ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN Yerschjjnt Woensdags Zaterdags Geschikt voor allo - Bouwdoeleinden Steenfabriek H. Bnfzer, Hoogovens IJïnuideii. lp - ©n gesiï geld No. 39 Zaterdag 20 Maart 1936 lie Jaargang IJMUIDER COURANT Abonnementsprijs: f 1,per 3 maanden, franco per post f 1,35. Abonnemen ten worden aangenomen aan het bureau en bij de Agenten, Advertentiën 2 maal achtereenvolgend opgegeven op het gewone tarief, worden kosteloos nog een derde keer opgenomen in het eerstvolgend Woensdagnummer. Advertentiën voor de Adreslijst 6 plaatsingen van dezelfde tekst (onveran derd) f 4.13 plaatsingen (dus 3 maanden achtereen) f 8. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG tot 9 uur v.m. en VRIJDAGS tot 4 uur n.m, Tot plaatsen van advertentiën van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentie-bureau P. F. C. Roelse, IJmuiden. Uitgave van de N.V. UITGEVERS-MIJ. „IJMUIDEN'' Adres voor Redactie en Administratie N.V. DRUKKERIJ SIN JEWEL WILLEMSPLEIN 11 TELEFOON 153 IJMUIDEN Ingezonden mededeelingen 40 ets. per regel Advertenties van 1 tot en met 5 regels f 1.iedere regel meer 20 ets. Compact gezette adverten ties van 1 t. en m. 5 regels f 1.25, iedere regel meer 25 ets. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings-advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbetaling, van 1 tot en met 5 regels f 0.75, iedere regel meer 15 ets. Bij niet contante betaling worden de gewone prijzen berekend. Advertenties adres bureau van dit blad" 10 ets. extra; voor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets, in rekening gebracht. Bovenstaande regelprijzen worden met 5 cent verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente Veisen. Openbare vergadering van den ge meenteraad van Velsen, op Dinsdag 23 Maart 1926, des namiddags 7 uur, ten gemeeniehuize. AGENDA: 1. Ingekomen stukken en mededeelingen. 2. Prae-advies op het verzoek van de N. V. Maatschappij „Oosterduin", om vergunning tot het aanleggen van straten op een terrein nabij den watertoren te Velseroord en inzake het aangaan van eene grondruiling aldaar. 3. Alsvoren op het adres van het Geneeskundig Gezelschap „Kennemerland", inzake het treffen van maatregelen voor hulpverleening bij eventueele ongevallen op het zeestrand en rampen op de kust. 4. Beschikbaarstelling van een gedeelte van de ziekenbarak en verleening van een subsidie voor de opname van een aantal behoeftige kinderen uit Emmen. 5. Verleenen van een crediet voor verbetering van den Brederoodsche weg te Santpoort. 6. Uitbreiding van personeel aan het bedrijf Openbare Werken. 7. Vrijstelling van art. 19, le alinea der bouw en woningverordening voor den bouw van een woon-winkelhuis met afzonderlijke bo venwoning aan den Bloemendaalscne straat weg te Jan Gijsenvaart, 8. Verleenen van machtiging tot verhuring van de tennisbaan in het park j,Velserbeek". 9. Aanvrage aan Gedeputeerde Staten om machtiging tot het treffen van eene gemeen schappelijke regeling omtrent de toelating van leerlingen uit de gemeente Velsen op de o.l. scholen te Beverwijk. 10. Overplaatsing van de onderwijzers J. W. K, de Jager van school H naar school D en E. Zandstra van school C naar school H. 11. Samenvoeging van twee kamertjes in d' o.l. school D. 12. Vaststelling van de over 1926 aan bijzondere schoolbesturen te verleenen voorschotten op de vergoeding bedoeld bij artikel 101 der „Lager Onderwijswet 1920", zoomede van de regeling volgens welke de uitbetaling zal plaats hebben. 13. Verleenen van een subsidie aan de Alge- meene Nederlandsche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer, 14. Afwijking van de verordening betreffende de gemeentepolitie en het reglement op de uitrusting der politie. 15. Wijziging van de verordening, regelende de voorwaarden voor de levering van water door het waterleidingbedrijf. 16. Vaststelling van den prijs van het gas voor klein-industrie en verwarming. 17. Regeling der jaarwedde van den commissaris van politie. 18. Aflossing van Rijkscredieten, ontvangen ter verstrekking aan particulieren onder waar borg van le hypotheek voor den bouw van woningen en aangaan van eene geldleening groot f 312.000.tegen den koers van 991/0 rentende 43/4 met de Algemeene Friesche Levensverzekering Maatschappij. 19. Goedkeuring van de le suppletoire begroo tingen dienst 1925, van de Algemeen Burger lijke instelling van maatschappelijk hulp betoon en de Roomsch-Katholieke burgerlijke instelling van maatschappelijk hulpbetoon. 20. Wijziging der verordening op het beheer van de bedrijven openbare werken en reioigings- en ontsmettingsdienst, 21. Benoeming van een onderwijzeres aan de o.l. school D te Velseroord, PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Jubileum J. Falk. De organist der Iierv. Kerk, de heer J. Falk, vierde Woensdag zijn 25-jarig jubileum als zoodanig. Men heeft den jubilaris dien dag een zeer mooie en treffende hulde gebracht. Des avonds 7 uur kwam het Her vormde Evangelisatiekoor achter in den tuin bij het woonhuis van den heer Falk. Dit koor, dat zoo vaak voor zie ken langs de huizen zingt, wilde nu ook op deze feestelijke gelegenheid zich doen hooren en bracht den jubilaris een zanghuiddie zeer op prijs werd gesteld. Des avonds kwam de Kerkeraad op bezoek en heeft de voorzitter Ds. L. W. Erdman, namens de kerkelijke ge meente een huldeblijk aangeboden, bestaande in e!en zilveren sigarenkist. Op de sierlijke kist staan de jaartallen 19011926 met een opdracht, het ker kelijk wapen der Ned. Herv. gemeente en de monogrammen van den jubilaris. Dezen avond kwamen ook eenige af gevaardigden van de commissie uit de gemeenteleden dien heer Falk geluk- wenschen en hem uitnoodigen Zater dagavond met zijn familie aanwezig te willen zijn in het Gebouw voor Chr. Belangen. Den jubilaris werd ook nog een foto van 50 bij 60 c.M. in lijst aangeboden van het koor der Herv. Kerk met het orgel en den preekstoel. Dan waren er vele bloemstukken, o.a.. van den kerke raad, de kerkvoogdij, de commissie uit de gemeenteleden, benevens van vele particulieren. Groot was het aantal ge- lukwensohen en telegrammen, o.a. van den Ned. Organistenbond, van vele predikanten, o.a. Ds. H. W. Creutzberg, Dr. P. A. Klap te Amsterdam, die den heer Falk voor 25 jaar als organist in geleid had, enz. Een treffend oogenblik was, toen de heer Falk en zijn familie werden uit- genoodigd een oogenblik naar de naast de woning gelegen Herv. Kerk te gaan. Daar zat de zoon van den jubilaris achter het orgel en werd -den heer Falk toegezongen Psalm 134 3: „Dat 's Heeren zegen op U daal". Ontroerd dankte de heer Falk hiervoor. De avond werd verder gezellig door gebracht en nog vele hartelijke toe- spaken werden daarbij gehouden. In verband met den voetbalwed strijd StormvogelsEnschedé zal de trein, welke ten 4.05 uur alhier vertrekt a.s. Zondag te IJmuidenOost voor het opnemen van reizigers stoppen. Versohenen is het Vijfde Verslag van de Staatscommissie, ingesteld bij K.B. van 20 December 1920, thans ge wijzigd bij K.B. van 29 September 1925 (Bezuinigings-Commissi-e), Van zekere zijde ontving de commis sie een nota, waarin de schrijver aan gaf, hoe z.i. bij het loodswezen, voor zoover betrekking hebbende op het Noordize©kanaal, zonder schade voor den dienst verdere bezuinigingen kon den worden dobrgévoerd. De commissie stelde den Minister van Marine op de hoogte van den feitelijken inhoud der nota en verzocht hem haar te willen mededeelen of en zoo ja welk gevolg aan de voorstellen zou worden gege ven. Dit knippen wij uit het verslag. Men weet dat het resultaat der voorstellen is, dat de meeste loodsen naar Amster dam werden verplaatst. De weg naar het strand. Woensdag heeft de hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat te Amster dam, Jr. G. Redeker, met B. en W. on zer gemeente een onderzoek ingesteld aan het zeestrand, zulks in verband met de .plannen voor den aanleg van een nieuwen weg naar het strand en inza ke het aanwijzen van een plaats voor de kampeerders. Naar we vernemen moet de situatie voor den nieuwen weg en het verkrij gen van een geschikte kampeerplaats zeer gunstig zijn. Nutsspaarbank. Door aankoop van het perceel Wille- brordstraat 90, hoek Stationsweg van den heer H. Groen, door de Nutsspaar bank, zullen met ingang van 2 April de zittingen van Velseroord aldaar wor den gehouden en wel 's Maandags en 's Vrijdags van 79 uur. „Handelsbelangen'' No. 1906 be vat de crediteuren lijst in het faillisse ment W. de Jager te IJmuiden, gèm. Velsen. Zij telt 21 namen, met een totaal pas sief xan f 3.235.06. De baten zijn nog niet volledig bekend. Oprichting N. B. A. S. Men bericht ons dat het Hoofdbe stuur vian de Nederlandsche Bond van Abstinent Studeerenden (N. B. A. S.) a.s. Zaterdagavond 20 Maart een propa- ganda-feestavond organiseert in de zaal der I. O. O. F., Oranjestraat, IJmuiden. Er zal getracht worden een afdeeling van dezen bond hier ter ste de op te richten. De avond wordt geheel door eigen krachten gevuld, o.a. met tooneel, zang, muziek, declamatie en spreker over doel en werkwijze van den bond. VELSEROORD. Zalf in de volle maan. U bent lijdende aan hoofdpijn. Ik zal u een potje zalf geven, zeide mej. M. L. B. geb. B. te Velseroord tegen iemand die haar om raad kwam vra gen nadat zij een fleschje met urine had bekeken. Maar voor dat u het ge bruikt om uw hoofd en nek te smeren, moet u het eerst bij* volle maan in de open lucht zetten. De man ging heen- en betaalde vol gens Hl. Dbl. vijf gulden. Dit maakte dat mej. B. zich heden moest verantwoorden wegens het zon- PRIMA Direct leverbaar in groote en kleine partijen Forsche, lichte en spijlcerbare Steen OOEDE VASTHEID CONCURREERENDE PRIJZEN Vertegenwoordiger voor Kennemerland J. v. Tiggelen, Trompstraat, Velseroord der noodzaak onbevoegd uitoefene van de geneeskunde. Zij was niet vei schenen. Het O.M. zeide dat verdachte onde verdenking staat zich aan meer dergi lijke overtredingen te hebben schuldi gemaakt. Het vorderde tegen haa veertien dagen hechtenis. De kantonrechter veroordeelde haa tot vijf dagen hechtenis. Veiligheid en Volksgezondheid. Moeders, bescherm. Uw kind. Verkoudheid, voor volwassenen een be^waa vormt voor zuigelingen en kleuters een grot gevaar. Van elke honderd kinderen, die beneden fa jaar sterven, gaan ongeveer twintig dood a£ longaandoeningen. Houd zooveel mogelijk verkouden, hoesienc personen uit de buurt van Uw kleinen. GEZONDHEIDSRA AD, (THE AB5AZINÖ QÜESÏ) Uii h«t Eag«l»cfa door E. PHILIPS OPPENHEIM Vertaling van Mevr. M. J. Landré-Tollenaar, 36 Mr. Fancourt fluisterde even met den majordomo en ging toen naar het speeltafeltje. Even daarna kwam hij -■ weer terug, gevolgd door twee dames en drie heeren, die hij met het noodige ceremonieel aan den prins voorstelde. Toen ging hij zijn gasten voor naar 'n deur aan den anderen kant van het zaaltje, waarop met groote zwarte let ters: kantoor, geschilderd was. „Wilt u hier maar binnengaan", zei- hij, zich hoofdzakelijk tot den prins wendend. „Om te beginnen zijn er ge noeg liefhebbers". Al pratend met den prins ging mrs. Fortescue het zoogenaamde kantoor binnen. Mr. Fancourt bleef bij de deur staan, tot alle medespelers gepasseerd waren, toen keerde hij zich tot Bliss. „Wacht hier even op me", zeide hij kortaf. Om den tijd te korten liep Bliss te rug naar de deur van het speelzaaltje en keek door het glazen bovengedeelte. Het eenige tafeltje, dat nog bezet was, stond ongeveer in 't midden van de zaal; terwijl Bliss zoo stond te kijken, kreeg hij een gevoel alsof de vier spe lers ledepoppen waren. Bijna onbewe gelijk, zonder een woord te spreken, speelden ze werktuigelijk door. Hun gezichten stonden strak, er was geen spoor van belangstelling in het spel te bekennen. Slechts eenmaal, toen de deur openging om een kellner door te laten, hoorde Bliss een van de vrou wen iets zeggen. „Wat een schooi ersstreek. van Jimmy om mij niet met Oomsie te laten spe len", zuchtte ze. Haar partner, een groote donkere man met een indolente uitdrukking in zijn oogen, keek haar even aan. „Dat ik niet een van de uitverkorenen ben, die met Oomsie mogen spelen, kan me geen lor schelen", mompelde hij, „maar ik vind het verduiveld ver velend1, om den heelen avond hier te. moeten zitten, alleen om een waar-, schijnlijk tintje aan de voorstelling te geven". Op dat oogenblik ging de deur weer dicht. Bliss liep een paar stappen te rug en ging op zijn gemak op den di van zitten. Een paar minuten later! werd de deur aan zijn rechterband opengedaan en kwam Fancourt bin nen. Hij kwam regelrecht op BJiss toe. „Zie je dien gemakkelijken stoel daar bij de deur, Johnson?" vroeg bij. Bliss knikte. „Laten we er liever even naartoe gaan, dan kan ik je alles beter uitleg gen". Te samen met Fancourt liep Bliss de gang door. Toen zij bij den stoel kwa men, schoof Fancourt hem iets achter-; uit en legde zijn vinger op een kleine verhevenheid onder het tapijt. ,Zie je wat ik bedoel? Nu moet jij in dien gemakkelijken stoel gaan zit ten, dan kan je je voet zoo zetten dat de hak van je schoen op dien knop rust. Ik bén bang, dat we vannacht een poli- tieinval zullen krijgen. Nu ben jij een van de gasten, die zooeven om een auto heeft getelefoneerd en idle nu erop zit •te wachten. Je kunt drinken wat je wilt en je mag roeken zooveel als je wilt, maar 'denk erom, dat je goed wak ker moet blijven. Als er nu iemand binnenkomt, die hier 'blijkbaar vreemd is en Parkins gaat naar bem toe om zijn naam te vragen als 't iemand is, die je ook maar eenigszins verdacht voorkomt dan is het eenige wat je te doen hebt, met je voet op dien knop drukken. Ais je goed oplet merk je wel aan Parkins of er wat gaande is of niet. Heb je alles goed begrepen?" „Volkomen", stelde Bliss hem gerust. Mr. Fancourt keerde zich om, om weg te gaan; hij bedacht zich echter en kwam nog even terug. „Denk er om", waarschuwde hij. „dat je misschien den geheelen nacht hier moet blijven zitten, 't Is een ver velend baantje, maar het betaalt goed. Daarna liep hij de gang door in de richting van het „kantoor". Bliss be stelde een groot glas whisky-soda, een doosje sigaretten en de krant. Daarna zette hij zich zoo gemakkelijk mogelijk in den clubfauteuil. Na verloop van een uur kwam een jonge man binnen, die opvallend be leefd door den major-domo werd ont vangen. Het jonge mensch wandelde het speelzaaltje binnen en bleef daar blijkbaar, Bliss zag hem tenminste, niet meer terug. Maar, om ongeveer vier uur werden plotseling de tochtdeuren opengegooid^ en kwamen twee mannen naar binnen. Beiden waren correct in ayondcostuum, maar hun optreden verried onmiddellijk het officieele van hun komst. De major-domo ging snel naar hen toe en bijna gelijktijdig druk te Bliss zijn hiel neer. „Waarmede kan ik u van dienst zijn. heeren?" vroeg Parkins. „We moeten uw directeur even spre ken," antwoordde een van dé heeren. „Deze club heeft geen directeur," antwoordde de 'bediende, „maar als u wilt, kunt u mrs. Fortescue, de secre taresse, spreken., Als u even hier bin nen wilt gaan, dan zal ik haar roepen." De man, die hem zoo even geant woord had, legde zijn hand op den schouder van Parkins en duwde hem op zij. „Je behoeft geen moeite te doen, we zullen de secretaresse zelf wel vinden," zeide hij. „Blijf alsjeblieft waar je bent." Maar Parkins lï'et zich niet zoo zon der eenig protest ter zijde schuiven. „In deze club -worden geen vreemde lingen toegelaten," zeide hij flink. „Ik mag u werkelijk, niet laten passeeren." De grootste van de twee heeren, die al dien tijd hadi staan luisteren, kwam nu tusschenbeliéde. „Luister eerus goed," zeide liij. „Hoe kalmer je je houdt, des te beter is het voor je. We •zijn van Scotland Yard, dus je hebt je te onderwerpen aan onze orders. Als je ook maar probeert, om je met een van de leden van de club in verbinding te altellen, wordt je onmid dellijk gearresteerd." Bliss zat al dien tijd hardnekkig met den hak yan.zijn schoen op den schel knop. Zonder de minste notitie va hem te nemen gingen de beide rechei cheurs de gang in, 'die naar het spee! zaaltje leidde. Meteen keerde Parkin zich tot Bliss. „Ik begrijp werkelij'k niet wat dl heerdn willen, mijnheer," zeide hij me •het onschuldigste gezicht ter werelc „Daar staat me warempel een politie agent voor de deur, terwijl er hier toe! heusch niets gebeurt, dat het daglicb niet verdragen kan." Bliss stond langzaam op en volgd de twee rechercheurs. Eerst keken z in het speelzaaltje, waar het overge bleven viertal nog steeds volharden' kaart zat te spelen, daarna keken ze li het kleine zaaltje, dat daarachter lag Vervolgens gingen ze het kantoor bin nen, dat eveneens verlaten was. Ee. oogenblik bleven ze fluisterend staan. „Natuurlijk is er nog een kamer, hoorde Bliss een van hen zeggen, „kip eens, hoe eigenaardig die muur daa eindigt." Op hun teenen liepen ze naar de an dere zijde van het vertrek. Het was e izoo donker, dat ze moeite hadden or de meubelen te onderscheiden. .Waarom draad je het licht niet oj Harrison?" vroeg de inspecteur. Ik heb het al geprobeerd, mijnheer, antwoordde de andere man, terwijl h: den afsluiter nog eens omdraaide. ,Het electrische licht in deze kam# is defect, heeren," zeide Parkins af ge meten. Wordt vervolgd.

IJmuider Courant | 1926 | | pagina 1