ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN Mooie Teint No. 53 Zaterdag 8 Mei 1926 Yerschynt Woensdags Zaterdags lie Jaargang IJMUIDER COURANT '^onnementsprijs: f 1.per 3 maanden, franco per post f 1.35. Abonnemen- |{n worden aangenomen aan het bureau en bij de Agenten, advertentiën 2 maal achtereenvolgend opgegeven op het gewone tarief, morden kosteloos nog een derde keer opgenomen in het eerstvolgend Woensdagnummer. Advertentiën voor de Adreslijst 6 plaatsingen van dezelfde tekst (onveran derd) f 4.13 plaatsingen (dus 3 maanden achtereen) f 8. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG tot 9 uur v.m. en VRIJDAGS tot 4 uur n.m. Tot plaatsen van advertentiën van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad ji uitsluitend gerechtigd het Advertentie-bureau P, F. C. Roelse, IJmuiden, OFFICIEEL. OPENBARE VERGADERING un den gemeenteraad van Velsen, op Dinsdag 11 Mei 1926, des namiddags 7 uur, ten gemeentehuize. AGENDA: 1. Belastingzaken. 2. Ingekomen stukken en mededee- ling. 3. Vaststelling van plan III tot her ziening van liet oorspronkelijk, bij raadsbesluit van 15 Juli 1924, No. 3, vastgestelde uitbreidingsplan voor de gemeente Velsen en wijziging van verleende vergunningen tot straataanleg. 4. Prae-advies op een verzoek van liet bestuur der R. K. Vereeniging „Woningbouwvereeniging", inzake den bouw van woningen, geschikt voor tuberculoselijders. 5. Crediet voor doortrekking van het verhoogde voetpad langs den Zee weg te Driehuis. 6. Herroeping van de raadsbesluiten van 15 Januari 1926, No. 4 en 9 Fe bruari 1926, No. 5, betreffende trekking der verordeningen op de heffing en invordering van ont smettingsrechten. 7. Crediet voor de aanschaffing van een toestel tot het wegen van ver- voermateriaal. 8 Verzoeken om wijziging van de bij raadsbesluiten van 1 December 1925, No. 11 en 2 Maart 1926, No. 6, verleende vergunningen tot het aanleggen van straten en wegen te Velseroord. 9. Verkoop van grond te Velseroord. 10. Verleenen van een voorschot onder waarborg van tweede hypotheek. 11. Vaststelling der vergoeding aan bijzondere schoolbesturen voor bo ventallige leerkrachten over 1924. 12. Idem van de gemeentelijke bijdra ge in de kosten van het bijzonder vervolgonderwijs over 1923 en af rekening van deze bijdrage over het drie-jarig tijdvak 1921 t.m. 1923. 13. Idem van het vermenigvuldigings- cijfer voor de heffing der plaatse lijke inkomstenbelasting, dienst 1926—1927. 14. Beslissing omtrent kampeeren en eventueel vaststelling van een kampeerreglement. 15. Gunning van het werk tot uitbrei ding van het gemeentehuis. 16. Benoeming van: a. een lid van de schattingscom missie voor de .rijksinkomsten belasting, (kantoor Beverwijk) t>. twee leden der commissie van toezicht op het lager onderwijs. Uitgave van de N.V. UITGEVERS-MIJ. „IJMUIDEN'' Adres voor Redactie en Administratie N.V. DRUKKERIJ SINJEWEL WILLEMSPLEIN 11 TELEFOON 153 IJMUIDEN Ingezonden mededeelingen 40 ets. per regel Advertenties van 1 tot en met 5 regels f 1.iedere regel meer 20 ets. Compact gezette adverten ties van 1 t. en m. 5 regels f 1.25, iedere regel meer 25 ets. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings-advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbetaling, van 1 tot en met 5 regels f 0,75, iedere regel meer 15 ets. Bij niet contante betaling worden de gewone prijzen berekend. Advertenties ,,adres bureau van dit blad" 10 ets. extra; voor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets. in rekening gebracht. Bovenstaande regelprijzen worden met 5 cent verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente Velsen. VAN DEN WACHTTOREN. De aantrekking der Noordpool. Al vier eeuwenlang hebben moedige Kannen groote moeilijkheden en geva- ren, kou en dood getrotseerd, om het Noordelijkste punt en het Noordelijkste gebied der aarde te leeren kennen. Ve len kebb en daarbij hitter geleden; velen zijn niet teruggekeerd maar onderweg bezweken. Hoewel de Noordpool einde lijk bereikt is, kent men nog steeds de Pool wereld niet. Is daar alles zee, ligt daar een groot eiland, een vastland bij Kt? Men is weer druk bezig met de op ging van die vraag. Vroeger ging men zoo ver mogelijk Per schip, om de tocht met sleden te vervolgen, wanneer het schip door het ijs niet verder kon. Thans poogt men de Poolwereld vanuit de lucht te leeren kennen en te veroveren. Amerikanen vertrokken met vliegtuigen, Amundsen is onderweg met een lucht- p. De luchtvaart wordt zoo dienst- gemaakt aan de ontdekking der Poolwereld. Ook dit is al niet meer üieuw. Het is reeds in 97 getracht door André, aan wien dit het leven kostte. Pr zijn zeker nu ook groote gevaren *§ribgn&en aan d,e onderneming. Moet de luchtschipper dalen wegens een of ander defect, dan komt hij in een we reld, waar niemand hem helpen kan. Een luchtschip is dan bijna zeker ver loren, maar ook het vliegtuig kan moei lijk van een zeer ongelijk ijsveld opstij gen. Waartoe dienen toch deze gevaarlijke ondernemingen? Kunnen ze eenig praktisch nut opleveren? Vroeger niet maar thans wel. Indien de luchtvaart zich verder ontwikkelt, ligt toch een goede en korte verkeersweg over de Pool. Over de Noordpool zou de reis van Londen naar Honkong met bijna de helft 'bekort kunnen worden. Boven dien hebben deze ontdekkingsreizen wetenschappelijke waarde; vooral op het gebied der aardrijkskunde geven ze nieuwe inzichten. De Poolreiziger Ells worth prijst de Pooltochten zelfs voor de karaktervorming. Zij stellen de hoogste eischen aan de beste eigen schappen van den mensch naar li chaam en ziel. Zoo zijn ze een school in dapperheid. Ook worden ze wel ver klaard uit idealisme. De beschaving is voortgekomen uit de belangstelling in de wegen der natuur. De mensch wil liet heelal in alle richtingen doorschou wen, dat is zijn ideaal. Eindelijk drijft de vreugde in den strijd den mensch tot gevaarlijke on dernemingen. Min of meer heeft dus een Poolexpeditie ook een sportief ka rakter. Men wil het winnen van alle moeilijkheden en gevaren der wereld van speeuw en ijs. Men houdt een race naar de Pool. Of de luchtvaarders thans reeds hun doel zullen hereiken of gelijk zoovelen voor hen slachtoffers worden van de „Poolzucht'', moet worden afgewacht. Zeker is het, dat de krachten, die her drijven, eens tot het doel zullen voeren en alle geheimen der Poolwereld eens bekend zullen zijn. Dat de korte maar gevaarlijke route van Europa naar Azie over de Pool eens veel gebruikt zal worden, gelooven we echter niet. Keurbende of massa bij de Vrije Jeugdvorming Dat is tegenwoordig een der interes sante vragen voor hen, die zich bezig houden met de leiding en vorming der jeugd, die op den leeftijd tusschen mal en dwaas verkeert. De school liclit ach ter hen, het gezin verliest al meer zijn macht over hen, de straat gaat al meer school en huis bij hen vervangen. En daar leeren zij niet veel goeds. Het is daarom gelukkig, dat steeds meer personen en vereenigingen zich bezig houden met de vrije jeugdvor- ming. Het gemakkelijkst en het dank baarst is het, dit werk tot de besten te bepalen, die het echter bet minst noo- dig hebben. Met de massa komt men voor groote moeilijkheden te staan. Door het heele land heen is hekend het Rotterdamsche Clubhuis, de Arend met zijn kundigen directeur Dr. W. E, van Wijk. Hij heeft aanvankelijk de deuren van zijn inrichting voor allen wijd open gezet en kreeg toen een bende „lummels", de meerderheidsjongens, de massa dus. Daarna is hij begonnen dobbelen te verbieden, wat strenger ordemaatregelen te nemen en een klein entree te heffen. Het bezoek verminderde sterk. De beste elementen bleven; de anderen slenterden liever rond. In zijn laatste jaarverslag maakt Dr. van Wijk een eigenaardige opmerking over de meer derheidsjongen. Hij schrijft: We hebben in den winter de bewaking van trappen en gangen te verminderen en het toezicht op de kaartjes maar iets te verslappen, of alles stroomt weer vol met een in den grond geheel ander soort van jongelieden, dan we dezen winter in den regel gehad heb ben. Alleen wie geheel vreemd is in ons werk, kan plannen uitdenken, hoe of hij de „nette'' jongens zal behouden en tegelijkertijd in bescheiden hoeveel heid elementaire jongens toelaten. Het curieuze is, dat men van de elemen- De teint van Uw huid wordt mooier door Doos 39 ct. taire jongens niet een bescheiden hoe veelheid krijgen kan; men heeft te kie zen lusschen praktisch geen enkele of een gansche lawine. De groote hoop voelt zich slechts thuis in de volte en de overhooptheid. Als ze er maar eenigs zins kans toezien, gaan ze hij aantallen in het kleinste kamertje van het huis samenhokken, in de bedompste atmos feer, die men kan verzinnen. De bijhei kent, dit verschijnsel ook reedsimmers in den eersten psalm wordt gesproken van een samenrotten der boozen. Bij de uitdrukking, een bende, hoop of troep jongens, denken we gewoonlijk ook niet aan de besten. De minderwaardigen kunnen de een zaamheid niet verdragen. Zij moeten midden in het lawaai en in de volte zijn; daar voelen zij zich thuis als de visch in het water, Hoe meer zielen, hoe meer vreugd is een wet, die vooral voor hen geldt. Van zingen, spreken en spelen geldt evenzeer voor hen: Hoe harder en ruwer, hoe mooier! Misschien lukt het, om de betere ele menten onder de jongens steeds meer uit te breiden en or. den duur een type meerderheidsjongen te scheppen, die niet meer de lummel is. Maar dan moet. eerst nog veel in menigen jongen en aan zijn omgeving verbeterd worden, zal dit gelukken. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Postgemeenschap met Engeland. De verzending via Hoek van Hol landHarwich is stopgezet. Correspondentie voor Groot Brittan- nië en Ierland kan, tegen betaling van het gewone luchtrecht, per extra vlieg tuig van RotterdamWaalhaven ver zonden worden. (Vertrek van Rotter dam-postkantoor om 6 uur 45 min. voormiddag). VELSEROORD. Mid^enstandstentoonstelllng. Woensdagavond werd in het Patro-, naatsgebouw de aangekondigde verga dering gehouden voor het organiseeren van een tentoonstelling voor den han- deldrijv enden en industriëelen midden stand. De opkomst was niet groot, waarom besloten werd een circulaire aan de middenstanders en industri- eelen in onze gemeente te zenden, met een inteekenlijst voor deelname aan de tentoonstelling. Deze biljetten moe ten de volgende week Woensdag inge leverd zijn, waarop Vrijdag opnieuw een vergadering wordt gehouden, waarin beoordeeld zal worden, of er voldoende deelname is, om de tentoon stelling te doen doorgaan. Van het Hoogovenbedrijf was een vertegenwoordiger ter vergadering, daar men zeer waarschijnlijk met de neven-producten van de Hoogovens aan de tentoonstelling wil deelnemen. VELSEN. Bevolking der gemeente Velsen op 1 Mei 1926. Mannen Vrouwen Totaal 16632 16070 32702 De bevolking is sedert 1 Januari dus toegenomen met 570 zielen. Ons Park. Wanneer men op een wandeling door Velserbeek de menschen zoo eens gade slaat en gedeelten van gesprekken op vangt, dan staat men dikwijls verbaasd over de geringe kennis van velen om trent planten en dieren. Dat de menschen nu de namen dei- planten niet kennen is zoo'n groote leemte niet, maar wel jammer is het voor hen, da/t ze veel schoons niet zien, omdat hunne aandacht daar nooit op gevestigd is, zoodat ze niet weten, dat het bestaat. Dit ondervonden we dezer dagen nog. We ontmoetten menschen, die niet wisten, dat eiken, beuken, dennen en sparren ook konden bloeien. Bloeiende appel-, pere-, pruime-, kerse-, kastanje- hoornen, ja, die bestonden, die hadden ze wel eens gezien, maar op bloemen van andere boomen hadden ze eigenlijk nog nooit gelet. Nu, dat is ook niet zoo verwonderlijk, omdait die minder m het oog vallen. 't Is nu de tijd, om er naar te zien daar de vroegste eiken en beuken in vollen bloed staan. Van sommige boo men hangen de takken zoo laag, dat ze, zonder ze te beschadigen, met gemak bekeken kunnen worden en dan moet men eens zien, hoeveel tientallen van manlijke bloempjes er tegen één vrou welijk aan een twijg zitten. Meer in het oog vallend zijn aanstonds de bloemen van kastanje en meidoorn, die na nog een paar mooie dagen zich zullen ontplooien. Dan verzuime men ook niiet naar de sparren en dennen te kijken. De vrouwelijke bloemen vormen later de kegels, maar de manlijke le ven slechts kort. In den bloeitijd moet men dan eens even aan de twijgen schudden, dan zal een gele wolk van stuifmeel ontstaan. Een boom, die zeer veel öp de spar lijkt, is de taxus baccata, die gewoon lijk met dezen latijnschen naam wordt aangeduid, ofschoon hij een goeden Nederlandschen heeft, n.l. venijnboom. Men zij met dezen boom voorzichtig en steke geen takje er van in den mond of eenige van de roode besjes, die er aan komen, want er zit vergif in. In de boschjes bloeit de vogelkers en daarbij komen over een paar dagen de bloemen van de lijsterbes (sorbus aucuparia) die zeer welriekend zijn en later de sterk begeerde roode lijster bessen opleveren. Bij het Chineesche tentje staat, niet ver van het water, een Sorbus Aria, die geen Nederlandschen naam bezit en wel 6 meter boog is. De onderkant van de bladeren is grijsviltig .-n de vruch ten van geelbruine kleur vormen voor de vogels later een lekkernij. Een zeer merkwaardige boom staat bij „Klein Velserbeek", bij den weg naai de Tennisbaan. Deze heeft aan denzelf den tak tweeërlei bladeren. De eene soort doet denken aan olm en beuk en de andere aan eik en meidoorn. De naam is haagbeuk (Carpinus Betulus). Naast dezen haagbeuk staat een groote bruine treurbeuk, die vóór een j paar jaar door een storm een zeer groo- ten en prachtigen arm verloor. Eén zij- ner armen breidt een beetje te veel be schermend zijn twijgen over de mag nolia uit, die hierdoor wat in verdruk king gekomen en daardoor waarschijn lijk nooit zoö mooi geworden is, als het sedert een paar jaar verdwenen exem plaar, dat bij den treuresch, nabij den uitloop van den vijver, prijkte. Als men op dit hoekje is, make men tevens van de gelegenheid gebruik om zijn aandacht te vestigen op een twee- lal hoornen, beide behoorende tot de coniferen. De eene is de midden op bet srasveld staande Ceder, een in deze omstreken weinig voorkomende boom, want behalve een tweede exemplaar bij de theeschenkerij vindt men ze niet. De andere is de levensboom (Thuja) die men wel dikwijls in kleine, maar weinig in zoo groote afmetingen aan- treft. Is de flora van ons park dus wel ae moeite waard, al hebben we nog niet eens op alles de aandacht gevestigd, de fauna begint ook de moeite waard te worden. In den hertenkamp hebben we onze herten en het schaap met zijn lam, maar er zijn ook fazantehanen in los gelaten. WITTE KRUIS. Iedere Woensdagmiddag van half drie tot drie uur stelt de Vereeniging het Witte Kruis, in de Chr. Nat. School te Velseroord moeders gratis in de gelegenheid raad te vragen omtrent de voeding aan haar zuigelingen. Het advies wordt gegeven door den Consulent, Dr. Hanneman, Voor kraamverzorging, welke ook door boven genoemde Vereeniging wordt uitgeoefend, wende men zich tot het bestuurslid der Vereeniging, Mevrouw Dijkstra, Trompstraat 77 te Velseroord. Tarief naar draagkracht f 5f 15. Op één na zijn ze, ofschoon gekort wiekt, ontsnapt. Voorts zijn er drie zwanen en vele eenden, waarvan er verscheidene hier en daar in de bosch jes zitten te broeden. In de hokken zit ten fazantehanen en op de wandelpa den, heelemaal niet schuw, loopen pa relhoenders en pauwen, onder welke laatste de haan zich al zeer goed door zijn schooner uiterlijk van de hennen begint te onderscheiden. Het Japansche zijdehoen heeft ook kuikentjes uitgebroed. In het wild leven gelukkig tal van zangvogels, die naar we hopen, ons park zullen blijven bewonen. In de Woensdag gehouden verga dering van den Raad van State, afdee- ling voor de Geschillen van Bestuur is o.m. voorlezing gedaan van het volgend Kon. Besluit: 'Ongegrond is verklaard het beroep van een 16-tal ingezetenen der gemeen te Velsen, tegen een besluit van Gedep. Staten van Noord-Ho'lland, waarbij met vernietiging van het raadsbesluit dei- gemeente Velsen is bepaald, dat de door het bestuur der vereeniging tot oprichting en instandhouding van scholen voor lager- en mulo-onderwijs te Velsen gevraagde medewerking tot stichting een er bijzondere lagere school in de omgeving van de 50 nieuw ge bouwde woningen der Woningbouw vereeniging Velsen, alsnog behoort te worden verleend. Chr. Nat Zendingsfeest. Op het Chr. Nationaal Zendingsfeest, dat Woensdag 7 Juli op „Beeckestijn" bij Velsen gehouden wordt, zal de gast heer Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hoge- landen een welkomstwoord spreken. Daarna zal de openingsrede gehouden worden door Dr. J. Th. de Visser, Oud- Minister van Onderwijs, Kunsten en W etenschappen. De namen der verschillende sprekers zullen spoedig worden gepubliceerd. De slotrede wordt uitgesproken door Dr. M. J. A. de Vrijer, Herv. Predikant te Amsterdam. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken. Tnrksche Tentoonstelling. Einde Juli 1926 zal te Amsterdam een drijvende Turksche tentoonstelling ge houden worden. Zij, die belang hebben bij den handel op Turkije, kunnen omtrent deze ten toonstelling bij de Kamer inlichtingen verkrijgen. Veiligheid en Gezondheid. Beveiliging tegen bliksemgevaar. Schuilt bij onweer zoo min mogelijk onder boomen; leun in geen geval tegen den boom, want het menschelijk li chaam geleidt electriciteit beter dan hout en de bliksemontlading zal daar om geheel of gedeeltelijk van den boom op den persoon overgaan. Zijn rijwiel plaatse men bij het staan onder een boom tijdens onweer even tueel tegen den boom aan de zijde zoo ver mogelijk van zich af. Het goed ge leidend ijzer bevordert aldus, dat de bliksem bij treffen van den boom op eenigen afstand van den schuilenden persoon blijft. GEZONDHEIDSRAAD.

IJmuider Courant | 1926 | | pagina 1