging tot oprichting en instandhouding van scholen voor 1. en m.u.l.o. te Velsen gevraagde medewer king tot stichting van een bijzondere lagere school te Velsen (Wijkeroog) alsnog behoort te worden verleend. Het bestuur had bij de aanvrage overgelegd de vereischte verklaring, waarop de namen van 88 kinderen voorkwamen. De raad weigerde de me dewerking, omdat voor deze 88 kinderen op den datum van indiening van de -verklaring 48 den leeftijd van 51/., jaar nog niet bereikt hadden. Wel zullen cp den dag der vermoedelijke opening van de school 65 kinderen dien leeftijd bereikt hebben, doch 18 kinderen daarvan bezoeken inmiddels reeds een gelijksoortige school, die van het aantal van 65 moeten worden afgetrokken. Ten slotle hebben de ouders van 9 kinderen later verklaard hun kinderen niet naar de school te zullen zenden. Volgens den gemeenteraad werd dus het vooi de gemeente Velsen vereischte aantal van ten minste 60 leerlingen niet bereikt. Ged. Staten hebben bet raadsbesluit tot weige ring van het verzoek, vernietigd, van welk besluit bovengenoemde adressanten in beroep zijn geko men bij de kroon. Namens hen werd in de zitting van den Raad van State betoogd, dat op geen enkele wijze het ver eischte aantal leerlingen kan worden bereikt. In dien men zich stelt op het standpunt, dat de datum van indiening van de verklaring geldend is voor den leeftijd der in die verklaring genoemde kinde ren, heeft de gemeenteraad terecht de kinderen, die op dat tijdstip te jong waren, in mindering ge bracht. Laat men evenwel den datum der vermoe delijke opening van de school gelden, dan moet die datum ook gelden voor het aantal kinderen, dat thans reeds een gelijksoortige school bezoekt en dan moet dit aantal in mindering gebracht worden. Ook van dit standpunt moet de beslissing van den raad juist geacht worden. Ten slotte moeten ook de 9 kinderen, die aanvankelijk wel de school zou den bezoeken, doch wier ouders zich later hebben teruggetrokken, in mindering worden gebracht. Namens het schoolbestuur werd betoogd, dat de kwestie op die wijze verkeerd is gesteld. Op den datum van indiening van de verklaring kon het schoolbestuur aannemen, dat alle kinderen, die in de verklaring genoemd worden, de school zouden bezoeken, al zou dit niet aanstonds het geval zijn. Bij de opening zouden er van de 88 reeds 65 in aanmerking komen voor toelating, hetgeen meer is dan het vereischte aantal. Wat de waarde der handteekeningen betreft, te- gen een onderzoek daarnaar bestond geen be- zwaar. Er komen geen valsche handteekeningen op voor; de handteekeningen zijn geplaatst nadat de ouders uiteengezet was waartoe zij zouden die nen en nadat de ouders mondeling hadden toege- zegd, dat zij hun kinderen naar de school zouden zenden. Dat eenige ouders later tot een ander in zicht kwamen, doet aan de waarde van de inge diende lijst op het (tijdstip van haar indiening niets af. De koninklijke beslissing volgt later. Dinsdagavond hield het Ondersteuningsfonds „Eendracht is Macht" haar jaarvergadering. Uit het jaarverslag van den secretaris den heer C. J. van Heyst Hz., bleek naar Hl. Dbl. meldt, dat de vereeniging op 1 Januari 1925, 380 leden telde, welk aantal op 31 December was gestegen tot 394. De penningmeester de heer G. D. van Uulik, deelde mede, dat er op 31 December 1924 f 2527.76 in kas was, ontvangen is in 1925 f 3121.94 en uit gegeven f 3063.12 zoodat op 31 December 192o het bezit der vereeniging f 2586.58 bedroeg, een vooruitgang van dus slechts f 58.82. ~e aftredende bestuursleden de heeren U J. Heyst Hz., P. v. d. Bos. K. Vossen en C. Slin ger, werden herkozen, tot leden der controle commissie werden benoemd de heeren Jb, van Heyst en J. Metselaar. Het voorstel van het bestuur, de leeftijdsgrens, waarop men nog als lid kan worden aangenomen WITTE KRUIS. Iedere Woensdagmiddag van half drie tot drie uur stelt de Vereeniging het Witte Kruis, in dc Chr. Nat. School te Velseroord moeders gratis in de gelegenheid raad te vragen omtrent de voeding van haar zuigelingen. Het advies wordt gegeven door den Consulent, Dr, Hanneman. Voor kraamverzorging, welke ook door boven genoemde Vereeniging wordt uitgeoefend, wende men zich tot het bestuurslid der Vereenigi"- -Mevrouw Dijkstra. Trompstraat 77 te Velseroord- Tarief naar draagkracht f 5f 15. selaar een leelijkc uitzicht-belemmering. Vooral zij, die den Hagelingerweg kwamen afrijden, za gen pas op het allerlaatste moment wal op den Rijksweg uit de richting Haarlem naderde. Dit verkeersprobleem heeft men thans op eenvoudige wijze opgelost. In het schot heeft men een „ver- keersglas" gemaakt, zoodat men thans door het „schot" heen kan kijken. Men ziet 't: 't Js het ei van Columbus. SPORT. VOETBAL. SPARTA—STORMVOGELS. Overzicht. De vorige Zondag was geen onfortuinlijke voor de Stormvogels. Behalve dat zij zelf wonnen van Blauw-Wit was Sparta zoo onverstandig tegen 't Gooi een punt te verspelen. Slechts zij, die den wedstrijd Bl.-Wit-Stormvo- gels hebben medegemaakt, kunnen begrijpen, wat wij bedoelen met le beweren, dat de overwinning zeer onverwacht kwam. Na een paar minuten van gelijkopgaand spel, kwam BI.-Wit sterk op zetten, zoodat elk oogenblik hel ergste werd ge vreesd. Die meerderheid drukten de Amsterdam mers gelukkig voor Stormvogels niet in ev:i doelpunt uit. Hadden zij dit wel gedaan, dan wa ren de Stormvogels „weg" geweest. Het is te begrijpen, dat het begin tegen Spuria liet zoo mag zijn. Spelers als Formenoy, Prins en Ruffelse zouden daar zeer zeker voordeel v.in trekken. Het is dan ook te hopen, dat onze blauw-witte voetballers van stonde af aan „her- sen-voelbal" zullen spelen, m.a.w. dat zij uitkij ken, wat zij doen. Er moet verband beslaan lus- schen de vleugel-halfbacks en backs, de midden- linie dient de voorhoede te steunen, de binnen- spelers komen den bal ophalen, het spel moet „open" en vlug zijn enz. enz. Nuttig zal het ook zijn, vol te houden tot dc laatste minuut, zoowel bij een voorsprong als een ichterstand. Ten opzichte van dit laatste willen ve er slechts even aan berinneren, dat de vorige week 't Gooi ook met 0—2 heeft achtergestaan. Bijzondere omstandigheden voorbehouden, ver schijnt Stormvogels met het volgend elftal: Thijssen Haak Koster Struys Snoeks Bakker Broek, Oldenburg, Blinkhoff, Houtkamp, Boeke- laar. De kamp wordt geleid door den heer J. Mutters. SANTPOORT. Door de architecten Meyran en ten Broeke te IJmuiden is Woensdag aanbesteed het bouwen van den bollenloods aan don Rijksstraatweg, voor rekening van de heeren A. en P Nijssen. Inge schreven werd als volgt: P. de Boer alhier f 29930; C. J. kiebert Sas- senheim. f 29142; Aannemers Mi]. Noord-HolUnd, Heemskerk. I 28S82; H. Keuris, Velseroord, f 26376, W A Sanders, Velseroord, I 26004; Thunmssen en van Sambeek, Heemstede, 1 25875; J Ru.gvoorn, alhier, i 25325; P. Rings, alhier, f 24200; B. van Geldorp, IJmuiden 1 23180; C, Nelis, W.,k aan Duin, f 21854, De gunning werd aangehouden. Woensdag kwam de heer KL tot de ontdek king, dat zijn fiets niet op de getoone plaats stond. Hij keek links, hij keek rechts, zijn knechtje wierp onderzoekende blikken her- en derwaarts, maar het stalen ros was niet te ontdekken. Juist was hij bezig zich met het denkbeeld van diefsla te verzoenen, werd er zelfs al besloten de politie met een en ander in kennis te stellen en was dc correspondent van dit blad voornemens het dict- stal"-bericht op te zenden, toen den eigenaar iets te binnen schoot: Was hij niet dezen middag per fiets ergens heen geweest en was hij V loopend weergekeerd? Vlug werd het knechl^e heen gestuurd en t raadsel was opgelost; De fiets welke de heer K. te weinig had, had de heer H té veel. En sinds dit heeft plaats gehad beweert de heer K. dat men geen professor behoeft te we zen om verstrooid te zijn. Voor het steeds drukker wordende verkeer was een houten schot, behoorende tot café Van Don- OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. Uitslagen van Zondag j.l. V. S. V. I—H. R. C. 6-0 V. S. V. 2—D. O. A. 0-5 Voor a.s. Zondag zijn vastgesteld: PURMERSTEIN—V.S.V. HAARLEM 5—V. S. V. 2. Het bestuur is voornemens om op 28 Maart, de maand April en 2 Mei seriewcdslrijden ie organi- seeren, in 3 afdeelingen. Voorbereidingen zijn reeds gemaakt. V. S. v.—H. R„C. 6—0. V. S. V. heeft Zondag weer eens haar kunnen ge toond door het sterke LI. R. C. met 60 te slaan, al had 62 eenigszins beter de verhouding weer gegeven. Deze groote overwinning is dan ook in de eerste plaats te danken aan het buitengewoon 'mooie samenspel der voorhoede, welke, als zij dit spel weet te behouden, nog menig succes hiermede 'zal behalen. In de 2e plaats blijkt „ouwe Kees" |nog steeds een goede stuwkracht en spelverdee- Ier te wezen op de midhalf-plaats. Voeg hierbij, j dat v. d. Wint zijn besten vorm weder te pakken heeft en men begrijpt de resultaten der beide laat ste wedstrijden. Bruidschaar bleek dezen middag een geboren backspeler, daar hij den geblesseer den Wey op zijn plaats uitstekend verving. DE WEDSTRIJD. Onder leiding van den uitstekend blazenden heer Breethoff, stelt V. S. V, zich met 2 en H. R. C. met 1 invaller zich op. Zwanenburg blijkt al direct zich van zijn oude kwaal losgemaakt te hebben, want hij geeft in te genstelling met andere wedstrijden hetzelfde open spel van verleden week en nd)!j beter te zien, zoo dat de H.-achterhoede handen vol werk krijgt. Reeds binnen 5 minuten lost Zwanenburg een onverwachten kogel welke ver buiten bereik van den doelverdediger in doel belandt. (10). Een schuiver van denzelfden speler laat de H.-keeper 10 min. later door zijn handen glippen (20. Ook de H. R. C,-ers zitten niet stil en onderne men aanval op aanval. Uit een der voorzetten weet de H. linksbinnen op 10 pas afstands ineens hard in te kogelen, maar v, d. Wint is op zijn post en stompt den bal het veld in. Zandstra zet nu keer op keer de V S, V.-voorhoede aan 't werk, waar v. Heyst, die 's ochtends reeds met 't 2e elftal mede gespeeld had, eenige harde schoten juist naast ko gelt. Steeds wordt de druk op het H.-doel grooter en Vink brengt met een kopbal den stand op 3—0. Na de rust spelen de V. S. V.-ers een nog mooier spel dan hiervoor. Het H.-doel wordt een kwartier lang bestookt, in welke periode Zwanenburg en v. Heyst voor nummer 4 en 5 zorgen. Even een ople ving bij de H. R. C.-ers, wat haast een tegenpunt oplevert, maar v. d. Wïnt weet zijn doel schoon te houden, al komt de paal hem ook éénmaal te hulp, De wanhopige pogingen om den eer te red den mislukken, zelfs verhoogt Zwanenburg den score voor V.S.V. (60), waarna 2 min. later de scheidsrechter einde blaast. Indien V S. V., vooral de voorhoede, dit spel blijft ontplooien, zal zij in de komende serie-wed strijden een goed figuur slaan. PURMERSTEIJN—V.S.V. V. S, V. heeft de vorige week weer eens laten zien, dat zij het voetbalspel nog wel verstaat: Met met minder dan 6—0 moest H. R. C. er even aan rfelooven. De voorhoede scoorde in de laatste drie wedstrijden niet minder dan 14 goals en dal nog wel tegen sterke tegenstanders. Jammer, dat de V. S. V.'ers het aanvankelijk zoo leelijk hebben laten ^Morgen wordt de return-wedstrijd tegen Purmer- steyn gespeeld, waarvan V. S. V. op eigen terrein met 3—0 gewonnen heeft. Ook nu rekenen we op een overwinning.

IJmuider Courant | 1926 | | pagina 5