?at dost Zaterdag 24 April 1926. 2e blad VAN DEN WACHTTOREN. Zonderlinge muzikale smaak. poor radio fhooren tegenwoordig vele pnscben in enkele dagen meer mu ziek als anders in jaren. Men wordt L jndzikaal zelfs wel een beetje overvoed, geïï'begint steedis hoogere eischen te ste)Ien. Een gewoon orkestje van ama- teers hoeft zich niet meer te laten hoo- reii. Een zangeres, die op een propa- t Éida-avond optreedt, maar daags on derwijzeres, coupeuse of winkeljuf frouw is, hoort gelukkig niet de critiek, (Üo bij de luidspreker over haar pre staties wordt uitgesproken. Men kan immers het allerbeste van de allcs-bes- ten hooren. En men praat over Bach eivMozart en Haydn en Handel en prijst heil hoog en krijgt ook werkelijk een Jeinig inzicht in hun heteekenis. Men eet bij muziek en drinkt er koffie bij I en zit nog genoegelijk een uurtje te ge nieten, voordat men naar bed gaat en men verwondert zich telkens weer.over het groote verschil tussc-hen de classie te meesters in de toonkunst en de mu ziek van fox-trott en dergalijken, die veel lijkt op een dol geworden koffie molen met een razende mattenklopper en een sentimenteel loeiend koekr, koor. J Men luistert tegenwoordig ook in j Moskou naar de Jazz-band van Ame- rikaansche stations en de Bols jewieken meenen, naar die muziek geoordeeld, dat hun politieke ideeën toch meer in gang hebben gevonden in de nieuwe wereld, dan men gewoonlijk meent! Hoe zonderling de muzikale smaak van het publiek is, blijkt uit de voor keur, die het toont. Concerten met Bach-muziek worden zeer druk be zocht. De muziek van Mozart en Ilaydn komt op elk Radio-program voor. Dat pleit voor het publiek, want bij Br vindt met de majesteit, bij Mozart lieflijkheid en bij Haydn de vreugde der toonkunst. Maar dat zelfde publiek luistert ook naar de geluicsdiarree van een Jazz-iband. Indian bands en derge- lijken worden bijna even razend toe gejuicht, als hun muziek is. Er is ook nog wel belangstelling- voor de toon kunstenaars uit.de negentiende eeuw. Wagner, Brahms, Dvorak enz. Maar de kunstenaars van onze eigen eeuw, al ontbreken daaronder de grooten nipt, worden vergeten of zijn althans niet I bijzonder in trek. Het schijnt, dat er ook op het gebied der muziek een zekere mode en grillig heid heerscht. Immers ook hij andere kunst is sterke voorliefde voor antiek en het hypermoderne. Maar gelukkig voor de componisten van ons geslacht de mode verandert ook op dit gebied en zij zullen eindelijk ook wel do erken ning hunner verdienste krijgen, die hun toekomt. Be VolkenibondL Na de laatste vergadering van den Volkenbond, waarin men het niet eens- kon worden over het verleenen van vaste zetels in den Raad van den Bond, het hoofdbestuur dus, is menigeen on gerust over den zieke in Genève. De Bond, die geroepen is, om den vrede in de wereld te bewaren, -dreigt ten gronde te gaan aan onderlinge ruzies. De we reld zal al weer een illusie armer wor den; zal ze eindelijk ook wijzer worden en begrijpen, dat botsingen en oorlogen -even onvermijdelijk zijn als stormen onweer, een natuurnoodwendigheid? Zoo oordeelt de praktische en nuchtere mensch. Het valt niet te ontkennen, dat de Volkenbond aan aanzien en vertrou wen verloren heeft, maar uit de Volken-, bonidkringen komen geruststellende be richten. Men behoeft de hoop nog niet op te geven, dat de Bond eens een ge zond en krachtig lichaam zal worden, een wachter bij -den vrede der wereld, die elk gevaar op een afstand zal weten te houden. In het Aprilnummer van het orgaan der Ver. voor Volkenhond en Vrede schrijft Z. Exc. Jhr. Mr. Dr. H. A. van Kante-heek -over de toekomst van den Volkenbond. Hij teekent zijn artikel al leen maar met van Karneheek. Titels makern den man niet en de naam zegt vaak meer dan -de titels. Onze minister van buitenlandsche zaken behoort on getwijfeld tot de knapste staatslieden van Europa. Een -dweepzieke idealist is hij zeker niet. Aan nuchterheid en voorzichtigheid paart hij deftigheid en geheimzinnigheid. Gelukkig ontbreken de kennis en schranderheid, hier niet aan. Hij kent den Volken-bond en zijn moeilijkheden en aan zijn oordeel mo gen we zeker groote waarde hechten. 'Hij (begint al dadelijk ons gerust te stellen. Reden tot -ontmoediging geven volgens hem -de laatste gebeurtenissen te Genève niet. Sommige menschen worden niet licht ontmoedigd, omdat zij geen groote verwachtingen koeste ren. Minister van Karneheek zegt, dat zij natuurlijk teleurgesteld moeten zijn, die van de stichting van -den Volken bond meteen een verandering van den wereldgeest en van de werkelijkheid tegemoet zagen. Zoo denkt hij echter niet over den Bond. Hij ziet zijn beteekeni-s hierin, •dat, in tegenstelling met vroeger, de wereld thans een gelegenheid rijk is ge worden, waarin de verzoenende facto ren, die zich in de statensamenleving doen gelden, niet toevallig maar blij vend op den grondslag van een vaste orde tot ontwikkeling kunnen komen en worden georganiseerd. Dit is al een geweldige vooruitgang. Dan haalt van Karneheek een treffend woord aan, dat -hij zelf uitsprak in -de vergadering van den Bond in '24. „De twijfelingen, die nog om den Vol kenbond heengolven, verontrusten mij niet. Hij zal blijven, omdat hij er is. Hij is er, omdat hij er moest zijn. En hij moest er zijn, omdat de menschheid een- tijd vak van samenwerking is ingetre den, waaraan ook de Staten zich niet kunnen onttrekken." Dat is heel puntig -era geestig gezegd en 'bij alle nuchterheid van dezen staatsman spreekt er uil deze woorden ook een groot idealisme, het vertrou wen immers, dat de geest der „associa tion", van vereeniging en samenwer king dus aan kracht zal winnen en ook de politieke verhoudingen steeds ïpeer beheerschen. Samenwerking toch be- teekent niet alleen macht maar ook vrede. De Volkenbond is over alle moeilijk heden zeker nog niet heen. Maar er is ook nog nooit eenderde zonder storm en guurheid geweest, toch kunnen ook -het slechtste weer haar scheppende krachten niet breken. Zoo zal de "Vol kenbond ook groeien ondanks tegen slagen en alle 'moeilijkheden wel te hoven komen. Maar men moet niet meenen, dat hij al dadelijk de wereld kan ontwapenen en eiken oorlog voor komen. Dan toch kunnen ontmoediging en teleurstelling niet uitblijven Rusland en de zuigelingen. Rusland is een wereld, waarover men wel vermoed-en kan maar geen ze kerheid krijgen. Volgens sommigen is het een vloek in 't tegenwoordige Rus land geboren te worden en zijn de kin deren er onder de Sovjetheerschappij ongelukkig aan toe. Men schrijft van heele benden kindeken, die als kleine vagebonden .door Rusland rondzwer ven en geheel ver wilder en. Anderen beweren, dat er nergens zooveel, voor het kind gedaan wordt als in Rusland. Voor ons. ligt een vertaling van hrt rapport der' Britsche Vakvereenigings Delegatie, die naar Rusland gezonden werd, om daar de toestanden te best.u- deeren. Het rapport is veel besproken en bestreden. De afgevaardigden uit Engeland zouden zich in Rusland wat op de mouw laten spelden, alles alleen van den mooisten kant gezien hebben en daardoor een veel te goed n indruk gekregen. Anderen wijzen evop, dat het rapport niet zonder critiek is, dat de afgevaardigden volstrekt niet alles onverdeeld prijzen en lus blijkbaar niet alleen door den Russischen bril gezien hebben. Het lijvige rapport ligt voor mij en het is mij als een groot vraag teeken. Ik blader erin en bezie de illu stratie. Plaatjes liegen niet, ze geven de werkelijkheid juist weer. Was het maar waar? Ik zie een afbeelding van een tuin wijk met arbeiderswoningen, villatjes mooi, ruim, zonnig gelegen met e< n prachtig veld voor kinderen, om te spelen. Dat is anders dan de achter buurten onzer steden, dan de hutten van Emmen dan zoovele krotten op ons platteland. Maar wees voorzichtig in uw oordeel. Die tuinwijk bestaat ze ker, maar zou nog niet een groot deel •der Russische arbeiders in slechte wo ningen huizen, zouden er onder het Bolsjewisme geen slechte woningen meer zijn, geen woningnood_ zelfs? Slechts enkelen wonen in een tuinwijk, de meesten hebben huizen zonder ge zelligheid, gemakken, zon on frissche lucht. Ik lees in dit rapport over het vele. dat voor het kind gedaan wordt, maar dat er vele kinderen in Rusland rond zwerven -en verwilderen, is een feit. Ik zie aardige, pakkende platen, die pro paganda maken voor goede kinderver zorging. Op de platen zijn vreemde woorden met enkele vreemde letters, maar de vertaler heeft het onderschrift er in onze taal hij gegeven. Een kleine in -den stoel drinkt zijn fles oh je. Een kalfje ziet er protesteerend naar en vraagt: Waarom neemt gij mijn melk? Voedt uw moeder u niet? Een kleine vaart tusschen rotsen -door. Die rotsen heeten: vuile kleeren, slechte bevalling, kamers zonder licht, vroegtijdig spe nen en 'besmette lucht. Op het zeil staat: Zorgt voor de kinderen. Laat ze op de rotsen niet vergaan. Maakt dat zij, kloek en gezond, de volle zee des le- Purol, kan men zeggen van hen, wier huid van handen en gelaat er altijd 1 even goed verzorgd uitziet. Volgt bun voorbeeld en koopt een doos Doos 30 cent ens bereiken. Drie moeders met klein tjes, een lieflijk schouwspel over de heele wereld. Het onderschrift luidt: De verhouding der kinderen -die op een jaar tengevolge van maagziekten sterven is: 43 met melk van dieren ge voed, 53 met ander voedsel dan melk en 17 met moedermelk groot gebracht. Moeders, geeft uw eigen melk aan uw kinderen. Op de laatste plaat ziet men -de kleintjes protesteeren. Ze toonen Bolsjewieksche kinderen te zijn en ne men een revolutionaire houding aan. Een kleintje in een rood hemdje staat op een tribune te redevoeren tegen een optocht van wiegekinderen, die met borden en vaandels demonstreeren. On derschrift: Wij vragen: bescherming tegen de vliegen, rein linnengoed, moe ders melk, frissche lucht en licht, vroedvrouwen en niet oude vrouwen, gezonde ouders Wat er in Rusland voor de kinderen gedaan of nagelaten wordt, kunnen we niet uitmaken. Er valt trouwens in ons eigen land op -dat gebied nog heel wat op te knappen. Maar zeker is het, dat de Russische regeering op een bijzon der pakkende en populaire manier door die platen propaganda maakt voor een verstandige -en hygiënische behande ling van haar jongste onderdanen. eeniging in de gemeente Velsen ten hoogste wordt gewaardeerd. Ook een woord van dank aan de chauffeurs der Autobussen, die de jonge dames in de gelegenheid stelden de reizigers in de autobus met een bloem pje te tooien. Waar wij ten slotte ook nog e&n woord van lof willen brengen aan hen die hun tijd en moeite heb~ ben besteed om de reclame, ter bestrijding der Tuberculose, meer naar voren te doen brengen, eindigen wij met te vermelden, dat de verkoop der Emma-bloem ruim f 1112 heeft opgebracht, met dank aan de milde geefsters en gevers. Steunt ons in den Strijd tegen de T. B. C. EEN WORDT LID! GULDEN PER JAAR. Geeft U op bij ANTH. PEEK, Adm. Prop. d Vereeniging, Briniostraat 7, Velseroord, waar het Consultatie-Bureau is gevestigd. INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Het uithalen van vogelnesten. (Een woord tot ouders en opvoeders). Nauwelijks is de broeitijd der vogels begonnen, of er bereiken ons weer klachten over het versto ren van nesten door de jeugd. Het zijn nu vooral de nesten van Zanglijsters en Merels, die het moe ten ontgelden; binnenkort zullen zeer zeker oo* de nesten van Nachtegalen, Vinken, Tuinfluiters, Meezen, Roodborstjes, enz. geplunderd worden, In vele streken wordt er over geklaagd, dat he aantal zangvogels achteruit gaat, maar kan dat wel anders? Het is mogelijk gebleken, den handel in beschermde vogels behoorlijk tegen te gaan, ja zelfs het gevaar, hetwelk er voor de vogels gele gen is in de vuurtorens, min of meer af te wen en, doch er moet ook bereikt worden, dat de Ned~r- landsche jeugd de vogels ontziet. Aan het uithalen van de nesten onzer zangvo gels is geen enkel voordeel verbonden; integen deel, het algemeen belang eischt, dat dit kwaad zoo veel mogelijk beteugeld wordt. Wij kunnen deze vogels niet missen ter wille van den land bouw, den tuinbouw en den boschbouw en het is daarom noodzakelijk, dat de broeitijd ongestoord verloopt. Meen niet, dat het kwaad niet te verhelpen is. Wij kunnen en willen ook niet aannemen, dat de Nederlandsche jongen bewust tot wreede daden in staat is en de ondervinding heeft dat ook her haaldelijk bewezen. Het komt er maar op aan, on ze jongens op het verkeerde van liun handelwijze opmerkzaam te maken en een beroep te doen op hun eergevoel. Welke jongen zal er zich in zijn hart niet voor schamen ruw en hardvochtig te zijn voor zwakke en hulpelooze schepselen? Op scho len, waar-het beschermen van vogels aangemoe digd wordt, zijn gunstige resultaten dan ook niet uitgebleven, Betreurt ook gij niet, ouders Trr. opvoeders, dat de kinderen, die aan Uw zorgen zijn toevertrouwd, eieren en jonge vogels uithalen, als zij-zich voor enkele uren aan Uw oog hebben onttrokken? Acht ook gij die handeling niet in strijd met datgene, wat gij den kinderen voorhoudt? En vreest gij niet, dat Uw invloed ten goede er door benadeeld wordt? Indien gij het met ons eens zijt en daaraan twijfelen wij niet spreekt dan met de kinderen, wijst hun op de ouderliefde, die ook bij de vogels zoo sterk tot uiting komt en stelt belang in alles, wat de kinderen U van de natuur vertellen. Het jeugdige gemoed is gelukkig vatbaar voor goede indrukken en een kort woord op het juiste oogen- blik zal in vele gevallen voldoende zijn, om den jeugdigen vogelverdelger te doen veranderen in i een ijverigen vogelbeschermer. Het ware te wenschen, dat elke school over en kele nestkastjes kon beschikken; het van_ nabij gadeslaan van een vogelpaar zou stellig bij onze jeugd belangstelling en liefde voor deze dieren wekken. Het gaat trouwens niet" alleen om vogelnesten, bet gaat ook om het beste, wat er in het kind leeft; ook gij zult niet wenschen, dat de kinder ziel wordt verstikt door ruwheid en wreedheid. "Wij twijfelen er dan ook niet aan, of wij zullen op Uwe medewerking mogen rekenen, Het Hoofdbestuur der Nederlandsche Vereeni ging tot Bescherming van Vogels: Dr. A. E. H. SWAEN, voorzitter. J. DRIJVER, Secretaris, Nieuw levenl Wij leven weer in den heerlijken lentetijd, die planten en dieren en menschen wakker roept, tot een nieuw leven De natuur ontplooit haar rijke voorjaarsweelde aan ons oog!-Het nieuwe leven, dat opbloeit en geboren wordt, (Jat ieder jaar op nieuw zijn machtige bekoring oefent, op hen die er oog en gevoel voor hebben; dal nieuwe leven, waarvan wij zoo oneindig veel genieten, roept edeler gevoelens in den mensch wakker! Wij voe len te moeten meewerken, dat geen schendende hand het mooie voorjaarsgebeuren ontheiligt! De kinderen te wijzen op de teedere zorg, waarmee de vogels hunne nesten bouwen, vol verlangen naar het jonge leven, dat hen wacht! Hen te doen voelen, voor het aardige dierenleven in veld en bosch, in huis en hof. Dit alles is ons aanbevolen De natuur lief te hebben met alles wat daarin leeft en groeit en bloeit, dat is de richting die on ze kinderen uitmoeten om ons te helpen, de idea len te verwezenlijken, die wij wenschen! Helaas, de geest van verruwing, die om ons heen waart, dreigt te vernietigen, datgene, wat in onze materialistische maatschappij noodig is. De jeugd te doordringen van eerbied en liefde voor alles wat leeft. Men bedenke: Het kind van heden, is de mensch van morgen! Met vriendelijken dank voor de plaatsing, MARIO. VISSCHERIJ EN SCHEEPVAART. VISSCHERÏJ. De jaarlijksche algerneene vergadering van aandeelhouders der N.V. Visscherij Maatschappij „Holland", te Katwijk aan Zee, heeft de balans en de verlies- en winstrekening over het afgeloo- pen jaar goedgekeurd. Wegens de slechte uitkom sten van het bedrijf kan er geen dividend-uitkee- ring plaats hebben. Tot dusver ging het met de ansjovisvissehe- rij heel gunstig. Nieuwediep en Bergen op Zoom bleven geregeld nieuwe aanvoeren melden, nu eens meerder, dan weer minder, zoodat gerekend mocht worden op nieuwen intrek, t Was ook bui tengewoon vroeg. We moeten terug naar 1894, om dergelijke vroege intrek van ansjovis in de Zuider zee eerder aan te treffen. Sinds deze week begon ook Urk belangrijke vangsten te boeken. De vis- schers met drijfnetten, welke «^et benoorden Enkhuizen kunnen komen, hadden Dinsdag Gok mooie vangsten, waaruit de conclusie mag getrok ken worden, dat de ansjovis de binnenzee begint binnen te trekken, En waar Nieuwediep ook nu zelfs nog van groo- tere aanvoeren begint te spreken, mag redelijker wijze verwacht worden, dat een rijke ansjovis vangst te wachten is. Dat is te hopen voor de vis- sphers, omdat de haringvangst zoo goed als mis lukt beschouwd moet worden. De prijzen handhaven zich nog steeds goed: men betaalt voor de visch ca. 4555 et, per kilo. De beursprijzen houden zich eveneens goed; men be taalt van f 25—30 en f 35—40 voor de visch van 1925, terwijl bij een meer grooteren aanvoer de prijzen nog wel iets lager zullen gaan. Bij deze prijzen acht men het niet loonend meer, ansjovis uit Spanje te importeeren. lel. WITTE KRUIS. Iedere Woensdagmiddag van half drie tot drie uur stelt de Vereeniging het Witte Kruis, in de Chr, Nat. School te Velseroord moeders gratis in de gelegenheid raad te vragen omtrent de voeding aan haar zuigelingen.Het advies wordt gegeven door den Consulent, Dr. Hanneman, Voor kraamverzorging, welke ook door boven genoemde Vereeniging wordt uitgeoefend, wende men zich tot het bestuurslid der Vereeniging, Mevrouw Dijkstra, Trompstraat 77 te Velseroord. Tarief naar draagkracht f 5f 15, Van 2733 platvisschen, die gevangen en gemeten zijn, wisten alle, die kleiner dan 10 c.M. waren, te ontkomen en alle die meer dan 26 c.M. lang waren, Dieven in -het net. Van de visschen tusschen die maten, zijn 'de volgen-de procenten uit het net ontsnapt: Van 11—23 c.M. 65 van 19—20 c.M. 55 Van 13—14 c.M. 71 van 21—22 c.M. 35 Van 1517 c.M. 61 van 2324 c.M. 13 Van 17—18 c.M. 57 van 25—26 c.M. 2 Gemiddeld konden dus 48 der ge vangen visschen ontkomen. De uitkomst van een andere proef, nu met rondvisch (5 vangsten in het Zuid- Oosten van het Kattegat) met een ge woon net, 'dat met een venster voorzien was, waarvan do mazen S1/* X ^1/2 c.M. groot, waren, en zich uitstrekkende o\ 9278 visschen was als volgt: van 2324 c.M. 79 Van 0—10 c.M. 100 Van 11—12 c.M. 100 Van 13—14 c.M. Van 1516 c.M. Van 17—18 c.M. Van 19—20 c.M. Van 21—22 c.M. van 2526 c.M, 70 van 27—28 c.M. 57 van 29—30 c.M. 47 van 3132 c.M. 33 van 33—34 c.M. 23 van 3536 c.M. 13 Mijnheer de Redacteur! Verzoeke beleefd onderstaande regelen t< plaatsen waarvoor bij voorbaat dank. De collecte voor de „Emmabloem" in de ge meente Velsen is weer achter den rug. En hoewel wij overtuigd zijn dat geen dank wordt vereischt, kunnen we niet nalaten eenige woorden van groote waardeering uit te spreken aan allen die hebben meegewerkt om te trachten een zonnestraaltje te laten komen in de harten van hen die zooveel behoefte hebben aan steun, liefde en hartelijkheid. En dan in de eerste plaats aan U, dames, die zich de moeite hebben getroost om de leiding voor dien dag te aanvaar den. Ge had wel is waar een moeilijke, maar toch ook een dankbare taak. Omdat U zooveel jonge dames wist te inspireeren om datgene te doen wat noodig is voor de T.B.C.-bestrijdïng. Jonge dames ontvang onzen kartelijkeii dank, ook zeker van hen die lijden, voor Uw onvermoei- den arbeid op dien dag, Weest er van verzekert dat Uw werken door het bestuur der T,B,C.~ Ver- Een nieuw met om de vangst van jonge visch tegen te gaan. Al sedert 15 jaar is men zoekende naar een net, waarmee alleen visschen gevangen kunnen worden, -die voor -den verkoop van waarde zijn. Nu schijnt de oplossing gevonden te zijn, door het fabriceereri van een .zaknet. Vlak voor de opening van dit zaknet is een soort venster aangebracht, be staande uit mazen, die den vorm van onvers chuif-bare parallelogrammen hebben en zoo groot zijn, -dat rond- zoo wel als platvisschen, tot een zekere grootte, er door kunnen. Achter dit ven ster, binnen het net, is een gewoon plat net fijne mazen 'zoo uitgespannen, dat" de visch, die met het zaknet gevangen is, gedwongen wordt, dicht 'bij het ven ster voorhij te zwemmen, voor hij op den bodem van het net komt. Op die manier kan hij gemakkelijk, wanneer zijn grootte het toelaat door het venster ontwijken en- het net -dus verlaten. Dit vischtuig schijnt reeds goede re sultaten bereikt te hebben. Ongeveer 300.000 visschen, die met -dit kunstige net gevangen werden, zijn gemeten ge worden. Deze proefnemingen zijn uitge voerd in het 'zui-deni der Oostzee en in het noorden van het Kattegat. Om zich van de werkzaamheid' van het net te overtuigen, werden buiten voor het ven ster zaknetten bevestigd om de vis schen, die uit het venster wisten te ont snappen, op te vangen. Zoodoende kon men gemakkelijk het aantal vrij geko men' visschen vast stellen. De eerste proef (20 vangsten in het zuiden -der Oostzee in Sept. 1924) met' een gewoon net en met het :zoo even be schreven vis chtuig, waarva.li de mazen 8V2 X 'e.M. groot waren, had het volgende ge volg: Men kan dus zeggen, dat, wanneer bij het gebruik van dit net 12 -der vis schen ontsnapt zijn, die marktwaard hadden, er ook 90 jonge visch 'gered geworden is. Voegt men daarbij, dat 5—6 dagen voor een mensch voldoende zijn om het venster met de stijve mazen, waar het hier om handelt, te vervaardigen, en dat de materiaalkosten onbeduidend zijn, dan ziet men ook in van welk nut zoo'n inrichting is, die men zonder moeite op den zeebodem kan aanwen den, waar het gewone trawlnet ver woestingen zou aanrichten. Dit zaknet Wordt dus met recht aanbevolen om te gebruiken op de Doggersbank, wan neer men het plan van overplanting der jonge schollen, die in de Noordzee gevangen zijn, wil uitvoeren. (La Pêche Maritime.) Hoodie kabeljauw. Een Duitsche stoomtrawler bracht dezer dagen o.a. verscheidene roode kabeljauwen mee, die hij op de Noorweegsche kust gevangen had. Zulke kabeljauwen komen voor op plaatsen, waar de bodem uit rooden zandsteen Icstaat, zooals hiel en daar in den Atl, Oceaan nabij' IJsland en bij Helgoland, Meestal zijn zij, als echte bewoners van de volle zee, op den rug bruingrijs en aan den buik zilverwit, de zijden behouden de roode kleur. Zoo zijn er meer visschen van verschillende kleu ren, Een baars, die eenige dagen in een donkeren kelder doorbrengt, zal donkerder worden; komt .hij daarna in het zonlicht dan wordt de tint vee? lichter. De zeebarbeel was aPbij de Romeinen be kend, niet alleen om zijn aangename smaak, maar ook door zijn schitterende, steeda veranderende kleuren. Meermalen bracht men die visschen bij feestmaaltijden levend op tafel om door de gasten bewonderd te worden, en daarna werden ze naar de keuken gebracht om to'ebereid te worden. N. VI. Ct. SCHEEPVAART. Het havenverkeer van zeeschepen was hier deze week drukker dan in den laatsten tijd veelal. Aan de papierfabriek losten de Karei Köpke en de Elbing II papierhout. Aan de hoogovens werd erts gebracht uit Caen, door de Ned. stoomschepen Vreewijk en Rijswijk. Het Ned. s.s. Schoklaud los te daar een lading steenkolen. Voor het innemen van piekijzer, dat verzonden werd naar Huil, kwam het s.s. Vechtstroom in de haven. Laatstge noemd schip vertrok weer voor het eerst, nadat het onlangs in het Noordzeekanaal ernstige averij had bekomen, door een aanvaring met de Ariadne, Veiligheid en Volkgezondheid. Men onderhoudt zijn tanden: door ze goed te reinigen; door ze flink te gebruiken; door ze regelmatig aan tandheelkundig onder zoek te onderwerpen; en door alle zieke tanden vroegtijdig te laten herstellen. GEZONDHEIDSRAAD. „Tin" als geneesmiddel tegen steenpuisten. Naar aanleiding van mededeelingen in het Ne- derlandsch Tijdschrift voor Geneeskunde met betrekking tot het inwendig gebruik van tin in den vorm van tinvijlsel of tinpoeder als genees middel tegen steenpuisten bereikten den Ge zondheidsraad mededeelingen^ die aanleiding zijn, het publiek te waarschuwen tegen onoordeel kundige toepassing van dit middel. Materiaal, waarvan „tinnen" gebruiks- en versieringsvoorwerpen zijn vervaardigd, bevat me nigmaal een hoog percentage lood. Personen, die zich met behulp van zulke voorwerpen zelf het aangeprezen middel „tinpoeder" willen verschaf fen en dat, zooals wordt voorgeschreven, op een boterham gestrooid opeten, kunnen op deze wijze zich een ernstige loodvergiftiging bezorgen. Indien gij van ziekten genezen wilt worden, raadpleeg dan een dokter, gebruik niet onoor deelkundig middelen, die U kunnen schaden. GEZONDHEIDSRAAD.

IJmuider Courant | 1926 | | pagina 5