IJmuider Couran Zaterdag 8 Mei 1926. 2e biad. predikbeurten VOOR ZONDAG A.S. IJMUIDEN. ned. herv. kerk. •O uur: Ds. van Beem, van Nieuw Vennep. 5 0; Ds. van Leeuwen, van Velsen. j^dDKERK (Koning Willemshuis). jOUiir: De heer Selling. Doopsgaz. Gem. Afd. Prot. Bond. 0 uurDs. W. Luikinga. geref. kerk. 10 uurDs. F. O. Petersen, v. Bloemendaal. 5uur: Dezelfde. chr. geref. kerk. ld uur: Ds. T. A. Bakker. 5uur: Dezelfde. evangelisatie hoogeberg. Zondagmorgen 10 uur, Zondagavond 7 30 in Maandagavond 8 uur: Sprekers: J. van fssen en Den Adel. Zondagmiddag 12 uur: Zondagsschool. Woensdagavond 7.30 uurMeisjeskrans, voor meisjes vanaf 12 jaar. ponderdagavond 8 uur: Bijbelbespreking. Allen Welkom. Toegang viij VELSEROORD. ned. herv. kerk. 10 uur: Ds. W. Kroese. geref. kerk. 10 uurGodsdienstoefening. 5 uur: Hetzelfde. VELSEN. ned. herv. kerk. 10 uur: Ds. W. S. van Leeuwen. 4 uurOpenluchtsamenkomst op Velserbetk. WIJKEROOG. geref. kerk. Huur: Ds. J. D. Boerkoel. 5 uurDezelfde. SANTPOORT. ned. herv. kerk. 10 uurDs. J. D. van der Veen, Purmerend. lokaal bethel. 9.45uur: Ds. H. C. v. d. Brink van Zandvoort. H. Avondmaal. 530uur: Dezelfde. evangelisatie santpoort. 10 uur: Ds. J. F, van Duynen te Zaandam. BEVERWIJK. doopsgezinde gemeente. 10 uurDs. A. A. Sepp, van Edam. OFFICIEEL. Aanvragen v. vrijstelling Dienstplicht De Burgemeester van Velsen brengt het volgende ter kennis van belangheb benden: Voor het opmaken van stukken be treffende vrijstelling wegens broeder- dienst, kostwinnerschap, persoonlijke onmisbaarheid, het bekleeden van een geestelijk of een godsdienstig-mensch- Üevend ambt of opleiding tot zoodanig ambt, verdrag, aanwezigheid van een bijzonder geval, wordt ter secretarie dezer gemeente in het hijzonder zitting gehouden tusschen 10 uur v.m. en 1 uur n.m., op Zaterdag 15 iMei a.s. en voorts op 17, 18, 20, 21, 22, 25, 27, 28, 29 en 31 Mei 1926. De Burgemeester, J. P. HANDGRAAF, l.b. Zij, die levensmiddelen willen le veren voor de kinderen uit de Veen- streken, die vanaf 20 Mei a.s. geduren de ongeveer vier maanden in de barak te ÏJmuiden zullen verblijven, worden verzocht daarvan mededeeling te doen aan ondergeteekende, hetzij schrifte lijk, betzij mondeling (Dinsdag 11 Mei a.s. van 912 uur v.m. in het bureau van den Gemeentelijken Gcneesk. Dienst in het Raadhuis te Velsen). Er moet geleverd worden voor 19 per sonen. Er is o.a. noodig: ongeveer 20 liter melk per dag, ongev. 8 wittebrooden en 6 bruinbrooden per dag, ongeveer pond vleesch per dag, vet, aardap pelen, groenten, kruidenierswaren. Velsen, 5 Mei 1926. De Gemeentelijke Geneeskundige, Dr. L. S. LIMBORGH MEIJER. van den wachttoren. Leelijke woorden over Mussolini. Italië beeft met Amerika een rege- liüg getroffen over de betaling -der schulden. Het staat voor ruim 5 mil liard, gulden in het krijt hij uncle Jo nathan. Deze is buitengewoon schappe lijk met de rente en verlangt niet meer dan ongeveer 1 Het eerste jaar moet 121/2 millioen betaald worden, daarna neemt de som van afbetaling geleidelijk toe; in 57 jaar moet alles afgelost zijn. Amerika geeft dus een groote som aan rente aan Italië cadeau. Dit heeft vooral in den Senaat kwaad bloed ge' zet. Want vele Amerikanen vereenzel vigen Italië met Mussolini en van het fascisme moeten ze even weinig hebben als een geheelonthouder van een bor rel. Misschien is Mussolini niet de mach tigste man ter wereld', maar zeker wel de meest vereerde, gevreesde en gehate, leder kent zijn portret, en men denkt bij dat ijzeren, onverzettelijke gezicht: Nou, zoo'n man zouden we ook kunnen gebruiken! Of men huivert een oogen- blik: 'Stel je voor, dat zoo'n man hier ook de macht had en het volk voor hem vloog. Of men denkt met bitter heid: Dat is nu de man, die voor geen moord terugdeinst, om zijn doeleinden te bereiken. Zelden zal in een vertegenwoordigend college zoo fel gesproken zijn tegen een vreemd staatshoofd als in den Ameri- "kaanschen senaat tegen Mussolini. Hij werd daar een monster genoemd. Zijn woord is een hellestem, het brullen van een wild dier. Hij heeft de ziel van een Nero. Hij is de allergevaarlijkste man, die er is. Zijn praat is oorlog, zijn droom oorlog, zijn gedachten oorlog. Hij heeft feitelijk het koningschap in Italië afgeschaft. Hij heeft de konin klijke familie afgekocht met de belas tingen, die hij het volk afdwong. Hij heeft het vrije woord in Italië ver moord. Hij heeft de pers gemuilband. Hij heeft feitelijk de beide Kamers af geschaft. Hij houdt verkiezingen of stelt ze uit naar zijn wil. Hij heeft een geheime politie ingesteld. Hij heeft plaatselijk zelfbestuur vernietigd. Zijn geheime politie heeft vermoord of ver jaagd allen, die hem in den weg ston den. Hij heeft een eind gemaakt aan de vakvereenigingen en de coöperaties. Hij heeft door moord, schrikaanjagen, verbanning getracht de vrijmetselarij in Italië te vernietigen. Hij heeft leger, vloot en luchtmacht in Italië versterkt. Zijn alleenheerschappij is even volledig als het Bolsjewisme. De methoden van Mussolini zijn geheel gelijk aan de me thoden van Lenin en Trotzky. Deze felle haat moet verklaard wor den uit de fascistische propaganda, die onder de vele Italianen in Amerika ge maakt wordt'. De Amerikanen zijn in merg en nieren demokraten en zij vree zen den Mussolini-geest, omdat zij de vrijheid liefhebben. Maar meer waard nog dan de vrijheid' is hun dollar, En daarom hebben zij een billijke schuldregeling met Italië gesloten. Zij wilden daarbij niet het onderste uit den kan, omdat zij niet gesteld zijn op een Mussolini-neusZoo zijn ze niettegen staande hun vrees en haat royaal ge weest. En ze hebben zich daarbij ge paaid met de gedachte, dat ze niet met Mussolini maar met don Italiaanschen staat tè maken hebben. Wat weer in strijd is met hun bewering, dat Musso lini tegenwoordig de Italiaansche staat is. Voor fascistische buitensporigheden in ons land behoeven wij niet bang te zijn. We hebben wel een flinken en ster ken man of liever vele zulken noodig en zien er naar uit, maar zoodra de ster ke ook de geweldenaar werd en ons ging ringgelooren en muilbanden, zou het met zijn kracht onder ons gedaan zijn. Ons volk, heeft een snaak gezegd, wil geen zwarthemden, want het is eer zindelijk volk' dat in een wit hem zijn eer stelt! zeer verkwistend. Wie een brood steelt, komt in de gevangenis. Natuurlijk! zeggen we, maar Ford zegt: „Men ont trekt aan de maatschappij daardoor een 'hoeveelheid arbeidskracht, die dui zend' brooden zou kunnen maken, en geeft aan den dief veel meer voedsel dan hij stal. Dat is verkwisting!" Of Ford ieder dan maar ongestraft brood wil laten stelen? Hij wil van iedere gevangenis een bloeiende onder neming maken. Onder goede leiding zouden de gevangenen hooger loonen kunnen verdienen dan daarbuiten en de staat zou daarbij ook nog winst kunnen maken. Dat lijkt onmogelijk, maar wat is on mogelijk, als men het systeem en de wet van zuinigheid van Ford betracht! Hij heeft niet minder dan 80 millioen pond staal per jaar bespaard. Dat luk te hem, door verschillende machinedee- len minder dik en zwaar te maken, vaak door kleine wijzigingen in vorm en grootte der onderdeelen. Niets laat hij verloren gaan. De olie der draaiban ken wordt gezuiverd van het boorsel en zaagsel en opnieuw gebruikt. Wat van de herwonnen olie voor smeren niet meer deugt, dient als brandstof. Van het afval van hout, dat hij voor de ca- rosserieën noodig heeft, wordt papier gemaakt, dat weer dienst doet voor den bodem der rug en zitkussens. Ook met de arbeidskracht gaat hij spaarzaam of heter ordelijk en ratio neel om. „Bukken om een stuk gereedschap van den grond op te rapen, is geen pro ductief werk, daarom wordt al wat de man behoeft, hem geleverd ter hoogte van zijn middel.'' Het is alles even eenvoudig en na tuurlijk, maar men moet maar op het denkbeeld komen en daar Ford vele van deze zuinigheidsdenkbeelden heeft en toepast, is hij de autokoning gewor den, kan hij de hoogste loonen betalen, levert hij een goede en goedkoope auto en maakt bovendien nog goede winst. Ieder zou ook in het kleinste bedrijf, ja bij de gewoonste verrichtingen op die wijze winst kunnen maken, door niets onnut te doen, te waken tegen el ke overbodigheid en ook het kleinste niet verloren te laten gaan. PLAATSELIJK NIEUWS. ForcL de apostel der zuinigheid. De zuinigheid van Ford is van een bijzondere soort. Hij betaalt hooge loo nen en hij levert goedkoope auto's, die echter niet op een goedkoopje gemaakt zijn. De onderdeelen zijn solied. Een Ford is volstrekt niet eerder versleten dan een ander merk. De zuinigheid van Ford, die hij toe past in zijn fabrieken en predikt in zijn geschriften, is de kunst, om niets on- noodig te doen., niets ongebruikt te la ten en niets verloren te laten gaan. De toepassing van die kunst is verrassend éénvoudig. En toch even geniaal als Columbus idee, een ei op zijn punt te zetten. Ford biedt een heele mand van zulke Columbiaansche eieren aan. Wat hij schrijft, is alles even logisch en vanzelf sprekend. Gezond verstand en oorspronkelijkheid kenmerken zijn ideeën. M'en kan verkwisten, door te veel uit te geven voor het eten, schrijft hij, maar ook door er te weinig voor uit te geven. Een wijsheid in den vorm van een dwaasheid. Door op het voedsel te besparen, verzwakt men het lichaam, dat daarom minder kan presteeren en eerder ziek wordt en het eind is: dokter en versterkende middelen en dat kost alles geld. Ons tegenwoordig strafstelsel is IJMUIDEN. Donderdagavond ontstond bij W. in de Bloemstraat een begin van brand. Men had de kachel aangemaakt me krullen, maar doordat de pijp wat ruim was, had men er een zak omge bonden. 't Gevolg was dat de zak vlam vatte en op zolder brand ontstond. Door de bewoners en huren kon het brandje gehluscht worden. Bij de nieuwe sluiswerken zijn de laatste dagen wederom eenige ongeluk ken gebeurd, waarvan er een nog al ernstige gevolgen had. Maandagmiddag viel een stuk hout uit den betontoren. De werkman, die aan den voet van den toren arbeidde, kreeg het stuk hout op zijn hoofd, waar door een bloedende wonde ontstond. Hij werd door den Geneeskundige Dienst verbonden. Dinsdagmiddag stortte uit denzelf den toren een hoeveelheid beton en we derom werd een daaronder bezig zijnde arbeider getroffen. Per rijtuig werd hij naar zijn huis gebracht. En Woensdagmiddag tenslotte., had een werkman S. genaamd, en afkom stig uit ÏJmuiden, het ongeluk met een zijner handen in aanraking te komen I met een cirkelzaag, waardoor hem vier vingers werden afgesneden. Na doorj den geneeskundigen Dienst te zijn ver bonden, werd hij onder dokters behan deling gesteld. N. Hl. Ct. VELSEN. De staking in Engeland doet zich, naar men ons mededeelt, ook reeds gevoelen aan de papierfabriek. In den iaatsten tijd werden n.l. groote hoeveel heden cellulose naar Engeland gezon den en reeds Dinsdagmorgen is naar Hl. Dbl. meldt, de fabricatie hiervan stopgezet. Velen zullen zich vaak ergeren over het feit, dat hij den aanleg van nieuwe straten, deze eerst worden ge legd en dan na zeer korten tijd weer opgebroken om er rioolhuizen in te leggen. Is dit weer geschied, dan ziet men hetzelfde gebeuren met de gas-, water- en electrische geleiding en men vraagt zich af, of dit nu toch niet kon gebeuren vóór de straat werd gelegd. Afgezien nog van de kosten ligt na zoo'n bewerking, de straat vol kuilen. Bij de verbreeding der Corverslaan heeft zich hetzelfde voorgedaan, doch in eenigszins anderen vorm. Zooals wij reeds hebben gemeld schrijft Kenn., komt tusschen de beide straten een ga zon. Aan dit gazon is veel werk be steed, en het lag er dan ook keurig bij.; Eerst is alles gelijk gejmaakt, daarna teelaarde er op gebracht, toen het gras gezaaid en daarna dit er onder gewerkt en gelijk gerold. Tot zoover is dus alles in orde en valt er niets op aan te mer ken. Doch nauwelijks was de zaak voor elkaar of er werd weer een geul door heen gegraven voor de een of andere leiding, die vanaf de Corverslaan naar de nieuwe woningen moest worden ge legd en naar men ons van zeer goed in gelichte zijde mededeelde, zal dit zelfde spel zich nog minstens tweemaal her halen. Door de gemeente zullen aan de Noorderlaan te Wijkeroog een veertig tal arbeiderswoningen worden ge bouwd, iets dat bijzonder -is toe te jui chen, maar of het nu wel noodig was geweest, hieraan de geheele laan op te offeren, meenen wij toch te moeten be twijfelen. Er is daar ruimte genoeg, zoodat het niet noodig was geweest on geveer 30 mooie iepenboomen om te hakken. jj Overal worden pogingen aangewend tot behoud van natuurschoon en de f gemeente heeft, met den aankoop van j „Velserbeek" een prachtig stuk werk !j verricht, maar hier had met wat goe-s den wil de fraaie laan behouden kuh-j nen blijven aldus meent Kenn. SANTPOORT. Naar aanleiding van berichten inj verschillende bladen verschenen, dat de molen „De Zandhaas" alhier eigenaar de heer Boekei, zou verdwij-! nen, kan Hl. Dbl. mededeelen dat B. en W. van Velsen zich voor deze zaak in- f teresseeren. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is van één on an der in kennis gesteld. Hiermede is door B. en W. echter niets anders dan een formule vervuld die in dergelijke gevallen steeds moet worden vervuld. Er kan dus nog geen enkele verwach ting over het eventueel behoud van den molen worden uitgesproken. nig van de geboden kansen. Wat meer schotvaardigheid zou hier geen kwaad kunnen. Zooals we Woensdag reeds schreven, kan Stormvogels 11 punten beha! Enschedé heeft er momenteel 9. Win nen de Oostelijken Zondag derhalv- dan hebben ze aan Stormvogels „geen kind" meer. Gaan de punten daarente gen naar ÏJmuiden, dan behoeven do Enschedéërs nog maar even raar o doen tegen M. V. V. om hun mooie kans danig in gevaar te brengen. Stormvogels, aangepakt en gezorgd, dat men daar in het Oosten zal zien, dat 't Westen toch nog wei iets prestee- ren kan. 't Elftal ziet er als volgt uit: Thyssen Koster v. d. Velde Struys Haak Bakker Oldenburg, Visser, Blinkhoff, Hout kamp, Boekelaar. SPORT. VOETBAL. EN SCHEDE—STORMVOGELS. Zooals mm in ons blad heeft kunnen lezen- speelt Stormvogels morgen in- plaats van eer thuiswedstrijd tegen Feyenoord een uitwedstrijd tegen En schedé. Deze wedstrijd zal met de ont moetingen tegen Sparta en 't Gooi tot de zwaarste van het seizoen behooren. Dit concludeerden we niet uit de ontmoeting legen Enschedé op het Stormvogels- terrein, toen de Oostelijken nog een weinig zonder zelfvertrouwen optra den, wat voldoende bleek uit hun hou ding na afloop, een houding die uit wees, dat ze met het gelijke spel zeer tevreden waren. Neen, ais we beweren, dat het voor Stormvogels een zware strijd zal worden, dan concludeeren we dat uit de éclatante overwinningan, welke Enschedé na het gelijke spel te gen Stormvogels op Feyenoord, Be Quick en M. V. V. heeft behaald. Voor al de overwinningen op Feyenoord be haald toonen voldoende aan, dat de Oostelijken vertrouwen in hun eigen kunnen hebben gekregen. Deze wetenschap echter heeft voor Stormvogels zeer zeker haar goede zij de, want zij zal tot gevolg hebben, dat de Stormvogels bun zelfbewuste hou ding, welke hun eerste optreden tegen Enschedé, eenigszins kenmerkte, zul len laten varen. En dat zal hun spel on getwijfeld ten goede komen. Zooals uit onderstaande opstelling blijkt, heeft men, ondanks het feit, dat Struys weer beschikbaar is, Haak op de midhalf-plaats gelaten. Zouden wij twee weken terug hier tegenover nog sceptisch gestaan hebben, na hetgeen we de vorige week van hem op deze plaats tegen Be Quick gezien hebben, is dit zeker niet het geval. Haak toon de zich, voor 't eerst op deze plaats spelend, reeds een kracht van betêeke- nis, die verdedigend heel wat aanval len onderbroken heeft, en voor de voor hoede een goede steun is geweest. Kos ter staat nu rechtsback en zal met Struys, die weer op zijn oude plaats staat ongewijfeld een sterk deel der verdediging vormen. Van der Velde staat, na zijn succes vol debuut als zoodanig, weer links back. Feit is, dat hij met Bakker Zon dag j.L den wing ReederBulder aar dig in bedwang had, doch tegen We versNagels zal dit deel der verdedi ging wel dubbel op zijn hoede mogen zijn. Veel zal in dezen wedstrijd van het binnentrio der voorhoede afhangen. Wanneer we het ranglijstje bekijken en we zien, dat Stormvogels in 4 wedstrij den slechts 6 tegenpunten heeft, dan moeten we erkennen, dat de verdedi ging, ondanks de 2 nederlagen, zoo slecht nog niet is, wat we trouwens hij herhaling geconstateerd hebben. De voorhoede in 't bijzonder dan het binnentrio echter profiteert te wei- T. V. IJ. Even een paar regeltjes over onzen fietstocht op Hemelvaartsdag naar Bergen. 's Morgens 7 uur vertrek van het Willemsplein. Vandaar via de pont, ai- waar te ruim half acht zich nog leden kunnen aansluiten, langs Castricum en Alkmaar rijden we op Bergen aan. Op de bekende plekjes onderweg wordt gerust en hoe we ons verder in Bergen zullen vermaken, de meesten kennen dat reeds en voor de nieuwelingen blijft dat een verrassing, maar pret zullen we zeker hebben. De terugtocht gaat langs de Frans man naar Egmond aan Zee, vandaar bij hard strand en gunstigen wind langs de zee naar Castricum aan Zee en verder over Beverwijk naar ÏJmui den terug. Zorgt allen voor een fiets die prima in orde is, zoodat we niet te tobben heb ben met bandcnpech enz. Verder een flinke lading boterhammen mee ne men, muziek-instrumenten en veel vrienden en kennissen en het staat vast dat we een leuke, prettige tocht zullen hebben. Volgende week nadere berichten om trent de 2e afstandsmarsch in de rich ting Assendelft. Mooi weer en goeie reis toegewenscht door TURNIA. korfbal. Zeer tot mijn spijt heb ik gemerkt dat onder punt 4 in het vorig verslag betreffende de plaatsing van de palen door mijn schuld een drukfout geko men is. Er stond n.l.: In vak A en C staat een paal in de "lengteas van het veld, op een afstand van de uiteinden gelijk aan a/3 van de breedte van het vak (dus zooals op bij gaand schema van 6x/210 M.). Daar nu de breedte van het vak van 2540 M. varieert, schuilt hier de fout. Inplaats van breedte liad hier lengte moeten staan, daar dit ook beter uitkomt met de berekening van wijlen Bartjes. Morgen vertrekt G. S. D. I met sup porters van de Betonbrug om half drie, om haar krachten te meten met „Fa- santen'' uit Bakkum. „Fasanten speelt sinds verleden jaar in de 2e klasse N. K. B. Behoudens wijzigingen is het twaalf tal als volgt: Dames: A. Bais, S. Bais, C. Bais, M. Loendersloot, L. v. Lente, Heeren: J. Kettmann, G. Boudier, K. Kuné, T. Engels, Kuik, L. Frank. Wanneer G. S. D. een weinig geluk kig is met de opstelling, durf ik bijna als een absolute zekerheid vaststellen dat er gewonnen wordt. Na breedvoerig uitgewijd te hebben over de finesse's van het terrein, zal ik nu eens een en ander vertellen over: De spelers. Ie. In ieder vak spelen 2 dames en 2 heeren. 2e. Wanneer er een wedstrijd ge speeld wordt, is het aan te bevelen, dat er een onpartijdige scheidsrechter is, (dus geen lid van de club). N .B. Hieraan knoop ik eenige op merkingen aan: a. een scheidsrechter moet zijn een persoon, die zakelijk is en beschaafd zoodanig, dat buiten de spelers ook het publiek waarde aan zijn beslissingen hecht; b. noodig is bet dus dat hij zijn spel regels goed kent en in 't besef van zijn autoriteit beslist durft optreden; c. de scheidsrechter behoort de moed te hebben met beleid op te durven tre den, zoo noodig tegen publiek en spe lers; d. de scheidsrechter mag nimmer in zijn besluiten weifelen. 3e. Uit het twaalftal wordt een aan voerder gekozen, die het 12-tal ver tegenwoordigd. Zeer irriteerend is het, wanneer een aanvoerder over het veld staat te schreeuwen en aanmerkingen moeten steeds op een vriendschappelij ke toon geuit worden. Het is zooals het spreekwoord zegt: „woorden zijn mu ziek" L.

IJmuider Courant | 1926 | | pagina 5