PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Openbare les Bewaarschool. Wij woonden de vorige week Woensdag een openbare les bij In de bewaarschool der gemeente, iii de Sreesaapstraat, waar van we tengevolge van een misverstand, nog niet eerder verslag gaven.Tocn waar deze bewaarschool nog slechts enkele maanden geopend is, voldoen we dubbel gaarna aan het verzoek om er nog even de aandacht op te vestigen. Zoo licht toch werken de omstandigheden er toe mee, deze inrichting als een minder- waardige te beschouwen, omdat ze geves tigd is in een deel van IJmuiden's oudste schoolgebouw. Niet eens een afzonderlijk gebouw, zooals andere dergelijke scholen, laat staan een kostbaarheid, als de openbare school te Veiseroord. Toch vergissen diegenen, die zoo spreken zich deerlijk. Zijn we wel ingelicht, dan zijn er niet zoo erg veel voorbereidende scholen te vinden, die meer aansluitende bij den huidigen stand der wetenschap zijn ingericht. En dat het hoofd dezer school, mej. Vijlbrief, daarvan weet te profiteeren zagen we bij die openbare les. We zagen eerst een klasse van die kleuters zitten, elk aan eigen tafeltje, naar eigen keuze wat plakwerk knutselend. En we moesten erkennen dat het resultaat schit terend was, geen onbenullig, wild spel van toeval, maar inderdaad zoekend naar kleur en lijn Later zagen we enkele spelletjes en het bleek ons dat inderdaad een prettige geest op deze school is, tusschen leerlingen en onderwijzeressen. 't Resultaat van deze werd zooals gemeld j 1 Dinsdag tentoongesteld. Kon men op de openbare les zien met welk een animo de peuters werkten, nu kon men aanschou wen wat door hen verricht is geworden mozaïekfiguren, teekeningetjes, bouwfigu- ren, wagentjes, voorwerpen van pijpaarde en meer nog, te veel om alles op te noemen. Ook voor de tentoonstelling was de be langstelling groot. Men kon het den be zoek:; rs(sters) aanzien, dat èn de les èn het tentoongestelde een aangenamen indruk op hen had gemaakt. Voor de kleine kinderen uit dat deel van IJmuiden, waar de gevaren op straat zeker wel het allergrootst zijn, komt ons voor dat deze inrichting inderdaad in een groote behoefte zeer goed voorziet. Kamermuziek Kunstkring. Het concert oorspronkelijk vastgesteld op 8 April 'zal plaats hebben op Woens dag 7 April in de kleine zaal van Thalia Mij. tot Nut van 't Algemeen. Dinsdag 30 Maart zal de heer Dr. Willem Rooyaards voor de leden van bovengenoemde vereeniging een voor drachtavond houden in Thalia. Men verzoekt ons den leden, welke tot heden nog verzuimd hebben toegangskaarten voor dezèn avond aan te vragen, op merkzaam te maken, dat het bestuur •hen nog in de gelegenheid stelt dit ten spoedigste te doen, waarvoor wij ver wijzen naar de advertentie in dit blad. Dit in verband om voor niet-leden plaatsen beschikbaar te stellen. Alkmaar Packet. IJmuidenAmsterdam visa-versa. Men verzoekt ons te verwijzen naar de advertentie van bovengenoemde maatschappij in dit no., waarin zij aan kondigt dat met ingang van 3 April een nieuwe dienstregeling zal worden inge steld. De uren geven de diensten aan voor heide richtingen. De booten zullen alsdan ook des Zondags weder varen. VELSEN. Rijkslandbouwwinterschool Sc hag en. De heeren K. Ruys en A. J. van Spluuter te Velsen zijn bij het dezer dagen gehouden examen bevorderd van de eerste naar de tweede klasse. Den lsten April a.s. hoopt de heer S. van der Heyden, brievenbesteller te Wijkeroog, den dag te herdenken, waarop hij vóór 25 jaren hij de Poste rijen werd aangesteld. De Clir. Muziekvereeniging „Juli-' ana" te Wijkeroog, die sinds eenige weken een geheele verjongingskuur on dergaat, wordt nog geducht door eeni ge oude schulden die ook het aanschaf fen van nieuwe instrumenten beletten, geplaagd. Èr zal in de eerste week van Juni een bazar gehouden worden. De stichting van een Arbeiders- zangvereeniging, een Mannenkoor, is gelukt. Ze heeft een 'naam „Morgen-, rood", een Directeur, den heer N. Arts en een repetitielokaal, Café Bloemoord. Als de Vereeniging nu maar levens kracht genoeg heeft! De Geheelonthouders Tooneelver- eeniging „Nieuw Leven" van Bever wijk, heeft met hare opvoering van „Willy's Trouwdag'' in Bloemoord Zondagavond j.l. niet veel succes ge had wat het aantal bezoekers betreft. Desniettegenstaande hebben de spelers hun uiterste best gedaan. 't Is jammer dat het nu weer zoo koud geworden is, want in Velserbeek begonnen de teekenen van een vroeg voorjaar zich zoo aardig te toonen. Wie den larix of lorkenboom bij de theeschenkerij weet te staan, moet hem nu eens in het oog houden. Ofschoon de bloeitijd April en Mei is, prijkt hij nu reeds met vele roodbruine vrouwe lijke katjes, die aan den kalen naald boom zoo mooi uitkomen. Andere naaldboomen, zooals spar en den be-' houden ook 's winters hun groen. R. K. Kiesvereeniging in den Provincialen Kieskring Velsen. Onder voorzitterschap van den heer J. J. Bis schop vergaderde Zaterdagmiddag in gebouw ,,St. Bavo" te Haarlem de R.K. "Kiesvereeniging in den Prov. Kieskring Velsen. Onder de aanwezi gen bevonden zich ook de heeren Bergkamp en dr. Droog van de Prov. Staten van Noord- Holland, die door den Kieskring Velsen afgevaar digd worden. Na op de gebruikelijke wijze de vergadering ge opend te hebben, heette de voorzitter allen wel kom, inzonderheid de beide Statenleden. De secretaris, de heer P. Heilker, las de notu len der vorige vergadering, welke onder dank zegging gearresteerd werden. Medegedeeld wordt, dat tot vice-voorzitter is benoemd de heer J. P. Handgraaf uit Velsen en tot 2en secretaris de heer Th. Heylen, uit Haar- lemmerliede. De secretaris bracht dan het jaarverslag uit, waarvoor hem hartelijk dank gebracht werd. Uit het jaarverslag van den penningmeester, den heer H. J, Post, bleek, dat de ontvangsten be dragen hadden in 1925 f 1018.92 en de uitgaven f 448.25, zoodat er 1 Januari 1926 in kas was f 570.67. De bescheiden waren in orde bevonden en onder dankzegging werd de betrokken functiona ris gedéchargeerd. In de commissie tot het nazien der boeken over 1926 werd benoemd de afdeeling Bovenkerk. Besloten werd, op voorstel van het bestuur, ook dit jaar geen contributie te heffen. Eveneens werd besloten, de bestaande bestuurs- vacature voorloopig niet aan te vullen. Bij de rondvraag memoreert de heer Heilker het z.g. laffe gedrag der Tweede Kamer, die ten tweede male den post van het Gezantschap bij het Vaticaan verwierp, Spr. heeft zich afgevraagd, of het Katholieke volk dit alles lijdelijk moet aan zien. Spr. gelooft van niet. Het landsbelang is ver waarloosd ter wille van enge partijpolitiek. Over de Katholieke Kamerfractie mag men denken, zooals men wil, maar zij heeft zich als éénheid betoond (Applaus). Maar een enkel woord van protest mag men wel laten hooren en daarom stelt spr, de volgende motie voor: De R.K. Kiesvereeniging in den Provincialen Kieskring Velsen in algemeene vergadering bijeen, kennis genomen hebbende van de rede van den Minister van Buitenlandsche Zaken en - an het daarop gevolgde Kamervotum ter aanzien van den post voor het gezantschap ter Vaticaan, laakt ten sterkste de houding van die leden der Tweede Kamer, die door hun tegenstem 's lands belang met voeten traden ter wille van enge partijpolitiek, brengt oprechte hulde aan de R. K. Kamer fractie, en gaat over tot de orde van den dag. Bij acclamatie werd deze motie aangenomen. Daarna werden nog enkele huishoudelijke zaken besproken, waarna de voorzitter de bijeenkomst onder dankzegging en met den Chri?telijken groet sloot. N. Hl. Ct. Bouwvergunningen. Door Burgemeester en Wethouders van Velsen zijn de navolgende bouwvergunningen verleend: aan de N.V. Vereenigde Koninklijke Papierfa brieken der firma Van Gelder Zonen te Velsen, tot het bouwen van drie bergplaatsen met bijko mende werken; idem, tot het bouwen van een gereedschap- bergplaats; aan A. en S. Oudshoorn te Veiseroord, tot het bouwen van een woonhuis en een woon-winkel- huis aan den Velserduinerbuurtweg, aldaar; aan de N.V. „Alma" te Amsterdam, tot het bou wen van twee woonhuizen aan den Zeeweg; aan de N.V. Koninklijke Nederlandsche Hoog ovens en Staalfabrieken te Velsen, tot het ver bouwen van een bergschuur nabij den Gr. Hout- of Koningsweg; aan M. G. van Praag te IJmuiden, tot het ver bouwen van een woonhuis tot woon-winkelhuis, aan de Prins Hendrikstraat, aldaar. Arbeidsbemiddeling Velsen. Als werkloos ingeschreven 20 Maart 1926: 1 letterzetter, 1 timmerman, 1 schil der, 1 wagenmaker, 1 machinist, 2 sto kers, 1 loodgieter, 4 bankwerkers, 1 chauffeur, 1 hakker, 1 slager, 6 sigaren makers, 2 visschers, 3 kantoorbedien den, 55 los arbeiders. Chr. Nat. Zendingsfeest Beeckestijn, Men schrijft ons: Op het landgoed „Beeckestijn" bij Velsen, daartoe welwillend afgestaan door Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, zal D. V. op Woensdag 7 Juli a.s. het Nationale Zendingsfeest worden gehouden, gecombineerd met het provin ciale Noord-Hollandsche Zendingsfeest. Aan dit schoone landgoed is een merkwaar dige overlevering verboden uit den tijd van de eerste evangelie-verkondiging in deze gewesten. Een van de eerste zendelingen was Wiilebrord, wiens medearbeider Engelmundus tot zijn dood in de buurt van Velsen gearbeid heeft en daar in de 8e eeuw een kerk stichtte, In den voorgevel van den eeuwenouden turfsteenen toren prijkt nog zijn beeltenis, gewoonlijk voorgesteld met een bron, die naast hem ontspringt uil het dorre duinzand. Volgens de overleyering ontsproot er in een groote doos 65 ets. V zeer drogen zomer op zijn gebed, als door een wonder, een bron uit het dorre zand. De bron werd tot een beek, die tot op den huidigen dag de landgoederen besproeit, wier namen Velser- beek en Beeckestijn daaraan nog herinneren. Moge die gebeurtenis een symbool zijn van den zegen, waaraan wij denken, als wij op ons zendingsfeest weer zullen zingen: Heer, ik hoor van rijken zegen, Dien Gij uitstort, keer op keer; Laat ook van dien milden regen Dropp'len vallen op mij neer. WATERSTAND IJMUIDEN. Maart 1926 H. water L. water Dagen v.m. n.m. v.m. n.m. 28 2 56 3.08 10 47 11.07 29 V.M. 3 27 3.40 11 24 11 40 30 3.58 4.10 0 04 31 4 26 4 39 0.11 0.32 VISSCHERIJ. Gedurende de week van 18 t/m. 24 Maart 1926 kwamen alhier de navolgende vaartuigen binnen: S2 Hollandsche-, 11 Duitsche stoomtrawlers, 2 Holl. IJslanders, 1 motor-, 32 zeilloggers, 9 stoom- beugers en 58 kustvisschers. De besommingen waren als volgt: Hollandsche stoomtrawlers van f 661 tot f 5138; Duitsche stoomtrawlers van f 1802 tot f 5830; Hollandsche IJslanders van f 6578 tot f 7436; mo- torlogger f 401; zeilloggers van f 22 tot f 344; stoombeugers van f 184 tot f 818, terwijl de kust visschers totaal f 4048 besomden. De aanvoer bestond uit 711,720 K.G. trawlvisch, 137.168 K.G. IJslandsche- en 10.485 K.G. beug- visch. De totaal opbrengst bedroeg f 271.662.16. Uitoefening der zeevisscherij. Het liberale Lagerhuislid voor Huil, Kenwor- thy, vroeg in het Lagerhuis, wat er gedaan werd met betrekking tot de eischen van Noorwegen, IJsland en andere landen inzake het uitbreiden van de driemijlszone, buiten welke de zeevissche rij geoorloofd is aan alle naties. Locker Lamp- son, de onderstaatssecretaris van Buitenlandsche Zaken, zeide, dat de begrenzing der territoriale wateren een kwestie is van internationaal recht. De Britsche regeering zou zich kunnen vereeni gen met een bepaling, waarbij de territoriale wa teren worden beperkt tot drie mijl buiten de kust, gerekend bij laag water, en zal zich blijven verzetten tegen eiken eisch tol uitbreiding dier limiet. Blijkens een nota, naar aanleiding van het verslag der Tweede Kamer over de begrooling voor 1926 van het Staatsvisschershavenbedrijf te IJmuiden, wordt de instelling van een commissie van bijstand voor het Staatsvisschershavenbedrijf door den Minister van Waterstaat althans ou der de tegenwoordige omstandigheden niet wenschelijk geacht. Deze week werd weer door eenige Noor- sche motorkotters, als vrachtvaarders, hier ver- sche haring aangebracht uit Christiansand. Het waren de „Frysfjord", S. 25, V. A., die ruim 500 en ,,Septer", R. 16. S. L. die 620 kisten aan bracht. Zij brachten f 3f 4 per kist op. De stoomdrifter ,,Alcmaria", IJM. 23, kwam van een gebroken reis terug wegens keteldefect. De houten logger „Arie"IJ^l. 263, die reeds eenige jaren in den hoek der Visschersha- ven op de slooper lag te wachten en waarvan in middels mast, donkey, enz. reeds weg waren, is thans naar binnen vervoerd voor verdere af braak. Het schip heeft het laatst voor de V.E.M. gevaren. Maandag keerde de ,,Aneta IJM. 82, van haar eerste reis naar IJsland in dit seizoen terug. Hoewel ze tevens ingericht was voor zoutevisch, heeft ze dat niet gemaakt, doch bracht 2000 man- den»versche visch aan. Zij maakte daarvoor f /423. Dit jaar zijn er opnieuw eenige IJmuider trawlers, die de visscherij in de Murray Firth uitoefenen. Gelijk men weet beschouwt de Engel- sche regereing die baai als broedplaats, doch kan zij daarvan geen bekrachtiging door de Noordzee- conventie bekomen. Dientengevolge staat zij tegen de bona-fide buitenlandsche trawlers die daar visschen, vrijwel machteloos en kan alleen deze trawlers voor geruimen tijd uit de Engelsche ha vens weren. Hier kwamen van die visscherij binnen de „Corrie", IJM. 21 en de „Jenny Elsa", IJM. 38. Beiden hadden een flinke vangst en maakten een goede besomming, De douane-inspecteur te Trondhjem heeft den Duitschen treiler ,,Deuschland" aangehou den met een lading van 55.000 liter alcohol, die naar Noorwegen moest worden gesmokkeld. Aan boord bevond zich de Duitsche smokkelaar Paul Weber. De lading was te Danzig aan boord ge nomen. De reeder van den treiler is Freiherr von Richthofen te Hamburg. Gedurende de maand Februari van dit jaar zijn te IJmuiden aan den rijksvischafslag aangekomen 368 stoomtreilers met f 874.190 besomming tegen in Februari van het vorig jaar 368 stoomtreilers met f 921.503 besomming en in de eerste 2 maan den van dit jaar 736 stoomtreilers met f 1,823.752 besomming tegen in de eerste twee maanden van het vorig jaar 425 stoomtreilers, die f 1.16.931 be somden. Van de trawlvisscherij kwamen verder in Februari van dit jaar aan de markt: 2 motorloggers met f 1396 besomming tegen in Februari van het vorig jaar 8 dier vaartuigen, die f 6518 besomden en in de eerste twee maanden van dit jaar 2 motorloggers met besomming als boven en in de eerste twee maanden van het vo rig jaar 9 motorloggers met f 9108 besomming. 110 zeilloggers met f 90.679 besomming tegen in Februari van het vorig jaar 140 dier vaartuigen met f 101.020 besomming en in de eerste twee maanden van dit jaar 187 zeilloggers met f 148.622 besomming tegen in gelijk tijdvak van het vorig jaar 218 dier vaartuigen, die f 178804 besomden; 202 motorkustvisschers mei f 11.202 besomming tegen in Februari van het vorig jaar 10'J dier schepen met f 5307 besomming en in de eerste twee maanden van dit jaar 429 motorkustvis schers met f 22.041 besomming tegen in de eer ste twee maanden van het vorig jaar 311 dier vaartuigen, die f 32.046 besomden; 17 zeilkuslvisschers met f 140 besomming tegen in Februari van het vorig jaar 7 dier vaartuigen met f 121 besomming en in de eerste twee maan den van dit jaar 34 zeilkuslvisschers, die f 485 besomden legen in gelijk tijdvak van het vorig jaar 34 dier vaartuigen met f 693 besomming; 53 open booten met f 478 besomming tegen in Februari van het vorig jaar 19 dier vaartuigen met f 126 besomming en in de eerste twee maan den van dit jaar 129 open booten, die f 1200 be somden tegen in gelijk tijdvak van het vorig jaar 161 dier vaartuigen met f 2070 besomming. Van vreemde nationaliteit kwamen hier van de treilvisscherij binnen in Februari van dit jaar 24 Duitsche stoomtreilers met f 86.192 en 5 Bel gische stoomtreilers met f 16.540 besomming te gen in Februari van het vorig jaar 12 Duitsche stoomtreilers met f 45.981 besomming en 1 Engel sche zeiltreiler, die f 383 besomde en in de eerste twee maanden van dit jaar 35 Duitsche stoom treilers met f 128.220 besomming en genoemde Belgische stoomtreilers tegen in de eerste twee maanden van het vorig jaar 34 Duitsche stoom treilers, die f 141.794 besomden en 1 Deensche motorlreiler met f 1874 besomming. Van de beugvisscherij kwamen in Februari van dit jaar hier binnen 41 stoombeugers met f49.137 besomming tegen in Februari van het vorig jaar 42 stoombeugers met f 110.378 en 3 zeilbeugers (sloepen) met f 939 besomming en in de eerste twee maanden van dit jaar 62 stoombeugers, die f 93.185 en 1 zeilbeuger, die f 105 besomde tegen in gelijk tijdvak van het vorig jaar 66 stoombeugers met f 167.113 en 8 zeilbeugers met f 4803 besomming. Van de haringvisscherij kwam nog in Februari van dit jaar binnen 1 Engelsche stoomlogger met f 3140 besomming, terwijl in Januari van dit jaar nog was binnen gekomen 1 Hollandsche stoom logger, die f 1675 besomd had. In Februari van dit jaar zijn aan de markt ge komen 823 visschersvaartuigen tegen in Februari van het vorig jaar 700 vaartuigen en in de eerste twee maanden van dit jaar 1620 vaartuigen tegen in gelijk tijdvak van het vorig jaar 1288 vaar tuigen. De in consignatie aangevoerde vischzendingen brachten in Februari van dit jaar op f 26,236 tegen in Februari van het vorig jaar f 31.007 en in de eerste twee maanden van dit jaar f 53,502 tegen in gelijk tijdvak van het vorig jaar f 74.755. De opbrengst van de in Februari van dit jaar aangevoerde visch bedraagt f 1.159.335 legen in Februari van het vorig jaar f 1.223.287 en in de eerste twee maanden van dit jaar f 2.293.870 tegen in gelijk tijdvak van het vorig jaar f 1.740.379. De Haringvisscherij. Gaat de haringvisscherij achteruit? Moet de stoomtreflvisscherij als schadelijk aan gemerkt worden? De spoon-schelvisch als misdadiger. Regeeringssteun, Het is gelukkig niet alleen van onzen kant en in di't blad, dat er den laatsten tijd geschreven en nagedacht wordt over den zorgwekkende toe stand in de Noordzeevisscherij, en speciaal in de haringvisscherij. Het Hoofdbestuur de- Reeders- vereeniging voor de Nederl, Haringvisscherij heeft zijn bekende nota de wereld ingezonden (we ko men op 'n paar punten daarin nog nader terug;) 'n zekere „men" in de „Nieuwe Rotterd. Courant is daarop afgestoven; andere bladen hebben van hun inzicht en oordeel doen blijken, en in t bij zonder is dit laatste het geval met het .Alge meen Visscherijblad", dat voortgaat in elk nieuw nummer interessante en actueele copie aangaande de visscherij te brengen. Het is nu vooral dit blad, dat cus uit onze- tent lokt om nog eens op een paar bijzondere punten in te gaan. Het blad toch wil er maar niet aan dat onze haringvisscherij achteruitgaat; of beter: dat de haringvangsten feitelijk achteruitgaan. Want dat het bedrijf als zoodanig verschrikkelijk achteruit gegaan is en bijna over de heele linie in nood verkeert, daarover bestaat geen verschil van opinie. Maar de vangsten? ïn haar nummer van 15 Februari geeft de re dactie eenige cijfers uit officiëele statistieken. De vangsten, welke de geheel gedekte kielvaariuiger. volgens de officiëele statistiek in de iaren 1913 1916 en 19191925 gemiddeld per reis hebben gedaan en de reisgemiddelden die in de jaarver slagen van het College voor de Visscherijen voor de kielschepen in de jaren 18811890 worden opgegeven, bedroegen: in kantjes in kantjes 1925 196 1890 320 1924 305 1889 325 1923 300 1888 280 1922 266 1887 300 1921 235 1886 334 1920 350 1885 297 1919 310 1884 304 1916 245 1883 275 1915 318 1882 277 1914 286 1881 260 1913 279 De redactie van het „Algemeen Visscherijblad" voegt hieraan toe; men ziet hieruit, dat ook in het tijdperk 18811890, toen de treilvisscherij nog van veel minder beteekenis was, jaren met kleine vangsten voorkwamen en in het tijdperk 19131925 jaren met groote vangsten; alleen was 1925 een abnormaal slecht jaar. Wij nemen natuurlijk zonder eenig voorbehoud aan, dat de overgenomen cijfers juist zijn, maar veroorloven ons dan nog eenige bezwaren naar voren te brengen tegen de conclusie, welke de redactie daaruit trekt. In de eerste plaats merken we op, dat de ge geven cijfers betrekking hebben op reis-gemiddel- den, en dus niets bewijzen inzake jaar-vangsten. Dit zijn twee verschillende grootheden, welke niet zonder meer in eikaars plaats gesteld mogen worden, zooals de redactie doet. De vergelijking tusschen de jaren 18811890 en 19131925 kan alleen gemaakt worden, als ons bovendien nog bekend is de gemiddelde duur der reizen en de reis- en jaar-gemiddelden zullen al leen dan een vergelijkbaar beeld vormen, als ons- bekend is het gemiddelde aantal reizen per teelt en de gemiddelde duur der teelt. De verstrekte cijfers hebben dus nadere be werking noodig. Maar afgescheiden daarvan merken we op, dat in de periode 19131925 het percentage stoom- en op andere wijze machanisch voortbewogen schepen zeer belangrijk grooter zal zijn geweest dan in de jaren 18811890, en het 21/., maal g'roo-i ter productie-vermogen van dit percentage A haringvloot komt dus al dadelijk niet tot uitdr t' king in de overgelegde statistische cijfers. Bovendien blijkt heelemaal geen vooruitgum! de vangsten bereikt te zijn door de opvoert"1; sedert de jaren 18811890, van de kwaliteit |/j aantal en de verscheidenheid der netten. En als de redacie van het Algemeen Vissch rijblad" eens zoo vriendelijk wilde zijn gemiddel/ jaar-vangsten uit die twee perioden te verzand len en te publiceeren, dan zal zij bovendien nu tot de verbluffende slotsom komen, dat i,o!< j' gemiddeld zooveel langere duur der teelt in dj, tegenwoordigen tijd geen enkelen vooi uitga,, heeft kunnen brengen. Als wij nu ondanks al die factoren, niet niog», spreken van achteruitgang der haring vangsten dan weten we het toch werkelijk niet meer. Die achteruitgang is er, en danig ook. En wij voor ons blijven, tot het tegenbewijs j, geleverd, de stoomtreilvisscherij als de voo- naamste oorzaak daarvan aanwijzen. Deze vij scherij nekt, naar ons inzicht, niet slechts haringvisscherij, maar ook de beugvisscherij bovendien ook zichzelf. Wijsheid, practische overweging en intuïtie jgift den alle tot de overtuiging, dat de natuur moet opgeven en ook opgeeft, tegen de stood treil-geweldenarij; wie daarenboven nu nog 4I tistische en wetenschappelijke bewijzen v erlang! die vraagt iets, wat vermoedelijk nimmer geget4| kan worden, en aanvaardt dus de consequer^l van het steeds verder voortgaan op den wegu! nu 30/40 jaar gegaan wordt. De neiging om gevoeligheden te ontzien, dt» den blik afwenden van de naakte waarheid 5 leidt tot gewrongen redeneeringen. Zoo heeft het Hoofdbestuur der Reedersvei eeniging gedaan in zijn nota, en zoo doet ook d redactie van het Algemeen Visscherijblad" j( haar nummer van 1 Maart, als ze voortzet haai betoog, aangevangen in haar vorig nummer. Zeker, in de Noordzee is nu eenmaal ieder jaar van de vangrijpe visch niet meer dan een be paalde hoeveelheid aanwezig. De natuur stel' hier dus zelf haar grenzen, welke noch door di treil-, noch door de haringvisscherij overschrede; mogen worden. Zoodra de beug- en haringvisscherij dit zoude; doen, zouden ze ervaren, gelijk het „Algemett Visscherijblad" zegt, dat de spoeling dun word) als er veel varkens zijn. En daarmee uit. Maar bij de treilvisscherij is dat anders; is geen voldoende volwassen visch, dan komt er iq| wel onvolwassen visch in de netten, maar dt vangsten blijven voorloopig nog wel op peil. Et men schrobt en schuurt en woelt en woedt ovet den bodem der zee, dat er niets meer ontsnappt; kan en dat de broedplaatsen omvergehaald wor. den en het broed uiteengescheurd, kortom: ror. vernielt alles, de natuurlijke vruchtbaarheid in. cluis. Ons dunkt, dit is ook wetenschappelijk te bt. wijzen, statistisch echter vermoedelijk niet. Onbevangen oordeel en gezond verstand zeggeo evenwel ook nog iets! Maar dan duikt plotseling de spoon-schelvisci opwe zouden bijna zeggen de schoonste ui! I vinding dezer eeuw. De stoomtreilvisscherij is eigenlijk nuttig, wan ze verschalkt de spoon-schelvisch, die anders allt haringkuit zou verschalken. Het is zoowaar, of de Noordzee overvuid is nel spoon-schelvisch maar onze beugers weten lanf zamerhand niet meer hoe er een schelvisch uil- ziet. Millioenen jaren hebben in de Noordzee schel visch en haring naast elkaar geleefd, in onfje stoorde vijandschap, en de natuur zorgde vow het evenwicht. Maar nu de laatste 30/40 jaar moeten we dt stoomtreilvisscherij eigenlijk beschouwen als dt kracht van dit evenwicht. Och kom! Wij geven iedereen in overweging om nog eeni zeer opmerkzaam te lezen de eenvoudige stuk ken van „Een Scheveningsch Visscher" en A Visser Jzn., in onze nummers van 10 Februari M 23 Februari -1926, Het valt ons werkelijk tegen, dat de redactie van het Algemeen Visscherijblad" ook al free zing in het koor van regeeringssteun. Dit koot klinkt nu wel erg aangenaam in de ooren van ve len, die er momenteel alleen beter van kunne: worden, maar het is niettemin valscbe muziek Al zou de regeering zoo dwaas zijn om aan allt haringreeders een fortuin aan te bieden, dan nt/ was de haringvisscherij niet het minst of gering geholpen; en evenmin zou dit geschieden door de stichting van een crediet-garantiefonds. Met al die redeneeringen en fantasieën maakl men geen zieke zaak gezond, doch wordt alleen dt aandacht afgeleid van de harde werkelijkheid. De regeering kan steunen door verbod van aan voer en vervoer van alle ondermaatsche visch; door verbod van vangst van zeebliek; wellicll door maat te stellen op haringnetten; zeker do:: roofbouw op de- Noordzee, zulks in overleg a samenwerking met andere regeeringen, tegen i gaan. Als men thans door geldverstrekki'ng het varen van een grooter aantal loggers mogelij maakt, zullen de bedrijfsuitkomsten niet omhutjl gaan, maar wordt alleen de waarschijnlijkheid j grooter dat ook met een grooter aantal schept» verlies geleden wordt, en dus nieuwe klandizie zal worden aangevoerd voor het crediet-garanlie- fonds. Ronddraaien in een kringetje dus! Maar wat schieten wij daarmee op? N. Vlaard. CL SCHEEPVAART, In de week van 15 tot 22 Maart 192® te IJmuiden uit zee bi'nnen gekomen 49 stoom schepen, 2 zeilschepen en 1 zeelichter en naai ïee vertrokken 51 stoomschepen, 2 zeilschepen en 3 zeelichters. Bij de hoogovens is aangekomen het Ned, s.s. „Rijswijk" met een lading erts uit Bilbao Het uitgaande Deensche s.s. ,,Kongsa" kwan Maandagavond in aanvaribg tegen de oude sluis-. De sluismuur werd beschadigd en ook het schip bekwam lichte schade. Dinsdagmorgen kon ech ter de „Kongsa" de reis voortzetten, IJmuiden, Aangekomen 20 Maart: Navigation zeejalk, Amsterdam, Hoogovens, om te lad«K 22 Maart: Trygfjord, motorvrachtkotter, Christiac- sand, haring, visschershaven; Rijswijk, st,, Bilk-1- ijzererts, Hoogovens; 23 Maart: Septer, vrachtkotter, Christiansand, haring, VisschtH- haven; Engelina II, zeetjalk, Londen, cemwL Hoogovens, Vetrokken 22 Maart: Navigation, zeetjalk, De nemarken, met ijzer (vertrok binnendoor); Maart: Rijswijk, st,, Rotterdam, ledig, Velsen. Aangekomen 20 Maart: Arleya, Cardiff, steenkolen, Papierfabriek. Vertrokken 24 Maart: Arleya, st,, Londen, 'ne' cellulose,

IJmuider Courant | 1926 | | pagina 2