PREDIKBEURTEN VOOR ZONDAG A.S. IJMUIDEN. NED. HERV. KERK. 10 uur: Ds. Erdman. Bevestiging van nieuwe lidmaten. 5 uur: Ds. IJzerman, van Heemskerk. Voorbereiding v. h. H. Avondmaal. JEUGDKERK (Koning Willemshnls). 10 uur: de heer v. Nierop, van Velseroord. Doopsgez. Gem. Aid. Prot. Bond. 10 30 uur: Ds W. Luikinga. Doopsbediening. GEREF. KERK. 10 uur: Ds. J. H. Donner, van Molenaarsgraaf.Brandwijk. 5 uur: Dezelfde. CHR. GEREF. KERK. 10 uurDs. T. A. Bakker. 5 uur: Dezelfde. EVANGELISATIE HOOGEBERG. Zondagmorgen 10 uurSamenkomst. Zondagmiddag 12 uur: Zondagsschool. Zondagavond 7.30 uurSamenkomst. Spreker: B. Jenninga. Woensdagavond 7 30 uurMeisjeskrans, voor meisjes vanaf 12 jaar Donderdagavond 8 uur: Bijbelbespreking Allen welkom. Toegang vrij. VELSEROORD. NED. HERV. KERK. 10 uur: Ds. W. S. van Leeuwen. Bevestiging van nieuwe lidmaten. GEREF. KERK. 10 uur: Godsdienstoefening. 5 uurHetzelfde. VELSEN. NED. HERV. KERK. 10 uurDs. W. Kroese. Bevestiging van nieuwe leden. 8 uur: Evangelisatie Samenkomst. WIJKEROOG. GEREF. KERK. 10 uurDs. J. D, Soerkoel. 4.30 uurDezelfde. SANTPOORT. LOKAAL BETHEL. 9.45 uur: Ds. J. Ubels van Heemstede, 5.30 uur: Dezelfde. NED. HERV. KERK. 10 30 uur: Ds. A. Trouw. Bevestiging van jongelieden uit Haarlem e o EVANGELISATIE SANTPOORT. 10 uurDs. Warners, Vloot Predikant. BEVERWIJK. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. 10 uur: Ds. van Calcar. HJNHABDT'r» Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. Laxeer-Tabietten 60 ct. Zenuw-Tabletten 75 ct. Staal-Tabïetten 90 ct. Maag-Tabletten 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Ned. Reisvereeniging. Wie kent niet deze vereeniging, die het moge lijk maakt dat het reizen in binnen- en buiten land- niet uitsluitend meer voor schatrijken, doch ook voor de minder met aardsche goederen be deelde menschheid bereikbaar is? Twintig jaren geleden werd zij opgericht en ging in de eerste ja ren van haar bestaan slechts langzaam vooruit, maar kreeg toch langzamerhand cene groote be kendheid. Haar doel is om gezamenlijke tochten te organi- seeren, waardoor groote reducties vei kregen worden op trein- en bootvervoer en op hotelkos ten. Deze reducties komen den leden weer ten goede, die zich voor de tochten opgaven. Langzamerhand heeft zij een kcrps van leiders gekweekt, die alleszins voor hun taak berekend zijn om den reizigers op de minst kostbare wijze te doen genieten van het natuurschoon buiten de eigen woonplaats. Uitteraard moest zij gedurende den oorlog het reizen buitenlands stopzetten en zich speciaal toeleggen op reizen binnenlands. De tijd van de goedkoope marken maakte, dat menschen die anders nooit in üet buitenland kwa men, nu ook eens ginds gingen kijken en den smaak van het reizen te pakken kregen. Geen wonder dan ook dat zij later iedere vacantie in het buitenland trachten door te brengen. De reisvereeniging ging dus met reuzensprongen in ledental vooruit en telt nu ongeveer 40.000 leden Op de pieuwe reisprogramma's komt zelfs een gemeenschappelijk tochtje naar Amerika voor Misschien gaan wij later nog eens samen naar In- dië of een reis om de wereld maken. Deze week bestaat de vereeniging twintig jaren en het hoofdbestuur verzocht den leden zoo veel mogelijk propaganda te maken, door lezingen te organiseeren, die het doel der vereeniging doen uitkomen. In de gemeente Velsen, waar bijna 150 Iedeu wonen, is evenwel geene afdeeling gevestigd die dit propagandawerk kon organiseeren. Daarom, hebben de heeren Böttger, Mets en Joh. de Waard zich tot een comité vereenigd om den herdenkingsdag in eenigszins feestelijk samenzijn te vieren. Door de medewerking van het hoofdbestuur der vereeniging, zal de heer Pieterse, directeur van het Centraal Bureau, aanstaanden Woensdag avond in de kleine zaal van „Thalia" eene lezing met lichtbeelden houden over ,,Een reis naar Zwitserland en de Italiaansche meren". Teneinde zooveel mogelijk van de lezing te kunnen doen genieten heeft het comité besloten gratis toegang te verschaffen aan de leden en de candidaat-Ieden, die het recht van introductie van twee genoodigden hebben, zooals de adver tentie in dit blad aankondigt. Zonder twijfel zal de heer Pieters, die zijne spo ren op dat gebied verdiend heeft, met zijne le zing velen tot reizen en tot aansluiting bij de ver eeniging, welke geheel zonder eigenbelang werkt, opwekken. Ned. Bond. van Abst. Stad. Men schrijft ons: Zcosls reeds gemeld werd Zaterdagavond 20 Maart de prop.-feestavond gehouden van den Ned. P-ond van Abst. Stud. Wij mogen zeggen dat deze ir. alie opzichten geslaagd is. De zaal was tot de laatste stoel bezet, wel een bewijs van de belang stelling bij de H,B.S.-ers en M.U.L.O.-ers. Het programma werd vlot afgewerkt, de diverse num mers getuigden wel van den frisschen geest die heerscht onder de leden van den Bond. Aan 't eind van den avond gaven zich dan ook diverse leden op en verscheidene belangstellenden. A.s. Zaterdagmiddag 27 Oct. wordt er een ver gadering belegd in de bovenzaal van het Koning- Willemshuis, Amstelstraat, IJmuiden, waar de af deeling definitief zal worden opgericht Ook be langstellende H.B.S.-ers en M.U.L.O.-ers zijn welkom. Het was gistermiddag op het Willemsplein. Heerlijk scheen het lentezonnelje en alles ademde frischheid en jonge kracht. Behalve twee men schen, twee kleine mannetjes, allebei niet jong meer. Ze waren dronken en hielden zich dan weer aan een boom vast, dan weer elkaar vasthoudend op de been. Ze wilden met een autobus mee, maar de chauf feur wilde ze er niet in hebben. Vervolgens lie pen ze een agent tegen 't lijf, die de twee oudjes in iedere hand een, toen maar meenam naar het bureau. Gisteravond gaf de Tooneelvereeniging Con cordia van Wijkeroog de aangekondigde lieida digheids-uitvoering ten bate van de Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose en de afdeeling van het Centraal Genootschap voor Kinderherstel- lings- en Vacantiekoolnies. De heer Y. J. Reitsma sprak een welkomst woord en betreurde dat de opkomst niet grooier was. Concordia had ook nu weer met de opvoering van het blijspel „De Spaansche Vlieg groot suc ces en het publiek genoot dan ook zeer en toonde dit door geestdriftig applaus. De muziek van het Concordia-strijkje luisterde den avond op. Dinsdagavond gaf het kinderkoor van de Chr. Gem. Zang'vereeniging „Looft den Heer dir. de heer J. de Nobel, een concert in het gebouw voor Chr. Belangen. De heer de Nobel, wiens roem juist is op het gebied van het dirigeeren van een kinderkoor, gaf zich dezen avond geheel en het was alsof hij dat honderdtal begeesterde. Wat klonken die liede ren heerlijk en frisch, maar toch zuiver en be schaafd. Het applaus was dan ook niet van de lucht, vooral na Loots' „Dikkie" en de „Canta te". Tot het welslagen van den avond werd niet weinig bijgedragen door het vioolspel van Mevr. GlazenerCouvée en het gebruik dat de heer J. W. Ruinen van de nieuwe vleugel wist te maken. Wij wisten maar een vlekje aan dit concert te bespeuren: de zaal kon het publiek niet bevatten. Als we dan ook instemmen met den wensch van den voorzitter van den avond, dat het koor nog in omvang mag toenemen, dan is het met den nevenwensch, dat we dan komen in een zaal, waar meer plaatsruimte is. Voor de R.K. Kiesvereeniging trad deze week in het Vereenigingsgebouw op het lid der Tweede Kamer, Mr, J. B. Bomans, over het on derwerp: De politieke crisis. De spreker ging de voorgeschiedenis en de geschiedenis van den breuk in de regeeringscoalitie na, die hij meende te mogen wijten aan de houding der christelijk- historischen, onder aanvoering van Ds. Kersten. Spr. achtte die coalitie geheel in overeenstem ming met den stembusuitslag en hij sprak dan ook onomwonden de hoop uit, dat zij hersteld mag worden. De oorzaak van den breuk, het gezantschap bij den paus, achtte spr. een landsbelang en een eere zaak voor de katholieken. Doch juist omdat ze dat s gispte hij de houding der linker partijen nog icherper dan die der christelijk-historischen. Bij laatstgenoemden was er althans een te waardee- ren religieus gevoel dat hen dreef, bij links slechts een houding van kleineeren; bij de soc.-dem. zelfs van vijandigheid fegen den godsdienst. Het feit dat men niet in staat was gebleken een andere parle mentaire regeering te vormen, noemde Mr. Bo mans een veeg teeken voor onze staatsinstellin gen, die in de uiterste democratie van algemeen mannen- en vrouwenkiesrecht, wel teeken kon zijn van een komende dictatuur. Jaarvergadering Chr, Zeeliedenfeond. De afdeeling IJmuiden van den Chr. Zeelieden- bond kwam Woensdagavond op feestelijke wijze bijeen, voor het houden van hare jaarvergadering. De op gezellige wijze ingerichte en versierde zaal van het gebouw voor Chr. Belangen was geheel ïvuld met leden en hunne dames. Na een welkomstwoord van den voorzitter, den heer A. Krijger, bracht de secretaris, de heer Joh Post een keurig opgesteld jaarverslag uit waaraan het financiëel verslag was toegevoegd. De afdee ling telde 1 Januari 1925 164 leden, waarvan zij, in den loop van het jaar 5 verloor door bedanken, 12 door royement en 1 door ovetlijden. Daaren tegen werden 57 nieuwe leden ingeschreven, zoo dat de afdeeling in totaal met 39 teden vooruitging, tot 1 Jan. 1926. Sindsdien is alweer het ledenaan tal aanmerkelijk gestegen, zoodat de afd. in zeer bloeienden toestand verkeerd. Mede in verband met de bedrijfstoest-mden in het vorige jaar was de financiële toestand niet zoo schitterend. Er hadden 9 bestuuis- en 5 ledenvergadering* plaats, terwijl de vakgroep schippers 8 keer bij eenkwam. Daarbij moeten nog tal van gecombi neerde vergaderingen geleld worden, die allen plaats vonden in dat jaar. Door afgevaardigden uit Scheveningen en Vlaardingen werden gelukwenschen gebracht, waarna de bondsvoorzitter, de heer Jb. van der Steen uit Scheveningen, een feestrede uitsprak. Verder werd een, aan de gezelligheid gewijd programma afgewerkt, waarbij de Chr. Gem. Zang- vereeniging „Harpe Davids", air. de heer D. Klut, medewerking verleende. Door een der oprichters van de vereeniging den heer Alb. Kramer, weid een slotwoord ge sproken. De vergadering begon en eindigde met gebed. VELSEROORD. Tentoonstelling Operib, Bewaarschool De tentoonstelling van al hetgeen de kinderen in den nu af te sluiten leergang hebben gemaakt, zoowel in vrijen arbeid als z.g.n, classicaal werk, heeft Dinsdag veel bezoekers getrokken. Dat die kleine kleuters hun gaven van inzicht en ver stand reeds zoover weten te ontwikkelen, dat al die aardige producten van het eenvoudigste tot het hoogere en meer bewerkelijke voorgebracht worden, is een kunststuk, voor de kinderen die ze maken, voor het personeel, dat de kinderen. DE TOCHT VAN DE ALLERNIEUWSTE CliTÜOttl MODELLEN DOOR NEDERLAND De 10 PK. 6lira©EIBI modellen maken momenteel een tocht door Nederland en kunnen spoedig in onze stad verwacht worden. Deze nieuwe wagens, vooral de "Tout Acier" modellen met vierwielremmen wekken overal een buitengewone belangstelling. -V' KOMT ZË ZIEN! AGENT VOOR IJMUIDEN EN OMSTREKEN: J. O A ENSCHEDÉPLEIN No. 3. TELEFOON 295. zoover weten te brengen, zeker niet minder. Als men de uitgebreide collectie in de verschillende klassen aanschouwt, dan spreken niet alleen de oogen, die ons alles doen zien, dan spreekt ook het hart, omdat we weten, dat het personeel met zooveel liefde en toewijding aan de opgelegde laak arbeidt en we zien al het voortgebrachte in mooi er licht en levendiger kleuren. De afdeeling Velseroord onzer Gemeente mag zich gelukkig prijzen, deze school met dit per soneel in haar midden te hebben, als instituut van onderwijs, waar de kleinsten onzer jeugd met zoo veel zorg en tact worden beziggehouden en waar de eerste grondslagen worden gelegd van de ver standelijke ontwikkeling, welke den kinderen op later leeftijd ten goede zal komen. VELSEN In de week van 1420 Maart heeft zich in deze gemeente één geval van roodvonk voorgedaan. Bij de Staats courant zijn gevoegd de statuten van de Coöperatieve Ver- bruiks- en Productievereeniging ,,De Eendracht" alhier. Gevonden voorwerpen en diereni IJmuiden. Een kinderschoentje, een sluitstuk van een vrachtauto, een handschoen, een hond je, een paar handschoenen een wringer van waschmachine, een halsband met penning, eenige sleutels, een kip, twee smeerpotten van een auto. Velseroord. Een huissleutel, een wollen muts, een doosje, inhoudende eenig geld en een collier, een huissleuel, een portemonnaie, een steeksleur tel, een witte wollen ceintuur, een herdershond, twee huissleutels, een hondenhalsband met nik kelen beslag. Wijkeroog. Een klein slootje met sleuteltje, een zwartgelakt damesrijwiel, een handbescher- roer van rijwiel, een rijwielbelastingplaatje. Be Medische Zeu/diag op Java. Donderdag hield Dr. G. Royer, directeur van het Diaconessenhuis te Amsterdam in de Christ, school een lezing over de Zending op Oost-Java van de medische zijde. Naast de verspreiding van het evangelie door prediking, kwam in Oost-Java de medische zen ding op. De zendelingen te Modjowarno hielpen zooveel mogelijk de zieken, waar deskundige hulp ontbrak. Eerst op de voorgalerij van hun huis, daarna in een gebouwtje hield de zendeling polL kliniek. Daarna bleven manlijke patiënten die verder af kwamen een paar dagen in een bijge- bouw van 't huis van den zendeling en bood een inlandsche christin de vrouwen haar huis. He1 was werk, dat uit nood geboren werd; het was christelijke liefde in daden. Toen werd een zie kenhuis gebouwd voor 60. bedden en kwam een dokter- uit Holland. Zoo ontstond het ziekenhuis; te Modjowarno, als centrum van de medische zen^ ding in Oost-Java. Nu is er een ziekenhuis mei 2 00 bedden, 4 doktoren en 100 man personeel. Schijnbaar van zelf, is in werkelijkheid deze arbeid van God gekomen. Na 't ontstaan, besprak Dr. Royer de taak van de medische zending, le. De hulp voor lichame lijk lijden. Op de ongeveer 7 millioen Hollanders zijn ongeveer 3600 doktoren, op de 35 millioen Javanen ongeveer 900, waarvan 3/4 in de groote steden gevestigd zijn, waar veel Hollanders en Chineezen wonen. De spreker stelde tegenover elk ander de wanhopige positie van den inlander door de niet aanwezige hulp en de gelukkige po sitie van den Hollander, die alle mogelijke hulp' kan krijgen. De medische zending helpt In 't bin nenland wat zij kan. Ten 2e memoreerde spreker de hygiënische taak om de inlanders te wijzen op gevaren van be smetting enz. en om sociale en practische maat regelen te nemen in het algemeen belang. Ten 3e toonde spreker aan, hoe de wcstersche. geneeskunst bijlslagen gaf aan het oude bijgeloof. Zieken, die tot wanhoop waren omdat hun ziekte kwam van den vertoornden rijstgeest of door op Donderdag naar 't noorden te reizen enz-, kwa men niet alleen bevrijd van hun ziekte maar ook van hun bijgeloof terug uit 't ziekenhuis. Ten 4e vertelde de spreker, hoe de medische zending werkte door woord en daad. Bij alle gebreken en tekort-komingen trachten dokters en personeel een getuige te zijn van Hem, die innerlijk met ontferming bewogen zich aan de wereld gaf. De Javaansche, medearbieders voegen hieraan toe de verbreiding van het evangelie door woord en geschrift. Ten 5e vertelde de spreker, hoe de doktoren in Modjowarno hulpkrachten opleiden. De zen- j ding is voorop gegaan om te doen wat zij kon voor die millioenen Javanen, die geen medische hulp kunnen krijgen. Omdat in geen honderd jaar een voldoend aantal doktoren aanwezig zal kun nen zijn, is de medische zending begonnen om de besten van verplegers en verpleegsters te leeren, hoe de meeste ziekten te onderkennen zijn en hoe zij genezen moeten worden. Deze worden dein in de dessa's geplaatst, met de verpleegsters die als vroedvrouwen zijn opgeleid. Voor moeilijke gevallen roepen zij de hulp der doktoren in. Het gouvernement volgt thans de zending, nadat 't eerst sceptisch tegenover deze methode had. ge staan. Zoo is Modjowarno geworden het centrum van een net over Oost-Java om den lichamelijken nood te lenigen om Cristus wil. Met groote aandacht werd deze lezing door een goed gevulde zaal aangehoord. SANTPOORT. Voor de Vrouwenclub treedt Dinsdag a.s. in de bewaarschool „Spaarnberg" op Marijtje, de bekende geestige spreekster met het onderwerp „Huwelijkswetgeving", „Als dat niet trekt, trekt niemendal," zal het bestuur der Vrouwenclub gedacht hebben. VOLKSZANG. We hebben indertijd kunnen „opscheppen" over de Santpoortsche Volkszangers, thans gaan we klagen. Dit klagen zouden we kunnen uitstellen tot de zaak van Volkszang heelemaal misgeloopen was, maar we doen het liever vóór het zoover is. Mogelijk, dat vele trouwe Volkszanger? van vroe ger hun leven nog bijtijds gaan beteren. Het is bijna onbegrijpelijk, hoe de leider-— de heer Six- ma en zijn „vleugel-adjudant", de heer Vink, bij een slecht bezoek, als op den laatsten avond; het geval was, nog zoo den moed er in houden. Komt Santpoorters, dergelijke opoffering dient be loond! Veel vragen bovengenoemde heeren niet, alleen uw aanwezigheid. Laat dus „Zomerlustbij den volgenden zangavond te klein blijken. SCHEEPVAART EN VISSCHERU. Het Fransche stoomschip Cabourg gaat 21 dezer te Saint Nazaire in lading voor de Hoof ovens alhier. Het Ned. stoomschip Rozenburj gaat 29 dezer te Onton en het Spaansche stoom schip Rufina gaat 31 dezer te Melilla in' lading, beide eveneens voor de Hoogovens alhier. Alhier is aangekomen de stoomtrawler We- mysse, G.N. 28, uit Grantan. Dit Engelsche vaar tuig is aangekocht door den heer J. Maas c.s., alhier en zal onder Hollandsche vlag en merken gebracht worden. De Weinysse werd in 1905 van staal gebouwd It I Leith, meet 167 ton en was voorheen eigendonj der General Steam Fishing Company Lt, te Gran ton. De hoofdafmetingen zijn 105 X 21,6 10,6 voel' Deze week vergaderden de Centrale en d» Christelijke bonden van havenarbeiders, om te be-l raadslagen over het al of niet voortbestaan van de losregeling der trawlers aan den kant, Het eind resultaat is geweest dat beide vergaderingen zich daar vóór verklaard hebben. KENNISGEVING. Ter kennis van belanghebbenden wordt ge bracht, dat de vergadering der Schoonheidscom missie zal worden gehouden op Donderdag 1 April 1926, des voormiddags 9.30 uur, ten kantore vai: het bedrijf Openbare Werken te Velsen. Tijdens deze vergadering zullen belaoghehbet- den van 11 tot 11.30 uur in de gelegenheid worde: gesteld de commissie te spreken. Schetsontwer pen, die zij aan het oordeel der commissie wen. schen te onderwerpen, warden uiterlijk tot Dins dag 30 Maart, middags 12 uur, bij dien secretaris ingewacht. SPORT. IJ. V, V. RT01WV0G1LS STORMVOGELS' PAASCHTOER. Met de Paaschdagen speelt Stormvogels.een tweetal wedstrijden te Brussel. Daar wordt een zoogenaamd Paaschtornooi gehouden, waaraan be halve Stormvogels twee Belgische clubs en één Oostenrijksche vereeniging deelnemen, V. 8. V. Secretariaat: Velserduinerbuurtweg 29S. De loting voor de seriewedstrijden heeft de vol gende wedstrijden voor Zondag a.s. aangewezen: lste afd, 1ste ronde. 2—3 nur SCHOTEN I— V. S. V. I. 34 uur STORMVOGELS II—T. O. G. 1 (3e klasse N. V. B.) 2de afd. lste ronde. 4.15—5.15 STORMVELD I—V. S. V. II. Behoudens goedkeuring van B. en W. zullen de wedstrijden worden opgeluisterd door de Harmo nie Vereeniging „Kunst na Arbeid". Burgerlijke Stand Vel&en Geboorten: J. H. de ReusWolternifA d.; M. HemstraSalomons, d., A. II. de Blou- Merman, z.; N. MartensVerburg, z.; G. V. I KruijssenBakker, z.; Z. v. d. Wurf—Vonk, d.; I v. d. WalSamshuijzen, d.; J. v^tn Look- va Holten, d.P. Struijs-^-Stam, d., M. M. Steen- meijerLagrand, z.; P. JansenZwart, z.; T. Nap- Buijs, d.; A. Pluimvan 't Slot, d.j K. Tromp- Zwartveld, d.; A. Langbroekden Braber, d.; W. Herreboot^Bor, z.; M, C, Bakker—Remmen- waal, z. Ondertrouwd: R, K, Timmer en G. E Joern; P. Eriks en G, G, Ruijssenaars; W. Budioj en C, M. Schade; K. Vastenhouw en C. M. War> naar; H. A. Graaman en J. J. Koks, Gehuwd: A. Bosman en M. van Leeuwen; P Weij en P. C. Dedecker. Overleden; Elisabeth Pluimgraaf, 38 jaar, echtgen. van P, Tol; Arie de Blois, 6 dagen, i T- W. de Blois; Johanna de Groot, 65 j., wed. van W. van Leeuwen; Hendrik Hopman, 65 j., echlfcen- van C, W. v. d. Heuvel; Jansje Smit, 26 jaar, on gehuwd. Wegens plaatsgebrek moeten eenlB< stukken tot een volgend no. wachten Den 11 den April a.s. hopen mijn geliefde Ouders Johannes Pleter Geerlof en Hendrlka de Bruljn hun 25 jarige Echtvereenlging te herdenken. Dat zij nog lang i gespaard mogen blijven is de wensch van hun dochter LENA en Verloofde. Velseroord, 28 Maart 1926. Stationsweg E 70.

IJmuider Courant | 1926 | | pagina 6