ÏJ. Y. V. STORMVOGELS GEMEENTERAAD. Vergadering van Dinsdag 20 April das avonds 7 uur, in het gemeentehuis. Aanwezig alle leden. Voorzitter de burgemeester. In een geheime zitting, tot S.15 uur, werden volgens de agenda belastingzaken besproken. Bij de opening der openbare vergadering was aan de orde: Ingekomen zijn de volgende, stukken: Ingekomen stukken. Brieven van Gedeputeerde Staten omtrent ter goedkeuring ingezonden raadsbesluiten (k.g,). Eene dankbetuiging van de Algemeene Neder- landsehe Vereeniging" voor Vreemdelingenver keer, voor de toegekende subsidie over 1926 (k.g.). Als voren van het Centraal Steuncomité te Eairnen voor de wijze, waarop de raad gemeend heeft de veenbevolking in Zuid-Oost Drenthe te moeten steunen (k.g.). Diverse verslagen over 1925 (k.g.). Een schrijven van Mej. J. L. H. Dogterom, waarbij zij bericht, voor de benoeming tot onder wijzeres aan school D te Velseroord te bedanken (in verband hiermede stellen Bi en W. voor, het raadsbesluit van 23 Maart j.l. no. 21 in te trek- ken). Een verzoek van C. Klap, hoofd der openbare lagere school B te IJmuiden, om eervol ontslag als zoodanig, met ingang van 1 September 1926. B. en W. stellen voor, het gevraagde eervol ont slag te verleenen, onder dankbetuiging voor de langdurig bewezen diensten. Een verzoek van het bestuur der vereeniging voor Nijverheidsonderwijs in KennemerlanS, om, voor 3927 een subsidie te mogen ontvangen van 16.i99.7S voor de dagschool en f 1.881.03 voor de avondschool (le behandelen bij de begrooting voor 1927). Een adres van A. J. Stoel Jr. le Bloemendaal, inzake bebouwing van grond, welke met het ser vituut van openbare weg is 'afgestaan (in handen van B. en W. om advies). Een verzoek van E. G. Beukman, pachter van een gedeelte zeestrand te IJmuiden, om vergun ning tot het bouwen van eene veranda aan zijne -onsumptietent aldaar. (B. en W. stellen voor, mits inachtneming van de bouw- en woningver ordening plaats heeft, het verzoek in te willigen en de betrekkelijke pachtvoorwaarden dienover eenkomstig" aan te vullen). Als voren van de firma Joh. Dienaar en Zonen te Helder om kwijtschelding van boete, haar op gelegd wegens te late oplevering van het werk voor den aanleg van verschillende straten te Vel seroord. (B. en W. stellen voor, conform het ad vies der commissie van bijstand in het beheer der openbare werken, dit verzoek in te willigen; met deze commissie zijn B. en W, van gevoelen, dat het beter is, dat in den vervolge in zoodanige ge vallen, bij gemotiveerd adres, verlenging van den opleveringstermijn wordt verzocht). Als voren van P, Dijkstra, gymnastiekleeraar M.O. te Velseroord, om hem, ten behoeve van de lichamelijke oefening der mannelijke jeugd te Velseroord, gedurende één avond per week de beschikking te willen geven over het gymnastiek lokaal van school D en de daarin aanwezige gym- nastiekto'estellen (B. en W. stellen voor, het me degebruik toe te staan onder de gewone voor waarden, doch met bepaling, dat personen, ouder dan 17 jaar, geen gebruik mogen maken van de bruggen en ladders). Een schrijven van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, houtfende toezending van een afschrift van het Koninklijk Besluit van 27 Maart 1926, no. 10, waarbij ongegrond is ver klaard het beroep, ingesteld door Joha. Hoogen- boom en 15 anderen tegen het besluit van Gede puteerde Staten van Noord-Holland van 7 Octo ber 1925, no. 142, waarbij is bepaald, dat de ge vraagde medewerking tot stichting eener bijzon dere lagere school in de omgeving van de 50 nieuwgebouwde woningen der woningbouwver- eeniging „Velsen" moet worden verleend; de in houd van dit Koninklijk Besluit is opgenomen in gemeentëblad no, 63 van 1926 (k.g.). Een schrijven van Gedeputeerde Staten, dat een besluit tot wijziging van de begrooting, waarbij gelden worden uitgetrokken voor de verpleging van een aantal behoeftige kinderen uit Emmen in de ziekenbarak te IJmuiden. geen bezwaar zal ontmoeten (k.g.). Een adres van Chr. P, J. Küster, Iunchroomhou- der te IJmuiden, Oranjestraat 24, waarbij hij ver zoekt hem dispensatie te verleenen van de ar tikelen 2 en 3 der verordening houdende eischen, waaraan een localiteit moet voldoen om voor „vergunning" of „verlof" in aanmerking te ko men. opdat aan hem alsnog een 'verlof voor den verkoop van alcoholhoudenden drank anderen dan sterken drank kan worden verleend. (Op de gronden, aangegeven in gemeenteblad no. 55 van 1925 werd door den raad den 28 April 1925 op een soortgelijk verzoek afwijzend beschikt, B. en W, stellen voor, op dezelfde motieven, ook dit adres af te wijzen). Een adres van het Comité ter verkrijging van een muziektent te Velseroord waarbij wordt ver zocht om een andere plaats voor de muziektent aan te wijzen (in handen van B. en W. om ad vies). Een adres van de afdeeling Velsen en omstre ken der Nederlandsche vereeniging voor dieren bescherming, vefgezeld van lijsten van handtee- keningen, waarbij verzocht wordt de bepaling in zake het vasthouden van hónden zoo spoedig mo gelijk in te trekken en in afwachting daarvan hel nu reeds mogelijk te maken de honden, onder ge leide en beheer op den openbaren weg los te mo gen laten loopen (in handen van B. en W. om advies). Een verzoek van den heer Schaar om een in terpellatie te mogen houden over het benoemen eener commissie voor het verzorgen der kinde ren. uit de Drentsche venen. -Deze interpellatie le houden aan. het einde der vergadering. Een voorstel van den burgemeester tot uitbrei ding der sterkte van het politiekorps, door aan stelling van een hoofdinspecteur, op een salaris van t 3541 per jaar. Voor allen die Sukkelen met Verstopping of moeilijken en onregel matiger! Stoelgang zijn Mtfnhardt's Laxeer- tabtetten onmisbaar. Zij werken vlug en radikasl en veroorzaken niet de minstekramp Doos 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Dit voorstel wordt direct behandeld. De Vcorzitler zegt dal dit voorstel is om het werk van den commissaris te verlichten, die thans overbelast is in verband mei het nieuwe wetboek van strafvordering. Aangenomen. Dc heer Roelse spreekt over het verzoek van kick Dogterom, die thans zoo onverwacht ver- Dat is een gevolg van pressie, op haar uit- cc/end. toen bleek dat zij in ondertrouw was -"'t-nomer.. Een dusdanige pressie op de huwe- ii-ksvrijhsid van een persoon acht spr, echter on- •„"cor.-ioe.'d en vindt absoluut geen steun in de v<-..'■..'"denirgen van Velsen. B. en W. mogen toch r.ic- vooruitloopen op een verordening, die de i.-.r:! misschien zou kunnen maken. De heer Vermeulen wil, nu de zaak op deze w"zc ter sprake is gebracht, ook even een ander .1 doen hooren en prijst den wethouder voor r ontreden in dezen, ten sterke slrooming in den raad, mogelijk wel de meerderheid, wenschte geen gehuwde onderwijzeres. Doch door een tac tisch optreden van den wethouder, is de noodza kelijkheid vervallen om hals over kop een gele- genheidsbesluit te moeten nemen. De heer Schilling spreekt over het verzoek van den heer Küster en meent dat men deze, eenigste goede lunchroom in IJmuiden, het bestaan niet onmogelijk behoort te maken. De heer Nijssen zou de raadsbesluiten, enz. waarnaar verwezen wordt, willen nazien en stelt aanhouding van dit punt voor. De heer Schaar merkt op dat het pleidooi van den heer Schilling juist er toe moest leiden geen verlof toe te staan. De Voorzitter zegt dat B. en W. het verlof moesten weigeren op grond van de verordening, hoewel deze zaak zeker wel een nette zaak is. Het is echter slechts den raad mogelijk afwijking toe te staan. Bezwaar tegen aanhouding bestaat niet. Wordt besloten dit punt aan le houden. De heer Maas vestigt de aandacht op het ver zoek der commissie voor de muziektent, die een andere plaats vraagt. Bij het verzoek van den heer Klap, oni ontslag, als hoofd van school B, brengt de hr, Tuseniüs het openbaar een woord van hulde van dien heer, die 46 jaar lang het openbaar onderwijs heeft gediend, waarvan 371/, jaar in deze gemeente, (applaus). De heer Roelse geeft in overweging niet on middellijk in de ontstaande vacature te voorzien, doch het hoofdschap zoolang te doen waarnemen, tot men door het gereedkomen der nieuwe school in IJmuiden, een andere verdeeling der scholen onder de oogen kan zien. De heer Landeweert merkt op dat deze waar neming, zonder groote financieële schade voor de gemeente, niet langer dan een half jaar mag duren Wethouder Tusenius zou deze zaak eerst nog in de onderwijscommissie ter sprake willen brengen. Haast is er niet, aangezien de bedoelde termijn eerst 1 September begint. Daarna wordt over alle ingekomen stukken verder, conform de voorstellen van B. en W. be slist. Daarna is aan de orde 3. Prae-advies op een verzoek van de N.V. Maatschappij „Oosterduin" om vergunning tot het aanleggen van straten op een terrein nabij den watertoren te Velseroord en inzake het aangaan van eene gröndruümg aldaar. De lieer Vermeulen is dankbaar er voor dat hel college met de Amslerdamsche Ballast Mij. in overleg is getreden. Echter is nog geen over eenstemming bereikt. Toch blijft hij tegen het voorstel en verzoekt aanteekening dezer stem. De heer Roelse wil dat de mogelijkheid blijft later de voortuinen voor wegverbreeding te ge bruiken. Dan behoeft men niet steeds een weg direct op vólle breedte te doen aanleggen. De practische bezwaren, bij verkoop, acht spr. wel te overwinnen. De heer Bosman is dankbaar voor het resultaat der aanhouding, in de vorige vergadering. Spr. stelt nog een kleine redactiewijziging voor, die door B. en W. wordt overgenomen. Daarna wordt het voorstel aangenomen. 4. Uitbreiding van personeel aan het bedrijf openbare werken. De heer Schilling vraagt of de overbrenging van een ambtenaar, van Openbare Werken naar Bouw- en Woningtoezicht,, op zichzelve geen ver meerdering van personeel beteeftent. De heer Visser vindt het verkeerd dat nu in eens een algeheele promotie van personeel nood zakelijk is De heer Groeneveld wil vooral de promotie kansen der ambtenaren geen geweld aandoen. De heer Nijssen juicht promotie van eigen per soneel toe en werkt slechts leede mee aan het benoemen van een vreemden hoofdopzichter. En kele van de voorgestelde promoties acht hij ech ter wel wat gezocht. De heer Vermeulen is blij dat nu de dienst Openbare Werken eens wat verbeterd wordt, doch betreurt dat nu niet meteen weer wordt overgegaan tot een algeheele scheiding met Bouw en Woningtoezicht. Die scheiding heeft bestaan en voldeed wel, doch door de malaise is zij te niet gegaan. Thans is de directeur overbelast. Boven dien behoort elk dezer takken van diénst een verantwoordelijk, en ter zake deskundig direc teur te hebben. In zake de promotie is hij het vrij wel eens met den heer Nijssen. Echter zou hij den hoofd-opzichter eerst tijdelijk witTen benoemen. De heer ten Broeke zegt dat elke ingewijde wist dat er verbetering moest komen. De voorgestelde benoeming tot afdeelingschef. juicht hij zeer toe, omdat men nu ook weet dat de directeur, bij af wezigheid, wordt vervangen door een bekwaam ambtenaar. Bij promoties wil hij vooral recht- raardigheid. De heer Schuitenmaker zegt dat het splitsen der beide diensten, vroeger, verre van goed werkte. De heer Dalmeijer meent dat de gemeente elk geval van promotie afzonderlijk en zelfstandig moet bezien. In zake de splitsing onderschrijft hi de meening van den heer Schuitenmaker. Echtei wenscht hij voor de promotie-voorstellen aanlftiu- ding, daar die in de commissie-vergadering niet voldoende zijn bezien. De heer Bosman bepleit ook die aanhouding. De heer Maas eveneens en wil vooral eigen personeel bevorderen. De heer Schilling waarschuwt tegen de tijdelij ke benoeming van een hoofdopzichter, daar dit de werkèlijk gewenschte krachten terugschrikt. Ook de heer Sluiters ziet bezwaren in een tij delijke benoeming. Dat een opzichter bevorderd wordt tot opzichter eerste klasse vindt hij zeer goed, mits dat er ook om gedacht wordt eerste klasse werk met eerste klasse verantwoordelijk heid te doen. Wethouder Dunnebier heeft geen bezwaar te gen de gewenschte aanhouding. Wel wil hij, in ge vallen als dit mogelijk is, de sollicitanten een lijdelijke benoeming in overweging geven, doch op die voorwaarde op te roepen acht hij be zwaarlijk. Hij vereenigt zich met de geuitte be zwaren tegen splitsing der diensten. De voorstellen d. en e. worden dan aangehou den, de rest van het voorstel aangenomen. 5. Grondovername voor wegverbreeding. Aangenomen, 6. Verleenen van voorschotten onder waarborg van tweede hypotheek. Voorgesteld wordt 2e hypotheek te verleenen a. aan F. P. Arisz, te Santpoort voor 4 wo ningen aan den Hagelingerweg; b. aan W. van Heyst, te Driehuis, voor 32 woningen aan den Zeeweg; c. aan W. v. d, Woude te Velseroord, voor 5 woningen aan de van Speykstraat, hoek De Ruy- terstraat. De voorschotten bedragen maximaal f 600 per woning. De commissie van bijstand voor de financiën adviseert voor de onder b en c genoemde aan vragen, in meerderheid gunstig, terwijl zij zich met de toekenning van het onder a bedoelde voorschot niet kan vereenigen. De heer Nijssen vraagt waarom de commissie tegen het onder a genoemde crediet is. De heer Dalmeijer antwoordt daarop dat de be doelde woningen al te klein zijn en achterblijven bij de andere huizen, in dit voorstel bedoeld. De lieer ten Broeke is in de woningen geweest en zag dat het zeer goede, geriefelijke huizen zijn. De heer v, d. Steen zegt dat men huizen, die f 7 per week huur doen, geen arbeiderswoningen moet noemen. De heer Sluiters zegt ook dat het flinke huizen zijn, die echter geen f 7 huur doen. De heer Visser zegt hier den indruk le krijgen dat er een verwarring heerscht. De een zegt dat de huizen een. de andere zegt dat ze twee ka mers bevatten. De stukken spreken van f 7 huur, hier wordt gezegd dat zij goedkooper zijn. Wethouder Dunnebier zegt dat de woningen, volgens de teekening, mei een kamer en een ser re zijn gemaakt. De exploitatierekening wijst een huurprijs van f 6.25 aan. Kapitalistenhuizen kun nen trouwens, volgens mïnisteriëel voorschrift, niet voor voorschotten, als hier bedoeld, vatbaar zijn. De grenzen van het begrip arbeiderswonin gen zijn nauwkeurig omschreven. In stemming wordt gebracht het voorstel der fin. commissie. Dal wordt verworpen met de stemmen der heeren Visser, Schaar, Roelse, Dal meijer, Schilling en Sluiters voor. Het voorstel van B. en W. wordt daarna aange nomen. Verweer tegen een ingestelde rechtsvorde ring. De heer Maas dacht dat dit proces te voorko men was geweest. Het voorstel wordt aangenomen. 8. Prae-advies op het adres van J. de Kloe te Schiedam, inzake aankoop van grond aan den Zeeweg te Velseroord. Dit luidt afwijzend. Aangenomen. 9. Goedkeuring van het plan tot uitbreiding van het gemeentehuis. De heer Vermeulen meent dat deze oplossing slechts ten deele een oplossing is. Bovendien gaat zij recht tegen de uitgesproken wensch van den raad in. Wethouder Dunnebier zegt dat het ontwerp wel terdege in overeenstemming met de raadsbe sluiten is. De heer ten Broeke acht deze oplossing van het vraagstuk zeer goed. Alleen zou hij den weg naar het raadhuis meer aanzienlijk willen hebben. De heer Schilling .acht deze oplossing niet de juiste te zijn, omdat zij slechts enkele jaren vol doen kan en dan toch eigenlijk te duur is. De heer Nijssen acht deze verandering ook al lesbehalve ideaal. De geheele raad wilde graag het grooter plan uitvoeren, doch dit is thans niet te doen. Daarom moet men noodgedrongen deze oplossing aanvaarden. De heer Groeneveld wijst er nog eens op dat, toen besloten is dat het raadhuis te Velsen zou blijven, het plan was ëen voorgebouw te maken in Velserbeek. Thans moet men echter 'genoegen nemen met dezen aanbouw, die slechts enkele jaren bevredigen kan. De heer Dalmeijer wil, gedwongen door den nood, nu eerst dit plan uitvoeren, doch doorwer ken aair het groote plan, opdat dit op het ge schikte moment gereed is. De heer Bosman zegt, dal, is dit plan eerst aan vaard, men niet aan andere plannen moet door werken. Dat kost geld en een andere tijd zal an dere eischen stellen. De heer Sluiters 'zegt dat de nu te bouwen vleugel in geen geval weg is, zij zal steeds kun nen gebruikt worden. In alle plaatsen zoekt men toch steeds meer openbare gebouwen. Geroep: Raadhuizen? Wethouder Dunnebier vindt dit ook niet de meest gewenschte oplossing van het nijpend ge brek aan ruimte, doch het groote plan, hoe mooi ook, is onuitvoerbaar op dit oogenbilk. Dan zal dit plan eenige jaren de noodige ruimte geven en een behoorlijke raadzaal, dat geen schuur is, doch zonder overdadige luxe. De heer Dalmeijer meent dat ook wel een goed- koopere, groote oplossing mogelijk was. De heer Vermeulen zegt dat men al begint met een goed stuk weg te breken. Vandaar dat hij meent dat dit plan onnoodig kostbaar is. De heer Bosman zegt dat onze gemeente zeker op den duur een waardig raadhuis moet krijgen, doch thans brengt het te groote kosten mee. De heer v. d. Steen meent dat onze hoofdeisch moet zijn: een zuinig beheer. Het voorstel wordt daarna aangenomen, met de stemmen van de heeren Vermeulen, Dalmeijer en Homburg tegen. 10. Verlenging van den termijn van beslissing als bedoeld in artikel 121, alinea, 4, der bouw- ea weningverordening op eene aanvrage van J. L. Mie tc Briehuis. De heer Nijssen wil een korter uitstel dan een jaar, om door overleg met den eigenaar een be teren toestand aan den Driehuizer Kerkweg le krijgen. De heer ten Broeke dringt er eveneens op in dezen door minnelijk overleg een oplossing te zoeken. De heer Visser wil dat ook, maar wijst er op dat de plannen der schoonheidscommissie de al geheele goedkeuring der ter zake ingelichte raads leden hebben. De heer Bosman meent dat het niet zoolang be hoeft te duren, eer'een schikking getroffen is. De heer Sluiters zou de toezegging willen heb ben dat dit binnen 2 maanden het geval zal zijn. Wethouder Dunnebïer zegt, dat zooveel moge lijk, spoed betracht zal worden. Aan hem zal geen dag oponthoud geweten kunnen worden. Hij hoopt verder dat de raad eens te vinden zal zijn voor een samenspreking met de schoonheids commissie. Het voorstel wordt daarna aangenomen, 11. Crediet voor het aanbrengen van ge- ruischlooze bestrating (asphaltblocks)^ op de Ju- lianakade en voor verbreeding van het noorde lijk trottoir. Voorgesteld wordt de Julianakade, over een breedte van 6 M. met asphaltblocks te bestraten, aan weerszijden daarvan een klinkerbestjating :,an te brengen, waaronder geleidingen komen te ljggen en het trottoir aan de Noordzijde te ver- breeden tot 3 M. De kosten daarvan zullen te samen f 24,150 zijn. De heer Vermeulen protesteert er tegen dat bij dergelijke ingrijpende plannen, het advies der fi- nanciëele commissie niet gevraagd wordt. Als dat zoo blijft geeft hij in overweging die commissie maar op te heffen, De Voorzitter zegt dat dit komt doordat die commissie gewoon is verder te willen gaan dan het finantiëel-technische. Dat zou in geen enkele stad gebeuren. - De heer Vermeulen zegt dat hij gehoord heeft dat asphaltblocks al verouderd zijn. Hij vraagt naar de garantie die de betrokken firma geeft, dat haar werk solide is. Verder zou hij het ge- ruischlooze wegdek over de volle breedte willen aanleggen en de geleidingen voor gas, water en riolen onder het. trottoir, Ook de heer ten Broeke vraagt naar de garan ties. De heer Roelse is het eens met den heer Ver meulen, in zijn klacht over het passeeren der fi- nantiëele commissie. Als die commissie buiten haar taak gaat, dan ligt dat aan de leiding, die daar gegeven wordt. De heer Maas zou de gewone begroolingspost voor het herstellen der bestratingen nieL willen verminderen, daar ook andere straten voorzie ning noodig hebben. De heer Nijssen, hoewel weinig gevoelende voor de geruischlo.oze bestratingen, is op den aandrang in den raad bereid hier mee te werken voor het nemen van een proef. De heer Sluiters wil in elk geval de financiëele commissie behouden. Daar is nog zeer veel werk voor. De heer Landeweert zou dan willen dat die commissie zich eerst eens zette ter beantwoor ding van de, zuiver Enanciëel-technische vraag, of veranderingen in de leiding-aanleg, in gevallen zooals hier, behooren worden gebracht ten laste van het betrokken bedrijf, of van Openbare Wer ken. De heer Groeneveld- had wel gedacht, toen het vorige jaar het plan van een geruïschlooze be strating werd opgegeven, dat die proef naar IJmuiden zou verhuizen. Waarom b.v. niet naar Wijkeroog? Geroep: De Eendx-achtslraal. De heer Groeneveld vervolgt met den wensch dat daar ook eens wat gedaan wordt voor de be strating. Thans kan men er nog geen tegeltrottoir krijgen. Wethouder Dunnebier wijst er op dat bij de be grooting Wijkeroog volstrekt niet ten achter staat bij andere deelen der gemeente. Trouwens, als in dezen de proef naar IJmuiden verplaatst wordt is, dit geen egoïsme van de heeren uit IJmuiden, daar de Santpoorters de meerderheid der commissie vormen. De vraag naar de garan tie kan de wethouder beantwoorden met de me- dedeeling, dat deze solide firma 5 jaar lang alle onderhoudskosten voor hare rekening neemt. Voorts voldoet deze bestrating in Bergen en in Alkmaar uitstekend. Het voorstel wordt aange nomen, met de stem van den heer Vermeulen te gen. 12. Regeling der jaarwedde van den commis saris van politie. Aangenomen met de stemmen van de heeren Visser, Schaar, Schilling, Roelse en Dalmeijer te gen. 13. Extra-crediel voor de aanschaffing van leermiddêlen ten behoeve van de openbare la gere school D. Aangenomen. 14. Aflossing van Rijksvoorschotten, ontvan gen ter verstrekking aan de woningbouwvereni ging „Velsen", voor den bouw van 87 woningen, en aangaan van twee annuïteitsleeningen, samen groot ten hoogste f 260.650.berekend naar een rentevoet van 5 met de Maatschappij voor Gemeente-crediet. Gevraagd wordt of, door die conversie van leeningen voor renteverlaging, ook geën li uurver laging mogelijk zal worden. 'Wethouder Randgraaf zegt dat dit thans nog niet, wellicht later wel mogelijk wordt. Het voorstel wordt aangenomen. 15. Wijziging van de verordening tot heffing van belasting op tooneelvertooningen en andere vermakelijkheden. Aangenomen. 16. Verlenging der benoeming van L. M. La- voo, als tijdelijk leeraar in de practijk der cheepswerktuigkunde aan de visscherijschool te IJmuiden. Aangenomen. Interpellatie. De heer Schaar stelt thans de volgende inter pellatie, die eigenlijk alleen aan den burgemees ter gericht behoorde le zijn, wat spr. thans eerst gewaar is geworden. „Hetzij ondergeteekende vergund in de raads vergadering van hedenavond, bij wijze van inter pellatie, de volgende vragen te mogen stellen. Wat is de reden geweest dal Burgemeester en Wethouders, na de samenstelling der commissie die tol taak heeft den gem. geneeskundige bij te staan in de verzorging van de kinderen uit Em men, een daarin benoemd lid weder hebben afge wezen? Wat is de reden geweest dat juist de eenige vertegenwoordigster der Soc.-dem. Vrouwenclub is afgewezen, en nadien nog anderen van burger lijke richting zijn aangezocht? Hoe komt het dat eerst een persbericht is verschenen en eerst daar na van de afwijzing is kennis gegeven?" De Voorzitter zegt dat hij den gemeente-ge neeskundige geleid heeft in deze richting. Het spijt hem als hij de bewuste dame pijn deed. doch het was om ruimte te krijgen voor een rich ting, die in het geheel niet vertegenwoordigd was. Overigens geschiedde alles met waardeering van hare bereidheid. Verschillende leden voeren daarover nog hel woord en de meesten blijken overtuigd dat hier alles ter goeder trouw geschiedde. Wel wordt in overweging gegeven het aantal leden der com missie, mede om die dame tegemoet te komen, te verdubbelen. De interpellatie wordt gesloten. Rondvraag. De heer Groeneveld vraagt wanneer de bestu ren 'der bijzondere scholen de afrekening over 1924 krijgen. Ze zijn daarom verlegen. Verdere vragen, die hij wenschte te stellen laat hij, om des tijds wille, maar achterwege. Wethouder Handgraai zegt dat die stukken bij den accountant zijn, ter onderzoek. Hij wil zoo veel mogelijk .deze zaak bespoedigen, doch het onderzoek loopt over 3 jaar. De lieer v. d. Steen dringt er op aan, nu in het visscherijbedrijf werkloosheid dreigt, door het op leggen der trawlers of het markten in Engeland, tijdig uit te zien naar een productieve werkver schaffing, b.v. het uitzetten van een kamp. De heer Maas wijst op de verkeerde afloop der straat op den Zeeweg, bij de scholen, waar het water de kinderen verhinderd naar de scholen te loopen, tenzij de onderwijzers eerst schrobben maar zeer zelden zien. Niet alleen werd op den bal gezeten, doeh ook het ataf'" het leder geschiedde meestal langs A in een veel vlugger tempo dan bii gels, zoodat Haak en Koster de grootst hadden zich de vlugge Maastrichtenaren6 lijf te houden. V5|i De Zuidelijke kampioenen wisselden k shortpassing met elkaar af. Soons en Fer stonden heel goed de kunst een through. geven, wal ook van den spil Bergen ee/j gezegd kon worden. Nu dient gezegd d' hun dikwijls gemakkelijk werd gemaakt'/ Snoeks totaal uit vorm was. Keer op keer°: hij gepasseerd, zonder dat hij zich hersteld in dit opzicht viel heel wat van de 7 te leeren. In de eerste helft heeft de M.V.V.. het al zeer gemakkelijk gehad, doorZ. Stormvogels-voorhoede zoo „lief" als een I tie was. Er WP.i-d slc-oht rfonlaafcX o-, L tje was. Er werd slecht geplaatst en boven' ging alles zoo langzaam in zijn werk, dat d V. V.-verdedigers steeds met het grootste hun gebied konden zuiveren. Na de rust derde de situatie wel iets, maar ook toen Uj voorhoede in haar nieuwe samenstelling 0ns zeer matig bekoren. Alleen de linkerjwrlj toonde zoo af en toe goede dingen. Recht, pas „acte de présence", toen Oldenburg 0J vleugel ging spelen. Toen dreigde van dit;' ernstig gevaar voor M. V, V. Dat M. V. V. ondanks haar talrijke 4j„i„ ke doorbraken slechts twee doelpunten L; ken, waarvan één nog wel met mede*& van Haak moet, behalve aan het „pechduiveltje" viermaal schoten Felix gen lat of paal aan Thyssen „geweten" woj; In de eerste helft vooral toonde hij zich een j per met buitengewone capaciteiten. Jammer hij geblesseerd raakte, anders had hij onge'f feld ook dit doelpunt voorkomen. Was er groot verschil in tempo, ook heU schil tusschen de beide middenlinles was Het steunen van de voorhoede verschilde melsbreed. Snoeks was hier het zeer zwjl punt. Eenige verbetering kwam hier in, i, Slruys spil ging spelen. En hierdoor gesfa komen wij terug met de middenlinie, welke indertijd aanbevalen: SnoeksStruys—Bak (van links naar rechts). Ook met de voorhoede blijft het nog Hadden we tegen D. F. C. in Dordrecht eersten wedstrijd na het vertrek van Visser., dacht, dat Oldenburg als midvoor en Broei rechtsbuiten het wel klaren zouden, de uifc.j heeft bewezen, dat wij ons vergist hebben', tegenover de voorhoede van Zondag j.l, sttri wij niet pessimistisch. Maar, al zijn wij ere het geheel geen voorstanders van na één strijd weer een nieuwe proef te nemen, toch looven wij, dat thans verandering geboden is. als de elftal-commissie, die, daar zijn wij i overtuigd, haar taak zeer ernstig opneemt, te: over een verandering sceptisch staat, zouden' Mfillen zeggen: „Heeren, geneert U niet, de derl. Elftalcommissie neemt tóch gevaarlijker perimenten" (Een variant op: C. en A. is I goedkooper). In spelers-kringen hoorden j iets mompelen van de volgende opstelling: B keiaar, Visser of v, d. Velde, Blinkhoff, III kamp en Oldenburg. Ze lijkt ons niet slecht, ze kan, als andere opstellingen, tegenvallen. heid zij de elftal-commissie in deze moeilj kwestie toegedacht! Zij tenslotte nog vermeld, dat de verre reis de ontvangst naar aller wensch is verlóopen het terrein klein en door zijn hardheid zeer fectvol was. Maar, zooals onze lezers uit één ander reeds zullen hebben opgemaakt, ondai dit: M. V. V. won verdiend. DE WEDSTRIJD. 3 uur stellen de volgende eM Om ruim zich op: Van Haaren „ars Kruintjes Syen Bergen Van Wijngaarden Voorjans, Paffen, Felix, Soons, RoE In deze zaken wordt onderzoek toegezegd, Daarna wordt, om half twaalf de vergadering gesloten. OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. Uitslagen j.l. Zondag gespeelde wed strijden. JW. v. V.—STORMVOGELS I 2—1 V. S. V.—STORMVOGELS 11 3—1 A.s. Zondag wordt gespeeld: STORMVOGELS—BE QUICK te 2 uur. Training. Uitgezonderd des Zaterdags begint de training tot den 15en Mei te 5 uur nm VOETBAL. M. V. V.—STORMVOGELS. 2—1. De indruk, welke Stormvogels in Maastricht heeft gemaakt, is niet groot geweest. Over 't ge heel lag er, vooral vóór rust, iets mats over het elftal. Daar tegenover plaatste M, V. V. een zeer enthusiast spel, zooals we dat hier in 't Westen i Boelcelaar, Houtkamp, Visser Oldenburg, Bakker Snoeks Struys Koster Haak Thyssen Nauwelijks heeft het aanvangssignaal geklit ken, of de M. V. V.'ers ondernemen vol vuur It eersten aanval. Het binnentrio combineert rassend snel, zoodat Felix voor Thyssen 'ski vóór we het weten. Een vinnig schot vol_ de. St. keeper laat zich niet verschalken, üt thuisclub komt evenwel terug en krijgt een «t ner te nemen, dewelke door Snoeks wordt wj gekopt. Thans bereikt de bal voor het eerst i Stormv.-voörhoéde. Houtkamp maakt hetMedf handig vrij, geeft een goeden center aan Vissei doch deze is niet sriel genoeg, zoodat zijn gebiéd met een verre trap kan zuiveren. Oc de rechterwing zal het eens probeeren. Blinkbt krijgt zoowaar een vrij veld voor zich, do: wordt, als hij wil schieten, finaal tegen de "vlak geloopen- De Stormv. appeleeren voor penal maar scheidsrechter Maas laat doorspelen. De I verhuist naar de Stormvogels-helft, waar hij eenig heen en weer getrap bij Voorjans belan Deze zet scherp voor, waarna Haak den bal eigen doel kopt (1-0). De thuisclub komt nu sterk in de meerderhei: grootendeels een gevolg van het enthusiasm waarmee zij speelt en het absolute falen ip Snoeks, die langzamer schijnt, dan ooit. Veel bal len belanden dan ook niet bij de Stormv,-voor hoede en is dat nog eens het geval, dan het overgeven zoo langzaam en zoo onzuiver, di' geen moment het M.V.V.-doel in gevaar verkeE Dit is met het Stormv.-doèl wel het geval, V«i van de razend snelle M. V. V.-aanvallen wordf door Koster en Haak onschadelijk gemaakt, ook wordt het Stormv.-doel menigmaal d® vuur genomen. In alle standen schieten Felix cs. Natuurlijk heeft dit tot gevolg, dat meermalen^ doel gezocht wordt, waar het niet staat. Maf ook suist de bal dikwijls in de richting val Thyssens heiligdom, die dit echter op hoven al) lof verheven wijze verdedigt. De moeilijkste schm ten stopt hij op zekere wijze. Slechts éénmaal bo' hij bepaald, wanneer de paal hem bij een scho: van Ronda assistentie verleent. Jammer genoci raakt hij geblesseerd, maar, hoewel hij geauch. hinder heeft van die blessure, hij houdt moe»! stand. Pas tegen het einde van de eerste helft laat d: Stormvogels-voorhoede wat goeds zien. Een den aanval van den linkerwing besluit VissW met een ferm schot, dat evenwel in het zijnet b«- landt. Kort hierna is het weer Boekelaar, di: langs het lijntje rent. Weer volgt een goede voK' zet. Van Haaren slaat mis, doch het leder vlij? over Oldenburg en Blinkhoff, die te ver naar KV nen is geloopen, heen. Vlak voor rust krijt1 Stormvogels nogmaals een kans om gelijk te ken. Dan geeft Houtkamp Visser een mooie* through-pass, |ls deze een vrij veld voor-•ZW'j heeft. Hij benut de mooie kans evenwel 1,16 Rust 10. De thee heeft den Vogels blijkbaar goed ge daan. Struys en Bakker geven een paar goe.e centers naar de voorhoede, welke plotseling wa leven schijnt ingeblazen te zijn. Thans is Blinkhoff, die Visser een prachtige hans i hel

IJmuider Courant | 1926 | | pagina 2