ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN Woensdag 17 Maart 1916 Yerschfjnt Woensdags Zaterdags No. 38 lie Jaargang IJMUIDER COURANT Abonnementsprijs: f 1.per 3 maanden, franco per post f 1.35. Abonnemen ten worden aangenomen aan het bureau en bij de Agenten. Advertentiën 2 maal achtereenvolgend opgegeven op het gewone tarief, worden kosteloos nog een derde keer opgenomen in het eerstvolgend Woensdagnummer. Advertentiën voor de Adreslijst 6 plaatsingen van dezelfde tekst (onveran derd) f 4.13 plaatsingen (dus 3 maanden achtereen) f 8. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG tot 9 uur v.m. en VRIJDAGS tot 4 uur n.m. Tot plaatsen van advertentiën van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentie-bureau P. F. C. Roelse, IJmuiden. Uitgave van de N.V. UITGEVERS-MIJ. „IJMUIDEN'' Adres voor Redactie en Administratie N.V. DRUKKERIJ SIN JEWEL WILLEMSPLEIN 11 TELEFOON 153 IJMUIDEN Ingezonden mededeelingen 40 ets. per regel Advertenties van 1 tot en met 5 regels f 1.iedere regel meer 20 ets. Compact gezette adverten ties van 1 t. en m. 5 regels f 1.25, iedere regel meer 25 cis. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings-advertenlies uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbetaling, van 1 tot en met 5 "-egels f 0.75, iedere regel meer 15 ets. Bij niet contante betaling worden de gewone prijzen berekend. Advertenties adres bureau van dit blad" 10 ets. extra; voor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets. in rekening gebracht, Bovenstaande regelprijzen worden met 5 cent verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente Velsen. HINDERWET. I Het neen van Dr. Geelkerken. Burgemeester en wethouders der gemeente Met allen emsl heeft Dr. Geelkerken Velsen brengen ter openbare kennis, dat de be- gÖWeïigei'd; de Verklaring te teekenen. slissing op het verzoek van M. Fokkens, aanne- dat hij zich wilde onderwerpen aan de mer te IJmuiden, om vergunning tot het Patsen scjiriiftV erklarilïg dei' Synode. Daarom van twee electromotoren, resp, van 5 en i r.tv. t. de eerste tot aandrijving van een cirkelzaag, op- gaat Let eigenlijk. Dl. Geelkerken Ver- gesteld in een houtloods, de andere tot aandrij-zekert aan de waarheid der beleidenis van een kalkmolen, opgesteld in een kalk- loods, beide loodsen staande op een terrein na bij de in aanbouw zijnde woningen op het per ceel, kadastraal bekend gemeente Velsen, afdee ling IJmuiden, Sectie L, no. 1179, palatselijk be kend nabij de James Wattstraat, door hen is ver daagd op grond dat het bericht van den Hoofd- inspecteur van den Arbeid nog niet is ingeko men. Burgemeester en wethouders der gemeente Vel sen brengen ter openbare kennis, dat de beslis sing op het verzoek van de N.V. Noordzee Ex. ploitatie Maatschappij, te IJmuiden, om vergun ning tot het oprichten van een smederij en ma chine-herstelplaats, in wekle inrichting gebezigd zullen worden twee electromotoren van 5 P.K. en een van 2*P.K. tot het aandrijven van diverse werktuigen als 2 zaag-, 2 boor-, en 2 draaibanken, 1 schaafbank en 1 slijpmachine op het oerceel, kadastraal bekend gemeente Velsen, afdeeling IJmuiden, sectie L, No. 566, palatselijk bekend wijk C, Middenhavenstraat no. 28, door hen is verdaagd op grond dat het bericht van den Hoofdinspecteur van den Arbeid niet is ingeko men. Velsen, den 13 Maart 1926, Burgemeester en wethouders voornoemd, de secretaris, de burgemeester, J KOSTELIJK. RIJKENS, VAN DEN WACHTTOREN. Afwachten, De pers heeft een goeden tijd gehad. De ministercrisis leverde veel copie. Vergadering van politieke leiders moesten uitvoerig „verslagenworden. Er was ruim veld, om telkens over het verder ver'uop van den crisis te fan taseeren. De schaar had groote si uk ken uit de beschou vingen van andere bladen te knippen. Het nieuwe milds terie moest begroet worden, wat vrien delijk, koel of vijandig gebeurde en nu eindelijk nog zoo'n dankbaar onder werp als de regeringsverklaring van minister de Geer! Wat dit nieuwe kabinet ons brengei zal? Het best is maar. om het af te wachten. \T-*n kent minister de Geer als een zelfstandige figuur in 't parle ment. Daarom kon hij, hoewel een der voormannen der Christ. Historische Unie toch een kabinet buiten de poli tieke partijen vormen. Zelf heeft hij zijn ministerie genoemd een ministerie van afwachten, totdat er uit de politie ke partijen een regeeringsmeerderheid gevormd zal zijn. Dan mopt eerst de coalitie hersteld worden, maar deze kruik ligt in scher ven en schijnt niet meer aaneen ic lij men te zijn. Een andere mogelijkheid is een democratische concentratie van soc. demokrater., vrijz. demokreten Roomsch-KatholiekenNa de mislukte poging van Marcliand, om een demo cratische regeering te vormen, is daar op voorloop'g ai heel weinig kans. Zoo dat 't ministerie van Geer al wachten de wel eens geruimen tijd voor zich kan hebben, om haar program af te doen. Het heeft daarbij e»-n groot voor deel aan zijn zijde. De Kamer zal hot niet licht tot val brengen, omdat het hij de tegenwoordige verhoudingen en wanverhoudingen welhaast onmoge lijk zal zijn, een ander ministerie bij elkaar te D?engeu. Na de onvrijwillige vacantie van drie maanden zal de Ka mer nu hard aan het werk moeten, om de helgroot in gen voor dit jaar vast te stellen. In den goeien ouden lijd lukte dit soms re ris voor het einde van het jaar. Nu zal het wel tegen Mei worden voordat de uitgaven voor dit jaar zul len zijn vastgesteld. Een begrooting vaststellen voor het jaar, dat al voor een goed deeï voorhij is, doet denken aan den man, die in een trein gaat zitten en dan zijn spoor boekje raadpleegt, om aansluitingen, verdere uren van vertrek enz. na te in geen enkel opzicht te twijfelen. Voor, hem is de Schmft ook Gods onfeilbaar woord. Maar hij erkent geen onfeilbare uitlegging der Schrift. En hij ontkent, dat eenige Synode bevoegtl zou zijn, zulke uitlegging te geven en de leden en dienaren der Ger. Kerken, zou kun nen dwingen, die als de eenig ware te aanvaarden. Hij eischt dus het recht op van het persoonlijk wetenschappelijk en geloo- vig inzdchj, om den bijbel uit te leggen en doet daarbij een beroep op, wat de belijdenis noemt, de getuigenis des Heiligen Geestes. 't Gaat er niet om, zooals 't groote pu bliek meent, of met de slang uit het paradijsverhaal de 'Satan bedoeld wordt, of een eigenlijks en wezenlijke slang, die menschelijke taal sprak. Dr. Geelkerken heeft zich niet voor de eene of andere verklaring uitgesproken. Maar hij wil, dat onaangetast zal blij ven de vrijheid en het recht, om een eigen uitlegging te mogen geven. Wat er nu gebeuren zal? Wordt Dr. Geelkerken afgezet uit zijn ambt, dan zal dit tot een ernstige scheuring lei den in de Geref. Kerken. Bijna de ge heele gemeente van Dr. Geelkerken is op zijn hand Maar ook daar buiten vindt zijn: neen een krachtige echo ook bij vooraanstaande mannen uit de Geref. wereld. Ook ontbreekt het niet aan de pogingen, oru tot een schikking te komen. Of dit nog lukken zaJ? Waarschijnlijk is ue zaak daartoe al te ver en heeft ze ook te veel de harts tochten opgewekt. Geen reclame voor kwakzalverij. Door Dr. Abrahams is in den Amster- damschen gemeenteraad voorgesteld, om alle reclame voor kwakzalversmid delen uit de tramwagens en van de re clamezuilen te weren. De gemeentekas, zoo redeneerde hij, mag geen profijt trekken van de leugenachtige en mis dadige reclame voor kwakzalversmid delen. Hij heeft als een strijdlustige ridder al jarenlang den draak der kwakzalverij bekampt en bij de discus sie over zijn voorstel bleek hij nog ge weldige stooten met de lans van zijn kennis en geest te kunnen toebrengen' aan zijn ouden vijand. Deze is een veel koppig monster. Slaat men hem een kop af, dan blijft hij leven en kwaad doen. Dr. Abrahams sprak van een der meest drieste en gevaarlijke vormen van volksbedrog. Gevaarlijk en misda dig vooral, omdat het zieken weer houdt, de voor hen aangewezen genees wijze te volgen. Hij viel fel de Abdij stroop aan, die niets is als suikerwater met kaneel en aanbevolen wordt tegen kinkhoest, tuberculose, diphterie en longontsteking. De stroop heet uit het klooster Sao Paolo te komen, maar dit klooster bestaat niet eens! Mag de ge meente het in de hand werken, dat voor zulke bedriegerij reclame gemaakt wordt? Ze zal nog niet failliet gaan. door zulke msdadige advertenties te weren. De zaak is echter niet zoo eenvoudig, als ze schijnt te zijn. Er is een reclame- met een direct onzedelijke, zelfs misda dige strekking, die ieder zal weren met een geweten, dat ook over zijn beurs een woordje meespreekt. Reclame voor een bordeel of een zwendelzaak b.v. De politie waarschuwt meermalen tegen de laatsten. Het zijn zaken, die alleen maar in naam bestaan, waar men geldt beurt maar niets levert, of bestellingen' doet en niet betaalt. Waar is verder de grens tusschen bedriegelijke kwakzal verij en geneesmiddelen, die men ook zonder recept van den dokter veel ge bruikt? We denken hier aan kinadrup pels, aspirine, Wyberts tabletten, we kunnen zelfs drop en anijsmelk erbij noemen. In theorie zegt men wel, dat men nooit geneesmiddel zonder genees heer moest innemen, maar in werke lijkheid hebben de meesten al wat ge slikt, voordat zij den dokter halen. En ze slikken daarna vaak door! Abdij siroop behoort tot de betrekkelijk on schuldige kwakzalversmiddelen; im mers suikerwater en kaneel baat niet maar schaadt evenmin. Het gevaar, waarop Dr. Abrahams echter terecht wees, is, dat men door het gehruik van zulke middelen niet of niet tijdig de hulp van den dokter inroept, afgezien van den veel te hoogen prijs. Waarom verzetten zich mannen als wethouder Wibaut, zeker niet bang, om een offer te brengen in het algemeen belang en wethouder Vos, zelf een me dicus, tegen het voorstel van Dr. Abra hams? Hun voornaamste en sterkste argument was, dat de overheid door sommige artikelen te weren uit de ge meentelijke reclame een keuring zou den moeten uitoefenen en aan de toe gestane reclame het cachet van ver trouwbaarheid zouden geven. Zij zou de reclame van aspirine moeten toela ten en die van Abdijstroop weren, hoe wel het eigen gedokter met aspirine veel voorkomt en veel kwaad doet. Mer zou, eenmaal begonnen met deze een- suur, verder gaan, en verbod van recla me voor alkohol, sigaretten, prulwaar, waarmee de kooper altijd bekocht is. moeten gaan weren. In den reclame stijl wordt veel de overtreffende trap gebruikt, zoekt men naar bijvoeglijke naamwoorden, die klinken als de Turksche trom, alles is het allernieuw ste, fijnste, goedkoopste, beste enz. enz. Maar men vindt ook wel reclame, die bepaald hedriegelijk is, en dus bij een zekere censuur niet toegelaten kan worden. De gemeenteraad zag in, dat een re geling moeilijk is en daarom zullen B. en W. praeadvies uitbrengen over het voorstel van Dr. Abrahams, waarbij al le reclame voor kwakzalversmiddelen geweerd wordt. De directies van bla den, die ook wel hun onwelgevallige advertenties opnemen, zullen zeker met belangstelling afwachten, welke regeling ten slotte getroffen wordt. room, ruim en luchtig, zooals we die soms in de groote steden zien. We hebben er even een kijkie genomen. Het i: een vriendelijke zaal met gezellige, kleine tafel tjes en gemakkelijke stoelen, als uitnoodigend tot een zitje, den reiziger die een tijdje wil nieten van de drukte in onze stationsstraat den plaatsgenoot die, vergetend zijn dagelijksche zorgen, met vrouw of ander gezelschap, een rond je wandelt. Bij avond is elk tafeltje vriendelijk verlicht met een schemerlamp. Het donker gehouden meubi lair en de lambrizeering geven een sleer van rus tige vriendelijkheid Hoogstens zou wat zachte muziek het geheel opvroolijken. Wij verheugen ons in de oprichting dezer zaak. Het vreemdelingenverkeer, dat hier zoozeer toe neemt, eischt vooral in den zomer, het hoogste comfort voor de menschen, die hier hun vertier en hun geld brengen en daarbij zijn, of we dat zelve nu noodig achten of niet, inrichtingen als deze van overwegende beteekenis. 't Is daai dat wij den heer Küster alle goeds loewenschen in zijn onderneming. Tijdens het kolen laden van den Duitschen stoomtrawler Niederelbe H.H. 100, had de kolen- werker C. D. het ongeluk door uitglijden op een strak gespannen staaldraad te vallen. Dr. Rutten constateerde een zware bloeduitstorting in het onderlijf, zoodat D. geruimen tijd het bed zal moeten houden. Hedenavond zal, in een samenkomst der Ned Herv. Evangelisatievereeniging als spreker optreden de heer Jac. van Kempen uit Haarlem, die hier vooral populair is geworden door zijn optreden in tentsamenkomsten. Voordrachtavond Dr. Willem Royaards. We verwijzen naar de adverttenie in dit blad, waarin de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen ter kennis brengt, dat de heer Dr. Willem Rov- aards op Dinsdag 30 Maart a.s. een voordracht avond zal geven in de groote zaal van Thalia. VELSEROORD. Aan de N.V, Aannemers Mij. Velsen alhier is opgedragen het verbouwen van het perceel Zeeweg 18 tot winkelhuis, voor rekening van den heer A. v, d. Wal en het verbouwen van het perceel Velserduinerbuurtweg 126 tot winkelhuis, voor rekening van den heer H. Kolk. De heer W. v. d. Does en Mej. v. d. Doe^ Snijders hopen Vrijdag 26 Maart hun gouden hu welijksfeest te vieren. VELSEN. De huismoeders werden Maandagmorgen verblijd met de mededeeling, dat de melk 2 cent per L. afgeslagen en dus op 15 cent gebracht was. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Deze week behaalde Mej. K. Glas van hier op de Modevakschool, Santpoorterstraat 30 te Haarlem haar diploma als 1ste Coupeuse Cos- tumière Leerares. Het bouwen van twee woonhuizen aan de Julianakade, voor rekening van de N.V. IJmui- der Vischhandel H. Glastra en Co. alhier en L. Stegeman te Rotterdam, is opgedragen aan de fa. Cupido en Dalmeyer alhier. Een eigenaardig ongeval is den reeder B. te IJmuiden overkomen. Terwijl hij aan den wa terkant van de Visschershaven bij zijn schip stond te praten, kwam een wagen de hoogte af rijden, welke door den storm niet te besturen was en hem pardoes van den wal afschoot. In zijn val slaagde de heer B. er nog in zich aan het luikhoofd van een in lossing liggende kolenaak te grijpen, anders was hij in het openstaande ruim geslingerd. Wonder boven wonder bleek hij naar De Standaard meldt, geen inwendige verwondin gen te hebben opgeloopen, alleen klaagde hij over pijnen in de borst. „De Opgaande Zon". In den schouwburg Thalia" wordt Vrijdag a s. opgevoerd, het meesterwerk van Herman Heijer- mans ,,De Opgaande Zon. Men deelt ons mede dat de entréeprijzen voor deze opvoering niet te hoog zijn gesteld, zoodat het aan belangstelling zeker niet zal ontbreken. Zie verder advertentie in dit blad. Nieuwe Lunchroom. Een inrichting, waaraan velen in onze plaats behoefte gevoelden, is thans door den heer Küs ter geopend in de Oranjestraat, in het perceel, waarin kort geleden het schoenenmagazijn van den heer Dupker gevestigd was. Het is een volle dig mar dn eischen des *üds inge-irhte Ir.nrh Arbeidsbemiddeling Velsen. Als werkloos ingeschreven op 13 Maart 1926: 1 letterzetter, 1 timmerman, 1 machinale hout. bewerker, 3 schilders, 1 wagenmaker, 1 electri cien, 1 voorslaander, 3 loodgieters, 3 bankwer kers, 1 machinist, 1 plaatwerker, 2 bakkers, 5 si garenmakers, 2 visschers, 2 kantoorbedienden, 55 diversen. Wat men tegenwoordig al niet vóór reclame doet! De achterkant van de programma s voor den feestavond van de afd. Velsen van den Bond voor Staatsp. was bedrukt met een advertentie der firma Benning en Wenners uit Beverwijk en deze firma had als attractie er aan verbonden: Op elk programma prijkt een nummer. In de „Woning gids" zal er ook een bekend gemaakt worden, en wie nu in het bezit is van een programma, waar op hetzelfde nummer staat, zal bij de firma kun nen afhalen als cadeau een zeer fijn Dames Nachthemd of een fijn Heeren Overhemd. De Bond voor Staatspensioneering, afd Velsen, hield Zaterdag 13 Maart in het gebouw Concordia" te Wijkeroog een feestavond. De Tooneelvereeniging „Concordia" verleende daar bij welwillend hare medewerking door de opvoe ring van ,,De Spaansche Vlieg", een blijspel in drie bedrijven door Franz Arnold en Ernst Bach. Eveneens verleende daarbij welwillend zij ne medewerking het „Concordia"-strijkje. De Voorzitter, de heer Hooijberg, opende met een woord van welkom de goed bezochte bijeen komst en bracht namens het Bestuur dank aan de Directie der Papierfabrieken, de Tooneelvereeni ging en het Strijkje voor de welwillende mede werking om den feestavond te doen slagen. Verder deelde hij mee, dat de heer A. v. d. Bliek door ziekte verhinderd yas mede te wer ken op het tooneel, maar dat de heer Stevens zoo bereidwillig geweest was om die rol nu op zich te nemen. Hierna kreeg de heer Stein, voorzitter van de afdeeling Beverwijk, het woord, die begon met zich te verontschuldigen over zijn te laat komen. Op verzoek van het Bestuur der afd. Velsen had hij de taak op zich genomen, om een inlei dend woordje te spreken, maar veel nieuws kon hij natuurlijk niet te berde brengen, omdat de strijd van den Bond nu al jaren gevoerd werd en hoogstens bij eenige jongeren nog niet voldoe;:-Ij bekend was. 't Was daarom misschien wel over bodig mee te deelen, dat het doel was het ver krijgen van een premievrij Staatspensioen voor alle ouden van dagen, die het noodig hadden. Oud en arm is een samenkoppeling, die in het vervolg de wereld uit moet. We waren al aardig op den goeden weg met de uitkeering van een premievrij staatspensioen van f 3 per persoon en f 5 per gehuwd paar, maar helaas dat is weer an ders geworden. Wie het heeft, zal het houden, maar in het vervolg moet er voor gestort worden en voor tal van menschen is de premie van 39 centen per week per persoon te hoog, zoodat ze weer op hun ouden dag onverzorgd cn v in de publieke liefdadigheid afhankelijk zijn. In de laatste tijden zijn er werkelijk heel wat verbeteringen op sociaal gebied tot stand geko men, ons Staatsblad is met een reeks van goede sociale wetten verrijkt, helaas zijn wij, s-rijders voor een premievrij Staatspensioen, teleurge steld. Dat kan en moet anders. Laat ieder in zijn kring opwekken tot aanslui ting bij den Bond, opdat het aantal eischers van invoering zoo groot worde, dat de Regeering r.ioet toegeven. Wat in andere landen, zooals Denemark:-n kan, dat kan toch zeker in Nederland net zoo goedi Spreker hoopt, dat het tot iedereen doordringt, dat algemeene aansluiting bij den Bond i oeren kan tot opheffing van'den nood van ouden van dagen en spreekt den wensch uit, dat velen zich tot het Bestuur zullen wenden, t ïij atn zich aan te sluiten als lid bij de afdeeling, 't zij om inlich tingen. Hierna begint de Tooneelvereeniging hare werkzaamheden, die van dien aard waren, dat het Bestuur der feestvierende i/ereeniging zijn doel bereikt kan achten. Alle aanwezigen hebben van het stuk genoten en het ,-Otriikjeheeft de pauzen op zeer aangename wijze aangevuld. Na afloop dankte de heer Hooijberg xi jgmaaL de Directie der fabrieken en. de medewerkende ver- eenigingen en bracht ievens een harte'ijk woord van dank aan den heer Stevens, die op zuik een uitstekende wijze den heer Van der Bliek ver vangen had en aan de afgevaardigden der zuster- afdeelingen Beverwijk en Santpoort, die door hunne aanwezigheid blijken van belangstelling hadden gegeven. Een zeer aangenaam bal hield een groot aantal aanwezigen nog lang bijeen. Jammer, dat er nog altijd onder het publiek ge vonden worden, die het. nog niet zóó ver in de beschaafdheid gebracht hebben, dat ze anderen niet hinderlijk zijn. We hadden het twijfelachtig genoegen in de nabijheid te zitten van eenige jongelui, die door het maken van onbeschaafde geluiden de erger nis van hunne omgeving opwekten. De vergadering van Zondag 1.1. om tot op richting eener arbeiderszangvereeniging te ko men, heeft resultaat gehad. Een vrij groot aantal arbe'ders van Wijkeroog en Velseroord heeft zijn sympathie met de op richting betuigd en Zondag a s. zal opnieuw ver gaderd worden om de zaa* definitief te regelen. Ons wandelpark .Velserbeek" is door de zorgen van den tuinbaas met een nieuw plantje verrijkt, 't Is een aardig ding, dat 30 c.M. hoog kan worden en bloeit van Maart tot Mei. De bloemkroon is eerst rood en wordt later blauw- violet. Het behoort tot de familie der Ruwbladigen of Asperifoliën, net als ons Vergeetmijnietje. De naam is Geneeskrachtig Langkruid of Pulmonaria officinalis. De Geheelonthouders Tooneelvereeniging „Nieuw Leven" te Beverwijk geeft a.s. Zondag, 's avonds 8 uur in ,,Bloemoord' te Wijkeroog eene opvoering van Willy s Trouwdag" een kluchtspel in 3 bedrijven van Otto Hilrting. Aan het verslag van de Directie der N. V. Ver. Koninkl. Papierfabrieken der firma Van Gelder Zonen, over 1925, ontleenen wij het vol gende: Betreffende den loop der zaken in het afge- loopen jaar valt te vermelden, dat de productie onzer fabrieken weder kon worden opgevoerd, terwijl gedurende het geheele jaar een bevredi gende vraag naar onze producten bestond. Na voorzichtige waardeering der grondstoffen en voorraden op 31 December j.l. kunnen wij voorstellen een dividend van 15 pCt. (9 pCt.) op de gewone en 7.8 pCt. (6.6 pCt.) op de cumulatief preferente aandeelen uit te keeren. In 1925 werd aan uitbreidingen en verbeterin gen ruim f 900,000.besteed. Het Reserfefonds werd met 5 pCt. rente of f 73.154 verhoogd en zal na goedkeuring van de balans f 1.824.836 (1.463.091) bedragen. Ook in het nieuw begonnen jaar blijft goede vraag naar de meeste onzer artikelen bestaan. Een niet onbelangrijk deel der productie 1926 is reeds verkocht. Het batig saldo der exploitatierekening be draagt f 3968.479 (2.763.457). Hiervan komt o.m. in mindering: Interest f 28.274. Afschrijvingen, goedgekeurd door den Raad van Commissarissen op terreinen, gebouwen, machines, woningen, vaartuigen enz. 1.054.306 (976.471). Het voordeelig saldo van de winst- en verlies rekening bedraagt dus f 2.885.897 (1.775.953). Aan het reservefonds wordt toegevoegd f 288.589. Er blijft een onverdeeld saldo van f 57.245 '23.634).

IJmuider Courant | 1926 | | pagina 1