Woensdag 31 Maart 1926. 2s blad OFFICIEEL. Spreekuur Wethouder v. Onderwijs. Bij deze wordt ter algemeene kennis gebracht, «dat 'de wethouder van Onder wijs op Vrijdag 2 April a.s. geen spreek uur zal houden. Waarschuwing. De Inspecteur van Politie te Schoten, levens Commissaris van Rijkspolitie, geeft den winkeliers ernstig in overwe- aan H. J. Kloezeman, en diens echtgenoote H. M. Philippo, wonende rijksstraatweg 91, M. Groenveld, en diens echtgenoote A. J. Giesbezs, wo nende Van Sillemstraat 23, en J. A. Pe terson, en diens echtgenoote A. J. S. Jansen, wonende Rijksstraatweg 91, al len te Schoten, geen goederen te leve ren, alvorens betaling daarvan heeft plaats gehad. VAN DEN WACHTTOREN. Spraakonderricht voor predikanten; De predikanten zijn mannen des woords en ze spreken vaak slecht. Dat 11 zeggen-, dat ze evenals schoolmees ters vaak een slecht gebruik maken van hun spraakorganen. De keelspeci- latei ten spreken dan ook van de domi- neeskeel. De duidelijkheid en kracht der ;Stem lijdt onder het slechte spreken; de i eens heldere stem wordt schor en lee- Üjk, Het is voor velen niet voldoende als kleine hummels van ouderen het spre ken te loeren-. Zelfs een zeer welspre kend man met een stem als een klok, Dr. Kuyper heeft indertijd spraakles ge nomen op la'fceren leeftijd. En aan de fee Universiteit is voor de aanstaan- f de bedienaren des Woords ook het eerst methodisch spreekonderrieht ge geven. Vooral de r en de g worden dik wijls slecht uitgesproken, zoodat de stem al spoedig aan helderen klank nog terecht of ten onrechte de gedach te, dat de luchtweg de minst veilige is. Het lijkt er nog niet op, dat het ver keer op grooten afstand van dc aarde naar de lucht verplaatst zal worden. Men heeft in de lucht nog geen ver keersagenten noodig. De hooge weg is nog steeds een stille, eenzame weg. En ook een dure weg. Luchtreizen zijn nog altijd duurder dan land- of zeereizen Er is weinig kans, dal hierin verande ring komt, want de luchtvaartmaat schappijen maken over het algemeen slechte 'zaken. De Imperial Air Service ontving het. vorige jaar een subsidie van ruim 1V2 millioen en haid nog een tekort van 1860000 gulden. Onze Kon. Luchtvaartmij. heeft voor 2734 eer: subsidie van 4 millioen aangevraagd. Waai- zoovele millioenen de lucht in gaan en niet terugkeeren, zullen de verkeersvliegtuigen op den duur lan den, om niet weer op te stijgen. Be school en de veiligheid. Onze kinderen moeten verkeersbe- schaving leeren. Ze moeten zich mak kelijk en goed leeren bewegen op straat, gehoorzamen aan de algemeene ver keersregels moet hun tot een tweede natuur worden. Het is niet voldoende, dat ze die kennen, maar ze moeten die onbewust opvolgen. Ze moeten niet bang zijn in de drukte maar ook niet onvoorzichtig. Kinderen zijn. druk en zien geen gevaar. Zij moeten leeren, dat zij niet wild kunnen zijn, niet dol kun nen spelen, waar waakzaamheid voor de veiligheid geboden is. Volgens den wethouder van onderwijs te Amsterdam heeft de school op het gebied der veiligheid een mooie taak. Op het komende Nationale Veilig heidscongres zal over onderwijs en het veiligheidsvraagstuk gesproken wor den. Dus weer een nieuw leervak: Veilig heid? Weinigen zullen dat eischen. We hebben al vakken genoeg en bijvakken te veel. Bovendien geeft theorie hier niet veel. Maar kan de school de kin deren praktisch leeren de veiligheid voor zich en anderen te dienen? Men heeft in enkele scholen verkeersagen ten een paar maal de kinderen als in structeurs les laten geven. Dat is wel aardig en ook wel iets, maar toch vrij onvoldoende. Verkeersagenten zijn eei goed ontwikkeld. Ze zijn yreedzaam, goedmoedig en schuchter. Dat is een getuigschrift, zooals we er geen aan eenig beschaafd volk zouden kunnen uitreiken. Men zou tot de blan ken villen zeggen: Gaat naar deze In dianen en wordt goed. Wij kunnen meer van hen dan zij van ons leeren. Maar waarschijnlijk -heeft deze pater wel wat geïdealiseerd uit liefde voor dit volk. Er is een wijsbegeerte, die heel de buitenwereld voor een weer spiegeling houdt van het innerlijk le ven van den nnensch. Wij zien elkaar, zooals we zelf zijn. Booswichten zijn overtuigd, dat niemand te vertrouwen is en menschen met een goed hart vin den overal vriendelijke, hulpvaardige menschen. Zoo kunnen wij uit ons oor deel over onze naasten onszelf hot best leeren kennen. De menschen zijn dus niet, zooals wij hen zien. Maar we zien de menschen, zooals wij zelf zijn. Er zeker veel waarheid in dit pittige woord en daarom pleit het vriendelijke oor deel van den pater meer voor zijn eigen hart dan voor den aard der onoogelij ke Alakaloef-Indianen. Fransche keizerlijk hof en de natuurlij ke, grove uitvallen v. dc, tot hertogin van Danzig gebombardeerde, Madame Sans Gêne, die toch hare plaats volko men waardig was, is een botsing die steeds de fantasie prikkelt. En als die botsing in het bioscope-gebeure11 verzin net ij kt wordt, dan krijgt het zeer beken de, romantische verbaal, leven voor den bezoeker. Verschillende mooie opnamen maken daarbij de waarde van deze reuzen-film nog grooter. De zaal was dan ook zeer goed gevuld Door 'de politie te 's G ravenhage is aldaar aangehouden zekert? v. d. M., die verdacht wordt alhier een rijwiel te hebben gestolen. Hij is naar IJmuiden overgebracht. PLAATSELIJK NIEUWS. verliest. De inhoud van het 'gesproke-J »een onderwijzers. Zij zullen zich v ne is de hoofdzaak, maar door er-n meer thuis voelen als middelpunt van slechte, uitspraak gaat er veel van ver loren. Waarom wordt er van kansels en tribunes niet even goed gesproken als van de planken? Tooneelisten ver slaan de kunst, om bun stem te gebrul ken en te sparen. Bijna altijd is I hun stem in groote zalen duidelijk te verstaan. Zelfs oude tooneelspelers heb ben meestal geen oude, versleten en verbruikte stem, Niet ieder heeft het spraakonderricht even 'dringend noodig. Maar menige' spreker zou Het zichzelf en zijn pu bliek heel wat makkelijker kunnen ma ken door zijn stem volgens de regelen ■der kunsbte gebruiken. Ook -die kunst moet geleerd worden. Deze „spraak kunst" heeft zich in de laatste jaren zeer ontwikkeld. Vergissen we ons niet dan is Mej. A. Kuipers de eerste ge weest, die dit onderwijs in ons land gaf. Dr. Kuyper is nog op lateren leeftijd kaar leerling geweest. Thans zijn er in alle steden bevoeg den, die bij zang- ook spreekonderwijs geven. Den Haag heeft zelfs in L. do Lier een gemeentelijken spraakleeraar. Deze zeide onlangs voor een gezelschap van studenten, aanstaande predikan ten: Het contact tusschen kudde 'Ui' her- Ier kan eerst dan ontstaan, als de technische spraak niets te wenschen overlaat. Daarom moet de candidaat even goed over zijn spraakorgaan kun nen beschikken als de musicus over zijn vingers. De ontwikkeling hiervan mag niet worden overgelaten aan de occa- sioneele (toevallige, onopzettelijke) op voeding, want dan wordt er kwalita tief en kwantitatief slecht en slordig gesproken. een spinneweb van drukke verkeers wegen dan in het midden- van school kinderen. Bovendien wordt zoon en kele oefening ook weer spoedig verge ten. In vele scholen hangen goede pla ten, die de kinderen leeren, hoe ze zich al en niet op drukke wegen moeten ge dragen. Die platen moeten eens be sproken worden en zijn zeker goede leermiddelen. Ook worden schoolwan- delingen 'aanbevolen, waarbij de onder wijzer op de gevaren wijst en de kin deren de wetten van het verkeer leert opvolgen. De kinderen kunnen er daar na eens een opstel over maken. Ook zou men de lessen '.en wenken ter beveili ging well op een eenvoudig wijsje als poëzie kunnen laten zingen. Bij een on geluk in de eigen omgeving, dat indruk op de kinderen heeft gemaakt, kan de onderwijzer een ernstig woord van waarschuwing spreken. En vooral hij de gymnastiekles is er een uitstekende I gelegenheid door in het lokaal krijt strepen te trekken, hier en daar een voorwerp te 'zetten, de kinderen te lee ren", -hoe zij de straat gebruiken moe ten. Zoo kan op verschillende wijze dc school meewerken aan den -dringenden eisch: Veiligheid voor alles en voor al len! ii; Dat er onder de Gereformeerde pre dikanten zoovele welsprekende man- Den zijn, wordt wel toegeschreven aan de bijzondere zorg aan -de Vrije Univer siteit voor het technisch juist en zuiver spreken. Het spreekonderwijs in de wieg moet dus later aangevuld en veel al verbeterd worden. Luchtverkeer met verlies. Het luchtverkeer neemt niet zoo'n hooge vlucht, als aanvankelijk ver wacht werd. Reizigers, die geen uur te t'&rliezen hebben, maken soms gebruik fan de vliegtuigen en enkele niet al te zware „ijlgoederen" worden ermee ver voerd. Maar het blijft eigenlijk sukke len. Ook de luchtpost beteekent nog riet veel. Men heeft telegraaf en tele foon en voor minder dringende berich ten de gewone posterij. Daarbij komt Be Alakaloiei-Iiidianen. De-ze Indianen zijn een dwergvolk, klein met lange armen en been-en. Het. haar is dik en verward en nauwelijks onderhouden. Het voorhoofd wijkt ach teruit. De oogspleten staan scheef. De mond is breed met dikke, gezwollen- lippen. Zij wasschen zich nooit. Om het vieze lichaam dragen ze zeeleeu wen huiden. Ze wonen in een bijenkorf hut: eenige boompjes met huiden om spannen. Men rekent hen tot de walgelijkste vertegenwoordigers der menschheid; ze heeten gevaarlijke boeven, mpnsch- eters, ruwer dan wilde dieren. "Maar de Katholieke zendeling Pater Martin 'Gusinde heeft hen beter leeren kennen en prijst dit Indianenvolk zeer. In hen, zoo schrijft hij, klopt een hart, vatbaar voor edele gevoelens en vol behoefte aan liefde. De kinderen han gen aan hun ouders, het gedrag der echtgeno'Oten is het beste, dat denk baar is, de -oude lieden zijn zeker van de voortdurende -hulp van hun stam- genootcn. Elk is dadelijk bij de hand, wanneer het geldt een ander uit verle genheid te helpen. In den ouden tijd kwamen diefstal, roof en moord zelden! bij hen voor. Hun schaamtegevoel is, IJMUIDEN. Nut van het Algemeen. De laatste Nutsavond van het depar tement IJmuiden is in zijn bijzond eren aard' zeker niet de minste geweest, al zullen daarover ongetwijfeld de meen in gen uiteenloopen. Niemand minder dan Dr. Willem Royaards, de groote drama turg en voordrachtkunstenaar had aan den roepstem van het bestuur gehoor gegeven, om voor leden en genoodigden op te treden. 't. Is ongeveer een hal ven monschen- leeftijd geleden, dat wij met Willem Royaards als voordrachtkunstenaar kennis maakten en in extase waren over zijn geweldig zeggen en onvolpre zen uitbceldingskunst. Op zijn repertoi re stonden, toen de meesterwerken van Mul'tatuli „De Kruissprook" en „Saidja én Adinda'1. Nog staan deze werken op het program van Royaards, doch tot ons is hij gekomen met een gedicht van wij len Caret Adama van Scheltema, de he laas kortelings overleden dichter, dien men wellicht meer na, dan voor zijn verscheiden gaat eeren en vvaardeeren. Tiet imposante oeuvre in zeven zan gen „De Tors" eiseht echter zooveel èn van den declamator on van den toe hoorder, dat misschien alleen een Roy aards en enkele andere groote kunste naars het kunnen bestaan, dit gedicht voor de groote menigte te durven bren gen, welke schepping zonder vooraf gaande lezing of toelichting vermoede lijk ver boven het be git p van velen zul len gaan; in wien de dichterader niet bruist of stroomt en slechts intens ge noten kan worden door hen, die de rij ke gave, de kracht en de verheven kunst van de poëzie kunnen bevatten. „De Tors" he teek ent een romp, een overblijfsel van een standbeeld, waar- va,n alleen een bezield borstbeeld, zon der hoofd of armen is overgebleven en waartoe nochtans de kunstenaarsziel van een Scheltema. is uitgegaan en in gekeerd. De zeven zangen, waaruit dit wonderschoone gedicht is opgebouwd heeten: 1. Voorwoord, 2. De niensch; 3. De vrouw; 4. Het paar; 5. Hemelvaart; 6. Weerkeer en 7. Ontwaking. Alleen een machig talent als van een Royaards kan ons dit gedicht doen ge nieten al schromen we niet te verkla ren, dat het nochtans dikwijls boven onze bevatting is gegaan. Zeer zeker zal het velen, die van diepgaande poëzie houden, aansporen het gedicht, na zoo machtige voordracht, nog eens aan dachtig na te lezen, nu het ons zooveel duidelijker is geworden door de vertol king van een zoo verwanten dichters- ziél. Na de pauze schonk Royaards ons een aantal verzen van Huygens, Vondel, Hooft, Breclero en Albrecht Rodenbach. Vooral in de verzen van laatstgenoem den Vlaamschen dichter, „de Walku- renrid" eri „Klokke Roeland" kwam nog eans duidelijk uit over welke mach tige, indrukwekkende, bezielende en meesleepende kunst van zeggen de heer Royaards nog steeds beschikt en zeker zal men nog lang onder den in druk van zijn groot talent blijven. Maar niet minder is ons geblek'en, wat groot dichter onze gemeenschap heeft verloren in Garel Adama van Schelle ma, dien Royaards dezen avond nader tot ons heeft gebracht. We woonden deze week, in Thalia een voorstelling bij van „Madame Sans Gêne" op bet filmbeeld uitgewerkt het bekende verhaal van de echtgenoote van éen van Napoleons maarschalken. De botsing tusschen de gemaakte, ver fijnde hofbeschaving aan bet jonge, Deze week daar passeeronde, trok het, onze aandacht, dat men bezig was aan een verbouwing, bij het schaftlo kaal Leeuw, op den kop der haven. Bij navraag bleek ons daarvan het belang rijkste te zijn bet bijbouwen van een, met glas afgesloten waranda aan de zeezijde en het uitbreiden der fietsen stalling. Dat laatste verheugt ons, om dat de heer de Leeuw thans reeds ge leerd heeft dat er een steeds toenemend aantal menschen, aan het einde der ha ven, een stal voor hun fiets zoeken. Scherper wordt dat belicht, door die waranda. Het zijn natuurlijk niet in de eerste plaats de behoeften der haven arbeiders, waarvoor die dient. Neen, het onvergelijkelijk mooie ha vengezicht aldaar, maakt het begrijpe lijk dat vele inwoners, met of zonder logé's of toeristen daar graag een tijdje zitten en, nu deze inrichting daar een maal is, zooals ze is, verblijden wij ons er over dat de exploitant ondernemend genoeg is, om zich daarvoor te installee ren en aldus IJmuiden een prachtige zitgelegenheid rijker wordt. De losregeling aan de visschershaven. De regeling voor het aannemen van havenarbeiders, die hier in September, bij wijze van proef, voor een half jaar werd ingevoerd door gemeenschappe lijk overleg tusschen de organisaties van reeders en arbeiders, gaf aan een aantal arbeiders nog al eens gelegen heid tot critiek. Daar waren er, die het aan de regeling weten, anderen gaven den aannemer de schuld, die zelfs wel eens «bedreigd werd. Daarbij waren er nog, die tegen elke regeling waren en verder die de zaak nu in orde vonden. Tegen 1 Maart, 't einde van den proef tijd, bleek echter ook in deze zaak „cri tiek is gemakkelijk, maar opbouwen moeilijk'1, en de leden der arbeiders organisaties bleken in groote meerder heid bereid opnieuw een gelijksoortige regeling te aanvaarden en verzochten bestendiging der proef t. de nieuwe re geling in werking kon treden. De be sturen traden 'daarvoor met de reeders in overleg, waarlbij slechts één princi- pieele veranderng werd voorgesteld, om het groot aantal gelijk-berechtigde arbeidskrachten iets meer in overeen stemming met de behoeften daaraan te brengen: het vormen van een reserve- groep, waarin zij werden opgenomen, die weliswaar op drukke dagen altijd trawlers losten, maar die in anderen arbeid een hoofdbestaan vinden. Ter wijl die onderhandelingen voortduur den, werd de actie der tegenstanders waarschijnlijk nog heftiger, zoo dat men hoorde spreken over doorjagen door de besturen en despotisme van den aannemer. Daar deze beschuldigin gen den bestuurders ook wel ter oore kwamen, besloten die, toen zij met de reeders tot overeenstemming waren gekomen, daar rekening mee te hou den. Zij legden het contract aan hunne ledenvergadering voor, elk in eigen kring. Donderdagavond vergaderde de Cen trale Bond. Hoewel daar een tijdlang oppositie werd gevoerd door tegen standers der overeenkomst, bleek deze bij geheime en schriftelijke stemming slechts 19 medestanders te hebben, zoo dat de groote meerderhed zich er vóór verklaarde. Vrijdagavond kwam de Christelijke Bond bijeen. Ook daar werd de zaak aan alle kanten grondig besproken en verklaarde zich, bij schriftelijke stem ming, eveneens 'de overgroote meer derheid er voor. Wat de persoon van den aannemer betreft: bet contract eiseht, datt aan de reeders een voordracht van minstens 3 candidaten moet worden aangeboden waaruit dezen dan de keuze doen. De Centrale Bond stelde opnieuw •den tegenwoordigen functionaris can didaat, die lid is van den Bond. De Chr. Bond wees een van hare leden aan. Daarbij zal nog wel een naam geplaatst worden, waarna waarschijnlijk een stemming onder alle betrokken arbei ders zal plaats vinden over 'de volgorde waarin zij op dc lijst zullen voorkomen. W egeröverfeeiszing. Er wordt den laatsten tijd gelukkig flink wat gedaan aan verbetering vnn onze wegen, Dc Ijmuiderstraatweg vanaf de Kortenaerstraat tot, de Frans N a e r eb ou t s tra at is thans opnieuw be straat en daardoor verbazend opge knapt. Ook op den Hoogeberg is weer een deel verbeterd. Nu rest nog het. ge deelte van de Frans Nacreboutstraat tot den Kanaal weg. En verwacht mag worden, dat er nu ook wat gedaan zal worden aan de trottoirs. Op den hoek van den Velserduiner- buurtweg even voorbij de Eikeu.ura.J te Velseroord is ook een groote v (-mete ring tol. stand gekomen. Daar zijn eenige boomen gerooid en is de ronde hoek bij den weg getrokken, zoodat de weg op dien hoek nu flink breed is. De hoek Velserduin-erbuurtweg-Zee- weg is thans aan de beurt. Ook daar wordt grond bij deu weg getrokken, terwijl deze hoek zal worden 'bestraat. Als wij deze verbeteringen zien, vra gen wij ons af, waarom de onmogelijke toestand in de Iepenstraat nog langer moet voortduren. In deze nieuwe straat nabij bovengenoemden hoek is slechts de oostelijke helft van de straat behard met stecnen, de andere helft is nog zand. Het is niet alleen bespottelijk, maar het is ook grievend voor de hewo- ners van den Westkant, die toch ook •straatbelasting moeten betalen. Ook in andere de eten der gemeente worden de wegen onder handen geno men. Een uitnemend ding is, dar op ver keerswegen de gevaarlijke en scherpe hoeken worden weggenomen en ver breed. Zoo o.a. op den Bredero-deweg nabij den spoorovergang, waar de auto bussen langs komen. En toch, a.l wordt er zoo lieel wat ge daan aan ons wegennet, het is nog lang niet voldoende. Er zijn straten, waarvan do beliarding zóó slecht is, dat ze schreeuwen om verbetering. Zoo b.v. de Juli ana kade te IJmuiden, een der drukste verkeers wegen. Vooral bij bet begin, bij den spooroverweg, is de toestand onhoud baar. Deze weg kan o.i. onmogelijk tot een volgend jaar wachten. Er zijn meer slechte bestratingen in onze gemeente, men bemerkt dat het best, als men da gelijks per fiets door onze jdaats rijdt. Maar de Julianakade is wel het aller ergst. Het zou o.i. een straat zijn, om eens een ernstige proef te nemen met asfalt of een soortgelijke vvegbedekking. Want wij meenen dat de klinkerbestra- ting het daartegen toch moet. afleggen. Terwijl wij hopen toch verschoond te blijven van meerdere wegbedekking met keien. De Stationsweg te Vclsen moet daarvan een afschrikwekkend voorbeeld blijven. Onze motorsproeiwagen hel"ben we deze week ai op onze wegen gezien en waar onze wegen bij droog weer en zonneschijn zoo spoedig stoffig zijn, is ■het een genot langs de verfrischte stra ten te rijden of te wandelen. Wij liopen dan ook, dat de sproeiwagen niet maar eens zoo nu en dan zal gebruikt worden, maar dat we hem bij droog weer dage lijks zullen zien, om onze wegen te be vochtigen en alzoo onze gezondheid te bevorderen. Op alle vier scholen der Ned. Her vormde gemeente alhier was bet giste ren openbare les. Zeer vele ouders en belangstellenden hebben deze bijge woond. Wij namen een kijkje in de Insinger- bewaarschool en genoten daar niet de vele ouders van het werk der kleinen en van hun lieve spelletjes. Vooral „Grootmoeders verjaardag" was aller leukst. Grootmoeder werd gehuldigd en in de bloemetjes gezet en toegezon gen, waarop grootmoeder bedankte en de kinderen onthaalde. Zoo is deze openbare les voor de kleuters een pret tige dag. Bij de Staatscourant zijn gevoegd de statuten van de N.V. Transport- en Garagebedrijf v.h. Gebroeders Dar- phorn alhier. In de Maandagavond gehouden vergadering van de Protestantscbe Be- gTafenisvereeniging alhier werden in de vacaturen,ontstaan door het over lijden van de heeren S. Tijssen en F. Beenhakker, tot bestuurslid gekozen de heeren E. de 'Groot en TI. Medik Kok. Nij verheid sonderwijs. In het verslag in ons blad van Zaterdag is ver zuimd te vermelden: Aid. Timmerlieden. Bevorderd van de tweede naar de derde klasse F. Hanekroot.

IJmuider Courant | 1926 | | pagina 5