ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN 45 Zaterdag 10 April 1986 lie Jaargang Yefschjjnt Woensdags Zaterdags IJMUIDER COURANT j^nementsprijs: f 1.per 3 maanden, franco per post f 1,35. Abonnemen- 1(1vorden aangenomen aan het bureau en bij de Agenten. Ufjrtentiën 2 maal achtereenvolgend opgegeven op het gewone tariei, ïffllen kosteloos nog een derde keer opgenomen in het eerstvolgend ^asdagnummer, ijVertentiën voor de Adreslijst 6 plaatsingen van dezelfde tekst (onveran- J) f 4,f 13 plaatsingen (dus 3 maanden achtereen) f 8. rertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG tot 9 uur v.m. en [JDAGS tot 4 uur n.m. [ui plaatsen van advertentiën van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad j uitsluitend gerechtigd het Advertentie-bureau P. F, C. Roelse, IJmuiden. Uitgave van de N.V. UITGEVERS-MIJ. „IJMUIDEN'' Adres voor Redactie en Administratie N.V. DRUKKERIJ SINJEWEL WILLEMSPLEIN 11 TELEFOON 153 IJMUIDEN Ingezonden mededeelingen 40 ets. per regel Advertenties van 1 tot en met 5 regels f 1.iedere regel meer 20 ets. Compact gezette adverten ties van 1 t, en m, 5 regels f 1.25, iedere regel meer 25 ets. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings-advertenties uil de gemeente, uitsluitend bij vooruitbetaling, van 1 tot en met 5 regels f 0.75, iedere regel meer 15 ets. Bij niet contante betaling worden de gewone prijzen berekend. Advertenties ,,adres bureau van dit blad" 10 ets. extra; voor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 cis. in rekening gebracht. Bovenstaande regelprijzen worden met 5 cent verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente eisen. s»aic»is)i3 HINDERWET. Burgemeester en Wethouders der gemeente felsen, brengen ter openbare kennis dat ter i)emeente-secretarie ter inzage ligt een verzoek Det bijlagen van: de American Petroleum Company te 's-Graven- lage, om vergunning tot het oprichten van een udergrondsche benzinebewaarplaats met boven- jiondsche aftapinrichting, in 't perceel kadastraal ijkend gemeente Velsen, Sectie F, No. 1824, •Jaatselijk bekend Rijksstraatweg, wijk G, no. 46. 'Op Woensdag, den 21 April 1926, des voor- jiddags te elf uren, zal ten Gemeentehuize gele- jenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Velsen, den 7 April 1926. Burgemeester en Wethouders voornoemd, de secretaris, de burgemeester, J, KOSTELIJK. RIJKENS. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders der gemeente Velsen brengen ter openbare kennis, dat de be- ilissing op het verzoek van: de N.V. Melkinrichting „Velsen" te Velsen, om rergunning tot uitbreiding harer melkinrichting ioor oprichting van een poeder- en centrifuge lokaal, op het perceel, kadastraal bekend ge meente Velsen, afdeeling IJmuiden, Sectie H, Nos. 3387. en 3714, plaatselijk bekend Wijker- straatweg, wijk L, no. 9, door hen is verdaagd op grond dat het technisch onderzoek nog niet is beëindigd. Velsen, den 7 April 1926. Burgemeester en Wethouders voornoemd, de secretaris, de burgemeester, J. KOSTELIJK. RIJKENS. VAN DEN WACHTTOREN. De vuile politiek. Het schijnt wel, dat liet zedelijk ge voel op sommige gebied verslapt, Het geweten, die trouwe schildwaelit min der waakzaam is. Dat geldt van onze vermaken. Ik heb wel menschen zien lachen bij schouwe voordrachten, die in het gewone leven trouw en eerlijk njn, nemen 'het soms in zaken niet al te nauw. De oorlog is wel eens een mora-, torihm, een buiten werkingstellen van alle moraal genoemd.- En hoogstaande menschen gebruiken onwaardige mid delen in d'en politieken strijd. Alle politiek is vuil. Een fatsoenlijk menscih acht zich te goed voor de poli-; tiek. Zoo kan men vaak hooren spre ken. Nooit heb ik zoo noodig mij te verschoonen en te baden als na een verkiezingscampagne, hoorden we een politieken strijder eens zeggen1. Hij dacht daarbij natuurlijk niet aan het stof van treinen en het zweet van prop volle vergaderingen Het Genootschap voor Zedelijke Vblkspolitiek 'bedoelt de politieke sfeer en strijd te zuiveren. Dat blijkt ook uit menig artikel in zijn orgaan, „Het Gemeenebest". In het nummer van October dringt Prof. Heeres nog eens aan op zedelijke zuiverheid in den poli tieken strijd. Hij meent terecht, dat velen in de politiek een anderen zede- lijken maatstaf gebruiken als in het gewone leven. In de politiek komt het er niet op aan; men insinueert, lastert en liegt maar raak. Daar zien de mees te m'enschen niets in. 't Is immers poli tiek! Daardoor keeren anderen, die de vuil heid' wel :zien, ook als zij in de politiek aan den dag komt, zich nog meer van dit gedoe af en daarmee van de poli tiek zelve, di'e zij met 'dit gedoe vereen zelvigen. Men bewijst een weldaad aan de po litieke verhoudingen, indien men deze unfaire' handelingen brandmerkt. Daar om eischt Prof. Heeres dat onze poli tiek ontrukt zal worden aan de sfeer van onwaardigheid, waarin zij zich dikwijls beweegt. De politiek moet weer worden gebracht op de plaats, waar zij moet staan, omdat zij een der belangrijkste middelen is, om de hoog ste volksbelangen te behartigen. Daar toe moeten de mannen en vrouwen, waartoe de beste Nederlanders belmo ren, die zich thans van de politiek af wenden, tot het medebehartigen van dit gewichtige werk worden gebracht. Teveel wordt de politiek nog be schouwd als een persoonlijke liefheb berij, zooals de sport of 'als een middel, om vooruit te komen: het gevoel van verantwoordelijkheid jegens staat en maatschappij, de gemeenschapszin moeten de menschen in den politieken strijd drijven. Als men meer weet van' politieke plichten, zal de politiek niet langer onwaardig en vuil zijn. De wereld in eaöcatuur. De geschiedschrijvers zullen zeker hoe langer hoe meer de spotbladen als bron der kennis van het verleden gaan gebruiken. In Jaures werk over de Fransche revolutie staan ook verschei dene spotplaten uit dit zeer bewogen tijdvak der Fransche geschiedenis. De teekenaar m'oet inzicht hebben in zijn tijd en natuurlijk de kunst-om geestig te teekenen verstaan. Dan geeft bij echter vaak in een enkel plaatje even veel weer, als een geschiedschrijver in een aantal bladzijden doet. De mislukking van de laatste Vol kenbondvergadering in haar diepere oorzaken is niet in een paar zinnetjes te beschrijven maar wel in een paar fi guren te teekenen. Zoo zagen we in een buitenlandsch tijdschrift deze voorstel ling. Europa, een goeie, ouwe heer met een slaapmuts zit in een makkelijken stoel z'n pijp te rooken. Op d. kop staat Volkenbond, een echte vredespijp dus. Maar de man stuift overeind, want in plaats van rook komt er vuurwerk uit zijn pijp. Achter zijn stoel staat een grijnzende bengel' Europeesch milita risme, die uit een zak met het etiket: verdeeldheid, kruit strooit in den ta bakspot. Zelfs de poes loopt van schrik over de ontploffing in den pijpekop; hard weg. Dit verklaart niet alles van de misluk king te Genève. Zuid-Amerika wensch- te niet onder Europeesche voogdij te staan en daarom eischte Brazilië ook een vasten zetel. Maar het groote kwaad is vooral gedaan door het Euro peesche militairisme, dat altoos bezig is met zijn berekeningen over komende oorlogen en de positie der verschillen de staten daarbij en niet gesteld is op een evenwicht van machten door de toetreding met vasten zetel van Duitschland alleen. De afslag in de rijksvischhalien. „Wat nu?" IV. Staat de verkeersregeling nog in ze keren zin direct in verband met een afslag-systeem, het 4e punt door ons genoemd ,,te ver doorgevoerde centrali satie in het vischvervoer houdt met een afslagsysteem slechts indirect verband, in zooverre het invloed uitoefent op den aanvang en het eindigen van den afslag. In hoeverre het dringend noodig is en of nu de halbeambten, dan wel de handelaren het in die richting gedre ven hebben of wellicht beide, vast staat, dat het afslagsysteem tot een ge weldig- snel tempo is opgevoerd, zoodat als het ware een jachtsysteem is ont staan om tot een record te geraken in het afslaan van een maximum aantal schepen in een minimum tijd. Of een bandelaar de opgedrongen hoeveelhe den gebruiken kan of niet, het gaat maar'steeds door 5 maal pakken, 10 maal pakken, restant enz. enz. Doet men dit niet, dan komt men er bij groote aanvoeren niet tijdig doorheen en dit tijdig er doorheen komen, wordt door beide partijen, afslag en handel tot een soort razernij aangewakkerd. In zekeren zin is die spoed geboden door den aard van het artikel ver- sche visch hetwelk men zoo spoe dig mogelijk in handen van den we- derverkooper of den consument wil brengen. Ook de spoorwegen zijn daarin niet achtergebleven en hebben op herbaal den aandrang van de handelaren steeds getracht het vervoer te versnellen, zóó dat zoowel naar het binnenland als naar het buitenland verbindingen zijn ingelegd, waardoor het nog mogelijk is denzelfden dag van den verkoop van de visch in de hallen of anders den volgenden dag des morgens vroeg de plaatsen van bestemming te bereiken. Om dit te bereiken is het uiterste tijd stip van de aanbrenggelegenheid ten vervoer bij de spoorwegen steeds ver vroegd, zoodat thans feitelijk alle te verzenden visch vóór twaalf uur bij de spoorwegen ter inlading moet zijn aan gebraebt om van bovengenoemde snel- verbindingen te kunnen profiteeren. Het gevolg daarvan is, dat bij groo tere aanvoeren op Maandag, Dinsdag en Woensdag tegen genoemd uur alle verzending zich heeft opgehoopt met gevolg een geweldigen drang om niet te laat te komen en als natuurlijk ge volg een niet minder geweldig gedrang. De „stuggle for life" van den hande laar gedoogt nu eenmaal niet, dat de een later verzendt dan d:en ander er ofschoon de spoorwegen op zulke druk' kc dagen reeds tot een latere vervoers- gelegenheid met nog sneller verbindin gen heeft moeten besluiten, in gewonen zin kan men zeggen, dat alle voor ver voer van één dag.bestemde, visch, fei telijk vóór twaalf uur geheel gereed moet zijn. Zijn we juist ingelicht, dan bestaat in de Engelsche en Duitsche visscherij- havens dit jachtsysteem niet in die mate en wordt één dag meer speciaal voor inkoop en verpakking gebruikt en een volgenden dag voor de verzending. Natuurlijk zijn daarop ook uitzonde ringen, doch geldt bovengenoemd ver zeild-systeem. toch wel als regel. Het Hollandsche product wint het dus in snelheid van comminucatie tusschen producent en consument en kan dan ook als een der redenen gelden voor den voorkeur van de Hollandsche visch. Die eer mag men de IJmuider handelaren niet opthouden, al eischt het buitengewoon veel van bun pliy- siek en van dat van hun personeel. We betwijfelen daarom, of de hande laren ooit weder genoegen zouden ne-r men, met een minder snel vervoer, ook al kunnen zij daardoor met minder moeite en minder kosten hun dagtaak afwerken. Vervroeging van den afslag, reeds herhaalde malen ter sprake gebracht en door een deel der handelaren ge- wenscht, heeft vooral in den winter, als de aanvoeren het grootst zijn, zoo groote bezwaren naar voren gebracht, dat het meerendeel der handelaren eer op verlating, dan op vervroeging van den afslag gedurende dat tijdvak zou willen aandringen. Vooral het gedwon gen koopen bij kunstlicht, waarmede men in de hallen uit zuinigheidsover wegingen bovendien nog zeer schaarsch is, ofschoon het op zichzelf reeds lang had moeten of kunnen vervangen wor den door goed lichtende booglampen, bij welk schaarsch licht de te koopen visch niet is te keuren of te beoordee- len, schijnt een zeer overwegend be zwaar te zijn tegen vervroeging van den vischafslag. Als vijfde punt., waarin verandering' en dan verbetering ware te brengen, noemden wij „onvoldoend politietoe zicht". We meenen, dat 2 balagenten in burger belast zijn met het politietoe zicht gedurende een deel van den nacht en een deel van den dag en zonder nu aan den ijver of het gezag dezer be ambten ook maar iets te kort te willen doen, meenen wij, dat dit toezicht over zoo uigestrekt terrein als de drie visch- hallen, onvoldoende is, omdat deze twee 'beambten elkander moeten aflos sen, dns 't geheele toezicht feitelijk be rust bij een beambte, gedurende een groot deel van den afslag. De schrijver van het Ingezonden stuk zegt op de eene plaats wel, dat tegen de vele dief stallen feitelijk geen agenten genoeg aan te stellen zijn, doch spreekt zich zeiven later tegen, wanneer hij beweert, dat slechts weinige malen proces-ver baal behoeft te worden opgemaakt, Onze opmerking over onvoldoend poli tietoezicht gold niet de vermissingen, doch wel handhaving van de goede or de in de hallen, zoowel wat betreft het toelaten in de ballen van ongewenschte of overbodige personen en zaken, als de ordehandhaving bij de afslagen. Vooral indien in de toekomst met enkele onzer wenken zal rekening kunnen worden gehouden, inzake beperking van het publiekverkeer in de ballen en -het wee- ren van onnoodïge elementen uit de voor den afslag aangewezen ruimten zal, bijzonderlijk in den beginne, uit breiding van politioneel toezicht niet kunnen uitblijven. Besumeerende zien wij voor ons be langrijke verbeteringen in het bestaan de systeem: le. door beperking van publiek ver keer in de ballen; 2e. zoo streng mogelijke afsluiting der ruimten voor den afslag bestemd (toelating alleen op vertoon van bewijs); 3e. tot handhaving daarvan uitbrei ding van politietoezicht en indien noo dig, wijziging van het halreglement; 4e. door asphalteering van alle be stralingen rond de hallen, bijzonderlijk rond de hallen A en B,~ '5e. indien mogelijk, decentralisatie van de vervoersgel eigenheid met be houd van snel vervoer. „BIJ DE ZEE". Heel in de vert' op de wij'dbreede zee, Wiegen de scheepjes op loomige deining, Glittert het schuim in warlende leining, Draagt er de glansen van 't zonnelicht mêe. Heel in de vert' op de wijdbreede zee, Wielen de blinkende blankende meeuwen, Ruischt er een lied uit de verheid der eeuwen, 't Heimvolle lied van een Hemelschen vrêe. Wondere stemmen vervullen de lucht, Goud bloeit de zonne aan teer blauwe Hemel, Alles is leven en kleuren gewemel, En in de verte is Engelengerucht. GEORGE HAAK. PLAATSELIJK NIEUWS. WITTE KRUIS. Iedere Woensdagmiddag van half drie tot drie ur stelt de Vereeniging het Witte Kruis, in cl 2 '.hr. Nat. School te Velseroord moeders gratis in e gelegenheid raad te vragen omtrent de voeding an haar zuigelingen. Het advies wordt gegeven 'oor den Consulent, Dr. Hanneman. Voor kraamverzorging, welke ook ioor boven- enoemde Vereeniging wordt uitgeoefend, wende men zich tot het bestuurslid der Vereeniging, Mevrouw Dijkstra, Trompstraat 77 te Velseroord. Tarief naar draagkracht f 5f 15. IJMUIDEN. De winkelzaak van de N.V. De Goedkoope Winkel aan de Oranjestraat en Zeestraat zal belangrijk worden vergroot. Twee perceelen in de Zee straat worden er bij getrokken en tot winkelhuis verbouwd. Dat waren zeer oude en onooglijke perceelen en het aanzien van deze straat zal er dan ook zeker door verfraaien. Het werk wordt uitgevoerd door de aannemers Zijp Hamburg, alhier. Woensdagavond gaf de „IJmuider Kunstkring", directeur de heer Sam Vlessing, een leden-concert in de kleine zaal van Thalia. De zaal was niet over vol, ondanks een zeer aardig program ma. Medewerking werd verleend door de dames Jeanne Bacilek, sopraan en Jeannette Vlessing, piano. Het orkest, maar bovenal de dames solisten, oogsten telkens een levendig applaus. De dames werclen bloemen aangeboden. Bij den aanvang van het concert nam de directeur het woord en releveerde "een verschil, dat ontstaan was naai' aanleiding van een critiek in ons blad aangaande het vorige concert en meende onheusch behandeld te zijn en achtte bovendien geen verslaggevers tot critiseeren bevoegd. Op grond daar- van verzocht hij geen beoordeelingen over het concert te geven. Voor kennisgeving aangenomen. Men verzoekt ons plaatsing voor bul volgende: Bij het dezer dagen te Haarlem aan het instituut „Pont" gehouden examen voor machineschrijven slaagde onze plaatsgenoot, de heer Janus Lindhour. particulier klerk ten kantore der di recte belastingen, invoerrechten en ac cijnzen, een bekende figuur in de ge heelonthouders- en sportwereld. 1-Iet behaalde succes zal ongetwijfeld ten goede komen aan de propaganda der geheelonthouding. VELSEROORD. Doordat een der afsluiters der Gem. Waterleiding te Velsen gerepa reerd moest worden, werd op den hoek van de Frans Naereboutstraat en Trompstraat te Velseroord Dinsdag avond 8 uur met deze werkzaamheden begonnen, en daardoor om 10 uur de toevoer van water in de huizen van Velseroord stop gezet, er zal dus menig huismoeder na tien uur tevergeefs de. kraan hebben opengedraaid, want van deze afsluiting was geen kennis gege ven. Dit was toch niet zoo bezwaarlijk geweest, daar dit door den omroeper had kunnen geschieden. Aldus schrijft de Kenn. Editie, maar wij meenen, dat dit onbillijk is tegen over de directie der waterleiding, daar de afsluiting reeds de vorige week in de' IJmuider Courant en andere in onze gemeente verschijnende bladen is be kend gemaakt. VELSEN. Bevolking der Gemeente Velsen op 1 April 1926: mannen vrouwen totaal 16528 15993 32521 De bevolking is dus sinds 1 Januari met 391 zielen toegenomen. De Emmabloem» De verkoop van het bekende Emma- bloempje, dat telken jare weder terug keert en al zoovelen ten zege is geweest zal dit jaar plaats hebben op Woensdag 21 April a.s. De baten van dezen ver koop komen uitsluitend aan patiënten voor verpleging in sanatoria enz. In een in dit blad voorkomende ad vertentie worden dames gevraagd, die zich met dezen verkoop zouden willen belasten en wij hopen dat velen aan dezen oproep gehoor zullen geven. Hoe grooter de bezetting hiervoor is, des te vlugger 'en gemakkelijker deze zaak kan afloopen en zal het resultaat hier van grootendeels van deze onmisbare medewerking afhangen. Moge dit in verhouding tot vorige jaren zeer gun stig zijn. SANTPOORT. In staat van dronkenschap had een slagersknecht te Santpoort, zwaai ende met een plank in de hand, waar mede hij naar een paar vrouwen was komen toeloopen gedreigd haar de her sens te zullen inslaan. Wegens 'dit uiten van zoo .minder vriendelijk aanbod moest de man voor den Kantonrechter te Haarlem terecht staan. Verdachte was niet verschenen. Hij werd volgens den eisch veroordeeld tot f 25 of 25 dagen.

IJmuider Courant | 1926 | | pagina 1