Tabletten Mijnhardts geneesmiddel PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Weg afsluiting Do aandacht van het publiek wordt I or op gevestigd, dat in verband met de uil voering van werken voor dubbel spoor de spoorwegovergang bij de voor i malige Electrische Centrale te IJmui t. den op Woensdag 21 April a.s. voor allo verkeer zal zijn afgesloten. Amsteidamsche Ballast Maatschappij Naar gemeld wordt zal aan de alge meene vergadering van aandeelhou ders der Amsterdamsche Ballast Maat schappij worden voorgesteld, na ruime afschrijvingen over het afgeloopoi boekjaar een dividend van 10 pCt. (v. j t 15 pCt.) uit te jkeercn. Woensdagmorgen werden scheeps 1 behoeften aan boord van den stoom trawler Bergen gebracht. Toen de man zich aan boord had begeven, ging de zware wagen, waarmede men proviand! enz., aanvoerd opnieuw in beweging en 1 reed van de kade af in de visscherslia- 1 ven. Het zal een heel karwei zijn, om dezen drenkeling weer te lichten. De schoolbioscoop. Geruimen tijd geleden bepleitte dc uerumien uiju. gcxwui. afdecling „Kennemerland" van den Ne derlandschen Onderwijzersbond het aanschaffen van een schoolbioscoop ten dienste van het Lager Onderwijs in deze gemeente. Door verschillende om standigheden heeft dit geen resultaat opgeleverd. Op een ouderavond, gehou den in het laatst van het vorige jaai werd echter deze zaak nader besprokei en besloot men particulier gelden bij een te brengen voor een projectielan taarn. In Februari 1926 kon reeds wor den overgegaan tot het aanschaffen van een epidioscoop, waarmede niet al leen lantaarnplaatjes, maar ook gewo ne platen uit boeken, ansichten cftz kunnen worden vertoond. Nadien heeft naar Hl. Dbl. meldt, de heer Tusenius wethouder van onderwijs zijn aandacht geschonken aan deze aangelegenheid met het gevolg, dat nu ongeveer een. maand geleden een demonstratie werd gehouden in school H met een Duitsch' toestel, dat wel voldeed, maar waarte gen men bezwaren had vanwege der Duitschen tekst bij de vertoonde beel den. Woensdagavond is in het gymnastiek lokaal van school A wederom een bij eenkomst gehouden, waar gedemon streerd werd met een Amerikaansch filmtoestel, waarvan de N.V. Filmfa briek „Polygoon" te Haarlem de verte genwoordigster is. Er was voor deze bijeenkomst, die on der leiding stond van den wethouder van onderwijs veel belangstelling. Be halve de heer Tusenius waren van het gemeentebestuur tegenwoordig de heer J. C. Dunnebier, wethouder van Open bare Werken, de heer J. Kostelijk, ge meente-secretaris, alsmede vele raads leden. Verder omstreeks 50 hoofden onderwijzeressen en onderwijzers van openbare-, christelijke- en R.K. scholen, bestuursleden van „Volksonderwijs' enz. Na een kort openingswoord van den heer Tusenius, waarin deze wees op het groote belang van het geprojec teerde beeld bij het onderwijs, werden, eenige fraaie films vertoond, als de Rijn bij Lobith, de Beugvisscherij, bet Bijen park „Mellona", de Bijenmarkt te Vee- nendaal enz., waardoor de aanwezigen! op een aangename wijze de goede zijde van -de „motion pictures'' leerden ken nen. Na afloop der vertooning had nog een korte gedachtewisseling plaats. Aangezien van verschillende scholen op het aanschaffen van een projectie apparaat is aangedrongen en de wet houder van onderwijs er wel voor te vinden zal zijn, zal ook in Velsen de schoolbioscoop den langsten tijd wel tot de vrome wenschen hebben behoord. Gas of electriciteit. Dinsdagavond heeft de proefneming plaats gehad, ter beoordeeling van het effect der nieuw aangelegde gasverlich ting en de electrische verlichting. Wij deelden reeds eerder mede, om welke reden voor deze proefneming de Sta tionsweg te Velseroord was gekozen. Maandagavond was naar HL Dbl. meldt, de electrische installatie voor de ze demonstratie in orde gemaakt; aan gezien het net daar ter plaatse door de vervanging van de vier 50-kaars- lampeii door 9 100-kaarslampen was overbelast, vreesde men voor door branden der zekeringen, om welke re den liet electrische licht dan ook dien avond was ontstoken, om eventueele storingen bijtijds te kunnen verhelpen. Om kwart voor 9 arriveerde het ge meentebestuur met een autobus. De straat was toen nog verlicht met de 9 100-kaars Philips Argentalampen. Het spreekt vanzelf, dat dit hij de oude ver lichting een heele verbetering was. Even voor 9 uur werd nog even de oude verlichting gedemonstreerd, waarna de straat gedurende eenige minuten on verlicht bleef. Even over 9 uur werden de 9 gaslantaarns met de dubbele Par kinsontbranders automatisch ontsto ken. Na de beide soorten van verlich ting een tijdlang in oogenschouw te hebben genomen, vertrok het gemeen tebestuur, na vooraf nog een bezoek aan IJmuiden te hebben gebracht Nu moet een beslissing genomen worden. Als we het wel hebben, slaat de ba lans ten gunste van de gasverlichting over, hetgeen des te meer het geval zal zijn als de oude door de gemeente Schoten in bruikleen afgestane gaslan taarns door lantaarns van moderner bouw zijn vervangen. Bovendien is bij een gelijke lichtsterkte de gasverlich ting 7 gulden per lantaarn per jaar goedkooper, hetgeen op de 750 lan taarns in onze gemeente oen belangrij ke bezuiniging zou geven. Tenzij de be-j staande overeenkomst met het P.E'.N. het onmogelijk maakt, is het te ver wachten, dat het bij een proefneming niet zal blijven. Ook op particulier terrein is sinds eenigen tijd de strijd tusschen gas en electriciteit ontbrand. De Ivennemer Electriciteits Mij., die voorheen den stroom leverde, heeft eenige jaren geleden met. verschillende bouwvereenigingen een regeling getrof fen volgens welke regeling bepaalde woningen electrisch verlicht mochten worden. Later kwam voor andere wo ningen een dusdanige regeling ten op zichte van de gasverlichting. Thans zijn deze monopolistische overeenkom sten vervallen. Met het gevolg, dat vele bewoners overgaan tot het vervangen van electrische verlichting door gas verlichting. In de nieuwe straten als Walravenstraat, Prineestraat, Jan Pie- tersz. Coenstraat enz. komen dagelijks nieuwe gas-aansluitingen. Het is niet alleen de hooge stroomprijs, maar ook het boetestelsel, toegepast bij niet-| directe betaling der quitanties, dat de menschen hiertoe doet besluiten. Naar wij vernamen, is het P.E.N. thans overgegaan tot het verleenen van een premie van f 15 voor elke nieuw gebouwde woning welke van electrisch licht wordt voorzien. Zenuw 75 Hoofdpijn 60 Hoest 60 Maag 75 Staal 90ct LaxeeróO Rheumatiek 75 Keelpijn 60 Kiespijn 60 ct Galsteen 1.50 Griep Influenza 75 bJieri Blaas I gld, Worm 80ct. Bloedzuiverende75 ct Koorts 60 Eetlust, opwekkende, 75 Verkoudheids 60 Pijnstillende 75 ct Verkrijgbaar bij Apotli. en Drogisten. Elke verpakking is voorzien van den naam Mijnhardt. Let hierop 589 in dit blad. Wij weiiSchen de Vereeni ging en het Dames-comité hiermede en nog menig succes toe. De Chr. Nat. School. Naar we vernemen heeft de Kroon het beroep tegen de beslissing van Ge deputeerde Staten van Noord-Holland, waarbij bet besluit van onzen raad tot het verleenen van medewerking voor! de stichting van een lagere school van Chr. Nationaal Onderwijs op Wijker- oog werd gehandhaafd, verworpen. In hoogste instantie is dus thans be slist, dat deze nieuwe school op Wij keroog zal komen. VELSEN. VELSEROORD. Er zijn hier weer eenige bazars in hot zicht in de maand Mei. Ten bate van het symphonie-orkest Euphonie zal van 1215 Mei een bazar gehouden worden in de concertzaal Tivoli. Van 46 Mei heeft een bazar plaats in de lokalen bij de Herv. Kerk. De ba ten hiervan zijn bestemd voor de schuld der oude en het 'bouwfonds der nieuwe kerk. Door de nieuwe lidmaten der Ned. Herv. gemeente is aan den Kerkeraad een mooi geschenk aangeboden, be staande uit twee zilveren avondmaals bekers. Comité tot Stenn der Vcreeniging tot bestrijding der T. B. C. In de j.l. Woensdagavond door bo vengenoemd comité gehouden vergade ring werd het bestuur als volgt samen gesteld: Mej. Kerbert, pres., Velsen. Mevr. Vermeulen, viee-pres., Kenne- merlaan, Mevr. Bais, le. secr.. Juliana- kade, Mej. Hoogerwarf, 2e secr., Ka naalstraat en Mevr. Hoogerwerf, pen- ningm., Kanaalstraat. Dit ijverige comité dat tracht de Ver- eeniging tot bestrijding der T.B.C. tot steun te zijn -door het organiseeren van verschillende middelen en daarvoor ve ler sympathie mocht verwerven, is hierin reeds eenige malen in meer of mindere mate mogen slagen. Gedachtig aan 'de idee om de zorgen en vooral door de druk die op de vereeniging rust vanwege de hypotheek op het Con sultatie-Gebouw, zooveel mogelijk te verminderen, heeft zij besloten tot het organiseeren van een bazar, welke be gin October van dit. jaar zal wordtin ge houden. Het comité heeft gemeend be reids deze stappen te moeten doen om van dezen bazar iets goeds te kunnen maken en hoopt dan ook op veler steunj hiervoor te mogen rekenen. Woensdag a.s. zal de verkoop van de Emma-Bloempjes plaats hebben, waar voor wij verwijzen naar de advertentiel Feestavond „Kinheim". In de smaakvol versierde zaal van „Bloemoord", hield de Voetbalvereni ging „Kinheim'' Zondagavond em uit nemend geslaagden feestavond. De voorzitter, dc heer C. Blaauw riep den talrijken aanwezigen het wel kom toe en sprak er zijn groote vreug de over uit, dat „Kinheim" hij haar zes-jarig bestaan, tevens mag herden ken het feit, dat zij is gepromoveerd van de 1ste klas IJ. V. R. naar den N. V. B. Spr. dankt de1 spelers voor het enthousiasme waarmee in liet afgeloo- pen seizoen is gewerkt, alles was er op gezet om het kampioenschap te beha len en dit is gelukt, hij hoopt dat dit zelfde enthousiasme zal blijven ge handhaafd, daar dit vooral hij de nu te verwachten veel zwaardere wedstrij den onontbeerlijk is, wil men even goed voor den dag komen. Spr. zal -niet in bijzonderheden treden omtrent or kele personen welke zich zeer verdienstelijki hebben gemaakt, allen zonder onder- scheid weten wat zij waard zijn, doch een woord van dank komt zeker toe aan de donateurs, die veel hebben hij gedragen „Kinheim" in stand te hou den. Met den wensch dat allen een zeer gezellige avond mochten hebben en de band tusschen bestuur, spelers en do nateurs zal worden versterkt, verklaar de de heer Blaauw de zeer druk bezoch te feestvergadering voor geopend. Medewerking verleenden de heeren v. Norden en v. d. Wal, humoristen, die dezen avond niet weinig de lachspie ren in beweging hebben gebracht, ter wijl tusschen de verschillende voor drachten, de danslustigen flink hun hart konden ophalen. Tot laat in den nacht bleef men gezel lig bijeen. Er worden drie mogelijkheden over wogen: le. een belangengemeenschap tus schen Haarlem en de omliggende ge meenten; 2. het zoogenaamde groote plan van uitbreiding, waarbij de ge meente Tfaarlem, Heemstede, Schoten, Spaarndam, het stadsgedeelte van IJaarlemmerliede en Bloemendaal (ge heel of voor een groot deel) onder één bestuur worden gebracht; 3. het zooge naarnde kleine plan. Voor het laatste schijnt de huidige Minister van Binnenlandsche Zaken het minst te gevoelen. Voor het tweede plan 't meest. Intusschen kan een defi nitieve beslissing pas worden verwacht., wanneer de minister het vraagstuk grondig heeft bestudeerd. Tot zoolang zijn alle veronderstellingen over een te verwachten beslissing louter specula tief evenals het noemen van een datum, waarop een eventueele grenswijziging zal ingaan. De uitwerking der plannen houdt verband met vele werkzaamheden aan het departement die den voortgang van zaken kunnen remmen. Alleen kan! worden gezegd, dat de grensregeling van Haarlem de aandacht heeft van den minister en zal worden afgewerkt als geen andere werkzaamheden den voorrang hebben. De mogelijkheid, dat dit jaar een oplossing wordt verkregen is echter groot. N. HL Ct WATERSTAND IJMUIDEN. April 1926 H. water L. water Dagen v.m. n.m. v.m. n.m. 18 6 53 7.21 2 28. 2.47 19 E.K. 7.41 8 15 3.05 3.30 20 8.44 9.26 3.48 4.30 21 10.00 10.47 4.55 5.53 22 11.27 6.22 7.25 23 0 11 0.39 7.45 8 33 24 1.10 1 33 8.48 9 23 Door den Rijksveldwachter-Briga dier te Wijkeroog is proces-verbaal op gemaakt tegen J. IJ. L. te Beverwijk wegens het versperren van een open baren landw:eg, tegen J. IJ. V. te Vel-; seroord wegens straatschenderij enj tegen J. B. S. te Haarlem wegens hetj gebruiken van trekhonden van een ge-j ringere schouderhoogte dan 60 c.M. Kenn. Dinsdag heeft, naar de N. HL Ct meldt, bij het afrijden van de pont een aanrijding plaats gehad. Een meisje werd met haar rijwiel aangeredeh door een auto. Het rijwiel werd beschadigd, doch persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. De Haarlemsche grensregeling. Naar wij van bevoegde zijde verne men, is het niet waarschijnlijk dat de, tegenwoordige Minister van Binnen landsche Zaken, de heer Mr. Kan, even als zijn voorgangers Jhr. Ruys de Bee- renbrouck en Jhr. mi', de Geer, een be zoek aan Haarlem en omgeving zal brengen, om zich ter plaatse op de hoogte te stellen van het vraagstuk der grenswijziging van Haarlem. Reeds zijn door hem aan verschillen de belanghebbende gemeenten nieuwe inlichtingen verzocht, die bereids zijn( ingekomen. VISSCHERIJ. De heer Hub. Dirkzwager in den IJaag zond aan de N. Vlaard. Ct. het volgende artikel, getiteld „Haring-| treil".- Het navolgende artikel, voorkomende] in de Noorsche Fiskeritidende, ingezon den door den heer Alfred Hanqan, kwam mij voor ook voor Uwe lezers belangrijk te zijn. Ik ben daarom zoo vrij, U d'it artikel vrij vertaald ter opname in Uw blad toe te zenden. „Onder de vragen die op dit oogenblik de visschers het meest belang inboeze men, moet. zonder eenigen twijfel ge noemd worden: „Het Bedrijf der Trei Iers in het tot de Noorsche wateren be hoorende gedeelte van Finmarken" als ook: „De vernietiging van ondermaat- sohe haring in de Noorsche Fjorden". Deze beide bedrijven, beide groot-ka pitaals-bedrijven, zullen zonder eeni gen twijfel zeer veel schade toebrengen aan hel gewone visscherijbedrijf, zoo wel voor den enkeling als voor de ge heel e bevolking. Intusschen laat het zich aanzien dat men weinig verwachten mag van de middelen tot het opleggen van boeten, onverschillig of het h'ier gaat om de haringvisscherij op ondermaatsche haring of een bedrijf dat door de buiten landers wordt uitgeoefend als de treil visscherij. Ofschoon er prijzenswaardige, alhoe wel niet afdoende maatregelen zijn ge troffen om onze visscherijbelangen tei beschermen op de plaatsen waar del treilers visschen, zijn er hoegenaamd geen maatregelen tot bescherming der ondermaatsche haring in onze Fjorden genomen. De Visschers beweerden steeds dat een verbod daartegen hoogst noodzake lijk was, ten einde te verhinderen dat de vetharing in zijn groeiperiode te sterk werd uitgemoord, zonder dat aan dit verlangen tot op heden gevolg is ge geven. Men zoude verwachten dat het inder tijd ingestelde comité teneinde wettelij ke bepalingen voor de vetharingvis- scherij vast te stellen, zeker dit vraag stuk zoude hebben behandeld, daar dit toch een der hoofdvragen was. Doch wat geschiedde? Dit punt kwam in het geheel niet op de agenda voor. Misschien krijgen wij wel een wet op de vetharing als er geen vetharing meer aanwezig is waarop de wet kan worden toegepast. Indien men voorgaat met de ze visscherij voor intensief te bedrijven als thans plaats vindt, bestaat er groo te kans, dat dit gevaar dichter bij is als men wel aanneemt. Ik geef hiermede de meening van de visschers om de Noord. En 'beschouwt men aandachti» uitkomsten dei- haringvisscherij va' het afgeloopen jaar, dan zal deze opVa, tmg zeer zeker ten volle in het gei» gesteld worden. Zooals het er nu voor staat is de vet haringvisscherij gedurende de laatst, jaren geheel van karakter veranderd Vroeger verschafte deze visscherij et, product dat overal gevraagd en een ze» welkome waar was op de plaatsen v»n verkoop en terzelfder tijd een goed aa, was voor de beugvisscherij. Nu is het zoo ingekrompen dat hoofd zakelijk slechts voor aas en voor de ha. ringolie- of visohmeelfabrieken wordt' gcvischt, zonder evenwel bruikbaar aas voor de beuglijnen te versohaffen want de gevangen haring is zoo klein' van stuk, dat zij minderwaardig is en nog gedeeltelijk onbruikbaar voor aas Men mag daarover gelooven of dei].' ken wat men wil, beschouwingen daar over dringen zich toch op. Wat men het eerste ter hand m«( nemen is niet den bouw van een ijs-'( koelhuis om het aas te bewaren, of eet wet te doen uitvaardigen die het ge. bruik van het snurpenet in de kleine fjorden en baaien verbiedt, want denk er om, dat er geen aas meer .zal zijn om te worden bevroren, of geen vetharing meer in de kleine en groote fjords. Alleen een totaal verbod vetharing te vangen zal afdoende zijn, en wel zooda nig, dat er gedurende dien tijd slechti op wettelijke wijze toestemming sa] kunnen worden gegeven vetharing te vangen, alleen te gebruiken als aas voor de beuglijnen. Men kan bijvoorbeeld de vangst vet bieden met den zegen van haring kiel. ner dan 12 e.M. en men kan dan verze- kerd zijn dat 'binnen enkele jaren mei dit aan het voorkomen der vetharing duidelijk zoude kunnen bemerken. Ten eerste zal men daardoor een al leszins voldoend en goed aas voor d« beugvisscherij bekomen en daarbij ook wederom goede kwaliteit vetharing van voldoede grootte. Wanneer dit verbod niet zeer spoe dig zal worden uitgevaardigd, ziet het er waarlijk in de toekomst voor onze beugvisschers niet best uit. Als men dan ook de treilers door wetsverandering toestaat bun, in het belang van Finmarks visscherijbedrijf, zoo voorspoedig uitgeoefend bedrijf??! nog een Nautische mijl dichter bij het land uit te oefenen, zal dit gelijkstaan met de vernietiging der kabeljauwviï seherij in Finmarken. Een ieder die hierin belang stelt, ne me slechts de kaart van Finmark™, voor zich, meet dan 3 Nautische zeemij- J len af mot den passer, neem een hooi in de richting van bijv. Nordkyn- IleinesOmgang—KjolnesMarkur —HarbakkenVardo en zal dan bemer ken, dat de eigenlijke Finmarks Zee, I alwaar de Noorsche visschersvioot thans steeds de visscherij uitoefent on steeds heeft uitgeoefend, buiten de drie mijlen grens komt te liggen. Nu komt het dikwijls genoeg \oof dat Noorsche visschers in de uitoef» i n'ing van hun bedrijf, de visscherijge- reedschappen (lijnen enz., enz.,) afhan dig worden gemaakt door de treilers. Ik geloof daarom niet, dat er M groote mate van verbeeldingskracht noodig is, om te kunnen begrijpen, hot de toestanden zullen worden als aan de treilers vergund zal worden een mijl dichter bij het land te visschen. Indien deze voorgenoemde feiten' werkelijkheid worden, ja dan zingen wij: „Noorwegen, Noorwegen als woon plaats voor menschen", met in het laat ste vers: „Hier is onder «e tegenwoor dige omstandigheden niets meer over voor het volk om te kunnen bestaan." Alles staat of valt met de Visscherij, Doch laat het daarom niet zoo ver komen." Het alles staat of valt -met de vissche rij is ook van toepassing op de Neder landsche visschersplaatsen Vlaarfia- gen, Maassluis, Katwijk, Scheveningen en IJmuiden, als aan de vernietiging f- jonge ondermaatsche haring niet spoe dig een einde zal worden gemaakt, eo de pufvisscherij verboden. Gedurende de week van 8 t.m. 14 April 1926, kwamen alhier de navolgende vaartuig» binnen: 73 Hollandsche-, 15 Duitsche Stoomtrawlers. 1 IJslander, 1 Motor-, 18 Zeilloggers, 9 Stoom- beugers en 73 Kustvisschers. De besommingen waren als volgt: Hollandsche Stoomtrawlers van f 636.— I"' f 3469.Duitsche Stoomtrawlers van f 927.— tot f 4022.j IJslanders van I tot f 5519.— Motorloggers van f tot 465.Zeillogfjers van f 215.tot f 604.Stoombeugers van f 81® f 1598.j terwijl de Kustvisschers totaal f 4094.- besomden. De aanvoer bestond uit 806480 K.G. trawlviscn. 54895 KG.. IJslandschevisch en 30880 K.G. heug* visch. De totaal opbrengst bedroeg f 177305.58.

IJmuider Courant | 1926 | | pagina 2