ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN No. 44 Woensdag 71 April 1856 lie Jaargang IJ MU ID ER COURANT abonnementsprijs: f 1.per 3 maanden, franco per post f 1.35. Abonnemen- jjn worden aangenomen aan het bureau en bij de Agenten, jjvertentiën 2 maal achtereenvolgend opgegeven op het gewone tarief, iorden kosteloos nog een derde keer opgenomen in het eerstvolgend Coensdagnummer, jidvertentiën voor de Adreslijst 6 plaatsingen van dezelfde tekst (onveran derd) f 4.13 plaatsingen (dus 3 maanden achtereen) f 8, ^dvertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG tot 9 uur v.m, en VRIJDAGS tot 4 uur n.m. Tot plaatsen van advertentiën van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentie-bureau P. F. C. Roelse, IJmuiden. Verschijnt Woensdags Zaterdags Uitgave van de N.V. UITGEVERS-MIJ. „IJMUIDEN*' Adres voor Redactie en Administratie N.V. DRUKKERIJ SIN JEWEL WILLEMSPLEIN 11 TELEFOON 153 IJMUIDEN Ingezonden mededeelingen 40 ets. per regel Advertenties van 1 tot en met 5 regels f 1,iedere regel meer 20 ets. Compact gezette adverten ties van 1 t, en m. 5 regels f 1.25, iedere regel meer 25 ets. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings-advertenlies uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbetaling, van 1 tot en met 5 regels f 0.75, iedere regel meer 15 cis. Bij niet contante betaling worden de gewone prijzen berekend. Advertenties ,,adres bureau van dit blad" 10 ets. extra; voor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets. in rekening gebracht. Bovenstaande regelprijzen worden met 5 cent verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente Velsen. OFFICIEEL. HINDERWET. Burgemeester en wethouders der gemeente Vel sen brengen ter openbare kennis, dat het verzoek van Th. P. Beulink, bakker te Santpoort, om op het perceel, kadastraal bekend gemeente Velsen, afdeeling IJmuiden, sectie F, No. 2662, plaatselijk bekend Rijksstraatweg, wijk G, no. 81, tot het uitbreiden van zijn bankerij te mogen overgaan, door het verplaatsen van een heetenluchtoven en een electromotor van 2 P.K., tot aandrijven van diverse werktuigen door.hen is toegestaan onder voorwaarde. Burgemeester en wethouders der gemeente Vel sen brengen ter openbare kennis, dat het verzoek van de N.V. Noordzee Exploitatie Maatschappij te IJmuiden, om op het perceel, kadastraal bekend gemeente Velsen, afdeeling IJmuiden, sectie L, no. 566, plaatselijk bekend wijk C, Middenhaven straat no. 28, te mogen oprichten een smederij en machineherstelplaats, waarin gebezigd zullen wor den twee electromotoren van 5 en een van 21/, P.K. tot aandrijven van diverse werktuigen door hen is toegestaan. Velsen, den 31 Maart 1926. Burgemeester en wethouders voornoemd, de secretaris, de burgemeester, J. KOSTELIJK. RIJKENS. Belastbare opbrengst der gebouwde en ongebouwde eigendommen. De Burgemeester der gemeente Velsen maakt bekend, dat een opgave van de uitkomsten der meting en schatting van gebouwde en ongebouw de eigendommen in deze gemeente gelegen, gedu rende dertig dagen van 1 April tot en met 30 April 1926, ten gemeente-secretarie (3e afd.) voor een ieder ter inzage ligt. Velsen, 1 April 1926. De burgemeester voornoemd, RIJKENS. Wegafsluiting. De aandacht van liet publiek wordt er op gevestigd, dat in verband met de uitvoering van werken voor dubbel spoor de spoorwegovergang bij de voor malige E-lectrische Centrale te IJmui den op Donderdag 8 April a.s. voor alle verkeer zal zijn afgesloten. VAN DEN WACHTTOREN. Frankrijks geldnood. In Frankrijk staat, tegenwoordig de minister van finantiën op vallen of hij ds gevallen. Zoodra een nieuiwe minis ter van finantiën gereed is met zijn voorstellen tot het invoeren van nieu we of het verzwaren van bestaande belastingen, roept de gan-sc/he natie: Weg met hem! >en de Kamer gehoor zaamt dan trouw aan den volkswil. Is Frankrijk inderdaad zoo arm? De franc is geen dubbeltje meer waard. Fankrijk zit -diep in de schulden. lede re nieuwe minister van financiën zegt: Zoo kan het niet langer. En to oh is Frankrijk niet arm. De te genstelling tuisscben rijkdom en armoe is er niet izoo groot als in ons land. Het Fransche volk bestaat uit vele kleine welvarende burgers >en boeren. En ter wijl men gewoonlijk meent, dat de Framschen zeer lichtzinnig en verkwis tend zijn, omdat men de heele natie beoordeelt naar een klein deel der Pa- rijsche bevolking, zijn ze inderdaad over het algemeen zeer spaarzaam. De finantieel© ellende van dien Fran- sdben staat is niet in de voornaamste plaats een gevolg van gebrek aan geld, Men kan het niet goed hebben met een inkomen van f 15 per week en als mil libnair geen armoe lijden. Maar met hetzelfde inkomen lijdt men niet de zelfde armoe of geniet men niet dezelf de welvaart. De een kan meer met een dubbeltje dan de ander met en kwart je. Bovendien weet de een beter achter de centen te komen dan de andere. Er zijn winkeliers, die bijna al 't geld van 'hun klanten weten los te krijgen; er zijn er ook, die altijd met kwade pos ten sukkelen. Dat is het geval met den Franschen staat. Hij wordt door zijn volk, althans door een groot deel ervan schandelijk bedrogen. Frankijfc is het land-der be lastingontduiking. Aan een jong amb tenaar der belastingen werd eens de raad gegeven. Houd er rekenihg mee, dat van de 100 aangiften er 90 opzette lijk te laag zijn; de andere 10 deugen niet, omdat sommige zelf niet weten, hoe groot of klein hun inkomen is. 't Is zeker wat overdreven, maar tegen over den fiscus hebben de meeste men- schen eon geweten zoo ruim als de deu ren van een garage. In Frankrijk is door gemis aan scherpe controle en strenge straf de ontduiking zoo groot, dat de staat waarschijnlijk uit zijn fi- nantieele moeilijkheden zou zijn, als iedereen werkelijk de belasting be taalde, die hij schuldig is. Een paar cijfers kunnen dit duide lijk maken. Frankrijk telt 42 millioen zielen; er zijn voor de inkomstenbelas ting 1140875 belastingplichtigen. Ne derland telt 7 millioen zielen; er zijn voor dezelfde belasting 1631980 belas tingplichtigen. Dat zegt genoeg. Nederland is over het algemeen niet zooveel rijker dan Frankrijk. Maar hier gaat men de ont duiking zooveel mogelijk tegen en wordt de ontduiker niet gespaard. Mien verwacht, dat er eerst nog ver scheidene ministes van financiën zul len moeten duikelen en de franc nog verder in waarde achteruitgaan, voor dat eindelijk met het finantieel herstel ernst gemaakt zal worden. China het ganzenbord der wereld. ■Het is in China zoom warboel, dat men er de strekking en de gevolgen der gebeurtenissen niet kan nagaan. Het heeft niet een maar meerdere le gers, niet een maar meerdere regeerin gen, die elkaar in macht voortdurend afwisselen. Men kan de zonderlinge kronkelngen der gebeurtenissen vol gen. Het is iederen dag wat nieuws en -altijd dezelfde verwarring. Men zou China wel bij een ganzen bord kunnen vergelijken, waarop ge-! speeld wordt door de Europeesche mo gendheden, Amerika en Japan. Zij vechten niet mee maar laten voor zich vechten. De Russen hebben als dobbel steen Feng; de andere mogendheden Tsang. Maar het is best mogelijk, dat Tsang over een paar dagen het instru ment der Russen is en Feng zich dooi de anti-bolsjewiekscihe mogendheden laat gebruiken. Er zijn meer medespelers, de Euro peesche en andere wapenfabrikanten. Zij hebben in China tegenwoordig een hesten klant. China is een afzetgebied, waarop beste zaken te maken zijn. De Chineesche legers zijn voo" een deel dan ook modern uitgerust. De oorlog is daarmee gevaarlijker geworden. Want de oorlogen doen anders in Chi na eer aan een vuurwerk dan aan een massaslachting denken. Er wordt ge weldig op losgepaft maar men doet el kaar niet veel kwaad. Dat wordt an ders, nu de Chineesche soldaten de be schaafde oorlogvoering leeren en Euro peesche instructeurs hen daarbij hel pen. De moderne oorlog is toch niet pre cies een vuurwerk! Dat er in China een felle vreemdelingenhaat heerscht. kan men zich 'hierbij begrijpen. Wan neer dit volk leert een te zijn, een ge regeld bestuur invoert en daaraan ge hoorzaamt, zal het uit zijn met het ganzenbordspel. China kan de leuze: Vrede door recht het best aanvullen met: Vrede vooral door eenheid. Een ernstige misstand. De begrootingen worden met razen de snelheid afgehandeld. Verloren tijd moet worden ingehaald! Met den spoed lijdt echter de degelijkheid. Menig punt van beteekenis is alleen maar even aangeroerd en niet grondig behandeld. In de memorie van antwoord in zake de begrooting van oorlog werd gewe zen -op het veelvuldig voorkomen van tuberculose in het leger. De minister wijst er op, dat het aantal wegens tu berculose voor den militairen dienst ongeschikt verklaarden inderdaad hoog is. De oorzaak van het voorkomen dezer ziekte in 'het leger is volgens den minister gelegen in de omstandigheden dat een aantal dienstplichtigen, met die kwaal behept, onder- dé wapenen komt. De herkenning der ziekte is vaak uiterst moeilijk. De ter bestrijding van de tuberculose in het leger noodige maatregelen kunnen zich dan ook in hoofdzaak bepalen tot een zoo scherp mogelijk toezicht voor en hij de intrede in het leger. Er zijn dus vele tuberculoselijders in het leger, bij wie de ziekte dooi- middel van de keuring niet ontdekt is. De ziek te is, schrijft de minister, uiterst moei lijk te herkennen. Hij schrijft echter te zullen zorgen voor een zoo scherp mo gelijk toezicht voor en bij de intrede in het leger. In den dienst wordt dus menig geval van tuberculose geconstateerd, hoewel de patiënt voor den dienét werd goed gekeurd. Door den dienst is de ziekte dan waarschijnlijk verergerd, i^por een gezonden jongen man is een zware marsc'h, een verblijf in een koude, "vochtige tent, 'hét loopen in natte klee- ren, wat alles in den dienst wel eens voor komt, niet zoo erg. Maar voor den soldaat, die in lichte graad aan tuber culose lijdt, kan dat alles noodlottig zijn. Het kan hem zijn leven kosten, de kans, om het tuberculeuze proces in zijn lichaam te hoven te komen, althans veel verminderen. Het schijnt, dat beginnende tubercu lose niet altijd met zekerheid vast te stellen is. In elk geval mag men eischen, dat er bij de keuring zeer scherp op toegezien wordt. Bij een ver dacht geval is afkeuren voor den dienst noodzakelijk. Beter dat er tien zonder reden afgekeurd worden, dan een, 'die voor den dienst ongeschikt is, wordt goedgekeurd. Er zijn altijd, slappe zwakke jongens, 'die men niet zonder wees de kazerne ziet binnengaan. Zul len zij het volhouden, zullen zij er geen knoei voor het leven krijgen, zoo vraagt hun familie bëzorgd. De huisdokter ver klaart, dat de jongen wel gezond maar niet sterk is. Zij zijn gauw moe, vaak verkouden, kunnen leelijk hoesten, hebben altijd wat extra voeding noo- dig. De dokter vindt bij de keuring geen enkel gebrek. Ze worden goedge keurd en loopen gevaar te behooren bij de verscheidene lijders aan tuberculo- sépareerd' kunnen worden, dan in de andere 'hallen, waar deze afscheiding minder nauwkeurig kan worden gehou den. Wanneer men zich nu maar een oogenblik wil voorstellen, dat nagenoeg alle vervoer van en naai' de pakhuizen, van en naar de spooremplacementen, zoowel naar die achter de oude hal als naar die van het havenstation, wat de hallen B en A betreft moet geleid wor den langs het zeer smalle pad van hal A, dan behoeft men geen groot strateeg te zijn om te begrijpen, dat zelfs bij mid- delmatigen aanvoer het verkeer daar moet stokken. De ondoordringbare chaos van heel en half beladen steekwagens naar en van de pakhuizen en de verlaadinrich- tingen op drukke dagen is dan ook een groot beletsel voor een goed georgani seerd en regelmatig verkeer. Verbreeding van de hallen A en B, tot zij in een lijn konten te liggen met hal C, wat vooral voor lial A uiterst ge- wenscht geacht wordt, zou natuurlijk een groote verbetering geven doolt zal voorloopig, al heeft daarvoor naar we meencn reeds 'n post op de begrooting van waterstaat gestaan, nog wel tot de vrome wenschen blijven behooren we gens ide groote kosten, die daarmede gepaard zouden gaan. „Bezuiniging" is het parool bij de departementen en waar de regeering op bet standpunt staat dat de staatsbedrijven zich be druipen moeten, zou naar een bron van meerdere inkomsten moeten worden uitgezien, om de groote uitgaven te dekken. Wel zijn de inkomsten uit de retribu tie thans nog voldoende om de exploi tatiekosten der hallen te dekken na tuurlijk niet van het geheel e bedrijf, omdat tegenover de groote kosten en afschrijvingen voor de haven-inrichtin gen geen inkomsten staanmaar zou toch vergrooting van de hallen op de door ons genoemde wijze ten laste van de exploitatie der hallen gebracht kun nen worden en daardoor het evenwicht tusschen inkomsten en uitgaven der hallen verstoord worden. Toch zal er in afzienbaren tijd iets gedaan moeten worden om aan den on- houdbaren toestand tegemoet te komen. Dit zou naar onze meening, -.die trou wens gedeeld wordt door een onge- noemden inzender van een in deze cou rant vóórkomend ingezonden stuk in belangrijke mate. kunnen geschieden, door het verkeer te verdeelen, door om legging van een gedeelte naar de bui tenkant van de hallen. se, die uit den drenst oms-agen worden. Beec(s vroeger hebben wij het wen- Zoolang er dienstplicht is, mag men g^epj.^e betoogd van asphalteering van den staat ook de uiterste zoi g\ van de peiTons gelegen aan de Noord- eischen voor de jonge levens, waarover, zijde van de ,hallen A en B -t Is alweer zij de -beschikking krijgt. ;h.et perron langs hal A, dat thans in hoofdzaak dient als standplaats voor alle mogelijke en onmogelijke vehikels. Wanneer dan, zooals ook de onge noemde inzender vraagt een middel wordt gevonden om de geloste steekwa gens uit de aanbrengloods langs een omweg weder naar bal A te leiden, zou een vrij geregeld verkeer verkregen kunnen worden, wat misschien geen afdoende, maar dan toch in ieder ge val een groote verbetering in het ver keer in en rond de hallen zou kunnen brengen. Ook de uitvoering van dit plan zou kosten medebrengen, doch bij lange niet, wat uitbreiding der hall er. zou kosten. Worden daarbij neg de praktische wenken van den ongenoemden inzen der in acht genomen, dat het verkeer niet bemoeilijkt wordt door sleepplan- ken, rijdende (vliegende) winkels, waarmede bijv. de eenige doorgangen uit en in de hallen worden verstopt en het ©enigszins behoorlijk op de plaats brengen van ledige vischkisten en ijs manden, uit de pakhuizen, dan zou wellicht een behoorlijk en vlottend ver keer in de hallen en rond daarom ver kregen kunnen worden. Verbetering van het looppad aan de zuidzijde van de hallen A en B is bo vendien een ei-seh van eerste rang. Letten we nu nog op de steeds töene-' mende vraag naar ruimte door het zich dagelijks uitbreidende aantal vracht en vischauto's bij en rond de hallen, dan wordt het duidelijk, dat het steeds uitbreidende visscherijbedrijf zich uit 'het keurslijf van vóór 25 jaar wil per sen en expansie naar diverse richtin gen dringend noodig is. De afslag in de rijksvisclihallen te IJmuiden. „Wat nu.'' Hl. „Het verkeer''. Het verkeersvraagstuk in de rijks- vischhallen is inderdaad van grooter beteekenis en daardoor van grooter in vloed op een vlotten gang van zaken, dan men oppervlakkig zou 'denken. Uit den aard der zaak concentreert zich het grootste verkeer, zoowel vfan personen als van voertuigen in de oudste hal, ge naamd hal A, die ligt tusschen de hal len B west en C oost. Nu is juist deze hal A het allerminst geschikt voor een druk verkeer èn omdat ze veel minder breed is dan hal C èn omdat de outil lage minder praktisch is -dan die van hal B. De geweldige steerteii steunpila ren nemen in hal B niet alleen veel luimt e weg, doch zijn. buitengewoon hinderlijk voor het verkeer, van bene den naar boven, mede -doordien op iede re vijf meter zoon omvangrijke sta-in- den-weg geplaatst is. Een klein voor deeltje daaraan verbonden is, dat de boven- en benedenploeg iets beter ge Auto's als luxe-voertuig, vischauto's, twee- en vierwielige vischwagens meest bespannen, vrachtauto's en hondenkar ren nemen op drukke dagen het gehee le perron in beslag, zoodat somtijds geen ruimte over blijft om bij de te be laden wagons te komen. Deze voertuigen zouden vandaar ver wijderd behooren te worden. Worden da.n de perrons geasphalteerd of op an dere wijze voor steekwagens bruikbaar gemaakt en de oprit naar den nog eeniig overgebleven ingang tusschen de hallen A en B verbeterd, dan zou het verkeer van en naar en in de hallen A en B geleid worden in een vorm, die het- best te vergelijken is bij een krakeling^ bijvoorbeeld; in hal B wordt voorge-' schreven alleen te rijden van west naar oost en in hal A van oost naai* west. Het wisselpunt ligt bij den ingang tus schen de hallen A en B. Op de perrons achter de hallen geschiedt het verkeer dan in omgekeerde richtingen. Achter hal B van oost naai* west en achter hal A van west naar oost. Eenige verbete ring van het viaduct onder de brug van; het havenstation zou daarmede ge paard moeten gaan. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Aan de Nijverheidsavondschoo 1 te Haarlem verwierf de leerling J. Kroonsberg alhier het diploma voor schilderen. Statuten. De „Staatscourant" bevat de statu ten van de N.V. Scheepvaart Mij. Mer wede I, Merwede II, Merwede III en van de Zeevaart-Mij. „Knikker"', alle alhier. Nadat de reeders er in toegestemd hadden, dat de arbeidersorganisaties slechts een voordracht van 2 personen zouden indienen, voor de benoeming van een volksaannemer, had Zaterdag avond de stemming over die candidaten plaats, door alle havenarbeiders. Daar de arbeiders der vaste ploegen zich onthielden, werden slechts 206 stem men uitgebracht. Naar wij vernamen was de uitslag dat waren uitgebracht op den heer Schilling 114 en op den hr. de Koning 85 stemmen, terwijl 7 stem men in blanco waren uitgebracht. De voordracht aan de reeders luidt aldus1 1. D. F. G. Schilling. 2. C. de Koning. Ned. Bond van Chr. Fabrïeks- en Transportarbeiders. De vorige week, ter herdenking van het 10-jarig bestaan van dien bond in den tegenwoordigen vorm, ver scheen een feestnummer van „Toenade ring", orgaan van den Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders, welke Jmnd hier een der toonaangeven den in het havenbedrijf is. In dit feestnummer wordt kort ge memoreerd de geschiedenis gedurende dien tijd dn het bedrijf en zijn illustra ties van hoofdbestuur en bonds-bureau opgenomen. Met enkele woorden wordt ook verwezen naar de belangrr' ar beid van de plaatselijke gesalari rerdë bestuurders, te IJmuiden thans de heer C. v. d. Steen.

IJmuider Courant | 1926 | | pagina 1