SANTPOORT. Vrijdagavond trad, voor de R.K. I Kicsvcreeniging, in het R.K. Vereni gingsgebouw aan de, Jan Gijzen vaart op. prof. Mrr J. A. Veraart, lid der 2e Kamer en, het vorig jaar, de leider der geruchtmakende Micliaëlisten. \A e ontleenen aan de Nw. Hrl. Crt. hei, volgende verslag der vergadering: De voorzitter, de heer P. Rings, sprak een 'vv e 1 komst woord en deelde mede, dat er straks gelegenheid zou woorden gegeven tot het stellen van vragen, eventueel ook over onderwerpen, wel ke door spreker in zijn rede niet zouden zijn behandeld. Hierna verkreeg Prof. Veraart het woord. De hooggeleerde spreker wees er al lereerst op, dat de katholieken van Ne derland door een beschikking van de voorzienigheid, van tijd tot tijd een stoot ontvangen, welke hun er aan her innert, dat zij bij elkaar moeten hjij- ven in éëne krachtige en beginselvaste partij. Hij herinnerde in dit verhand o.a. aan het woord door de bisschoppen in 1868 vóór eigen Katholiek onderwijs gesproken, en aan den oproep van Paus Leo XIII, die zich ontfermde over de ellende waarin de arbeiders onder het juk van het liberalisme verkeerden. En nu, het is nog maar kort geleden, werden de Katholieken opgeschrikt cloor.'.t Protestantisme, dat. zich erger de aan de toenemende macht van het Katholicisme en de lafheid heeft be gaan om mede te werken aan de ophef fing van het gezantschap bij den Paus, een Souveredn, die als geen ander kan werken voor den wereldvrede. Telkens opnieuw worden de Katholieken herin nerd aan het groote 'belang van één te blijven. Nu vraagt men zich toch eens af of die eenheid van een geheel volksdeel blijvend mogelijk is. Er zijn zulke ge weldige verschillen van maatschappe lijke en economische belangen, dat men er wel eens aan twijfelt of zulk een sa mengaan op den duur wel mogelijk is. Die moeilijkheid aanvaart spr. niet. Eerstens vormen zij een bolwerk te gen den klassenstrijd en indien wij niet kunnen blijven geven het voorbeeld aan het geheele land, dan vervallen wij in dien verschrikkelijken klassenstrijd, zooals wij dat in België zien. Spr. betoogde vervolgens, dat de Ka tholieke partij niet alleen geroepen is voor de behartiging van de godsdien stig zedelijke belangen; zij. moet het1 Christelijk beginsel ook beleven in la gere orde en haar aandacht vsdjden.aan cle vraagstukken, ook van tijdelijken aard. Groepspolitiek kan niet worden toe gestaan. Als wij zien, aldus spr., dat boeren een belangen politiek willen voeren, dan wijzen wij dat in naam van het algemeen belang af. Als de mid denstand b.v. hun plaats willen hand haven ten koste van hoogere volksbe langen, dan wijzen wij dat ook af, zoo goed, als wanneer de arbeiders zich zouden plaatsen op het standpunt van den klassenstrijd. Het spreekt vanzelf dat dit niet ge makkelijk is en het is dan ook veel een voudiger socialist of liberaal te zijn. Een klassenpolitiek voeren is in de staatkunde een gemakkelijk baantje. Wij weten, zoo ging de spr. verder, dat de arbeiders iederen dag een held- haftigen strijd voeren tegen de lokstem van het socialisme. Maar zij niet alleen. Ook de boerenstand heeft, de verleiding te doorstaan van een man als Braat die haar met niachtsvisioenen verlokt en het liberalisme roept onze werkgevers toe hun te volgen op zijn wegen. De verzoeking loert- aan alle kanten. Zoo staat onze partij in een geweldi gen strijd, waarin wij ons zelf moeten blijven en waarin wij al onze daden moeten laten blijven beheerschen dooi de Katholieke beginselen, door de Ka tholieke staatkundige gedachten. Wie het; zóó'- ziet, moet zich met af schuw-' afk,eeren van hen, die durft ra ken aan onze politieke saamhooriglieid. Spr. wees er op, dat men zich in de politieke organisatie niet in de eerste plaats ambtenaar, of arbeider of werk gever moet voelen. Dan vergeet men Katholiek staatsburger te zijn, die be langstelling heeft voor alle vraagstuk ken. Voorts geen politiek in de sociale organisatie. Spr. denkt niet gering over deze organisatie; tot heden heeft zijn arbeid dat voldoende bewezen. Maar daarom juist wensehte hij goed te doen begrijpen hét verschil tusschen cle soci ale en politieke organisatie. De sociale organisatie is uitstekend als opvoe dingsinstituut voor den Katholieken staatsburger, de taak van de politiek moet men echter aansluiten aan de po litieke organisatie. Sprekende over de coalitie, zeide prol'. Veraart, ten aanzien van de vraag 9.1' de oude-coalitie weer hersteld kan v'ori'.-n, niet optimistisch te zijn ge stemd. Het gaat als met twee oude vrienden, .die oneenigheid hebben ge had. i lot is heel moeilijk ze weer tot el kaar te brengen, want ze zien eikaars fouten als door een vergrootglas. Zouden wij niet weer met onze oude coalitie-genooten kunnen samenwer ken? In de hoogere orde hebben ver schillende grieven, zooals het Pauselijk Gezantschap, het Indische Regeerings- reglement e.a., wc hebben" ze echter ook in de lagere orde, ten aanzien dus van tijdelijke vraagstukken en nu zal ieder liet met spr. eens moeten zijn, dat het in dit opzicht niet bij het oude kan blijven, want we moeten zorgen clat de menschen ons ook praetisch volgen. Spr. wees hierin op de verhouding tot de andere partijen, welke verhou ding met clen dag slechter wordt, als gevolg van de slechte politiek, die zij tegen ons voeren. De Katholieke Staatspartij zal dan ook geruimen tijd een afwachtende houding moeten aannemen. «Zij heeft niet te forceeren. In dit moeilijke tijdperk moeten we echter werken aan cle eigen partij, zor gen dat zij groot, en sterk wordt. Met een krachtige aansporing in dezen zin eindigde spreker. Van cle gelegenheid tot vragen stel len, maakte eenige aanwezigen gebruik Gevraagd werd of de spr. nog voor stander van de coalitie was. Voorts werd een vraag gesteld over de Mi-, chaëlistische beweging en over een actie, die gevoerd zou kunnen worden voor afschaffing der evenredige verte genwoordiging. Ten aanzien van de eerste vraag ant woordde Prof. Veraart dat hij niets lie ver zou zien dan herstel der coalitie, maar niet op elke voorwaarde. Betreffende de Michaëlistische bewe ging zei cle spr., dat het karakter dier beweging geen afscheiding beoogde. Integendeel, eenheid in de partij; al leen een anderen koers. En als spr. het resultaat ziet,, dan kan hij niet anders zien, dan dat het zeer gelukkig is ge weest. De nieuwe woelingen: Staaidsgroepee- ringen in kies-organisaties zijn een veel grooter gevaar dan het Michaëlis- ine ooit. geweest kon zijn. Ten slotte zeide spr. dat evenredige vertegenwoordiging vele schaduwzij den heeft. Het districtenstelsel had die echter ook en spr. achtte het moeilijk een oplossing te vinden, temeer daar de evenredige vertegenwoordiging gele genheid biedt tot het zuiver uitleven derKatholieke beginselen en wij all en langs dezen weg konden geraken tot den ons toekomenden invloed in de Ka- mer. De vragenstellers waren hiermede naar genoegen beantwoord. Met een dankwoord aan den spreker sloot de voorzitter hierna de vergade ring. P O S T E R IJ E N. Postkantoor IJmuiden. Lijst van onbestelbare brieven m brief kaarten van welke de afzenders1 onbekend zijn. Terugontvangen in cle iste helft der maand April 1926. Briefkaarten Binnenland. 1. 1-1 2. Parrellevliet, Johan Briefkaarten Buitenland. 3. Kukens, Else lassen rulir. 4. Kübler, Ther Cuxhaven. 5. Last, Frida Albonaelbe. Brieven Buitenland 6. Goote, H. Hamburg. 7. Windle, H. Milsons point. Veiligheid en Gezondheid. Bestrijding van tandbederf. De tanden bederven door gisting en rotting van aan de tanden vastkleven de spijsresten. Spoel dus na iederen maaltijd den mond zorgvuldig met schoon water en zuig dit door sic tus- schenruimte van de tanden. Borstel Uw tanden en kiezen voor het naar hed gaan aan alle kanten met. een deugdelijk tandmiddel, ook aan de binnenzijde. Als het tandvleesch bloedt bij het borstelen, is het ziek. Men moet de kinderen van jongs af leeren de spijzen flink en zorgvuldig te kauwen. Bedenk wel: Men onderhoudt zijn tanden door ze goed te reinigen, ze flink te gebruiken door ze regelmatig aan tandheelkundig onderzoek te onderwerpen en door zie ke tanden vroegtijdig te laten herstel len. Alleen een deskundige kan het hol worden van een tancl bijtijds ontdek ken. Gezondheidsraad. INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Geachte Redactie! Het spijt mij, dat ik Uw gastvrijheid moet inroe pen. uit ergernis. In de laatst gehouden raadsvergadering dezer gemeente is aan een der onderwijzeressen eervol ontslag verleend, en.... de heer Roelse alleen heeft slechts en dan nog in weinig krasse termen, daarop gereageerd. Ik had gehoopt, dat alles wat links stond, bij de, vaststelling van dat besluit zou zijn opgekomen met een scherp protest tegen den wethouder van Onderwijs, De heer Roelse sprak van pressie uitoefenen, doch elk onderwijzer in deze gemeente weet meer. Door den Wethouder van Onderwijs is hier een aanslag gepleegd op het recht van arbeid der ge huwde vrouw. Hier is een gehuwde vrouw ge dwongen ontslag te vragen. De man, die als Vrijheidsbonder in de Raad is gekomen, trapt hier weder de beginselen van zijn boitd op de meest ergerlijke wijze. Ik kan begrijpen, dat sommige personen zijn tegen de gehuwde ambtenares uit vrees dat 't ge zinsleven of 't ambt daaronder zal lijden, doch, zooals in dit geval, waar noch 't gezinsleven, noch het ambt in gedrang komt, is gehandeld op een ongevoelige, hatelijke en heerschzuchtige wijze. Wil niemand der raadsleden de zaak eens nauw keurig onderzoeken? Hoe men hier spreken kan van een taktisch op treden, waar door een benoeming in de eene ver gadering en een ontslag in de volgende onnoodig een ambtenares in opspraak wordt gebracht; ik snap t' niet! Beleefd dankend, H. DE JONG. ATTENTIE HEERENS In de „Telegraaf" leest men: Staafsvisscïiershavenbedr. te IJmuiden. 's Gravenhage, 21 April. In het afdelings verslag der Eerste Kamer over de begrooting van het Siaatsvisschershavenbedrijf te IJmuiden, wordt o.m. de vraag gesteld, of het met het oog op de groote verliezen, die het bedrijf oplevert, niet mogelijk zou zijn, dit bedrijf te verpachten of wel er een gemengd bedrijf van te maken. De laatste zinsnede opent voor 'belanghebben den, voornamelijk uit reederskringen, een perspec tief voor een buitengewone economische actie. Mochten zij, die aan de spits staan, deze gelegen heid tot aanmoediging van hei particulier initiatie! niet laten voorbijgaan en onmiddellijk aanpakken. Nu reeds moet met de meeste klem er op ge wezen worden, dat er absoluut geen redenen 'be staan, met dezen wekroep op het bestuur van het Siaatsvisschershavenbedrijf iets aan te merken, omdat wel allen, die er mee te doen hebben, de hoogste waardeering gevoelen voor de wijze, hoe het bestuur van het Staatsvisschershavenbedrijf* wordt gehandhaafd. Ook behoeven werknemers en vischhandelaren beslist niet voor hun belan gen te vreezen. Niemand behoeft zich slechtei er bij te staan, en moet het voor ons allen er beter op worden. Als het particulier initiatief met het visschers- havenbedrijf gemoeid wordt, openen zich zoo ver strekkende mogelijkheden, dat het bedrijf geen schadepost meer voor het rijk blijft, M. WEDE. UIT DE PERS. (Deze rubriek strekt ter informatie onzer lezers, die aan wijder begrippen van ruimte en tijd, be langstelling voor hetgeen de v/ereld beroerd paren) De Utrechtsche Courant bevat het volgende hoofdartikel: Gisteren en heden hebben de heeren Ministers, Professooren, predikanten van alle gezindheden, Roomsche priesters en verdere Stads-Ambtenaa- ren, den eed op de Constitutie afgelegd. Heden heeft de heer Everard Kol, Solliciteur- Militair, ter Vergadering der Heeren Oud-Gedepu teerden den eed bij procuratie afgelegd voor den Vaendrig effectief Augustihus Grave van Dam, als I ieutt. effectief in de Lyf-Compagnie Grenadiers van het Regiment van den Collonel Grave van Dam, in plaats van den tot Capitein der voorn. Compagnie aangeslelden Lieutnant-effactief J. van Meurs alsmede voor Ferdinand Grave van Dam, als Vaendrig-effectief in de Comp. van den Capi tein van Viersen onder het Eerste Bataillon van voorn. Regiment, in plaatze van bovengem. A. Grave van Dam. (d.d, 22 December A°. 1788 No. 153). In bovengemeld blad treffen wij aan de volgende berichten: De Duitsche Post is heden niet aangekomen. Onze Haagsche brief meldt heden, dat ter Ver gadering van Hun Hoog Mogende deze week zal presideeren wegens Holland, de Graaf van Wasse naar, Heer van beide Katwijken. Te Hamburg is de groote Capelmeester en Mu- ziek-Direkteur de Heer Car! Philip Emanuel Bach, in den ouderdom van 75 Jaaren overleden. Deeze beroemde man bezat den verhevensten graad der muziekkunde, beide in theorie en prac- tijk. Men mag hem de uitvinder noemen van de rechte manier van het Clavier te sp'eelen, de door zichtigste kenner van de regelen der harmonie en der zuivere compositie, de nauwkeurigste waar- neemer derzelven en een Clavierspeeler die zee- ker in zijne soort zijne weerga niet gehad heeft. Zijne Compositiën zijn meesterstukken en blijven steeds in hooge waardij, terwijl men hei wild ge rammel der moderne stukken spoedig vergeet. De overledene hadt in Leipzig en Frankmrt in de rechten gestudeert, en tradt in hel jaar 1740 in dienst van Koning Frederik II, gloc. mem. Zedert het jaar 1767 was hij in Hamburg, Noot van de redactie IJmuider Courant. De bovengenoemde C. P, E. Bach was de tweede zoon van den bekenden Johann Sebastiaan Bach, de meest beroemde van de componisten-familie Bach, waarvan in een handboek voor de muziek slechts 9 leden onder elkander staan. De hier als overleden genoemde Bach was hl>f- kapelmeester bij Frederik de Groote van Pruisen. Hij schreef o.m. een leerboek over de klavierkunst Als componist mocht hij zeer zeker genoemd wor den, want nog thans wordt hij aangewezen als een der voorloopers der sonaten en symphoniën van Haydn, Mozart en Beethoven. (Red.). Vervolg Plaatselijk Nieuws. IJMUIDEN. Varia. De auteur van het blijspel „Hanengevecht", de heer D. H. Scheffer heeft een andere kijk op de menschen, dan bijv. een schrijver als Eilkema de Roo toont te hebben in zijn lezenswaardig boek „De man van veertig jaar." Typeert in groote lij nen Scheffer een man van veertig als een man op retour, als een „ouwe man" al Iaat hij Dr, Pe ter Laporte de allures van een Don Juan aanne men, Eilkema de Roo ziet in de man van veertig jaar, de man van het tot Volle bloei ontwikkelde leven._ Toch heeft de heer Scheffer wel goed ge typeerd door den eenen veertigjarige als een aan ingebeelde kwaaltjes lijdende ouden sul te typee ren zoo zijn er, terwijl hij den anderen veertig jarige teekent als een oude jonge vrijgezel, die er het leven van neemt en niet ouder is, dan een in volle gezondheid genietende levenslustige vent, die niet zweert bij huisjasjes en pantoffels maar bij wijntje en Trijntje, Zoo zijn er ook, „Hanengevecht" is zeker een vreemde titel voor dit blijspel en voor den inhoud van het vrij een voudig thema daarin verwerkt voor velen on duidelijk. Twee veertigjarigen, de levenslustige Dr. Peter en de ingebeelde zieke Hei-man van Dalsum wor den beiden smoorverliefd op een nichtje van den laatste. Natuurlijk, wie zou niet verliefd worden op zoo'n nichtje. Maar de eerste heeft een stie keme vrijage met een Engelsche miss en de ande re heeft een schoonzuster tot huishoudster, Heeft dus ook zijn handen vol. Dr. Peter, de eeuwige flirt palmt het jonge nichtje terstond in, die dat reuzeleuk vindt, ook al om de Engelsche te treiteren en daarom voor- loopig geen oog heeft voor den groenen 21-jari- gen Christiaan, zoon van Gonne, de schoonzuster. Chris is kunstschilder zonder Montmartre gezien te hebben en heeft meer oog voor doode schilder achtige dingen, dan voor het levend schilderijtje, dat de naam van Loes draagt, 18 jaar oud is en in staat oude en jonge veertigers den kop op hol te brengen. Alles komt op zijn pootjes terecht. Het bloed kruipt waar het naar toe moet en van Dalsum neemt, na een verjongingskuur van wege het nichtje Loes, zijn knappe schoonzus tot vrouw. Dr. Peter heeft zich zoo verstrikt bij de bains- mixes in de armen van de miss, dat hij er niet meer uit kan, al slaat hij een kuitenflikker voor Loes en de droge kunstschilder, daarbij krachtig geholpen door zijn Mama brengt zijn kunst ten offer aan de liefde en maakt aan alle twijfelingen der veertigjarigen een einde door Loesje aan zijn schildersjasje te plakken. Om het spel te volmaken verovert Piet, de be steller van Van Gend en Loos in 'n handomdraai en het hart van de knappe, schilderachtige Mijn tje en het bureau van den Burgerlijken Stand heeft veel werk in zicht gekregen. Varia heeft dit blijspel vlot en goed getypeerd gespeeld. Vooral de typeering van de veertigjari gen was uitstekend, doch ook Gonne heeft het duidelijk gemaakt, dat zij om haar zelf de keuze waard was van een herboren Van Dalsum. Als Mijntje een novice is geweest bij Varia, dan maken wij haar ons compliment. Haar puntige gezegden kwamen volkomen tot hun recht. Het bijrolletje van Piet was mede in goede handen, We meenen dus te kunnen volstaan het late uur in aanmerking genomen door te zeggen, dat alle rollen uitstekend bezet waren; dat er goede humor straalde uit handelingen en gesprek ken en dat zonder onderscheid allen een werk zaam en gelijkwaardig deel hebben gehad aan deze vertooning, die ongetwijfeld aan alle bezoe kers een zeer prettigen en aangenamen avond heeft bezorgd, Trixy vooral niet te vergelen met haar gebroken Hollandsch. Overal in de schouwburg werd dan ook met lof en voldoening over de voorstelling gesproken. Niet in het minst geldt die lof voor de ongezie ne krachten, den regisseur en anderen, die voor het welslagen zooveel tijd en inspanning over hebben en voor de keur van toiletten voor hel voetlicht gebracht en met zooveel gratie gedra gen. Een modeshow van de dames-artisten van de onvolprezen dilettanten-vereeniging Varia te IJmuiden, Ten slotte een enkel woord over de inleiding door den heer Roza Sr. die in herinnering brachl het op handen zijnde 25-jarig bestaan van deze sympathieke, met IJmuiden opgegroeide en ver- eénzelfdigde tooneelvereeniging en wat wij daar over bij den aanvang van dit seizoen schreven. Het jubilé van Varia dient en moet schitterend gevierd worden. Het moet een evenement wor den en 'n onuitroeibaren mijlpaal op het doornig pad van deze vereeniging van harde en stoei e werkers aan de bevordering van de goede too- neelspeelkunst. Thans is het de beurt van de honderden kunst lievende leden en donateurs om de oude getrou- men en de jonge veel belovenden aan de vereen. Varia verbonden, een feest te bereiden, waar de rollen omgekeerd zijn en de volle zaal voor liet voetlicht komt en de jubileerenden in de fauteuils en op de balcons. 't Is thans de tijd om daarvoor de handen in een te slaan. Van aller sympathie kan men im mers verzekerd zijn. Wie neemt het initiatief? Tot predikant bij de Gereformeerde Keik, alhier, vac. Jansen, is Maandagavond beroepen Ds, S. van Leeuwen te Franeker. Op de eerste Nederlandsche winner-tentoon stelling, voor honden, in het R, A. I.-gebouw te Amsterdam, werden de volgende prijzen toege kend voor deelnemers uil onze gemeente. Mevr. Boerlage te Velsen, met Pekingees „Pril 't So", in kamploensklasse, le prijs uitmuntend. Dezelfde, met Pekingees „China Annie in open klasse, 4e prijs, goed. De heer W. H. Baayens te ^Santpoort, met ruw harige foxlerrier „Boy Johez", in open klasse, 4e prijs, goed. De heer D. Johannes, te Wijkeroog, met de Bel gische herdershond „Gerdina", in puppyklasse, 2e prijs, goed. Mevr. W, van Rooyen—Visser, te IJmuiden, me! Duitschen herder „Reverendum", in jeugdklasse, goed. Mevr. T. Tismeerde Waard, met de Blenheim Spaniel „Humphry", in kampioensklasse, le prijs uitmuntend, in de nationale fokkersklasse le prijs uitmuntend en eere-prijs uitgeloofd door de ICyno- logenclub Amsterdam vcor het mooiste zelfgefokte dames-hondje en met Nelly van IJmuiden in de jeugdklasse le prijs goed. Deze behaalde bovendien belangrijke onder scheidingen met haar fokproducten en het defini tieve kampioenschap met Humphry. Voor de afd, IJmuiden van de Staatkundig Gereformeerde Partij trad Maandagavond, in het gebouw v. Chr. Belangen op Ds. D. Driesen van 's Gravenzande, Deze vergadering werd matig be zocht. De spreker wees aan, hoe in den Bijbel, voor den christen, in het staatkundig leven, principes zijn vastgesteld en deze principes wil de St, Geref. Partij verwerkelijken. Men heeft gezegd dat dit breken was, niet bouwen, doch spr. herinnert aan het spreekwoord der vaderen: een goede wint het in het einde. Daarom zullen die beginselen vol komen zegevieren en Gods Eere tot baar recht komen. Hoewel hij niet zoozeer over andere partijen wil spreken, weidt hij dan meer in den breede uit over de A. R. partij, die eertijds oolc de be ginselen van Gods Woord uitdroeg, doch thans dien weg geheel verlaten heeft en op macht be lust is, waardoor zij b.v. de trouwe coalitiepartij is, hoewel Dr. Kuyper voorheen verklaarde uit beginselredenen tegen een gezantschap bij het Va- tikaan te zijn. Dat komt omdat die beginselen niet meer richtsnoer der handelingen dezer par tij zijn. Dan wijst spr, er op dat er veel politiek ge scharrel is, doch aan de St. Gèr. Partij komt de eer toe dat zij, te midden der spottende wereld, het getuigenis van Gods Woord in het parlement draagt, ^waarvoor Ds. Kersten alle eer toekomt, maar waarvoor deze ook in het gebed der Neder landsche christenen gedragen moet worden, om te voorkomen dat het ons volk gaat, als eertijds dat van Sodom. De vergadering werd met zang en gebed ge opend en gesloten. Botsing. Een vrij ernstig verkeersongeval had gistermid dag plaats bij de betonbrug. Daar reed een perso' nen-auto, bestuurd door den heer M. over dè brug, in de richting van de Julianakade. Van die kade af reed een autobus uit Katwijk, die in de richting van de visschershaven moest. Deze be vond zich niet op de rechterzijde van den weg en liet bovendien geen ruimte om de van rechts ko mende auto le laten passeeren. Het gevolg was een botsing, waarbij beide auto's, vooral de bus vrij zware schade bekwamen. Een der passagiers uit de luxe-auto, Mej, de B werd aan het hoofd verwond, welke wonde bij Dr v. L. gehecht moest worden en tevens werd zij aan de knie verwond. Tegen den bestuurder der autobus, J. v. d. p uit Katwijk aan Zee, zal proces-verbaal worden opgemaakt. Een verkeersagent. De Commissaris van Politie maakt bekend dat met ingang van Maandag a.s., op werkdagen, voor zoover de getalsterkte van het personeel dit toe. laat, een verkeersagent geplaatst zal worden bij de betonbrug te IJmuiden, Het publiek wordt drin gend verzocht zich stipt volgens de aanwijzingen van dien agent te gedragen en bestuurders van voertuigen om, bij het naderen, den agent te ken. nen te geven in welke richting zij zich zullen be. geven, Indien de agent niet aanwezig is, zal dif veroorzaakt worden door de geringe getalstcrkl» van het politiekorps. Zaterdagavond, omstreeks half twaalf, ont. dekte de waker van den particulieren nachtveilig. heidsdienst brand in een perceel in de Industrie- straat, waarin gevestigd is de fabriek van de N.V, Chemische fabriek Elvis, de vischmeelfabriek. In deze fabriek vindt van Maandag tot Zaterdag, avond continuarbeid plaats, doch thans was er geen mensch meer aanwezig. Door het inslaan van een ruit verschafte men zich toegang tot het perceel, om door vlug optre den groote schade te voorkomen. De aanwezige slangleiding was niet lang genoeg om het vuur te bereiken, waar de brand gebluschl werd met emmers water. Het bleek dat achter den ketel een hoeveelheid pakking enz. in brand was geraakt. Na de blussching waarschuwde de dienst de politie en de brandweer. VELSEROORD. Geheelonthouders-Tooneelvereeii. „Voor Uw Naasten''. Dat bovengenoemde' vereeniging niet heeft (e klagen over belangstelling voor hare uitvoeringen, bewees de meer dan volle zaal van „Tivoli" jj. Zondagavond weder. Opgevoerd werden „Onder gang", drama in 1 bedrijf, en „Tante Jutla" blij- spel in 3 bedrijven. Of de spelers succes hadden met hun blijspel? Er is gegierd van '1 lachen, zoo dat na elk bedrijf eenige malen gehanld uioest worden. Als wij enkele namen noemen, is dat niel omdat de andere minder waren, integendeel, allen hebben gespeeld voor wat zij waard waren, en verdienen allen lof voor hun spel. Dc ht. A. Mau- rik die onvoorbereid moest invallen voor den heer C. v, d. Zee in de rol van Emiel, kweet zich op sublieme wijze van zijn taak. De heer A. van Riessen gaf een pracht uitbeelding van Jan Jan- sen in „Ondergang" te zien, zijn spel was af. V. U. N. kan op een succesvollen avond terugzien. On der een dansje bleef men nog langen 'ijd gezellig hijeen. De gemengde zangvereeniging „Polyhymnia", dir. de heer Jac Bos uit Haarlem, gaf Maandag avond een vocaal- en instrumentaal-concert in dc concertzaal Tivoli. Dit koor is, sinds we het de vorige keer hoorden, aanmerkelijk in aantal leden, in geoefendheid en in de publieke belangstelling vooruitgegaan. Dit openbaart zich zoowel in licht- als schaduwzijde. In lichtzijde, omdat publiek en koor thans heel wat rustiger de uitvoering tegen gaan en het koor in staat is tot meerdere prestatie. In schaduw zijde, omdat dit zaaltje absoluut ongeschikt is voor een concert van eenigen omvang. Reeds thans was het geheel bezet met donateurs, en we hopen zeer zeker dat dit aantal nog aan het klimmen is. Het 'programma bevatte een aantal zeer mooie nummers, die op uitstekende wijze ten gehoore werden gebracht. Wel waren wij een enkele keer van meening dat de nummers wat zwaar waren, doch van een der zwaarsten zat toevallig de com ponist in onze onmiddellijke nabijheid en we za gen hem spontaan mee applaudiseeren. We erken nen dezen volgaarne als onze meerdere om dal werk te waardeeren. Het koor had voor dezen avond de medewer king verkregen van Mevr. Bep. de WildePloeg, sopraan te Haarlem, Mej. Annie Kalkman, piano en de heer J. Rosekrans, viool. De dames ontvin gen voor hunne medewerking bloemen, terwijl de beide laatstgenoemden en de heer Dirk Mesman, die allen dikwijls met Polyhymnia meewerkten, het eerelidmaatschap werd aangeboden. Het koor beleefde een avond van veel succes. Gisteravond had de Ned. Chr. Jongelieden Geheelonthouders-Vereeniging „De Schakel" een propaganda-avond belegd in Tivoli, die vrij goed bezocht was. Na de opening door den voorzitter, den heer H. Klees, sprak deze een propagandistisch welkomst woord, waarna de leden een uitvoering gaven van „Visschsrsleed", een tooneelstukje dat de drank- e.llende en de bestrijding daarvan doet zien. Tusschen de bedrijven werd er viool en piano muziek ten beste gegeven, terwijl in de pauze een reuzentaart verloot werd. In de Maandag j.I. gehouden vergadering vu de N.V. Ijsfabriek „Kennemerland' werden dc balans en winst- en verliesrekening vastgesteld. Als commissaris werd, in de plaats van den heer Viehof, die aan de beurt van aftreden was, ge kozen de heer van der Geest. In „Tivoli" alhier hield de Alg. Coöp. Arb. Woningbouwvereeniging in de gemeente Velsen Vrijdagavond haar jaarvergadering, In zijn openingswoord sprak de voorzitter, de heer P, J. v, d. Linden zijn leedwezen uit over de weinige belangsteling der leden, die nog niet eens bereid zijn één vergadering per jaar te bezoeken. Dit teekent temeer, daar er buiten de vergade ring om, veel critiek op het bestuur wordt uitge oefend. Bij de ingekomen stukken waren o.m. eenige brieven van het gemeentebestuur, waarin de ver eeniging wordt verplicht, in de kosten der veri ficatie, voor 1925 f 297.90 bij te dragen. De voorzitter zegt, dat over deze zaak in de vergaderingen van den gemeentelijken woning raad, lang en heftig is gëdiscussieerd en waar roet algemeene stemmen besloten is, hieraan niet te voldoen. In verband met een ongedekte huurschuld van f 1300, dringt de gemeente op nuurverhooging aaOi iets waar het bestuur zich met kracht tegen heeft verzet, daar de betaalde huren reeds meer dan hoog genoeg zijn; er moest noodig op de woningen een flink bedrag worden afgeschreven.

IJmuider Courant | 1926 | | pagina 2