PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. De politieke crisis. De af'd'eeling van den Vrijz. Dem. Bond hield Donderdagavond een open bare vergadering in de Nieuwe Willem Barendsz. De voorzitter, de heer Jac. de Nobel, sprak een openingswoord. Deze zeide dat het de eerste vergadering was na de Kamerverkiezingen en wilde daar om even releveeren den vooruitgang der vrijz. dem. partij in deze gemeente Bij de verkiezingen 'bleven de reeht- sche partijen gelijk, wat hij een groei ende bevolking eigenlijk achteruitgang beteekent. De linksche partijen daaren tegen zijn sterk gegroeid,/de soc. demo craten met 40, de vrijheidsbond met 16 en de vrijz. democraten zelfs met 60 procent. Spr. 'hoopte ook verder op winst en gaf daarna het woord aan het Tweede-Kamerlid, Mr. P. J. Oud. Mr. Oud zeide, nu de crisis voorbij is, zich hoofdzakelijk te willen bepalen tot de houding der vrijz. democraten daarbij. Daarbij herinnerde spr. vooraf, dat de vrijz. democraten vasthouden aan het parlementaire stelsel, d'. w. z. dat we een regeering hebben, voortge komen uit de groepen, die een meer derheid in het parlement vormen. De regeering moet dus weergeven, wat er leeft in de meerderheid4 van het volk. Spr. erkent echter, dat dit in ons land met zijn vele partijen niet zoo gemak kelijk is. Daardoor heeft geen enkele partij in ons land de meerderheid cn is samenwerking nood'ig: Het program van Mr. Marchant in November was daarom op samenwerking gebaseerd, dus was het geen vrijz. democratisch program. De groote fout van de rechtsche par tijen noemt spr., dat ze vóór de verkie zing geen definitieve afspraak heeft gemaakt. Dat is met de vrijz. democra ten en soc. democraten wel gebeurd, van deze wist men dat ze bereid waren, om met de R.-Katholieken samen te werken. De tweede groote fout noemde spr. het opdragen van de leiding der regee ring aan den hr. Colijn, wiens politiek bij een groot deel van het volk op hef- tigen tegenstand stuitte, niet alleen bij links, maar ook rechts, vooral bij de R. Katholieken. Spr. wil echter de Ant. Revolutionairen echter niet de eer ont houden, dat zij heel den verkiezings strijd hebben gesteld in de leuze: „vóór Colijn". Maar daarom kregen zij ook de grootste klappen, terwijl de sociaal- en vrijz. democraten, die de politiek van Colijn scherp bestreden, sterk voor uitgingen. De vrijheidsb. daarentegen, die nogal welwillend stond tegenover den heer Colijn, verloor twee zetels. Spr. wees er op hoe weinig eenstem migheid er heerscht over belangrijke politieke vraagstukken bij de recht sche partijen, vooral inzake belasting wetgeving en sociale vraagstukken, hetgeen ook niet anders kon, onidat daar conservatieve en democraten ver- eenigd zijn. Het Kabinet-Colijn was dezen zomer gauw in elkaar getimmerd, zoo gauw, dat men het revolutiebouw kan noe men. Men stapte over alle verschillen heen, 'zonder voorafgaand acooord. Men zag komen, dat de regeering spoedig moest vallen en dit gebeurde in No vember met het gezantschap bij den Paus. Spr. zet de bekende feiten uiteen en zegt dat men den Chr. Historischen hun houding niet kwalijk zou nemen, als het van hen werkelijk een beginsel- kwestie was. Maar spr. ontkent dit, omdat ze in 1915 vóór het instellen van het gezantschap hebben verklaard. Spr. critiseert de houding der Chr. Histori-" schen, die klagen over de toenemende macht van Rome en toch weer telkens met hen in de regeering gaan zitten. Men moet niet vóór de verkiezingen de Roomschen uitschelden en daarna met ze samengaan. Spr. zegt dan ook te meenen, dat wanneer de heer Snoeck Ilenkemans het voorstel deed, om het gezantschap af te schaffen, bij dit deed met angst in het hart, dat het zou worden aangenomen. En men hoopte er op, dat wij vrijz. democraten, zouden tegenstemmen. Dat hebben we gedaan, tot 1925. Spr. zet uiteen wat de vrijz. democraten in het gezantschap bij den paus zien. Wij zien er, zegt spr., geen groot belang in, maar'ook ge»m nadeel. Vervolgens zette spr. uiteen, waarom de vrijz. democraten op 11 November tegen het gezantschap hebben gestemd, hetgeen wij als hek end mogen veron derstellen. Spr. behandelt dan de pogingen tot oplossing der crisis. De eerste opdracht werd gegeven aan Mr. Marchant, spr. zegt op advies van Dr. Nolens. En dit, terwijl toen al bekênd was, dat de R. Katholieken zouden weigeren mee te doen aan een democratische regeering, wat Dr. Nolens dus ook wist. Spr. zegt dat zijn partij dit zeer kwalijk neemt, aan Dr. Nolens. Achtereenvolgens heeft spr. het over de opdrachten aan Dr. de Visser en Mr. Limburg. Spr. zegt dat de poging van Mr. Limburg mislukt is op het punt, waarop het nooit had mogen misluk ken, n.l. het gezantschap. Spr. zegt dat Mr. Limburg het gezantschap er geheel huiten had moeten laten, omdat hij kon weten dat dit het struikelblok moest worden. Tenslotte komt spr. tot de poging van Mr. de Geer, wiens ministerie er thans is en dat door hem een inter mezzo-ministerie wordt genoemd. Maar spr. ontkent dat er nu geen politieke strijd zal zijn in de Kamers. Alleen zul len de verhoudingen bij rechts wat zui- verder worden. Of het Kabinet echter sterk zal zijn. Spr. gelooft van niet, omdat er geen! homogeniteit bij de leden is. Maar het kan wel sterk zijn tegenover de Kamer, want zoolang er geen nienwe meerder-1 held is om te regeeren, zal men bij een val van het ministerie een soortgelijk Kabinet krijgen. Het kan ook zijn, dat verschillende ministers voor anderen zullen moeten plaats maken. Spr. wijst er echter op, dat deze toe stand aan het parlementarisme groote schade doet. Daarom moet er weer een parlementaire meerderheid komen. De voornaamste belanghebbenden daarbij zijn de R.-Katholieken, die echter noch rechts, noch links willen. De R.-Katho lieken schijnen op 't oogenhlik maar één ding van belang te achten, n.l. het gezantschap. Spr. acht het fout van Mr. de Geer, dat deze nu nog eens zal laten stem men over het gezantschap. De Vrijz.- Democraten zullen er nu niet meer voor stemmen, omdat zij gezien hebben, dat het geen groot landsbelang verte genwoordigt. En als de R.-Katholieken aan invloed hebben ingeboet, is dit aan hen zelf te wijten en misschien zeer nuttig voor hen. Wij gaan rustig verder, zegt spr. en nemen dien strijdbijl weer op. Wij zul len blijven strijden voor dé doorwer king der democraten. De heer G. Voet zeide te betreuren dat, wanneer Rome meent dat straks de uiterste noodzaak is gekomen, de Vrij'z.-democraten zoo gemakkelijk zul len medewerken, om het gezantschap bij den paus te herstellen. En Rome is altijd op voordeel uit, wat spr. met ve le voorbeelden aanwees. De heer Leegwater vroeg of de spre ker spoedig weer een parlementair ka binet ziet komen. Mr. Oud beantwoordde eerstgenoem de en zeide dat men bij samenwerking altijd een basis moet vinden. En dan zien de Vrij'z.-democraten ia bet ge zantschap geen groot belang, dat ze daartoe niet zouden willen medewer ken .Aan den heer Leegwater zeide spr. dat hij niets voorspellen kan, maar dat hij den toestand niet helder inziet. Met een woord van dank van den voorzitter werd daarop de niet druk bezochte vergadering gesloten. VELSEROORD. Openbare les. Woensdagmiddag had in de gemeen telijke bewaarschool de jaarlijksche openbare les plaats. De belangstelling van ouders en familieleden was zoo groot, dat het eigenlijk te vol was, zoo dat niet iedereen de spelen der kinde ren goed kon vólgen, ofschoon er toch in de drie speellokalen tegelijk ge speeld werd. Want voor de aardige spelen der kleintjes is altijd groote be langstelling en het is dan ook een lie ve lust ze te zien. Wat was niet aller leukst om te zien 'die kleine muzikan ten, die van viool, mandoline, enz. nu wel geen harmonieuse geluiden deden, hooren, maar daar ging het ook niet om, wel om de leuke pret. En daarvan genoten de ouders nu misschien nog meer dan de kleuters. In de andere lo kalen was het werk van de kinderen te bezichtigen en mochten deze een matje vlechten of een bord beplakken enz., waarbij sommigen wel een beetje on der den indruk waren, dat vader of moeder er naar stonden te kijken. Maar de kinders vonden het toch ook wel een fijnen middag, want ze kregen versnaperingen en waren het middel punt van de belangstelling. Bij de Geref. kerk alhier is beroe pen de heer N. Willemse, candidaat tot den H. Dienst te Amsterdam. VELSEN. M. T. de R., alhier, Had melk in voorraad gehad, die nog hooger percen tage water bevatte, volle melk met twintig procent water! Tegen den niet verschenen verdachte werd gevorderd tachtig gulden boete of tien dagen hechtenis. De kantonrechter veroordeelde hem tot vijf twintig gulden boete of tien da gen hechtenis. Voor de lichting 1927 der Nationa le Militie zijn in deze gemeente 303 per sonen ingeschreven. Onlangs kon worden gemeld, dat een firma te Schiedam met B. en W. in onderhandeling waren getreden over den aankoop van grond te Velseroord, tusschen den Zeeweg en de spoorbaan, voor den bouw van 260 woningen. Naar we vernemen zijn deze onder handelingen thans afgebroken en zal er van den bouw dus niets komen. Velsen eerste kantoor. In den raad dezer gemeente Is meer malen de wenschelijkheid uitgespro ken om Velsen, met name IJmuiden, opengesteld te krijgen voor den recht- streekschen invoer uit overzeesche ha vens van bevroren of gekoeld vleesch. Hiërvoor is echter noodig dat Velsen wordt verklaard tot eerste kantoor. De pogingen, daartoe hij de regeering aan gewend", bleven echter zonder resul taat aangezien de regeering om ver schillende redenen het niet noodzake lijk achtte, dat hier een eerste kantoor werd gevestigd. Als gevolg hiervan moet het. voor Velsen bestemde bevro ren vleesch worden doorgevoerd naai* Amsterdam, ter vrijmaking aldaar of in Haarlem, waar wel een eerste kan toor is gevestigd. Voor IJmuiden zou een verklaring tot eerste kantoor van buitengewoon belang zijn, vooral omdat de haven van IJmuiden de noodige outillage daar toe bezit. De koel- en entrepotruimte is meer dan voldoende, om het ingevoer de vleesch op te slaan. Ook de noodige los- en laadplaats kan zonder moeite gevonden worden. Het eerste gevolg hiervan zou zijn, dat in deze gemeente en in de naaste omgeving beter en goed.kooper bevro ren vleesch verkrijgbaar gesteld zou kunnen worden. Echter opent een eventueele verklaring tot eerste kan toor voor de toekomst talrijke perspec tieven, die niet te onderschatten zijn. Ook of zou slechts een klein gedeelte van het voor het achterland benoodig- de vleesch hier kunnen worden vrijge maakt en opgeslagen in de koelhuizen, dan nog zou deze nieuwe tak van han del heel veel kunnen bijdragen tot de verdere ontwikkeling van IJmuiden. Werkverruiming, meer onafhankelijk heid van het visscherijbedrijf, de groo- tere opbrengst der keurloonen, zijn fac toren die met deze aangelegenheid ten nauwste verband houden. Het verklaren tot eerste kantoor is echter geen eenvoudige zaak. In de al lereerste plaats is daartoe noodig een vergunning van den minister van Fi nanciën, dat in deze gemeente mag zijn een entrepot verder is noodig een toe stemming van den hoofddirecteur der directe belastingen, invoerrechten en accijns, om losplaats te zijn, welke ver gunning echter niet wordt verkregen,! vóór en aleer Velsen door den inspec teur te Beverwijk als entrepot is toege laten. Als men dan nog weet, dat de Minis ter van Arbeid vergunning moet geven tot vleesehkeuring, in den zin der vleeschkeuringswet, dan zal men zien. dat de zaak niet zoo heel eenvoudig is Bij de 'behandeling der begrootiné 1927 heeft, de raad andermaal B. cn W. verzocht deze kwestie bij de regeering aanhangig te maken, hetgeen inmid dels is geschied. In verband met deze hernieuwde po ging werd Velsen Dinsdag naar Hl. Dhl. meldt, bezocht dooi' der: lieer Mr. L. Lietaert Peerbolte, directeur-gene raal der Volksgezondheid, vergezeld door den heer Dr. H. C. L. E. Berger, hoofdinspecteur en Dr. S. G. Zwart, in specteur der Volksgezondheid, beiden belast met het toezicht op de naleving van de Vleeschkeuringswet. Genoem de heeren hebben met het gemeentebe stuur verschillende inrichtingen be zocht, o.a. de koelhuizen „Frigo", het lokaal van den Gem. Keuringsdienst, de vischhal'len enz. Verder werd een autotocht door de gemeente gemaakt, waarbij in het bijzonder verschillende bouwblokken der woningbouwvereeni- gingen werden bezocht. Een zaak van groot gewicht voor de ze gemeente, die velen reeds als afge daan beschouwden, is dus weder op nieuw in behandeling gekomen. Moge het werk van het gemeentebestuur thans met meer succes bekroond wor den dan voorheen. Waartoe, naar wij vernemen, de kans gunstiger is dan ooit. Naar Hl. Dhl. verneemt, worden door de directie der rubberfabriek „Hólland" te Wijkeoog, onderhande lingen gevoerd' over den aankoop van dc remise der voormalige stoomtram, voor de uitbreiding van haar bedrijf. Dit in verband met het feit, dat ge noemde fabriek op de plaats waai* zij thans is gevestigd, niet meer kan wor den uitgebreid. Op Donderdag 25 Maart zal Dr. Royer, vroeger zendeling-arts te Mod- joiwarno, in de Chr. school te Wijker- oog een lezing houden over „De zen ding op Oost-Java, van medisch stand punt bezien." De lezing zal verduidelijkt worden met lichtbeelden. SANTPOORT. Het bouwen van een bloembol- lcnloods aan den Hagelingeiweg, voor rekening van den heer J. Bol, is opge dragen aan den heer J. Ruigvoorn al hier voor f 1347. Gevonden voorwerpen en dieren. IJmuiden. Drie rijwielbelasting- plaatjes, een bankbiljet, een portemon- naie met inhoud. Velseroord. Een schaar, een lederen sigarenkoker, een rozenkrans, een groene wollen das, een kwartje, een huissleutel. Wijkeroog. Een tuindersmand, een portemonnaie met inhoud, een huis sleutel, een klein hondje, een bankbil jet. POLITIERAPPORT. IJMUIDEN. Woensdagavond onstond 'n vecht partij tusschen verschillende varensge zellen. Een paar Duitsche vissehers hadden ruzie. Eenige Hollanders be moeiden zich er. ook mee. Toen een Hollander de vechtende Duitschers wilde scheiden, kreeg hij van een an deren Hollander een klap in 't gezicht, die zoo aankwam, dat de tanden in den mond los stonden en de man daardoor hevig uit den mond bloedde. De man, P. genaamd, werd door Dr. Rutten geholpen. Tegen den dader werd proces-verbaal opgemaakt. Een paar Duitsche schepelingen wer den wegens openbare dronkenschap in arrest gesteld. VELSEROORD. De politie heeft tegen eenige be stuurders van motorrijwielen proces verbaal opgemaakt, wegens het rijden met een open knalpot, wat verboden is. WIJKEROOG. De voerman J. W. A. S. uit Sant poort werd door de politie bekeurd, omdat hij met een zwaarbeladen wa gen het rijwielpad vanaf de spoorbrug naar de Hoogovens geheel had stukge reden. VISSCHERIJ. De toestand in het N oordzeeharingbedrijf De N. Vlaard. Ct. vervolgt haar artikelenreeks: „De noodige maatregelen". De voornaamste euvelen, waaronder de heele Noordzeevisscherij lijdt, hebben wij, naar hel ons voorkomt, in de voorgaande artikelen aangeduid en beknopt besproken. Er is natuurlijk veel meer over te zeggen, maar wij hebben gemeend ons dit maal meer in 't algemeen bij de factoren, waar het op aankomt, te moeten houden, ten einde de lees baarheid te bevorderen. Er zal ruimschoots gelegenheid komen om op sommige onderdeelen meer in bijzonderheden in te gaan, en wij hebben ook altijd nog hoop, dat uit de kringen der deskundigen en rechtstreeks belanghebbenden wat meer stemmen zullen op gaan dan tot heden het geval was, teneinde onze opmerkingen aan te vullen, té corrigeeren of, desgewenscht, te bestrijden. Ook voor bestrijding toch houden we ons aan bevolen, want juist door inzicht tegenover in zicht en feiten tegenover feiten te plaatsen, heb ben we kans het juiste licht te verspreiden over verschillende verschijnselen, welke thans nog in het halfduister liggen en naar welker oorzaak en karakter nog slechts geraden kan worden. Wij willen thans nog een paar aanvullingen ge ven, om vervolgens onze conclusies te trekken. Over het haringtreilen schreven we tot heden niet. Dit vond niet zijn oorzaak in de omstandigheid, dat wij dit bedrijf niet gevaarlijk zouden achten, doch wij meenden dat hetgeen door ons in 't al gemeen over het stoomtreilbedrijf opgemerkt was, "evenzeer van toepassing moet worden geacht voor het haringtreileii. Het is intusschen gebleken, dat sommigen de conclusie getrokken hadden dat wij over het ha ringtreilen dezelfde opvatting huldigden als in sommige rapporten ter zake, waarop we in een der volgende nummers nog terugkomen, verkon digd wordt. De opvatting namelijk, alsof deze visscherij toch werkelijk niet voor zoo schadelijk en verderfelijk kan worden gehouden. Telkens kan men weer lezen, dat Schotse!, Engelsche en Nederlandsche onderzoekingen leerd hebben, dat met het haringtreilen overmatige vernieling van haringbroed en i!f haring plaats heeft. p Het is niet voor het eerst dat we hier te« opkomen en deze voorstelling van zaken volst/!' onjuist noemen. Het bewijs van die niet-schadelijkheid ig strekt niet geleverd; de zaak is geheel anders De bekende flngelsche en Schotsche rapp0r|' geven in werkelijkheid cijfers, welke met mogen vervullen, maar een der wetenschappe|' ke conclusies luidt zeer voorzichtig, dat niet I bewijs is geleverd van de groote schadelijkhe' dezer visscherij door vernielende werking broed en jonge haring. Dit is geheel iets anders: het bewijs is tot l, den niet geleverd kunnen worden, maar het s|e, ke vermoeden, dat niettemin die schadelijk,i vaststaat, wordt door de uitgebrachte rapp^L niet verzwakt. k Hoe kan men toch ook zoo oppervlakkig Ook de haringlreilvisscherij is een gewï; visscherij; ook zij heeft de strekking alles tel, machtigen wat ze op haar weg ontmoet; ook, beschadigt en vernielt veel, en bovendien wordt ze juist daar uitgeoefend waar de hah- het meest voorkomt. Zoolang broedplaatsen omgewoeld worden haringkuit uiteengeslagen wordt, zoo lang SL vast dat de voortteling'van deze visch roekelo belemmerd en in gevaar gebracht wordt; en lang jonge, onvolwassen haring wordt gevang zoo lang ook wordt schade aan de voorttelii toegebracht. Elke visscherij, welke zich aan deze dingen J buiten gaat, brengt ter wille van oogenblikkelfl belang het duurzaam belang der zeevisscherij i, gevaar. En daarom ook zijn de bezwaren, welke inj, bracht worden tegen de toenemende vangst vji kolmaatjesharing en het toenemend gebruik vj nauwmazig want, juist. Wij voor ons zijn van oo, deel, dat sterk overdreven wordt, indien hieri een voorname oorzaak voor den achteruitga,, der haringvisscherij gezien wordt, maar in grond is het juist, indien er tegen opgekonih wordt. Wij hebben het al eens meer geschreven willen het hier herhalen: wij zien in het toen/ mend gebruik van nauwmazig want veel met een gevolg van de verarming der visscherij da dat het als een oorzaak van deze verarming ka, worden aangewezen; doch wat oorspronkelijk ft. volg was, kan in zijn doorvoering een nieuwe ti bijkomende oorzaak worden, en zoo is het onl hier. Men zal goed doen op den ingeslagen weg nk voort te gaan -en, hoe gereserveerd wij ook stay tegen allerlei reglementeering, zoo zouden we hd toch niet verkeerd achten, wanneer zekere mate vastgesteld konden worden, welke in acht gen/ men behoorden te worden. Een der bijkomende bezwaren tegen het ft. bruik van te nauwe mazen is, dat een minde: waardig product aangevoerd wordt, dat toch oo! weer meehelpt om de reputatie van de Holland sche haring op de wereldmarkt te schaden. Di bezwaar geldt niet voor de koImaatjesharinJ welke een product is voor de binnenlandse!.: markt en daar zelfs geldt voor een delicatesse wanneer althans de goede, vette kwaliteit aan! gevoerd wordt, iets waar in de laatste jaren ooi nog weieens een en ander aan ontbroken heeft Natuurlijk is deze vraag van het vischwant ooi weer alleen bevredigend op te tossen, als een in! ternationale regeling tot stand werd gebracW want het zijn heusch niet alleen of in de voor.' naamste plaats de Hollanders, die met nauwmazif want visschen. Onze conclusies zijn eenvoudig; zóó eenvoudig dat we vreezen moeten dat ze niet algemeen aan. vaard zullen worden: 1. de haringreederij behoort slechts gebruik te maken van eerste klasse zeefust; 2. aan de bewerking van de haring op zee moet de uiterste zorg besteed wordea cn daartoe dienen de noodige voorschriften te worden gege, ven en gehandhaafd; de vorming van een vakbe kwamen visschersstand is dus een levensbelao voor het bedrijf, en deze visschersstand zal al leen ontstaan en blijven bestaan, indien de sto felijke omstandigheden van den zecvisschers zt goed zijn, als slechts eenigermate mogelijk is; 3. bij aanvoer van de haring behoort een strc ge keuring te geschieden, naar welker uitkon de verkoop plaats heeft; 4. een volledige keur op haring, voor verzei ding bestemd, behoort te worden ingevoerd; 5. een ernstig, objectief, praktisch en wetei schappelijk onderzoek naar de schadelijkheid va alle soorten van treilvisscherij behoort te wo: den ingesteld, en de consequenties van de ui! komst daarvan moeten worden aanvaard; vos dit onderzoek is wellicht gebruik te maken vi den Permanenten Internationalen Raad voor lil Onderzoek der Zee, wellicht ook is een special internationale regeling er voor noodig; elk uitslll ten dezen is uit den booze; 6. de pufvisscherij behoort eenvoudig te wor den verboden, zoomede de aanvoeer en het ver voer van alle ondermaatsche visch; 7. tegen den tonijn moet worden opgetreden: 8. het gebruik van te nauwmazig want bi hoort te worden tegengegaan. Als negende conclusie zou het verbod van i! vangst van zeebliek (jonge haring) nog toegevoel kunnen worden. Ziedaar een uitgebreid, hoewel toch waarscliij lijk nog onvolledig programma voor een visscb rijpolitiek, dat in de welwillende aandacht «i reeders en zeevisschers, belanghebbenden hij w belangstellenden in het visscherijbedrijf, zoomeie van officieele autoriteiten, krachtig wordt aanbe volen! Gedurende de week van 11 t. en m. 17 Mrl 1926 kwamen alhier de navolgende vaartuigfl binnen: 77 Hollandsche,- 8 Duitsche stoomtraw Iers, 25 zeilloggers, 5 stoombeugers en 20 kust vissehers. De besommingen waren als volgt: Hollandsche stoomtrawlers van f 166 tot f 6931 Duitsche stoomtrawlers van f 1040 tot f 4501 zeilloggers van f 35 tot f 802; stoombeugers v» f 240 tot f 621; terwijl de kustvisschers totai f 2243 besomden. De aanvoer bestond uit 456.127 K.G. trawlvisc! en 53000 K.G. beugvisch. De totaal opbrengst bedroeg f 199.354.06. SCHEEPVAART. IJmuiden. Aangekomen 17 Maart: Riste1 schoener, Rotterdam; Noordster, schoener, Au sterdam, beide om te laden aan de Hoogovens. Vertrokken 17 Maart: Leffey, Engelsche poli tiekruiser, Yarmouth; 18 Maart: Risico, schoen* Nykjöbing, ijzer; Noordster, schoener, Halrastac ijzer. Velsen. Vertrokken 18 Maart: The Presided st,, Grimsby, met cellulose.

IJmuider Courant | 1926 | | pagina 2