ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN Yerschgnt Woensdags Zaterdags Geschikt voor alle Bouwdoeleinden - Steenfabriek H. Bntzer, Hoogov m IJmuiden. Ifo. 61 Zaterdag 1 Mei 19S6 lie Jaargang IJMUIDER COURANT j V> 4 ^nnementsprijs: f 1.per 3 maanden, franco per post f 1.35. Abonnemen- ,tf worden aangenomen aan het bureau en bij de Agenten, Bprfentiën 2 maal achtereenvolgend opgegeven op het gewone tarief, torden kosteloos nog een derde keer opgenomen in het eerstvolgend foeosdagnummer, jgyertentiën voor de Adreslijst 6 plaatsingen van dezelfde tekst (onveran- jird) f 4.13 plaatsingen (dus 3 maanden achtereen) f 8. jdrertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG tot 9 uur v.m. en VRIJDAGS tot 4 uur n.m. Jot plaatsen van advertentiën van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad i, pitsluitend gerechtigd het Advertentie-bureau P. F. C. Roelse, IJmuiden, Uitgave van de N.V. UITGEVERS-MIJ. „IJMUIDEN'' Adres voor Redactie en Administratie N.V. DRUKKERIJ SINJEWEL WILLEMSPLEIN 11 TELEFOON 153 IJMUIDEN Ingezonden mededeelingen 40 ets. per regel Advertenties van 1 tot en met 5 regels f 1.iedere regel meer 20 ets. Compact gezette adverten ties van 1 t, en m, 5 regèls f 1.25, iedere regel meer 25 ets. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings-advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbetaling, van 1 tot en met 5 regels f 0.75, iedere regel meer 15 ets. Bij niet contante betaling worden de gewone prijzen berekend. Advertenties adres bureau van dit blad" 10 ets, extra; voor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets. in rekening gebracht, Bovenstaande regelprijzen worden met 5 cent verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente Velsen. OFFICIEEL. BURGERLIJKE STAND. De Ambtenaar van den Burgerlijken Stand der jjmeente Velsen maakt bekend, dat op Donderdag |J Mei a,s. (Hemelvaartsdag) het Bureau van den Burgerlijken Stand op verzoek van een belang- kebbende zal worden geopend tusschen 9.30 en 10 uur v.m-, indien de verzoeker aantoont, dat te verrichten werkzaamheid, in verband met de bij de wet gestelde termijnen, niet kan worden uitgesteld. De voltrekking der voor dien dag vastgestelde huwelijken zal plaats hebben op Woensdag 12 Mei. In verband hiermede zullen op laatstgenoemden datum geen huwelijksaangiften kunnen worden ge daan, doch zal hiertoe gelegenheid worden gege ven op Dinsdag 11 Mei des voormiddags tusschen 10 en 12 uur. Velsen, 28 April 1926. De Ambtenaar van den Burgerlijken Stand der gemeente Velsen, SUWER1NK. VAN DEN WACHTTOREN. Het geheim van Anastasia. In 1918 is door de roede soldaten de czaar met zijn heele familie gedood, af gemaakt met geweerschoten en bajo netsteken. Er ligt tegenwoordig ecu zonderlinge zwervelinge fn een Bei- iijnsoh ziekenhuis, die beweert, dat zij Anastasia, de jongste dochter van den czaar is. En bedriegster, een krankzin nige? dat is de vraag, die velen bezig houdt. Men heeft alles zoo nauwkeurig mogelijk onderzocht en de bewijzen, dSt. de arme, zieke vrouw in Berlijn inder daad de Russische prinses Anastasia is, zijn velen. Haar tante, de Grootvorstin Olga heeft haar ontmoet en verklaag!: Mijn hart zegt me, dat het Anastasia j.s, hoewel mijn hoofd het onmogelijk acht. In zulke zaken is het hart echter ecu zwa'kke getuige. Maar Sascha, die dé kinderen van den czaar heeft verzorgd, zegt haar te herkennen aan eigenaar digheden van den vorm van haar been. Professor Rudnef, die de prinses in 'T4 behandelde, twijfelt niet. Gilliard effn der huisonderwijzers is er ook zeker van. Daartegenover staat weer het feit, dat de vrouw slechts gebroken DuitSCh spreekt en alleen in haar koorts Rus sisch. Ze kent namen, gebeurtenissen, gewoonten, die alleen aan de ingewij den in de czarenfamdlie bekend kunnen na zijn. lh, Zij verhaalt, dat zij door de kogels niet werd gedood, door slagen werd ze bewusteloos, terwijl men meende? dat ze dood was. Een roode soldaat fyjiwde haar en ging met haar naar Roegnenië. Daar stierf hij en begon haar (zwerf tocht, die eindigde in Berlijn. Ze? is erg ziek en de dood zal het wel onmogelijk iftaken, het raadsel op te lossen. 1I9 T90' Gevallen en vergeten groothëïd. De gewezen keizer woont nu dljjaren in ons land en er wordt bijna nie^pneer over hem gesproken. De repu'bliekbis in Duitschland wel zoo goed gevestigd, dat Wilhelm geen kans meer heeft, den troon en kroon terug te winnen. ^Er is nog wel keizer-vereering in Difitsch- land, maar die is er niet groot er óp ge worden door de processen om dê vor stelijke bezittingen, waarbij de vorsten maar al te zeer toonen hun eigen .-voor deel verre te stellen boven het belang der staten, die ze eens regeerden'. Een enkele maal komt er nog eens een berichtje over Wilhelm in de krant. Zoo werd onlangs gemeld, dat hij een bezoek had gebracht aan de blo e'fn bol lenvelden. Een klein verzetje iii zijn eentonig en ledig levèn is hem gegund. Maar een kluizenaar, zooals Svéh He- din hem noemt, is hij toch niet. De meeste menschen zouden ten minste wel in de kluis van Wilhelm willen wo nen. En wat kleeding, voedsel, gemak ken, en weelde (betreft, doet hij éer aan een schatrijken rentenier dan aan een armen kluizenaar denken. In de oorlogsjaren was Sven Hedin, de beroemde Zweedsche ontdekkings reiziger vurig pro-Duitsch en hij dweept nog met Wilhelm. Hij is zijn gast geweest in Doorn en vertelt van zijn indrukken aldaar. Hij ziet den ex- keizer als een martelaar. Had hij over wonnen, dan zou zijn volk hem vergood hebben, nu Duitschland in den te zwa- ren strijd bezweek, moest hij vluchten en heeft de meerderheid van zijn volk hem in den steek gelaten en verstooten. Maar hij draagt zijn lot met verheven heid. Hij preekt, hij studeert hij is nog altijd de alzijdige man van vroeger. Voor zijn omgéving te Doorn is hij nog altijd de Keizer. En hij voelt zich nog altijd de Keizer. Waarschijnlijk is Wilhelm wel een man van bijzonderen aanleg. Maar zijn hooge positie en de vleierij hebben hem in eigen oog grooter gemaakt, dan hij werkelijk is. Hij verbeeldt zich van al les verstand te hebben. Hij is kanselre denaar, staatsman, kunstenaar, mili tair, wijsgeer en wat al niet meer. Van alles wat en niets goed! Zooals het oor deel luidt over hen, die wispelturig nu eens hierin dan weer daarin liefhebbe- ren. Hij is al een oude man en over eenige jaren zal hij niet alleen uit de wereld geschiedenis maar ook uit de wereld verdwenen zijn. Gestorven en spoedig vergeten, zoo zal het ook met hem gaan. Onder de grooten, die eeuwenlang blij ven voortleven, behoort hij toch zeker niet. En de anderen worden zoo spoedig vergeten, het geldt van ministers en professoren en vorsten even goed als van 'boeren, timmerlui, arbeiders en armen. Wandel maar eens over het kerkhof en zie, hoeveel zerken begroeid zijn en gebarsten en de namen erop onlees baar werden. En de zerken hebben ster ker geheugen dan de menschen! Hoe weinigen der vooraanstaande figuren nit de oorlogsjaren kennen we nog! En als Wilhelm later in 'de geschiedenis toch genoemd en gekend zal worden, zal het vooral zijn als de man, die den oorlog verloor en niet alleen voor den vijand maar zelfs voor zijn eigen volk op de vlucht ging. Hij heeft Wilhelm de Groote en Schitterende willen zijn, maar kan eerder Wilhelm, de verblin de en ijdele genoemd worden. Het zijn sterke beenen, die de weelde van de vleierij kunnen dragen en Wilhelm is daartoe te zwak gebleken. Nog lijdt hij aan een dwaze zelfoverschatting en waarschijnlijk zal hij een klaren kijk op zijn eigen persoonlijkheid en bolee- kenis niet krijgen. Wie heeft dien ech ter wel? Droog en nat. Deze tegenstelling gaat de politiek in Amerika steeds meer beheerschen. De natten weten geen kwaad genoeg te zeggen van de Verbodswet; de drogen zeggen, dat ze reeds veel goeds gedaan heeft en bij strengere handhaving nog v eel meer zal doen. De gezagvoerder op de groote vaart, kapitein C. de Korver schrijft, dat hij van verbodsmaatregelen niets dan mis lukking en narigheid gezien heeft. De gevolgen der Verbodswet in Amerika acht hij funest (rampzalig). In Aug. van het vorige jaar werd het 75-jarig jubi lee van den staat Californië gevierd. Voor bet feest werd in een krant be richt, dat men het feest niet op een droogje behoefde te houden. Er waren reeds 40000 kisten drank binnenge smokkeld en er werden nog 60000 ver wacht. Na het feest liepen de gesprek ken er vooral over, hoeveel malen men in de feestweek dronken was geweest. Ouders klagen er in Amerika over, dat hun. kinderen de verboden alcohol zoet smaakt. In havensteden ziet men elk oogenbllk een beschonkene uit een kroegje zwalken en het geheele trottoir in beslag nemen. Het drankverbod, zoo is het oordeel van dezen zeeman, heeft zeer veel kwaad gedaan en vele uitwas sen veroorzaakt, die vroeger niet be stonden. Hebben dus de drogen ongelijk? We moeten niet vergeten, dat een zeeman het best kan oordeelen over havenste den en dat daar de toestand het slechtst is. Zeevolk houd nu eenmaal van nat tigheid en in een havenstad kan alcohol het makkelijkst binnengesmokkeld worden. Bovendien geeft een kort, vluchtig bezoek aan een havens-tad nog geen recht, om een oordeel uit te spreken over een geheel rijk, zoo groot als de Ver. Staten. De Ned. Ver. tot Afsch. v. Alcoholh. Dranken, de grootste en sterkste ver eeniging van onthouders in ons land heeft twee van haar voormannen naar de Ver. Staten gezonden, om de wer king der Verbodswet te bestudeeren. Het verslag van die studiereis is thans verschenen. De schrijver, de bekende drankbestrijder F. v. d. Heulen, vat zijn oordeel in enkele stellingen samen. Daarin zegt hij o.a.: De Amerikaansche bevolking is het verbod in haar overgroote meerderheid welgezind. Tegen de berichten over de slechte resultaten der wet moet ge waarschuwd worden. Zij geven een on juist beeld. Van mislukking mag niet gesproken worden. Het einddoel is nog niet bereikt en in de groote steden komt nog veel clandestiene (heimelij ke) handel voor. De millioenen vreem delingen werken tegen. Maar Amerika heeft door de Verbodswet een belang rijk en zegenrijk voorbeeld aan de ove- en zeker zuiverder vreugde is in het luisteren naar het zingen der vogels dan in het buit maken van eieren en jongen. De school wekt tegenwoordig meer liefde voor de levende natuur op dan vroeger en vooral hierdoor kunnen de jongens van hun wreede stroop tochten in de vogelwereld teruggehou den worden. Als een jongen oor krijgt voor den schoonen zang der vogels en hart krijgt voor de zorg der ouden voor de jongen, zal hij de vogels met rust laten. Mis schien vreest een enkele, dat er te veel vogels zullen komen, de vogels doen immers ook veel kwaad. Dat geldt toch in elk geval niet van de meeste zangvo gels. Integendeel doen zij aan land- en tuinbouw veel nut. Maar bovendien de jongens halen de nestjes niet uit, om de boeren en tuinieren te beschermen. Het is niets dan een leelijk, ruw vermaak, dat we hun moeten afleeren en inder daad kan de onderwijzer daartoe heel veel doen. Onze staat als schuïdeischer. Verschillende andere staten staan bij ons in het krijt. Onze regeering kan echter geen deurwaarder sturen, om het geld terug te krijgen en er zijn ze ker kwade posten bij. Men kan van een kikker geen veeren plukken en waar niet is, verliest de keizer en ook een rige wereld gegeven. Dat klinkt anders minister van financiën zijn recht. dan het oordeel van der. kapitein. Coo- lidge en andere leidende staatsmannen der Ver. Staten denken ook niet aan een intrekken dei- Verbodswet. Indien de wet zooveel kwaad en zoo weinig of in het geheel geen goed deed, dan zou den ze toch uit een onbegrijpelijke kop pigheid zulk een wet niet handhaven. Een vergelijking met de distributie- wetten uit de oorlogsjaren kan hier wellicht wat licht brengen. Die wetten zijn veel overtreden en hebben tot schandelijk gesmokkel aanleiding ge geven. Velen waren er zelfs trotsch op, dat zij meer kregen, dan die wetten hun toestonden. En men kon toen ook wel hoor en zeggen: Die wetten geven niks! Men moest ze maar intrekken. Toch hebben die wetten ongetwijfeld veel goed gedaan voor de voedselvoor ziening van ons volk in tijd van groote schaarschte en zouden ze op den duur bij strengere toepassing en bestraffing van overtreding nog beter gewerkt heb ben. Geldt dit alles ook niet van de Amerikaansche verbodswet? Jongens en vogelst Als de kleine zangvogeltjes spreken «konden, zouden ze zeker klagen over de grootere roofvogels, over katten en over jongens en de laats ten zouden ze waarschijnlijk als de gevaarlijkste vij anden noemen. Want een jongen klimt hooger dan een kat. En hij vindt beter dan de roofvogel het verscholen nestje. Het hoofdbestuur der Ned. Ver. tot Bescherming van Vogels heeft een open brief gericht tot ouders en opvoeders, waarin het opkomt voor de vogels en voorde jongens. Het wil de vogels tegen de jongens en de jongens tegen de wreedheid beschermen. Het zou elke school eenige nestkastjes-willen geven; het van nabij gadeslaan van een vo gelpaar zou bij de jeugd belangstelling en liefde voor de dieren opwekken. Maar het gaat ook om het beste, dat er in een kind leeft. De kinderziel mag niet verstikt worden door ruwheid en wreedheid. In Mei leggen alle vogels een ei. Het is weer de tijd van eieren en jonge vo gels en het uithalen van nestjes. Menige jongen houdt er een eieren-verzameling op na, maar het is gewoonlijk een kort stondige liefhebberij. Erger nog is het vernielen der nestjes en het dooden der jonge vogels. Vooral het jachtinstinct drijft daarbij de jongens. De prikkel ligt meer in het krijgen dan in het heb ben. Het is een heldenstuk hoog boven een dak of uit een dunne tak hoog bo ven in een boom een nestje uit te balen. Maar de jongen kan leeren, dat er meer Oostenrijk is ons f 16700000 schuldig wegens levering van suiker en aardap pelen. Dat is geen kleinigheid, vooral niet voor Oostenrijk. Duitsehiana moet ons niet minder dan f 111191313 beta len, grootendeels geld, dat we onzen buurman in zijn nood geleend hebben. België moet ons ruim twee millioen terug betalen aan interneeringskosten en is daarmee reeds bezig. In dertig jaar zal deze schuld afgelost zijn. Frankrijk verleenden we voor weder opbouw een crediet van 25 millioen. Frankrijk heeft echter groote schuld eischers, die zullen voorgaan. Polen is ons ruim 10 millioen schuldig voor kleeren. Dan komen nog Servië, Hon garije en China voor kleinere sommen, In het geheel ruim twee honderd mil lioen. Het is lang niet alles verloren geld, maar alle schuldenaars hebben het nog erg krap en er zijn er bij, die in geèn jaren in staat zullen zijn, schul den af te 'betalen, zonder eerst nieuwe schulden te maken. Regeeringen volgen altijd andere fi- nantieele gedragslijnen dan particulie ren. Wie zelf dik in de schulden zit, leent niet royaal aan zijn kennissen en buren. Regeeringen doen echter zoo wel. In den oorlog en voor den oorlog heeft Frankrijk aan de kleinere bond- genooten gele,end en zelf telkens om geld aangeklopt bij Engeland en Ame rika. En ook Engeland was geldschie ter voor zijn bondgenooten maar moest daarvoor groote schulden maken bij Amerika. Een wijs woord. Hoe komt het toch, dat Hollanders bijna altijd, als ze uit Indië terugkee- ren, slecht over inlanders zijn te spre ken, over hen mopperen en op hen schelden? De bekende Noto Soeroto geeft in het mooie tijdschrift „Oedaya" daarop het antwoord. De Hollander zoekt slechts een kille zakelijke verhou ding tot de inlanders als zijn minderen. Hij vertelt daarbij van een Westerling, die strikt rechtvaardig was maar barsch en onvriendelijk tegen zijn ware natuur in. Dan geeft Noto Soeroto daarvan de verklaring die van toepas sing is op de slechte verhouding tus schen blank en bruin in het algemeen, door dezen schoonen variant van de woorden van Paulus: „Al ware het dat ik de rechtvaardig heid van engelen betrachtte en de ar men spijzigde in overvloed, en ik de liefde niet had en niet de sympathie van mensch tot mensch, de kreet van mijn ziel werd beantwoord met een zwijgen, ijzig als de dood.'* PRIMA Direct leverbaar in groote en kleine partgen Forsche, lichte en spijkerbare Steen GOEDE VASTHEID CONCURREERENDE PRIJZEN Vertegenwoordiger voor Kennemerlind v. Tiggelen, Trompstraat, Velseroord. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken. Agenda van de 42ste vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken, te houden op Dinsdag 4 Mei 1926, des namiddags te 7.30 uur, in het gebouw der Kamer, Kruisweg 70 te Haarlem. 1'. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Aanvraag subsidies: a. Alg. Nederl, Ver. voor Vreemdelingen verkeer te 's-Gravenhage, over 1926. b. Nationale Vereeniging voor Handelsonder wijs te Amsterdam, over 1926. 4. Goedkeuring aanstelling L. Wegerif te Heem stede. 5. Benoeming afgevaardigde(n) vergadering Nederl. Org. Intern. Kamer van Koophandel te 's-Gravenhage (2 Juni 1926). 6. Concept-schrijven afd. Kleinbedrijf aan Be stuur Zandvoortsche Handelsvereeniging, in zake demonstratie-wagen P. E. N. 7. Concept-schrijven Commissie Verkeer en Vervoer aan Directeur Postkantoor Haarlem, inzake aanvangsuur tweede bestelling. 8. Concept-schrijven Bureau <san Raad Ge meente Haarlem, inzake scheepvaartlasien. 9. Concept-schrijven Onderwijs-commissie aan Minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, inzake inkrimping of opheffing van gesubsidieerde handelsscholen. 10. Voorstel Hooy, instelling commissie ad hoe, inzake verlaging gemeentelijke en provinciale belastingen en tarieven. 11. Rondvraag, 12. Besloten zitting. Veiligheid en volksgezondheid. Veeren hoofdkussens een gevaar voor zuigelingen. Nu en dan worden sterfgevallen gemeld van zuigelingen, die te slapen gelegd zijn met het hoofdje op een week-veeren kussen. De kinderen geraakten in een kuil van het kussen en konden hun hoofd niet meer vrijmaken. Zij stierven daar door den verstikkingsdood. Moeders, gebruik dus nooit zachte, weeke hoofdkussens in de bedjes Uwer kleinen. Vervang ze door dunne kussens, gevuld met zeegras of varen, Veeren kussens „broeien" ook te veel aan het hoofdje. De kussens moeten dun zijn, omdat an ders óf het kindje afglijdt óf de rug krom groeit. GEZONDHEIDSRAAD. WITTE KRUIS. Iedere Woensdagmiddag van half drie tot drie uur stelt de Vereeniging het Witte Kruis, in de Chr, Nat, School te Velseroord moeders gratis in de gelegenheid raad te vragen omtrent de voeding aan haar zuigelingen. Het advies wordt gegeven door den Consulent, Dr. Hanneman. Voor kraamverzorging, welke ook door boven genoemde Vereeniging wordt uitgeoefend, wende men zich tot het bestuurslid der Vereeniging, Mevrouw Dijkstra, Trompstraat 77 te Velseroord. Tarief naar draagkracht f 5f 15.

IJmuider Courant | 1926 | | pagina 1