ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN Hoonta Yerschjjnt Woensdags Zaterdags Tegen Slapeloosheid Overspanning, Gejaagdheid, Prikkelbaarheid en Examenvrees, gebrafkt mes de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Mynh&rdt's Zennwtabletten Geschikt voor alle - Bouwdoeleinden Steenfabriek H. Bntzer, Hoogovens IJmuiden. No. 35 Zaterdag 6 Maart 1916 lie Jaargang IJMUIDER COURANT Aboncementapriji: f 1.per 3 maanden, franco per poet f 1.35. Abonnemen ten worden aangenomen aan het bureau en bij de Agenten. Advertentiën 2 maal achtereenvolgend opgegeven op het gewone tarief, worden koatelooa nog een derde keer opgenomen in bet eerstvolgend Woensdagnummer. Advertentiën voor de Adreslijst 6 plaatsingen van dezelfde tekst (onveran derd) f 4.13 plaatsingen (dus 3 maanden achtereen) f 8. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG tot 9 uur v.m. en VRIJDAGS tot 4 uur n.m. Tot plaatsen van advertentiën van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentie-bureau P. F, C< Roelse, IJmnldea. UitgaTe van de N,V. UITGEVERS-MIJ. „IJMUIDEN" Adres roor XedattU «n AdmiidttraUi N.V. DRUKKERIJ SINJEWEL WILLEMSPLEIN 11 TELEFOON 153 IJMUIDEN ingezonden mededeelingen 40 ets. per regel Advertenties van 1 tot en met 5 regels f 1.iedere regel meer 20 ets. Compact gezette adverten ties van 1 t. en m. 5 regels f 1.25, iedere regel meer 25 ets. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings-advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbetaling, van 1 tot en met 5 regels i 0.75 iedere regel meer 15 ets. Bij niet contante betaling worden de gewone prijzen berekend. Advertenties „adres bureau van dit blad" 10 ets. extra; voor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets. in rekening gebracht. Bovenstaande' regelprijzen worden met 5 cent verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente Velsen. R( f DRANKWET. Burgemeester en wethouders der gemeente Wi Velsen brengen ter openbare kennis, dat op 25 Februari 1926 bij hen is ingekomen een verzoek schrift van Bartel Hendrik Huis, van beroep ca- féhouder, wonende te IJmuiden, om verlof voor Iden verkoop van alcoholhoudenden drank ande ren dan sterken drank in de navolgende locali- teit: benedenvoorlocaliteit van het perceel, plaatselijk gemerkt C 41 en gelegen aan de Zee straat aldaar. Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekendmaking kan een ieder tegen het verke nen van dit verlof schriftelijk bezwaren bij bur gemeester en wethouders inbrengen. Velsen, den 26 Februari 1926. Burgemeester en wethouders voornoemd, de secretaris, de burgemeester, J. KOSTELIJK. RIJKENS. KENNISGEVING Inzake tijdelijke afsluiting van wegen, Burgemeester en wethouders van Velsen brengen ter openbare kennis, dat het ge deelte van den Groote Hout- of Konings weg, van de Corverslaan af tot de Gilden laan, tot nader order voor het verkeer met rij- en voertuigen zal zijn afgesloten wegens herstel der bestrating; het gedeelte van den IJinuiderstraatweg van de Kortenaerstraat af tot de Frans Naereboutstraat, met ingang van heden tot nader order voor het verkeer met rij en voertuigen zal zijn afgesloten, wegens vernieuwing der bestrating. Velsen, 3 Maart 1926. Burgemeester en wethouders van Velsen, de secretaris, de burgemeester, J. Kostelijk. Rijkens. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. IjMUlDENS BLOEI. In November van dit jaar zal het vijftig jaar geleden zijn, dat Koning Wiliem lil hei Noordzeekanaal plechtig voor geopend verklaarde en de, thans reeds weer oude, sluizen officieel in gebruik werden genomen In verschillende dagbladen treffen wij "thans berichten aan, waaruit blijkt, dat Am sterdam reeds plannen maakt voor een n herdenking van dezen dag en wij hebben u\<bij geruchte vernomen, dat ook van regee miringswege zal worden medegewerkt aan deze herdenking Aiieen uit Velsen, uil ;eJjmuiden hoorden wij nog weinig of niets, Tzoodat menigeen zich met verbazing 'zal hebben afgevraagd, of men dan in tieIJmuiden, dat toch aan de stichting van tiet kanaal zijn ontstaan te dar<en heeft, j.'Jezen dag onopgemerkt zou laten voorbij rg aan Hiervoor behoeft men niet bevreesd U lijnwij hebben vernomen dat het Ge meentebestuur voornemens is, om op 1 November een officiëele herdenkingsplech mïigheid te doea plaats vinden in samenv/er :ing met de besturen der andere gemeenten e iie bij het Noerdzeekanaal belang hebben v8-n de regeering. Maar ook voor particulier ^nitïaiief is hier gelegenheid, zij het dan 'rtok in overleg en samenwerking met het ll3I3erreentebestuur. In bestuursvergaderingen van IjMUlDENS De3LOEl is dit punt eenige malen ter sprake gekomen en heeft men gemeend, dat niet Alleen deze vereeniging de organisatie van Ie herdenking op zich mag nemen, doch e%t daarvoor een commissie uit en door 'Ie geheele burgerij dient te worden ge tormd. Vermoedelijk zal voor de samen Stelling van deze commissie binnenkort tf&en openbare vergadering worden belegd. Het is we! jammer, dat de officiëele latum der herdenking in November valt, en maand die speciaal in Ijmuiden voor i feestvieren in de buitenlucht minder ge- eiïchikt is. Oorspronkelijk lag het dan ook icati de bedoeling van IjMUlDENS BLOEI trim aan de te vormen commissie voor te snellen de festiviteiten te vervroegen en in en zomer te doen plaats vinden, waardoor eker op grooter vreemdelingenbezoek viel tffï rekenen. Na informaties bij het Gemeente- «stuur is echter gebleken, dat dit tegen ten verdeeling der herdenking over twee data bezwaar maakte, zoodat 1 November thans v/el ais de datum kan worden aan genomen waarop het feest zal worden ge vierd. Wanneer de samenstelling der commissie niet te iang op zich iaat wachten, heeft zij nog een behoorlijken tijd om de feestelijk heden in de puntjes te organiseerenaan de ijmuidenaren is het dan om te toonen dal zij de moeilijke kunst van feestvieren verstaan. Ziekenzorg. De ledenvergadering der vereeniging „Ziekenzorg" werd op Woensdag 24 Feb nam. 3 uur in het Gebouw voor Christe lijke Belangen gehouden. Ook dit jaar zijn er Weer verscheidene leden aanwezig en na opening der yer gadering spreekt de presidente haar blijd schap uit over dit feit. Uit het jaarverslag blijkt dat ook nog dit jaar aan ails aanvragen kon worden voldaan en dst in IJmuiden en Velseroord aan 285 zieken 4361 L. melk en 1750 eieren verschaft werden en dat er voor 5 patiën-, ten 70 maai gekookt werd. De linnenkast werd slecht; driemaal aan gevraagd. Van de uitgetrokken som werd een bedrag van plm. f 150 besteed voor andere nuttige doeleinden. Na hst doen van rekening en verant woording door de penriingmeesteress;1, ves igt de presidente de aandacht op het feit dat, niettegenstaande hef grooter in komen door het stijgende ledenaantal, het batig saldo toch kleiner is dan het vorig jaar. De bestuurscandidate, Mevr. Daihuisen, wordt met aigemeene stemmen gekozen, terwijl de dames Doevenians en Zwager, die aan de beurt van aftreden zijn, weer benoemd worden. Na de rondvraag sluit de presidente de bijeenkomst. VELSEN. Zondag heeft een zestal jong-lui een luxe auto gehuurd van den heer A. V. te Wiikeroog. Het slot v?.n de zaak was, dat de chauffeur zijn stuur kwijt raakte en de auto op den Stationsweg over den kop sloe waardoor er van de carosserie wei nig heel bleef eri de schade zoo ongeveer f 500 zal bedragen. Voor het afrijden hadden de huurders schriftelijk verklaard eventueeie schade te vergoeden. Het Christelijk Nationaal Zendingsfeest zal, zooals wij reeds meldden, dit jaar worden gehou den Woensdag 7 Juli op het lanagoeJ „Beecke- stijn" bij Velsen, dat hiertoe welwillend is afge staan door jhr. mr, C. M. Boreel van Hogelanden. Met het Nationale %vordt thans gecombineerd het Provinciaal Noordhollandsche Zendingsfeest. Men verwacht er 8000 a 10.000 bezoekei s. Van drie spreekplaatsen zullen verschillende predikanten en zendelingen het woord voeren. Het adres van de regelings-commissie is: Zen dingsbureau, Oegstgeest. De Muziekvereeniging „Onderling Genoe gen" te Krommenie organiseert in Augustus een Nationaal Muziekconcours, waaraan o.a. zullen deelnemen de Harmonie St. Fidelis te Velseroord in de derde afdeeling, de Harmonie St. Caecilia alhier in de tweede afdeeling f-n de Harmonie kapel 'der Ver. Kon, Papierfabrieken De Een dracht alhier in de Eere-afdeeling Harmonie. St. Fidelis zal ook deelnemen aan den marsch- -wedstrijd. Het vorige jaar is de Groote Hout- of Ko ningsweg vanaf „R'ooswijk" tot de spoorovergang opbestraat, wat na het leggen der riolecring, reeds de tweede maal was. De weg zag er toen inderdaad keurig uit, maar nu is het alsof hij ge ploegd is. Door de ontzettende zware vrachten, welke er den laatsten tijd over worden vervoerd, is de weL bijna onbegaanbaar en onberijdbaar geworden voor alles. De zware vrachtauto's met sleeuen hebben hem zoo goed als geheel vernield, in het midden is een soort dijk en aan beide zijden hiervan een greppel, gevuld met heele en halve steenen. Deze greppels zijn zoo diep, dat het niet lang meer zal duren, of de wagens, welke dezen weg moeten gebruiken, slepen met de assen over de straat. Het is meer dan noodig dat hier van hooger. hand wordt ingegrepen. Kampeeren te Zandvoort of te IJmuiden. Wij lezen in de N. Haarl. Ct.: Verleden week besloot de gemeenteraad van Zandvoort, zooals gemeld is, het kampeeren des nachts op het Zandvoortsche strand te verbieden Dat daarmede geen einde zou zijn gekomen aan de in hoofdzaak door Haarlèmmers en Amster dammers gevoerde agitatie tegen het, kampeer verbod, was te voorzien. Maar er werd gezorgd voor wat vuurwerk. Want denzelfden dag dat andere bladen inter viewtjes van door het raadsbesluit min of meer verblufte Zandvoorters publiceerden, (aan wie dan een wel wat aarzelende toezegging ontfut seld was dat zij tegen het raadsbesluit bij Gedep. Staten in beroep zouden gaan), wist de N. Haarl, Crt, het nieuws te berichten dat IJmuiden solli citeerde naar den stroom van kampeerders waar van Zandvoort afstand deed. Het gemeentebestuur van Velsen had het plan, zoo meldden wij, een commissie uit vijf raads leden samen te stellen om de kampeerkwestie onder de oogen te zien. Zij zal onder leiding van den burgemeester nagaan, in welke banen het kampeeren aan het strand te IJmuiden geleid moet worden. Het gemeentebestuur van Velsen is van oor deel, dat lipt kampeeren aan het strand te IJmui den niet verboden moet worden, maar dat het in goede banen geleid moet worden. Het effect van dit bericht leek wel wat op dat van een klapperende vuurpijl en de nog in uit zicht gestelde agitatie tegen het Zandvoortsche raadsbesluit kwam zoodoende in een erg vaal groen, bleek Bengaalsch' licht te staan. Immers' geen Haarlemsch of Amsterdamsch kampeerder interresseert zich er voor of hij op het Zand voortsche strand mag kampeeren, Als hij maar gelegenheid voor kampeeren heeft. Zoodat de agitatie tegen het Zandvoortsch kaïn- peerverbod niet alleen oninterressant is omdat geen nuchter denkend sterveling ook maar -aan eenig succes van de actie bij Gedeputeerde Sta ten denkt, maar nu zelfs onbelangrijk wordt om dat zoo goed als niemand er aandacht aan schen ken zal. Het zwaartepunt der kampeer-aangelegenheid is nu verplaatst naar IJmuiden. Voorloopig naar de zittingen van den Velsen- schen gemeenteraad. Daar zal morgen worden voorgesteld een commissie te benoemen om de kampeer-kwestie te onderzoeken. Tegen de instelling van zoo'n studie-commissie kan niemand bezwaar hebben. Zelfs zou het onvriendelijk zijn het verzoek om zulk een commissie in te stellen van de hand te wijzen. Maar de instelling van zoo'n commissie is dan ook niet belangrijk, wel het resultaat, waartoe die commissie komt en de sanctie, die de raad aan dat werk geven zal. De verhouding in den Velsensche raad is 11 rechts en 10 links. De meerderheid is dus rechts en van een ge halte, waarop, zooals meermalen gebleken is, mag gebouwd worden. Van een samenstelling ook, die zich weet te laten gelden. Bijaldien de raad van Velsen dus al niet be sluit om ook een kampeerverbod in te stellen voor het strand van IJmuiden, zal de meerder heid in de voorschriften wel zulke bepalingen weten door te voeren dat hoegenaamd niemand aanstoot aan het kampement kan nemen. Die-taak nu lijkt ons voor de commissie buiten gewoon zwaar, zooal niet onmogelijk. En dus zouden wij hieraan de conclusie moeten toevoegen, dat ook voor IJmuiden niet past, wat Zandvoort als voor dat dorp (terecht) onwaardig, heeft weggesmeten. Maar laten wij het werk der commissie eens afwachten! Wij kunnen de zaak gerust aan Vel- sen's raadsmeerderheid overlaten en verzekeren haar den moreelen steun van alle weldenkende burgers, als zij die noodig mocht hebben. Het slot luidt: Het feit dat het voorstel wellicht in geheime vergadering zal worden behandeld, doet natuur lijk aan de aan té nemen houding der raadsleden niets af of toe. Het wegbrengen van schepen. Bij den Boekh. v/h. Gebr. Belinfante te 'sHage is met toestemming van den Minister van Justitie uitgegeven: Het wegbrengen van schepen, een naoorlogsverschijnsel, door mr. J. Wijnveldt, rechter te Rotterdam, Deze deelt ook mede, dat het ontstaan van zijn werkje zijn oorsprong hierin vindt, dat indertijd, toen de vervolging wegens het wegbrengen van schepen in vollen gang was, hij opdracht ontving van Minister Heemskerk dezen rapport uit te brengen over den omvang, welke dit kwaad in Nederland had aangenomen. Bij de samenstelling daarvan moest niet enkel gelet worden op den strafrechtelijken kant, maar de geheele aangele genheid van ruimer standpunt wordt bekeken. Toen de aanvankelijk in de bedoeling der regee ring liggende openbaarmaking van het rapport niet kon doorgaan, heeft Mr. Wijnveldt vergun ning verkregen zelf de resultaten bekend te maken, voor zoover deze van algemeen belang mochtön zijn. Hij wijst er op, dat de meeste feiten met be trekking, tot het misdrijf zich voordeden in 1919 en 1920 tijdens de waardedaling van schepen, hoewel ook tijdens den oorlog zich ter zee merk waardige staaltjes schijnen te hebben afgespeeld en niet ieder reeder ontevreden was, wanneer zijn schip getorpedeerd werd. Zoo werd verteld, dat het wel voorkwam, dat minderwaardige scheepjes van neutralen welke hoog verzekerd waren, getorpedeerd werden door Duitsche duikbooten, nadat vóór het uitvaren de plaats van ontmoeting was vastgesteld. Daarbij deed het op zichzelf niet onvermakelijk verhaal de ronde, dat een schip in de Noordzee op den afgesproken tijd en plaats aanwezig was om ge torpedeerd te worden, doch wie ook verscheen, de duikboot niet! Er werd 24 uur gewacht tot zij kwam en de commandant der duikboot moest een formeel standje in ontvangst nemen van den kapitein, die boos was over de vertraging. Wat er van waar zij, in foro is van dergelijke handelingen niets gebleken en kan alleen vast gesteld worden, dat sinds de waardedaling der schepen begon, het misdrijf gepleegd werd. Langen tijd is het onopgemerkt gebleven. In derdaad liep ook na 18 November 1918 menig schip nog op een verdwaalde mijn. Er waren er zoovele kwistig rondgestrooid ondanks volken rechtelijke regelen, dat de argwaan bij belang hebbenden, namelijk de assuradeuren, die voor de verzekeringssom werden aangesproken, eerst langzaam groeide toen het aantal schepen, welki zonken, plotseling onrustbarend klom. Het begon de aandacht te trekken, dat na den oorlog meer schepen zonken door oorlogsrisico's dan tijdens den strijd. Zoo werden justitie en politie in de zaak ge mengd, gewoonlijk lang nadat de feiten gepleegd waren. Gevolg daarvan is dat vele gevallen niet onderzocht konden worden of na onderzoek een negatief resultaat opleverden. In Nederland zijn ruim 50 personen voor de besproken handelingen veroordeeld. De daarbij betrokken reeders waren menschen, die eerst tijdens den oorlog zich met reederij zijn gaan inlaten en meerendeels er volstrekt geen verstand van hadden. -De schepen welke weggebracht wer den, waren gewoonlijk in den grond der zaak weinig waard en hadden alleen door den oorlogs toestand een waarde verkregen, welke niet ge handhaafd kon blijven bij terugkeer van het ge wone verkeer. Twee categorieën, zijn het in hoofdzaak n.l. visscherscheepjes meerendeels oude en boot jes bestemd voor de binnenvaart, welke ver bouwd waren tot trawlers voor de zeevisscherij. Gewoonlijk werden buizen en pijpen opengezet of gaten in het schip geboord op zoodanige wijze, dat het zeewater kon binnenloopen en de boot zonk, waarbij dan meermalen een opzettelijke ontploffing van een bus carbid werd teweegge bracht om bij de niet bij het misdrijf betrokken opvarenden den indruk te wekken, dat een mijnontploffing de ramp veroorzaakt had, E enkele maal werd het schip op strand gezet. Gelukkig is niet gebleken, dat bij de uitvoering van de misdrijven menschenlevens te betreuren zijn. Zelfs was er slechts een enkele maal levens gevaar. Het misdrijf, hier te lande gepleegd of juister, uitgelokt door personen, die buiten het scheep vaartbedrijf staan, door indringers, zoodat de naam van den Nederlander daaronder niet be hoeft te lijden. De heer Wijnveldt komt dan tot zijn beschou wingen en gevolgtrekkingen, waarvan hij de vol gende samenstelling geëft: ,,Het wegbrengen van schepen" is een na oorlogsverschijnsel geweest, dat mogelijk ié worden door een complex van omstandigheden, welke zich slechts bij uitzondering voordoen en vanzelf weer verdwijnen. Assuradeuren, make laars, reeders, bevrachters allen hebben fouten begaan, en allen hebben geleerd om een vol genden keer weer te struikelen, zij het ook op een -ander punt. Het vertrouwen moet over de geheele lijn her steld worden en datzelfde onderling vertrouwen verlangt ook niet naar wettelijke regelingen, welke bovendien in de practijk toch niet uitvoer baar zijn. Wel kunnen ten aanzien van ondergeschikten punten eenige regelingen getroffen worden, welke zullen medewerken om het misdrijf te voorkomen en om, wanneer het weer mocht bedreven wor den, de daders gemakkelijk te achterhalen dan thans het geval is. Het niet sluiten v-an gokverzekeringen, het te vlug uitbetalen, controle op de belangen van derden moeten assuradeuren groolendeels zelf ter hand nemen, evenals het aanvaarden van onjuiste taxaties. De' moeilijkheden ontstaan door waarde daling en waarde-stijging, moet de praktijk op lossen. Wellicht kunnen maatregelen op internationaal gebied worden getroffen en kan de Volkenbond de zaak ter hand nemen, om te pogen op ver- zekeringsgebied algemeene regelen te treffen. Nederland is voorgegaan het misdrijf te achter- olgen. PRIMA Direct leyerbaar in groote en kleine partijen Forsclie, lichte en spijkerbare Steen OOEDE VASTHEID CONCURREERENDE PRIJZEN Vertegenwoordiger voor Kennemerland j J. v. Tiggelen, Trompstraat, Velseroord j Het wegbrengen van schepen. Een inzender schreef aan de N. Rott. Ct, het volgende: Naar aanleiding van het uittreksel dat de N. R. C. geeft van Mr. Wijnveldt's boekje is het misschien wel interressant te verwijzen naar eeni ge bekende gevallen op dit gebied uit de oude wereld, vooral nu het blijkt, dat „veel Grieken bij het wegbrengen van schepen betrokken zijn geweest." Dat is nu weer eens zoo een erfenis uit het roemrijke verleden zooals men b.v. lezen kan in het V. U. boekje van Prof. Bolkestein: Het economisch leven in Griekenland's bloeitijd (p. 173). Men leest daar van „menig onverkwik kelijk rechtsgeding ons uit pleidooien van de 4e eeuw (v. C.) bekend," in verband met het z.g, scheepscrediet, waarbij een geldschieter, die een flinke rente maakte als een vaart waarvoor hij het geld leende voorspoedig verliep, daarentegen het heele risico te dragen had als het schip door een ongeval of kaperij niet terugkeerde; de schulde naar was dan vrij van alle verplichtingen en kwam daardoor vaak in de verleiding zulke ge vallen te verzinnen. Sterker overeenkomst met het verschijnsel van de moderne maatschappij heeft het vertelde bij Livius (25.3) omdaj we daar van het „wegbren gen van schepen" hooren in oorlogstijd. Mr. Wijnveldt's poging om gegevens te verzamelen betreffende dit misdrijf, na den vorigen grootên oorlog van 1870 en 1871, liep op niets uit. Hij acht het dan ook zeer de vraag of het toen is gepleegd op zoodanigen voet, dat het de aan dacht trok. „Het verzekeringswezen had zich nog niet zoo ontwikkeld als in 1914", enz. We gaan nu echter van 1870 naar 212 v. C. en lezen, dat .tijdens den 2en Punischen oorlog, toen wegens het groote gevaar op zee de Romeinsche staat alle risico op zich had genomen voor het transport van legervoorraden, zekere Postumius en Pom- ponius in strijd met de waarheid herhaaldelijk schipbreuken hadden gemeld, of als het al waar was dan was het zinken door opzet te weeg gebracht en niet door een ongeval; ze had den n.l. weinige en waardelooze waren in oude en versleten schepen geladen, die ze dan in volle zee tot zinken brachten voor de bemanning waren sloepen meegenomen dan gaven ze de geleden schade veel hooger op dan die werkelijk was. Dit bedrog was al een jaar lang bekend aan de overheid, maar men was er niet tegen opgetreden omdat de staat in die moeilijke tijden de reeders en hun soortgenooten te goed vriend moest hou den. Het volk echter was minder toegevend en nam aanstoot aan zulke schandelijke praktijken, zoodat eindelijk twee volkstribunen tegen Postu mius een Eoete eischten van 20.000 gld. Er volgt dan nog hoe door het brutale optredeu van Pos tumius en zijn collega's die boete veranderd werd in verbanning. Bij alle overeenkomst lette men op het ver schil, dat het gevaar op zee hier niet een direct gevolg is van den oorlog er wordt n.l. uit drukkelijk gesproken van stormschade - maar wel is het wegbrengen ook in dit geval veroor zaakt door den oorlogstoestand, die den staat wel dwong het risico op zich te nemen, omdat de transporten in alle geval ook dus in het kwade seizoen moesten doorgaan. WITTE KRUIS. Iedere Woensdagmiddag van half drie tot drie uur stelt de Vereeniging het Witte Kruis, in de Chr. Nat. School te Velseroord moeders gratis in de gelegenheid raad te vragen omtrent de voeding van haar zuigelingen. Het advies wordt gegeven door den Consulent, Dr. Hanneman. Voor kraamverzorging, welke ook door boven genoemde Vereeniging wordt uitgeoefend, wende men zich tot het bestuurslid der Vereeniging, Mevrouw Dijkstra, Trompstraat 77 te Velseroord. Tarief naar draagkracht f .5f 15.

IJmuider Courant | 1926 | | pagina 1