geneest-en tmfmaét ekjfuid PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Voor 'het examen van technisch •ambtenaar van den Rijkswaterstaat zijn geslaagd de heeren H. Riemers en YY. liiemstra, buitengewoon opzichter bij den sluisbouw alhier. Donderdag zijn te 's Gravenhage geslaagd als stuurman op stoomzeevis- scfhersvaartuigen de heeren G. A. Smits en .J. Grave mak ei'. Dinsdag 13 April a.s. herdenkt, de -heer YV. Voogt den dag dat hij voor 25 jaren in dienst trad bij de reederij Groen, alhier. Hij is eerst toen eenige maanden met een der schepen op de Westkust van Engeland geweest en was nadien, onafgebroken, werkzaam in de pakhuizen der firma. Propaganda-avond der Nederlandsohe Reisvereeniging. De aangekondigde propaganda-avond, Woensdagavond in de zijzaal van Tha lia, was niet buitengewoon druk be zocht, wellicht in verband met een vooi velen overladen weekprogramma. Toch meenen wij dat hier de wegblijvers ten zeerste in het ongelijk stonden, want die er waren hebben genoten, zooals maar zelden een avond het geval is. De bijeenkomst werd geopend met een kort welkomstwoord van den heer YV. P. Mets, die daarna het woord gaf aan den heer A. Pieters uit den Haag, directeur van het Centraal Bureau der Ned. Reisvereeniging. Deze gaf eerst 'n uiteenzetting van doel en werkwijze der vereeniging. Dat doel is: zooveel mogelijk het gansche volk de ontwikke ling en het genot van reizen in binnen- eii buitenland mogelijk te maken. Zij tracht dit doel te bereiken door het or- ganiseeren van groote en kleine gezel- schapsreizen, tegen draagbare prijzen, in elk geval zonder winstbejag. Bij- elk dier reizen gaat een leider mee, die bereid en bevoegd is om de deelnemers te wijzen op het het aesthe- tisch en intellectueele wat er te genie ten valt. Verder versohaft zij diegenen, die op andere wijze reizen, zooveel mo gelijk hulp, b.v. door vacantiehuizen en reisinformatiën. Het ontbreken van het winstmotief doch het naar voren treden van sociale motieven, maakt elke vergelijking met een reisbureau onmogelijk. Dat de ver eeniging inderdaad zeer veel goeds in dezen presteert en gewaardeerd wordt kan blijken uit enkele cijfers. Op 24 Maart 1906 opgericht met 44 leden, telt zij thans 44000 leden. In het eerste jaar organiseerde zij 2 reizen, voor 26 deelnemers, die te sa men f 899.95, in 135 reisdagen kostten. In 1925 waren deze cijfers 262 reizen, voor 8200 deelnemers, die f 867.629.61 kosten, in 74060 reisdagen. Hierin zijn niet begrepen de cijfers van kleine reizen der afdeelingen. De kosten der reizen varieeren, doch be dragen b.v. voor een reis van een week in Zwitserland veelal c.a. f 70. Na deze relde, met propagandistische strekking, gingen de lichten uit, en maakten de aanwezigen een reis mee door Zwitserland en langs de Noord- Italiaansche meren, tot in Milaan. Natuurlijk zoo: de panorama's wer den geprojecteerd en de heer Pieters,. die persoonlijk dikwijls daar als gelei- dor dienst deed, vertelde daarbij en maakte ons op alles opmerkzaam. Zoo wel op natuurschoon als op histori sche," etnografische en geografische bij zonderheden. Eerst zagen we het Vierwaldstadter- meer en de alpen in de omgeving, de kale rotsen met 'besneeuwde toppen, de grazige weiden en vruchtbare ravijnen in bet stroomgebied der Reuss. De heer Pieters maakte ons attent op het romantische schoon van het meer en de daaraan gelegen steden en dor pen. Hij vertelde van de vraagstukken bij bergsporenbouw en hare oplossing, in het bijzonder de tunnelbouw. Gedurende de pauze, door het groot ste deel der aanwezigen die dit nog niet eerder deden, benut om zich te laten in schrijven als lid der N. R. V., konden we ons dan voorstellen in den trein te zitten, die door den 14 K.M. langen St. GoUhard-timnel gaat, om dus weer iets te zien, zoodra we in het Italiaansch- Zwitsersehe kanton Tessino aankwa men. Het geheel veranderde klimaat, bevolking, de flora en de architectuur, ai les trok daarbij de aandacht. Zoo za gen we Lugano en het meer, vanwaar we dan tevens een uitstapje maakten naar Milaan, om in het bijzonder den marmeren Dom aldaar te bewonderen. Tenslotte de schoonheid van de Lago di Corino met den geest van Locarno en de ago Maggiore met de Borromëische eilanden en de erotische tuinen. Het was een avond, wonderschoon 543 door 't. onderwerp en gezellig door den verhaaltrant van den heer Pieters. Het was dan ook wel zeker uit naam van alle aanwezigen, dat de heer Mets, in zijn slotwoord den spreker dank bracht voor hetgeen hij hier geboden had. Nutsspaarbank „IJmuiden". Gedurende de maand Maart 1926 wérd ingelegd: a. te IJmuiden f 10.866.55 b. te Velseroord f 3.401.69 Terugbetaald werd: a. te IJmuiden f 5.494.52 b. te Velseroord f 2.030. I 7.524.52 Meer ingelegd dan terugbetaald f 6.743.72, Op 1 Maart 1926 bedroeg het te goed der inleggers f 226.421.48 Op 31 Maart 1926 alzoo f 233.165.20 Uitgegeven werden 17 nieuwe boekjes en inge leverd 2 boekjes. Het laatst uitgegeven boekje droeg het nummer 716. O.-K. Zangv. „Eensgezindheid". Op Vrijdag 9 April a.s. geeft de Oud Kath. Zangvereeniging „Eensgezind heid", directeur de heer Joh. Tol, een concert in de schouwburgzaal Thalia", met mede-werking van de heeren C. van Vrede, viool en J. Schouten, piano. Men verzocht ons te vermelden, dat het bestuur nog een beperkt aantal kaar ten voor deze zang-uitvoering zal be schikbaar stellen. De heer A. alhier wilde Zondagmid dag iets halen uit zijn kantoor in de vischhallen. De hallen en kantoren zijn Zondags gesloten, maar de heer A. kreeg van een heamhte gelegenheid even naai* zijn kantoor te gaan. Toen hij klaar was, bleek alles echter geslo ten, zoodat de heer A. opgesloten zat. Daar de heer A. geen zin had tot Maan dagmorgen gevangen te blijven, heeft hij met een vischkist het paneel van een deur ingeslagen en zich zoo be vrijd. VELSEROORD. Een kistenmaker uit Velseroord stond terecht, omdat hij niet had vol daan aan de verplichtingen die de Ar beidswet een patroon oplegt om in jüjn zaak een arbeidslijst op te hangen en zijn werklieden liad laten arbeiden op een ongeoorloofd uur. Verdachte be toogde, dat er geen sprake van arbei-' ders iwias, want de lieden die in zijn: werkplaats werkten, waren zijn broers en compagnons in zijn zaak. De Ar beidswet bepaalt evenwel, dat in een coöperatie de oudste aansprakelijk is en de jongere compagnons voor de wet dus als het ware als knechts wor den beschouwd. Aangezien verdachte geheel te goeder trouw meende dat hij rechtmatig han delde, veroordeelde den Kantonrechter hem tot de geringe geldboete van f 1. VELSEN. bouwen van een hooiberg nabij den Hofgeesterweg, aldaar aan M. G. van Praag, te IJmuiden, lot liet verbouwen van een perceel aan de Kalverstraat, no. 48, te Velseroord; aan C. YV. P. ten Broeke, te Velser oord, tot het bouwen van 6 woningen en 1 woon-winkelhuis, aan de De Ruy- terstraat, aldaar aan F. P. Arisz, te'Santpoort, tot het bouwen van twee blokken van 2 wo ningen aan den Hagelingerweg, aldaar aan de N.V. Exploitatie Maatschap pij „Velseroord", te Velseroord, tot het bouwen van een woonhuis aan de Van Speykstraat, hoek Kortenaerdwarsstr., aldaar aan de firma P. Heere Zn., te IJmuiden, tot het bouwen van 3 wonin gen aan de Huygenstraaï, aldaar; aan A. van Zadel ITzn., te YY'ij- keroog, tot bet bouwen van 3 woon- en winkelhuizen aan den Wijkerstraat weg, aldaar; aan G. Bleeker, te Y^elseroord, tot het bouwen van 1 woonhuis met bergplaats aan den Zeeweg, aldaar. VISSCHERIJ EN SCHEEPVAART. VISSCHERIJ. Stcrt. nr. 51 bevat de statuten van de N.V. vischbakkerijen voorheen H. Glastra te Amster dam. Doel: het koopen en verkoopen van visch en al wat daarmede, in den rumsten zin genomen, in verband staat. Duur: ongeveer 50 jaren. Kapitaal: f 20.000.verdeeld in aandeelen van f 1000. waarvan f 4000.geplaatst en volgestort. Be stuur: voor de eerste maal tot directeur benoemd de heer H. Glastra. Dezelfde Staatscourant bevat de statuten van de N.V. Visch-Import- en Export-Maatschappij „Eureka" (Fish Import and Export-Company „Eureka") te IJmuiden. Oprichters: de heeren J. Schildmeyer, vischhandelaar te Amsterdam, en A, de Koning, vischhandelaar te IJmuiden, Doel: het behalen van winst door het koopen, verkoopen en consigneeren van haring, visch en visscherij- producten, zoowel voor eigen rekening als voor rekening van anderen en het verrichten van al datgene, wat daarmede in verband staat. Duur: 40 jaren. Kapitaal: f 5000.verdeeld in aandee len van f 250.waarvan f 1000.geplaatst en volgestort. Bestuur: voor de eerste maal als direc teur benoemd de heer J. Schildmeyer te Amster dam. Voor het verharden van eenige paden in „Velserbeek" zal een proef worden genomen met zoogen. slakken- zand, afkomstig van de Hoogovens. Een groote hoeveelheid van dit materiaal is naar Hl. Dbl. meldt, reeds voor dit doel aangewend. Bazar. De Ghr. Muziekvereeniging „Julia na" te YVijkeroog, eere-voorzitter de YVeleerw. hr. Ds. J. D. Boerkoel, direc. de heer D. Klut heeft besloten in de éerste iweek van Juni a.s. een Bazar te organaseeren, teneinde de noodige gelden te verkrijgen tot aflossing eener loopend e geldleening en tevens voor het aanschaffen van eenige nieuwe in strumenten. Ze doet daarvoor een beroep op de welwillende medewerking van alle ingezetenen van YVijkeroog, die iets voelen voor het in stand houden dezer vereeniging. Hond overreden. Bij het openen der winkeldeur van den heer P. te YVijkeroog wast de hon'd te ontsnappen en holde meteen in woeste vaart tegen een van de stoom- pont komenden auto, die het arme heest overreed en doodde. Bouwvergunningen. Door Burgemeester en Wethouders zijn de volgende bouwvergunningen verleend^ aan W. van Heyst, te Driehuis, tot het bouwen van 32 woningen aan den Zeeweg, te Velseroord; aan J. ;Schipper, te Santpoort, tot het De stoomtrawler Anna IJM. 34 ging thans ook ter IJslandvisscherij, om versche- en zoute- visch. Als een bijzonderheid mag daar gewezen wor den op het feit dat dit schip Woensdagmiddag eerst van een reparatie uit het dok te Amster dam terugkwam en daarna nog geheel uitgerust moest worden, wat niet verhinderde dat het Don derdagmorgen geheel geladen gereed lag. Zoo vlug was dat werk hier nog nooit eerder geschied. Gedurende de week van 25 t/m. 31 Maart 1926, kwamen alhier de navolgende vaartuigen binnen: 91 Hollandsche-, 12 Duitsche stoomtraw lers, 1 Hollandsche IJslander, 35 zeilloggers, 5 stoombeugers, 1 Deensche motorkotter en 146 kustvisschers. De besommingen waren als volgt: Hollandsche stoomtrawlers van f 578 tot f 5671; Duitsche stoomtrawlers van f 1980 lot f 6353; Hollandsche IJslander f 10266; zeilloggers van f 123 tot f 383; stoombeugers f 406 tot f 1589; Deensche motorkotter f 833, terwijl de kustvis schers totaal f 6784 besomden. De aanvoer bestond uit 995,700 K.G. trawlvisch, 77035 K.G. IJslandsche visch en 12850 K.G. beug- visch. De totaal opbrengst bedroeg f 275.447.91. op garnalen gevischt; de vangsten waren klein en over het algemeen liet de prijs ook te wenschen over, In den loop der maand werden in de Zuider zee verscheidene' schotjes gevangen. In de waddenzee werd slechts een enkele maal op perceelmosselen gevischt, terwijl ook de vis scherij op mosselen van de natuurbanken van wei nig beteekenis was. De visscherij op mosselen voor bemesting was van geen beteekenis. De aan voer van oesters van de natuurbanken was gering. De wulkenvisscherij had een minder gunstig ver loop, daar tengevolge van den ruimen aanvoer de prijs der wulken laag was. Verscheidene malen konden de visschers hunnen geheelen aanvoer niet verkoopen en werd een gedeelte weder over boord gezet. De alikruikenvisscherij had een tamelijk gunstig verloop. De visscherij op kokhanen was van zeer weinig beteekenis. In de Lauwerzee leverde de garnalenvisscherij evenals de mosselvisscherij, weinig op. In den Dollart en op de Eems werd niet gevischt In de Zuidhollandsche stroomen leverde de spie- ringvisscherij met ankerkuilen en drijfnetten wei nig bevredigende vangsten op. De zeebliekvis- scherij in het Góereesche Gat voor het winnen van schubben ten behoeve van de parelindustrie le verde vrij ruime vangsten op. De geschubde zee- bliek werd naar Volendam en Landsmeer ver voerd en aldaar voor eendenvoeder gebezi^ Voorts werd in den Nieuwen Waterweg nog met 1 groote en 2 kleine kuilen op zeebliek gevischt, doch de uitkomsten waren onbevredigend. De uit komsten der garnalenvisscherij in de Zuidholland sc'ne zeegaten waren niet onbevredigend. IJslandsche visscherij in 1925. Men schat den totalen uitvoer van IJsland in 1925 op 331 /0 millioen gulden tegen bijna 281j4t mil- lioen gulden in 1924; visch levert verreweg het grootste deel hiervan, gedroogde visch alleen meer dan de helft. De vloot is door verscheidene motor- en zeil- booten en ook door 6 trawlers, waarvan er twee verloren gingen, vermeerderd. Wegens staking stond de trawlvisscherij op de Westlandkust in den herfst een maand stil, en daar gewoonlijk in dit jaargetijde de vangst het grootst is, was dientengevolge de vischaanvoér minder dan in 1924. De haringvisscherij werd uitgeoefend door een vloot, die nog nooit aldaar zoo groot geweest is. De vangst was het dubbele van het vorige jaar en gaf 215.038 tonnen pekelharing en 30.099 ton kruidenharing, terwijl 22.000 ton naar de traan- kokerij ging. Behalve deze vangst van de IJslandsche vis schers zeiven vingen Noorweegsche visschers nog 163.000 tonnen haring buiten de territoriale grens. De totale uitvoer van pekelharing bedroeg 241.638 tonnen, met een waarde van 7l5/lfl millioen kr., tegen 131.150 tonnen, en 54/lo millioen ki 1924, en die van stokvisch was 39.207 ton, met een waarde van 371/., millioen kr. tegen 40.850 ton 41 ,!/in millioen kr, in het voorganade jaar. Hierbij moet nog gevoegd worden 17.697 ton an dere gedroogde visch, vooral klipvisch tegen 13.768 in 1924, terwijl de export van versche visch geschat werd op 2.140.901 kr. tegen 3.270.000 in het vorige jaar, I N. VI. Ct. Men voelt reeds de mogelijkheden die in d tuatie verborgen zijn: de dame van den die het dier niet aan een touwtje houdt als uitgelaten wordt en de kistjes met groenten fruit, die voor het winkeltje stonden. Zoo gebeurde het dan ook en niet zoodra w het gebeurd, of de juffrouw uit den groenten*; kei nam een plank, waarop met krijt de prj; genoteerd stonden en wierp die naar den ho- Weg was de hond, maar nauwelijks een miT later of-t-ie-'r-om-dee was hij er weer wéér miste de plank. Toen nam de juffrouw den groentenwinkel een hamer en ditmaal het een andere hond het schot trof doel jankend liep het beest weg. Maar inmiddels wi|j de eigenares opheldering hebben over het wem, met planken naar haar hond, Hoe deze conferentie precies verliep, t moeilijk uit te maken, maar het resultaat was J de melkboer, die even later binnenkwam/' geen mogelijkheid de dames uit elkaar kon halt Zij stonden met de voorhoofden tegen eikand en hielden gedeelten van eikaars haar vast zoo stevige wijze, dat het haar eerder losliet d de twintig vingers en de melkboer, geholpen de de buurvrouwen, zat „heelemaal onder het hu toen het afgeloopen was. De juffrouw van den hond zeide, dat zij s, gevallen was in het groentenwinkeltje. Zij wel gescholden, maar toen had de juffrouw b vreemde beweging, met d'r handen gemaakt zij wel eens wou weten wat daar de bedoiJ van was. Nou, en mét dat ik het winkeltje binucnl neemp ze die hamer en toen duwde ik haar eindje van me af! Geen woord van an, zeide de juffrouw den groentenwinkel. Kijk ès, eerst komt groote herdershond en 'k gooi 'm een plank v0 z'n hoofd en daar komt ie weer terug en bres nog een cavalier mee! En toen komt die-juffrouw-hier en die ik zal m'n man op je af sturen. Nou, dat i. bootwerker met zulke groote handen (als ze kelijk zoo groot waren als de juffrouw aanwe waren ze inderdaad héél groot). Nou en als je daar een slag mee krijgt, je nog niet gelukkig, En hebt u haar niet geslagen? Nee, ik was zóó flauw. Er werden vier getuigen gehoord twee n pathieën van de groenten- en twee van de bi denjuffrouw. De twee van de groentenjuffrouw waren sche getuigen volgens de hondenjuffröi „Die menschen zijn niet te vertrouwen, achtbare", zeide ze. Maar de officier eischte f 25 boete of li dagen het trekken aan de haren was bewezi Waarop de politierechter, wijzende op het ki derachtige van de heele geschiedenis, de honde juffrouw veroordeelde tot f 10 boete. e zej Hel Scheveningsche visseherijfeedrijf. Zaterdag j.l, is de commissie, die door Burg. en Weth. van Den Haag in hel leven geroepen is ter instelling van een onderzoek naar den toe stand van het Schevningsche visscherijbedrijf, door den Burgemeester geïnstalleerd. Ook Wet houder W. Drees woonde de bijeenkomsten bij. De burgemeester herinnerde aan den brief, dien Burg. en Weth. tot de commissie hebben ge richt, Het Scheveningsche visscherijbedrijf is al tijd wisselvallig geweest, doch de inzinking der. laatste jaren is van zeer bijzonderen aard. De maatregelen, welke het gemeentebestuur te de zen aanzien nam: steun aan de treilvisscherij, werkloozensteun, verschaffing van goedkoope wo ningen, zijn crisismaatregelen, die niet altijd be stendigd kunnen worden. Een verzoek van ree- derszijde, van recenten datum, om verschaffing van bedrijfskapitaal voor de haringvisscherij, kon, naar het oordeel van Burg. en Weth. bij den hui- digen stand van zaken niet worden ingewilligd. Betere oplossing ligt hierin, dat het vraagstuk thans gelegd wordt in handen der commissie, elke zal hebben na te gaan, wat in de toekomst ,'n p0},r vermoedelijk voor het Scheveningsche visscherij- Ba toe-stsaid der knstvisscherij m F,.br.. wachten is Voor he, geva, gemeentelij- Naar de tem ent fdeeling Visscherijen van het Depar-! van Binnenlandsche Zaken c-n Landbouw j ke steun onontbeerlijk moeten natuurlijk ook d< t van Dinnenianuscne m ons mededeelt, werd de kustvisscherij alleen in kas m het oog worden gehouden. Februari ernstig belemmerd' *gj mocht worden geacht, belangen der openbare de derde week van door stormachtig weder, doch voor het overige gedeelte der maand was de weersgesteldheid niet ongunstig. In de Zuidhollandsche stroomen en zeegaten werd de visscherij drukker, in den Dollart en de Lauwerzee en het Noordelijk deel der Zuiderzee daarentegen minder druk uitgeoefend dan verle den jaar Februari. De geldelijke uitkomsten der visscherij in de Zuidhollandsche stroomen en zeegaten waren thans beter, die van den Dollart en de Lauwerzee en de Zuiderzee daarentegen slechter dan in Fe bruari van het vorige jaar. De hoeveelheid en opbrengst der aangevoerde visch bedroegen n.l. volgens voorloopige opgave respectievelijk in den Dollart en de Lauwerzee 10.502 K.G. en f 230 (27.283 K.G. en f 687 in Fe bruari van het vorige jaar), in de Zuiderzee 2.466.255 K.G. en f 123.377 (2.596.6i2 K.G. en f 292.772 in Februari 1925), in de Zuidhollandsche stroomen en zeegaten 609.084 K.G. en f 31.309 (ver leden jaar Februari 336.423 K.G. en f 17.412). Uit Zeeland werden verzonden 2.012.700 oesters ter waarde van f 221.130 en 3.255.800 K.G. mosselen ter waarde van f 40.610 (verleden jaar Februari 3.190.900 oesters ter waarde van f 288,320 en 3.775.700 K.G. mosselen ter waarde van f 52.880). In de Zuiderzee leverde de haringvisscherij met reep- en sleepnetten en wonderkuil nog geringe vangsten op. Nabij Helder werd omstreeks half Februari aangevangen met den zegenvisscherij; in den beginne waren de vangsten slecht, langzamer hand werden deze iets beter, waardoor ook het aantal vletten, dat deze visscherij uitoefende, ge stadig toenam. De uitkomsten der haringvisscherij met kommen waren, evenals die van de fuiken langs de Friesche kust, niet gunstig. De spiering- visscherij leverde, Met een betuiging van dank aan de leden der commissie, in het bijzonder aan den voorzitter, mr. A. Philips, voor de bereidwilligheid om zit ting te nemen in de commissie, verklaarde de burgemeester de commissie geïnstalleerd. De voorzitter bracht den burgemeester dank voor zijn woorden. Het Scheveningsche vissche rijbedrijf is inderdaad niet gezond. De taak der commissie kan niet gemakkelijk geacht worden, gezien de veelzijdigheid van het vraagstuk, waar bij, onder veel meer, handelsbelangen en crediet- we'zen zijn betrokken. Echter is de taak der com missie in hooge mate sympathiek, gezien ook ae belangrijke plaats, welke de zeevisscherij door de eeuwen heen had in de Nederlands-ene welvaart. De commissie zal bij de vervulling van haar laak streven naar zoo groot mogelijke alzijdigheid. Hierna ging de commissie over tot het houden van een eerste besloten vergadering. SCHEEPVAART. In de haven van de Hoogovens heerscht de laatste dagen een buitengewone drukte, tenge volge van de aanwezigheid van een,groot aantal rijnaken. Dinsdag lag er naar Hl. Dbl. meldt, een twintigtal dezer vaartuigen in lading of lossing, zoodat de geheele haven bijna vol lag. GEMENGD NIEUWS. Een kwade groentejuffrouw en een herdershond. Den 19den December stond naar de Tel. meldt de heele Kattenburgerstraat te Amsterdam over- evenals de botvisscherij nog eind vanwege een vechtpartij in een groenten- steeds kleine vangsten op. Garnalenvisscherij vondj winkel tusschen de eigenares van deze onderne- in de Zuiderzee niet plaats. In den Texelstroomj ming en een dame, die daartegenover woont ei werd door een tamelijk groot aantal vaartuigen' die een grooten herdershond heeft. Daag. Een correspondent van „De Tijd" schrijft: Dinsdagavond ruim 6 uur boden meerdere slt ten van Zwolle een opzienbarend tooneeltje. Tusschen twee rechercheurs liep een keurig j[ kleed spoorwegman. Deze groep werd omrin door een meer dan duizendkoppige menigte. Van alle kanten hoorde men hoonend roepi in velerlei toonaarden „Daaag!" en „naar Utrech De opdringende menigte, bestaande voor grootste deel uit werklieden van de Centra Werkplaats, moest door een groote politiemacl worden tegengehouden. De Nieuwe Havenbn wérd afgezet. Ook de Roggenstraat. Het zal voor velen een raadsel zijn, jfewHf wat de oorzaak was van dit ongewone straatt(ü> neel. Onlangs was een zeksere Kraak, ploegt de Ned. Sp. van Utrecht naar Zwolle overj[t plaatst. Meerdere personen werkten onder zij toezicht aan de Centrale Werkplaats. Zondag wi K. bij zijn wandeling een arbeider van zijn plot tegengekomen. Inplaats van „bonjour" of dag" te zeggen had bedoelde arbeider gegrot met een veel gebruikt „daag!" Ploegbaas K. meende in deze blijkbaar onvol doende groet een beleediging te zien, en dec beklag hiervan bij zijn superieuren. De betrokke persoon werd hierover door de superieuren derhouden. Het geval werd in wijden kring bt kend en het gevolg van de ontactische hande wijze van K. was, dat hij heel den dag op de I briek een spottend „daaag!" te hooren kree Men ging zelfs verder en K. werd door meerdci spoorwegbeambten gevolgd. Dinsdagavond wei de politiehulp ingeroepen. Maandagmorgen werd K. onder politiegeleii weer van huis naar de Centrale Werkplaats bracht. Om 12 uur 's middags hetzelfde liedj Zeker 12 rechercheurs en politiemannen in tenu en in burger, waren op het Stationsplein aanwi zig om zoonoodig bijstand te verleenen. K. lie tusschen de rechercheurs Ruitenbeek en Ester welk driemanschap door Inspecteur Bannink meerdere agenten werd gevolgd. Volgelingen w ren er niet. 's Middags even vóór half twee was het mis. K. tusschen twee rechercheurs, werd door een groote groep hoonende menschen (t volgd. K. werd niet naar de Centrale Werkplaats doe naar het politiebureau geleid. De Lombardstra» werd daarbij afgezet. Lijkverbranding in Doitschland. Op de laatste generale synode te Berlijn wert het volgende besluit genomen: „Om den trooti van het Evangelie aan allen te brengen, die bso verlangen, wordt aan geestelijken de vrijheid laten tegenwoordig te zijn bij de veiasschin#van overledenen". Thans hebben 54 Duitsche steden crematoria. Op de vijf gestorvenen wordt er in Duitschland één verbrand. De oude lijkverbran- dingsvereenigingen, van welke er in Duitschland 82 zijn, wijzen in het vereenigin^sorgaan „Deut sche Flamme" met beslistheid alle vrijdenkers- propaganda voor de verassching af. In den laak sten tijd zijn vier nieuwe crematoria door evan gelische geestelijken ingewijd: ook werden nieuwe urnenverzamelingen aangelegd. VEILIGHEID EN GEZONDHEID. Voor het huisgezin. Overkokende melk kan de gasvlaia uifcdoovien, waardoor een gasont fing kan ontstaan. Blijft daarom als ge melk kookt, in de nabijheid. Verwarm nooit was met terpentij1 op een open vlam of vuur. Wasch met benzine in de nabijheid van vlam of van vuur en zorg voor krach tige luchtverversdhing. GEZONDHEIDSRAAD.

IJmuider Courant | 1926 | | pagina 2