ri m PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Jubileum Muziekschool. Maandag j.l. bestond de muziek- - school hier ter plaatse 10 jaar, welk ju bileum we bijna onopgemerkt, voorbij zouden gaan. Doch dit voorbijgaan zou beteekenen dat we een instelling niet naar waarde wisten te achten, die van buitengewone beteekenis - is voor de cultureele ontwikkeling der bevolking onzer woonplaats. 't Is 10 jaar geleden dat een aantal vooraanstaande plaatsgenooten het ini tiatief namen om het muziekondor- richt, dat voordien te hooi en te gras, hier en daar door bevoegden en niet bevoegden gegeven werd, in bepaalde en systematische banen te leiden. De beide in die dagen hier gevestigde muziekleeraren, de heeren N. Gonlag en S. Vlessi-ng werden tot directeuren der school benoemd, terwijl als com missie van toezicht optraden de heeren C. Klap, J. Falk en Dr. A. van der Horst. Het pleit voor organisatorische inzichten en de juiste keuze der stich ters dat zoowel directeuren als com missarissen, behalve de laatstgenoem de, die wegens vertrek naar elders be dankte, nog steeds die functies vervul len. Daarvoor pleit ook de behoefte die het publiek aan een dergelijke instel ling betoonde. Hoezeer dit werk ook zonder schijn- vertooning en officiëele steun bestaan blijft, toch is het aantal leerlingen veel grooter dan menige school, die wel op die voordeelen kunnen bogen. In den regel variëert het van 100 tot 120, allen dus werkelijk belangstellen de leerlingen. En het succes is aan dat aantal evenredig. Vele zeer goede beroepsmusici en vaardige amateurs genoten hunne op leiding op deze school. Zoo worden, om bij een voorbeeld te blijven, eenige kerkorgels ter plaatse bespeeld door vroegere leerlingen aan dit instituut. In de eerste jaren was het de ge woonte eens in het jaar een leerlingen uitvoering te geven, doch tegenwoordig oordeelt de directie zeer terecht: goede wijn behoeft geen krans. Daarbij is het natuurlijk niet altijd voor leerlingen even vleiend in het publiek voor recla me-object te moeten dienen. Hoezeer het ons dan ook om der wille van een aardigen avond leed doet, we zullen het zonder die concerten moeten stel len. Het onderwijs is zoo veelzijdig mo gelijk daar het b.v. de volgende instru menten omvat: orgel, piano, viool en mandoline. Zoo is de school van groote beteeke nis voor ons muziekleven en wij ho pen, zoowel voor de leerlingen als voor de volijverige en bekwame directie, dat we nog vele jubilea dezer stichting zul len vieren. Naar aanleiding van den klacht der gezondheids-commissie, aangaan de het radio-station IJmuiden, hebben we ons gewend tot den directeur van het postkantoor, om zijne meening dienaangaande te vernemen. Van hem vernamen wij echter dat hij van dien klacht nog niet anders kennis had gekregen dan door het bericht in ons blad van Woensdag, zoodat het voor hem onmogelijk was, als directeur daartegenover een meening te publi ceer en. Ontwerp der Kampeercommissie. Reglement voor het kampeeren op een terrein nabij de Zuidpier te IJmuiden. Artikel 1. De namen der woonplaatsen der kampeerders worden aan den commis saris van politie opgegeven, voordat het terrein wordt betreden. Door of na mens hem wordt een aanmeldings kaar t als bewijs van vergunning tot het plaatsen en hebben van een tent op liet terrein, voor een week of een gedeelte van een week, afgegeven tegen betaling van f 0.10 per persoon. De geldigheids duur van de kaart kan telkens voor een week tegen dezelfde betaling wor den verlengd. Elke tent wordt aan één der buiten zijden voorzien van een nummer, waar van aanteekening geschiedt op de vo renbedoelde kaart. Artikel 2. Als regel komen de tenten der dames links, die der heeren rechts en die der gehuwden in het midden. Hiermede is dus rekening te houden door hen, die het eerst op het terrein aankomen, zoo dat tusschen de heeren- en damesten ten voldoende ruimte vrij blijft. Heereri mogen tusschen 11 uur 's avonds en uur 's morgens niet bij de damestenten komen. Artikel 3. De leden van beiderlei geslacht, te zamen kampeerend, zijn verplicht, zich op dusdanige wijze te gedragen, dat hun gedrag aan niemand aanstoot kan geven. Artikel 4. De tenten moeten zoodanig geplaatst en de tentlijnen moeten zoodanig ge spannen worden als door de politie wordt bepaald. Artikel 5. Tusschen 11 uur 's avonds en 6 uur 's morgen's mag er in het kamp niet luid worden gesproken en geen leven worden gemaakt. Kampeerders, die na 11 uur op het terrein aankomen, heb ben zorg te dragen, niet luidruchtig te zijn en moeten hun tent daar opslaan, waar dit door de politie wordt aangege ven. Artikel 6. Ieder kampeerder is er voor verant woordelijk, dat alle afval wordt ge worpen in een daarvoor gemaakten kuil. Indien zich op het terrein een vuilnis- kist bevindt, is het graven van afval- kuilen verboden. Is een W. C. of latri ne aanwezig, dan is het graven van la trine-kuiltjes verboden. Artikel 7. Indien een kampeerder vertrekt met zijn tent, is hij verplicht, te zorgen, dat alle afval, stroo, enz. verwijderd is. Niets hoegenaamd mag achter gelaten worden op de kampplaats, leder zorgt bij 't opbreken van het kamp voor zijn eigendommen. Artikel 8. Men mag geen brandende lucifers wegwerpen en zij zeer voorzichtig met het rooken van tabak, sigaren of siga retten, opdat geen brand ontsta. Aan gestoken kooktoestellan, lampions en onbeschermde lichten mogen niet on bewaakt worden gelaten. Artikel 9. Bij het baden of zwemmen van per sonen boven 14 jaar moet gebruik wor den gemaakt van een badpak of zwem broekje. Men mag zich in dit badpak of zwembroekje niet in het kamp veitoo- nen, (dus mantel of overjas gesloten er overheen te dragen),, terwijl het ont- kleeden en aankleeden zoodanig moet geschieden, dat men gedurende deze bezigheden door anderen niet kan wor den gezien. Artikel 10 De commissaris van politie kan bo venstaande regelen nog aanvullen met andere, indien dit door bijzondere om standigheden noodig mocht zijn. Artikel 11. Het is de plicht van ieder kampeer der, elke moedwillige inbreuk op deze regelen te rapporteeren aan den com missaris van politie. Artikel 12. Mocht voldoende vaststaan (volgens het oordeel van den commissaris van politie) dat een kampeerder inbreuk op deze regelen heeft gemaakt, dan kan de commissaris van politie de ver leende vergunning intrekken, cn of aan hem (haar) het recht ontzeggen om ge durende eenigen tijd gebruik te maken van het terrein. Mocht bedoelde per soon zich aan -die uitspraak niet hou den, dan heeft de politie het recht, hem (haar) van het terrein te verwijderen. Artikel 13. Mocht een tent in brand geraken, dan is het 't beste, direct de tentstokken om te trekken en de geheele tent neer te ha len en daarna te hlusschen door opwer pen van water of zand of overwerpen van kleeding of dekens. Bij elke tent moet, zoowel bij dag als bij nacht, minstens één emmer, gevuld met water, aanwezig zijn. VELSEROORD. Oprichting van een Afdeeling van Patrimonium. Onder leiding van den heer J. Feits- ma van IJmuiden, 2e voorzitter van den N. Holl. Bond van Patrimonium, werd Donderdagavond te Veiseroord een vergadering gehóuden om ook al daar te komen tot het oprichten eener afdeeling. Nadat de voorzitter de verga dering had geopend en een kort woord van welkom had gesproken, gaf hij het woord aan den heer Beeremans van Haarlem, seer. v. d. N. Holl. Bond. Deze schetste het ontstaan van Patrimoni um, nu 50 jaar geleden, haar strijd voor recht en gerechtigheid op maatschap- MIJNHARDT'S Hoofd pijn fa bietten werken terstond. Glazen Buisje 60ct. Bij Apoth.en Drogisten 617 pelijk terrein, de roeping van den Christen (patroon en werkman) om zich bij Patr. aan te sluiten en ten slot te het werk van Patr. aan te sluiten en ten slotte het werk van Patr. zoowel princ.ipiëel als practisch. Een enkele vraag werd nog gesteld, waarna verschillende aanwezigen zich opgaven als lid. Besloten werd over 14 dagen op nieuw te vergaderen. De propaganda zal worden ter hand genomen tot uit breiding van het ledental. In een vol gende vergadering moet het reglement vastgesteld en een bestuur gekozen worden. Tot dien tijd kan men zich als lid aanmelden bij de comité-leden Steenhoek en Smit- Na een woord van dank aan leider en spreker werd de vergadering geslob n. Bij de Donderdag ten overstaan van notaris Boerlage alhier gehouden verkooping werd een winkelhuis aan de Kalverstraat 53 gekocht door den heer J. Zegel alhier voor f 2130. VELSEN. Bouwvergusmingen. Door burgemeester en wethouders van Velsen zijn de navolgende bouw vergunningen verleend: aan A. Eskes, te Velseroord, tot het houwen van een schuur, nabij het per ceel Velserduinerbimrtweg 276, al daar; aan C. J. van Heyst Dzn., te Velser oord, tot het verbouwen van een woon huis, Velserduinerbimrtweg D 260, al daar; aan G. J. van Wijngaarden, te Velser oord, tot het bouwen van een schuur, nabij bet. perceel, Willemsbeekweg E 73, aldaar; aan F. Rijperman, te Wijkeroog, tot het verbouwen van een privaat en muurtje nabij het perceel L Corvers- laan 97, aldaar; aan H. Keuris, met. wijziging in zoo verre van de reeds verleende vergun ning, tot het onderbouwen van een kelder bij een woon-winkelhuis, aldaar. Postkantoor te IJmuiden. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, van welke de afzenders onbekend zijn. Terugontvangen in de 2e helft d. mnd. April '26 Brieven, Binnenland. 1. Kantoor afslag zegels, Haarlem. 2. de Rooy J., Velseroord. Briefkaarten Binnenland. 3. Zonder adres, zonder adres. Briefkaarten Buitenland. 4. Schmidt Ida, Altonaelbe 5. Kröger, I. J., Hamburf POLITIERAPPORT. IJMUIDEN. Door de politie werd aangehouden A. v. d. H., die gesignaleerd stond in bet Alg. Politieblad, daar hij nog wat met de justitie te vereffenen had. Daar de man de boete niet betalen kon, werd hij voor 5 dagen naar het huis van be waring te Haarlem overgebracht. Donderdagmorgen stond in de Neptunusstraat op den hoek bij slager •de Beurs een handkar aan de linker zijde van den weg. De autobus The Parlor Cor kwam den hoek om en reed daar bovenop. Echter bekwam de hand kar geen schade, maar werd van de autobus een groote lamp ter waarde van f 40 vernield. Deze week hebben zich eenige vreeselijke staaltjes van drankmis bruik voorgedaan. Zondagavond liepen in de Kennemer- laan zes personen, die onder den in vloed van alcohol verkeerden, meer of minder erg. Maar er was er één bij, die in zoo verregaanden staat van dron kenschap verkeerde, dat hij nauwelijks kon gaan. Op het zwarte pad bij de Evertsenstraat is hij dan ook neerge vallen. Twee personen hadden hem al onder den arm genomen, maar er was nu niets meer met den man te begin nen. De commissaris van politie was zelf aanwezig, een karretje werd opge zocht en de man daarop geladen en zoo werd hij naar zijn kosthuis ver voerd. Een nog droeviger geval deed zich Woensdagavond voor. Hier betrof het een meisje van 19 jaar, dat zoo beschon ken was, dat ze door twee jonge man nen werd geholpen. Maar ook het meisje viel op het zwarte pad neer en lag -bewusteloos. De commissaris van politie was ook nu weer zelf aanwezig en haalde assistentie van een recher cheur te Velseroord. Op den Velserdui- n-erbuurtweg stond een handkar, die meegenomen werd en ook het Ip-jari- ge meisje werd op de wagen geladen en naar de ouderlijke woning gebracht. Geneeskundige hulp werd ingeroepen, maar daar de dokter elders noodig was, verzorgden de commissaris en de rechercheur het meisje zoo goed mo gelijk. En het liep gelukkig nog goed af. Later bleek dat het meisje don ge- heelen avond in de danszaal Cycloop had doorgebracht. Uit piëteit voor de familie zullen wij de naam van deze slachtoffers van den alcohol niet noe men, maar het is wel vreeselijk cn te hopen is, dat dit droevige feit een keer punt. mocht zijn. WIJKEROOG. De autobestuurder Y. G. te IJmui den werd bekeurd wegens bet rijden zonder voorlichten. Op de grens van Wijkeroog en Wijk aan Zee en Duin werd door de politie een rijwiel gevonden. Bij onder zoek bleek het van diefstal te Bever wijk afkomstig. De zaak is aan de po litie te Beverwijk overgegeven, die te gen den dader proces-verbaal heeft op gemaakt. De politie hield Maandag twee personen aan wegens openbare dronkenschap, n.l. den grond werker J, G. en een persoon, die weigerde zijn naam op te geven. Deze werd daarom naar IJmui den overgebracht en voor den commissaris geleid. Door J. H. R. werd aangifte gedaan, dat van zijn rijwiel, staande op het terrein der Amst. Bal last Mij., het belastingplaatje gestolen was. Zaterdagmiddag had de politie weer - autoval uitgezet en werden 5 autobestuurders be keurd. Gisteren heeft de politie eenige jongens uit het bosch verwijderd, die kattekwaad uithaalden. Ze werden meegenomen naar 't bureau en daar ernstig onderhouden. VISSCHERIJ. Een walvisch gevangen. Een verhaal over de wonderbaarlijke vischvang'st. De motorlogger „R.O. I'' is, zooals reeds gemeld, te Hoek van Holland binnengekomen met een walvisch op sleeptouw. Deze visch is op 15 mijl afstand van het vuurschip „Haaks" drijvende aan getroffen met een harpoen in het li chaam. Vermoedelijk is het beest los geraakt van een walidschvaarder. Zaterdagmiddag, in zonnig Meiweer, is het ongelukkige dier tot aan de Vischmarkt, het hartje van Rotter dam, binnengedrongen. Binnendringen klinkt wel te actief, want het heest werd immers morsdood, met een feilen harpoen in zijn grijswit lijf, langzaam door de Leuvehaven ge sleept door een schipper. Toen de vorige week, de treiler ter vischvangst was op een honderd mij len van de Nederlandsche kust, in de richting van Noorwegen, ontdekte men dicht in de nabijheid, een geweldig grauw zeemonster, dat zich statig door de golven bewoog. Oogenh-likkelijk, zonder aarzelen, werden pogingen in het werk gesteld, om het monster te vangen. Iedereen aan boord was even strijdlustig. Eerst deed men het onversaagd een strop om den staart. Daarna joeg men een har poen in het logge lijf en weldra kon men den walvisch, die nog langer was dan den heelen treiler (plm. 25 M n.l.), op sleeptouw nemen naar het vader land. Zoo brachten eeuwen geleden onze groote kapiteins prijsgemaakte kapers in onze havens binnen. Drommen nieuwsgierigen pakten zich Zaterdagmiddag samen bij de Visch markt, om het monsterlijke vischge- bouw te aanschouwen. Ongelukkiger wijs zag men niet veel, omdat het dier diep in het water lag Het verhaal van den schipper. De schipper, Langbroek geheeten, heeft over zijn wonderbaarlijke visch vangst een en ander medegedeeld: Geen peulschilletje, om den drommel niet. Hij was er niet weinig trotsch op, of schoon hij alle moeite deed, om zijn koene daad zooveel mogelijk eenvou dig voor te stellen. Op zijn door den harren winter ge looide wangen, waar binnen de pruim zich wonderwel op zijn gemak bevond, speelde een-bescheiden glimlach. Het is, zoo zei hij, een buitenge woon soort walvisch, dat maar heel weinig voorkomt. Ik heb de hoop ge had, dat wij hem in stil water met hofmansdruppels hadden kunnen hij- brengen we hebben hem nog aan geest van salmiak laten ruiken cn wat onder z'n kin gekieteld en warme krui. ken op z'n buik gelegd, maar hij ga{ geen asem meer. De Diergaarde heeft geen walvisch en daar had ik 'm best naar toe willen sleepen. Het is een kanjer. Hij vreet alleen zeehonden hoef u niet te vragen wat een maag dié heeft. Met één hap maakt-ie een walrus van honderd kilo sigaar. En astie er zoo tien op heeft, jankt ie nog van den honger. 't Is kolossaal, schipper. Ja en dan moet u verder hooren Hij heeft vier-en-veertig tanden en kie zen ik heb ze geteld en allemaal echt ivoor. Je kan er zoo knoppen voor wandelstokken van snijden en sigaren pijpjes. De ruggegraat. is ook al van ivoor. Hoeft u niet te vragen wat daar een geld van is te maken! En de schipper keek of hij de honderd- duizend uit de staatsloterij had getrok. ken. Dan heeft die sinjeur een massa spel op z'n bast, waar je vijftig speksla^. rijen van voorzien kan. 't Zal alM een beetje tranig smaken. De blao^ jongens van Lapland zijn er dol op, dit] eten 't als u en ik 'n varkensbiefstul Met een eitje gebakken moet het heel lekker wezen. Maar vóór je de lui an d'r verstand hebt gebracht, zou onze] sinjeur een beetje ransig zijn gewordei Daarom zullen we 't maar verkoopei aan een traankokerij. Het bovensli wordt er dan afgeschept en daar ma] ken ze levertraan en Haarlemmerolii De Tonijn. Een groote vijand van den haringvisscher ontegenzeggelijk de tonijn, die enorme hoevee! heden haring verslindt en er bovendien veel 01 rust onder teweeg brengt en de scholen harin bij de netten vandaan verjaagt. Velen schrijven zelfs de schaarschte van ring voor een niet gering deel toe aan den toniji Hoe dit nu zij, het staat vast dat deze visd oorspronkelijk niet in de Noordzee voorkw2j en dus geen schadelijk element voor de harin stand uitmaakte, doch dit in de laatste jaren toenemende mate doet; zijn aanwezigheid is du reeds op zichzelfs een nadeelige factor voor Jiaringvisscherij. Naar ons verleden jaar in een bijeenkomst va deskundigen op visscherijgebied verzekerd we was het in 1907 dat de tonijn voor het eerst in Noordzee werd opgemerkt; dezer dagen nu hooi den we zeggen, dat dit reeds in 1904 is geweesl Wellicht zijn er onder onze lezers, die in staat zijl hierover nadere inlichtingen te verstrekken waarvoor we ons in elk geval zeer aanbevolei houden. Hoe het ook zij, thans hebben we met de v menigvuldige aanwezigheid van dezen visch maken, en het ware te wenschen, dat we er im Noordzee weer af konden raken. Zou dat mogelijk zijn? Ongetwijfeld niet gemakkelijk; misschien ooki het wel een onbegonnen werk om daarnaar' streven. De zee is zoo groot en bovendien ri de vraag: waar komt de tonijn bij voortdwi vandaan? Oorspronkelijk is hij uit het Zuiden gekomi gaat deze trek van het Zuiden naar het Noord nog altijd door, of hebben we hier thans te a ken met een afzonderlijken „stam", die zich dn gevestigd heeft en er voortteelt? Is het eerste het geval, dan staat de onmetf lijkheid van uitroeiing reeds bij voorbaat vai men zou dan ten hoogste de Noordzee zoo onfi veer schoon kunnen houden van tonijnen, ma niet kunnen beletten dat ze uit het Zuiden allj opnieuw weer kwamen opduiken. Is het laatste het geval, dan staan de fcanse op beteugeling van het kwaad, door den foniji veroorzaakt, beter. In dit vraagstuk kan wellicht de wetensdis licht verschaffen, en misschien zelfs ook wel in praktische ervaring verworven kennis, en wat dit betreft zullen we gaarne mededeelinf ontvangen van degenen, die er iets over in midden te brengen hebben. Waar intusschen elke tonijn als een vijand V den haringvisscher moet worden beschouwd, lil de vangst van elk exemplaar ais een voorde worden beschouwd: zoo een kan althans schade meer doen. De haringvisschers, die in de gelegenheid een tonijn te dooden en te vangen, handelen in 't algemeen juist als ze van die gelegenheid bruik maken, en jaarlijks worden dan ook foi nen aangevoerd, die bij verkoop nog een zeki waarde blijken te hebben. Zijn we juist ingelicht, dan zijn het vooral Fransche visschers, die zich zelfs speciale mor geven voor de tonijnenvangst, iets wat ons r: de Hollandsche haringvisschers minder juist voorkomen, daar ze in 't algemeen hun tijd M en economischer kunnen aanwenden, en wel het doel, waarvoor ze naar zee zijn gegaan, melijk het vangen van haring. Waarschijnlijk echter heeft de tonijn vo0!.^^^ Fransche markt meer waarde dan voor deJ^J j landsche; blikjes tonijn zijn trouwens in rijk een algemeen voorkomend handelsart» terwijl in Nederland de industrie daarvan! voorkomt. II Voor onze schepen blijft het een bijzaal'1 aangevoerde tonijn behoort, tijdens de harif )okl tar Imatai 0R kei; scherij, tot de vischwaren, van welker opbrf PX~ de helft ten goede komt aan de bemanning'y|ljf bereiding van deze visch neemt echter zo:' tijd en moeite in beslag, dat de opbrengst bi; koop daartegen in 't geheel niet opweegt, a«A voor den visscherman, noch voor den reeder. Als kleine aanmoediging tot het dooden' dezen schadelijken tegenstander, ook indien J nau geen tijd en gelegenheid mocht bestaan hem Ij nen boord te halen en in te zouten, heelt Bestuur der Reedersvereeniging den leden aar rijscoui raden een premie van f 1.voor elke aa' voerden kop van een tonijn te betalen. "illffeu Het zal ons benieuwen of hierdoor het an aangevoerde tonijnekoppen zal stijgen! Wij herhalen: in de verdelging van eiken j' ïr zit een indirect voordeel, dat niet over het K Q| moet worden gezien. N. VI. C SCHEEPVAART. In de week van 26 April tot 3 1926 zijn te IJmuiden uit zee bin1 gekomen 59 stoomschepen en naai'' vertrokken 54 stoomschepen. into, I I Hnticfc

IJmuider Courant | 1926 | | pagina 2