"Backin PLAATSELIJK NIEUWS. ijmuiden. Nijverheidsonderwijs. De Vereeniging voor Nijverheidsonderwijs hield Woensdagavond haar jaarvergadering in het ge bouw der school. De voorzitter, de heer D. Bais Jz., sprak in zijn openingswoord er zijn leedwezen over uit, dat de leden voor de jaarvergadering zoo weinig belang stelling toonen. De secretaris, de heer C. Luchsinger, bracht het jaarverslag uit, waaruit bleek dat het aantal le den 178 en dat der begunstigers 44 bedroeg. Als belangrijke feiten werden gememoreerd het over nemen van de Nijverheidsavondschool van de ge meente en de oprichting van een cursus voor mo torrijden en autotechniek. Deze cursus heeft zulk een opgang gemaakt, dat het bestuur overweegt zulk een cursus ook aan de dagschool te verbinden. De toeneming van het aantal leerlingen is zoo danig, dat uitbreiding der school met een lokaal noodig is. Ook blijkt meer en meer de noodzake lijkheid van een vast eigen gebouw, maar de toe stand van 's lands financiën laat dit nog niet toe. Het bestuur blijft in dezen diligent. Het aantal leerlingen bedroeg bij den aanvang van den cursus 158 en op ultimo December 160. De Nijverheidsavondschool telde 127 leerlingen. Waar de heer C. G. Olie thans het secretariaat weer zal gaan waarnemen, brengt de voorzitter een woord van dank aan den heer Luchsinger, voor alles wat deze als waarnemend secretaris heeft gedaan. De penningmeester, de heer C. A. Zwager, bracht het financieel verslag uit. Bij de ontvang sten treffen wij aan: schoolgeld f 3054.51; bijdra gen en contributies f 625.50; bruto-opbrengst ver koop vervaardigde voorwerpen f 2724.10; bijzon dere ontvangsten f 372.01; pensioenverhaal f 2750.29; subsidie Rijk f 35500; gemeente f 17500. Bij de uitgaven treffen we aan: jaarwedden f 37353.76; huur gebouwen f 2542; schoonhouden gebouwen f 431.57; onderhoud f 1436.89; assurantie en belasting f 126.55; uitbreiding inventaris f 1499; uitbreiding bibliotheek f 99; verlichting en ver warming f 995.36; krachtverbruik en brandstoffen voor machines f 634.57; gereedschappen en leer middelen f 7352.91; drukwerk- en advertentiekos- ten f 37S.50; bureaukosten f 269.91; vergadering en reiskosten f 349.15; pensioenkosten f 5528.95. Het financieel verslag van de Nijverheidsavond school sluit in ontvangst en uitgaaf met f 3178. De begrootingen voor 1927 werden vastgesteld, voor de dagschool op f 60779.25 en voor de avondschool op f 6901.75. De aftredende bestuurselden, de heeren D. Bais Jz., voorzitter en C. A. Zwager, penningmeester, werden herkozen. Bij de rondvraag vraagt de heer 3aarda of er door het bestuur nog pogingen in 't werk worden gesteld, om te komen tot de stichting van een eigen gebouw. De voorzitter zeide, dat er indertijd daor het gemeentebestuur grond is gereserveerd op het Ha nenland te Velseróord en dat het bestuur van plan is dien grond door een leeraar der scnool in kaart te laten brengen. De heer Zwager meende dat de huidige gebou wen nog geschikt zijn en wees er op, dat door de meerdere opbrengst van de verkochte gemaakte voorwerpen f 2200 voor uitbreiding kon worden uitgetrokken. Postkantoor te IJmuiden, Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten van welke de afzenders onbekend zijn. Terugontvangen in de 2e helft der mnd. Febr. 1926. Brieven Binnenland. 1. Zuider Nassaustr. 218, Alphen a. d. Rijn Briefkaarten Binnenland. 2. G. J. v. d. Kruk, Briefkaarten Buitenland. 3. Elisabeth Böhder, Altonaelbe. 4. E. Eckhoff, Altonaelbe. Dammen. Dinsdagavond speelde de Damclub „IJmuiden" haar XXIste ronde. Zeer duidelijk zien we thans de prijswinnaars naar voren komen, vooral Muller en Kramer speelden den laatsten tijd zeer goed. Groep II is thans geheel uitgespeeld, maar doordat twee spelers ieder 25 punten en 2 andere ieder 24 punten haalden, zullen volgens den Ned. Dambond nog beslissingswedstrijden gespeeld moeten worden. De stand in Groep I na de XXIste ronde. ges. gew. rem. verl. punt. P. Schaap 19 13 3 3 29 B. Muller 18 11 4 3 26 J. Kramer 20 11 3 6 25 P. Visser 20 9 4 7 22 D. Ott 18 9 6 3 21 H. Schaap - 19 9 3 7 21 P. Schager 20 7 3 1 10 17 H. Groenendijk 20 7 3 10 17 W. Keemink 20 6 4 10 16 G. Kroon 19 6 2 11 14 P. Keemink .17 5 1 11 11 G. v. Zanten 20 5 1 14 11 Het bouwen van drie woonhuizen aan de Havenkade, voor rekening van de heeren L. en K. v. d. Valk, is opgedragen aan den heer A, van Pel alhier. De politieke crisis. Volgende week Donderdag spreekt het Vrij zinnig-Democratische Tweede Kamerlid Mr. P. J. Oud in Hotel Willem Barendsz, over het belang rijke onderwerp: „De Politieke CrisisNaar wij vernemen zullen waarschijnlijk eeaige musici ber reid worden gevonden in den aanvang en in de pauze eenige nummers te spelen. Men verzocht ons te vermelden dat vooral den jongeren vrijzinnigen speciaal de aandacht op deze spreekbeurt wordt gevestigd. Zie adverten tie in dit blad. velsen. Donderdagmiddag tegen 4 uur is brand uit gebroken in een schuur van den Rijkswaterstaat, gelegen in de Breesaap, achter de woning van den opzichter Bakker. De motorbrandspuit uit het dorp Velsen is nog uitgerukt, maar men kon met de slangen geen water bereiken, zoodat de schuur geheel afbrandde. In de schuur bevonden zich een motorrrijwiel, een partij wasebgoed en tan damesfiets van den opzichter Bakker en eenige goederen van den rijksveldwachter Roza* De brand is ontstaan doordat eenige kleine kinderen eenig papier in brand hadden gestoken. Woensdagmiddag is bij Mevr. M. aan den Wijkerstraatweg een groote ruit ingewaaid, bij MIJNHARDT's Zenuw-Tabletten 75 ct. Laxeer-Tabletten 60 ct. Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten. den heer H. werd de antenne van het dak gerukt waarbij tevens een stuk van den schoorsteen meeging, terwijl aan den Schulpweg een schutting het danig moest ontgelden. De storm heeft te Wijkeroog, vooral in hel bouwblok der Woningbouwvereniging Velsen" aan de Corverslaan, danig huisgehouden. Hon derden pannen zijn afgerukt en dus gebroken, eenige schoorsteenen vernield en door de val lende stukken pan en steen, braken vele ruiten, Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats meldt Kenn. Nog steeds verkeert men in het onzekere omtrent het al of niet betrekken van gas van de Hoogovens door Beverwijk. De commissie, die nogmaals de materie aan een onderzoek onder werpt, onder leiding van ir. Vader, is niet geheel met haar arbeid gereed gekomen. Naar men verneemt moet het rapport, voor zoover gereed, niet geheel en al afwijzend zijn. V( el moet de voorgestelde tijdsduur van het contract 115 jaar) bezwaren ontmoeten. Het bouwen van een lunchroom met woon huis op den hoek van Rijksstraatweg en Drie- huizerkerkweg alhier, voor rekening van den heer J. Redelijkheid te IJmuiden, is opgedragen aan den heer A. van Schadewijk te Velseroord, Bouwvergunningen. Door burgemeester en weihouders van Velsen zijn de navolgende-bouwvergunningen verleend: aan P. H. Schaap, te Velseroord, tot het bou wen van een woonhuis aan den Stationsweg, al daar; aan J. Redelijkheid, te IJmuiden, lot het bou wen van een lunchroom met woning, op den hoek van den Driehuizerkerkweg en den Rijksstraat weg, te Velsen; aan G. van der Pijl, te Velseroord, tot het ver bouwen van een woonhuis tol woonwinkelhuis, aan de Trompstraat, aldaar; aan J. Bol, te Santpoort, tot het bouwen van een schuur op een terrein aan den Hagelingurweg, aldaar; aan de N.V. Amsterdamsche Ballast Mij., te IJmuiden, tot het bouwen van 13 gebouwen (kee- ten en werkplaatsen) aan de Noordelijke kanaal oever; aan W. van der Woude, te Velseroord, tot het bouwen van 5 woningen aan de Van Speykstraat en de De Ruyterstraat, aldaar; aan het Bestuur der Vereeniging „Oosterspeel tuin", te Amsterdam, tot het bouwen van een kin derhuis, aan den Groeneweg, te Velseroord; aan H. Alders, te Wijkeroog, tot het bouwen van een schuur op een terrein, Kweekestei'n, aldaar; aan L. en K. van der Valk, te IJmuiden, tot het bouwen van 3 woningen aan de Havenkade, al daar; aan de N. V. Melkinrichting Velsen", te Wij keroog, tot het bouwen van een bergschuur, op een terrein, gelegen in de Meerweiden, nabij den Wijkerstraatweg, aldaar; aan H. H, Meyer, te Wijkeroog, tot het bouwen van een bergschuur op een terrein gelegen in de Meerweiden, nabij den Wijkerstraatweg, aldaar. Gevonden voorwerpen. IJmuiden. Een handbeschermer voor rijwiel, een rijwielbelastingplaatje, een gummischoentje, een bruinlederen kinderportemonnaie, een kin derschoentje, een mantelceintuur, een blauwe sjaal, een ring van armbandhorloge, een paarden deken, een vulpotlood, een rijwielbelastingplaat je, een nummerplaat van auto, een bruine kinder portemonnaie. Velseroord. Een rijwielbelastingplaatje, een das, een mantel met ceintuur, een huissleutel, een zweep, een R.K. gebedenboekje, een zonne bril. Wijkeroog. Een zilvergeldstuk, een storm lantaarn, een ceintuur van regenjas, een porte feuille, inhoudende diverse papieren, een a ul- potlood. santpoort. Op den Hagelingerweg hoek Biezenweg is Woensdagmorgen een man, die voor de firma Le_ wenstein te Haarlem op een wagen een naaima chine vervoerde, door een uit de richting Haariem komende autobus aangereden en tegen den grond geworpen. Hij werd naar Hl. Dbl, meldt, ernstig aan het hoofd en de beenen gewond en per auto van de firma Mathot naar het St. Elisabeths Gast huis te Haarlem vervoerd. Nader vernemen wij, dat hel slachtoffer is de ongeveer 45-jarige G., in dienst bij de Dienstver richting van het Leger des Heils. Hoe zijn toestand was kon ons nog niet worden medegedeeld daar de patiënt ian het Gasthuis nog niet onderzocht was. POLITIERAPPORT. WIJKEROOG. Wegens het venten, zonder daarvoor vergun ning te hebben, werd bekeurd P. de H. uit Am sterdam. De motorrijder H. J. v. d. W. uit Beverwijk werd bekeurd wegens het rijden met onvoldoende lichten. INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie! Gaarne wenschte ondergeteekende een plaats je in uw veel gelezen blad, waarvoor bij voor- baat mijn dank. Het afslaan der visch schijnt niet naar weusch te gaan, en tracht men naar verbetering, zooals dit bij de groenten geschied. Zal het echter goed gaan, dan zal dit in omgekeerde evenredigheid moeten geschieden als bij de groenten. Bij den vischafslag zal dus een electriscn mijntoestel moeten komen, waarop koopers en afslager en klok zich bevind; een z.g.n. electrische rolwagen dus. Voor bevoegde personen is ondergeteekende belangloos ter beschikking, om zijn idee nader toe te lichten. Hoogachtend, D. I. L. O. Oefker-Cake naar Oetkers Recept gebakken met DnOehker's Bakpoeder een voor direct gebruik gereed Gistpoeder. Backin vervangt de gist Met Backin rijsl het deeg onder het bakken. Benoodigdheden 500 gram meel 250 gr.- boter f 0.60, of marg. .200 gram suiker. 4 eieren 1 pakje Backin 1 citroen V* liter melk. 1 theelepel zout Bereiding: f 1'011'' Men roert de boter tof room, voegt hieraan suiker en eieren toe en ten slotte roert men het zout en de bloem, waardoor men eerst de Backin vermengd heeft, er door, onder toevoeging van een weinig melk.. Ten slotte mengt men de geraspte citroen' schil en het sap van den citroen er door en doet dit mengsel in een met boter inge* smeerden vorm en wordt dit bij een matige hitte */4 uur in den oven gebakken. Men lette vooral op Backin van Dr. Oetker, en dat op elk pakie als Eenige Importeurs E. Ostermann Co., A'dam, vermeld zijn. Waar niet verkrijgbaar wende men zich direct tot deze Importeurs, die op aanvrage ook een gratis*receptenboekje toezenden. f 0.18 0.35 0.10 0.24 ,0.07,/2 0.05 0.02 SPORT. KORFBAL. Lezing Heyboer. De Haarl. Korfbalbond heeft den heer K. J. Heyboer te Schiedam, lid van het bestuur van den Ned. Korfbalbond, verzocht om in Haarlem een lezing te houden over het korfbalspel en zijne re gels. De heer Heyboer heeft de uitnoodiging aan genomen, zoodat de lezing heden Zaterdagavond 13 dezer om 8 uur zal plaats hebben in de Nijver heid, Jansstraat 85. De propaganda-commissie van den H. K. B. heeft verschillende autoriteiten op het gebied der lichamelijke opvoeding tot 'bij woning van de lezing uitgenoodigd. Gymn.- en Athletiek-Vereeniging, „Olympia'. Wist de heer W. Effern in Alkmaar weer eens een prijsje te behalen, 1.1. Zondag was het de beurt van Joh. Asjes, die zoo in z'n eentje naar Rotterdam toog om daar eens haid te loopen. Het geluk diende hem niet, daar hij zich met een 6en prijs moest tevreden stellen. Het was evenwel nog niet zoo slecht wan de 68 loopers No. 6, maar in het vervolg dan maar een knoop in plaats van een strik in je veter. J. G •gemengd nieuws. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken. Agenda voor de 40-ste vergadering te houden op Dinsdag, 16 Maart 1926, des namiddags te 7.30 uur in het gebouw der Kamer, Kruisweg 70, te Haarlem. 1. Notulen. 2. Onderzoek geloofsbrieven nieuw gekozen lid. 3. (Zoo mogelijk) Installatie nieuw gekozen lid. 4. Ingekomen stukken. 5. Mededeelingen. 6. Aanvraag subsidie El-Ga-Wa. 7. Rondvraag. 8. Besloten vergadering. De Zelfverloocheningsi-Aanvragc van het Heilsleger. De Aanvrage is in het Leger des Heils een jaar lijks terugkeerende gebeurtenis. Zij werd ruim dertig jaar geleden door wijlen den Stichter dier organisatie, Generaad William Booth, ingesteld, omdat hij toen in groote geldelijke zorgen ver keerde. Hij richtte toen een dringenden oproep tot al de leden van het Leger, om, daar zij ge woonlijk heel bezwaarijlk iets bijzonders konden geven, zich gedurende één week bijzonder te ver loochenen, door zich voedsel of kleeding of iets van dien aard te ontzeggen, en het aldus bespaar de te geven voor het werk wat hun lief was. De oproep vond weerklank, en Generaal Booth kreeg het geld, waaraan zijn organisatie zoo'n behoefte had. Behalve het beroep, dat het doet op zijn leden inzonderheid, wendt het Leger zich in verband met deze aanvrage ook tot het publiek, en deze kollektetijd brengt voor de Heilsoldaten een groo te hoeveelheid extra werk mede. De eene helft van de opbrengst der Aanvrage komt het werk hier te lande, de andere helft aan het Zendingswerk ten goede. Alle landen dragen op deze wijze tot het Cen traal Zendingsfonds van het Leger bij. Redldingswiezeni aan de kust. Eenige dagen geleden werd aan het kustwacht station Ter Heijde bij Monster wederom een oefening gehouden met de aldaar gestationneerde reddingboot „Secretaris Schumacher". Hoewel het weer allesbehalve aanlokkelijk was, waren weder velen aanwezig om de demonstra tie bij te wonen. Onder leiding van den heer A. L. T. van Luik, agent der Zuid-Hollandsche Reddingmaatschappij voor hel station Ter Heijde, alsmede van den in specteur dier Maatschappij, den heer Gordon, had een en ander een geregeld verloop. Tijdens de demonstratie stond er een hevige branding op de kust. De 76-jarige schipper Tuk, wist de boot op uitmuntende wijze door de bran ding te krijgen, hiertoe bijgestaan door zijn niet minder verdienstelijke manschappen. De „Brandaris" in den storm. De molorreddingsboot Brandaris" heeft Woensdag weer eens bewezen, waartoe zij in staat is. Op de noodseinen van het Duitsche stoomschip „Margarethe" dat zich ten W.N.W. van Eierland bevond, voer zij 's morgens om half. zes uit, om eerst 's avonds vijf uur terug te kee ren. Meer dan tien uur heeft zij aan één stuk ge worsteld tegen hemelhooge grondzeeën en "bre kers. In den storm voer zij naar buiten, naar hel Storteinelk en naar de Eierlandsche gronden en terug. Steeds moest aan den lagen wal gehouden worden, dus voortdurend in de branding, steeds met den dood voor oogen, om anderen te redden, Een i'eder, die eenig belang stelt in de zeevaart op het eiland, en wie is dat niet, leefde mee met de dapperen, die weer en wind trolseerden. Zou ze er door komen? Zou ze terugkeeren? vroeg men zich af. En ze kwam terug, zij het met groote moeite en ten koste van enorme inspanning. Hulde aan de bemanning van de „Brandaris", hulde aan kapitein Klaas van Urk. aan den ma chinist Swart, aan stuurman G. Tot, aan de ma trozen Groen, Lettinga en de Beer. Wij zijn trotsch op hen! Tel. Hollandsche jongelui naar Ned. ïndië. Het bestuur der Vereeniging „Jan Pieterszoon Coen" deelt mede, dat de vereeniging bereid is, sollicitaties in ontvangst te nemen van jongelui, die in aanmerking wenschen gebracht te worden, om in 1926 onder leiding een reis naar en door Nederlandsch-Indië te maken. Degenen, die daar voor in aanmerking willen komen, moeten zich schriftelijk aanmelden voor 1 April e.k. bij het secretariaat, Vijgendam 26 Amsterdam. Het voornemen bestaat, om naast enkele heeren leeraren van Middelbaar en Hooger Onderwijs uit te zenden, 6 jongelui van 18 tol 20 en een twee de groep van zes jongelui van 22 tot 24 jaar. de eerste dier groepen zal waarschijnlijk vertrek ken aanvang of medio October, de tweede begin of medio Juni. Getracht zal worden in overleg met het Kolo niaal Instituut het geven van eenig voorberei dend onderricht aan de reis le doen voorafgaan. Nog wordt medegedeeld, dat ouders die het wenschelijk achten dat hun zoon in aanmerking wordt gebracht, om een reis als bovenbedoelde mee te maken, zich bereid moeten verklaren, naar gelang van hun financieele draagkracht in de kosten bij te dragen, terwijl het bestuur zich voorbehoudt nadere voorwaarden te stellen. Waarschuwing. De commissaris van politie te Haarlem geeft een ieder in overweging om, alvorens zaken te doen met een persoon, zich noemende Philippo en genaamd Hanna Maria Philippo, huisvrouw van Hendrik Jan Kloezeman, wonende Rijks straatweg 91 te Schoten, inlichtingen in te win nen bij de afdeeling Justitieele Dienst aan bet bureau van politie in de Smedestraat, Haarlem Een autobus-kwestie. Het „U. D." meldt: Het talrijke publiek dat op zonnige Zondagen naar buiten pleegt te trekken met tram en auto bus, heeft Zondag iets gemerkt van onregelmatig heid in den dienst van de zoogenaamde Brock. way-bussen („Zwaluw", Kwikstaart" enz.) waar mee gereden wordt tusschen Utrecht en Doorn welke bussen bij hunne indiensttreding de alge- meene aandacht van het publiek trokken en zich dan ook in een druk vervoer mochten verheug» Deze Brockway-bussen behoorden aan een onder neming, aan een maatschap, welke gevormd werd door twee belanghebbenden, waarvan de eene partij als importeur van autobussen de wagens verhuurde aan de maatschap en de andere partij meer in het bijzonder belast was met de exploi tatie van de autobuslijn. Tusschen de beide le den van de maatschap schijnt het den laatsten tijd niet al te best geboterd te hebben: de eene partij verweel de andere een onvoldoende exploi tatie en 'n onvoldoende onderhoud van de bus. sen de andere partij beantwoordde deze grie ven met de mededeeling, dat de middelen voor een betere exploitatie en een geregelder onderhoud van de bussen in voldoende mate door de weder partij ter beschikking werden gesteld. Zijn onze inlichtingen juist, dan heeft de zaak verder het volgende verloop gehad: In het contract dat de beide partijen bij de instelling van de autobussen hadden aangegaan stond o.a. deze clausule, dat de maatschap ont bonden zou worden geacht, in geval een vennoot schap zou worden geformeerd, in welk geval de autobussen in eigendom zouden toevallen aan die vennootschap. Een der firmanten ging eenigen tijd geleden zonder voorkennis van den ander over tot de stichting eener naamlooze vennootschap en eischte toen op grond van de betrekkelijke contractbepaling de eigendommen van de maat schap op. Tegen dien eisch stelde de andere fir mant zich te weer, onder aanvoering dat het contract natuurlijk bedoeld had de oprichting van een vennootschap, waartoe beide partijen zou den toetreden, doch dat het oprichten eener ven nootschap met buitensluiting van één der partijen, van geenerlei invloed kon zijn op de maatschap. Over die kwestie is toen een proces gevoerd in Amsterdam; de partij die buiten de vennoot, schap was gehouden koos zich mrs. Schorer en Wesseling, advocaten te Utrecht, tot raadslieden, de andere partij wendde zich tot mr. Giltay Veth, advocaat te Amsterdam. Deze laatste partij, de partij dus, die het materiaal had opgevorderd om het in te brengen in de nieuwe vennootschap, werd door de rechtbank in hel ongelijk gesteld en zoo bleven de Brockway-bussen in station te Driebergen als eigendommen van de niet ont bonden maatschap. Door den uitslag van dit pro ces schijnt de in het ongelijk-gesteïde partij ver bitterd te zijn en zij heeft nu in den nacht van Zaterdag op Zondag geprobeerd zich in het bezit te stellen van de Brockway-bussen, die te Drie bergen in de remise stonden. Met behulp van 20 man heeft deze partij het meerendeel van de bussen naar buiten gebracht, daarbij tevens trachtende het personeel van de onderneming op haar hand te krijgen. Deze scène heeft aanleiding gegeven tot ruzie, want niet alle leden van het personeel wenschten zich bij dezen onverwacht-intredenden toestand neer te leggen; zoo moet het gebeurd zijn dat in den Zon- dagnacht een Brockway-bus over den weg slin gerde, bestuurd door twee chauffeurs, t.w. één chauffeur van de eene partij en één chauffeur van de andere partij, terwijl in den wagen de aanhan gers van beide partijen aan den klop waren^, om meester te blijven van het terrein. Dit heeft de Zeister politie aanleiding gegeven om in te grij pen zij maakte aan de ruzie een eind en nam de autobus, die over den weg zeilde doordat twee chauffeurs aan het stuur zaten te trekken, in be slag!! Intusschen had de overrompelde partij kans ge zien nog twee autobussen in haar bezit te houden en toen de Zondag aanbrak, zijn beide partijen met Brockway-bussen aan het rijden gegaan. In middels was èn de politie in de Bilt èn de politie in Utrecht gewaarschuwd, omdat terecht werd gevreesd, dat nu de beide partijen met bussen op den weg verschenen, men zou probeeren elkaar op alle mogelijke manieren in de wielen te rijden, >P i wat ten koste van de publieke veiligheid gaan. Daarom werd Zondag zoowel te L'tr^ als in de Bilt en Zeist door de politie strengt gezien op deze bussen. Te Utrecht werd in loop van den dag een Brockway-bus aangehou? waarvan de remmen niet in orde bleken te y; de verkeerspolitie steldé deze bus buiten die' Doordat ook een bus in Zeist door de politie v vastgehouden gevolg van de nachtelijk slorie miste men twee bussen, wal het al reet onmogelijk maakte den dienst gisteren i maal te rijden. De politie lette er streng 0p niet de beide partijen zouden trachten eenzelf dienstregeling le rijden, door beide op hetzelf tijdstip te vertrekken, wat natuurlijk onderw aanleiding zou hebben gegeven tot gekrakee| gevaar voor de inzittenden. De Utrechtsciie 'y keerspolitie die vreesde dat door de geschied des nachts niet alle bussen van deze autolijn durende den nacht zouden zijn nagezien ail| bussen die des daags geregeld in bedrijf zijn u0{ ten des nachts aan een geduchte controle op onderdeden worden onderworpen hield meeste Brockway-bussen Zondag aan om specu de rem-inrichting der wagens na te zien. Z» doende werd één der bussen afgekeurd en v& loopig naast het politiebureau op het Vree£ opgeborgen. Het publiek heeft een en andet gemerkt, vooral, omdat verschillende diensten d( zer autobussen uitvielen. Beide partijen heb^ met den Zondag gereden en voorzoover wij wel» is er niets bijzonders onderweg voorgevallen.1 Utrechtsche verkeerspolitie zal haar strenge co trole gedurende den duur van dit conflict voo: zetten, om de veiligheid van het verkeer goed mogelijk te verzekeren. Een Hollandsche Sheik te DjeiMii Het Soer. Hbl. schrijft: Er schijnt in hel oude land nogal het een ander te doen te zijn geweest over de identic van den eigenaar van de Knikker, het te lJTOui. den vervaardigde 80 tons scheepje, dat bester is voor de paarlvisscherij in de Roode Zee, H vaartuigje moet ongewoon comfortabel zijn ir.gj richt en uitgerust, hetgeen waarschijnlijk niedi aanleiding is geweest tot allerlei fantastische halen omtrent dengene, die de opdracht tot bouw daarvan verstrekte. Enkele Hollandsche bladen vonden daarin tief om het een en ander omtrent hem te publi ceeren en zoo vonden wij onder meer medege deeld, dat de scheepseigenaar een Nederland* is, die in Djeddah verblijf houdt, gefortuneerd tot het Mohamdaansche geloof overgegaan terwijl hij bovendien met een Mohamdaansch vrouw in het huwelijk moet zijn gelreden. Hoewel wij in de mailbladen geen enkele nade re aanduiding hebben gevonden over deze merl waardige persoonlijkheid, kunnen de hierbove weergegeven antecedenten op slechts één enke len Nederlander in Djeddah betrekking hebben wiens levensloop en positie zóó merkwaardig zijg zóó geheel verschillend van hetgeen men eigen- lijk verwacht zou hebben van een in den vreemói vertoevenden landgenoot, dat die wel niet anden dan fantasie kunnen prikkelen. Het kan niemand anders zijn dan de heer Neer voort van der Poll, door intimi gewoon me Arthur aangeduid, die na het afloopen der Hol landsche H. B. S., dus op ongeveer negentien jarigen leertijd, naar Djeddah trok om er ee positie in te nemen bij de bekende firma Robii son, welke allerlei handel en zaken drijft en oi danks den Engelschen naam van goed Holland sche kapitaalorgine is. In Djeddah ontving de jonge Arthur zijn ver dere vorming en nu willen wij van dit plaatsji volstrekt iJeen kwade dingen zeggen, en vulstaai daarom met de absoluut betrouwbare mededer. ling, dat de Djeddah-bewoners zelf met recht matigen trots nimmer zullen nalaten iedere vreemdeling hun grootste, hun merkwaardige curiositeit te toonen. Die heziem waardige merkwaardigheid is de eenige eerlij] mensch in 't stedeke: de officieele en hoog jaarde Arabische schatter van zilver en gouf Geraffineerdheid, vooral in het zakenleven, i er in dit gezegende land volstrekt geen ondeujji die is er een zeer op prijs gestelde een veel g8 roemde karaktereigenschap, hetgeen alweer gee verbazing behoeft te wekken, wanneer men wee dat een deel van den „buit", die de sjeiks op o ficieele en dus geheel wettelijke wijze van de pe grims weten af te troggelen afgedragen mo worden aan den Koning van de Hedzja, die (laa uit zijn voornaamste inkomsten trekt. In een land waar iedereen rooft, plundert steelt, bestaat het woord dief en roover niet. Het was dus in deze omgeving dat de jon Arthur zijn verdere karaktervorming ondergi en aanvankelijk, waarschijnlijk gedreven door lo ter zakelijke overwegingen, ging hij vóór den log reeds over tot den Mohamedaanschen dienst en huwde daarop de zuster van zijn Abe sinischen slaaf Sadik, een hem, geheel toegewi factotum, een eerlijk dienaar. Hoe die overwi gingen ook geweest mogen zijn, het is een fei dat de Hollander, die nu om gastvrijheid bij Ai thur zal aankloppen men kan er als Hollandi alleen in het consulaatgebouw en bij den he» van der Poll logeeren zal opmerken, dat zi gastheer een zeer trouw aanhanger is geworde van het Islamiètische geloof, In die omgevin ir de normale lichaamstemperatuur gestege is tot "38 graden, de huid geheel door de hit verschrompelt, de schaduw geen lagere tempen tuur aanwijst dan 40 graden, de toestanden hoog primitief en dus verschrikkelijk onhygiënisch g noemd moeten wordenin die omgeving koü deze Nederlandsche Mahomodaan trouw t streng alle onverbiddelijke voorschriften van k vasten na. Die overgang naar den Islam is bij hem zi volkomen, dat hij in de Arabische wereld fa eigen sjeik-titel voert, welke hem door niematl betwist zal worden, al was het alleen cm de pro tectie, welke hij geniet van de zijde van de hoofd_sjeik. Voorts draagt hij de ruime kleedit van de landskinderen, met den ikal een sooi tulband, waaraan tevens het overkleed bevestig wordt om het hoofd gebonden. In deze exotische kleedij vertoonde hij zich 1: ter ook in Holland, waar zijn metgezel een ra echte Bedouin was. Wij schreven hierboven dat zakelijke overwi gingen hem indertijd wellicht den overgang t< den Islam makkelijk hebben gemaakt, gedwonge hebben die omstandigheden hem daartoe zeer zi ker niet, daar hij een vertegenwoordiger is van ee gefortuneerd Hollandsch geslacht. De maatschappelijke positie, welke hem Djeddah toekomt, is mede al even interessant. Behalve zijn relatie met de firina Robinson, hij de door iedereen erkende tusschenpersoon de'aankomst van Indische pelgriragangers en zoodanig ontvangt hij voor zijn bemoeienis half Engelsch pond van de zijde der Indisf icheepvaart-maatschappijen, die hem daar tc agent hebben aangesteld. Daar hebt ge een korte schets van dezen mert waardigen Nederlander, eigenaar van de KnikkelT waarmee hij de paarLvisscherij zal gaan uitoefi die zich op buitengewone wijze heeft wele aan te passen aan eene omgeving, waartoe al^ stamming en opleiding hem oorspronkelijk allet minst hebben bestemd. H

IJmuider Courant | 1926 | | pagina 2