ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN No. 40 Woensdag 24 Maart 1926 lie Jaargang IJMUIDER COURANT HINDERWET. Burgemeester en wethouders der ge •meen te Veis en brengen ter openbare kennis, dat het verzoek van C. Bosman, bakker te Velseroobd, om op het perceel kadastraal b ekend geme ente Veis en, afdeeling IJmulden, sectie M, No. 354? plaatselijk bekend Willemsbeekweg, wijk E no. 17, om vergunning tot het oprichten van een bakkerij, waarin ge plaatst zal worden een gasoven, door hen is toegestaan.. Burgemeester en wethouders der ge meerite Velsen brengen ter openbare kennis, dat het verzoek van P. Keers te Santpoort, om op het perceel, kada straal bekend gemeente Velsen, afdee ling IJmulden, sectie F, no. 1824, plaat selijk bekend Rijksstraatweg, wijk G, no. 43, zijn werkplaats te mogen uit breiden, in welke werkplaats gebezigd, worden twee electromotoren van reap. 2 en 3/4 P.K. tot het aandrijven van di verse werktuigen, door hen is toege staan. Burgemeester en wethouders der ge meente Velsen brengen ter openbare kennis, dat het verzoek van M. Fok- kens, aannemer te I Jmuiden, om op het perceel, kadastraal bekend gemeente Velsen, afdeeling IJmuiden, sectie L, No. 1179, plaatselijk bekend, terrein nabij de James Wattstraat, tot het op richten van een timmerwerkplaats, waarin gebezigd zullen worden 2 elec tromotoren van 5 en 3 P.K., dienende tot aandrijving van cirkelzaak en kalkmolen, door hen is toegestaan. Velsen, den 17 Maart 1926. Burgemeester en wethouders voorn. de secretaris, de burgemeester, J. KOSTELIJK. RIJKENS. Be afslag in de rijksvischhallen. „Wat nu5'. In de rijksvischhallen te IJmulden is de oude toestand teruggekeerd en daar mede de betrekkelijke rust, die door het nemen van een proef tot wijziging in den afslag voor enkele uren was verstoord. Moet dus de toestand dan blijven als voorheen? Deze vraag is door den ge-| fout, zoo al mógelijk, toch in ieder ge heelen handel met de meeste beslist- val te laat, omdat de kooper niet meer uit de laatste twee overwegingen. Want al was een „schelvissie'' of een plat .scholletje reeds vele dagen ter ziele voor het op de kar kwam, voor den leurder zijn ze altijd nog 11 spring- of brandlevend. En als er ongezien, dat is op bestelling gekocht wordt, dan ge schiedt dit op gebleken vertrouwen. En hoe simpel dit laatste schijnt, is juist „het vertrouwen" bij den groothandel in versche visch, dus in de vischhallen alhier en elders niet aanwezig m. a. w.: men kan, men wil of men durft niet op vertouwen te koopen, omdat men niet de overtuiging heeft, dat men „de waar" kri.'rt, waarvoor men den prijs heeft to*g>d. Geldt zulks reeds in belangrijke mate hij het oude systeem van afslag, nog temeer is zulks geble ken bij 'het nieuwe. Tien tegen een, dat, wanneer men op een veiling iets koopt wat men van te voren niet gezien heeft, men „bekocht" is of „een kat in den zak gekocht heeft.'' De vischhandelaar wil dus, althans zoo veel mogelijk, het artikel, waarop hij wil mijnen, onder het oog hebben. Dat hij zelfs dan nog niet altijd bekomt, hetgeen hij had gedacht te mij nen, is een van de vele grieven tegen het bestaande systeem, want oordee lend e naar hetgeen hij werkelijk te zien krijgt de bovenlaag van de kist, blijkt maar al te dikwijls, dat de ver dere inhoud niet aan de verwachtingen van de bovenlaag beantwoordt en dat „de pakker" evenals „de bakker1' het beste brood voor het venster heeft ge stald. Nochtans heeft de kooper recht op kwaliteit houdende kisten, d. w. z. dat de inhoud onder in de kist niet mag afwijken van de bovenlagen en indien bij reclame daarover de bevinding juist is, het recht de koop. te annuleeren. Het spreekt vanzelf, dat het dikwijls zeer moeilijk is voldoende bewijskracht bij te brengen. Blijkt nu bij het oude sy steem,' dat een koop niet aan rechtma-j tige esiscben voldoet, dan is met een weinig goeden wil van de zijde der af slagers het euvel dikwijls te ondervan gen, omdat de fout „op heeter daad" wordt geconstateerd. Doch, bij liet nieuwe systeem, als de kooper niet terstond in de gelegenheid is het ge kochte te „keuren" is herstel van de het oodt tot z-oo'n idieele toestand zal komen, dient o.i. nochtans de vraag onder de oog-en gezien te worden of met behoud van het tegenwoordig sy steem niet zoodanige verbeteringen zouden zijn aan te torengen, dat de groo- •te moeilijkheden van het tegenwoor dig systeem uit den weg te ruimen zijn, Deze moeilijkheden zijn naar veler meening: le teveel menschen in de hallen; 2e te veel menschen rond de te verkoopen visch; 3e gebrekkige ver keersregeling, met name in de oude hallen; 4e te ver doorgevoerde centra lisatie in het visohvervoer; 5e onvol doende politietoezicht e.a. Wij stel len ons voor daarover nog het een en ander op te merken en stellen gaar ne de kolommen van ons blad open voor nuttige wenken en adviezen van menschen uit de praktijk. Door ge- da chtenwlisseling kan wellicht iets goeds tot stand gebracht worden in deze voor IJmulden zoo belangrijke aan gel egenh eid PLAATSELIJK NIEUWS. lieid ontkennend beantwoord. Al is het voorgestelde 'systeem niet aanvaard, unaniem was men van meening, dat toch met het oude geheel of gedeelte lijk gebroken moet worden. Ter juiste toeoordeeling, waarom het nieuwe systeem geen voldoening^heeft gegeven, diene men wel te onderschei den de wijss van afslag en de wijze, waarop mem. in liet bezit van het ge kochte wordt gesteld. Over de wijze van'afslag bij het nieu we systeem waren alle handelaren uitermate voldaan. Een rustige omge vingveen behoorlijke zitplaats, een goed gezicht op den toewijze („deiler" in de markt geheeten), wi-en men duidelijk wil maken dat men „kooper" is, dit alles opende een aspect, waarnaar me nig handelaar reeds jaren lang met groot verlangen had uitgezien. Daarop is de proef dan ook niet afgestuit of het nieuwe systeem veroordeeld. liet nieuwe systeem is afgekeurd, omdat een der ernstige grieven van het oude systeem, niet alleen niet was onder vangen of weggenomen, doch nog dui delijker dan voorheen, bij het oude sy steem zich deed gelden, n.I. dat men nu in het geheel niet zag, wat men kocht en wat bij het oude systeem nog slechts gedeeltelijk gold. „Men koopt nu eenmaal versche visch niet ongezien." Noch en gros, noch en détail. De defstigste „mevrouw" uit de bocht van de Heerengracht te Amster dam; de meest toescheiden beurs op de 4e etage achter van dè Rozemarijn- steeg, zij koopen brood, aardappelen, groenten, fruit ongezien, doch visch, van de dikste tarbot, tot het magerste scholletje wil door een huisvrouw, -die zich zelf respecteert, eerst gezien wor den. Verstand er van of niet, toch eerst zien. Dat zit ons Hollanders ingeboren. Waarom? Uit nieuwsgierigheid, uit kieskeurigheid ,of uit voorzichtigheid r— lees wantrouwen We gelooven1 of zelden in de gelegenheid is andere betere soort te koopen. Huiverig om té mijnen, was dus gedeeltelijk mede oorzaak, dat een aantal handelaren op den proefdag de benoodigde visch niet konden bekomen al waren hoofd oorzaken daarvoor de zeer geringe aan voeren en de veelal ondeugdelijke kwa Titelt der aangevoerde visch. Ieder systeem van verkoop, zolder de visch bij inkoop te zien, zal dus on deugdelijk blijken, tenzij den kooper de garantie van kwaliteit gegeven wordt, hetzij dan le, 2e of 3e kwaliteit en van kwantiteit natuurlijk. Van bevoegde zijde nu is opgemerkt, dat koopen op kwaliteit zoo niet on mogelijk, dan toch ontzettend bezwaar lijk is, omdat „kwaliteit" veelal een kwestie van appreciatie of taxatie is. Wie zal de verantwoording op zich kunnen nemen of visch van le, 2e of 3e kwaliteit is. Waar is en. wat vormt de grens naar een meerdere of mindere kwaliteit. Afgescheiden van deze zeker niet geringe moeilijkheid, zou een ge heel ander systeem van vischpakken moeten worden gevolgd, wat veel tijd en kosten zou vergen. In ieder geval zou het dienen te gebeuren door of on der verantwoordelijk toezicht van rij k sper soneel Onuitvoerbaar lijkt het ons niet, in dien de reederijen daarbij uit welbe grepen eigenbelang hun medewerking zouden willen verleenen, door reeds zooveel mogelijk zorg aan de visch aan boord van de schepen te doen besteden en de vangsten der vischdagen zooveel doenlijk wilden gescheiden houden en bij de uitdossing daarmede rekening houden. Dit alles zoude een algelleele ver andering in den vischafslag teweeg kunnen brengen' en eischt dunkt ons-,, zooveel voorbereidingen dat men liet' gerust naar de rubriek „toekomstmu ziek" kan verwijzen. In afwachting of I JMUIDEN. JuWloiam X F alk. Nadat de heer Falk bij zijn zilveren jubileum als organist der Ned. Iierv. Gemeente op den feestdag door den kerkeraad enz. gehuldigd was, werden Zaterdagavond op een receptie in het Gebouw voor Glir. Belangen de leden der gemeente en andere belangstellen den in de gelegenheid gesteld, hunne gelukwenschen aan te bieden. Door zeer velen werd daarvan gebruik ge maakt, particulier of namens corpora ties. LTit de gemeenteleden had zich een hul-digingscommissie gevormd bestaan de uit mej. H. Oortwijn en de heeren C. Niepoort, D. Selling, Job. Plu, H. Medig Kok en W. Doevendans. Namens dezen voerde de heer Sel ling het woord en dankte den jubilaris voor het vele, door hem ten bate der gemeente gedaan. Dat de kunstzinnige De bekende A'damsche Confectie- handel komt wederl van 27 Maart tot 3 April bij /uffrouw Oatenaar lichtbeeMensamenko-msten belegd in het Gebouw voor Chr. Belangen. Eerst een met een speciaal programma voor kinderen, des avonds werd voor groo- ten het filmwerk „De zonden der vade ren" vertoond. De heer T. de Jong, de agent der V-ereeniging, sprak een pro- pagandawoord. Alhier is een schip aangekomen met 16.000 zakken Portland cement be stemd voor de werken van den sluis bouw. Bij het lossen bleken 2400 zak ken cement bedorven te zijn. Dinsdagmogen reed op de Trawl- kade de autobus van H. S. uit Egmond. Bij het passeeren raakte de auto de kap van de (haringventers-wagen van A. Z. aan, waardoor deze kar bijdraaide. De helper van Z., die bij dén wagen stond, kreeg de kar tegen zich op en viel van zichzelVen. Spoedig kwam de jongen echter weer bij en kon zijn werk her vatten. VELSEROORD. Tot -hoofd der zoo mogelijk met 1 Mei a.s. te openen school voor Chr. Volksonderwijs (Hervormde School) al hier, is benoemd de heer A. Kool te Rotterdam. De heer Mr. W. J. Schönhart heeft wegens vertrek naar Bloemendaal als secretaris van genoemde vereeniging arbeid Tan den heer Falk zeer hoog' bed^t 'f plaats is tot secretaris gewaardeerd werd, was wel gebleken! 'de heer D. Bruyn. toen de commissie aan het verzamelen I verloting, ten bate van het van sympathiebetuigingen was. Elk) J_ wilde meedoen. En het was uit hun naam dat de commissie den -jubilaris een paar zilveren kandelaars aanbood. Op het voetstuk van beide waren ge graveerd de woorden: Aan J. Falk, organist der Ned. Herv. Gemeente. Van de vrienden uit de gemeente 17 Maart 190117 Maart 1926. Verder op de eene de> zinspreuk der gemeente „Het licht schijnt in de duisternis" en op de andere „Looft den Heer niet psalmgezang en snarenspel''. Van de verschillende organisaties, die kiwamen gelukwenschen en bloe men aan de reeds eerder gezondenen kwamen toevoegen, noemen wij: het bestuur der Chr. Jongemannenvereeni- gi-ng en het bstuur der Chr. Gem. Zangvereeniging „Looft den Heer". De heer Falk bedankte allen in en kele, welgekozen woorden voor de be langstelling. Later in den avond werd nog gespro ken door den heer R. Stobbe, namens de collectanten en door den heer Doe vendans, namens den kerkeraad. Zondagmorgen heeft in de godsdienst oefening Ds. L. W. Er-dman de jubila ris toegesproken en hem in 't midden der gemeente dank gezegd voor zijn getrouwen' arbeid. Terwijl de zoon- van den heer Falk achter het orgel zat, zong de gemeente -haar organist de zegenbede uit Psalm 134 3 toe. IJmui-der Kamermuziek-Vereeniging Kunstkring. Het tweede Concert van deze vereeni ging zal plaats hebben op Donderdag 8 April a.s. Als soliste zal optreden de bekende zangeres Jeanne Bacilek. De Tentoonstelling van werkstuk ken en teekeningen, vervaardigd door de leerlingen der Nijverheidsschool, zal gehouden worden op 27 en 18 Maart, des middags van 25 uur in het ge bouw der school. De afdeeling der Nat. Chr. Geh. Ont'h. Vereeniging had Maandagavond Sympkouie-Orkest „Euphoniei'' Pendule met Coupes No. 251 Schilderstuk No. I 1362 No. II 627 No. III 866 No. IV 940 Tafelkleedje (Zwart en Oranje 431 Tafelkleedje (Wit) 336 Theemuts 135 Borstelgarnituur 684 Drijfschaal 1327 Bloemvaas je 345 2 Vaasjes 851 Thee en Suikerschep 570 Doublé Potlood No. I „416 Doublé Potlood No. II 1137 Bonbonière 980 Dejeuné 477 Aseh'hak 4 Donderdagavond, omstreeks ha) acht, werd een ongeveer 15-jarige jor. gen door een autobus, welke juist d pont verlaten had, aangereden. Uit den aard der zaak rijdt de autc 'bus daar zeer langzaam, zoo-dat het or geval nogal goed afliep. De knaap bekwam volgens de N. II) Ct. een lichte verwonding aan de bee nen maar kon zijn weg vervolgen. SANTPOORT. Maandag is door het gemeente bestuur van Amsterdam aanbestee< het maken van een machinegetooüw ei van een dienstwoning, het leggen va] buisleidingen enz. op een terrein aai den Spaarnwouderdwarsweg in dei Haarlemmermeerpolder. Laagste inschrijver was de heer 1 Rings alhier met f 59300. In de maand Februari gebeurd- het, dat Hermanus E. uit Santpoor met zijn 'broeder Johannes naar Haar lem voor den Voogdijraad was geweesl omdat zijn vrouw was overleden en e: een voogd over zijn kinderen moes benoemd worden. En daarna hebben jelui er eei borrel op gezet. Ja mijnheer, antwoordde de ver dachte Hermanus den Politierechter. Des avonds zouden ze met de auto bus van het Kennemerplein af terug keeren. Johannes wilde dat -zijn fiet: in de bus zou worden opgenomen, wa de bestuurder echter weigerde. Ei kwam politie 'bij te pas, die Johanne; verzocht heen te gaan. Toen deze wei gerde zich te verwijderen zou hij wor den medegenomen. Dit kon Hermanus niet aanzien. Vol gens hetgeen hem was ten laste ge leg-d, zou hij den agent op den mg ziji gesprongen om hein zoo te beletter zijn broeder mede te nemen. Het O.M. requireerde tegen Herma ïius wegens zijn verzet 8 dagen gevan genisstraf. De Politierechter oordeelde het ech ter volgens Hl. Dbl. niet noodiig dei verfdachte, daar het den eersten keer ij dat hij met de justitie in aanraking komt, gevangenisstraf op te leggen. Hi, veroordeelde hem tot f 12 boete of 6 da gen. Tegen Johannes, dde zich tegen zijr. overbrenging had verzet werd een zelfde straf gevorderd. De Politierech ter veroordeelde ook hem tot f 12 of f dagen. SPORT. VELSEN. Vereeniging tot bestrijding dor T. B. C. Verloting. Het batig saldo der T.B.C.-verloting bedraagt f 1524.47. Zeker een mooi be drag! Dank aan -allen, die meegewerkt hebben ter bereiking van zulk een mooi resultaat! Vele prijzen liggen nog in het Consult.-Bureau. Beleefd wordt men verzocht deze zoo spoedig moge- Lijk af te halen! In -de week van 713 Maart zijn in deze gemeente twee gevallen van diphtheritis voorgekomen. De Harmonie „Kunst na Arbeid' te Velseroord kwam Vrijdagavond naar Velse-n, om een serenade te brengen aan Dr. P. C. de Weerdt en Mevr. de Weendt-, die -dien dag hun koperen hu welijksfeest vierden. Tot lid van den Nijverheidsraad voor 1928 is door het hoofdbestuur der Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel o.a. aangewezen de heer Ir. G. A. Kess- ler alhier. Dames-Gymnast.-Vereen. „Gratia'*, Op Dinsdag 9 en Woensdag 10 Maart j.l. heb ben de jongste en oudste meisjes onderlinge wed strijden gehouden in het gymnastieklokaal van school D. De dames van Ekeren, de Pagter en Driessen van T. V. IJ. traden hierbij bereidwillig als juryleden op. De uitslag dezer wedstrijden was als volgt: Oudste meisjes: le Prijs: B. Ebbeling, 2e pr, N van der Kolk, 3e pr. A. v. Pel, 4e. pr. G. Zwart, terwijl nog diploma's werden behaald door E Wisman, D. Kraak, L. Dijkstra, A. Reitsma, M Bierenbroodspot, L. Saaie en G. Wringer. Jongste meisjes, le prijs: M. Zwanenburg, 2e prijs H. de Bruin, 3e. prijs N. Looyen, 3e prijs C. v. Pel, 4e. prijs T. de Wit, terwijl de meisjes S. Mooyen, J. van Leeuwen, A. de Wit c-n A. v. d Kolk eveneens een diploma werden toegekend. Deze prijzen en diploma's zijn ter gelegenheid van het gezellig avondje op Donderdag 18 Maart uitgereikt. Meisjes, vonden jullie 'net niet gezel lig daar in Flora? Jullie voelden je zeker nu als groote menschen. Zoo knus allen aan tafeltjes, met een kleedje gedekt en een vaasje met bloe men versierd. Wat is er gelachen om al die aar dige voordrachten. Ja er zijn niet alleen gym. nastjes, maar ook artiestjes bij Gratia, We zul len nu maar geen namen noemen, maar toch zul len jullie het niet erg vinden als we een uitzon dering maken met N. Looyen voor haar gedicht op Gratia. Wat bracht zij dat er goed af. Het was ook veel te gauw elf uur, het klokje van eindi gen. Maar de Gratianen hebben een fijn avondje gehad. En nu met nieuwen moed weer aan bet werk, voor het welzijn van jullie jonge lichaam pjes. De zomer wacht ons, met het werken in de vrije natuur. Wij mogen nog niet uit de school klappen, maar jullie zult je ook dezen zomer weer mogen meten met de adspiranten van de andere gymnastiekverenigingen, terwijl het bestuur ook nog op andere wijze gezellige dagjes voor jullie zal bereiden.

IJmuider Courant | 1926 | | pagina 1