IJiMief Courant ilerdag 20 Maart 1926. 2e blad PREDIKBEURTEN VOOR ZONDAG A.S. IJMUIDEN. NED. HERV. KERK. Ijuur: Ds. Erdman. 5 uurDr. Q. A. van den Bergh van Eysinga, van Santpoort. jjJGBKERK (Koning Willemshnis). ipjurde heer Vermeulen. Doopsgez. Gem. Afd. Prot. Bond. jj) uur Eis. W. Luikinga. GEREF. KERK. (uur: Ds, J. C. Brussaard, van Sloemendaal. j uurDezelfde. CHR. GEREF. KERK. :j uurDs T. A. Bakker. uurDezelfde. mderdag 7.30 our: Ds. T. A. akker. EVANGELISATIE HOOGEBERG. ndagmorgen 10 uur: Samenkomst. Iiidagmiddag 12 uur: Zondagsschool, «dagavond 7.30 uurSamenkomst. SprekerB. Jenninga. uensdagavopd 7 30 uurMeisjeskrans, voor meisjes vanaf 12 jaar. linde dagavond, 8 uur: Bijbelbespreking. Allen welkom. Toegang vrij. VELSEROORD. NED. HERV. KERK. ;juur: Ds. H. J. Visstr, van Santpoort. unrDs. W. Kroese, Liturgische dienst. GEREF. KERK. IJ uurde heer v. d. Zanden, cand te Putten. 5 uurDezelfde. VELSEN. NEB. HERV. KERK. 0 uur: Ds. W. S. van Leeuwen 1,30 uur: (In de Chr. School Wijkeroog): Os I. A. L. Hovy van Wijk aan Duin. WIJKEROOG. GEREF. KEEK. 10 u :r Ds. J. D. Bos: koel. 1,30 uur: Dezelfde. SANTPOORT. LOKAAL BETHEL. 145 uurGadsdi'iv.to fenin.ï.. 130 uur Hetzelfde. NEB. HERV. KERK. 10 uur: Prof. Or. A van den Bergh van Eysinga. EVANGELISATIE SANTPOORT. 10 uur: de heer J. de Graaf te Amsterdam. Evangelist stadszending. BEVERWIJK. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. 10 uur: Os. v'.n Calcar, Doopsbediening. Geen Zondagschool. BEKENDMAKING. DRANKWET. BwgemeeS'ter en Wethouders der Gemeente 'Velsen brengen ter openbare kennis, dat op S17 Maart 1926. bij hen is ingekomen een verzoek schrift van: C. P, Kitster, van beroep lunchroomhouder, wonende' te IJmuiden, om verlof voor den ver koop van alcoholhöüHenden drank anderen dan sterken drank, in de navolgende localiteit: bene denvoorkamer van het perceel, plaatselijk ge snerkt C 24 en gelegen aan de Oranjestraat aldaar Binnen twee weken na de dagteekening de/.ei (bekendmaking kan een ieder tegiiii- het Verl'eé'nen [van dit verlof schriftelijk bezwiien bij. Burge meester en Wethouders inbrengen. Velsen, den 17 Maart 1926, Burgemeester ere Wethouders voornoemd, «de secretaris, de burgemeesLer, KOSTELIJK. RIJKENS. Aangifte van nieuwe leerlingen voor de o. 1. school G te Wijkeroog. Burgemeester en wethouders van Velsen bren gen ter algemeene kennis, dat de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat het gemeentebestuur van Be verwijk, op 1 September a.s. op de school aan dé Aeker,endamlaan geen nieuwe leerlingen meer zal toelaten afkomstig uit de gemeente Velsen. Zij brengen daarom nadrukkelijk onder de aan dacht van de ouders en verzorgers van kinde ren, die voornemens zijn hun kinderen op 1 Sep tember a.s, op bovenbedoelde school te doen plaats nemen, dat het, ter voorkoming van het feit, dat geen plaatsing voor deze kinderen op een openbare school lean worden verkregen, aanbe veling verdient bedoelde leerlingen te doen in schrijven voor de o.l. school G te Wijkeroog. Gelegenheid daartoe bestaat eiken werkdag, na afloop van den .schooltijd, bij het hoofd der school J, Kleefstra. Velsen, '18 Maart 1926, Burgemeester en wethouders va»n Velsen, de secretaris, de burgemeester, J. KOSTELIJK. RIJKENS. VAN DEN WACHTTOREN. Voïkenffoondsmoeilijkhedem Tiet gaat. met den Volkenbond niet al les van een leien dakje. De Bond heeft nu 'de moeilijkheid over de zetelkwes tie. Zij schijnt 'heel moeilijk op te los sen; er zitten zooveel haken en oogen aan dit geval; dat de lie el e Volkenbond, er door in staat van ontbinding dreigt te komen. Waarschijnlijk is echter een goede oplossing op handen. Als de diplomaten erg hevig doen, onverzette lijk schijnen, met de vuisten op tafel' slaan, is het eind der ruzie gewoonlijk gekomen Er is een groot verschil tusschen een diplomaat en een veekoopman. De eer-! ste is oen 'keurig heer, tip-top'gekleed, zelfs in zijn hatelijkheden uiterst hoffe lijk. De veekoopman ruikt naar de koeien en ook het oog ontdekt aan hem vaak iets van de koe afkomstigs, dat met de geur in verband staat. Hij is he vig in zijn gebaren en woorden. Hij schreeuwt, als hij fluistert en ranselt i als hij iemand fideel op de schouder tikt. ITij windt zich tot 'n staat van ra zernij op, als hij handel drijft. En als hij vuurrood ziet .en buldert als een storm .en :zijn tegenpartij naar de keel dreigt te vliegen, is de koop zoo goed als gesloten. De handel is tot stand ge komen, ais 'deze.geheel onmogelijk schijnt gewonden te zijn. In zoo verre is er overeenkomst tusschen diplomaat •en veekoopman. Dan is alles plotseling -weer pays .en vrede op de mankt en in de conferen tiezaal. Maar de Volkenbond staat nog voor een andere moeilijkheid. Hij heeft besloten tot, een ontwapeningsconferen tie .en daartoe ook de tegenwoordige Russische regeering uitgenoodigd1. De Sovjetregeering heeft de uitnoodiging aangenomen, hoewel zij in haar offici eel orgaan spreekt van een ontwape- ningscomedie. Zij heeft echter een voor waarde' gemaakt. De conferentie mag niet in Zwitserland gehouden worden,; tenzij de regeering van Zwitserland; eerst verklaard het vermoorden daar' van den Russischen diplomaat. Vorovs- ky oprecht te betreuren en bereid isj zijn familie schadevergoeding te geven-. De Zw.itser.scke regeering heeft den mooTd betreurd en weigert het woord je „«óprecht'ie slikken. Zij weigert ook de gevraagde schadevergoeding, im mers de Sovjetregeering geeft ook geen vergoeding aan de vele Zwitsers, die den Russischen staat eens geld hebben geleend en daarvan geen rente ontvan gen. Overeenkomst is er ook door bemid deling van Franknjk nog niet gekre gen. De Volkenbond kaai moeilijk aan den Russischen eisch toegeven en deze conferentie niet in Geneve houden. Zonder Rusland kan deze conferentie echter slechts half werk doen. Wat nu? Alweer een raadsel moeilijker dan een al zeldzamer wordend kruiswoord raadsel. B© schorsing van Br. Geelkerken. Ook buiten de Gereformeerde kerken heeft de zaak-Geelkerken buitenge woon sterk de aandacht getrokken. We vonden zelfs ergens de uitdruk king: Geelkerkerij. Dr. Geelkerken kan thans niet door de straten van zijn woonplaats gaan, of een- groot deel van •het publiek zal zeggen: Kijk, daar heb je 'hem! Zonder over allerlei fijnigheden van' de leer en Schriftverklaring te kunnen oordeelen, vraagt men zich onwillekeu rig af, of deze man nu inderdaad zoo onwaardig is, dat men hem drie maan den in zijn ambt heeft moeten schorsen,1 om vrij zeker hem daarna voor goed te ontslaan. In hettpchtlgingsheslu.it lezen we, dat: de Synode alles gedaan heeft, om hem tot inkeer te brengen en hem van zijn dwaling te overtuigen. Ook lezen we daarin de bede, dat God -deze tuch tiging moge gebruiken, om Zijn dienst knecht van zijn dwaling te doen kee- ren. De tuchtoefening heet verder niet bedoeld te zijn als een middel, om te onderwerpen maar om op te richten. Dr. Geelkerken heeft nadrukkelijk verklaard, dat de Schrift ook voor hem Gods woord is, ook heeft hij verzekerd van de Gereformeerde belijdenis niet te willen afwijken. I-Iij is wellicht een streepje afgeweken van de Schriftop- vatting der Synode, maai' moet daarom deze man als een onwaardige gestraft worden? Zouden er niet vele Gerefor meerde ambtdragers zijn, die zonder eenigen twijfel telkens Gods geboden overtreden en zich den Christefmaam onwaardig maken, die door hun nuk-; kigheid en bazigheid thuis eiken dag den vrede verstoren en liet gebod liefde J overtreding, die in hun zaken vaak af wijken van de lijn dor vertrouwbaar heid en hun naasten zeker niet behan delen, zooals zij'zelf d. hen behandeld wenschen te worden, die geen. hart heb ben voor d.-e geringsten zijner broeders on daarom Christus zeil' vergeten, vor- stooten, mishandelen, die van hun eigen nuttig pesoontje een afgod ma ken, .roem najagen, eerzuchtig en heerschzuchtig zijn, graag door de menschen erkend, gezien en geprezen worden en volkomen vreemd zijn aan den ootmoed, die den Christen past, die geen wacht voor hun lippen zetten en dikwijls eon woord laten ontglippen in strijd met de waarheid of de zacht heid? We zouden zoo: kunnen door gaan. Als men werkelijk in ©enigen kring wil gaan zuiveren, waar blijft men en wie houdt men ovër? Aan zede lijke afdwalingen als reden tot tuchti ging en uitbanning wordt alleen ge dacht, wanneer ze •wat erg ver buitenj de schreef gaan, maar .een micros co-j pisch kleine leerstellige afwijking, 'die- volgens velen niet (bestaat, wordt thans aangegrepen, om. ©en man, 'die volgens; zijn gemeente eon sieraad is voor den; kansel, tot zwijgen te doemen, straks; hem wellicht als een slechten herder van de kudde weg te jagen. Het is zeer begrijpelijk, dat ook on der de Gereformeerden velen zich er geren over het tuchtigingsbosluit tegen1 Dr. Geelkerken genomen. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. WITTE KRUIS. Donderdagavond had in het Ko ning Willemshuis de jaarvergadering plaats van de afd. Velsen der Noard- IIollands chc Vereeniging „ITét Witte Kruis". Behalve de bestuursleden toon den slechts 1 per duizend leden vol doende belangstelling en waardeering om aanwezig te zijn. Men denkt zoo: het gaat wel goed, een ander doet mijn work wel. De vergadering werd, bij ontstente nis van den voorzitter, den heer J. H. Unger, geleid door hot bestuurslid, pastoor L. Rinkel, die zijn leedwezen over de geringe belangstelling uitdruk te. Toch is het aan den anderen kant zoo, dat dit een bewijs is, dat het be stuur vertrouwd wordt; indien het. den leden niet haar den zin ging, zouden ze wel. in grooterc getale komen te prote- steerem Na,dat etmige ingekomen stukken en notulen waren voorgelezen, bracht de secretaris, de he'erri.'Visser hei; volgen de Jaarver'slag uit over 1925. Als secretaris is het mijn plicht u een verslag van de werkzaamheden ver richt in het afgeloopen jaar aan te hie lden. Gaarne voldoe ik daaraan om dat' bet af-geloopen jaar voor ons een jaar tot tevredenheid moet zijn. Immers werd ons do aangevraagde subsidie door de gemeente toegestaan, en hebben wij ons werk kunnen uitbreiden. Dat van ons nieuw werk door de in gezetenen der gemeente gaarne ge bruik wordt gemaakt, dat moge blijken uit het groot aantal bezoeken gebracht aan 'het consultatiebureau voor zuige lingen. In het afgeloopen jaar werden 6 be- stuurs vergader ingen geh oude n Verschillende werkzaamheden zijn door ons verricht, welke tot ons aller genoegen hun beslag hebben gekregen. In 1925 werden 2 "'eden-vergaderin gen gehouden, die respectievelijk be zocht werden door 5 en 6 leden (leden aantal 3336). Met leedwezen noem ik in dit verslag liet aantal leden welke onze vergade ringen bezocht, want meerdere belang stelling is het werk der vereeniging toch wel waard. In de commissie tot nazien van de hoeken en bescheiden van den penning meester werden in de na.jaarsvergade-i ring benoemd"de heeren W. A. v. d. Meer, R. S. v. d. Veen. en F. J. M. Schnei ders en tot plaatsvervanger de heeren .Tac. P. Josephus Jitta en B. Slikkerveer allen te IJmuiden. Gedurende 1925 werden door de Wijkverpleegsters bezoeken gebracht t.w. door: le kwt. 2e kwt, 3e kwt, 4e kwt. Zr. E. de Wilde 767 1072 974 1145 Zr. T. de Beurs 938 1236 814 1134 Zr. M. E. v. d. Hoek 982 1041 777 1065 Zr. A. W. Tulp 775 1144 854 S23 In het geheel zijn in de afd e dingen per jaar bezoeken afgelegd te IJmuiden 3958, Velseroord 4122, Velsen 3865 en te Santpoort 3596. Uit deze groot aantal bezoeken blijkt deijver en toewijding waarmede de zusters hun taak hebben verricht en zeer veel gezinnen mochten zij daar door verlichting van lijden brengen. Ook werd dit jaar zeer druk gebruik gemaakt van het verpleegmateriaal. De kaamverzorging beantwoord ge heel aan onze verwachtingen, wat blijkt uit het steeds meer gebruik daar van. In het afgeloopen jaar hebben 60 moeders gebruik gemaakt van de kraamverzorging, terwijl de kraamver zorgster 26 maal geassisteerd heeft bij verlossingen en 1322 bezoeken heeft af gelegd. Uit dit groot aantal bezoeken blijkt voldoende de ijver en toewijding van de kraamverzorgster, mejuffrouw R. Lavoo. Den 27st'en Mei is in de Christelijke Nationale School te Velseroord door onzen voorzitter het door ons zoo lang gewild consultatie-bureau voor zuige lingen geopend. Ook dit werk geeft ons voldoening, wat moge blijken dal reeds 223 bezoe ken zijn gebracht. Een woord van dank aan den cunsu- lent Dr. Hanneman breng ik gaarne, die dit werk geheel belangloos doet, en aan ons medebestuurslid, mevrouw Dijk stra die steeds veel tijd en moeite ge troost om den consulent behulpzaam te zijn. Ook bet schoolbestuur dat tegen een matige vergoeding ons in de gelegen heid stelden in twee lokalen ons con sultatie-bureau te houden, 'breng ik gaarne, dank. In het personeel kwam dit jaar ver andering 'door het bedanken van den administrateur J. F. de Liefde, welke om zijnen hoogeren leeftijd ontslag nam. Als blijk van waardeering voor zijn arbeid werd hem een portefeuille namens de vereeniging aangeboden. In de ontstane vacature benoemden wij als administrateur-propagandist Joh. Whitman, welke zeker aan onze verwachtingen voldoet, want door dè propaganda is de af deeling met 415 le- clen vermeerdert. Jammer is het dat nog zooveel gezin nen geen lid van de vereeniging zijn, en wachten tot dat zij noodlid moeten wor den, wamt in het afgeloopen jaar heb ben 60 gezinnen gebruik moeten ma ken van het noodlidmaatschap. Ook dit jaar hebben wij een Witte Kruisjesdag gehouden, en hoewel veel offervaardigheid van de ingezetenen der gemeente werd gevraagd, voor ons werk 'dit niet van invloed bleek te zijn, want in 1924 bracht de collecte f 341.585 terwijl wij nu een gave van f 564.775; kondien 'boeken, welk bedrag zeker onze verwachtingen overtrof. Gaarne breng ik in dit verslag aan de dames, welke zich met de leiding der Witte Kruisjesdag belasten, en in zonderheid aan de dames welke de of fervaardigheid van de ingezetenen hebben gvraagd. Zoo ben ik aan het einde gekomen van wat ik u over onze verrichtingen over het afgeloopen jaar wilde mede- deelen, en zeg u geachte bestuursleden dank voor de aangename samenwer king. Vervolgens verkreeg de heer L. W. Kuiper het woord, om als penning meester ,zijn jaarverslag uit te brengen. In dat verslag wordt de afdeeling kraamverzorging geheel afzonderlijk gehouden. De rekening daarvan sluit in ontvangsten en uitgaven op f 1598.55. De rekening van het Witte Kruis wijst in ontvangsten f 12651.86 aan, in uitga ven echter f 12704.84, zoodat er een saldo-tekort is van f 52.98. De voor naamste cijfers In uitgaven zijn: sala ris wijkverpleegsters f 7073.35; admi nistrateur f 749; materiaal f 245.15; moeder-cursus f 2.90; zuigelingenkli niek f 80.42 en provisie administrateur f 337.48. Van de inkomsten noemen wij: contribution f 5707.25; giften f 305.50; prov. subsidie f 1586.90; gem.subsidie f2900.50; bloempjesdag enz. f 900; rente Keizer Wilhelmfonds f 468.27. Dit verslag is, nagezien door de hee ren Schneiders en v. d. Meer en in orde bevonden. Nadat enkele inlichtingen waren verstrekt, dankte de voorzitter beide functionarissen voor het vele werk door hun gedaan en ging men over tot het vaststellen der begroot ing 1927. Daarvan kan opgemerkt worden dat zij gebaseerd is op een regelmatige uitbreiding van het aantal leden, zoo dat de eontributiën dan f 6000 zullen bedragen. Voor het houden ©ener moe- dercursus is een memoriepost uitge trokken. Vervolgens werd het bestuur op nieuw gemachtigd 2 van hare leden als afgevaardigden der afdeeling, te zenden naar de alg. vergadering. Daar bij werden tevens de candidaten voor het hoofdbestuur besproken. Bij de rondvraag kwam tenslotte nog de mo gelijkheid van meerdere propaganda ter sprake en het feit, dat soms. noodige hulpmiddelen niet tijdig verstrekt-kun nen worden, doordat menschen, die materialen gebruikt hebben, nalaten die onmiddellijk terug te 'brengen. Daartegen worden thans maatregelen genomen. Daarop werd de vergaderinjg geslo ten. WITTE KRUIS. Iedere Woensdagmiddag van half drie lol drie ur stelt de Vereeniging het Witte Kruis, in de '.hr, Nat. School te Velseroord moeders gratis in e gelegenheid raad te vragen omtrent de voeding an haar zuigelingen. Het advies wordt gegeven loor den Consulent, Dr, Hanneman. Voor kraamverzorging, welke ook door boven- enoemde Vereeniging wordt uitgeoefend, winde men zich lot hel bestuurslid der Vereeniging. Mevrouw Dijkstra, Trompstraat 77 le Velseroord, Tarief naar draagkracht x 5f 15. SANTPOORT. Tot hoofdverpleegster aan het Ned. Sanatorium te Da vos, (Zwitser land) is met ingang van 1 Mei a.s. be noemd Mej. J. II. Bakker, thans hoofd verpleegster, in het kindersanatorium „Hoog Blaricum" te Laren, vroeger werkzaam bij de t.b.c.-bestrijding al hier. Donderdagavond was door de vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer alhier een ver gadering uitgescheven in café „Zomcr- lust". Hoewel de vereeniging een klei ne 40 leden telt, was, behalve 4 be stuursleden, slechts één lid ter verga dering aanwezig, en dat, terwijl locli een belangrijk punt: „Bestuursverkie zing, wegens bedanken van 4 bestuurs leden en één wegens periodieke aftre ding" op de agenda stond. Pessimisme vierde in deze bijeenkomst" zoo hoog tij, dat besloten werd de vereenigiiig op te heffen. Het onlangs opgerichte R.K. Man nenkoor gaat het nog niet voor den wind. Het aantal leden, dat zich heeft opgegeven, is van dien aard, dat beslo ten is, de repetities voorloopig uit te stellen. INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der redactie. Woningbouw en wat er aan vastzit. Wie een wandeling door IJmuiden Oost en Velseroord maakt, ziet daar een bouwerij, die te denken geeft, dat in de gemeente Velsen nu wel spoedig de wo ningnood zal zijn opgeheven en in ver band 'hiermede ook de oude huisjes, die men nog in Velseroord ziet staan, spoedig zullen verdwijnen. Indien we goed geteld hebben zijn er ongeveer 300 woningen in aanbouw. Dit geeft een heele drukte en ook zeker heel wat werk, zoodat men verwachten mag, dat de bouwers opgewekt gestemd zijn. Wie echter een praatje met hen maakt, wordt echter het tegendeel gewaar. On der de bouwers heerscht momenteel een gedrukter stemming dan ooit te voren, hoofdzakelijk veroorzaakt, doordat zij op hun eigen bouwwerk wat hun onderneming is, waarvan zij het risico zelf dragen, geen baas meer zijn. Door het remmend toepassen der bouw- en woning-verordening wordt den bouwers zeer veel ongerief veroor zaakt. Algemeen is de opvatting, dat de weg om een 'bouwvergunning te ver krijgen veel te tijdroovend is, terwijl voor elke wijziging, hoe gering ook, een heele officiëele weg moet worden be wandeld. Voor de kleinste veranderin gen, die uit de uitvoering van een bouwwerk kunnen voortvloeien, moet een aanvraag naar Burgemeester en wethouders, en heeft geen der ambte naren van bouw- en woningtoezicht de bevoegdheid, dit in goede orde te rege len. Hierdoor wordt veel stagnatie in het bouwen veroorzaakt. Ook is men van meening, dat door het uitleggen der ar tikelen van de houw- en woning veror dening in het nadeel der bouwers, hun woningen onnoodig duur komen. Men behoeft dan ook geen bouwer te zijn, om te constate eren dat de woningen, welke thans gebouwd worden, steeds te duur blijven voor gezinnen met de laagste inkomens, die nu in de oude huisjes wonen. Toch is het noodig, dat er in de gemeente Velsen en vooral te Velseroord heel wat oude huizen voor nieuwe bebouwing plaats maken; al' zien we alleen maar naar de Kal ver- straat. Veel kan daar worden opge knapt, Willen we echter zien, dat het dien kant heengaat, dan is het in de eerste plaats dringend noodig, dat de bouw- en woning-verordening wat soe peler wordt toegepast. Dit zal direct •tot gevolg 'hebben, dat er goedkooper gebouwd kan worden. De concurrentie zorgt dan voor lagere huren, waar door veel oude 'huisjes hun natuurlij ken dood zullen sterven. Blijft detoe passing izooals deze nu is, dan zal ze ker het tegengestelde bereikt worden. De bouwers, welke met goeden moed begonnen zijn, zullen spoedig bakzeil halen en de bonafide, meest kapitaal krachtige onder hen zullen eer kalm thuis 'blijven, dan hun stemming te verliezen door de heerschende bu reaucratie, zeer tot schade van de woningbehoeften en verfraaiing der plaats. P-

IJmuider Courant | 1926 | | pagina 5