ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN Uw Huid No. 48 Woensdag 21 April 1926 lie Jaargang i IJMUIDER COURANT HINDERWET. burgemeester en wethouders der gemeente Vel- jsu brengen ter openbare kennis, dat ter Ge- juente-secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van de N.V. »Vereenigde Ijsfabrieken te Ruiden om vergunning tot het oprichten van ijsfabrieken en koelhuizen, waarbij gebezigd zullen tforden 49 electromotoren, 3 dynamo's en 1 diesel motor, met wijziging in zooverre van de reeds ver eende vergunningen in het perceel kadastraal be kend gemeente Velsen, afdeeling IJmuiden, Sectie L, nos. 193, 194, 206, 207, 228, 308, 361 er> 374, plaatselijk bekend C Trawlerkade 17 tot en met 15. Op Woensdag, den 28 April 1926, des voormid- Jags te elf uren, zal ten gemeentehuize gelegen heid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Velsen, 14 April 1926. Burgemeester en wethouders der gemeente Vel- <ea brengen ter openbare kennis, dat het verzoek ran de N.V. Melkinrichting „Velsen", te Velsen, om op het perceel, kadastraal bekend gemeente Velsen, afdeeling IJmuiden, Sectie H, nos. 3387 en 3714, plaatselijk bekend Wijkerstraatweg, wijk L no. 9, haar melkinrichting te mogen uitbreiden door het inrichten van een poeder- en een centri fugelokaal, waarin o.a. zullen worden geplaatst een electromotor van 15 en een van 10 P.K., door hen is toegestaan. Velsen, den 14 April 1926. ..Burgemeester en wethouders der gemeente Vel sen brengen 'ter openbare kennis dat ter Gemeen te-secretarie ter inzage ligt een verzoek met bij lagen van W. Fehres te Haarlem, om vergunning tot het oprichten van een zeepfabriek .in het per ceel kadastraal bekend gemeente Velsen, afdee ling IJmuiden, Sectie L, No. 1162, waarbijgebe zigd zullen worden een stoomketel en 3 electro- uotoren waarbij 2 van 2 P.K. en 1 van 1 P.K. Op Zaterdag, den 1 Mei 1926, des voormiddags te elf uren, zal ten gemeentehuize gelegenheid be slaan om bezwaren tegen dit verzoek in te bren gen en deze mondeling en schriftelijk toe te lich ten. Velsen, den 17 April 1926. Burgemeester en wethouders voornoemd, de secretaris, de burgemeester, J. KOSTELIJK. RIJKENS. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. „Looft den Heer". De Chr. Gem. Zangvereeniging „Looft den' Heer", dir. de hr. J. de Nobel, gaf Vrijdagavond, als voorjaarsconcert, een uitvoering van Gewijde- en Oud-Nederlandsche liederen. W« kunnen ons voorstellen (ïat velen, die we ten dat dit koor zeer ingewikkelde werken zong, een programma als dit minachtte, wij daarentegen juichen het van harte toe, dat men ter afwisseling deze muziek eens voor het voetlicht brengt. Het doet „Looft den Heer" kennen naar grondslag en doel. Dit doel is toch mee te werken aan de mu zikale ontwikkeling van ons volk. En dan liggen ongetwijfeld deze sprekende liederen ons dichter bij dan ragfijn uitgesponnen harmoniën. Ze drin gen tot nazingen. En we zijn er zeker van overtuigd dat zeer weinigen van de daar aanwezigen wisten, dat de kerkliederen uit eigen kerkboek, die ze dikwijls in de kerk hooren afdreunen, zoo innig mooi wa ren als ze daar Vrijdag ten gehoore werden ge bracht. Q Wat zijn die koralen innig mooi, als ze gezon gen worden door een goed geschoold koor. En wellicht nog meer dan bij den zang van het koor, hoorden we dat bij den solo-zang van den heer Joh. H. Nelissen, bariton uit Bloemendaal. Deze zanger was tot heden te IJmuiden onbe kend, maar heeft zeer zeker hier bewonderaars gewonnen. Vooral ook omdat stem en dictie zoo uitstekend lagen bij dit programma. Het bleek trouwens, toen aan het einde de «canger eerst niet tot een extranummer wilde overgaan. Het applaus eindigde niet. Wie had gedacht dat een zaal vol menschen stil zou kunnen luisteren en genieten van „De Zilvervloot". Dat gebeurde Vrijdagavond. De heer J. W. Ruinen, een oude bekende, be geleide den zanger, op den nieuwen vleugel, die na het 10-jarig bestaan eigendom van Looft den Heer is geworden. Voor de pauze waren het geestelijke liederen, daarna oud-vaderlandsche liederen, waarvan er tesamen 28 op het programma stonden. Wij brengen dirigent en koor hulde voor dezen avond. Bij de j.l. Vrijdag door den 'heer K. Boon, bouwkundige alhier gehouden aanbesteding van het verbouwen van een woonhuis tot woon-winkelhuis in de Prins Hendrikstraat voor rekening van den heer P. Rozenkrans, was laag ste inschrijfster de firma P. Heere en Zonen voor f 2985.aan wie het werk is opgedragen. Voordrachtsoefening. Zaterdagmiddag, 17 April hebhen de leerlingen van Mevr. L. Fischman ge legenheid gehad voor hun ouders, ken nissen en andere belangstellenden proe ven af te leggen van hun bekwaam heid in het pianospel. De gezelschaps zaal van Hotel Nummer Een was ge heel gevuld met een talrijk opgekomen publiek, waarin de bonte mengeling jder lichte toiletjes der jeugd een won derbaren aanblik gaf. Het programma bevatte niet minder dan 17 nummers en naast de bekende „kinder'-componisten als Lichner, Rei- necke etc. waren ook werken van mees ters als Haydn, Ghopin, Schubert en Moszkowsky flink vertegenwoordigd. Uit den aard van de zaak leent zich 'n dergelijke uitvoering waar leerlingen aan het woord komen, van uiteenloo penden leeftijd, m. kor teren of langeren studietijd, niet voor een critisch ver slag. Toch kan vastgesteld worden, dat door alle leerlingen blijk gegeven is, van goede studie, t. zekere hoogte goed afgewerkte techniek, maatgevoel en voordracht. Door eenige meer volwas sene leerlingen werden zelfs stukken gespeeld, die ook in de concertzaal tot- hun recht zouden komen. Een extra pluimpje moeten we echter geven aan de 7-jarige Beppie Wijn schenk, die, door de met een ware mu zikaliteit voorgedragen Sonatine van Bolck alle harten stormenderhand ver overde. Deze jeugdige pfaniste zal bij ijverige studie nog heel wat kunnen he reiken. Mevr. Fischman kan met voldoening op deze leerlingenmiddag terugzien. Het zal voor velen, die gedurende de wintermaanden niet in de nabijheid van de haringhaven kwamen, een vreemd gezicht zijn, deze haven te zien verrijkt met een flinke loop- en rem mingsteiger, die deze week klaar zal komen en gebouwd is door den aanne mer Huibeis uit Alkmaar. In de haringhaven, ook wel vlucht haven genoemd, liggen uitsluitend schepen, die buiten de vaart zijn ge steld wegens ouderdom, groote repara tie, of voor een zeker seizoen. Nu bezat deze haven voorheen geen steiger, ook geen kade, maar slechts een schuin afloopende bazalt glooiing, grootendeels met gras begroeid. Men kan zich het ongemak voorstel len, wanneer men van of naar boord moet, dus langs de glooiing naar bene den of naar boven moet klauteren en vervolgens over een loopplank of vlot naar het schip. Voor de werklieden, die deze klim partij dikwijls bij avond of nacht moesten ondernemen bracht deze toe stand groot gevaar mede en er gebeur den dan ook vele ongelukken. De nieuwe steiger is 150 meter lang en wordt door middel van drie loop bruggen met den vasten wal verbon den. Over de geheele lengte is de stei ger voorzien van meerpalen, die circa 5 meter van elkaar staan, zoodat er dus 20 a 25 schepen kunnen meren, vol gens de gewoonte te IJmuiden, met den voorsteven van het schip tegen den wal of steiger. De loopbruggen evenals de steiger, zijn aan één zijde van een stevige ijze ren leuning voorzien. Wij hopen, dat binnen afzienbaren tijd ook verlich ting zal worden aangebracht. Vast staat, dat hier een belangrijke verbe tering tot stand is gebracht. Het oud^Hollandsche marktplein, in het R.K. Vereenigingsgebouw, waar van we de opening reeds meldden, is een reuzensucces voor de ijverige com missie geworden. Telkens wanneer wij er kwamen was 'het er stampvol, voor al des Zondagsavonds. Daar was toen geen doorkomen aan. Tot het sluitings uur werd er telkens vreugde gemaakt, kon men er dansen en springen om de vroolijke muziek, zag men de men schen alkander verdringen voor de af- deelingen van spelen en wedstrijden. Om niet te vergeten de loterijen, waar van de lootjes grif weggingen. Geen wonder dan ook, dat vanwege de over stelpende drukte, meri Maandagavond niet aan de prijzen kon toekomen, doch de verlotingen, enz., moest stellen op een meer rustigen dag, Dinsdag. Zeker, als het in oud-Holland steeds zulk een vroolijke „Pan'' was, zou men verlangen om in den pruikentijd onzer vaderen te leven. Dit glimpje smaakte, althans naar meer. Zoo hebben er ve len gedacht. En die velen hebben hunne meening aan de commissie opgedrongen, zoo- dat die, in arremoede wel moest bekend maken op den sluitingsavond dat, be houdens toestemming van het gemeen te- bestuur, oudjHolland Zaterdag en Zondag opnieuw geopend zal zijn. Dan zullen velen nog eens in de taveerne zitten. VELSEN. Dierenbescherming. De afdeeling Velsen en omstreken dezer vereeniging hield 9 dezer haar jaarvei'gadering in 'Café „Suisse" te Be verwijk. De opkomst der ruim 200 leden der afdeeling was slechts matig; verschil lende ingekomen stukken werden be sproken en lokten een meer of minder uitvoerige bespreking uit, terwijl ver der de verflagen van secretaris en pen ningmeester werden uitgebracht. Het eerste vermeldt uitvoerig al het geen in liet afgeloopen jaar door de ver eeniging werd gedaan, ook gewaagt het van de actie in zake de beruchte veror dening op het vasthouden der honden in de gemeente Velsen en den stand dier zaak; het verslag van den penning meester vermeldt aan ontvangsten f 627;621/2 en uitgaven f 635.95, die van het asyl bedroegen resp. f 216.91 en f 242.57x/2. - Het houden van een propaganda- filmavond werd in verband met het vergevorderde seizoen tot later uitge steld. I De bestuursverkiezing had tot resul taat dat in de vacature van den heer van de Polder werd gekozen Mej. G. J. Kerbert, die tevens het secretariaat zal vervullen, zoodat het bestuur voor 1926 zal bestaan uit de dames de Munnik en Kerbert (secretaresse) en de heeren Y. J. Reitsma (voorzitter), A. Deegenaar (penningmeester), Dr. de Weerdt (vice- voorzitter) en van Ravensteyn. De asyl-commissie zal bestaan uit de heeren Deegenaar en van Ravensteyn voornoemd. Woensdag 28 April geeft Too- neelvereeniging „Kunst na arbeid", op gericht door het personeel der Hoog ovens in Hotel „De Prins" te Wijkeroog eene uitvoering. Zondag heeft de heer Nottelman in „Bloemoord" een voordracht gehou den voor de Vereeniging voor Arbei ders ontwikkeling. De zaal wais vrfij goed bezet. Maandagmiddag ongeveer 12 uur heeft een botsing plaats gehad op den Wijkerstraatweg bij Schulpen tusschen een autobus van den heer Schweitzer uit Beverwijk en een vrachtauto van een Zaansche firma. De autobus, die uit de richting Vel sen kwam passeerde den vrachtauto juist op het oogenblik, dat ze niet het voorste gedeelte in een der diepe kuilen van den straatweg reed, waardoor de chauffeur een oogenblikje het 'beheer over het stuur verloor. De bus raakte het achterwiel van den vrachtauto en werd dientengevolge uit de richting ge slingerd en reed pardoes tegen den voorgevel van den fietsenwinkel van den heer A. de Waard, rakelings langs de benzinepomp. De gevel werd ingedrukt, tengevolge waarvan het spiegelruit geheel ver brijzeld werd. De passagiers der bus bleven onge deerd, ofschoon ze zeer geschrikt waren De autobus was niet eens zwaar be schadigd voor zoo ver men op dat oogenblik heoordeelen kon. Arbeidsbemiddeling Velsen. Als werkloos ingeschreven 17 April 1926: 1 timmerman, 1 schilder, 1 manden maker, 1 bankwerker, 4 stokers, 3 chauffeurs, 4 sigarenmakers, 5 vis schers, 1 kantoorbediende, 35 los- arbeiders. POLITIERAPPORT. IJMUIDEN. Zondagmiddag is brand ontstaan bij de vischrookerij van den heer W. aan de Industrjiestraat. Een partij daar liggende vischkisten is verbrand, maar de rookerij zelf bleef gespaard. De brandweer rukte uit en de politie met de'koplzuurspuit en spoedig was men den brand meester. De oorzaak is vermoedelijk het spelen wordt mooier en ook blanker door Doos 30 cent met vuur door kinderen. De bewoners waren afwezig. Door J. M. werd aangifte gedaan dat hij mishandeld was door zekere J. alhier. Door de politie is tegen J. pro ces-verhaal opgemaakt. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken. Invoerrechten Unie van Zuid-Afrika. Voor een groot aantal artikelen heeft verhooging van invoerrechten in de| Unie van Zuid-Afrika plaats gehad. In het bijzonder is voor Nederland van belang de verhooging van invoer rechten op de navolgende artikelen: gist, parfumeriën, jenever, toiletarti kelen, kleeding, katoenen, manufactu ren, ma chine-onderdeelen, bootmoto ren, constructiestaai, transformatoren, electrische batterijen, papieren zakken, onbedrukt papier, zakboeken, reclame-I monsters, prijslijsten, catalogi, vilt,] rubberoid. VISSCHERIJ. Vischacten. Naar de Telegr. verneemt, is een wij ziging van de Visscherijwet in voorbe-! reiding, waarvan de bedoeling is, naast enkele kleine technische verbeteringen, eenige beperkende bepalingen ten aan zien van de hengelsport in het leven te roepen. Daartoe zouden de prijzen van de vischacten verhoogd worden. Het ligt in de bedoeling, den prijs van een vischacte, geldig voor de binnenwate ren en rivieren te bepalen op f 7.50 per jaar en van een vischacte voor de rivie ren op f 2.50. Verder zou een gewone hengelacte worden ingevoerd, waarvan de prijs f 0.50 per jaar zou bedragen. Personeel voor de Belgische zeevisscherij. Gebrek aan scheepsjongens. De Brusselsche redacteur van „De( Maasbode" schrijft aan zijn blad: In de Kamer werd onlangs een wets voorstel ingedien,d dat naai' alle waar-j schijnlijkheid na de vacantie goedge keurd zal worden, omdat het een steen tje bijdraagt voor het uitwerken van de Belgische zeevisscherij-politiek, zoo alsals wij die destijds in haar groote lijnen hebben geschetst. Zooals men zich zal herinneren vindt deze politiek haar oorsprong in het v erlangen, om zich zooveel mogelijk on afhankelijk te maken van den buiten- landschen visch-import in België en in de eerste plaats van. de overmacht van den Nederlandsche export op de Bel gische markten. In het voorstel in kwestie wordt o.m. bepaald: „De zeevisschersvaartuigen, met eene bemanning van tenminste drie perso nen en die de visscherij uitoefenen of een afstand van tenminste vijf zeemij len van de -haven waar zij thuisbehoo- ren, moeten aan boord een scheeps jongen, leerjongen of lichtmatroos aan werven. Te dien einde moeten de leerlingen van de beroepsscholen der zeevissche rij, die 14 jaar zijn geworden en zich voor de zeevisscherij bestemmen, zich aangeven hij den officier van admini stratie van de dichtst bij hunne woon plaats gelegen localiteit. De aan booard van een zeevisschers- vaartuig aangeworven scheepsjongen, leerjongen of lichtmatroos ontvangt een salaris of een onderaandeel vooraf- genomen van de bruto-opbrongst: het beloop van dit onderaandeel moet op de werf lijst zijn vermeld. Wanneer de scheepsjongen, leerjon gen of lichtmatroos een vol jaar zal hebben gevaren, kan de schipper van den staat een premie opeischen voor eiken afgelegden reisdag. Het beloop van deze premie wordt bij Koninklijk besluit vastgesteld. Na het tweede jaar wordt de premie met 50 t.h. verhoogd. Voor het derde jaar, wordt de groiid- slagpremie verdubbeld. De krachtens deze wet toegekende premie wordt omgeslagen als volgt: twee tienden aan den visscher, dr tienden aan den scheepsjongen, let jongen of lichtmatroos, en vijf tienden aan de overige leden van het scheep: - personeel. De premie, toegekend aan den scheepsjongen, leerjongen of liclTma troos, wordt in de algemeene spaar- cii lijfrentekas gestort zoolang de ver krijger niet meerderjarig is geworden Volgens de indieners van dit voorste], is het dringend noodig, dat het perso neel van de zeevisscherij op flinke schaal vermeerderd wordt. De toestand van de visschersflottiljes van de kusthavens wees op 31 Decem ber 1925 op een vermindering van liet getal zeilschepen en een vermeerdering van het getal stoomtrawlers. Hoewel -dit verschil niet groot is, ligt er toch een zekere aanwijzing in, dat de uit breidingsplannen van de zeevisscherij een langzamen vooruitgang maken. Eind 1925 waren er in totaal: 192 open en halfopen schuiten, met een beman ning van 290 koppen; 168 zeilvisschers- sloepen met dek en een bemanning van 574 koppen; 182 motorvisscherssloepen met een bemanning van 684 koppen en 51 stoomtrawlers met een bemanning van 498 koppen. Doch ondanks de stijging van de ver koopprijzen van de aan de kust aange- voerde visch (in 1925 te Ostende 13.152.500 K.g. visch voor frs. 34.272.265) de verbetering der loonen van de zee lieden en de toename der winst van de handelaars, bleef de toekomst der zee visscherij onzeker door het niet voor uitgaan van het aantal visschers. In 1862 waren er in België 1804 zee- visschers. Sedert is de bevolking van het land verdubbeld, maar het getal visschers was in 1924 maar tot 1948 ge stegen, wat proportioneel veel te weinig is. Daar komt nog bij, dat dit laatste cijfer met 127 koppen in mindering is op het cijfer van 1913. De vooruitgang, die in dit verband te Ostende werd waargenomen en waar het aantal visschers van 1071 in 1913 tot 1288 in 1924 en tot 1378 in 1925 was gestegen is eerder negatief, wijl dit een voudig toe te schrijven is aan de ver plaatsing naar deze stad van visschers uit De Panne, OosteDuinkerke en Nieuwpoort. De visscher der kleine plaatsen ter zeekust verlaat den stiel zijner vaderen om een stiller beroep uit te oefenen in de nijverheid of den handel. Het gemakkelijk en cosmopolitism; bestaan dat de stedelingen tijdens h seizoen in de badplaatsen leiden, noo digt hem daartoe voortdurend uit. Anderzijds nemen de zonen van vis schers bij voorkeur dienst in de han delsscheepvaart of in de staatsmarine. Alles bijeengenomen, blijkt, ondanks het beroepsonderwijs voor de zeevis- J scherij, ondanks het „koninklijk werk j van den Ibis", het aantal booten die zonder scheepsjongen of lichtmatroos j varen, ontzaglijk groot. I Op 31 December 1925 waren er op 192 booten zonder dek of met halfdek. 154 zonder scheepsjongen noch lichtma troos; op 168 zeilsloepen met één dek waren er 118 zonder scheepsjongen noch lichtmatroos; op 182 motorsloepen waren er 124 zonder scheepsjongen en op 51 stoomtrawlers telde men er 2 zonder scheepsjongen en 21 zonder lichtmatrozen. Het tekort aan scheepsjongens werd dus werkelijk een gevaar voor de voor genomen ontwikkeling der zeevissche rij en het voorstel dn kwestie is dus niets meer dan een logisch voortvloei sel van de ontworpen uitbreiding van de Belgische zeevisscherij.

IJmuider Courant | 1926 | | pagina 1