Wie helpt? f :C j «te Voor het arme gezin is in harielijken dank ontvangen, vele pakjes kleeren, 4-pits kookstel, wieg, ledikantje, kinderwagen en een mahoniehouten tafel. AAN GIFTEN Van den Heer M. f 5- N.N. f 3- N.N. f 1.. J J- f 5.- O- f 5. Personeel Dr. Sin jewel f 6.05 Prachtig is er geholpen, toch is er nog veel noodig, wie heeft te missen, dekens, lakens of sloopen. Iets voor den vloer, gordijnen of keuken gereedschap. Laat ieder deze week nog iets doen dan zijn we klaar. Qiften hoe gering ook zijn harlelijk welkom Mevr. T. Tismeer—de Waard, Wiiiemsplein Mevr. C. F. SinjewelBussing, Willems plein ijmuiden. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Op excursie. Donderdag bezochten omstreeks 500 leerlingen van het stedelijk gymnasi um uit Amsterdam, IJmuiden, onder leiding der leeraren. Het gezelschap kwam per trein aan en begaf zich naai de in aanbouw zijnde sluis. Zij beza gen dit werk, rondgeleid door hoofdin genieur Ringers, die hun een zeer dui delijke explicatie gaf. Daarna vertoefden zij een tijdlang in de duinen, om eens flink aan sport te doen. Tegen 4 uur kwamen zij over de slui zen, maakten met muziek aan het hoofd een kleine rondwandeling door onze straten en vertrokken daarna, met de Alkmaar Packet, weer naar de hoofdstad. Deze week was de heer J. van Drimmelen weer hier ter plaatse, na een maand de bodem der zee onder zocht te hebben, nabij Terschelling. Zooals men weet had hij, in een expe ditie der firma Doeksen, daar gezocht, op last van het Ministerie van Marine, in verband met de in November geble ven loodschoener No. 2. Tevergeefs, de poging moest worden opgegeven. Slechts eenmaal was men, op een diepte van 74 voet, vastgeloopen. Het bleek te zijn het wrak van een groot stoomschip, vermoedelijk gedurende den oorlog gebleven en thans zwaar begroeid met zeegewassen. Een nieuwe onderneming vraagt thans de aandacht van den duiker. Het is de Li'bety Clo, welk schip in het ge zicht van Ameland op een mijn is ge- loopen en in tweeën brak. Het voor schip zonk onmiddellijk, het achter schip 200 Meter verder. Vier jaren gele den heeft de heer Van Drimmelen het achterschip reeds gedicht. Het schip was geladen met olie en reuzel in vaten en het doel is thans te trachten nog wat van die lading te bergen. Mocht het zijn dat het voor schip vol zand zit, dan is de zandzuiger van de firma Doeksen, te Terschelling gereed om dat leeg te zuigen, opdat men dan bij de lading kan komen. We danken den heer van Drimmelen voor hetgeen hij ons vertelde van zijn zoeken naar de verloren schatten op den bodem der zee en wij hopen wel dra van hem te vernemen dat de reis, die hij aanvaardde toen wij hem ver lieten, meer succes zal meebrengen dan die, die thans geëindigd is. Verkoopingeir. Bij de Donderdag gehouden publie ke verkooping te Velseroord, ten over staan van notaris Boerlage werd ver kocht een winkelhuis in de Kalver- straat No. 53, aan den heer J. Zegel voor f 2130. Bij de Vrijdag te IJmuiden gehouden verkooping, ten overstaan van denzelf den notaris, werd een burgerwoning in de Huygensstraat verkocht voor f 4610 aan den heer A. Zwaan, en een burgerwoning in de Bloemstraat voor f 3590 aan den heer A. Hoogendijk. Ten overstaan van notaris Dolleman werd, op rechterlijk hevel, verkocht de stoomtrawler Cobi IJ'M. 41, aan den heer G. Prins c.s., voor f 20.000 en de zeillogger Waterloo I.J.M. 207, aan den heer J. Koopman q.q., te Castricum \oor f 2400. van boord gebracht. Terwijl de geheele bemanning op dek stond aangetreden in dubbel gelid, waar de stoet tusschen- door schreed, gilde de stoomfluit. Ge dekt door de Nederlandsche vlag, droe gen matrozen de kist van boord cn ga ven hem over aan de gereedstaande dragers der begrafenisvereeniging. Per auto werd het lijk naar Rotter dam vervoerd. Gisteravond omstreeks 7 uur wer den, natuurlijk onder zeer groote be langstelling van het publiek, een paar Duitsche zeelieden opgebracht, wegens openbare dronkenschap. Het opbren gen ging gepaard aan een ernstig ver zet, zoowel van de gearresteerden als van hunne kameraden. In de Donderdagavond op het po litiebureau alhier gehouden bespreking tusschen den commissaris van politie en de autobusondernemers zijn na een korte gedachtenwisseling, behoudens goedkeuring door burgemeester en wethouders de stopplaatsen voor de autobussen vastgesteld. Op de volgende plaatsen zal een halte komen: Spoortrap station IJmuiden, Viaduct, Spoorwegovergang Centrale, Korte- naerstraat, Frans Naereboutstraat, Ka- naalweg, Briniostraat, Station Velsen, nabij ingang Velserbeek, Pont, N. O. in gang Velserbeek, Z. ingang Velserbeek, Waterloo, Zeeweg, Westerveld, Golf club, le Biezenweg, Einde Hagelinger- weg, café Enserink en café de Wilde man en op de terugreis te IJmuiden Kerkstraat, Gen. de Wetstraat en Kon. Emmastraat. Voor den dienst Bloemendaal komen nog eenige stopplaatsen te Velseroord. VELSEN. In de Vrijdagavond gehouden be stuursvergadering van de Winkeliers vereeniging „Wijkeroog" is besloten van 18 tot 22 Mei weer een etalagewed strijd te houden voor de leden der ver eeniging. Behalve vele fraaie prijzen voor de deelnemers aan den wedstrijd zullen ook verschillende attracties hieraan verbonden worden, terwijl op Zaterdag 22 Mei de feestelijkheden met een con cert worden besloten. Burgerlijke Stand Velsen. Geboorten: E. B. den Olden Teuben, z.; C. MeijerSchipper, d.; C. C. v. d. VeldenKonijn, z.; N. Kempe Hoogerwerf, d. O ndertrouwd: G. F. Jurgens en G. Goedhart; P. Leijen en S. Kint; J. Lootsma en J. C. van Leeuwen; P. de Reus en C. Langereis; A. de Man en A. van Vliet; W. Dijkman en G. M. Goze- ling; J. H. den Dunnen en C. M. van Zantvliet; P. Woord en M. J. Buis. Gehuw d' e n J. P. Booy en J. Bey- ne; J. P. van Dijk en H. Th. van Til. J. H. van der Ham en E. J. Riedeman; J. Th. A. Versluis en J. C. Bonarius; J. Wigchert en C. Veldhuis. Overleden: Cornelis Wijker, 1 ).k z. v. C. Wijker en G. Cohrs. „Kost het dan minder als-ie ontman teld is?" „Natuurlijk. Met al dat paalwerk weg, dat geverfd en geteerd moet wor den. En als ik hem niet als windmo len gebruik, 'm gewoon stil laat staan en alles doe met een motor, worden de onderhoudskosten nog hooger dan nu.'' „Hoe zit dat?" ,,'k Weet het niet precies, maar 't is gebleken toen we tijdens den oorlog eens een maalverbod hadden. Alles be gon te roesten, en de boel w«erd groen, en zoo. Ook wordt het hier steeds min der geschikt om te malen. Rechts die liooge boomen van mej. Crommelin die worden ook nog maar steeds hoo ger: je kunt niks meer van Haarlem zien, zooals vroeger en links beeft de gemeente Velsen boomen gezet. Die hinderen me ook. Maar de gemeente wil niet helpen. En de electriciteit van de P. E. N. is duur te duur. Zeven tien cent. Ik ga ee7i ruwolie-motor ne men." De molenaar keek ons uit den hoek van z'n linkeroog aan, de fotograaf hoestte en ik besefte dat de taak van de vereenigingen Heemschut, De Neder landsche Molen etc. niet zonder com plicaties is. Daarna inviteerden wij den heer Klaas Boekei om te poseeren. Hij leunde bevallig op zijn Ford-motor vrachtwagen oh abominatie! en leverde een goede kiek, te oordeelen naar den fotografelijken glimlach. Hoog boven zijn hoofd, in de rietbe dekking van zijn molen, las ik S. H. (Sandhaas) 1779. De molen is dus 147 jaar oud. De laatste die koren maalt tusschen Alkmaar en Haarlem. En Klaas Boekel's vader kwam er veertig jaar geleden al in. „Er rust een moreele plicht op u......" sprak ik ontroerd. De heer Boekei zag ons ditmaal aan uit den hoek van zijn rechteroog, en grinnikte zeer onheemschuttelijk. Onze fotograaf kreeg een geweldigen hoest bui. Wij gingen heen, in de overtuiging dat er hoop blijft. De Zandhaas is nog niet verloren. SANTPOORT. Hedenavond treedt voor het eerst in het openbaar onder leiding van den lieer Jac. Bos in „Zomerlust'' op het kinder- en operettekoor „Kinder vreugd. Dit belooft een zeer bijzondere avond te worden, daar de regie in banden van niemand minder dan Theo Bouwmeester is en het koor zich voorts de medewerking verzekerd heeft van Mevr. Hélène LudolpGey- sen (sopraan) uit Haarlem, den heer Dick Mesman, violist van het concert gebouw-orkest te Amsterdam en Mej. Annie Kablman (begeleiding) Haarlem. Ook het kapwerk zal wel in orde zijn, daar de beer Michaels van het Hofstad- tooneel dit op zich heeft genomen. Wij hopen dan ook' van harte, dat de zaal geheel bezet zal zijn. Een tragisch gebeuren had Don derdagmiddag plaats, hij de aankomst van- het Nederlandsch motorschip Den Laag, uit New-York. Gedurende de reis was n.l. de kok K„ uit Rotterdam, aan boord overleden. Door de zorgen der maatschappij, die vooraf draadloos met. het overlijden in kennis was ge steld, was men op de sluis gereed, om het lijk in ontvangst te nemen. Met scheepsceremoniëel werd het lijk Reeds eenigen tijd liepen er ge ruchten, dat de bekende „molen van Boeker de Zandhaas geheeten binnen afzienbaren tijd zou verdwijnen. Daaromtrent 'schrijft R. P. in 't Haar lems Dagblad: Afgedaald zijnde langs de vijf lad ders vonden wij op den beganen grond eindelijk den molenaar zelf. Hij ont ving ons zonder eenige verbazing. Hij wist van dat bericht in de bladen, maar had het zelf niet gegeven. Neen. Heelemaal niet. Ook was het niet zijn plan om den molen af te breken, maar om 'm te ontmantelen. Kap eraf, wie ken er af, buitengalerij er af. Het ding kostte teveel aan onderhoud, ;zei de heer Klaas Boekei, en hij plaatste zijn pet op het andere oor, krabde achter dit laatste en keek ons bedenkelijk aan. „Als u 'm ontmantelt is al het mooie eraf". „Ja. Maar bij kost teveel in onder houd." VOOR DEN RAAD. Rentevoet voorschotten. Bij het gemeentebestuur is bericht ingekomen van den minister van Ar beid, dat zijn ambtgenoot van Finan ciën en hij bereid zijn, over te gaan tot verlaging van den rentevoet der voor schotten, verleend voor den bouw van 295 woningen, zulks in verband met een daartoe dezerzijds gedaan verzoek. Credieteia Voor doortrekking van het verhoog de voetpad langs den Zeeweg te Drie buis vragen B. en W. een crediet van f 325 en voor de aanschaffing van een toestel tot het wegen van vervoermate- riaal een crediet van f 580. Intrekking raadsbesluiten. B. en W. deelen mede dat door den minister van Arbeid te kennen is ge geven, dat intrekking van de verorde ningen op de heffing en invordering van gelden ter tegemoetkoming in de kosten van het van gemeentewege ont smetten of reinigen van goederen en voorwerpen, niet aanbevelenswaardig is te achten. Aangezien hieruit kan worden opge-j maakt, dat hij handhaving van het in- trekkingsbesluit, de Rijksbijdrage zal worden verminderd, stellen B. en W. voor deze besluiten te herroepen. Verkoop grond. B. en W. stellen voor aan M. P, Gott- mer te Bloemendaal te verknopen 2660 M2 grond aan den Zeeweg te Velser oord voor een prijs van f 7.50 per M2 en om aan denzelfde, voor den bouw van 21 arbeiderswoningen op dit ter rein, een voorschot, onder waarborg van tweede hypotheek, te verleenen van f 12600. Woningen voor tuberculoselijders. Naar aanleiding van een verzoek van het bestuur der R. K. Woningbouwver- eeniging, inzake het bouwen van wo ningen, geschikt voor tuberculoselij ders, deelen B. en W. mede het oordeel van den gemeentelijken geneeskundi ge te hebben gevraagd. Deze acht bet onnoodig bepaalde woningen te be stemmen voor deze lijders, maar 'beter om in enkele woningen bijzonder aan dacht te wijden aan den bouw en af werking van één vertrek, om dit ge schikt te maken voor een t.b.c.-patiënt. B. en W. zeggen deze zienswijze te kunnen deelen en stellen voor geen medewerking tot dezen bouw te verlee nen. Verkoop grond. B. en W. stellen voor 400 M' grond aan de Frans Naereboutstraat te Vel' seroord te verkoopen aan het Zieken fonds Velseroord, voor den prijs van f 8.50 per M2, teneinde daarop een wacht- en spreekkamer, met apotheek en woning te kunnen bouwen. Inkomstenbelasting. B. en W. stellen voor het vermenig- vuldigingscijfer voor de plaatselijke inkomstenbelasting dienst 1926-1927, te bepalen op 1.5 (vorig jaar 1.6). Door het raadslid, den heer Schilling, is d.d. 6 Mei 1926 het volgende schrij ven verzonden: Aan den Voorzitter van den Raad der gemeente Velsen. Ondergeteekende verzoekt beleefd in de openbare zitting van Uwen Raad op Dinsdag a.s. de volgende vragen aan het College van B. en W. te mogen stel len: le. Is Uw College met ondergetee kende van meening dat de huurprijzen van de woningen in de gemeente Velsen in het algemeen abnormaal hoog ge noenïd mogen worden? 2e. Is het Uw College bekend dat voor de personeele belasting meer en meer het eens ingenomen standpunt wordt verlaten om te schatten naar de werkelijke huurwaarde, maar eenvou dig de tegenwoordige huurprijzen £-ls huurwaarde aan te nemen? 3e. Meqnt- Uw College niet dat onze gemeente over alle deelen in te lage klassen is ingedeeld? Wanneer al deze vragen door Uw Col lege bevestigend worden beantwoord, zoodat de huren over het algemeen niet lager zijn als in gemeenten welke in de eerste klasse zijn aangeslagen, is het dan niet zeer gewenscht dat er door Uw College die stappen bij de regee ring worden gedaan welke noodzake lijk zijn om elk gedeelte onzer gemeen te in die klasse onder te brengen waar het volgens de huurprijzen in behoord? 1926. - De besommingen der am d»„ vischafslag te IJmuiden aangekornrn^ schersvaartuigen waren Woensdag 5 Mei IJslander; IJ.M. 34 Anna (rest.) 49 Petten (rest.) 1 "'S8' S.D. 116 Karnten af f5084 Hoilandsche Sloomtreilers. st< IJ.M, 146 Pieter Cornelis 28 Walrus 417 Derika VII 195 Azimuth 36 Proef 143 Balder 432 Raaf 47 Tubantia 384 Erica 5 Inie 109 John Brown 104 Annie 23 Alcmaria 193 De Hoop Duitsche Stoomtreilers. S.D. 49 Othmarschen B X. 79 Oldenburg hi C. 117 Senr. Oswald 0 I fyinn n 15; De 16; Hc ii lij 34 II lf-'ïBO I. «pi j#Kl ii 151 Dt I. ii ,"ii^ RO flK Gi '3ft[ 2311 SPORT. STORMVOGELS—FEIJENOORD. Hemelvaartsdag ontvangt Stormvo gels op haar terrein voor de kam pioenscompetitie het Rotterdamsche Feyenoord. Huldiging Stormvogels. De Huldigings-Commissie IJ. V. V. Stormvogels deelt mede, dat de eerste afrekening der op de lijsten ontvangen bedragen zal plaats hebben op de eerst volgende vergadering a.s. Woensdag avond. Belangstellenden welke alsnog niet in de gelegenheid waren hunne bijdra ge in te zenden worden hiertoe beleefd uitgenoodigd. Verder wordt medegedeeld, dat de verloting van het door Hoogerduyn's Warenhuis geschonken schoorsteen garnituur zal plaats hebben op boven genoemde vergadering. Nog enkele lo ten zijn aanwezig bij den heer J. Tel lier a 25 cent per lot, V. g. V. Zondag j.l. zijn de laatste wedstrijden der seviewedstrijden gespeeld. Doordat in de 2de afdeeling de wedstrijd Storm- veldSchoten 2, dooi- Stormveld ge wonnen werd, zijn de prijzen voor aid. 2 als volgt: Storm veld le prijs; Schoten II 2de prijs, Tavenu I 3de prijs. In de 3de afdeeling won VS. V. 3 den Isten prijs; D. S. K. II der: 2en prijs en Tavenu III den 3den prijs. In de eerste afd. waren de prljzjn als volgt: V. S. V. I Isten prijs, Stormvogels II 2den prijs, en Amstel I 3den prijs. De prijsuitreiking had plaats Zon dagavond j.l. in het clublokaal, dooi den voorzitter den heer P. J. V. d. Lin den, welke van iedere prijswinnende vereeniging in het kort Kaar prestatie memoreerde, hetwelk voorafgegaan werd door een kort overzicht van de totstandkoming der seriewedstrijden. Tot slot dankte de heer Da Costa na mens de Regelings-Commissie allen, die hadden medegewerkt tot het tot standkomen en den goeden afloop der wedstrijden. Het bestuur deelde nog mede dat de Regelings-Commissie nu tevens Feest-Commissie is voor den gezelligen avond op Zondag 9 Mei ten 8 uur in Tivoli. Medaille-wedstrijd. AMSTEL—V, S. V, Voor dezen wedstrijd op Zondag a.s., is een prachtige medaille beschikbaar gesteld door de Harmonie „Kunst na Arbeid", welke vermoedelijk der wed strijd met haar muziek zal opluisteren. Engelsche Stoomtreiler. Q.Y. 1046 Rilelie Loggers. K.W. 44 f 438 K.w. 22 155 273 62 110 273 Donderdag 6 Mei 1926. Hoilandsche Stoomtreilers, IJ.M. 121 Louise 137 Jeane 46 Helga 365 Holland V! 135 Begonia 153 Juliana 99 Joha Elisabeth 326 Hibernia 147 Kijkduin 203 Derika XVI Engelsche Stoomtreiler, A. 241 Loch Esh. Stoombeugers. V.L. 207 f 660 V.L. Zeillogger K.W. 154 Vrijdag 7 Mei 1926. Duitsche IJslanders, S.O 132 Else S D. 89 Norburg Hoilandsche Stoomtreilers. J M 110 Zaanstroom I 238 Joh Marie K.W. 123 Robert William Ij.M. 159 Julie Streiff Duitsche Stoomtreilers. PO. 88 Felix H C. 30 Sew. Strack Stoombtugers. VL. 201 i 578 V.L. 29 f561 Zeilioggcrs. KW. (6 1141 K.W. 35 138 105 344 96 130 20 208 De 1111 111 .11« lil „II IS 16 „111 !3W fl Hl' f 243 .3» f« ,1» f mij - 28 163 f 166 173 ,2IH 66 298 60 85 VISSCHERIJ EN SCHEEPVAART. WATERSTAND IJMUIDEN. Mei 1926 H. water L. water Dagen v.m. n.m. v.m. n.m. 9 0 53 1.21 8.44 9 24 10 1.43 2.08 9.41 10.13 11 N.M. 2 28 2.54 10 29 10 55 12 3.12 3.36 11.14 11.35 13 3.51 4 16 11.56 14 4 29 4.54 0.13 0.35 15 5.09 5.35 0.49 1.10 gebeurtenissen aan de w schershaven werden deze week voor een groot deel beheerscht door d? werkstaking in Engeland. Trawlers gewoon waren daar te markten, kwa men nu met hunne lading hier voor den kant. Woensdag- en Donderdagmorgen Ia? er telkens ook een Engelsche trawler,j die gelost werd. Donderdagmorgen om 11 uur ont' ving. de Centrale Bond van transport-' arbeiders het volgende telegram van Edo Fimmen, den secretaris van het I. V. Y. Deze bevestigt de telefonische mede- deeling van hedenmorgen. Voor IJmui den geldt het parool: le. geen enkel Engelsch schip bunkeren; 2e. geen En gelsche trawlers lossen; 3e. geen Hoi landsche trawlers naar Engelan- markten. Reken op stipte doorvoerinr Kon Hoofdbestuur Federatie .gister pit' bereiken. Heb zoo even telefonisch verwittigd. Fimmen. Een kwartier daarna kwam opniefl»' j een Engelsche trawler aan. Deze werd met het besluit der leiders in kennis gesteld. Toen de schipper er zich op be riep geen kolen meer te hebben om i naar buis toe te komen, verklaarder, de kolenwerkers rich bereid zooveel kolen bij te laden, -dat het schip juist Engeland kon bereiken. Aldus ge schiedde. Met 2 van de IJmuider trawlers ge beurde het dat de reeders van plan wa ren visch naar Engeland te zenden. Telkens vernamen de kolenwerkers het en beide keeren scheiden zij onmiddel lijk uit te werken, zoodat de bedoelde reizen wel over moesten gaan. Van de IJsland-visscherij kwa men hier gisteren binnen de Duitscbe stoomtrawlers Else, S. O. 102, en H»1" burg, S. D. 85. Beide schepen brachten I 1000 manden versche visch aan.

IJmuider Courant | 1926 | | pagina 6