Overwerkte Zörswsg PREDIKBEURTEN VOOR ZONDAG A.S. IJMUIDEN. I NED. HERV. KERK. 10 uur: Ds. Rosbergen, van Uitgeest. 5 uurDs. v. Leeuwen, van Velsen. JEUGDKERK (Koning WUlemsimis). 10 uur: de heer Tismeer. Dcopsgez. Gem. Aid. Prot. Bond. 10 30 uur: Ds. W. Luikinga. EVANGELISATIE HOOGEBERG. Zondagmorgen 10 uur: Samenkomst. Zondagmiddag 12 uur: Zondagsschool. Zondagavond 7.30 uur Samenkomst. SprekerB. Jenninga. Woensdagavond 7,30 uur: Meisjeskraos, voor meisjes vanaf 12 jaar. Donderdagavond 8 uur: Bijbelbespreking. Allen welkom. Toegang vrij. GEREF. KERK. 10 uur: Ds. J. D. v. d. Munnik, em. pred. te Den Maag. 5 uur: Dezelfde. CHR. GEREF. KERK. 10 uur: Ds. T. A. Bakker. 5 uurDezelfde. H. Avondmaal. VELSEROORD. NED. HERV. KERK. .10 uur: Ds. W. Kroese. 8 uur: Evangelisatiesamenkomst. GEREF. KERK. 10 uur: Godsdienstoefening. 5 uur: Hetzelfde. VELSEN. NED. HERV. KERK. 10 uur: Ds. W. S. van Leeuwen. WIJKEROOG. GEREF. KERK. 10 uur: Ds. J. D. Boerkoel. 5 uurDezelfde. SANTPOORT. LOKAAL BETHEL. 10 uur: Godsdienstoefening. 5 uur: Hetzelfde. NED. HERV. KERK. 10 uur: Ds. D. Haars uit N. Niedorp. EVANGELISATIE SANTPOORT. 10 uur: Dr. O. Norel, te Heemstede. Woensdag 28 April te 7.30 uurDs. v. Arkel ie Hilversum en Ds. Westenburg te Beverwijk, Herdenkingssamenkomst v. h. 40 jarig bestaan der Herv. Evangelisatie. BEVERWIJK. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Geen dienst en geen Zondagschool. Spreekuur Burgemeester. De burgemeester van Velsen is we gens andere ambtsbezigheden verhin dert op Maandag 26 April a.s. spreek uur te houden te Santpoort. IJMUIDEN. IJMUIDENS BLOEI. Af deeling Vreemdelingen-Verkeer. Evenals het vorige jaar is de afd. Vreemdelingenverkeer er toe overge gaan tot het uitgeven van een Hotel- en Pensionlijst. Dat deze in een behoefte voorziet blijkt uit de belangrijk grootere uit gave. Kwamen 't vorige jaar 34 adressen er op voor, thans wordt het seizoen ingezet met 62 adressen. Daar de aanvragen om pensions reeds dagelijks binnen komen is heden met de verzending begonnen. Vrij Religieuze Tempel- De Vrij Religieuse Tempel die dezer dagen alhier is opgericht, zal a.s. Maan dag haar eerste bijeenkomst houden in de achterzaal van Hotel No. Een, waar in de heer K. H. Noest Jr. van Amster dam zal spreken over „Geheime Macht." IJmuiden-Oost. De trein welke a.s. Zondag 4.05 van IJmuiden vertrekt, zal ter gelegenheid van den wedstrijd StormvogelsBe Quick aan de halte IJnmidcn—Oost stoppen. De Einmabloem. De verkoop van het Emmabloempje heeft in onze gemeente het volgende re sultaat gehad: IJmuiden f 511,30 Velseroord 85,055 Velsen 126.285 Santpoort 220.95 Driehuis 70.02 Wijkeroog 98.79 Totaal f 1112.40 hetwelk als een mooi succes beschouwd mag worden. De opbrengst bedroeg het vorige jaar f 882. -In een uitvoerig schrijven richt het bestuur zich nu tot allen, die op de een of andere wijze tot dit resultaat hebben meegewerkt, door hun werk of hun gift, om te eindigen met een oproep aan al io inwoners der gemeente Velsen: Geeft II op als lid der Vereeniging voor tuber- culose-bestrijding. Sinds Maandag j.l. is het varende personeel der Arasterdamsche Ballast Maatschappij in sta king gegaan, waarop nolens volvns, al het andere personeel dezer Maatschappij werkloos werd. Vol gens berichten zou het geheele aantal werkloozcn te Amsterdam en IJmuiden daardoor 6 a 7000 man zijn. De staking duurt thans rustig voort, zonder tof ongeregeldheden aanleiding te geven. Men be merkt bijna niet dat er staking is, anders dan door het volledig stil liggen van het werk en het rondloopen der betrokken werklieden. In het zeldzame geval, dat men eenige bakken met zand. van hier naar Amsterdam ziet opsleepen, is dat afkomstig van den aannemer der kunstwerken, bij den sluizen- en kanaalbouw. Te Amsterdam heeft bij den aanvang der week even eenige uitbreiding der staking plaats gevon den. Door de directie der sleepboot-onderneming Swart, werd n.l. aan het personeel gelast het zand der Ballast Maatschappij te versieepen, wat dc- mannen eensgezind weigerden. Ontslag volgde, zoodat ze zich bij de stakers moesten voegen. Na twee dagen echter konden ze weer bij hun pa- troon aan het werk gaan, nadat toegezegd was, dat gedurende de staking geen werk voor de A. B, M. zou worden verricht. Omtrent den aard van het conflict, waarin de gewone aanleiding, het element loonstrijd bijna geheel ontbreekt, kregen we van een der leiders de volgende gegevens, die we iuist daarom van be- teekenis achten, omdat het aantal slachtoffers in de duizenden loopt, hier en te Amsterdam, terwijl de tijdschade aan werken van vitaal belang, even eens ontzettend is. De voorgeschiedenis in het geheel te beschrijver zou al te veel eischen, we beperken ons dus lol de mededeeling, dat het vorige jaar, bij besprekin gen tusschen de directie en den vakbond, door de directie een toezegging werd gedaan, waarvan ze zich later niets aantrok. Het kwam n.l. bij deze maatschappij voor dat arbeiders, die 10 jaar en meer bij haar in dienst waren, bij vorst ontslag werd aangezegd en nu beloofde de directie, vol gens de leiders van den bond, dat dit niet meer zou voorkomen. Niettemin geschiedde dezen win ter weer precies hetzelfde. Dat zette kwaad bloed en 8 Maart j.l. diende de organisatie, voor het varende personeel, de vol gende eischen bij de directie in: a. een garantieloon voor de "chippers cn ma chinisten van f 35 per week en f 2 per zet, voor het overige personeel een garantieloon van f 30 en f 1.75 per zet. b. bij stremming der vaart bij ijsgang wordt als minimum 6 weken 70 pCt. van het loon uitbetaald. c. bij ziekte, na 6 maanden diensttijd, wordt als minimum 70 pCt. uitbetaald gedurende 6 weken, bij korteren diensttijd wordt voor elke maand een week 70 pCt. betaald. d. na een jaar dienst heeft hcs< personeel recht op drie dagen vacantie, te geven in de maanden MeiOctober en in aansluiting op een Zondag. e. arbeiders welke een jaar in dienst zijn, wor den als geschoold beschouwd en als zoodanig be taald. Zooals men ziet betreffen de laatste 4 eischen uitsluitend sociale maatregelen, slechts de eerste handelt over het loon. De genoemde loonen worden echter reeds uit betaald, alleen is de toelage per zet iets anders berekend. Een zet is een sleep van 12 bakken met zand, die naar Amsterdam gesleept zijn. Als loon- eisch een uiterste minimum dus. Doch daarbij komt dat men dezen winter besloten heeft het vastleggen van deze voorwaarden in een collectie! contract te eischen, daar de organisatie, na het ontslag dezen winter, geen waarde meer hecht aan het woord dezer directie, Het voornemen om het aud-Hollandsche marktplein in het R.-K. Vereenigingsgebouw Za terdag en Zondag opnieuw open te stellen, is op gegeven. De sluiting is dus definitief geweest. Men maakt ons attent op een belangrijke tentoonstelling, waarvoor ook van de zijde der IJmuider hondenliefhebbers veel belangstelling bestaat. Het is een hondententoonstelling, die heden en morgen plaats vind in het auto-show-gebouw te Amsterdam, uitsluitend een winner-tentoonstelling. Er zijn meer dan 1000 deelnemers, uit ons land en daarbuiten en het Vorstelijk Huis toonde belang stelling door het schenken van verschillende prij zen. Gisteravond had de Chr. Vereeniging voor Jonge Mannen een propaganda-avond belegd in het Geb. v. Chr. Belangen. De zaal was geheel vol. Door de leden der vereeniging en hare onder- afdeelingen voor de jeugd werden voordrachten en opstellen geleverd, een paar aardige tooneel- stukjes gespeeld en muziek gemaakt. Om verschil lende dezer werkzaamheden werd braaf gelachen. Een aardig moment was, toen een der leden een door hem zelf vervaardigde schilderij, in prach tige lijst, voor het gebouw der vereeniging aan bood, De vergadering werd met gebed en een toe spraak geopend door den voorzitter, den heer J. Sliggers en op dezelfde wijze gesleten door den heer L. P. Tismeer. In de Gersf. Kerk is voor de predikantsvaca- lure een tweetal geformeerd van ds. S. van Leeu wen, te Franeker en ds. J. Koelewijn, te Berkel en Rodenrijs, Men kent dien mooien fabel van „De Waar heid". Deze kwam met haar spiegel op de kermis, doch toen de menschen zagen hoe hun inborst eigenlijk was, vernielden zij de boel. Aesopus, dit hoorende, besloot het nu eens met denzelfden spiegel te probeeren. Hij vertelde dat hij allerlei onzin liet zien, soms desnoods buurman s hart en het kermisvierend publiek was rijk tevreden. Wij dachten daaraan gisteravond in Thalia, toen we de Paramount-film ,,De trek naar het Noor den" zagen. Zeg dat er een rolprent is, waarop een afbeelding van alle ontberingen, ellende en geva ren die de pioniers der samenleving moeten door maken, in onherbergzame oorden, en geen mensch gaat voor zijn genoegen kijken. Maar maak er Wild-West-film van, laat menig schot knallen, vlecht daar een spannende roman door, en ge hebt een „schlager" in het bioscoop-theater. Als ge dan daar die rauwe werkelijkheid, in ro- mantisch-dichterlijk kleed ziet, aanschouwt ge op den koop toe de verhevenste natuurtafereelen en krijgt een begrip van de reusachtige cultures in het groote Amerika, Plus de gedachte dat ze el kander krijgen. T, Wij verwachten deze week veel bezoek xn Inalia, om deze film te zien en de muziek te hooren. VELSEROORD. Woensdagavond had de etndvergadering plaats van den bazar, de vorige week gehouden ten bate der Harmonievereeniging „Kunst na Ar beid". Daar waren bijeen gekomen de bazar-com- missie, de leden, de dames die geholpen hadden en allen die een werkzaam aandeel in den bazar hebben gehad. In een eenvoudig gezellig samen zijn kon daar meegedeeld worden dat het batig saldo der bazar bedroeg I 700,12. Met trots mag de commissie terugzien op het welslagen van dezen bazar. Vanaf de opening tot het sluiten, heerschtte er een gezellige geest. In zijn slotrede kon de voorzitter dan ook niet na laten allen hartelijk te bedanken voor de welwil lende medewerking, in het bijzonder een woord van dank aan den heer Terwee van Zaandam, voor het plaatsen van een schitterende theetent, welke geheel in Japansche stijl was opgetrokken en waar dan ook druk gebruik van is gemaakt. Ook den theeschenkster een woord van dank, want door haar werken kon ieder in de gelegen heid gesteld worden een lekker kopje thee ge bruiken, wat geheel ten goede kwam voor den ba zar, daar de heer Terwee alles wat voor de Thee- schenkerij noodig was, gratis had geschonken. Ook een woord van hulde aan alle zakenmenschen en burgerij van Velseroord voor nun schitterende medewerking, wat allen hebben i"aten blijken wat de Harm.-Ver. Kunst na Arbeid voor hen is en in de toekomst zijn zal. Ook in het bijzonder rest ons nog een woord van dank te betuigen aan den WelEd. Heer K. H. Tusenius van IJmuiden, voor het gratis beschikbaar stellen van een paard waar- door de rondgang door Velseroord beter lot zijn recht kwam. Tot slot kan de commissie niet nalaten om allen r.og eens aan te sporen, inzonderheid de werken de leden, om, nu de bazar weder achter ons ligt en deze als goed geslaagd mag zijn te beschouwen, met vollen ernst het concours te Driebergen, waar Kunst na Arbeid, welke nog zeer jong is, zal moeten kampen in de 2e aid. Harm, en steeds hel oude spreekwoord voor oogen moeten houden: „Waar een wil is is een weg." Voor diegenen, die nog loten mochten bezitten etc., zie de volgenden uilslag: De pendule met coupes is gevallen op no. 21; de viool met kist no. 571; de schemerlamp no. 786; de flesch odeur no. 717; de sigarettenkoker no. 1102; de dames-kop en schotel no. 53; de tabaksdoos no. 1074; het schoorsteengarnituur no. 316; de zak lantaarn no. 183; de fietslantaarn no. 1183. De pop, waarvan de naam geraden moest wor den, heette Tiska. De taart, waarin het aantal krenten geraden moest worden, bevatte 876, De klok was op dat oogenblik nog niet blijven stilstaan, De Ned. Chr. Geh. Onth, Jongelieden Ver. „De Schakels" geeft a.s. Dinsdag, in het gebouw Tivoli een propaganda-avond. Ongevoerd zal o.m. worden „Visschersleed", propaganda-stuk in 3 be drijven. Waar de entrée slechts 25 cent bedraagt, twijfelen wij niet of Tivoli zal dien avond vol zijn. VELSEN. Bij Kon. Besluit van 21 April is met ingang van 1 Mei opnieuw benoemd tot burgemeester onzer gemeente de heer R. G. Rijkens. Het maken van rioleeringswerken, het aan leggen van straten enz., op het Hanenland te Vel seroord, nabij de nieuwe R. H. B. S, is door B. en W. opgedragen aan den laagsten inschrijfster, de firma Joh. Dienaar en Zoon te Helder, voor f 58790. We lezen in de Opr. Hl. Ct.: Op 1 Mei a.s, hoopt de heer H. Keyzer den dag te herdenken, waarop hij vóór 50 jaren bij de fa milie Boreel van Hogelanden als koetsier in dienst trad. Onafgebroken trouwe dienstvervulling en bijzondere bekwaamheid hebben den a.s. jubilaris de plaats doen veroveren van een onmisbaar be ambte, op wiens hooggewaardeerden steun de fa milie Boreel van Hogelanden steeds rekening kon maken in den dienst betreffende. Op het landgoed „Waterland" te Velsen, waar van de heer jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hoge landen, eigenaar en bewoner is, is de heer Keyzer een zeer geacht persoon, dien men wegens zijn be minnelijke eigenschappen hoogelijk waardeert. BOUWVERGUNNINGEN. Door burgemeester èn wethouders van Velsen zijn de navolgende bouwvergunningen verleend: aan Joh. Wichmann, te Driehuis, tot hel bou wen van een garage met 3 bovenwoningen aan het Kennemerplein, te IJmuiden; aan S. de Leeuw, te IJmuiden, tot het verande ren van een schaftlokaal aan het Sluisplein, al daar; aan H. M. v. d. Pieterman, te Velseroord, tot het bouwen van een woonhuis met terrein-afscheiding aan de Beukenstraat, aldaar; aan fa. Zijp Hamburg, te IJmuiden, tot hel bouwen van een winkelhuis met 2 bovenwoningen, aan de Zeestraat, aldaar, zulks met wijziging der reeds verleende vergunning; aan H. G. Sanders, te Santpoort, tot het bouwen van 3 woonhuizen aan den Kruidbergerweg, al- daar; aan R. Rutte Sr., te Santpoort, tot het verbou wen van een boerenwoning, aan den Hofgeester- weg, aldaar; aan fa. Zijp Hamburg, te IJmuiden, tot het verbouwen van een winkelpui, aan de Lipperhey- straat, hoek Corn. Drebbelstraat, aldaar; aan J. van Beelen, te Velseroord, tot het bou wen van 5 woningen aan de Haven kade, te IJmui den; aan de N.V. Exploitatie Maatschappij „Velser oord", te Velseroord tot het bouwen van 12 wo ningen aan de Piet Heinstraat, aldaar; aan M. J. Rolvink, te Velseroord, tot het bou wen van 2 woningen aan den Velserduinerbuurt- weg, aldaar; aan A. van Zadel Hz., te Wijkeroog, tot het bou wen van een schuurtje op Kweekestein, aldaar; aan W. van der Wiele, te IJmuiden, tot het ver bouwen van een v/oon-winkelhuis, aan de Kanaal straat, C no. 96, aldaar; aan W, Thunissen, te Heemstede, tot wijziging van het bouwplan voor den bouw van een woon huis en" woon-winkelhuis, aan de Trompstraat, te Velseroord. Eindelijk is cle nachtegaal in Vel- serbeek aangekomen. Dit is later dan andere jaren en dat is te meer verwon derlijk, omdat we toch ondanks de vrij lage temperatuur der laatste paar da gen een zeer vroege lente hebben. hebben in de Lerste plaats een Kalmeerend en Zenuwsterkend middel noodig. Mljrah^rdt's Zemiwtabfeiten geven kalmte en nemen gejaagdheid en overspan ning weg. Glazen buisje 75 ct. Bij Apoth en Drogisten. BURGERLIJKE STAND VELSEN. Geboorten: H. L. BouwensMeijnen, z.; E. E. KeeKleijne, d.; C. A. den NieuwènboerLos, a,: A. Broerenvan Meerendonk, z.; P. Meine- mav. d. Mark, d.C. C. Duyn^-Al, z.; J. A. Man- dersvan der Meer, z.; S, E. Aardenburgv. d. Does, z.; T. van Strienv, d. Put, d.A. Spoel- straDekker, d. Ondertrouwd: J. P. Booij en J. Beijne; J. H. v. d. Ham en J. Riedeman; J. P. v. Dijk en H. Th. v. Til; J. Oldenburg en E. Meijer. Getrouwd: J. B. Jolie en E. C. de Wit, C. Roodzant en M. Schaap; A. W. Schong en W. Har- tog; A. J. v. Osnabrugg'e en C. Dekker; A. Koene en P. J W. Gomes; A. P. N. de Groot en P. A. Veldman. SANTPOORT. Het 1 Mei-feest der S.D.A.P., afdeeling Sant- poort-Bloemendaal vindt Donderdag a.s. in „Zo- merlust" plaats. Als feestredenaar zal optreden Ds. Van der Heyde uit Britswerd (Fr.), die reeds bij een vorig Meifeest als zoodanig optrad. Medewer king wordt voorts verleend door een tooneelver- eeriging, de zangvereeniging „Morgenrood" en den heer Vincent (piano). GEVONDEN VOORWERPEN. IJmuiden. Een gebedenboekje, een damestasch- je, een kindertaschje, een buigtang, en een zilveren medaillon. Inlichtingen op het politiebureau. Velseroord. Een vernikkelde hondenhalsband, een zwarte schoen, twee wagenmoeren, een grijze hond, een beursje met geld, en een vergulde das speld. Inlichtingen op den politiepost. Wijkeroog, Een klein zwart hondje, een gele regenjas en een porlemonnaie met inhoud. Inlichtingen op den politiepost, UIT HET POLITIERAPPORT. WIJKEROOG. Door de politie werd een man aangehouden, die in een mand een partij minder smakelijke vleeschwaren vervoerde, die niet gekeurd waren De eetwaar werd in beslag genomen en door der keuringsdienst afgekeurd en vernietigd. Het was zekere H. O. uit IJmuiden, die het smakelijke vrachtje vervoerde naar een slager te Velseroord. Proces-verbaal werd opgemaakt. Door de politie werd proces-verbaal opge maakt tegen een persoon, die, bij donker, op een fiets zonder licht reed. WATERSTAND IJMUIDEN. April i 026 H. water L. Dagen v.m. n.m. v.m. 24 1.10 1 33 8.48 25 1.52 2.08 9.35 26 2 26 2 43 10 13 27 2 57 3 13 10 50 28 V.M. 3.27 3.46 11 26 29 3 58 4.17 30 4.30 4.51 0.14 n.m. 9 23 10 00 10.35 0.03 11 08 0.42 11.43 0.00 0 35? VISSCHERIJ. De stoomtrawler Catherine Duyvis, IJM. 133, is door de Algemeene Visscherij-Maatschappij ver kocht aan de Visscherij-Maatschappij Lobelia, dir. de heer C. de Vries. De stoomtrawler Caroline IJM. 72 kwam binnen met ketelschade. Door de Algemeene Visscherij-Mij., een der comparanten der V.E.M., zijn in de laatste paar maanden niet minder dan 4 schepen, de Luther, de Ommering', de Gerberdina en de Duyvis verkocht. Dan komt wel even de vrees boven of deze, steeds een der meest solide reederijen, den weg zal vol gen van zoovele andere en, stilzwijgend, tot liqui datie komen. Daarom verheugt hel ons het tegendeel te kun nen constateeren. De verkochte schépen waren al le vier oud, kleine trawlers, die men beter koo opruimen. Uit de beste bron vernemen wij dan ook, dat ze zeer spoedig geremplaceerd zullen zijn. Door een Duitsche stoomtrawler werd Don derdag hier aangebracht een reusachtige ijshaai, een z.g. appical, van ongeveer 6 M. lengte. Het monster was bijna niet te hanteeren. Handelswaar de hebben deze reuzenvisschen weinig. Begïooting StaalsvisschershavenbedrijL Blijkens het voorloopig verslag van het afdee- lingsonderzoek der begrooting, in de Eerste Ka mer, werd er daar eenige critiek op geleverd. Enkele leden spraken er hun leedwezen over uit, dot dit bedrijf een zoo groot verlies oplevert Over het jaar 1924 bedroeg het verlies ruim 2 ton en op deze begrooting wordt rekening gehouden met een verlies van ruim een ion. Gevraagd werd of het niet mogelijk zou zijn dit bedrijf te ver pachten of wel er een gemengd bedrijf van te ma ken, Gedurende de week van 15 t,m. 21 April 1926 kwamen alhier de navolgende vaartuigen binnen. 55 Holiandsche-, 9 Duitsche stoomtrawlers, 1 IJs lander, 1 motor-, 44 zeilloggers, 4 stoombeugers en 28 kustvisschers. De besommingen waren als volgt: Holiandsche stoomtrawlers van f 377 tot f 3706; Duitsche stoomtrawlers van f 1915 tot f 4627; IJs lander f 9179; Motorlogger f 321: zeilloggers van f 93 tot f 917; stoombeugers van f 1064 tot f 1645: terwijl de kustvisschers totaal f 2507 besomden. De aanvoer bestond uit 550.280 K.G. trawlvisch, 64.975 K.G. IJslandsche- ên 12770 K.G. beugvisch De totaal opbrengst bedroeg f 158.831.51. GEMENGD NIEUWS. In de Zaanlander treffen wij het volgende aan over de uitvoering van het Symphonie-Gezel- schap „Concordia" te Uitgeest: Uitvoering Symph.-Gezelschap „Concordia". Donderdagavond hield het syphoniegezelschap „Concordia" onder leiding van den heer W. Ka bel, een openbare uitvoering in hotel „De Ooie vaar", te Uitgeest, met medewerking van den hr. S. Vlessing, toonkunstenaar te IJmuiden, piano, en den jongeheer J. Starreveld Rzn., te IJmuiden, viool. De voorzitter, de heer J. Molenaar, sprak in zijn openingsrede zijn blijdschap uit dat de hr. Vlessing met zijn 13-jarigen leerling over is geko men, welk feit veel aan dezen avond doet ver wachten. Zooals we dat steeds met Symphonie- uilvoeringen gewoon zijn, werd er ook nu uitste kend gespeeld en oogstten de spelers veel bijval. Evenals het fanfarecorps is ook het strijkorkest zeer populair en is er „in". Hoe frisch en flink werd no. 7 „Dichter und Bauer", gespeeld en bedoeling en strekking begrepen, wat toch een heele presta tie is. Ook no. 12, „Les Grognards", was een glanspunt. Uitbundig was het applaus, dat beide malen den jongeheer Starreveld voor zijn viool solo ten deel viel, die op den vleugel begeleid werd door den heer Vlessing. Jammer dat zij geen gehoor konden geven aan het verlangen, om deze nummers te bisseeren, omdat zij dienzelfden avond huiswaarts gingen. Opgeleid door een geoefend musici als de heer Vlessing, belooft de jonge Star reveld veel voor de toekomst. Ook het kwartet, bestaande uit de dames G. Zweeres en G. v, Twuijver, viool, en mevr, Schoe- huijs-Schipper, piano, en den heer J, Molenaar, cello, dat eveneens twee nummers gêf, ..Die Weis- ze Dame" en „Martha von Flotu-w", gaf mooi en zuiver spel. Het was dus een zeer geslaagde avond. Verm i den we nog dat een extra-num/ner nog tfPrf0„ werd, n.l. „Hoch Heidecksburg". Alles bijeen/11 nomen is ook deze avond geslaagd en bracht t ruim 11 uur de heer J. Molenaar in goed gekoz bewoordingen hartelijken dank aan allen die had" den medegewerkt, ook in het bijzonder aan de heer A, L. Starreveld, die met groote bereidxvil0 ligheid vrachtauto en personeel belangeloos had afgestaan om den vleugel van de firma Ypma J Alkmaar ter bestemder plaats te brengen. Vermei den wij ook nog dat deze vleugef door genoemde fiima belangeloos aan de vereeniging ten gebruik voor dezen avond was afgestaan. De groote zaa| van „De Ooievaar" was geheel bezet. Na aflonn kwam een opgewekt bal, dat door een jasz-banS werd begeleid. Handels- en Nijverheidsonderwijs, ITet voorloopig verslag der Eerste Ka mer over de Onderwij sbegrooting 19^ vermeldt o.m., dat aangedrongen werd op spoedige wijziging van de Nijver heidsonderwijswet, waardoor subsidie- eering ook van de na 1 Mei 1924 opge. riekte nijverheidsscholen uit 'sRij^ kas mogelijk zou worden. Overigens werd geklaagd over te ver gaande bezuiniging bij dezen tak vj£ onderwijs en werd gevraagd waarop niet bezuinigd werd op de groote uitg* ven van het Instituut voor Kunstnijver. heid te Amsterdam, een zeer dure in stelling, die bijna geen leerlingen heeft. Ook werd betreurd dat de salarissen der z.g. wettelijk onbevoegde praktijk, leeraren bij het Nijverheidsonderwijs zoo zeer zijn verlaagd. Hef hospitaalkerkschip „De Hoop". Het hospitaalkerkschip „De Hoop", dat met leerlingen van de zeevaarb school een oefentocht maakt, is met schade de haven te Hellevoetsluis bin nen geloopen. Gewetensgeld. De burgemeester van Amsterdan maakt bekend, dat ontvangen zijn be dragen van f 140 en f 150, resp. onder letter N. N. en W. M., wegens te weinig betaalde gemeentelijke inkomstenbe lasting. Leges voor buitenlandsche paspoorten. De minister van Buitenlandsche Za ken heeft aan de Commissarissen der Koningin verzocht, bij de gemeentebe sturen een onderzoek in te stellen, o{ door de gemeente leges van buitenland sche paspoorten worden geheven, zoo ja, hoeveel de leges bedragen en of I de desbetreffende verordening een be paling inhoudt, ingevolge welke de hef fing achterwege blijft, indien het p poort van rijkswege gratis wordt af geven. Auto-dieven gearresteerd. Ongeveer een maandgeleden maak; I ten wij, naar de Tel. meldt, melding j \an een diefstal van een taxi-auto uit een garage in de Van spijkstraat te Rotterdam. Eenige dagen later werd de auto bij een boer in Zundert door een f marechaussee teruggevonden, welke door middel van den radio-omroep vati het gebeurde had kennis genomen. De auto werd in beslag genomen. Donderdag zijn -door de politie te Nis- pen twee mannen aangehouden, n.l. de 20-jarige chauffeur J. A. en de 19-jarige chauffeur J. W. O., beiden uit Rotter dam. Bij het verhoor bekenden beiden, in samenwerking met een derden per soon, zekeren A. G., die vroeger gear-1 resteerd is, den auto te hebben gestolen, Zij wilden met de taxi de grens over, doch zijn hierin niet geslaagd. Niet we- tende, wat zij met den auto doen moes ten, hebben zij haar bij een boer bij -de Belgische grens gestald. De dieven zijn S J toen naar Frankrijk vertrokken en heb ben daar en in België rond gezworven, tot de honger hen weer naar de Neder- landsche grens terugdreef. De mast overboord gezeild. De rijksmotorboot van de visseherij- inspectie heeft te Lemmer binnenge bracht de Lemsteraak „Lemmer 24", schipper S. Zandstra, die tusschen Lemmer en Enkhuizen door een bui overvallen, zijn mast overboord had ge zeild en dientengevolge hulpeloos rond dreef. Aanrijding. Donderdag diende voor de rechtbani te Haarlem de zaak betreffende de aan rijding op den Brederodeweg bij bet Prov. Ziekenhuis op 7 Februari j.l. Dêd verdachte W. H. J. v. H. was ten laste gelegd zeer onvoorzichtig en roekeloos te hebben gereden met een snelheid van 35 a 40 K.M., waarbij hij een man had aangereden, die aan de bekomen ver wondingen was overleden. De verdachte bekende, dat hij gereden had met een snelheid van 35 K.M. aan den rechterkant van den weg. Een bord, dat aangaf met welke snelheid gereden mocht worden, had hij niet gezien. Hij had gedacht, dat de weg doorliep. Het O. M. zeide, dat verdachte ten laste is gelegd dood door schuld. Dat hij het bord van de maximumsnelheid niet heeft gezien, bewijst al, dat hij niet de noodige attentie heeft betoond. Het O. M. vorderde 3 maanden gevan genisstraf. De verdediger, mr. Van Löben Seis» betoogde, dat beklaagde geen schuld aan dit ongeluk had;

IJmuider Courant | 1926 | | pagina 6