Concert FischmanEmmeringRodriguez. Morgen Donderdag zal in het Gehouw \oor Ghr. Belangen bovengenoemd con cert plaats hebben. Er is weer een met zorg samengesteld programma, bevat tende o.a. werken van Schubert, Liszt, Chopin, Mendelsohn en Bruc'h, waar door den bezoekers(sters) zeker een ge notvollen avond wacht. Mogen deze in grooten-getale opkomen. Verder verwij- zen wij naar cle advertentie in dit blad. Op den bodem der zeé. Zaterdagavond zagen we onzen ouden vriend Jan van Drimmelen hier weer loopen. We wisten dat bij eenige weken geleden van hier vertrokken was naar de Terschellinger gronden en hadden toen reeds liet voornemen op gevat, hem te verzoeken ter bevredi ging van de weetgierigheid onzer le zers, nog eens wat te vertellen van zijn steeds interessante ervaringen. Tot welke mededeelingen hij steeds wel be reid is, als het zakelijk kan. Wie en wat Van Drimmelen is? Een groot deel der lezers zal het misschien nog weten uit vroegere mededeelingen. Doch terwille van de anderen zullen we hem nog even opnieuw voorstellen. De heer J. van Drimmelen, in de wan deling oude doove Jan genoemd, hoe wel men hem zijn 60 lentes niet aan ziet, is de magazijnmeester van de be kende sleep- en bergingsdieiist „Bu reau Wijsmuller" afd. IJmuiden. Hij verzorgt de trossen, pompen en alles wat verder in het pakhuis is opgesla gen en is voorts het factotum dat alles weet en regelt voor den vertegenwoor diger. Den redder uit den nood voor den jongsten bediende op het kantoor en voor den ervaren kapitein. Hij ver vulde deze functie reeds jaren lang, toen de sleepdienst nog geexploiteerd werd door de firma Gebr. Zur Mühlen. Toch zou deze functie niet voldoende zijn om in de courant zooveel aandacht aan hem te wijden, de meeste groote, oude zaken bezitten zoodanig levend meubilair. De beteekenis van Van Drimmelen openbaart zich echter eerst in gevallen van den uitersten nood. Als het schip met al wat zich daarop bevind, geheel of ten deele in de golven verzonken is. Dan deed Van Drimmelen de zware dui kers-uitrusting aan, krijgt den duikers helm op en verdwijnt in de golven, tot op groote diepte. Hij is de duiker van deze Salvage Compagny. In die avontuurlijke functie onder zocht hij een groot aantal wrakken; was h.v.^ aan boord van het goudschip „Lutine" en onderzocht de vorige maand nog het wrak van een Duitsche lichter, die dezen winter gezonken is. Thans weer was hij geweest naar het wrak van het, gedurende den oor log gezonken Amerikaansche stoom schip West-Arvada. Dit schip, ongeveer 6000 ton groot, liep even ten Noorden van Terschelling op de mijnen en verdween in de diepte. Het was geladen met 23 duizend balen katoen, die destijds per stuk een waar de hadden van 6 a 7 honderd gulden, dus een lading van 13 a 14 millioen. In 1923 had Van Drimmelen, voor re kening der Amerikanen, daar een on derzoek ingesteld. Hij bevond toen dat de boot, bij ruim 3 en 4, dwars door midden gebroken was en al de balen katoen nog aanwezig waren. Na dien is er een Engelsche expeditie geweest, doch deze slaagde niet buiten gewoon goed. Deze week is Van Drimmelen er weer afgedaald. Op het dek aan het voor schip staat 70 voet water, dn het ruim komt daar nog wel 15 voet bij en bij het achterschip is het dek 80 voet diep. Het schip is dus achter weggezonken. Thans is het wrak op twee plaatsen ge broken, bedde keeren dwars door mid den, n.l. bij ruim 2 en op de eerst ook gerapporteerde plaats. Van de balen katoen is weinig meer te bespeuren, ze zijn weggespoeld. Verder is, vooral bij de oudste breuk, alles kort en klein ge slagen, zoodat er weinig meer te bergen is. Terwijl Van Drimmelen ons zoo ver telde over wat vooral voor zijn zaken van het grootste belang is, waren wij natuurlijk geweldig nieuwsgierig naar een verhaal, boe het 'daar eigenlijk in de donkere diepten er wel uitziet. Het bleek, dat deze eigenaardige man, toen we hem daarnaar vroegen, toch meer ziet dan alleen roestige, min of meer gebroken platen. In de eerste plaats, om even op dat woord donkere 'diepten terug te 'komen, dit is slechts ten deele waar. Wel is het, onder in het ruim, stikdonker, doch boven op dek kon hij nog flink van zich af zien. Daarbij kwam een verhaal dat deed denken aan de wonderbare waarnemingen van kapitein Nemo, op de Nautilus, van Ju-, ies Verne. „Als je dat zoo ziet, daar is geen voorbeeld van te vormen, het lijkt pre cies een aquarium. Heel de boot is be dekt met dikke aangroeisels, van een hand hoogte en in allerlei kleuren, de zeeboompjes groeien er tusschen in. De gansche boot schijnt een levend wezen. Een massa dikke, vette kwallen liggen daar te bewegen en krabben van de grootste soort loopen op hun gemak daar door heen. Honderden vissollen schieten door de openingen in en uit de boot." Zoo sprak hij nog even door over het wrak van de West-Arvada, dat ver moedelijk opgegeven wordt. We vroegen hem nog of hij zich thans rustig kon houden, tot. het seizoen het werk aan den Duitsch-Argentijnschen lichter toelaat. „Jawel"', was het antwoord, „gedu rende de Paaschdagen rustig in het huisgezin zijn en dan is er weer wat anders." Daarop hoorden wij dat men zal gaan zoeken naar de dezen winter vergane loodsschoener van Terschel ling. Daar is een Urker botter binnenge komen, die beoosten Terschelling op een diepte van 75 voet, zijn vischtuig verspeeld heeft, doordat hij bleef haken. De schipper vermoedt nu dat dit het bewuste loods vaartuig is, omdat daar, op die plaats, .anders geen wrakken liggen. Zoo is er steeds iets te zoeken op den geheimzinniigen bodem der zee. Aan den avond van Paaschmaandag kwam inderdaad, van liet ministerie van Marine, de telegrafische opdracht om een onderzoek in te stellen naar bovenbedoeld wak, of het van den loodsschoener afkomstig is. We willen hopen dat dit onderzoek er toe mag 'bijdragen dat de nagelaten 'betrekkingen der loodsen eindelijk ze kerheid krijgen, omtrent het lot hun ner dierbaren en wenschen dus v. har te dat Van Drimmelen bij deze ernstige taak, opnieuw succes mag hebben, doordat zijn onderzoek een positief neen of ja kan geven. Pasc'hen is steeds het feest waar bij de eerste zomer uitstapjes ter spra ke komen en, waar men zich daar hier tegenwoordig zoozeer op toelegt,- ook voor IJmuiden van groot belang. Al thans wanneer het weer meewerkt, zoo als dit jaar. Toch valt niet te ontkennen dat, met dit voor jaarsfeest, steeds, meer IJmui denaren uitvliegen, dan vreemdelingen' hier komen. De nabijgelegen bloemen velden in Hollands' lustwaranda trek ken thans terecht weer de belangstel ling. Niettemin was het Maandag hier best te zien dat toch ook velen reeds eens te IJmuiden kwamen kijken. Men zag verschillende fietsclubs, ter wijl ook extra veel reizigers met spoor, boot of auto aankwamen. We gelooven dan ook wel dat het meerendeel der be langhebbenden, in verband met hunne begrooting voor -dezen dag, ruimschoots tevreden zullen zijn over Pascliari 1926, wat betreft -het aantal vreemdelingen. Te water. Zaterdagmorgen stond, bij de hal kant, J. K., hij het lossen der schepen. Hij werd aangereden door een passee- rende steekwagen, waardoor hij in het water terecht kwam. Eenige Katwijker visschers haalden hem weer op het droge. Oud-Hollandsch Marktplein. Een paar bijzondere feestdagen' staan te wachten, van 16 tot en met 19 April a.s., in het R.K. Vereenigingsge- bouw aan het Kennemerplein. Daar is dan, na maanden van intenze voorbe reiding, een oud-Hollandsch markt plein opgeslagen, met verschillende vermakelijkheden. Zoo b.v. een oud-Hollaiidsche schiet- burcht en een dito-vischvermaak. Na tuurlijk ontbreekt de oud-Hollandsche taveerne, die men over een leutige brug bereiken moet, niet. Het kan een vroolijk feest worden, waar men voor slechts 10 cent toegang krijgt. Op aan plakbiljetten wordt nog veel meege deeld. Toch willen wij er een enkel woord aan toevoegen. Voor zoover wij weten, is dit -de eerste maal dat er iets derge lijks in die huurt plaats vind en het komt ons voor -dat juist deze zaal voor iets dergelijks zich buitengewoon -mooi leent. Waar hier nu buitendien een commissie aan het werk is geweest, die weet wat er noodig is om stem ming te maken, verwachten wij een zeer druk bezoek. Alkmaar Packet. In het verslag van de "Mij. Alkmaar Packet, te Alkmaar, over 1925 merkt de directeur o.a. op, dat in -den afgeloopen zomer het weer gunstig was, voor het passagiersvervoer, waarvan de op brengst hooger is geweest dan in het vorige jaar. Voor het eerst sedert den oorlog werden wederom uitgegeven ge combineerd biljetten heen per spoor, te rug per boot, of omgekeerd van Am sterdam naar Alkmaar, Bergen, Eg- mond, Schoorl en AmsterdamVelsen- IJmuiden, zulks tegen verminderden prijs. Hiervan is een bevredigend ge bruik gemaakt. Het goederenvervoer had te lijden door den slechten tijd in zaken en door de scherpe concurrentie. Alleen op den dienst AmsterdamHel der was een' vooruitgang vast te stel len. In het najaar werd een vee-dienst begonnen van Helder en Alkmaar naai de Dinsdagsche markt te Purmerend. De schuttingen in de sluis te Zaan dam gaven vooral in Juli en Augustus weer belangrijke vertragingen, die soms tot een uur opliepen. En dat, ter wijl het peil van het Noordzeekanaal en van Schermerboezem nagenoeg gelijk is en de geheele sluis overbodig is, al thans open kon staan gelijk de sluizen van Amsteiiand. Op 2 Februari van dit jaar hebben de Staten van Noord-ITol- land een besluit genomen, waarbij de eigendom en het beheer van de Zaan aan de provincie zou komen en het vaarwater zal worden verbeterd. Het beheer van de Wilhelmina-Sluis zal te vens aan regelen worden onderworpen, waarvan de directeur hoopt dat zij de scheepvaart in het algemeen en den passagiersdienst der Mij. in liet bijzon der ten goede zullen komen. De baten bedroegen, volgens de winst en verliesrekening-, f 80.123, (vorig jaar f 90.035), waarvan uit saldo jaarreke ning f 78.782 (v. j. f 87.186). Voor interest obligatieleening werd f 2800 (v. j. f 3200)1 vereischt, terwijl voor afschrijvingen i' 18.436 (v. j. f 10.670, benevens f 4192 voor assurantiereserve) werd bestemd, waarna f 58.887 (v. j. f 71.973) te verdce len is. Aan aandeelhouders, kon 7 pet. (v. j 8 pet.) dividend worden uitge keerd, terwijl aan de reserve f 7851 werd toegevoegd. Postkantoor te IJmuitleu. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten van welke de afzenders onbekend zijn. Terugontvangen in de 1ste helft der nind. Mrt, '26. Brieven Binnenland. 1. Rijksverzekeringbank Amsterdam 2. „Trio" Mineraalwaterfabriek, Kaag Briefkaarten Binnenland. 3. Bogaard, J., 4. Hafkensch^dt, Santpoort. 5. Kruiswijk, G., Den Haag. Brieven Buitenland. 6. Fakahisi Karlo J.avija Briefkaarten Buitenland. 7. Kuhlins Else 9 8. Loden, H. Gent (België). Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor IJmuiden en de daaronder res sort eer en de hulppost kantoren werd gedurende de maand Maart 1926 ingelegd f 44.792.42; terug betaald f 44792.32. Het laatste -door dat kantoor uitge geven hoekje draagt het nummer 11376. Gedurende die maand werden 60 nieu we hoekjes uitgegeven, en 18 boekjes geheel afbetaald. VELSEN. Op -den Boschweg zat onder een doornheg, die het buiten Waterland be grenst, een vrouwelijke fazant met den kop door een strik van koperdraad. Waarschijnlijk was dit een stukje werk van een strooper. Het schoone lenteweer had met de beide Paaschdagen heel wat menschen naar buiten gelokt, maar toch was het best te zien, dat de stroom van Amster dammers naar een andere richting ge vloeid was, waarschijnlijk naar de bloemenvelden: ten zuiden van Haar lem, want de beide stoomponten kon den de reizigers telkens overbrengen, 't Was wat men een drukken Zondag noemt, maar meer niet. Arbeidsbemiddeling Velseii. Als werkloos ingeschreven 3 April 1926: 1 timmerman, 2 kuipers, 1 machinist, 2 stokers, 1 bankwerker, 4 sigarenma kers, 2 kantoorbedienden, 19 diversen.; SANTPOORT. Aan de Nijverheidsavondschool te Haarlem verwierf de leerling A. v. d. Vlerk, alhier, het diploma voor schil deren. POLITIERAPPORT. VELSEROORD. De bakkers V. en v. d. B. werden door de politie bekeurd wegens over treding der Arbeidswet. Door de politie werd aangehouden L. van A., -die in het Algemeen Politie blad gesignaleerd stond, idaar hij nog iets te vereffenen had. De man betaalde de boete en is daarop weer vrijgelaten. Wegens openbare dronkenschap werd in arrest gesteld A. L. WIJKEROOG. Wegens het zich laten voorttrek ken 'door een auto werd bekeurd C. de R. te Beverwijk. In den nacht van Zaterdag op Zondag werd de wielrijder J. R. alhier en in den nacht van Zondag op Maan dag de wielrijder G. A. de V. uit Heems kerk 'bekeurd wegens het rijden zonder licht.. Wegens openbare dronkenschap werden in arrest gesteld W. B. te Vel- seroord en A. W alhier. Door J. de W. werd aangifte ge daan, dat hij twee duiven uit zijn hok vermiste. De duiven waren echter spoe dig terecht. GEMENGD NIEUWS. De onbewaakte overwegen. Op het. Nationale Veiligheidscon- greê heeft de hoofdambtenaar der Ned. 'Spoorwegen de heer Maas Geesteranus gesproken over de onbewaakte over- wegen. Hij oordeelt daarover anders dan het publiek en ook de andere kant mag wel eens gehoord worden. De op heffing van de bewaking van overwe gen brengt volgens hem een hesparing van f 1600000 mee. Men kan menschen levens niet in geldwaarde uitdrukken en dus de vraag of deze besparing het leven der slachtoffers van de onbe waakte overwegen wel waard is, niet 'beantwoorden. Eieren en koffiebonnen, IJ. A. en K. M. zijn op hun plaats in een rekensommetje maar menschenlevens niet. Van de 3000 overwegen zijn er thans 1500 onbewaakt. Bewaakt wor den alle drukke overwegen en 'die, waarbij het uitzicht slecht is. Er heeft nog geen enkel ongeluk bij onbewaak te overwegen plaats gehad, waarbij den betrokken auto-bestuurders het verwijt van onvoorzichtigheid of onoplettend heid treft. Dat. is zeker een krasse uitspraak, maar we mogen aannemen, dat deze hoofdambtenaar niet zonder reden zoo spreekt. Voor automatische seinen, waarop door het publiek telkens wordt aange drongen, voelt hij niet, daar zij een zeer bijzonder toezicht vereischen. Werkt het toestel niet, dan doet het kwaad in plaats van goed. In theorie is het zeker waar, dat er door oplettendheid en voorzichtigheid door een onbewaaktcn overweg niemand een ongeluk behoeft te krijgen. Men kan ook zeggen, dat niemand van een smallen plank in het water behoeft te v allen en het niet noo dig is, een dubbele plank te leggen of door een leuning het gaan nog veiliger te maken. Maar de praktijk is er ook nog. Mist, storm, duisternis, slecht ge hoor en slecht gezicht, kleine toevallig heden kunnen d.en onbewaaktcn over weg toch bijzonder gevaarlijk maken en menschenlevens kosten, zonder dat van eenige schuld sprake is. Men mag daarom eischen, dat men niet te veel overwegen zonder bewaking laat. De helft van allen is wel wal heel veel. Spelen in het zand. Er kan niet ergens een hoop zand liggen voor het maken, of herstellen van een straat, of een troep kleine kinde ren gaat er lustig in aan 't spel en. Het moet den straatmakers aan het» hart gaan, dat zij vroeg of laat voor de kin deren dezen pret moeten bederven. Het is een. lust, om hen te zien graven, zandvormen maken, rollebollen en het verveelt, hun nooit. Kwaad kunnen zij er niet doen en ongelukken niet krij gen. Sommige ouders vullen voor hun kleintjes een hak met zand en dat is vaak meer waard dan een. kindermeis je en 'goedkooper in elk geval. Het zand behoeft alleen nu en dan maar eens ververscht en aangevuld te wor den. Een commissie heeft in Rotterdam een onderzoek ingesteld naar de speel- en sportgelegenheden daar voor kinderen. De aanleiding tot 'dit onderzoek is ge legen in het groote aantal „voetbalde licten" op straat. Een jongen kan geen bus, bal, steen op straat zien, of (hij schopt ernaar. Rolt het ding eenmaal, dan vindt het overal klompen en schoenen, tenzij het ergens in de ruiten terecht komt of de politie verschijnt. Wordt de kleine boosdoener gegrepen, wat lang niet makkelijk is, dan moet hij voor den 'kantonrechter verschijnen, krijgt een vaderlijk-strenge vermaning, of er volgt boete of een paar dagen tuchtschoolstraf. Is er voldoende speelruimte, dan ko men dergelijke overtredingen veel min der voor en bovendien voorkomt men er ongelukken door. Een spelende jon-, gen ziet geen gevaar en ziet niets an-' ders dan het ding, dat voor voetk «v dient. Als er in Rotterdam een mining wi speelruimte van 3 M. per inwoner won ld toegestaan, zon daar een speelruim ve van 150 H.A. moeten zijn. Tezam? heeft men thans daarvoor niet me dan ongeveer 37 H.A. Voor de kleutc tot zeven jaar zijn de zandbakken, vo de kinderen tot 10 jaar de zandspe( tuinen 'bijzonder geschikt. De spet - ruimte binnen de bebouwde kom' veel te klein. De commisise wijst ero dat men in nieuw aangelegde woniu' blokken reeds voor zandbakken zorg' Iedere groote stad zou met betref lij weinig kosten voor ruime zan? speelgelegeriheid kunnen zorgen. kinderen bewijst men er een groot g; noegen mee. Hun gezondheid wordt w i i mee gediend. Men houdt ze daarin van de gevaarlijke straat. Het publiej i heeft geen last meer van lien. p. ouders kunnen gerust zijn, want inf., e zand (hebben de kinderen een goed,; i veilige plaats. k Zand is er genoeg. Met een paar hen kan men een groote stad wel i zand helpen, ook hebben we de Velar 1 en andere streken, waar men het zat i maar voor het graven heeft. Bovendj, nemen de zandbakken vooral maar .eci J heel kleine plaats in. h Voor de Hollandsche huisvrous 1 heeft het zand nog het groote voordeel 1 dat het niet vuil is. De kinderen, klop pen het zand van de kleeren af en moe der hoeft niet te pruttelen, te borstels i en te boenen. i De commissie beperkt het spelen it het zand tot tien jaar. Oudere kindere; j houden er ook veel van. Op het straal ziet men kinderen, van veertien, zestig jaJar nog wel lustig aan het werk. Verheerlijking van het verleden Ontevredenheid over het heden, wan trouwen tegenover de toekomst bron gen ertoe, het verleden te verheerlijken De mcnsch wil toch ergens iets mooi zien! Ons volk voelt weinig voor lege en weermacht. Wij zijn een volk va: •booren en kooplui en niet van soldata Een uniform maakt op ons geen indru en bij een parade denken we aan vei kwisting van onze centen. Dat wij ii een oorlog ook maar een dragelijk fi guur zouden maken, gelooft zoo 'enge veer niemand. Naar de kazerne za wel zelden een jonge main gaan met d- gedachte, dat hij door den militaire: dienst een roeping jegens het vader land bewijst. De ontwapeningsMe vindt bij steeds meerderen ingang. SoV daten worden beschouwd als wezens, die gemist kunnen worden en zeke: ook zullen verdwijnen, zonder dat me: hen mist. Dat alles doet over ons leger in he verleden een gouden schijn werper Onze soldaten waren Vroeger altoos dapper en onoverwinnelijk, de schril zelfs van machtige vijanden. Ze warei allen even bereidwillig, om hun leve: voor vorst en vaderland te offeren. He; werd als een hooge eer beschouwd, df eer en veiligheid en roem en grooihél van het vaderland te dienen. In de mo bilisatie is die oude trouw en toewij ding bij het leger weer opgeleefd. De geest van Jam Salie week, onze mannen waren paraat en stonden pal. Zij heb ben ons volk uit den oorlog gehouden, De strijdende mogendheden moestee rekening houden met onze vastbera denheid, om eiken indringer van ouz- kusten en grenzen verre te houden. Dat is de toom en geest, waarin than over de mobilisatie gesproken words Men is weer bezig het verleden te ver heerlijken. Ter herinnering aan dice schoonen tijd is het mobilisatiekruis ingesteld, opdat wij niet vergeten zul len, hoe ons volk eens grooten gemeen schapszin heeft getoond in oorlogsge vaar. In vele toespraken hij het uitreiken van deze kruisen is gezegd', dat de groo te krachtsinspanning in de periode U- 18 ons vaderland ten zegen is geweest en dat Nederland ook ir^ de toekomst pal moet staan voor de verdediging w zijn rechten, welke het niet zonder ernstig verweer wil prijs igeven. Maar dit verleden ligt nog zoo kort achter ons, dat men al te duidelijk het onderscheid tusschen verheerlijking en werkelijkheid ziet. Wij herinneren ons nog levendig, dat onze gemobiliseerden niets deden dain mopperen of morren, dat ze allen spottend spraken over den militairen dienst en zijn beteekenis, dat alles geprobeerd werd, om hen rustig en gehoorzaam te houden, dat geest der troepen allerbelabberdst was en de officieren alleen met veel geduld en toegevendheid het leger bijeen kop den houden en dat van al het moois, waarvan zij, die het verleden verheer lijken, gewagen, dn werkelijkheid 'heel weinig te vinden was. De waarheid is, dat ons volk thans nog meer dan in vroegere eeuwen, voor het vaderland wel wil werken en den ken en leven maar niet vechten met het

IJmuider Courant | 1926 | | pagina 2