ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN No. 50 Woensdag 28 April ,1926 lie Jaargang IJMUIDER COURANT BEKENDMAKING. Burgemeester en wethouders van Velsen bren gen het volgende ter algemeene kennis. „Bestuurders-Collatoren van het HETTEMA- HEEREM A-LEEN te BOLS WARD zijn voorne mens over te gaan tot de begeving van eene stu diebeurs. Jongelieden uit het geslacht der stichters, wier ouders niet in staat zijn, uit eigen middelen hun ne studie te bekostigen, worden uitgenoodigd, eich voor mededinging schriftelijk aan te melden bij den secretaris van het Leen, D, N. Zuithoff te Bolsward, onder overlegging van eene geboorte akte, aanwijzing van genoten onderwijs en, zoo ooodig, bewijs van afstamming, vóór 14 Mei a.s. Sollicitanten moeten op 17 April, ten minste 12 jaren oud zijn en den leeftijd van 24 jaren nog niet hebben bereikt. Zij zullen zich te onderwer pen hebben aan een vergelijkend examen, waarvan de datum later zal worden bekend gemaakt. Volgens art. 11 van het leensreglement worden jongelieden, ouder dan 16 jaren, die geene oplei ding aan een gymnasium, hoogere burgerschool of een daarmee in hoofdzaak gelijkstaand onderwijs hebben ontvangen, niet benoemd dan bij gebreke aan hen, welke die opleiding of dat onderwijs wél hebben genoten." Velsen, 24 April 1926. Burgemeester en wethouders van Velsen, de secretaris, de burgemeester, J. KOSTELIJK. RIJKENS. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Vrij Religieuze TempeL In het keurig gerestaureerde en intiem gezellig geworden achterzaaltje van Hotel Nommer Een heeft Maandag avond de heer K. TI. Noest Jr. een spreekbeurt gehouden voor de afdee ling IJmuiden van de Vrij Religieuze tempel. In een voor ingewijden misschien niet, maar voor hen die nog buiten het streven en zoeken dezer vereeniging staan, zeer zeker uiterst moeilijk te vol gen en met buitengewone vaardigheid van spreken voorgedragen rede heeft de bezielende spreker het doel van de- Vrij Religieuze Tempel nader ont vouwd. Een niet zeer groot maar zeer aan dachtig gehoor trachtte den heer Noest in zijn beschouwingen over ons zielele- ven naast het stoffelijk leven te volgen en ongetwijfeld zullen velen mede heb ben leeren inzien, dat het menschenle- ven niet enkel is materialisme, enkel zorg voor het stoffelijk welzijn. Was 't niet Shakespeare, die Hamlet deed zeggen: „Er is meer tusschen he mel en aarde, dan een gewoon mensch begrijpen kan.'* Welnu, de leden van deze vereeniging schijnen tot doel te hebben meer bekend te worden met de „geheime1' machten en krachten, die buiten en rond ons persoonlijk stoffe lijk leven werkzaam zijn. Met een aan tal voorbeelden, waarvan niet de oor zaak, doch waardoor wel het bestaan van ongeziene krachten werd aange toond electriciteit, radio, hypnose, suggestie e.a. werd deze interessante rede verduidelijkt, waarbij de voorzit ter der afdeeling IJmuiden, de heer L. Kool een inleidend- en een slotwoord sprak. Voor hen, die daaraan meerdere kennis wenschen op te doen bestaat ge legenheid zich aan te sluiten en daar van kennis te geven aan den secretaris der afdeeling den heer P. Bouman, Wil- helminakade 9 alhier. VELSEN. Onder Voorzitterschap van den heer H. Groeneveld hield de speeltuin vereniging „Velsen'' Donderdagavond een goed bezochte vergadering in het lokaal voor Ghr. Belangen. Na allen het welkom te hebben toe geroepen, deelde de heer Groeneveld mede, dat dezer dagen het speelterrein, gelegen achter hotel „Velserbeek'' in gebruik was genomen en dat er reeds dadelijk een flink gebruik van werd gomaakt. Om echter het terrein goed in te richten met spelen enz. is geld noodig en daarom wekt spr. de aanwezigen op, zooveel mogelijk leden en donateurs te werven* opdat Velsen een speeltuin krijgt, gelijk aan die te Wijkeroog. Na een aangename gedachtenwisse- ling, toonden eenige aanwezige dames zich bereid dit werk ter hand te nemen. In overleg met den secretaris zullen de wijken, waarin het dorp zal worden verdeeld, worden toegewezen. Tevens zal door den secretaris een schrijven worden gericht tot eenige werkgevers teneinde van hen een bijdrage te ont vangen. Het bestuur wordt thans gevormd uit de heer en H. Groeneveld, voorzitter, S. Baarda, secretaris, mevr. Wuis Dekker, penningmeesteresse en de hee- ren Dr. P. C. de Weerdt en W. van Heijst. Kenn. Naar men aan Hl. Dbl. mede deelt, is door de afd. Velsen der Hol- landsche Maatschappij van Landbouw een commissie benoemd, die tot taak heeft, zich te wenden, tot de directie der Kon. Ned. Hoogovens en Staalfa brieken met het verzoek, te willen me dewerken aan een onderzoek van het afvalwater der Hoogovens. Wordt deze medewerking verleend, en valt het onderzoek goed uit, met an dere woorden, bevat dit afvalwater geen schadelijke bestanddeelen voor het vee en den landbouw, dan wil men trachten het daarheen te leiden, dat dit water niet meer word geloosd in het buitenkanaal, doch weer door slooten of anderszins, wordt aangewend tot bevochtiging der aangrenzende lande rijen, zoodat hierdoor wellicht zou zijn te bereiken, dat in de omgeving van de Hoogovens niet alles meer verdroogt. Over de uitbreiding van het raad huis weet Hl. Dbl. het volgende mee te deelen: Het bestaande gebouw zal aan de Noordzijde worden uitgebouwd over een breedte van pl.m. 8 Meter. Het zich daar bevindende kolenpakhuis dat reeds eigendom der gemeente is, zal worden afgebroken. Deze nieuwe vleugel zal in denzelf den stijl worden opgetrokken als het bestaande gebouw. Ter verkrijging van een goed geheel wordt de bestaande rechter topgevel iets verplaatst. Tevens is het noodig, dat de Noordelijke zij muur wordt afgebroken, waardoor de bestaande gang tot 4 M. verbreed kan worden. De ingang van het nieuwe ge deelte welke tevens hoofdingang wordt, komt onder den verplaatsten topgevel. Aan het eind van de gang komt de ingang naar den kelder, waar de cen trale verwarming wordt geinstalleert. De bodenkamer komt in het nieuwe ge deelte naast de entrée; tevens komt daar een aparte wachtkamer van het publiek. Aan de voorzijde wordt een kamer gereserveerd voor een eventu- eelen 4en wethouder; het achterste ge deelte van den beganen grond wordt bestemd voor de afdeeling financiën, die in het. oude gebouw slecht behuisd is. Op do etage leidt de trap, die achter in -de gang wordt aangelegd, naar een 4 M. breed portaal, waar naast toiletten en een garderobe voor de raadsleden zijn ontworpen, welke laatste tevens als wachtkamer bij het trouwen kan worden gebruikt. Van de gang af leidt een deur naar de publieke tribune, die een oppervlakte verkrijgt van circa 20 M2., hetgeen een groote verbetering beteekent, daar de tegenwoordige tri bune slechts 8 M2. groot is. De raads zaal, die aan de voorzijde van het nieu we gedeelte komt, krijgt een oppervlak te van ongeveel 90 M2., dat is bijna tweemaal zoo groot als de bestaande, die slechts 49 M2. groot is. De nieuwe raadszaal zal ook als trouwzaal dienst moeten doen. De bestaande raadszaal zal ter be schikking komen van de secretarie, die ook door de uitbreiding der gemeente zeer bekrompen gehuisvest is. De afdeeling Velsen van de Ver eeniging „De Macht van het Kleine", welke werkt voor de Chr. inrichtingen voor toevallijders te Haarlem en Heem stede, hoopt morgen, Donderdag, haar 25-jarig bestaan te vieren. De afdeeling, die met 6 leden begon, telt thans 240 leden. Zij werd al die ja ren geleid door Mej. J. Winterstein. Het feit wordt morgenavond met een samenkomst in het Gebouw voor Chr. Belangen herdacht. In de zaal „Concordia" te Wijker oog is dooi' onze gemeentelijke afdee ling van het Centraal Genootschap v. Kiinderherstellings- en Vacantiekolo- nies een propaganda-avond gehouden* die, het schoone doel in aanmerking genomen, mander goed bezocht was, dan we gehoopt hadden. Of misschien niet allen, die kaarten gekocht hadden, aanwezig waren? Een lichte ongesteldheid van den voorzitter, den heer De Weerdt, nood zaakte hem zijn taak, de bijeenkomst te openen, op te dragen aan den twee den voorzitter, den heer Y. ReiUma, die zich met eenige hartelijke woorden daarvan kweet. Deze deelde mee, dat de afdeeling bo ven haren stand geleefd had, doordat ze meer kinderen naar de Koloniehui zen had gezonden, dan hare kas veroor loofde. Er was daardoor een tekort ontstaan en nu moest 'dit zoo spoedig mogelijk aangevuld worden. Eén van de pogin gen daartoe bestond in het organisee- ren van dezen avond. Allen, die hadden meegewerkt, om deze poging tot een vruchtdragende te maken, bracht, hij een woord van dank, de directie der Pa pierfabrieken, welke het gebouw wel willend ter beschikking stelde, daarbij niet vergetende. Tevens deelde hij mede, dat er door gebrek aan tijd één punt van het pro gramma verviel, n.l. Declamatie door den heer Fuldauer, leeraar IT. B. S. van „Beatrys" (Boutens). Het 2de punt van het programma: zangnummers: -,Gij, vriendelijke Zonne", „Zomeravond" en „De Nacht" werd met het nummer „Een fabel van Lafontaine" uitgebreid. Deze nummers werden onder directie van Mevrouw Duvergé door een twintigtal jonge dames, leden der zangclub van de Velser H. B. S. Vereeniging, heel lief uitgevoerd, waarbij de beide solisten zich uitnemend van hare taak kweten. Een dankbaar applaus was haar wel- verdiend loon. Hierna kreeg de heer A. C. Bos- ad ministrateur van het Centraal Genoot schap, het woord, die meedeelde waar om en hoe de herige strijd tegen de T. B. C. gevoerd werd. Wat hij in zijn in leidend woord vertelde, werd daarna door een prachtige „Koloniefilm" ver duidelijkt. Deze film viel zeer in den smaak en zal zeker bij velen het voornemen heb ben doen ontstaan of te vaster hebben doen wortelen, om steeds een geldelijke bijdrage te geven als deze gevraagd wordt, om de Koloniehuizen te bevol ken. Na de pauze volgde de opvoering van bet kluchtspel van Pieter Langendijk „De Wiskunstenaars" of Het gevluchte Juffertje". Het tooneel verbeeldt een kamer in een herberg te .Loenen en de geschiedenis gebeurt laat in den avond. Het tooneel was zeker een zeer goe de nabootsing van een herberg uit die dagen, de costumes waren eveneens na tuurgetrouw en stelde ons duidelijk het sierlijke en zwierige en pruikerige van de 18e eeuw voor oogen, de spelërs de den hun best en kenden zeker hunne rollen goed, want men zag ze voort-du rend spreken, maar wat ze zeiden en hoe ze het zeiden, kunnen wc helaas niet melden, daar het gesprokene groo- tendeels verloren ging door het leven, dat door een gedeelte van het publiek gemaakt werd. Het herhaaldelijk aanmanen tot stil te door sss...-geroep van hen, die het stuk wilden volgen, mocht niet baten. Niet onze ooren, maar alleen onze oogen kunnen dus getuigen, dat het stukje mooi was en wat is jammer voor hen, die luisteren .wilden en ook voor de spelers en speelsters, maar eveneens voor de levenmakers, want zij hebben getoond, dat er bij hen (toch zeker geen haar) iets ontbreekt, wat zij moesten bezitten. Toch volgde een daverend applaus na de opvoering. Zouden de levenma kers misschien hiermee te kennen heb ben willen geven, dat ze blij waren, dat het uit was en, dat ze nu konden gaan dansen? De danslust was zoo groot, dat direct een ontzettend lawaai ontstond door het verschuiven der stoelen om dans ruimte te krijgen, zoodat de heer Reits- ma geen gelegenheid kreeg om een slotwoord te spreken. pen gerooid, zoodat daar een belangrij ke verbetering van den weg tot stand zal komen. De Coöperatieve vereeniging „De Eendracht'' te Wijkeroog heeft het nut tig en noodig gevonden, propaganda te maken enheeft als middel daarvoor gebruikt twee gratis film-voorstellin gen in het gebouw „Concordia" te Wij keroog, daartoe welwillend afgestaan door de directie der Papierfabrieken, De middagvoorstelling voor kinderen geschiedde van 4 tot 6 uur en de avond voorstelling voor iedereen van 8 tot 10 uur. Bij beide was zeer druk bezoek, De vereeniging had naast het tooneel een mooie met palmen en bloemen ver sierde uitstalling gegeven van de ver schillende winkelwaren en aan de wanden prijkten allerlei schilden met toepasselijke opschriften, alsmede de Yereenigingsvlag, de driekleur, wit, groen, zwart met het opschrift in de witte haan: Begin met U aan te sluiten bij de Coöperatie „De*Eendracht". Het „Concordia"-strijkje zorgde voor een aangename afwisseling. De voorzitter der vereeniging, de heer Hooyberg, zei bij zijn openingswoord, dat de Coöperatiefilm op zijn tocht door Nederland thans te Wijkeroog was aangeland om propaganda te maken en hij hoopte, dat velen zich bij de vereeni ging zouden aansluiten. Het eerste gedeelte van de voorstel ling diende om aan te toonen, hoe ver keerd en gevaarlijk het is, zijn spaar centen bij een gewone Bank te brengen en het tweede om de groote voordeden te demonstreeren van zijn gelden te be leggen bij de Algemeene Spaarbank van de Verbruiks-Cooperaties, daar deze hare gelden alleen belegt in Coöperatie ve bedrijven, om zoodoende de uitbrei ding der coöperatieve beweging moge lijk te maken. De Spaarbank heeft reeds 89 bijkantoren over het geheele land. Ze zorgt voor eene soliede geldbe legging en geeft 1 meer dan de Rijks postspaarbank. Na de pauze zouden nog een paar fil men vertoond worden als: „Juffrouw Pietersen" 'en „De wonderbaarlijke ge volgen van een wasohdag" teneinde de idee goed vast te leggen, dat het vóór alles noodig is in den winkel de Haka-artikelen te koopen. Haka is de verkorting van Handelskame; Deze filmvoorstelling is jammerlijk mislukt, doordat herhaaldelijk onder broken moest worden voor reparatie. Vóór het einde waren dan ook al velen vertrokken. Tot het spoedige vertrek zal ook wel bijgedragen hebben het wangedrag van enkele vlegels, die boven zaten en zich vermaakten met het op de hoofden mikken met notedoppen. 't Is wensclie- lijk, dat dergelijke ongure elementen in het vervolg geweerd worden. Ouderavond school E Velsen. Op Woensdag 21 April werd in school E te Velsen een oudera\ond ge houden. Hoewel de opkomst der be langstellenden bevredigend was, had het bezoek toch heter kunnen zijn met het oog op het groot aantal nieuwe leerlingen, ingaande -het nieuwe school jaar op -deze school geplaatst. Het blijkt dat bij vele ouders nog niet vol doende het nut van ouderavonden wordt ingezien. Zij die die meening wa ren toegedaan, zouden, wanneer zij de zen ouderavond hadden bezocht, wel tot een andere gedachte zijii gekomen. Dezen avond kenmerkte zich door, men zou zeggen* gezelligheid. Nadat de voor zitter de vergadering met eene uiteen zetting over het doel der ouderavonden, had geopend, werd door den voorzitter der ouder-commissie van school E, den heer Groeneveld, een causerie gehou den over Beroepskeuze. Dit onderwrep was voor velen iets onbekends. Het was WITTE KRUIS. Iedere Woensdagmiddag van half drie tot dri uur stelt de Vereeniging het Witte Kruis, in d Chr. Nat. School te Velseróord moeders gratis i de gelegenheid raad te vragen omtrent de voedin aan haar zuigelingen. Het advies wordt gegeve door den Consulent, Dr. Hanneman. Voor kraamverzorging, welke ook door boven genoemde Vereeniging wordt uitgeoefend, wend jj men zich tot het bestuurslid der Vereeniginj Mevrouw Dijkstra, Trompstraat 77 te Velseroort Tarief naar draagkracht f 5f 15. N ze instelling geeft ook vertrouwen ii haar. De causerie van Groeneveld ga de belangstellenden een klein beek j daarvan. Na den heer Groeneveld, ga de heer v. Zoest een verslag van veran deringen (verbeteringen/) in het laatst* 1I2 jaar op school E, tot stand gekomer» Tot zijn groote \reugde kon hij de me dedeeling doen, het aantal kinderer thans deze school bezoekende, het uoo dig had gemaakt, er een 4e leerkrach bij moest komen, waardoor het onder wijs in de laagste klassen zeer veel tei goede zou komen. Door het personeel was al eens besproken een 2-daags schoolreisje te maken, en nadat de hr v. Zoest een uiteenzetting had gegever. van het groote nut van schoolreisje maar het bezwaar had geteekend var groote 1-daags-reizen, vroeg hij de mee ning der ouders. Hoewel enkelen tegen het plan waren, om finantieele en an dere redenen, werd toch met groote meerderheid een gunstige meening ge uit en zullen de bezwaren der minder heid ook wel kunnen worden overwon nen. Het verlangen werd daarna geuit, om evenals op school H een projectie- lantaarn aan te schaffen, ten dienste van het onderwijs. In beginsel ver klaarden zJieh velen voor het plan en zal deze lantaarn wel spoedig zijn in trede doen op school E. Van de rond vraag werd een druk gebruik gemaakt, vooral met het oog op het dezer dagen op de scholen E en G ingevoerde Gods dienstonderwijs. Na aangename bespre kingen sloot de voorzitter dezen zeer geanimeerden avond. s Arbeidsbemiddeling Velsen. Als werkloos ingeschreven 24 April 1926: 2 timmerlieden, 1 scheepstimmer man, 1 schilder, 1 metselaar, 1 manden maker, 3 machinisten, 12 stokers, 1 loodgieter, 1 boormeester, 2 voorslaan- ders, 3 bankwerkers, 1 chauffeur, 9 plaatwerkers, 1 vuurwerker, 1 metaal- daaier, 1 machinedrijver, 2 sigaren makers, 3 visschers, 1 kantoorbediende, 112 los arbeiders. Zeker had hij hierin zijn groote te- dan 0Qk iammer „et alle ouders aan- vredenheid te kennen gegeven over de f 26.305, die de tijdens de pauze gehou den collecte had opgebracht en ook ze ker had hij een woord van dank ge bracht aan het „Concordia'-strijkje, dat op uitnemende wijze voor muziek gezorgd had. Alhier is, na een lezing van den heer W. F. Beeremans, van Haarlem, met aanvankelijk 26 leden opgericht een afdeeling van „Patrimonium". Thans worden de hoornen langs den Beverwijker straatweg bij Schul wezig waren. De causerie van den heer Groeneveld droeg n.l. het karakter van een propa ganda voor het hier ter plaatse opge richte voorlieh'tings-bureau hij be roepskeuze. Hoewel het Bureau in wor ding is, zal het toch een groot deel van de ouders afhangen of goede resultaten zullen worden 'bereikt. Bij slagen, zul len vooral zij, wier kinderen in de laag ste klassen der scholen zitten, van de voorlichtingen en ervaringen van het Bureau kunnen profiteeren. Bekend heid met de wijze van werken van de- DRIEHUIS. De Berichten en Mededeélingen der vereeniging voor facultatieve Lijk verbranding vermelden het volgende: In het crematorium te Velsen zijn in 1925 verascht 262 lijken (144 mannen en 118 vrouwen, waarvan 6 beneden den leeftijd van 12 jaar). Van de veraschten behoorden 95 tot de N. H. Kerk, 11 tot de Rem. Kerk, 10 tot de Luthersche Kerk, 13 tot de Doopsgezinde Broeder schap, 4 tot de R.K. Kerk, 6 tot de Isr. Kerk, terwijl 6 tot andere kerkgenoot schappen dan de genoemde behoorden. Gemeld wordt verder, dat te Ensche dé een nieuwe afdeeling der vereeni ging is opgericht en dat men bezig is met het stichten van afdeelingen te Be verwijk, Delft en Bussuul Behoudens ministeriëele goedkeuring zullen vanaf 15 Mei ook de trein 2349 (Haarlem vertrek 3.01) en de treinen 2332 en 2230 (Velsen vertrek 12.31 en 4.16) ook te Driehuis—Westerveld stop pen. De nieuwe oven is gereed en met gunstig resultaat beproefd. Hij zal dus binnenkort in gebruik genomen wor den. Het tweede colombarium zal, wegens allerlei tegenslag, pas in Augustus ge reed komen. De gaanderijen zijn op dc panbedekking na voltooid. De gewa- pendbetonstorting van de verdieping in het half ronde gedeelte kwam tot stand en het optrekken der muren is tot op die hooge gevorderd. Het hoofdbestuur heeft besloten ook dadelijk het verbin dingsstuk tusschen colombarium en crematorium te maken.

IJmuider Courant | 1926 | | pagina 1