ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN Verschijnt Woensdags Zaterdags Geschikt voos* alk - Bouwdoeleinden Steenfabriek H. Butzer, Hoogov- e- IJnmiden. IP - e« ge*n geld No. 47 Zaterdag 17 April 1926 lie Jaargang IJMUIDER COURANT »sïr>yMEa^ivry.^«e!iEw»;cseew»ac7ÏMi- •r rwrwaawt. Abonnementsprijs: f 1.per 3 maanden, franco per post f 1,35. Abonnemen ten worden aangenomen aan het bureau en bij de Agenten. Advertentiën 2 maal achtereenvolgend opgegeven op het gewone tarief, worden kosteloos nog een derde keer opgenomen in het eerstvolgend Woensdagnummer. Advertentiën voor de Adreslijst 6 plaatsingen van dezelfde tekst (onveran derd) f 4,13 plaatsingen (dus 3 maanden achtereen) f 8. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG tot 9 uur v.m. en VRIJDAGS tot 4 uur n.m. _._IZ Tot plaatsen van advertentiën van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentie-bureau P. F. C. Roelse, IJmuiden. Uitgave van de N.V. UITGEVERS-MIJ. „IJMUIDEN"' Adres voor Redactie en Administratie N.V. DRUKKERIJ SINJEWEL WILLEMSPLEIN 11 TELEFOON 153 IJMUIDEN Ingezonden mededeelingen 40 ets, per regel Advertenties van 1 tot en met 5 regels f 1.iedere regel meer 20 ets, Compact gezette adverten ties van 1 t. en m. 5 regels f 1.25, iedere regel meer 25 ets, Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings-advertenlies uil de gemeente, uitsluitend bij vooruitbetaling, van 1 tot en met 5 regels i 0.75. iedere regel meer 15 ets. Bij niet contante betaling worden de gewone prijzen berekend. Advertenties adres bureau van dit blad" 10 ets. extra; voor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets. in rekening gebracht. Bovenstaande regelprijzen worden met 5 cent verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente Velsen, OPENBARE VERGADERING. van den gemeenteraad van Velsen, op Dinsdag 20 April 1926, des namiddags 7 uur, ten gemeentehuize. AGENDA: 1. Belastingzaken. 2. Ingekomen stukken. 3. Praeadvies op een verzoek van de N.V. Maatschappij „Oosterduin" om vergunning tot het aanleggen van straten op een terrein nabij den watertoren te Velseroord c-n in zake het aangaan van eerie grond- ruiling aldaar. 4. Uitbreiding van personeel aan het bedrijf openbare werken. 5. Grondovername voor wegverbree- ding. 6. Verleenen van voorschotten onder waarborg van tweede hypotheek. 7. Verweer tegen een ingestelde rechtsvordering. 8. Prae-advies op het adres van J. de Kloe te Schiedam, inzake aankoop van grond aan den Zeeweg te Vel seroord. 9. Goedkeuring van het plan tot uit breiding van het gemeentehuis. 10. Verlenging van den termijn van be slissing, als bedoeld in artikel 121, alinea 4, der bouw- en woningver ordening op eene aanvrage van J. L. Min te Driehuis. 11. Crediet voor het aanbrengen van geruischloozebestrating (asphalt- blocks) op de Julianakade en voor verbreeding van het noordelijk trottoir. 12. Regeling der jaarwedde van den commissaris van politie. 13. Extra-crediet voor de aanschaffing van leermiddelen ten behoeve van de openbare lagere schooi D. 14. Aflossing van Rijksvoorschotten, ontvangen ter verstrekking aan de woningbouwvereniging Velsen", voor den bouw van 87 woningen, en aangaan van twee annüïteits- leeningen, samen groot ten hoogste f 260.650.berekend naar een ren tevoet van 5 met de Maatschap pij voor Gemeente-crediet. 15. Wijziging van de verordening tot heffing van belasting op tooneel- vertooningen en andere vermake lijkheden. 16. Verlenging der benoeming van L. M. Lavoo, als tijdelijk leeraar in de practijk der scheepswerktuigkun- de aan de visscherij school te IJmuiden. KENNISGEVING, inzake tijdelijke afsluiting van een weg, Burgemeester en wethouders- van Velsen brengen ter openbare kennis, dat de Stationsweg ie Velsen, van Maandag, 19 April a.s. af tot nader or der, voor het verkeer met rij- en voer tuigen geslóten zal zijn. Het lichte rijverkeer zal gedurende die afsluiting langs den Kanaaldijk geleid kunnen worden. Velsen, 15 April 1926. Burgemeester en wethouders voorn., de secretaris, de burgemeester, J. KOSTELIJK. RIJKENS. Bekendmaking. DRANKWET. Burgemeester en wethouders der ge meente Velsen brengen ter openbare; kennis, dat op 12 April 1926 bij hen is| ingekomen een verzoekschrift van G. Blaauboer v. beroep winkelier, wonen de te Amsterdam, om verlof voor den verkoop van alcoholhoudenden drank anderen dan sterken drank in de navol gende localiteit: 'beneden-voorlokaal van het perceel, plaatselijk gemerkt I, 259 en gelegen aan den Wij kers (raat- weg aldaar. Binnen twee weken na de dagtceke- ning dezer bekendmaking kan een ieder tegen het verleenen van dit verlof schriftelijk bezwaren bij burgemeester en wethouders inbrengen. Velsen, den 15 April 1926.. Burgemeester en wethouders voorn., de secretaris, de burgemeester, J. KOSTELIJK. RIJKENS. IJMUIDEN. Het kantoor der Directe Belastin gen enz., is op den 19en April a.s. van wege den verjaardag van Z. K. II. Prins Hendrik, des namiddags voor directe belastingen gesloten. VAN DEN WACHTTOREN. Uit cijferland. Dat land is voor de meesten een dor re woestijn. Enkele menschen houden van statistieken, maar de meesten ver geten de cijfers even snel, als zij ze le zen. Toch kunnen cijfers vaak een beeld geven van het leven, zijn hoop en zijn vrees, zijn verval en vooruitgang. Er bestaat een index, een lijst van de prijzen der verschillende artikelen, die we noodig 'hebben en gebruiken. Die in dex leert ons dus de kosten van bet le ven kennen. Na den oorlog is er tot '21 een stijging gekomen, maar daarna aan vrij regelmatige daling. In de eerste maanden van '26 snel. Langzaam kee- ren we tot normale verhoudingen te-'i rug. De daling van het indexcijfer van 319 in.'20 tot 162 in Maart'1.1. geeft goe den moed. Onderwijs voor de rijpere jeugd en volwassenen^ Vele kinderen verlaten de lagere school met de gedachte: Nu is het met leeren gelukkig gedaan. Een deel hunner voelt op la tere n leeftijd wel, dat zij te weinig geleerd hebben, of dat zij \^el veriée- ren, zij zouden graag wat makkelijker en beter een brief willen kunnen schrijven, ze struikelen over allerlei vreemde woorden bij het lezen van een boek of krant, zij hebben in hun am bacht of zaak moeilijkheden met het rekenen, ze voelen een tekort aan alge- meene ontwikkeling, zouden wel wat meer van geschiedenis en aardrijks kunde willen wéten. Maar dat wordt als een onvermijdelijk feit aanvaard. Men kan er niets aan veranderen. De school- en leerjaren zijn voorbij. En men denkt er niet aan de gelegenheid, om op latercn leeftijd nog een of ander te leeren, te benutten, ook al bestaat deze. Onderwijs voor de rijpere jeugd en volwassenen, zoo denkt menigeen, daarvan komt niets terecht, daarvoor is toch geen belangstelling of daarvan is het nieuwtje spoedig af. Maar de eetlust komt al etende,, zoo is de ervaring in Lonneker, waar men meer dan in eenige andere^ gemeen te aan het inhalings- en voortgezet onder wijs doet. Men bepaalt er zich in hoofd zaak tot hen, die met goed gevolg zes klassen eener lagere school hebben be zocht. Toch is er ook gelegenheid tot inhalingsonderwijs. Iedere leerling of cursist is vrij, het leervak te kiezen, dat bij wenscht te volgen. Tegen ver zuim wordt gewaakt en met succes ook. Zoo menige cursus verloopt ook aan de Volksuniversiteiten. Men is al blij, wanneer de grootste helft, die beginnen, ook volhouden tot het eind toe. Bij her haald ongeoorloofd verzuim zendt men in Lonneker den cursist weg. Hij moet ook eenig huiswerk maken en leert daardoor zelfstandig werken. Ook han denarbeid wordt onderwezen, knippen, verstellen en handwerken voor de meisjes is voor hun latere leven van groote waarde. Het aantal cursisten is buitengewoon groot. Men begon het tweede jaar met 913 leerlingen, dat is 4 der totale be volking; men eindigde met 804 leerlin gen. Sommigen vielen door ziekte, hui selijke omstandigheden of vertrek af, anderen door onverschilligheid, onge durigheid en slapheid. Maar het ver loop is toch zeer gering. De ambitie was over het algemeen uitstekend, de resultaten alleszins bevredigend, niet zelden zelfs verrassend vooral bij het inhalingsonderwijs. Het gemeentebe stuur heeft het aangedurfd, voor dit. onderwijs veel geld uit te geven, maai bewijst daarmee aan de volksontwikke ling een uitstekenden dienst. Veel hangt ook af van den goeden wil en de toewijding van de onderwij zers, die hier mooi maar moeilijk werk vinden. Lonneker geeft hier een goed voorbeeld en we kunnen begrijpen, dat PRIMA foievista Direct leverbaar in groots en kleine partijen Forsche, lichte en spijkerbare Steen OOEDE VASTHEID CONCURREERENDE PRIJZEN Vertegenwoordiger voor Kennemer'ard J- v. Tiggelen, Trompstraat, Velseroord, de rijksinspecteur van het lager ondei wijs den wensch uitsprak: Was het maar overal zoo! WITTE KRUIS. Iedere Woensdagmiddag van half drie .tot dri ur stelt de Vereeniging het Witte Kruis, in d; 'hr. Nat. School te Velseroord moeders gratis e gelegenheid raad te vragen omtrent de voedin an haar zuigelingen. Het advies wordt gegeve.; 'oor den Consulent, Dr. Hanneman. Voor kraamverzorging, welke ook door boven' enoemde Vereeniging wordt uitgeoefend, wend' nen zich tot het bestuurslid der Vereeniging Aevrouw Dijkstra, Trompstraat 77 te Velseroord* Tarief naar draagkracht f 5i 15. (THE AMAZING QUEST) Uit het Engelsch door E. PHILIPS OPPENÏÏEIM Vertaling van Mevr. M. J. Landré-Tollenaar. 44 Vervolgens hen je bij die groentenjuf- frouw in Poplar gekomen; daar hald je kunnen blijven, als haar man niet plotseling was komen op'dagen. Dat zijn al drie betrekkingen. En nu je net iets goeds had gevonden bij de Sun Motor Works hen je warempel binnen een week alweer ontslagen, en dezen keer, volgens mij, heelemaal buiten je schuld. Ik zal je nu nog één kansje ge ven." Voorzichtig maakte ze een klein zwart varkentje van haar armband los, bekeek het nog even van alle kan ten en schoof het toen over de tafel naar hem toe. „Hier," zeide ze. „Dat mag jij hebben, maar stop het vooral goed weg, dat je 't niet verliezen kan." Lachend istak hij het. kleine zwijntje in zijn vestzakje. „Ziezoo, nu hebben we het lang ge noeg over mij gehad," zeide hij toen, „nu ben jij aan de beurt. Je hebt toege geven, dat je het met je tegenwoordige betrekking niet erg getroffen hebt, ter wijl je het bij mr. Masters zoo goed had als je maiar wenschen kon." „Och, iedereen heeft wel van die ver velende dagen", zuchtte ze. „Neen, dank je, geen koffie vanavond. Je weet heel goed dat we het geen van heiden kun nen (betalen." Mc-t een gezicht alsof hij haar besluit eigenlijk maar half goed vond, betaalde hij voor het eten; daarna?gingen ze naar buiten. „Luister eens," zeide Frances, toen ze den kant van The Strand opwandelde, „dat is onze laatste fuif avond. Zoolang jij geen betrekking hebt, mogen we geen geld voor extra dmgen uitgeven." „Extra dingen," protesteerde hij. „Weet je, wat ik zoo even betaald heb? Twee shilling en vier pence." „Daar gaat het niet om. Vertel me liever eens, hoeveel geld je nog over hebt." Bliss haalde al zijn geld uit zijn broekzak en telde het onder 't voortloo- pen. „Elf shilling en een penny en voor mijn kamer heb ik al tot aanstaanden Zaterdag betaald." „Wat, niet langer dan tot aanstaan den Zaterdag?" riep ze verontwaardigd uit. „Wat denk je eigenlijk wel? De be trekkingen liggen nog ai opgescheept, 't Is schande, dat je nooit iets overge spaard hebt. Waarom heb je het eigen lijk nooit gedaan?" „D'at dat weet ik niet," antwoord de hij beschaamd, „ik ik, ik heb er nooit aan gedacht." „Weet je wat ik vind," zeide ze heel ernstig. „Zoo lang deze omstandighe den voortduren moesten we ons ritje ook maar achterwege laten." „Wat," zeide Bliss met groote oogen. „En je had beloofd,, dat je mee zou gaan, ials ik geen Medoc aan tafel be stelde. Onzin hoor! We gaan langs Pic cadilly, daar is het op het oogertblik op Zijn volst en dan nemen we voor de goedkoopte een paardentram. Kom, la ten we deze nemen; voorop zijn nog een paar leege plaatsen." Ze klommen boven op een omnibus, clie juist langs The Strand kwam aan sukkelen. De aanblik, welken Londen dien da'g bood, was een geheel andere dan een week geleden, toen de stad door het gure, natte weer in het meest on herbergzame oord ter wereld herscha pen geweest was. Op dezen eersten zo- merschen dag, met zijn wazig blauwen hemel, was alles veranderd. Op de hoe ken van de straten stonden de bloem- verkoopers met hun vaste stalletjes. Overal zag men lichte japon neb, hier en daar zelfs al een strooien hoed, als een' voorbode van den naderenden zo mer. Het weer was zwoel-warm, bijna drukkend. In de verte bij het Park leek het wel, of de knoppen van de hoornen met kracht waren open gebroken, teerj groen schemerden de olmen door de nö'g kale platanen heen. Nu en dan bracht de wind den zwaren geur van voorjaarsbloemen mee. En boven hun hoofd, vooral aan den oostkant, waar de hemel al donker begon te worden, werden de sterren een voor een zicht baar. Diep in gedachten keek Frances naar den voortdurenden stroom van rijtuigen en auto's, met dames en hee- ren in avondcostuum. Bij het voorbij rijden van de volle restaurants zagen ze telkens weer groepjes lachende en pratende menschen, die daar te mid den van die luxueus ingerichte omge ving met hun vele lampjes en zachte; tinten gezellig zaten te dineeren. Plot seling greep Frances haar metgezel bij den arm. „Waarmee hebben al die menschen zulk een leven verdiend?" vroeg zij heesch, in één opstand tegen een zoo groote «onbillijkheid. Door het onverwachte van de vraag werd Bliss een oogenblik overbluft. Daarna keek hij haar gedurende een paar oogenblikken oplettend aan; 't was dan ook een groote bijzonderheid, dat zij zich over zulke gevoelens uitte. „Ik denk," antwoordde hij toen half lachend, „dat de vrouwen waarschijn lijk heel verstandig in hun kenze van echtgenoot geweest zijn en de mannen... die hebben waarschijnlijk de rijkste vaders uitgezocht of toevallig gelukkig gespeculeerd of op het beste paard ge wed. 't Leven heeft nu eenmaal heel veel van een loterij, vindt je niet?" „Een loterij, dat is het goede woord niet.... 't is een hazardspel," riep ze ver bitterd uit. „Er is geen steek billijk heid' 'bij, alles is maar stom geluk. Kijk nu eens naar mij!" Bliss knikte tevreden. „Graag", stemde hij gretig toe. „In dat heele restaurant is er niemand naar wien ik liever zou kijken dan naar jou." Maar ze was niet in een stemming om op zijn complimentje in te gaan. Gedurende een paar oogenblikken keek ze hem met groote verontwaardigde oogen aan. „Je moet geen onzin praten", ging ze toén iets kalmer door. „Je kunt even goed als ik zien, dat mijn kleeren shab by zijn. Mijn hoed, de eenige dien ik be zit, heb ik zelf opgemaakt met een bouquetje nagemaakte bloemen. Mijn schoenen hebben een slecht model. Nog nooit van mijn leven heb ik zijden kou sen 'gedragen en je moest eens weten boe prettig ik dat zou vinden. Ik bert dol op mooie 'dingen. Maar ik kan zë nu éénmaal niet bekostigen en zal dal ook wel nooit kunnen, en toch heb ik mijn heele leven hard gewerkt. En ik, 'ben, wat de menschen noemen, „fat-, soenlijk" gebleven. En denk ér nu eens aan, dat je maar één leven hebt en dat er tusschen jezelf en de weeldedingen van het leven altijd een niet te over-, bruggen afstand zal liggen." „Kom, kind, wees niet zoo down", zeide hij opgewekt, „je weet nooit, wat er nog gebeuren kan." Nu lachte ze ook, de bui begon alweer over te drijven. „Kon je maar wat uitvinden", zeidej ze toen, „iets waarmee je een heeleboel geld' zou kunnen verdienen. Maar och,; dat is toch niets voor jou, ik geloof dat je even praktisch bent als mijn pink".: „Zeg dat niet te hard", zeide hij half' in zichzelf. „Het komt me voor, dat ik in -deh laatsten tijd radikaal aan 't ver- andoren ben". „Je moest eens weten hoe ik jou] soms om je karakter benijd", ging ze met een zucht door. „Hoe dan?" „Dat zal ik je zeggen. Jij bent iemand, die dat alles zien kan, al die weelde, bet1 gemakkelijke leven, dat andere menschen hébben, zonder ook maar een oogenblik jaloersch te worden. En toch geloof ik wel, dat je vroeger heel wat betere omstandigheden geleend hebt, is 't niet?" VVqrdi vervolgd..

IJmuider Courant | 1926 | | pagina 1